Рішення № 136514036, 14.05.2026, Сумський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
14.05.2026
Номер справи
480/8136/25
Номер документу
136514036
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

14 травня 2026 року Справа № 480/8136/25

Сумський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Прилипчука О.А.,

розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу №480/8136/25

за позовом ОСОБА_1

до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області

про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії,-

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області, в якій просить:

- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області щодо не зарахування до страхового стажу періоду роботи з 01.06.2005 по 30.11.2006 в товаристві з обмеженою відповідальністю Підставки зобов`язавши Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області зарахувати до страхового стажу що дає право на призначення дострокової пенсії за віком період роботи з 01.06.2005 по 30.11.2006 рік в ТОВ Підставки та внести відповідні зміни до Реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування;

- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області щодо не зарахування до страхового стажу періоду військової служби з 01.02.2023 по 31.03.2025 один місяць за три зобов`язавши Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області зарахувати до страхового стажу що дає право на призначення дострокової пенсії за віком період перебування на військовій службі з 01.02.2023 по 31.03.2025.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що після досягнення 55 років , позивач 21.07.2025 року звернувся до відділу призначення пенсій управління пенсійного забезпечення головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області в селищі Липова Долина, Роменського району Сумської області із заявою про призначення дострокової пенсїї за віком як військовослужбовець відповідно до ст. 115 Закону України Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування.

29.07.2025 року Головним управлінням Пенсійного фонду України у Херсонській області було прийняте рішення про відмову у призначенні дострокової пенсії за віком у зв`язку з відсутністю необхідного страхового стажу.

Як вбачається з відмови, страховий стаж склав 20 років 03 місяці 26 днів (зараховано всі періоди). Однак не був зарахований період роботи в товаристві з обмеженою відповідальністю Підставки (ЄДРПОУ 013320069) за період з 01.06.2005 року по 30.11.2006 рік, оскільки відсутня інформація про сплату страхових внесків в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування.

На думку позивача, обов`язок по сплаті страхових внесків та відповідальність за несвоєчасну або не в повному обсязі сплату страхових внесків законом покладено на страхувальника.

Також позивач зазначив, що відповідно до розрахунку стажу, строк військової служби за період з 01.02.2023 року по 31.03 2025 рік зарахований місяць за місяць і становить 2 роки 1 місяць 26 днів, хоча вважає, що повинен становити 6 років 4 місяці 19 днів.

Вважаючи відмову у призначенні пенсії протиправною, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями даний позов розподілено судді Савицькій Н.В.

Ухвалою суду від 27.10.2025 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін та встановлено відповідачу 15-денний строк з дня вручення даної ухвали для подання відзиву на позовну заяву. Також у відповідача витребувано додаткові докази.

Відповідач у відзиві на позовну заяву, заперечуючи проти позовних вимог, зазначив, що вважає, що до участі у справі у якості співвідповідача необхідно залучити Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області.

Також зазначив, що за принципом екстериторіальності заява позивача від 21.07.2025 розглядалась Головним управлінням Пенсійного фонду України в Херсонській області.

За результатами розгляду вищевказаної заяви відповідачем прийнято рішення 183750005225 від 29.07.2025 про відмову ОСОБА_1 у призначенні дострокової пенсії за віком відповідно до п.4 ч.1 ст.115 Закону № 1058, у зв`язку з відсутністю необхідного страхового стажу.

За наданими документами та даними Реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування до страхового стажу зараховано 20 років 3 місяці 26 днів.

Так, відповідно до пункту 4 частини 1 статті 115 Закону № 1058 на призначення дострокової пенсії за віком мають право військовослужбовці, особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейські, які брали участь у бойових діях, в антитерористичній операції в районах її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях в районах їх здійснення та/або безпосередньою участю у здійсненні заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв`язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, а також ті, яким встановлено інвалідність внаслідок поранення, контузії, каліцтва, отриманих під час захисту Батьківщини або під час виконання інших обов`язків військової служби (службових обов`язків), або внаслідок захворювання, пов`язаного з перебуванням на фронті, виконанням інтернаціонального обов`язку чи безпосередньою участю в антитерористичній операції в районах її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях в районах їх здійснення та/або безпосередньою участю у здійсненні заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв`язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, дружини (чоловіки), якщо вони не взяли повторний шлюб, і батьки військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейських, які померли (загинули) у період проходження військової служби (виконання службових обов`язків) чи після звільнення із служби, але внаслідок поранення, контузії, каліцтва, отриманих під час виконання обов`язків військової служби (службових обов`язків), захворювання, пов`язаного з перебуванням на фронті, ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи, виконанням інтернаціонального обов`язку чи безпосередньою участю в антитерористичній операції в районах її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях в районах їх здійснення та/або безпосередньою участю у здійсненні заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв`язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, особи, яким надано статус учасника бойових дій відповідно до пунктів 20 і 21 статті 6, особи з інвалідністю внаслідок війни відповідно до пунктів 12 та 13 статті 7 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", особи з числа резервістів, військовозобов`язаних і осіб, які входили до складу добровольчого формування територіальної громади, яким надано статус учасника бойових дій відповідно до пункту 19 статті 6, особи з інвалідністю внаслідок війни відповідно до пункту 11 статті 7 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", дружини (чоловіки), якщо вони не взяли повторний шлюб, і батьки, яким надано статус сім`ї загиблих (померлих) Захисників і Захисниць України відповідно до абзаців четвертого і п`ятого частини першої статті 10-1 зазначеного Закону, а також абзацу шостого частини першої статті 10-1 зазначеного Закону з числа членів сімей резервістів і військовозобов`язаних, - після досягнення чоловіками 55 років, за наявності страхового стажу не менше 25 років.

До страхового стажу позивача не зараховано періоди роботи з 01.06.2005 по 30.11.2006 у ТОВ Підставки (ЄДРПОУ 01332069), оскільки в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування за вказаний період відсутня інформація про сплату страхових внесків ТОВ Підставки.

Враховуючи вищевикладене, рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області № 183750005225 від 29.07.2024 прийнято з дотриманням норм чинного законодавства.

Щодо позовної вимоги про зобов`язання Головного управління зарахувати до страхового стажу, що дає право на призначення дострокової пенсії за віком періоду перебування на військовій службі з 01.02.2023 по 31.03.2025 (один місяць за три), відповідач зазначив, що відповідно до Положення про організацію в Міністерстві оборони України роботи з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям і соціального забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та членів їх сімей, затвердженого наказом Міністерства оборони України від 14.08.2014 № 530, передбачено, що час проходження служби, протягом якого особа брала участь у бойових діях у воєнний час зараховується на пільгових умовах - один місяць служби за три (п.2.3 розділу 2 зазначеного наказу).

Зазначеним наказом Міністерства оборони України визначено умови, порядок розрахунку стажу за вислугу років, що є необхідним для призначення пенсії за вислугу років військовослужбовцям.

У зв`язку з тим, що ОСОБА_1 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області з питанням призначення пенсії за віком відповідно до статті 115 Закону № 1058, до позивача не підлягає застосуванню наказ Міністерства оборони України від 14.08.2014 № 530, у зв`язку з чим, відсутні підстави для зарахування часу проходження служби, протягом якого особа брала участь у бойових діях у воєнний час для зарахування на пільгових умовах - один місяць служби за три.

Щодо наданої позивачем довідки про безпосередню участь особи у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв`язку з військовою агресією російської федерації проти України № 6690 від 26.06.2025, відповідач зазначив наступне.

Так, ОСОБА_1 у позовних вимогах просить зарахувати до страхового стажу, що дає право на призначення дострокової пенсії за віком період перебування на військовій службі з 01.02.2023 по 31.03.2025, проте з довідки № 6690 від 26.06.2025 вбачається, що ОСОБА_1 брав участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв`язку з військовою агресією російської федерації проти України з 04.11.2023, тому позовна вимога про зарахування до страхового стажу, що дає право на призначення дострокової пенсії за віком періоу перебування на військовій службі з 01.02.2023, є безпідставною, необгрунтованою та такою, що не підлягає задоволенню.

Щодо позовної вимоги зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області зарахувати до страхового стажу період роботи з 01.06.2005 по 30.11.2006 рік в ТОВ Підставки та внести відповідні зміни до Реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування, відповідач зазначив, що відомості до Реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування вносяться виключно на підставі звітів страхувальників (роботодавців).

Більш того, відомості до Реєстру застрахованих осіб, зміни, уточнення до них, вносяться в електронній формі в автоматичному режимі на підставі: звітності, що подається страхувальниками до Пенсійного фонду України за місцем реєстрації починаючи з 01.07.2000.

Місце реєстрації позивача зазначено: АДРЕСА_1 .

У зв`язку з чим, вимога щодо зобов`язання Головне управління внести зміни до Реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування стосовно спірного періоду трудової діяльності ОСОБА_1 є безпідставною, необґрунтованою та такою, що не відповідає вимогам чинного законодавства.

Враховуючи вищезазначене, просить відмовити у задоволенні позовних вимог (а.с. 23-28).

Ухвалою суду від 12.11.2025 у задоволені клопотання Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області про залучення в якості співвідповідача Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області відмовлено.

У зв`язку з відрахуванням ОСОБА_2 зі штату Сумського окружного адміністративного суду на підставі Указу Президента України №171/2026 від 24 лютого 2026 року та наказу в.о. голови Сумського окружного адміністративного суду від 02.03.2026 № 12-ОС та відповідно до протоколу повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями дану справу розподілено судді Прилипчуку О.А.

Ухвалою суду від 10.03.2026 прийнято справу до свого провадження, розгляд справи продовжено за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи. Копію ухвали направлено учасникам справи.

Дослідивши матеріали адміністративної справи та зібрані по справі докази в їх сукупності, проаналізувавши зміст норм матеріального і процесуального права, які врегульовують спірні відносини, суд виходить з наступних підстав та мотивів.

Судом встановлено, що 21.07.2025 позивач звернувся через вебпортал електронних послуг до територіального підрозділу Пенсійного фонду України із заявою про призначення пенсії за віком (а.с. 43).

З урахуванням принципу екстериторіальності, заяву позивача про призначення пенсії за віком розглянуто Головним управлінням Пенсійного фонду України в Херсонській області.

29.07.2025 ГУ ПФУ в Херсонській області прийнято рішення № 183750005225, яким ОСОБА_1 відмовлено у призначенні дострокової пенсії за віком у зв`язку з відсутністю необхідного страхового стажу не менше 25 років (а.с. 36).

У рішенні також зазначено, що за наданими документами та відомостями страховий стаж становить 20 років 03 місяців 26 днів (зараховано всі періоди). По страхувальнику ТОВ "Підставки" (код ЄДРПОУ 013320069) за період з 01.06.2005 по 30.11.2006 відсутня інформація про сплату страхових внесків в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування.

Не погодившись з відмовою, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наступне.

Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

За приписами пункту 6 частини першої статі 92 Конституції України основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел визначаються Законом України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 №1058-IV (далі за текстом - Закон №1058-IV).

Статтею 8 Закону №1058-IV передбачено право громадян України на отримання пенсійних виплат та соціальних послуг.

Відповідно до статті 24 Закону №1058-IV страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.

Страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом, а також даних, включених на підставі цих документів до реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування.

Періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом.

Пільговий порядок обчислення стажу роботи, передбачений законодавством, що діяло раніше, за період з 01.01.2004 застосовується виключно в частині визначення права на пенсію за віком на пільгових умовах та за вислугу років.

Закон №1058-IV набрав чинності 01.01.2004. До цього моменту пенсійні відносини врегульовувалися Законом України "Про пенсійне забезпечення" від 05.11.1991 №1788-XII (далі за текстом - Закон №1788-XII).

Пунктом 4 частини першої статті 115 Закону України №1058-IV (у редакції, чинній на момент звернення із заявою про призначення пенсії) визначено, що право на призначення дострокової пенсії за віком мають: військовослужбовці, особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейські, які брали участь у бойових діях, в антитерористичній операції в районах її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях в районах їх здійснення та/або безпосередньою участю у здійсненні заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв`язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, а також ті, яким встановлено інвалідність внаслідок поранення, контузії, каліцтва, отриманих під час захисту Батьківщини або під час виконання інших обов`язків військової служби (службових обов`язків), або внаслідок захворювання, пов`язаного з перебуванням на фронті, виконанням інтернаціонального обов`язку чи безпосередньою участю в антитерористичній операції в районах її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях в районах їх здійснення та/або безпосередньою участю у здійсненні заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв`язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, дружини (чоловіки), якщо вони не взяли повторний шлюб, і батьки військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейських, які померли (загинули) у період проходження військової служби (виконання службових обов`язків) чи після звільнення із служби, але внаслідок поранення, контузії, каліцтва, отриманих під час виконання обов`язків військової служби (службових обов`язків), захворювання, пов`язаного з перебуванням на фронті, ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи, виконанням інтернаціонального обов`язку чи безпосередньою участю в антитерористичній операції в районах її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення націоньної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях в районах їх здійснення та/або безпосередньою участю у здійсненні заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв`язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, особи, яким надано статус учасника бойових дій відповідно до пунктів 20 і 21 статті 6, особи з інвалідністю внаслідок війни відповідно до пунктів 12 та 13 статті 7 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", особи з числа резервістів, військовозобов`язаних і осіб, які входили до складу добровольчого формування територіальної громади, яким надано статус учасника бойових дій відповідно до пункту 19 статті 6, особи з інвалідністю внаслідок війни відповідно до пункту 11 статті 7 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", дружини (чоловіки), якщо вони не взяли повторний шлюб, і батьки, яким надано статус сім`ї загиблих (померлих) Захисників і Захисниць України відповідно до абзаців четвертого і п`ятого частини першої статті 10-1 зазначеного Закону, а також абзацу шостого частини першої статті 10-1 зазначеного Закону з числа членів сімей резервістів і військовозобов`язаних, - після досягнення чоловіками 55 років, жінками - 50 років та за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків і не менше 20 років у жінок.

Відповідно до підпункту 6 пункту 2.1 Розділу 2 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України 25.11.2005 №22-1, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 27.12.2005 за № 1566/11846 (далі - Порядок №22-1), документами, які підтверджують право на призначення дострокової пенсії за віком, зокрема, військовослужбовцям, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським, які брали участь у бойових діях, безпосередню участь в АТО/ООС та/або в обороні України у зв`язку з військовою агресією Російської Федерації є, зокрема:

- документи про проходження військової служби (служби);

- довідка згідно з додатком 2 до Порядку підтвердження наявного стажу роботи або документи про безпосередню участь в АТО/ООС, передбачені Порядком надання та позбавлення статусу учасника бойових дій, або документи військових частин (органів, підрозділів), підприємств, установ та організацій про безпосередню участь в обороні України у зв`язку з військовою агресією Російської Федерації;

- посвідчення учасника бойових дій.

Суд, вирішуючи спір щодо наявності у позивача права на призначення дострокової пенсії за віком відповідно до пункту 4 частини першої статті 115 Закону України №1058-IV, виходить з наступного.

Аналіз положень пункту 4 частини першої статті 115 Закону України №1058-IV дає підстави для висновку, що право на призначення дострокової пенсії за віком мають, зокрема, військовослужбовці, особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейські, які брали участь у бойових діях, в антитерористичній операції в районах її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях в районах їх здійснення та/або безпосередньою участю у здійсненні заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв`язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, за умови досягнення чоловіками 55 років, жінками - 50 років та за наявності у них страхового стажу не менше 25 років у чоловіків і не менше 20 років у жінок.

Отже, ключовими умовами для призначення дострокової пенсії за віком у контексті обставин цієї справи є: 1) факт досягнення позивачем 55 років; 2) наявність страхового стажу не менше 25 років; 3) належність до військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейські, які брали участь у бойових діях, в антитерористичній операції в районах її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях в районах їх здійснення та/або безпосередньою участю у здійсненні заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв`язку з військовою агресією Російської Федерації проти України.

Матеріалами справи встановлено та не заперечувалося сторонами у справі, що позивач досяг 55-річного віку.

Також матеріалами справи підтверджено, що позивач набув статусу учасника бойових дій та має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни учасників бойових дій (посвідчення серії НОМЕР_1 від 06.01.2024).

Водночас, пенсійний орган у рішенні №183750005225 від 29.07.2025 обчислив страховий стаж позивача та визначив його тривалість - 20 років 3 місяці 26 днів.

У даній справі спірним є питання незарахування до страхового стажу позивача в пільговому обчисленні із розрахунку один місяць служби за три місяці військової служби позивача в складі Збройних Сил України в період бойових дій, а саме періоду: з 01.02.2023 року по 31.03.2025 року та не зарахування до страхового стажу період роботи в ТОВ «Підставки» з 01.06.2005 по 30.11.2006.

Щодо періоду з 01.02.2023 року по 31.03.2025 року, суд зазначає наступне.

Статтею 2 Закону України "Про військовий обов`язок і військову службу" визначено, що військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров`я і віком громадян України (за винятком випадків, визначених законом), іноземців та осіб без громадянства, пов`язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності.

Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.

Частиною шостою цієї статті Закону передбачено види військової служби, до яких, і зокрема, віднесено й військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період.

Згідно зі статтею 8 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" час перебування громадян України на військовій службі зараховується до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби. Час проходження строкової військової служби та військової служби за призовом осіб офіцерського складу, а також час проходження військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України "Про оборону України", зараховуються до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, якщо на момент призову на строкову військову службу, військову службу за призовом осіб офіцерського складу, військову службу в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України "Про оборону України", особа навчалася за фахом у професійно-технічному навчальному закладі, працювала за професією або займала посаду, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах. Час навчання в професійно-технічному навчальному закладі, час проходження строкової військової служби, а також час проходження військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України "Про оборону України", які зараховуються до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, не повинні перевищувати наявного стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах. Час проходження військовослужбовцями військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України "Про оборону України", зараховується до їх вислуги років, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби на пільгових умовах у порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України.

Статтею 57 Закону України "Про пенсійне забезпечення" передбачено пільги по обчисленню стажу за час перебування у складі діючої армії та встановлено, що час служби зараховується до стажу роботи на пільгових умовах у порядку, встановленому для обчислення строків цієї служби при призначенні пенсії за вислугу років військовослужбовцям.

Подібні правовідносини та норми права, які їх регулюють, були предметом розгляду у Верховному Суді і у постановах від 05.06.2018 у справі №348/347/17, від 30.07.2019 у справі №346/1454/17, від 02.04.2020 у справі №185/4140/17 (92-а/185/282/17), від 16.06.2020 у справі №185/7049/16-а, від 18.01.2023 у справі №1.380.2019.003739, від 21.03.2023 у справі №160/6146/19, у яких Верховний Суд дійшов висновку про наступне: "Аналіз наведених норм матеріального права дає підстави для висновку, що зазначена служба підлягає зарахуванню до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах один місяць служби за три місяці.".

Згідно з частиною п`ятою статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Суд звертає увагу, що відповідно до підпункту 1 пункту 2.3 Положення про організацію в Міністерстві оборони України роботи з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям і забезпечення соціальними виплатами осіб, звільнених з військової служби у Збройних Силах України, та членів їх сімей, затвердженого наказ Міністерства оборони України від 14.08.2014 №530, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 20.10.2014 за №1294/26071 (надалі - Положення №530), при обчисленні вислуги років для призначення пенсій (крім пенсій, які призначаються з урахуванням страхового стажу) окремі періоди служби військовослужбовців зараховуються на пільгових умовах (з урахуванням вимог пунктів 2.4 та 2.5 цього розділу): один місяць служби за три місяці: участь у бойових діях у воєнний час.

Також відповідно до підпункту «а» пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 №393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам, які мають право на пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", крім військовослужбовців строкової служби і членів їх сімей та прирівняних до них осіб" (у редакції, чинній на час подання позивачем заяви), до вислуги років для визначення розміру пенсії особам, зазначеним в абзаці першому пункту 1 цієї постанови, зараховується на пільгових умовах: один місяць служби за три місяці: участь у бойових діях у воєнний час.

Так, в матеріалах справи наявна довідка Військової частини НОМЕР_2 від 26.06.2025 про безпосередню участь особи у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв`язку з військовою агресією Російської Федерації проти України згідно змісту якої позивач в період з 04.11.2023 по 04.11.2023, з 12.11.2023 по 12.11.2023, з 07.12.2023 по 07.12.2023, з 14.12.2023 по 14.12.2023, з 19.12.2023 по 19.12.2023, з 23.12.2023 по 23.12.2023, з 26.12.2023 по 26.12.2023, з 02.01.2024 по 02.01.2024, з 05.01.2024 по 05.01.2024, з 08.01.2024 по 08.01.2024, з 11.01.2024 по 11.01.2024, з 13.01.2024 по 13.01.2024, з 19.01.2024 по 21.01.2024, з 25.01.2024 по 26.01.2024, з 28.01.2024 по 28.01.2024, з 30.01.2024 по 30.01.2024, з 01.02.2024 по 02.02.2024, з 07.02.2024 по 09.02.2024, 15.02.2024 по 16.02.2024, з 22.02.2024 по 23.02.2024, з 29.02.2024 по 01.03.2024, з 08.03.2024 по 08.03.2024, з 14.03.2024 по 15.03.2024, з 20.03.2024 по 21.03.2024, з 28.03.2024 по 28.03.2024, з 04.04.2024 по 04.04.2024, з 19.04.2024 по 19.04.2024, з 28.09.204 по 28.09.2024 приймав участь у заходах, необхідних для забезпечення оброни України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв`язку з військовою агресією Російської Федерації проти України (а.с.15).

За вищевикладених обставин суд дійшов висновку, що періоди участі позивача у заходах, необхідних для забезпечення оброни України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв`язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, з 04.11.2023 по 04.11.2023, з 12.11.2023 по 12.11.2023, з 07.12.2023 по 07.12.2023, з 14.12.2023 по 14.12.2023, з 19.12.2023 по 19.12.2023, з 23.12.2023 по 23.12.2023, з 26.12.2023 по 26.12.2023, з 02.01.2024 по 02.01.2024, з 05.01.2024 по 05.01.2024, з 08.01.2024 по 08.01.2024, з 11.01.2024 по 11.01.2024, з 13.01.2024 по 13.01.2024, з 19.01.2024 по 21.01.2024, з 25.01.2024 по 26.01.2024, з 28.01.2024 по 28.01.2024, з 30.01.2024 по 30.01.2024, з 01.02.2024 по 02.02.2024, з 07.02.2024 по 09.02.2024, 15.02.2024 по 16.02.2024, з 22.02.2024 по 23.02.2024, з 29.02.2024 по 01.03.2024, з 08.03.2024 по 08.03.2024, з 14.03.2024 по 15.03.2024, з 20.03.2024 по 21.03.2024, з 28.03.2024 по 28.03.2024, з 04.04.2024 по 04.04.2024, з 19.04.2024 по 19.04.2024, з 28.09.204 по 28.09.2024 мали бути зараховані до страхового стажу позивача в пільговому обчисленні - один місяць служби за три місяці.

Разом з тим, суд наголошує, що інші періоди які зазначені у позовних вимогах про зобов`язання відповідача зарахувати до пільгового стажу один місяць служби за три місяці наведеною довідкою не підтверджуються, а тому позовні вимоги у наведеній частині позову не підлягають задоволенню.

Щодо періоду з 01.06.2005 по 30.11.2006, суд зазначає наступне.

Згідно змісту рішення ГУ ПФУ в Херсонській області від 29.07.2025 № 183750005225, позивачу відмовлено у зарахуванні спірних періодів роботи до страхового стажу, оскільки відсутня сплата страхових внесків в індивідуальних відомостях про застраховану особу в реєстрі застрахованих осіб (а.с.10).

Так, згідно трудової книжки колгоспника серії НОМЕР_3 від 17.02.1995 позивач у період з 01.06.2005 по 30.11.2006 працював на посаді тракториста в ТОВ «Підставки» (а.с.8 звор.бік).

Жодних зауважень у ГУ ПФУ в Херсонській області до наведених записів трудової книжки у оскаржуваному рішенні не зазначено.

Відповідно до статті 1 Закону № 1058-IV страхові внески - це кошти відрахувань на соціальне страхування, збір на обов`язкове державне пенсійне страхування та страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, сплачені (які підлягають сплаті) згідно із законодавством, що діяло раніше; надходження від сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, що спрямовуються на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування.

Страхувальники - це роботодавці та інші особи, які відповідно до закону сплачують єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування та/або є платниками відповідно до цього Закону.

Відповідно до пункту 1 частини 1 статті Закону № 1058-IV страховий стаж - це період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.

Обчислення страхових внесків застрахованих осіб, здійснюється страхувальниками на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких провадиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) заробітної плати (доходу), грошового забезпечення, на які відповідно до цього Закону нараховуються страхові внески.

Страхові внески підлягають сплаті незалежно від фінансового стану платника страхових внесків.

Якщо страхувальники несвоєчасно або не в повному обсязі сплачують страхові внески, до них застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про сплату страхових внесків, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом.

Відповідно до статті 106 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" виконавчі органи Пенсійного фонду накладають на посадових осіб, які вчинили правопорушення, адміністративні стягнення у разі, зокрема, несплати або несвоєчасної сплати страхових внесків, у тому числі авансових платежів.

Страхові внески є умовою існування солідарної системи і підлягають обов`язковій сплаті. Перерахунок пенсії провадиться з урахуванням часу, коли особа підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню, та за який підприємством, де працює людина, (страхувальником) сплачені щомісячні страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.

Системний аналіз вказаних вище правових норм дає підстави дійти висновку про те, що до страхового стажу зараховується період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески. При цьому, виходячи зі змісту наведених вище правових норм, порушення страхувальником вимог законодавства щодо порядку та строків сплати страхових внесків тягне негативні наслідки лише щодо самого страхувальника (зокрема, у вигляді сплати недоїмки, штрафних санкцій та пені) та не може мати негативних наслідків для застрахованої особи у вигляді не зарахування до страхового стажу періоду роботи, протягом якого такій особі нараховувалася заробітна плата, на яку у свою чергу нараховувалися страхові внески, проте не з вини застрахованої особи страхові внески не були зараховані на відповідні рахунки.

Крім того, несвоєчасна сплата підприємством страхових внесків, за умови підтвердження роботи особи на такому підприємстві, отримання заробітної плати та утримання з неї єдиного соціального внеску, не повинна порушувати законні права та інтереси позивача як застрахованої особи, зокрема, порушувати його право на належне пенсійне забезпечення, оскільки обов`язок своєчасної сплати страхових внесків до Пенсійного фонду покладено на роботодавця, а тому їх несплата не може позбавляти працівників права на зарахування періоду роботи до страхового стажу, фактично позбавляючи особу права власності на пенсію в належному розмірі.

Така правова позиція була висловлена Верховним Судом у постановах від 23 березня 2020 року у справі № 535/1031/16-а, від 30 вересня 2019 року у справі № 414/736/17, від 20 березня 2019 року у справі № 688/947/17, від 27 березня 2018 року у справі № 208/6680/16-а та ін.

Суд зазначає, що відсутність за даними системи індивідуальних відомостей про застраховану особу про сплату страхових внесків за спірні періоди не може бути підставою для не зарахування цих періодів до страхового та пільгового стажу при призначенні пенсії позивачу.

У справах № 490/12392/16-а, № 638/5795/17, № 683/1814/16-а Верховним Судом зроблено висновки, що внаслідок невиконання страхувальником обов`язку по сплаті внесків до Пенсійного фонду України позивач позбавлений соціальної захищеності та пенсійного стажу за час роботи на вказаному підприємстві.

Сплата страхувальником страхових внесків до Пенсійного фонду України є кінцевим етапом, якому передує нарахування страхового внеску.

Зважаючи на те, що обов`язок щодо сплати страхового внеску так і обов`язок по його нарахуванню покладено саме на страхувальника (роботодавця), а отже і відповідальність за ненарахування страхового внеску покладено також на страхувальника.

Таким чином, позивач не повинен відповідати за неналежне виконання страхувальником свого обов`язку щодо належного нарахування та сплати страхових внесків, а отже, ненарахування та несплата страхувальником страхових внесків за позивача у спірні періоди, не може бути підставою для неврахування при призначенні застрахованій особі пенсії, періоду роботи за які не нараховані страхові внески.

Відтак, встановлені обставини дають обґрунтовані підстави для зарахування до страхового стажу ОСОБА_1 період роботи з 01.06.2005 по 30.11.2006.

Щодо належного способу захисту порушених прав, суд зазначає наступне.

Так, зі змісту позовних вимог судом встановлено, що позивач звертаючись до суду заявив позовні вимоги у редакції визнання протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області щодо не зарахування до страхового стажу періоду роботи з 01.06.2005 по 30.11.2006 в товаристві з обмеженою відповідальністю Підставки зобов`язавши Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області зарахувати до страхового стажу що дає право на призначення дострокової пенсії за віком період роботи з 01.06.2005 по 30.11.2006 рік в ТОВ Підставки та внести відповідні зміни до Реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування та визнання протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області щодо не зарахування до страхового стажу періоду військової служби з 01.02.2023 по 31.03.2025 один місяць за три зобов`язавши Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області зарахувати до страхового стажу що дає право на призначення дострокової пенсії за віком період перебування на військовій службі з 01.02.2023 по 31.03.2025.

Суд зазначає, що обов`язковою ознакою рішення, дію чи бездіяльність суб`єкта владних повноважень, як предмета адміністративного спору, є прямий (безпосередній) вплив рішення, дії чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень на правовий статус фізичної чи юридичної особи, тобто обмеження її прав, свобод, покладення на неї обов`язків. Прийняття суб`єктом владних повноважень рішення, як правило, є результатом вчинення ряду дій.

З огляду на те, що в правовому регулюванні приймає участь саме рішення суб`єкта владних повноважень, а не окремі дії, вчинені в процесі здійснення владних повноважень, за результатами яких прийнято рішення, ці дії не можуть бути предметом оскарження до адміністративного суду окремо від оскарження рішення. Обставини щодо вчинення цих дій входять до предмету доведення у справі за позовом про скасування рішення суб`єкта владних повноважень, а їх правова оцінка судом на відповідність встановлених законом компетенції суб`єкта владних повноважень та порядку їх вчинення може бути підставою для скасування рішення як протиправного внаслідок вчинення посадовими особами суб`єкта владних повноважень дій не у спосіб та не у порядку, встановлених законом.

Враховуючи вказане, приймаючи до уваги, що судом дано правову оцінку дій відповідача на відповідність встановлених законом компетенції суб`єкта владних повноважень та порядку їх вчинення під час винесення оскаржуваного рішення, визнання протиправним та скасування даного рішення є належним і допустимим способом захисту прав позивача у даній справі, що у повній мірі відновлює порушене право, а тому суд вбачає необхідним у задоволенні позовних вимог в частині визнання протиправною бездіяльності ГУПФУ в Херсонській області відмовити.

Разом з тим, відповідно до ч.2 ст.9 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Також Європейський суд з прав людини неодноразово наголошував у своїх рішеннях на тому, що правосуддя не повинно бути ілюзорним і має забезпечувати реальний захист прав особи і гарантії того, що справу буде вирішено остаточно рішенням в судовому провадженні (рішення від 09 грудня 2010 року у справі Буланов та Купчик проти України, від 13.02.2011 року у справі Чуйкіна проти України).

Конституційний Суд України у рішенні від 30.01.2003 №3-рп/2003 наголосив, що правосуддя за своєю суттю визнається таким лише за умови, що воно відповідає вимогам справедливості і забезпечує ефективне поновлення в правах (п.9 абз.10).

Верховним Судом України у постанові від 16.09.2015 у справі №826/4418/14 була сформована правова позиція, що рішення суду, у випадку задоволення позову, мас бути таким, яке б гарантувало дотримання і захист прав, свобод, інтересів позивача від порушень з боку відповідача, забезпечувало його виконання та унеможливлювало необхідність наступних звернень до суду.

Спосіб відновлення порушеного права має бути ефективним та таким, який виключає подальші протиправні рішення, дії чи бездіяльність суб`єкта владних повноважень, а у випадку невиконання, або неналежного виконання рішення не виникало б необхідності повторного звернення до суду, а здійснювалося примусове виконання рішення.

Оскільки, в ході розгляду справи встановлено, що відповідачем прийнято рішення від 29.07.2025 № 183750005225 про відмову в призначенні пенсії за віком, яке не входить до предмету позову, для повного та ефективного захисту прав позивача, суд вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог та визнати протиправним та скасувати таке рішення ГУ ПФУ в Херсонській області від 29.07.2025 № 183750005225.

Ураховуючи викладене, обираючи належний та ефективний спосіб захисту порушеного права позивача, керуючись частиною другою статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, також, вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог та зобов`язати ГУ ПФУ в Херсонській області повторно розглянути заяву позивача від 21.07.2025, з урахуванням висновків суду.

Враховуючи вищевикладене, обираючи належний та ефективний спосіб захисту порушеного права позивача, суд вважає за необхідне зобов`язати ГУ ПФУ в Херсонській області зарахувати до страхового стажу роботи періоди участі позивача у заходах, необхідних для забезпечення оброни України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв`язку з військовою агресією Російської Федерації проти України з 04.11.2023 по 04.11.2023, з 12.11.2023 по 12.11.2023, з 07.12.2023 по 07.12.2023, з 14.12.2023 по 14.12.2023, з 19.12.2023 по 19.12.2023, з 23.12.2023 по 23.12.2023, з 26.12.2023 по 26.12.2023, з 02.01.2024 по 02.01.2024, з 05.01.2024 по 05.01.2024, з 08.01.2024 по 08.01.2024, з 11.01.2024 по 11.01.2024, з 13.01.2024 по 13.01.2024, з 19.01.2024 по 21.01.2024, з 25.01.2024 по 26.01.2024, з 28.01.2024 по 28.01.2024, з 30.01.2024 по 30.01.2024, з 01.02.2024 по 02.02.2024, з 07.02.2024 по 09.02.2024, 15.02.2024 по 16.02.2024, з 22.02.2024 по 23.02.2024, з 29.02.2024 по 01.03.2024, з 08.03.2024 по 08.03.2024, з 14.03.2024 по 15.03.2024, з 20.03.2024 по 21.03.2024, з 28.03.2024 по 28.03.2024, з 04.04.2024 по 04.04.2024, з 19.04.2024 по 19.04.2024, з 28.09.204 по 28.09.2024 в пільговому обчисленні - один місяць служби за три місяці та зобов`язати ГУ ПФУ в Херсонській області зарахувати до страхового стажу період роботи з 01.06.2005 по 30.11.2006 на посаді тракториста в ТОВ «Підставки».

Зважаючи на встановлені в ході розгляду фактичні обставини справи та враховуючи вищенаведені норми законодавства, якими врегульовані спірні правовідносини, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог частково.

Позивач від сплати судового збору звільнений, доказів щодо понесення інших судових витрат позивачем не надано.

Отже, підстави для розподілу судових витрат відповідно до вимог статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України відсутні.

Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії задовольнити частково.

Скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області від 29.07.2025 № 183750005225.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області (вул. Валентини Крицак, буд. 6, м. Херсон, Херсонська область, 73028, код ЄДРПОУ 21295057) зарахувати до страхового стажу ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_4 ) періоди участі у заходах, необхідних для забезпечення оброни України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв`язку з військовою агресією Російської Федерації проти України з 04.11.2023 по 04.11.2023, з 12.11.2023 по 12.11.2023, з 07.12.2023 по 07.12.2023, з 14.12.2023 по 14.12.2023, з 19.12.2023 по 19.12.2023, з 23.12.2023 по 23.12.2023, з 26.12.2023 по 26.12.2023, з 02.01.2024 по 02.01.2024, з 05.01.2024 по 05.01.2024, з 08.01.2024 по 08.01.2024, з 11.01.2024 по 11.01.2024, з 13.01.2024 по 13.01.2024, з 19.01.2024 по 21.01.2024, з 25.01.2024 по 26.01.2024, з 28.01.2024 по 28.01.2024, з 30.01.2024 по 30.01.2024, з 01.02.2024 по 02.02.2024, з 07.02.2024 по 09.02.2024, 15.02.2024 по 16.02.2024, з 22.02.2024 по 23.02.2024, з 29.02.2024 по 01.03.2024, з 08.03.2024 по 08.03.2024, з 14.03.2024 по 15.03.2024, з 20.03.2024 по 21.03.2024, з 28.03.2024 по 28.03.2024, з 04.04.2024 по 04.04.2024, з 19.04.2024 по 19.04.2024, з 28.09.204 по 28.09.2024 в пільговому обчисленні - один місяць служби за три місяці.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області (вул. Валентини Крицак, буд. 6, м. Херсон, Херсонська область, 73028, код ЄДРПОУ 21295057) зарахувати до страхового стажу ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_4 ) період роботи з 01.06.2005 по 30.11.2006 на посаді тракториста в ТОВ «Підставки».

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області (вул. Валентини Крицак, буд. 6, м. Херсон, Херсонська область, 73028, код ЄДРПОУ 21295057) повторно розглянути заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_4 ) про призначення пенсії за віком від 21.07.2025, з урахуванням висновків суду.

В задоволенні інших позовних вимог-відмовити.

Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги на рішення суду протягом тридцяти днів з дня складення судового рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя О.А. Прилипчук