Постанова № 13649097, 19.01.2011, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
19.01.2011
Номер справи
2а-16626/10/2670
Номер документу
13649097
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
  • 1) ВІДОКРЕМЛЕНИЙ ПІДРОЗДІЛ ЕКСПЛУАТАЦІЙНЕ ВАГОННЕ ДЕПО ЖМЕРИНКА ДЕРЖАВНОГО ТЕРИТОРІАЛЬНО-ГАЛУЗЕВОГО ОБ"ЄДНАННЯ "ПІВДЕННО-ЗАХІДНА ЗАЛІЗНИЦЯ"
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА

01025, м. Київ, вул. Десятинна, 4/6, тел. 278-43-43 П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Київ

19 січня 2011 року           11:17           № 2а-16626/10/2670

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Баранова Д.О. при секретарі судового засідання Наумець О.В., розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом Державного територіального-галузевого об’єднання «Південна-Західна залізниця»

доЖмеринської об’єднаної державної податкової інспекції

провизнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

Державного територіального-галузевого об’єднання «Південно-Західна залізниця»звернулась до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до Жмеринської об’єднаної державної податкової інспекції про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення.

Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідачем безпідставно було визначено податкові зобов’язання позивача зі сплати земельного податку, оскільки земельна ділянка, яка використовується позивачем, належить до земель залізниці, тому, позивачем правомірно було застосовано відповідні тарифи з плати за землю. Зазначає, що земельна ділянка, яка використовується ним для розміщення вагонного депо, за всіма ознаками відповідає визначенню земель залізничного транспорту, які визначено Земельним кодексом України, та використовується позивачем для провадження статутної діяльності.

Відповідачем позовні вимоги заперечуються з огляду на те, що органом місцевого самоврядування було прийнято рішення про віднесення земельної ділянки, яка використовується структурним підрозділом позивача, до інших земель несільськогосподарського призначення. Також відповідач стверджує, що земельна ділянка використовується позивачем не для розміщення залізничного полотна.

Розглянувши подані документи і матеріали, заслухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно з’ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об’єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд, -

ВСТАНОВИВ:

Жмеринською об’єднаною державною податковою інспекцією була проведена планова виїзна документальна перевірка відокремленого підрозділу Державного територіального-галузевого об’єднання «Південно-Західна залізниця»Вагонного депо Жмеринка Галузевої служби вагонного господарства з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства, про що складено Акт №1286/23/01070053 від 08.11.2010р.

Перевіркою встановлено порушення Вагонним депо Жмеринка ч. 1, 10 ст. 7 Закону України «Про плату за землю»в результаті чого занижено плату за землю на 67200,51 грн. за земельну ділянку площею 9,718 га. Порушення полягало в тому, що при сплаті земельного податку позивачем безпідставно застосовано ставку у розмірі 25% від належної суми податку, оскільки земельна ділянка, на якій розташовано нерухоме майно позивача, не відноситься до земель залізничного транспорту.

Позивачем подавалось заперечення до акту на які відповідачем надано відповідь.

За результатами перевірки, Жмеринською ОДПІ прийнято рішення №00009022301/0 від 12.11.2010р., яким визначено Вагонному депо Жмеринка ДТГО «Південно-Західна залізниця»зобов’язання по платі за землю в сумі 67200,51 грн. за основним платежем та 33600,26 грн. штрафних санкцій, всього на суму 100800,77 грн.

Згідно ст. 2 Закону України «Про плату за землю»використання землі в Україні є платним. Плата за землю справляється у вигляді земельного податку або орендної плати, що визначається залежно від грошової оцінки земель. Розміри податку за земельні ділянки, грошову оцінку яких не встановлено, визначаються до її встановлення в порядку, визначеному цим Законом.

Відповідно до ст. 4 Закону України «Про плату за землю», ставки земельного податку, порядок обчислення і сплати земельного податку не можуть встановлюватись або змінюватись іншими законодавчими актами, крім цього Закону.

Відповідно до рішення виконкому Жмеринської міської ради від 20.08.1998р. Жмеринському відділу Південно-Західної залізниці видано Державний акт від 17.12.1998р. на право постійного користування землею площею 9,7186 га.

Відповідно до ч. 1 ст. 6 Закону України «Про залізничний транспорт землі, які надаються в користування для потреб залізничного транспорту визначаються згідно Земельного кодексу України та Закону України «Про транспорт».

Згідно ст.67 Земельного кодексу України до земель транспорту належать землі, надані підприємствам, установам та організації залізничного, автомобільного транспорту і дорожнього господарств морського, річкового, авіаційного, трубопровідного транспорту та міської електротранспорту для виконання покладених на них завдань що; експлуатації, ремонту і розвитку об'єктів транспорту.

Статтею 68 Земельного кодексу України до земель залізничної транспорту належать землі смуг відведення залізниць під залізничні полотном та його облаштуванням, станціями з усіма будівлями і спорудами енергетичного, локомотивного, вагонного, колійного, вантажного пасажирського господарства, сигналізації та зв'язку, водопостачання каналізації; під захисними та укріплювальними насадженнями, службовим культурно-побутовими будівлями та іншими спорудами, необхідними д. забезпечення роботи залізничного транспорту.

Статтею 23 Закону України «Про транспорт»до земель залізничного транспорту належать землі, надані в користування підприємствам організаціям залізничного транспорту відповідно до чинного законодавства України. До складу цих земель входять землі, які є смугою відведення залізниць, а саме землі, надані під залізничне полотно та його облаштувань станції з усіма будівлями і спорудами енергетичного, локомотивної вагонного, колійного, вантажного і пасажирського господарства, сигналізації та зв'язку, водопостачання, каналізації; захисні і укріплювальні насадження, службові, культурно-побутові приміщення та інші споруда необхідні для забезпечення роботи залізничного транспорту.

Згідно ст. 7 Закону України «Про плату за землю», ставки земельного податку з земель, грошову оцінку яких встановлено, встановлюються у розмірі одного відсотка від їх грошової оцінки, за винятком земельних ділянок, зазначених у частинах п'ятій - десятій цієї статті та частині другій статті 6 цього Закону, (ч.1), Податок за земельні ділянки, надані для військових формувань, утворених відповідно до законів України, крім Збройних Сил України та Державної прикордонної служби України, залізниць, гірничодобувних підприємств, а також за водойми, надані для виробництва рибної продукції, справляється у розмірі 25 відсотків суми земельного податку, обчисленого відповідно до частин першої та другої цієї статті (ч.10).

Отже, податок на земельні ділянки, надані для залізниць, визначається у розмірі 25 відсотків від звичайного розміру.

Вказана правова норма, як і інші норми Закону України "Про плату за землю" не містять тлумачення термінів “залізниця”та “використання залізничним транспортом”. При цьому, позивач поширює значення даних термінів відповідно на підприємства залізничного транспорту та використання такими підприємствами для провадження будь –якої діяльності, а відповідач –тільки на використання для розміщення залізничного полотна (колій).

Судом вбачається, що мету використання земельних ділянок –цільове призначення земельної ділянки визначає відповідний нормативний документ, який встановлює категорію землі.

Відповідно до ч. 1 та 2 ст. 20 Земельного кодексу України, віднесення земель до тієї чи іншої категорії здійснюється на підставі рішень органів державної влади та органів місцевого самоврядування відповідно до їх повноважень. Зміна цільового призначення земель провадиться органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування, які приймають рішення про передачу цих земель у власність або надання у користування, вилучення (викуп) земель і затверджують проекти землеустрою або приймають рішення про створення об'єктів природоохоронного та історико-культурного призначення.

На вимогу суду представником відповідача надано рішення ХХ сесії міської ради IV скликання “Про територіальні межі здійснення місцевого самоврядування та використання земель різних категорій” №339 від 11.11.2004р., яким територія міста розділена на категорії за основним цільовим призначенням. Цей розподіл було деталізовано щодо категорії земель промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення з виділенням категорій “землі залізничного транспорту” та “інші землі транспорту” рішенням виконкому міської ради №337 від 21.12.2006р. “Про внесення доповнень і змін до рішення виконкому №229 від 26.09.2006р. «Про введення в дію грошової оцінки земель міста Жмеринки». Зазначене рішення прийняте на підставі проекту грошової оцінки земель міста Жмеринки, що пройшов державну експертизу у Держкомземі України і введено в дію з 01.10.2006р.

Відомостей про скасування зазначеного рішення органу місцевого самоврядування від позивача не надходило.

Зазначені обставини також підтверджуються листом Держкомзему у м. Жмеринці №02-8/487 від 25.10.2010р., наданого на запит податкового органу. В даному листі також, зазначено, що земельна ділянка площею 9,7186 га. належить до «інших земель не сільськогосподарського призначення».

Згідно зі статтею 21 Земельного кодексу України, порушення порядку встановлення та зміни цільового призначення земель є підставою, зокрема, для визнання недійсними рішень органів державної влади та органів місцевого самоврядування про надання (передачу) земельних ділянок громадянам та юридичним особам.

Отже, наслідком безпідставної зміни цільового призначення земельних ділянок є можливе скасування рішення органу місцевого самоврядування, проте, суд зобов’язаний застосовувати офіційно встановлені дані про цільове призначення землі.

Так, згідно зі статтею 13 Закону України “Про плату за землю”, підставою для нарахування земельного податку є дані державного земельного кадастру, а орендної плати за земельну ділянку, яка перебуває у державній або комунальній власності, - договір оренди такої земельної ділянки.

Пунктом 18 постанови Кабінету Міністрів України «про порядок введення державного земельного кадастру»№15 від 12.01.1993р. встановлено зміст звітних даних державного земельного кадастру та порядок їх подання визначаються у формах державної звітності.

Відповідно до наказу Державного комітету статистики України №377 від 05.11.1998р. міські (міст обласного значення) управління (відділи) земельних ресурсів здають обласним управлінням земельних ресурсів звіт з державної статистичної звітності з кількісного обліку земель.

Відповідно до розподілу земель, згідно статистичної звітності з кількісного обліку земель за Вагонним депо Жмеринка ДТГО «Південно-Західна залізниця»рахується земельна ділянка площею 9,7168 га., яка відноситься до інших земель не сільськогосподарського призначення.

Відповідно до статті 67 Конституції України, кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

Відповідно до ч. 3 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Як вбачається з матеріалів справи, зокрема із рішення виконавчого комітету Жмеринської міської ради №229 від 26.09.2006р., яким введено в дію з 01.10.2006р. на території міської ради нормативну грошову оцінку земель міста та рішення №337 від 21.12.2006р., яким відповідно до технічної документації з нормативної оцінки земель віднесено земельні ділянки до «інших земель транспорту»суд дійшов висновку про правомірність застосування податковим органом при нарахуванні плати за землю ставки 1% від грошової оцінки земель, а тому не вбачає підстав для скасування оскаржуваного рішення.

Керуючись ст.ст. 71, 86, 94, ст. 105, 158-163 КАС України, адміністративний суд, -

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні позовних вимог відмовити.

Постанова набирає законної сили в порядку, встановленому ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку та в строки, встановлені ст.186 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя                                                                                 Д.О. Баранов