Єдиний державний реєстр судових рішень УКРАЇНА
Господарський суд
Житомирської області
* 10002, м. Житомир, майдан Путятинський, 3/65, '481-620
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
від "01" лютого 2011 р. Справа № 18/1557
Господарський суд Житомирської області у складі:
судді Соловей Л.А. ,
за участю представників сторін:
від позивача: не з'явився;
від відповідача: не з'явився;
від ІІІ особи: ОСОБА_1, довіреність від 04.01.2011р.;
в судовому засіданні прийняв участь прокурор - Алексєєв С.М., посвідчення №11;
розглянув справу за позовом Прокурора Коростенського району в інтересах держави в особі Горщиківської сільскої ради (с.Горщик Коростенський район Житомирська область)
до Горщиківського державного комунального підприємства (с.Горщик Коростенського району)
третя особа на стороні позивача, яка не заявляє самостійних вимог, Державна екологічна інспекція в Житомирській області (м.Житомир)
про стягнення 201249,47грн.,
Прокурором пред'явлено позов до відповідача про стягнення 201249,47грн. збитків, заподіяних державі внаслідок використання води з підземних горизонтів без дозволу на спеціальне водокористування.
Представник позивача в судове засідання не з'явився. В адресованій господарському суду заяві від 28.01.2011р. позивач просить здійснювати розгляд справи за відсутності повноважного представника.
Прокурор та представник ІІІ особи в судовому засіданні позовні вимоги підтримали в повному обсязі з підстав, зазначених у позовній заяві.
Відповідач не скористався своїм правом надання письмового відзиву на позовну заяву, витребуваних ухвалою суду документів не надав, а також не скористався правом на участь в судовому засіданні: повноважного представника в судове засідання не направив, хоча про дату та час судового засідання відповідач повідомлений належним чином, про що свідчить повідомлення про вручення поштового відправлення (а.с.41).
Відповідно до ст.75 ГПК України, якщо відзив на позовну заяву і витребувані господарським судом документи не подано, справу може бути розглянуто за наявними в ній матеріалами.
Заслухавши представника ІІІ особи та прокурора, дослідивши матеріали справи господарський суд
ВСТАНОВИВ:
З матеріалів справи вбачається, що в червні 2010р. працівниками Державної екологічної інспекції в Житомирській області проведена перевірка дотримання вимог природоохоронного законодавства Горщиківським державним комунальним підприємством, за результатами якої складено акт від 17.06.2010р. (а.с.8).
Як зазначено в акті перевірки, під час перевірки зокрема встановлено, що на момент перевірки підприємство здійснює забір води з підземних горизонтів з двох артезіанських свердловин з метою централізованого водопостачання населення. Забір води з підземних горизонтів здійснюється за відсутності дозволу на спеціальне водокористування. Дія попереднього дозволу на спецводокористування закінчилася 31.08.2008р. За період з 01.04.2009р. по 31.03.2010р. підприємством надана довідка щодо кількості забраної води з підземних горизонтів за відсутності дозволу на спеціальне водокористування.
З огляду на викладене, встановлено, що Горщиківське державне комунальне підприємство в порушення ст.ст.44, 49 Водного кодексу України здійснювало водогосподарську діяльність без спеціального дозволу на спецводокористування, а також в порушення ст.21, ст.24 Кодексу України про надра, підприємство здійснювало забір води з артезіанських свердловин та передачу її споживачам за відсутності відповідної ліцензії на користування ділянкою надр з метою централізованого водопостачання населенню.
Кількість незаконно видобутої прісної підземної води встановлено на підставі довідки відповідача №88 від 17.06.2010р. (а.с.43) про використання води, згідно якої відповідачем за період з 01.04.2009р. по 24.08.2009р. використано 5450м.куб, а з 25.08.2009р. по 31.03.2010р. - 6050м.куб води.
Постановою про накладення адміністративного стягнення від 17.06.2010р. за №00931 (а.с.45) керівника Горщиківського державного комунального підприємства за ст.ст.47, 188-5 КУпАП притягнено до адміністративної відповідальності (а.с.45).
Як вбачається із розрахунку розміру збитків, заподіяних державі внаслідок самовільного використання водних ресурсів (а.с.9) збитки нараховані:
- за період з 01.04.2009р. по 24.08.2009р. на суму 8673,86грн.;
- за період з 25.08.2009р. по 31.03.2010р. на суму 192575,61грн.,
всього на загальну суму 201249,47грн. (8673,86грн.+192575,61грн.).
Розрахунки обчислення розміру заподіяних збитків проведено на підставі:
- Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення правил охорони водних ресурсів на землях водного фонду, пошкодження водогосподарських споруд і пристроїв, порушення правил їх експлуатації, затвердженої наказом Державного комітету України по водному господарству від 29.12.2001р. №290, зареєстрованої Міністерстві юстиції України 18.01.2002р. №44/6332, (за період водокористування з 01.04.2009р. по 24.08.2009р. на суму 8673,86грн., за коефіцієнтом 5);
- Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів, затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища від 20.07.2009р. №389, зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 14.08.2009р. за №767/16783 (за період з 25.08.2009р. по 31.03.2010р. на суму 192575,61грн., за коефіцієнтом 100);
- акту перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства Горщиківського державного комунального підприємства від 17 червня 2010 року;
- та згідно довідки Горщиківського державного комунального підприємства від 17.06.2010р. №88.
Оцінивши наявні докази господарський суд Житомирської області дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню з наступних підстав:
Згідно вимог ст.121 Конституції України, Закону України "Про прокуратуру", ст.29 Господарського процесуального кодексу України на органи прокуратури покладається представництво інтересів громадян та держави в судах у випадках, визначених Законом. Прокурор має право звернутися до господарського суду з позовом в інтересах держави або громадянина. В силу ст. ст. 20, 36-1 Закону України "Про прокуратуру" при здійсненні прокурорського нагляду за додержанням і застосуванням законів прокурор має право звертатись до суду з заявою про захист прав і законних інтересів громадян, держави, а також підприємств та інших юридичних осіб при наявності порушень або загрози порушень економічних, політичних та інших державних інтересів внаслідок протиправних дій (бездіяльності) фізичних або юридичних осіб, що вчиняються у відносинах між ними або з державою.
Природні ресурси України є власністю народу України, який має право на володіння, використання та розпорядження природними багатствами республіки (ч.1 ст.4 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища").
Відповідно до ст.5 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" державній охороні і регулюванню використання на території України підлягають: навколишнє природне середовище як сукупність природних і природно-соціальних умов та процесів, природні ресурси, як залучені в господарський обіг, так і невикористовувані в народному господарстві в даний період (земля, надра, води, атмосферне повітря, ліс та інша рослинність, тваринний світ), ландшафти та інші природні комплекси.
Згідно зі ст.38 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" використання природних ресурсів в Україні здійснюється в порядку загального і спеціального використання природних ресурсів.
Законодавством України громадянам гарантується право загального використання природних ресурсів для задоволення життєво необхідних потреб (естетичних, оздоровчих, рекреаційних, матеріальних тощо) безоплатно, без закріплення цих ресурсів за окремими особами і надання відповідних дозволів, за винятком обмежень, передбачених законодавством України.
В порядку спеціального використання природних ресурсів громадянам, підприємствам, установам і організаціям надаються у володіння, користування або оренду природні ресурси на підставі спеціальних дозволів, зареєстрованих у встановленому порядку, за плату для здійснення виробничої та іншої діяльності, а у випадках, передбачених законодавством України, - на пільгових умовах.
Згідно з ч.1 ст. 19 Закону України "Про надра” надра надаються у користування підприємствам, установам, організаціям і громадянам лише за наявності у них спеціального дозволу на користування ділянкою надр. Право на користування надрами засвідчується актом про надання гірничого відводу.
Надра у користування для видобування прісних підземних вод і розробки родовищ торфу надаються без надання гірничого відводу на підставі спеціальних дозволів, що видаються після попереднього погодження з органами Міністерства охорони навколишнього природного середовища України, Державного комітету України по нагляду за охороною праці та Міністерства охорони здоров'я України на місцях (ст.21 Закону України "Про надра”).
Частинами 1 та 2 статті 48 Водного кодексу України спеціальне водокористування - це забір води з водних об'єктів із застосуванням споруд або технічних пристроїв, використання води та скидання забруднюючих речовин у водні об'єкти, включаючи забір води та скидання забруднюючих речовин із зворотними водами із застосуванням каналів.Спеціальне водокористування здійснюється юридичними і фізичними особами насамперед для задоволення питних потреб населення, а також для господарсько-побутових, лікувальних, оздоровчих, сільськогосподарських, промислових, транспортних, енергетичних, рибогосподарських та інших державних і громадських потреб.
Пунктом 9 статті 44 Водного кодексу України передбачено, що водокористувачі зобов'язані здійснювати спеціальне водокористування лише за наявності дозволу.
Згідно зі ст.49 вищевказаного Кодексу спеціальне водокористування здійснюється на підставі дозволу.
Видача дозволу на спеціальне водокористування здійснюється за клопотанням водокористувача з обґрунтуванням потреби у воді, погодженим з державними органами водного господарства, - в разі використання поверхневих вод, державними органами геології - в разі використання поверхневих вод та державними органами охорони здоровя - в разі використання водних обєктів, віднесених до категорії лікувальних. Порядок погодження та видачі дозволів на спеціальне водокористування затверджується Кабінетом Міністрів України. У дозволі на спеціальне водокористування встановлюються ліміт забору води, ліміт використання води та ліміт скидання забруднюючих речовин. У разі настання маловоддя ці ліміти можуть бути зменшені спеціально уповноваженими державними органами без коригування дозволу на спеціальне водокористування. Спеціальне водокористування є платним.
Таким чином, право на спеціальне водокористування виникає з моменту отримання такого дозволу.
Порядком погодження та видачі дозволів на спеціальне водокористування, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України №321 від 13 березня 2002 року, встановлено, що дозволи на використання води водних обєктів загальнодержавного значення, видаються територіальними органами Мінекоресурсів за клопотанням водокористувача з обґрунтуванням потреби у воді. Такого дозволу за період з 01.04.2009р. по 31.03.2010р. у відповідача не було.
Факт використання 11500 куб. метрів підземних вод в період з 01.04.2009р. по 31.03.2010р., які складають 201249,47грн. підтверджується довідкою відповідача (а.с.43).
Як вже вказувалось на підставі відповідних Методик позивачем були зроблені розрахунки розмірів збитків Горщиківського державного комунального підприємства , заподіяних державі внаслідок самовільного водокористування з підземних та поверхневих джерел.
Крім того, встановлений перевіркою факт порушення (водокористування без спеціального дозволу), відповідачем не оспорюється.
В ході перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства, проведеної 17.06.2010р. встановлено, що відповідачем самовільно використовувалась вода з підземних та поверхневих джерел в період з 01.04.2009р. по 31.03.2010р. В цей час діяли наступні Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів:
- до 25.08.2009 року чинною була Методика розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів, затверджена наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища та ядерної безпеки України від 18.05.1995р. №37 (далі - Методика № 37);
- 25.08.2009 року в дію вступила Методика розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів, яка затверджена наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 20.07.2009р. № 389 та зареєстрована в Міністерстві юстиції України 14.08.2009р. за № 767/16783 (далі - Методика № 389).
З дня набуття чинності Методики № 389, тобто з 25.08.2009 року, Методика №37 втратила чинність (п.3 Наказу Мінохорони навколишнього природного середовища України від 20.07.2009р. №389).
Перевірка дотримання вимог природоохоронного законодавства проводилась Державною екологічною інспекцією Житомирської області на підприємстві відповідача в червні 2010р., тобто після набрання чинності Методики розрахунку розміру відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів, затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 20.07.2009р. №389 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 14.08.2009р. за №767/16783.
Перевіркою встановлено, що спецдозвіл на водокористування у Горщиківського державного комунального підприємства був відсутній в період з 01.04.2009р. по 31.03.2010р. , тому Державною екологічною інспекцією обґрунтовано був здійснений розрахунок збитків за період з 01.04.2009р. по 24.08.2009р. на суму 8673,86грн. на підставі Методики №37; та за період з 25.08.2009р. по 31.03.2010р. на суму 192575,61грн. на підставі Методики №389.
Позивачем на адресу відповідача у червні 2010р. була направлена претензія №2011/4 (а.с.10) про відшкодування заподіяних державі збитків, яка була залишена відповідачем без відповіді та задоволення.
Відповідно до ст.111 Водного кодексу України підприємства, установи, організації і громадяни України, а також іноземні юридичні і фізичні особи та особи без громадянства зобов'язані відшкодувати збитки, завдані ними внаслідок порушень водного законодавства, в розмірах і порядку, встановлених законодавством України.
Відшкодування збитків, завданих внаслідок порушень водного законодавства, не звільняє винних від збору за спеціальне водокористування, а також від необхідності здійснення заходів щодо ліквідації шкідливих наслідків. Притягнення винних у порушенні водного законодавства до відповідальності не звільняє їх від обов'язку відшкодування збитків, завданих ними внаслідок порушення водного законодавства.
Згідно зі ст.ст.68, 69 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" відповідач несе зобовязання відшкодувати збитки, заподіяні порушенням природоохоронного законодавства, як правило, в повному обсязі.
Крім того, відповідно до ч. 5 ст. 68 вищевказаного Закону застосування заходів дисциплінарної, адміністративної або кримінальної відповідальності не звільняє винних від компенсації шкоди, заподіяної забрудненням навколишнього природного середовища та погіршенням якості природних ресурсів.
Чинне законодавство не надає право господарському суду зменшувати розмір заподіяних збитків (шкоди) з урахуванням фінансового становища та причин порушення норм природоохоронного, у тому числі водного законодавства.
Частиною 2 статті 110 Водного кодексу України, водокористувачі звільняються від відповідальності за порушення водного законодавства, якщо вони виникли внаслідок дії непереборних сил природи чи воєнних дій.
Порушення відповідачем водного законодавства не пов'язане з діями непереборних сил природи чи воєнними діями.
Відповідно до ст.20 Закону України „Про охорону навколишнього природного середовища” та Положення про Державну екологічну інспекцію в Житомирській області, затвердженого наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 19.02.2007р. № 55, екологічна інспекція має право подавати позови про відшкодування збитків і втрат, завданих внаслідок порушення вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища.
Відповідно до ст.33 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Відповідач позов не оспорив, доказів сплати заподіяних державі збитків не надав.
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що позов обґрунтований та підлягає задоволенню в повному обсязі - в сумі 201249,47грн.
Судові витрати по сплаті державного мита та за інформаційно-технічне забезпечення судового процесу покладаються на відповідача, оскільки він спонукав позивача звернутись з позовом до суду.
Керуючись ст.ст.33, 43, 44, 49, 82-85 ГПК України, господарський суд
ВИРІШИВ:
1. Позов задовольнити.
2. Стягнути з Горщиківського державного комунального підприємства (11560, Житомирська область,Коростенський район, с.Горщик, вул.Центральна, 31, код ЄДРПОУ 30103222)
- в дохід місцевого бюджету Горщаківської сільської ради - 201249,47грн.;
- в дохід державного бюджету України - 2012,49грн. державного мита;
- в дохід Державного бюджету України 236,00грн. витрат за інформаційно-технічне забезпечення судового процесу (р/р 31217264700002 в УДК в м.Житомирі, код ЄДРПОУ 22062319, банк отримувача - ГУДКУ у Житомирській області, МФО - 811039, код доходу 22050003).
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня його прийняття.
Суддя Соловей Л.А.
Друк. : 6 прим.:
----------------------
1- в справу
2- позивачу
3- відповідачу (рек. з повід.)
4,5- прокурору
6- 3 особа