Єдиний державний реєстр судових рішень
ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
про залишення позовної заяви без руху
11 травня 2026 рокум. ПолтаваСправа № 440/5613/26
Суддя Полтавського окружного адміністративного суду Шевяков І.С., перевіривши матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії,
В С Т А Н О В И В:
Позивач ОСОБА_1 звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до ІНФОРМАЦІЯ_1 , в якій просив:
визнати протиправним та скасувати рішення військово-лікарської комісії Центральної військово-лікарської комісії Збройних Сил України, оформлене протоколом засідання військово-лікарської комісії Центральної військово-лікарської комісії Збройних Сил України від 27.10.2024 №3899, про скасування постанови військово-лікарської комісії при ІНФОРМАЦІЯ_2 згідно з карткою обстеження та медичного огляду військовозобов`язаного від 12.09.2022 щодо військовозобов`язаного ОСОБА_1 ;
визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо повторного взяття на військовий облік ОСОБА_1
визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо невнесення актуальних відомостей до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов`язаних та резервістів про виключення ОСОБА_1 з військового обліку у зв`язку з непридатністю до військової служби з виключенням з військового обліку відповідно до тимчасового посвідчення військовозобов`язаного № НОМЕР_1 ;
зобов`язати ІНФОРМАЦІЯ_3 внести до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов`язаних та резервістів відомості про виключення ОСОБА_1 з військового обліку у зв`язку з непридатністю до військової служби з виключенням з військового обліку відповідно до тимчасового посвідчення військовозобов`язаного № НОМЕР_1 .
Позовну заяву належить залишити без руху з таких підстав.
Відповідно до підпунктів 3, 6 частини першої статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України суддя після одержання позовної заяви з`ясовує, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу, та чи немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху.
Частиною третьою статті 161 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Правові засади справляння судового збору визначає Закон України «Про судовий збір».
Відповідно до частини першої статті 4 Закону України «Про судовий збір» судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, установленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява подається до суду.
Згідно з підпунктом 1 пункту 3 частини другої статті 4 Закону України «Про судовий збір» за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру, поданого фізичною особою, ставка судового збору становить 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Статтею 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2026 рік» установлено прожитковий мінімум для працездатних осіб з 01.01.2026 у розмірі 3328,00 грн.
Згідно з частиною третьою статті 4 Закону України «Про судовий збір» при поданні до суду процесуальних документів в електронній формі застосовується коефіцієнт 0,8 для пониження відповідного розміру ставки судового збору.
Позовна заява подана через систему «Електронний суд» та містить дві основні вимоги немайнового характеру, а саме: вимогу про визнання протиправним та скасування рішення військово-лікарської комісії Центральної військово-лікарської комісії Збройних Сил України, оформленого протоколом від 27.10.2024 №3899, та вимогу про визнання протиправними дій ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо повторного взяття на військовий облік ОСОБА_1 .
Вимоги про визнання протиправною бездіяльності щодо невнесення актуальних відомостей до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов`язаних та резервістів про виключення ОСОБА_1 з військового обліку та про зобов`язання внести такі відомості є похідними від вимоги щодо повторного взяття позивача на військовий облік та спрямовані на відновлення порушеного права.
Отже, за подання цього позову підлягає сплаті судовий збір за дві вимоги немайнового характеру: 3328,00 грн * 0,4 * 0,8 *2 = 2129,92 грн.
Позивачем сплачено судовий збір у розмірі 1131,20 грн, отже сума судового збору, яку необхідно доплатити, становить 998,72 грн.
Окрім наведеного, позивачем також не дотримано вимог щодо звернення до адміністративного суду в межах установленого законом строку.
За приписами частини другої статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України суддя відкриває провадження в адміністративній справі на підставі позовної заяви, якщо відсутні підстави для залишення позовної заяви без руху, її повернення чи відмови у відкритті провадження у справі, зокрема якщо позов подано у строк, установлений законом, або якщо підстави пропуску такого строку є поважними.
Відповідно до частини першої статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Приписи абзацу першого частини другої статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України визначають, що для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Таким чином, строк звернення до адміністративного суду є проміжком часу після виникнення спору у публічно-правових відносинах, протягом якого особа має право звернутися до суду за захистом своїх прав та інтересів. При цьому перебіг такого строку починається з дня, коли особа фактично дізналася або об`єктивно повинна була дізнатися про порушення своїх прав.
Предметом оскарження у цій справі, зокрема, є рішення військово-лікарської комісії Центральної військово-лікарської комісії Збройних Сил України, оформлене протоколом засідання від 27.10.2024 №3899, про скасування постанови військово-лікарської комісії при ІНФОРМАЦІЯ_2 щодо ОСОБА_1 .
Разом з тим позовну заяву подано до суду 05.05.2026, тобто поза межами шестимісячного строку звернення до адміністративного суду, визначеного статтею 122 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суд зазначає, що у тексті позовної заяви позивачем не наведено відомостей щодо дати, коли йому стало відомо про прийняття рішення військово-лікарської комісії Центральної військово-лікарської комісії Збройних Сил України від 27.10.2024 №3899, а також не зазначено обставин, які б свідчили про поважність причин пропуску строку звернення до суду.
Відповідно до частини шостої статті 161 Кодексу адміністративного судочинства України у разі пропуску строку звернення до адміністративного суду позивач зобов`язаний додати до позову заяву про поновлення цього строку та докази поважності причин його пропуску.
Однак заяви про поновлення строку звернення до адміністративного суду та доказів поважності причин його пропуску позивачем до позовної заяви не додано.
Згідно з частинами першою, другою статті 123 Кодексу адміністративного судочинства України у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду із заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для його поновлення.
Якщо заяву не буде подано особою у зазначений строк або вказані нею підстави для поновлення строку звернення до адміністративного суду будуть визнані неповажними, суд повертає позовну заяву.
Згідно з частиною першою статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, установлених статтями 160, 161 цього Кодексу, постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
Враховуючи наведене, у зв`язку з ненаданням позивачем заяви про поновлення строку звернення до суду та доказів поважності причин його пропуску, суд дійшов висновку про необхідність залишення позовної заяви без руху.
Виявлені недоліки мають бути усунені позивачем шляхом надання до суду:
заяви про поновлення строку звернення до адміністративного суду із зазначенням дати, коли позивачу стало відомо про рішення військово-лікарської комісії Центральної військово-лікарської комісії Збройних Сил України, оформлене протоколом від 27.10.2024 №3899;
доказів поважності причин пропуску строку звернення до адміністративного суду, які підтверджують існування об`єктивних та непереборних обставин, що перешкоджали своєчасному зверненню до суду.
Отже, поданий адміністративний позов не відповідає вимогам статті 161 Кодексу адміністративного судочинства України.
За правилами частини першої статті 123 Кодексу адміністративного судочинства України у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, позов залишається без руху з наданням строку для усунення зазначених недоліків
Згідно з частиною 1 статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України подання позовної заяви без додержання вимог статті 160,161 Кодексу адміністративного судочинства України є підставою для залишення заяви без руху.
В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху (частина друга статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України).
Таким чином, позовна заява підлягає залишенню без руху з наданням позивачу строку для усунення вказаних недоліків.
На підставі викладеного, керуючись статтями 160, 161, 169 Кодексу адміністративного судочинства України,
П О С Т А Н О В И В:
Позовну заяву ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії залишити без руху.
Позивачеві усунути недоліки протягом десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Недоліки необхідно усунути шляхом: надання до Полтавського окружного адміністративного суду доказів доплати судового збору у встановленому законом розмірі 998,72 грн за наступними реквізитами: номер рахунку UA078999980313191206084016719 код за ЄДРПОУ отримувача 37959255 отримувач ГУК у Полт. обл/тг м. Полтава/22030101 банк отримувача Казначейство України (ЕАП) призначення платежу Судовий збір, за позовом ОСОБА_1 , Полтавський окружний адміністративний суд; або документів, що підтверджують підстави звільнення позивача від сплати судового збору відповідно до закону; надання до Полтавського окружного адміністративного суду заяви про поновлення строку звернення до адміністративного суду із зазначенням дати, коли позивачу стало відомо про рішення військово-лікарської комісії Центральної військово-лікарської комісії Збройних Сил України, оформлене протоколом від 27.10.2024 №3899, із зазначенням поважних причин пропуску строку звернення до суду та наданням відповідних доказів на їх підтвердження.
Роз`яснити позивачу, що в разі неусунення недоліків позовної заяви, яку залишено без руху, у встановлений судом строк, позовна заява буде повернута.
Копію ухвали направити позивачеві.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Суддя І.С. Шевяков