Єдиний державний реєстр судових рішень
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
12 травня 2026 року Справа№200/2512/26
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Молочної І. С., розглянувши в порядку спрощеного провадження (в письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом адвоката Заяць Ніни Ярославівни в інтересах ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії,
ЗМІСТ ПОЗОВНИХ ВИМОГ ТА ЗАПЕРЕЧЕНЬ
03 квітня 2026 року адвокат Заяць Ніна Ярославівна в інтересах ОСОБА_1 , позивача, звернулась з позовом до Донецького окружного адміністративного суду з вимогами до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області з вимогами:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, які виразились в обмеженні максимального розміру виплати пенсії ОСОБА_1 , з 01 березня 2023 року сумою 20745,00 грн. при нарахуванні пенсії в розмірі 23036,87 грн., з 01 березня 2024 року сумою 20930,00 грн. при нарахуванні пенсії в розмірі 22245,50 грн. та з 01 березня 2025 року сумою 23610,00 грн. при нарахуванні пенсії в розмірі 23745,00 грн.;
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області здійснити виплату ОСОБА_1 пенсії з 01 лютого 2023 року, з 01 березня 2024 року та з 01 березня 2025 року, з 01 березня 2026 року без обмеження її максимального розміру.
За змістом викладеного позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області, як одержувач пенсії за віком на пільгових умовах, призначену відповідно до статті 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» та обчислену з врахуванням норм статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» у розмірі 80 відсотків заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до статті 40 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування». Відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2023 року №168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» з 01 січня 2023 року перерахунок пенсії проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії у розмірі 1.197. Згідно з пунктом 10 зазначеної постанови розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, не може перевищувати 1500,00 грн. Відповідачем, враховуючи зазначені обмеження, позивачу: з 01 березня 2023 року нараховано 23036,87 грн., до виплати 20745,50 грн.; з 01 березня 2024 року нараховано 22245,50 грн., до виплати 20930,00 грн.; з 01 березня 2025 року нараховано 23745,50 грн., до виплати 23610 грн.; з 01 січня 2026 року нараховано 23745,00 грн., з чим позивач не погоджується.
Відповідач проти задоволення заявлених позивачем вимог заперечував, просив суд відмовити в задоволенні позову. У наданому до суду відзиві на позов відповідач зазначив, що позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області та з 15 листопада 1993 року отримує пенсію за віком відповідно до Закону України від 09 липня 2003 року №1058-IV «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування». З матеріалів електронної пенсійної справи встановлено, що пенсію призначено із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за три попередні роки 2014-2016 3764,40 грн. При проведенні перерахунку пенсії «Індексація заробітку» з 01 березня 2023 року загальний розмір підвищення склав 3791,37 грн., так як розмір збільшення не може перевищувати 1500,00 грн. застосовано обмеження в індексації з 01 березня 2023 року у розмірі 2291,37 грн. При проведенні перерахунку пенсії «Індексація заробітку» з 01 березня 2024 року загальний розмір підвищення склав 1837,74 грн., так як розмір збільшення не може перевищувати 1500,00 грн. застосовано обмеження в індексації з 01 березня 2024 року в розмірі 333,74 грн. При проведенні індексації з 01 березня 2025 року загальний розмір підвищення склав 2860,10 грн., так як розмір збільшення не може перевищувати 1500,00 грн. застосовано обмеження в індексації з 01 березня 2025 року в розмірі 1360,10 грн. При проведенні індексації з 01 березня 2026 року загальний розмір підвищення склав 3355,41 грн., так як розмір збільшення не може перевищувати 2595,00 грн. застосовано обмеження в індексації з 01 березня 2026 року в розмірі 760,41 грн. Відповідач повідомляє, що розмір пенсії позивача обчислено відповідно до статті 8 Закону України від 02 вересня 2008 року №345-VI «Про підвищення престижності шахтарської праці», а саме у розмірі 80% заробітної плати (доходу) застрахованої особи, визначеної відповідно до статті 40 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».
ПРОЦЕСУАЛЬНІ ДІЇ У СПРАВІ
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 08 квітня 2026 року позовну заяву залишено без руху, позивачу встановлено строк для усунення недоліків позовної заяви.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 15 квітня 2026 року відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи. Вирішено ряд процесуальних питань. Поновлено позивачу строк звернення до суду із цим позовом.
ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ ОБСТАВИНИ
Позивач, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є громадянином України, що підтверджується паспортом громадянина України серії НОМЕР_1 .
Позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області та з 15 листопада 1993 року є одержувачем пенсії за віком на пільгових умовах з урахуванням Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», що підтверджується матеріалами справи та не оскаржується сторонами.
Відповідно до протокольного рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області №914620139531 про перерахунок пенсії ОСОБА_1 26 лютого 2023 року здійснено перерахунок пенсії за віком з 01 березня 2023 року, вид перерахунку: «Індексація заробітку. (масовий)», пенсію обчислено наступним чином: розмір пенсії за віком (ст.27) (28796,09 * 0,75250) 21669,09 грн., доплата за понаднормовий стаж (ст.28 ч.1. абз.2) (за 50 років) 1046,50 грн., загальний розмір пенсії 22715,56 грн., доплата до пенсії по Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» 321,31 грн., сума пенсії по Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» (80% від 28796,09 грн.) 23036,87 грн., місяць підвищення розміру пенсії 01 березня 2023 року, обмеження в індексації з 01 березня 2023 року -2291,37 грн. Розмір пенсії з надбавками склав 20745,50 грн.
Згідно з розрахунком пенсії ОСОБА_1 для розрахунку заробітку для обчислення пенсії позивача з 01 березня 2023 року застосовувався середній заробіток за три попередні роки (за 2014-2016 роки) у розмірі 3764,40 грн., коефіцієнт збільшення показника середньої зарплати 1,9671198511 (1.17 * 1.11 * 1.11 *1.14 * 1.197). Середньомісячний заробіток для обчислення 28796,09 грн., що не є спірним питанням у справі.
Відтак, з 01 березня 2023 року ОСОБА_1 пенсію обчислено наступним чином: середньомісячний заробіток 28796,09 грн. х 80% (відповідно до статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці») = 23036,87 грн. 2291,37 грн. (обмеження індексації відповідно до пункту 10 постанови Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2023 року №168) = 20745,50 грн.
Відповідно до протокольного рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області №914620139531 про перерахунок пенсії ОСОБА_1 25 лютого 2024 року здійснено перерахунок пенсії за віком з 01 березня 2024 року, вид перерахунку: «Індексація заробітку. (масовий)», пенсію обчислено наступним чином: розмір пенсії за віком (ст.27) (31088.26 * 0.75250) 23393,92 грн., доплата за понаднормовий стаж (ст.28 ч.1. абз.2) (за 50 років) 1046,50 грн., загальний розмір пенсії 24440,42 грн., доплата до пенсії по Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» 430,19 грн., сума пенсії по Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» (80% від 31088,26 грн.) 24870,61 грн., місяць підвищення розміру пенсії 01 березня 2024 року, обмеження в індексації з 01 березня 2023 року -2291,37 грн., обмеження в індексації з 01 березня 2024 року -333,74 грн. Розмір пенсії з надбавками склав 22245,50 грн., максимальний розмір пенсії 20930,00 грн.
Згідно з розрахунком пенсії ОСОБА_1 для розрахунку заробітку для обчислення пенсії позивача з 01 березня 2024 року застосовувався середній заробіток за три попередні роки (за 2014-2016 роки) у розмірі 3764,40 грн., коефіцієнт збільшення показника середньої зарплати 2,1237025912 (1.17 * 1.11 * 1.11 *1.14 * 1.197 * 1.0796). Середньомісячний заробіток для обчислення 31088,26 грн., що не є спірним питанням у справі.
Відтак, з 01 березня 2024 року ОСОБА_1 пенсію обчислено наступним чином: середньомісячний заробіток 31088,26 грн. х 80% (відповідно до статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці») = 24870,61 грн. 2291,37 грн. (обмеження індексації відповідно до пункту 10 постанови Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2023 року №168) 333,74 грн. (обмеження індексації відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 23 лютого 2024 року №185) = 22245,50 грн., з обмеженням максимальним розміром пенсії 20930,00 грн.
Відповідно до протокольного рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області №№914620139531 про перерахунок пенсії ОСОБА_1 25 лютого 2025 року здійснено перерахунок пенсії за віком з 01 березня 2025 року, вид перерахунку: «Індексація заробітку. (масовий)», пенсію обчислено наступним чином: розмір пенсії за віком (ст.27) (34663,39 * 0,75250) 26084,20 грн., доплата за понаднормовий стаж (ст.28 ч.1. абз.2) (за 50 років) 1180,50 грн., загальний розмір пенсії 27264,70 грн., доплата до пенсії по Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» 466,01 грн., сума пенсії по Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» (80% від 34663,39 грн.) 27730,71 грн., місяць підвищення розміру пенсії 01 березня 2025 року, обмеження в індексації з 01 березня 2023 року -2291,37 грн., обмеження в індексації з 01 березня 2024 року -333,74 грн., обмеження в індексації з 01 березня 2025 року -1360,10 грн. Розмір пенсії з надбавками склав 23745,50 грн., максимальний розмір пенсії 23610,00 грн.
Згідно з розрахунком пенсії ОСОБА_1 для розрахунку заробітку для обчислення пенсії позивача з 01 березня 2025 року застосовувався середній заробіток за три попередні роки (за 2014-2016 роки) у розмірі 3764,40 грн., коефіцієнт збільшення показника середньої зарплати 2,367928 (1.17 * 1.11 * 1.11 *1.14 * 1.197 *1.0796 * 1.115). Середньомісячний заробіток для обчислення 34663,39 грн., що не є спірним питанням у справі.
Відтак, з 01 березня 2025 року ОСОБА_1 пенсію обчислено наступним чином: середньомісячний заробіток 34663,39 грн. х 80% (відповідно до статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці») = 27730,71 2291,37 грн. (обмеження індексації відповідно до пункту 10 постанови Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2023 року №168) 333,74 грн. (обмеження індексації відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 23 лютого 2024 року №185) 1360,10 грн. (обмеження індексації відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 25 лютого 2025 року №209) = 23745,50 грн. з обмеженням максимальним розміром пенсії 23610,00 грн.
Відповідно до протокольного рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області №№914620139531 про перерахунок пенсії ОСОБА_1 11 березня 2026 року здійснено перерахунок пенсії за віком з 01 березня 2026 року, вид перерахунку: «Індексація заробітку. (масовий)», пенсію обчислено наступним чином: розмір пенсії за віком (ст.27) (38857,65 * 0,75250) 29240,38 грн., доплата за понаднормовий стаж (ст.28 ч.1. абз.2) (за 50 років) 1297,50 грн., загальний розмір пенсії 30537,88 грн., доплата до пенсії по Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» 548,24 грн., сума пенсії по Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» (80% від 38857,65 грн.) 31086,12 грн., місяць підвищення розміру пенсії 01 березня 2026 року, обмеження в індексації з 01 березня 2023 року -2291,37 грн., обмеження в індексації з 01 березня 2024 року -333,74 грн., обмеження в індексації з 01 березня 2025 року -1360,10 грн., обмеження в індексації з 01 березня 2026 року -760,41 грн. Розмір пенсії з надбавками склав 26340,50 грн., максимальний розмір пенсії 25950,00 грн.
Згідно з розрахунком пенсії ОСОБА_1 для розрахунку заробітку для обчислення пенсії позивача з 01 березня 2026 року застосовувався середній заробіток за три попередні роки (за 2014-2016 роки) у розмірі 3764,40 грн., коефіцієнт збільшення показника середньої зарплати 2,654448 (1.17 * 1.11 * 1.11 *1.14 * 1.197 *1.0796 * 1.115 * 1.121). Середньомісячний заробіток для обчислення 38857,65 грн., що не є спірним питанням у справі.
Відтак, з 01 березня 2026 року ОСОБА_1 пенсію обчислено наступним чином: середньомісячний заробіток 38857,65 грн. х 80% (відповідно до статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці») = 31086,12 2291,37 грн. (обмеження індексації відповідно до пункту 10 постанови Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2023 року №168) 333,74 грн. (обмеження індексації відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 23 лютого 2024 року №185) 1360,10 грн. (обмеження індексації відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 25 лютого 2025 року №209) 760,41 грн. (обмеження індексації відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 25 лютого 2026 року №236) = 26340,50 грн. з обмеженням максимальним розміром пенсії 25950,00 грн.
13 лютого 2026 року Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області листом вих.№9694-3936/П-02/8-0500/26 надало відповідь на звернення позивача від 16 січня 2026 року №ВЕБ-05001-Ф-С-26-031178 на вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України, яке зареєстровано 16 січня 2026 року №3936/13-0500-26, та повідомило наступне.
«Ви перебуваєте на обліку в Головному управлінні як одержувач пенсії за віком на пільгових умовах, призначену відповідно до етапі 114 Закону України від 09 липня 2003 року №1058 «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» (далі Закон №1058) та обчислену з урахуванням норм статті 8 Закону України від 02 вересня 2008 року №345-VI «Про підвищення престижності шахтарської праці» у розмірі 80 відсотків заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до статті 40 Закону №1058.
Станом на 28 лютого 2023 року розмір Вашої пенсії складав 19245,50 грн.
На виконання пункту 2 статті 42 Закону №1058 для забезпечення індексації пенсії щороку з 1 березня проводиться перерахунок раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.
Відповідно пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2023 року №168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» (далі постанова №168) з 01 березня 2023 року перерахунок пенсії проводився із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії у розмірі 1.197.
Згідно із пунктом 10 постанови №168 розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, передбаченого пунктами 1-7 цієї постанови, не може перевищувати 1500,00 грн.
Відповідно до проведеного перерахунку розмір пенсії з 01 березня 2023 року збільшився більше ніж на 1500,00 грн. та склав 23036,87 грн.
Враховуючи, що розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії не може перевищувати 1500,00 грн., то розмір пенсії з надбавками склав 20745,50 грн. (19245,50 грн. + 1500,00 грн).
Різниця між розміром підвищення 3791,37 грн. (23036,87 грн. 19245,50 грн.) та 1500,00 грн. (-2291,37 грн.) є складовою пенсійної виплати та обмеженням в індексації з 01 березня 2023 року, яка при подальших перерахунках не переглядається.
З 1 березня 2024 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів від 23 лютого 2024 року №185 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році» (далі - Постанова №185) проведено масовий перерахунок пенсії згідно з частиною 2 статті 42 Закону №1058 із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, в розмірі 1,0796 показника середньої заробітної плати у галузях економіки за 2018-2020 роки - 7994,47 грн. (3764,40 гри х1,17x1,11x1,11x1,14x1,197x1,0796).
За Вашою пенсійною справою проведено автоматичний перерахунок пенсії відповідно до Постанови №185.
Відповідно до проведеного перерахунку розмір пенсії з 01 березня 2024 року збільшився більше ніж на 1500,00 грн. та склав 24870,61 грн.
Враховуючи, що розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії не може перевищувати 1500,00 грн., то розмір пенсії з надбавками склав 22245,50 грн. (20745,50 грн. + 1500,00 грн.), проте, до виплати максимальний розмір 20930,00 грн.
Різниця між розміром підвищення 1833,74 грн. (24870,61 грн. 23036,87 грн.) та 1500,00 грн. (-333,74 грн.) є складовою пенсійної виплати та обмеженням в індексації з 01 березня 2024 року, яка при подальших перерахунках не переглядається.
З 01 березня 2025 року пенсію Вам перераховано відповідно до частини другої статті 42 Закону №1058 та постанови Кабінету Міністрів України від 25 лютого 2025 року №209 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткові заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2025 році» (далі Постанова №209) із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії у розмірі 1,115, що складає 8913,83 грн.
За Вашою пенсійною справою проведено автоматичний перерахунок пенсії відповідно до Постанови №209.
Відповідно до проведеного перерахунку розмір пенсії з 01 березня 2025 року збільшився більше ніж на 1500,00 грн. та склав 27730,71 грн.
Враховуючи, що розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії не може перевищувати 1500,00 грн., то розмір пенсії з надбавками склав 23745,50 грн. (22245,50 грн. + 1500,00 грн.), але до виплати 23610,00 грн. (обмежено максимальним розміром).
Різниця між розміром підвищення 2860,10 грн. (27730,71 грн. 24870,61 грн.) та 1500,00 грн. (-1360,10 грн.) є складовою пенсійної виплати та обмеженням в індексації з 01 березня 2025 року, яка при подальших перерахунках не переглядається.
З 01 січня 2026 року за Вашою електронною пенсійною справою проведено в автоматичному режимі перерахунок пенсії з урахуванням розміру прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб, встановленого Законом України «Про Державний бюджет України на 2026 рік» (далі - Закон), який відповідно до статті 7 Закону з 01 січня 2026 року становить 2595,00 грн. для осіб, які втратили працездатність.
Станом на 01 січня 2026 року розмір Вашої пенсії складає 23745,50 грн.
Враховуючи вище зазначене, до нового розміру пенсії після проведеного перерахунку з 01 січня 2026 року застосовується вищеозначені обмеження, так як розмір збільшення понад 1500,00 грн. фіксується мінусовим значенням та не змінюється при наступних перерахунках пенсії.
Перерахунки пенсії проведено в автоматичному режимі відповідно до діючого законодавства.».
ДЖЕРЕЛА ПРАВА Й АКТИ, ЇХ ЗАСТОСУВАННЯ, ОЦІНКА АРГУМЕНТІВ УЧАСНИКІВ СПРАВИ ТА ВИСНОВКИ
Згідно з частиною третьою статті 28 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 09 липня 2003 року №1058-IV (далі Закон №1058-IV) мінімальний розмір пенсії особам, на яких поширюється дія Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», та працівникам, зайнятим повний робочий день під землею обслуговуванням зазначених осіб, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 року для жінок за списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи у розмірі 80 відсотків заробітної плати (доходу) застрахованої особи, визначеної відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.
Згідно з частиною другою статті 42 Закону №1058-IV передбачено, що для забезпечення індексації пенсії щороку з 1 березня проводиться перерахунок раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.
Показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, щороку збільшується на коефіцієнт, що відповідає 50 відсоткам показника зростання споживчих цін за попередній рік та 50 відсоткам показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.
У разі відсутності дефіциту коштів Пенсійного фонду для фінансування виплати пенсій у солідарній системі розмір щорічного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, передбачений абзацом другим цієї частини, може бути збільшений, але не повинен перевищувати 100 відсотків показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.
Розмір та порядок такого збільшення визначаються у межах бюджету Пенсійного фонду за рішенням Кабінету Міністрів України з урахуванням мінімального розміру збільшення, визначеного абзацом другим цієї частини.
Статтею 1 Закону України від 02 вересня 2008 року №345-VI «Про підвищення престижності шахтарської праці» (далі Закон №345-VI) встановлено, що дія цього Закону поширюється на працівників, які видобувають вугілля, залізну руду, руди кольорових і рідкісних металів, марганцеві, уранові, магнієві (солі калієво-магнієві та солі магнієві) та озокеритні руди, працівників шахтобудівних підприємств, які зайняті на підземних роботах повний робочий день, та працівників державних воєнізованих аварійно-рятувальних служб (формувань) у вугільній промисловості - за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженим Кабінетом Міністрів України (далі - шахтарі), та членів їх сімей.
Відповідно до статті 8 Закону №345-VI мінімальний розмір пенсії шахтарям, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи, у розмірі 80 відсотків його заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до статті 40 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Для обчислення розміру пенсій за віком за кожний повний рік стажу роботи на підземних роботах до страхового стажу додатково зараховується по одному року.
Індексація пенсій в 2023 році проведена на підставі постанови Кабінету Міністрів України «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» від 24 лютого 2023 року №168 (далі Постанова №168).
Пунктом 1 Постанови №168 встановлено, що з 1 березня 2023 року перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 року №124 «Питання проведення індексації пенсій у 2019 році» (Офіційний вісник України, 2019 р., № 19, ст. 663), проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,197.
Відповідно до пункту 6 Постанови №168 встановлено, що з 1 березня 2023 року до пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» за зверненнями, що надійшли до 31 грудня 2022 р. включно, які не підвищуються з 1 березня 2023 року згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 р. № 124 Питання проведення індексації пенсій у 2019 році (Офіційний вісник України, 2019 р., № 19, ст. 663), щомісячну доплату до пенсії в розмірі 100 гривень, яка виплачується додатково до щомісячних доплат до пенсії, встановлених пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України від 22 лютого 2021 року №127 «Про додаткові заходи соціального захисту пенсіонерів у 2021 році» (Офіційний вісник України, 2021 р., № 17, ст. 679) та пунктом 4 постанови Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 року №118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» (Офіційний вісник України, 2022 р., № 18, ст. 968), в межах максимального розміру пенсії, визначеного законом. Зазначені щомісячні доплати враховуються під час наступних перерахунків пенсії у зв`язку із збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Індексація пенсій в 2024 році проведена на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 23 лютого 2024 року №185 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році» (далі - Постанова №185).
Пунктом 1 Постанови №185 установлено, що з 1 березня 2024 р. перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 р. № 124 Питання проведення індексації пенсій у 2019 році (Офіційний вісник України, 2019 р., № 19, ст. 663), проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі - коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,0796.
Підпунктом 6 пункту 2 Постанови №185 установлено, що з 1 березня 2024 року до пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» за зверненнями, що надійшли до 31 грудня 2023 року включно, які не підвищуються з 1 березня 2024 року згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 року №124 «Питання проведення індексації пенсій у 2019 році», встановлюється щомісячна доплата до пенсії в розмірі 100 гривень, яка виплачується додатково до щомісячних доплат до пенсії, встановлених пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України від 22 лютого 2021 року №127 «Про додаткові заходи соціального захисту пенсіонерів у 2021 році», пунктом 4 постанови Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 року №118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» та пунктом 6 постанови Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2023 року №168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році», в межах максимального розміру пенсії, визначеного законом. Зазначені щомісячні доплати враховуються під час наступних перерахунків пенсії у зв`язку зі збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.
Індексація пенсій в 2025 році проведена на підставі постанови Кабінету Міністрів України «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткові заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2025 році» від 25 лютого 2025 року №209 (далі Постанова №209).
За пунктом 1 Постанови №209 встановлено, що з 1 березня 2025 року перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 року №124 «Питання проведення індексації пенсій у 2019 році» (Офіційний вісник України, 2019 р., № 19, ст. 663), проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі - коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,115.
Згідно з пунктом 6 Постанови №209 з метою зменшення диспропорцій у розмірах пенсій, призначених у різні роки, пенсії, призначені відповідно до Закону України Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування (далі - Закон) за зверненнями, що надійшли до 31 грудня 2024 року включно, які не підвищені згідно з пунктом 1 цієї постанови, перераховуються шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, який використовувався для призначення/перерахунку їх пенсії, на коефіцієнт збільшення:
для пенсій, призначених/перерахованих із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався для призначення пенсії у 2021 році, - 1,0575;
для пенсій, призначених/перерахованих із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався для призначення пенсії у 2022 році, - 1,046;
для пенсій, призначених/перерахованих із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався для призначення пенсії у 2023 році, - 1,0345;
для пенсій, призначених/перерахованих із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався для призначення пенсії у 2024 році, - 1,023.
Перерахунок пенсій відповідно до цього підпункту проводиться із збереженням щомісячних доплат до пенсії, встановлених пунктом 4 постанови Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 року №118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» (Офіційний вісник України, 2022 р., № 18, ст. 968), пунктом 6 постанови Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2023 року №168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» (Офіційний вісник України, 2023 р., № 26, ст. 1475) і підпунктом 6 пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 23 лютого 2024 року №185 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році» (Офіційний вісник України, 2024 р., № 24, ст. 1525), в межах максимального розміру пенсії, визначеного Законом. Зазначені щомісячні доплати враховуються під час подальших перерахунків пенсії у зв`язку із збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.
Індексація пенсій в 2026 році проведена на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 25 лютого 2026 року №236 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткові заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2026 році» (далі Постанова №236).
Пунктом 1 Постанови №236 установлено, що з 1 березня 2026 року перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 року №124 Питання проведення індексації пенсій у 2019 році (Офіційний вісник України, 2019 р., № 19, ст. 663), проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі - коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,121 з урахуванням положень, передбачених пунктом 3 цієї постанови.
Згідно з підпунктом 6 пункту 2 Постанови №236 установлено, що з 01 березня 2026 року: з метою зменшення диспропорцій у розмірах пенсій, призначених у різні роки, пенсії, призначені відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон) за зверненнями, що надійшли до 31 грудня 2025 року включно, які не підвищені згідно з пунктом 1 цієї постанови, перераховуються шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, який використовувався для призначення/ перерахунку пенсії, з урахуванням відповідних коефіцієнтів збільшення, передбачених підпунктом 6 пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 25 лютого 2025 року №209 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткові заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2025 році» (Офіційний вісник України, 2025 р., № 25, ст. 1669), на коефіцієнт збільшення:
- для пенсій, призначених/перерахованих із застосуванням показників середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та які враховувалися для призначення пенсії у 2021 і 2022 роках, - 1,061;
- для пенсій, призначених/перерахованих із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався для призначення пенсії у 2023 році, - 1,048;
- для пенсій, призначених/перерахованих із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався для призначення пенсії у 2024 році, - 1,036;
- для пенсій, призначених/перерахованих із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався для призначення пенсії у 2025 році, - 1,024.
Крім того, у постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 30 січня 2020 року у справі №345/882/17 зазначено наступне «З аналізу наведених вище законодавчих норм убачається, що якщо цей розмір пенсії в сукупності менший за мінімальний розмір, установлений для шахтарів у розмірі 80% його заробітку, але не менш ніж три розміри прожиткового мінімуму, установленого для осіб, які втратили працездатність (абзац 3 частини першої статті 28 Закону №1058-IV), пенсія встановлюється в мінімальному розмірі.
Відповідно до частини третьої статті 42 Закону № 1058-IV з 01 січня 2016 року у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, підвищується розмір пенсії, обчислений відповідно до ст. 28 цього Закону. Перерахунок пенсії проводиться з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму.
Доплата шахтарям до мінімального розміру це різниця між мінімальним розміром пенсії (у тому числі трьома прожитковими мінімумами для осіб, які втратили працездатність) та розміром пенсійної виплати, який обчислюється відповідно до статті 27, із врахуванням статей 28, 42 Закону №1058-IV.
До розміру пенсії після перерахунку (тобто, понад три розміри прожиткового мінімуму) додаються тільки надбавки, підвищення, компенсаційна виплата за втрату годувальника, додаткова пенсія, пенсія за особливі заслуги, доплата у зв`язку із закриттям ЧАЕС, цільова грошова допомога на прожиття інвалідам війни.
З аналізу наведених вище положень законодавства слідує, що основний розмір пенсії пенсіонера визначається з урахуванням належних йому доплат за його понаднормовий стаж, а потім формується розмір «доплати шахтарю».
Водночас, судом встановлено, що «обмеження в індексації» застосовані вже після формування доплати шахтарям до мінімального розміру, що не відповідає наведеним приписам законодавства.
Як встановлено судом вище, для розрахунку заробітку для обчислення пенсії позивача з 01 березня 2023 року, 01 березня 2024 року, з 01 березня 2025 року та з 01 березня 2026 року застосовувався середній заробіток за три попередні роки (за 2014-2016 роки) у розмірі 3764,40 грн.
Згідно з розрахунками пенсії позивача сума пенсії з урахуванням Закону №345-VI є більшою, аніж розмір пенсії до виплати.
Таке обмеження є необґрунтованим, оскільки в підсумку розмір пенсії з 01 березня 2023 року у сумі 20745,50 грн. є меншим, ніж розмір пенсії з урахуванням Закону №345-VI 23036,87 грн., з 01 березня 2024 року у сумі 22245,50 грн. є меншим, ніж розмір пенсії з урахуванням Закону №345-VI 24870,61 грн., з 01 березня 2025 року у сумі 23745,50 грн. є меншим, ніж розмір пенсії з урахуванням Закону №345-VI 27730,71 грн., з 01 березня 2026 року у сумі 26340,50 грн. є меншим, ніж розмір пенсії з урахуванням Закону №345-VI 31086,12 грн.
Як на підстави обмеження розміру збільшення пенсії позивача, під час її індексації, відповідач посилався виключно на приписи Постанов №168, №185, №209, №236.
Отже, судом установлено, що під час перерахунку пенсії позивача з 01 березня 2023 року, відповідачем обмежено передбачений статтею 8 Закону №345-VI її розмір на 2291,37 грн., з 01 березня 2024 року на 2625,11 грн. (2291,37 грн. + 333,74 грн.), з 01 березня 2025 року на 3985,21 грн. (2291,37 грн. + 333,74 грн. + 1360,10 грн.), з 01 березня 2025 року на 4745,62 грн. (2291,37 грн. + 333,74 грн. + 1360,10 грн. + 760,41 грн.).
Аналіз норм статті 8 Закону №345-VI та статті 28 Закону №1058-IV свідчить про те, що мінімальний розмір пенсії обрахований з розрахунку 80 відсотків середньої заробітної плати шахтаря, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, є додатковою гарантією для шахтарів, які працювали на підземних роботах, зокрема, не менш як 15 років для чоловіків, за списком № 1, яка встановлена на випадок, коли після розрахунку у встановленому Законом України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» порядку відповідної пенсії за віком така пенсія буде менша ніж 80 відсотків середньої заробітної плати шахтаря або три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.
Аналогічний правовий висновок міститься у постанові Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду від 22 грудня 2025 року у справі №200/30/24.
Крім того, у вказаній постанові судом зазначено, що Верховний Суд у своїй постанові від 28 січня 2025 року у справі №400/4663/24 сформував правовий висновок, відповідно до якого під час перерахунку пенсії, який здійснюється з метою забезпечення її індексації, положення Порядку проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 року №124 підлягають застосуванню виключно в частині, яка не суперечить положенням Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, у зв`язку з чим під час такого перерахунку використовуватись має той показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, який безпосередньо враховувався для обчислення такої пенсії в момент її призначення, у зв`язку з чим, індексація пенсій, зокрема у 2023 році повинна проводитись відповідно до Постанови №168, Порядку №124, та з урахуванням приписів частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, який безпосередньо враховувався для обчислення пенсії із застосуванням коефіцієнтів збільшення 1,197 відповідно.
Також, колегія суддів зазначила, що індексація пенсії за віком, зокрема у 2023 році має здійснюватися із застосуванням коефіцієнтів збільшення 1,197 до показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, який безпосередньо враховувався для обчислення пенсії. При цьому, особі, на яку поширюються положення статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», така пенсія після здійснення відповідного перерахунку має становити не менше як 80 відсотків заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до статті 40 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, з якої обчислювалась пенсія, або не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.
Відтак, суд констатує, що відповідач фактично порушив передбачену законодавством для позивача як шахтаря гарантію мінімального розміру його пенсії, оскільки згідно розрахунків розміру пенсії позивача така пенсія виплачується у розмірі меншому, ніж розмір пенсії позивача, обчислений згідно зі статтею 8 Закону №345-VI. Тобто, фактично відповідач обчислив розмір пенсії позивача менше мінімально гарантованого законодавством рівня, чим допустив порушення прав позивача.
Подібне правозастосування здійснене Касаційним адміністративним судом у складі Верховного Суду у постанові від 26 серпня 2025 року у справі №360/948/24.
Суд зауважує, що відповідач в цілому неправильно здійснює індексацію пенсії позивача, допускаючи порушення гарантій частини третьої статті 28 Закону №1058-IV та статті 8 Закону №345-VI.
Як наслідок, а також зважаючи на висновки Верховного Суду про ефективний спосіб захисту прав позивача у постанові від 26 серпня 2025 року у справі №360/948/24, суд обирає відповідний спосіб захисту права згідно суті протиправних дій відповідача та порушеного права позивача. Суд підкреслює, що розмір пенсії позивача в будь-якому разі не може бути меншим, ніж 80 відсотків його заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до статті 40 Закону №1058-IV.
Крім того, як встановлено судом вище, при перерахунку розміру (проведення індексації) пенсії позивача з 01 березня 2024 року, з 01 березня 2025 року, з 01 березня 2026 року відповідачем також застосовано обмеження максимального розміру пенсії позивача десятьма прожитковими мінімумами для непрацездатних осіб, встановленими на 1 січня відповідного календарного року, що не заперечується відповідачем.
Згідно з частиною першою статті 2 Закону України «Про заходи законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 08 липня 2011 року №3668-VI максимальний розмір пенсії (крім пенсійних виплат, що здійснюються з Накопичувального пенсійного фонду) або щомісячного довічного грошового утримання (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною), призначених (перерахованих) відповідно до Митного кодексу України, законів України "Про державну службу", "Про прокуратуру", "Про статус народного депутата України", "Про Національний банк України", "Про Кабінет Міністрів України", "Про дипломатичну службу", "Про службу в органах місцевого самоврядування", "Про судову експертизу", "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", "Про державну підтримку засобів масової інформації та соціальний захист журналістів", "Про наукову і науково-технічну діяльність", "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", "Про пенсійне забезпечення", "Про судоустрій і статус суддів", Постанови Верховної Ради України від 13 жовтня 1995 року "Про затвердження Положення про помічника-консультанта народного депутата України", не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. Тимчасово, по 31 грудня 2017 року, максимальний розмір пенсії (крім пенсійних виплат, що здійснюються з Накопичувального пенсійного фонду) або щомісячного довічного грошового утримання (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною), призначених (перерахованих) відповідно до Податкового кодексу України, Митного кодексу України, законів України "Про державну службу", "Про прокуратуру", "Про статус народного депутата України", "Про Національний банк України", "Про Кабінет Міністрів України", "Про дипломатичну службу", "Про службу в органах місцевого самоврядування", "Про судову експертизу", "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", "Про державну підтримку засобів масової інформації та соціальний захист журналістів", "Про наукову і науково-технічну діяльність", "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", "Про пенсійне забезпечення", "Про судоустрій і статус суддів", Постанови Верховної Ради України від 13 жовтня 1995 року "Про затвердження Положення про помічника-консультанта народного депутата України", не може перевищувати 10740 гривень.
Суд зауважує, що окремі положення зазначеної статті неодноразово визнавались Конституційним Судом України неконституційними.
Крім того, суд зауважує, що згідно з положеннями частини першої статті 2 Закону України «Про заходи законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 08 липня 2011 року №3668-VI, такий Закон не розповсюджує свою дію на осіб, які отримують пенсійні виплати відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» та Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», що свідчить про безпідставність доводів представника відповідача, викладених у відзиві на позовну заяву, та помилковість правової позиції представника позивача, зазначеній у позовній заяві.
Відтак, суд висновує про протиправність дій відповідача щодо обмеження розміру пенсії позивача десятьма прожитковими мінімумами для непрацездатних осіб, встановленими на 1 січня відповідного календарного року, при перерахунку розміру (проведення індексації) його пенсії з 01 березня 2024 року, з 01 березня 2025 року, з 01 березня 2026 року.
Також, суд звертає увагу представника відповідача, що питання дотримання позивачем строку звернення до суду із цим позовом вирішено судом в ухвалі про відкриття провадження
Крім того, суд зазначає, що інші наведені сторонами аргументи, ґрунтуються на довільному трактуванні фактичних обставин справи і норм матеріального права, а тому такі не вимагають детальної відповіді або спростування.
Решта доводів та заперечень сторін висновків суду по суті заявлених позовних вимог не спростовують. Слід зазначити, що згідно практики Європейського суду з прав людини та зокрема, рішення у справі «Серявін та інші проти України» від 10 лютого 2010 року, заява 4909/04, відповідно до пункту 58 якого суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов`язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються.
Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов`язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі «Руїс Торіха проти Іспанії» від 09 грудня 1994 року, серія A, №303-A, п.29).
Згідно із частиною першою статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Відповідно до частини другої статті 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно із частиною першою статті 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.
Згідно з частиною другою статті 9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Зі змісту вказаної норми, можна зробити висновок, що при розгляді справи, суд обмежений предметом та обсягом заявлених позовних вимог та не може застосовувати інший спосіб захисту ніж той, що зазначив позивач у позовній заяві. Водночас, суд може вийти за межі правового обґрунтування, зазначеного у позовній заяві, якщо вбачає порушення інших приписів ніж ті, про які йдеться у позовній заяві.
Відповідно до частини першої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Частиною другою статті 77 КАС України встановлено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Підсумовуючи вищевикладене, повно та всебічно проаналізувавши матеріали адміністративної справи, суд дійшов висновку про задоволення адміністративного позову частково.
Відповідно до статті 139 КАС України судовий збір не підлягає стягненню.
Керуючись статтями 77, 139, 241-246, 255, 262, 263, 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов адвоката Заяць Ніни Ярославівни в інтересах ОСОБА_1 (місце реєстрації: АДРЕСА_1 ; місце проживання: АДРЕСА_2 ; рнокпп НОМЕР_2 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (місцезнаходження: пл. Соборна, буд. 3, м. Слов`янськ, Донецька область, 84122, код ЄДРПОУ 13486010) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо обмеження ОСОБА_1 , розрахованої відповідно до статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» та абзацу 3 частини першої статті 28 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», при перерахунку з 01 березня 2023 року, з 01 березня 2026 року, з 01 березня 2025 року, з 01 березня 2026 року розміру пенсії.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області здійснити перерахунок та виплатити пенсію ОСОБА_2 з 01 березня 2023 року, з 01 березня 2026 року, з 01 березня 2025 року, з 01 березня 2026 року відповідно до статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» та абзацу 3 частини першої статті 28 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», у розмірі 80 відсотків його заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до статті 40 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», без обмеження розміру індексації, та без обмеження максимального розміру пенсії (десятьма прожитковими мінімумами для непрацездатних осіб), з урахуванням раніше виплачених сум.
В іншій частині позовних вимог відмовити.
Рішення складено у повному обсязі та підписано 12 травня 2026 року.
Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку безпосередньо до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до Першого апеляційного адміністративного суду у паперовому вигляді або через електронний кабінет (https://id.court.gov.ua/) у підсистемі «Електронний суд».
У разі застосування судом частини третьої статті 243 КАС України строк на апеляційне оскарження обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя І.С. Молочна