Єдиний державний реєстр судових рішень
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
12 травня 2026 року Справа№200/1894/26
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Черникової А.О., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до 3-го державного пожежно-рятувального загону Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Донецькій області про визнання бездіяльності протиправною, зобов`язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 (далі-позивач), через свого представника, адвоката Марченка Максима Михайловича, який діє на підставі ордеру серії АА №1682983 від 26 лютого 2026 року, звернувся до Донецького окружного адміністративного суду із позовом до 3-го державного пожежно-рятувального загону Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Донецькій області (далі - відповідач), в якій просить:
- визнати протиправною бездіяльність 3-го державного пожежно-рятувального загону Головного управління ДСНС України у Донецькій області щодо ненарахування та невиплати на користь позивача відповідно до пункту 2 Порядку виплати щомісячної грошової компенсації сум податку з доходів фізичних осіб, що утримуються з грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних військовослужбовцями, поліцейськими та особами рядового начальницького складу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15.01.2004 № 44 одночасної компенсації суми податку з доходів фізичних осіб у розмірі 50 854,27 грн, утриманого із суми індексації грошового забезпечення за період з 01.12.2015 по 24.10.2022 (включно) нарахованої та виплаченої відповідно до рішення Донецького окружного адміністративного суду від 04 серпня 2025 року у справі за № 200/3741/25;
- зобов`язати 3-й державний пожежно-рятувальний загін Головного управління ДСНС України у Донецькій області нарахувати та виплатити на користь позивача відповідно до пункту 2 Порядку виплати щомісячної грошової компенсації сум податку з доходів фізичних осіб, що утримуються з грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних військовослужбовцями, поліцейськими та особами рядового начальницького складу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15.01.2004 № 44 компенсацію суми податку з доходів фізичних осіб у розмірі 50 854,27 грн, утриманого із суми індексації грошового забезпечення за період з 01.12.2015 по 24.10.2022 (включно) нарахованої та виплаченої відповідно рішення Донецького окружного адміністративного суду від 04 серпня 2025 року у справі за № 200/3741/25;
- визнати протиправними дії 3-го державного пожежно-рятувального загону Головного управління ДСНС України у Донецькій області щодо надмірно утриманого розміру військового збору у розмірі - 9 888,33 грн, утриманого із суми індексації грошового забезпечення за період з 01.12.2015 по 24.10.2022 (включно) нарахованої та виплаченої відповідно до рішення Донецького окружного адміністративного суду від 04 серпня 2025 року у справі за № 200/3741/25;
- зобов`язати 3-й державний пожежно-рятувальний загін Головного управління ДСНС України у Донецькій області нарахувати та виплатити на користь позивача надмірно утриманий розмір військового збору у розмірі - 9 888,33 грн, утриманого із суми індексації грошового забезпечення за період з 01.12.2015 по 24.10.2022 (включно) нарахованої та виплаченої відповідно до рішення Донецького окружного адміністративного суду від 04 серпня 2025 року у справі за № 200/3741/25;
- визнати протиправною бездіяльність 3-го державного пожежно-рятувального загону Головного управління ДСНС України у Донецькій області щодо ненарахування та невиплати на користь позивача компенсації втрати частини доходів на суму невиплаченої індексації грошового забезпечення за період з 01.12.2015 по 24.10.2022 (включно) нарахованої та виплаченої відповідно до рішення Донецького окружного адміністративного суду від 04 серпня 2025 року у справі за № 200/3741/25, згідно Порядку проведення компенсації громадянам втрати частини грошових доходів у зв`язку з порушенням термінів їх виплати, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2001 року № 159 за весь час затримки виплати за період з 01.12.2015 по день фактичної виплати 06.02.2026 у розмірі 282 523,71 грн.;
- зобов`язати 3-й державний пожежно-рятувальний загін Головного управління ДСНС України у Донецькій області нарахувати та виплатити на користь позивача компенсацію втрати частини доходів на суму невиплаченої індексації грошового забезпечення за період з 01.12.2015 по 24.10.2022 (включно) нарахованої та виплаченої відповідно до рішення Донецького окружного адміністративного суду від 04 серпня 2025 року у справі за № 200/3741/25, згідно Порядку проведення компенсації громадянам втрати частини грошових доходів у зв`язку з порушенням термінів їх виплати, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2001 року № 159 за весь час затримки виплати за період з 01.12.2015 по день фактичної виплати 06.02.2026 у розмірі 282 523,71 грн.
Обґрунтовуючи позовні вимоги позивач зазначив, що рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 04 серпня 2025 у справі за № 200/3741/25 на його користь з 3-го державного пожежно-рятувального загону Головного управління ДСНС України у Донецькій області була стягнута індексація грошового забезпечення позивача за період з 01.12.2015 по 24.10.2022 включно. При здійсненні розрахунку, відповідачем проведено нарахування та виплата суми індексації грошового забезпечення без одночасної компенсації суми податку з доходів фізичних осіб, з надмірно утриманим розміром військового збору, а також без компенсації втрати частини доходів на суму невиплаченої індексації грошового забезпечення. Такі дії та бездіяльність відповідача вважає протиправними, у зв`язку з чим, позивач звернувся до суду із цим позовом.
Ухвалою суду від 23 березня 2026 року відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін (у письмовому провадженні).
09 квітня 2026 року до суду надійшов від відповідача відзив на позовну заяву.
У відзиві на позовну заяву, відповідач позовні вимоги не визнав та зазначив про таке.
Щодо зобов`язання 3 державного пожежно-рятувального загону Головного управління ДСНС України у Донецькій області нарахувати та виплатити на користь позивача відповідно до пункту 2 Порядку виплати щомісячної грошової компенсації сум податку з доходів фізичних осіб, що утримуються з грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних військовослужбовцями, поліцейськими та особами рядового начальницького складу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15.01.2004 № 44 компенсацію суми податку з доходів фізичних осіб у розмірі 50 854,27 грн, утриманого із суми індексації грошового забезпечення за період з 01.12.2015 по 24.10.2022 (включно) нарахованої та виплаченої відповідно рішення Донецького окружного адміністративного суду від 04 серпня 2025 року у справі за № 200/3741/25, зазначає наступне.
Звертаємо увагу суду, що Позивач на момент прийняття спірного рішення не проходить службу цивільного захисту в 3 ДПРЗ та не отримує грошове забезпечення. Звільнившись, Позивач втратив право на грошову компенсацію суми податку з доходів фізичних осіб згідно Постанови № 44. Таким чином, виплати за рішенням суду звільненому співробітнику ДСНС України включаються до загального місячного (річного) оподаткованого доходу як інший дохід та оподатковується податком на доходи фізичних осіб, без урахування положень пункту 168.5 статті 168 Кодексу, і військовим збором на загальних підставах. До того ж, слід зазначити, що відповідно до пункту 2 Порядку № 44, позовні вимоги задоволенню не підлягають, оскільки здійснення відрахування з нарахованої суми податків та зборів згідно з вимогами чинного законодавства належить до безпосередніх повноважень 3 ДПРЗ як роботодавця. Крім того, вищезазначена позиція 3 ДПРЗ у повному обсязі узгоджується з наданими Державною податковою службою України роз`ясненнями у листі від 28.05.2024 № 6995/5/99-00-24-01-01-05.
Щодо зобов`язання 3 державного пожежно-рятувального загону Головного управління ДСНС України у Донецькій області нарахувати та виплатити на користь позивача надмірно утриманий розмір військового збору у розмірі - 9 888,33 грн, утриманого із суми індексації грошового забезпечення за період з 01.12.2015 по 24.10.2022 (включно) нарахованої та виплаченої відповідно до рішення Донецького окружного адміністративного суду від 04 серпня 2025 року у справі за № 200/3741/25, зазначає наступне.
Грошові кошти були перераховані позивачу вчасно та у повному обсязі.
Жодних скарг щодо розрахунків чи строків виконання рішення суду по справі №200/3741/25 на адресу 3 ДПРЗ чи до ДСНС України від позивача не надходило.
Вважає, що позивачем не надано до суду жодних доказів щодо понесених ним витрат чи збитків, яких би не було за вчасного перерахунку грошового забезпечення Головним управлінням.
Нормативне врегулювання відносин щодо компенсації громадянам втрати частини щодо факту виплати нарахованих доходів, то індексація грошового забезпечення за період з 01 грудня 2015 року по 24 жовтня 2022 року була нарахована і виплачена виключно на виконання рішення суду, а отже і підстави для здійснення компенсації втрати частини доходів у 3 ДПРЗ - відсутні.
Також зазначає, що позивачем було штучно збільшено період для виплати компенсації втрати частини доходів, оскільки звернувся до суду лише в травні 2025 року, а звільнений був в жовтні 2022 року.
У зв`язку з чим, просить у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до 3 державного пожежно-рятувального загону Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Донецькій області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії відмовити у повному обсязі.
09 квітня 2026 року від представника позивача надійшла відповідь на відзив, в якому просить позовну заяву у справі № 200/1894/25 - задовольнити у повному обсязі.
Суд вважає за необхідне зазначити, що Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженим Законом України від 24 лютого 2022 року № 2102-IX «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні», у зв`язку із військовою агресією російської федерації в Україні введено воєнний стан із 5 год 30 хв 24 лютого 2022 року строком на 30 діб.
Указами Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні», затвердженими відповідними законами, дія воєнного стану неодноразово продовжувалась та станом на час розгляду справи в Україні продовжує діяти воєнний стан.
Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.
Позивач, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є громадянином України згідно паспорта НОМЕР_1 , який виданий Першотравневим РВ УМВС України в Донецькій області 17 жовтня 1996 року, зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_2 ; відповідно посвідчення серії НОМЕР_3 від 10 квітня 2017 року є учасником бойових дій.
Відповідач, 3-й державний пожежно-рятувальний загін Головного управління ДСНС України у Донецькій області, зареєстрований за місцезнаходженням: 85004, Донецька область, Покровський район, м. Добропілля, вул. Першотравнева, буд. 54-А; ЄДРПОУ 38242758, є суб`єктом владних повноважень та належним відповідачем у справі.
Судом встановлено, що позивач проходив службу цивільного захисту у 3-му Державному пожежно-рятувальному загоні Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Донецькій області з 01 червня 2013 року по 24 жовтня 2022 року, про що свідчить довідка відповідача про виплачене ОСОБА_1 грошове забезпечення за вказаний період 01.06.2013 по 24.10.2022.
Внаслідок порушення відповідачем прав позивача, що стосувались його індексації грошового забезпечення, останній звернувся до суду за поновленням порушених прав.
Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 04 серпня 2025 року у справі №200/3741/25 позов ОСОБА_1 до 3 державного пожежно-рятувального загону Головного управління державної служби України з надзвичайних ситуацій у Донецькій області задоволено частково.
Визнана протиправною бездіяльність 3 державного пожежно-рятувального загону Головного управління державної служби України з надзвичайних ситуацій у Донецькій області щодо невиплати ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення з 01 грудня 2015 року до 28 лютого 2018 року із застосуванням місяця для обчислення індексу споживчих цін (базового місяця) для розрахунку індексації грошового забезпечення - січень 2008 року.
Зобов`язано 3 державний пожежно-рятувальний загін Головного управління державної служби України з надзвичайних ситуацій у Донецькій області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення за період з 01 грудня 2015 року до 28 лютого 2018 року із застосуванням місяця для обчислення індексу споживчих цін для розрахунку індексації грошового забезпечення (базового місяця) - січень 2008 року.
Визнано протиправною бездіяльність 3 державного пожежно-рятувального загону Головного управління державної служби України з надзвичайних ситуацій у Донецькій області щодо невиплати ОСОБА_1 щомісячної індексації-різниці грошового забезпечення з 01 березня 2018 року до 24 жовтня 2022 року відповідно до абзаців 4-6 пункту 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року № 1078 «Про затвердження Порядку проведення індексації грошових доходів населення.
Зобов`язано 3 державний пожежно-рятувальний загін Головного управління державної служби України з надзвичайних ситуацій у Донецькій області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 щомісячну індексацію-різницю грошового забезпечення за період з 01 березня 2018 року до 24 жовтня 2022 року із застосуванням абзаців 4-6 пункту 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року №1078 «Про затвердження Порядку проведення індексації грошових доходів населення», в розмірі 4 012 (чотири тисячі дванадцять) гривень 16 копійок щомісячно.
В іншій частині позовних вимог відмовлено.
Рішення Донецького окружного адміністративного суду від 04 серпня 2025 року набрало законної сили 04 грудня 2025 року.
06 лютого 2026 року відповідачем на виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 04 червня 2025 року у справі № 200/3741/25 було перераховано позивачу індексацію грошового у сумі 217 543,25 грн, що підтверджено роздруківкою з мобільного додатку банку наданого позивачем.
27 лютого 2026 року, адвокат Марченко М.М. звернувся із адвокатським запитом до відповідача в якому просив відповідача роз`яснити методику помісячного розрахунку під час виконання судового рішення від 04 серпня 2025 року у справі № 200/3741/25.
Листом, Третій державний пожежно-рятувальний загін Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Донецькій області в межах повноважень розглянув адвокатський запит від 27 лютого 2026 року № 1 і повідомив наступне:
- по-перше, направили деталізований розрахунок належної ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення відповідно до рішення Донецького окружного адміністративного суду від 04 серпня 2025 року по справі № 200/3741/25;
- по-друге, розрахунок індексації грошового забезпечення ОСОБА_1 за період з 01 грудня 2015 року по 28 лютого 2018 року (включно) на виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 04 серпня 2025 року по справі № 200/3741/25 було здійснено у відповідності до Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 № 1078, з урахування висновків викладених у рішенні Донецького окружного адміністративного суду від 04 серпня 2025 року по справі № 200/3741/25, а щодо «Методики помісячного розрахунку зазначаємо, що вищезазначений Порядок визначає правила обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації та сум індексації грошових доходів населення, тобто фактично Ваш адвокатський запит в цій частині стосується надання роз`яснень положень законодавства;
- по-третє, визначена сума індексації грошового забезпечення ОСОБА_1 за період з 01 грудня 2015 року по 28 лютого 2018 року із застосуванням базового місяця для розрахунку індексації грошового забезпечення - січень 2008 року на виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 04 серпня 2025 року по справі № 200/3741/25 - міститься в Додатку до цього листа;
- по-четверте, направили деталізований розрахунок належної ОСОБА_1 індексації - різниці грошового забезпечення відповідно до рішення Донецького окружного адміністративного суду від 04 серпня 2025 року по справі № 200/3741/25 за період з 01 березня 2018 року до 24 жовтня 2022 року із застосуванням абзаців 4-6 пункту 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 № 1078;
- по-п`яте, в розрізі виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 04 серпня 2025 року по справі № 200/3741/25 на відповідача по справі, як податкового агента, законом покладено обов`язок утримати відповідні суми податків та зборів; вищезазначеним рішенням не вирішувалось питання застосування /не застосування положень Порядку виплати щомісячної грошової компенсації сум податку з доходів фізичних осіб, що утримуються з грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних військовослужбовцями, поліцейськими та особами рядового і начальницького складу, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 15 січня 2004 року № 44, оскільки в контексті справи № 200/3741/25 право на захист (виплата / не виплата грошової компенсації сум податку з доходів фізичних осіб) є самостійним суб`єктивним правом, яке з`являється у власника права лише в момент їх порушення або оспорювання;
- по-шосте, вимога щодо нарахування та виплати ОСОБА_1 за період з 01.12.2015 - 24.10.2022 (включно) компенсації сум податку з доходів фізичних осіб - не відповідає вимогам Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність»;
- по-сьоме, інформація щодо ставки військового збору, яка застосовувалась при нарахуванні та виплаті індексації грошового забезпечення за період з 01.12.2015 по 24.10.2022 (включно) під час виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 04 серпня 2025 року по справі № 200/3741/25.
Відповідачем до вищезазначеного листа був наданий додаток № 1 Pозрахунок належної індексації грошового забезпечення ОСОБА_1 за період з грудня 2015 року по жовтень 2022 року.
Відповідно до додатку №1 до зазначено листа (розрахунок виплати індексації грошового забезпечення позивача за період з грудня 2015 року по жовтень 2022 року вбачається, що нарахована індексація становить 85 927,87 грн; нарахована індексація-різниця становить 196595,84 грн; разом нарахована індексація 282 523,71грн, потреба фінансування КЕКВ 2800 282523,71 грн, утримано військовий збір 5% - 14 126,19 грн, утримано ПДФО 18% - 50 854,27 грн, до виплати 217 543,25 грн.
Перевіряючи правомірність дій відповідача щодо утримання сум податку на доходи з фізичних осіб та військового збору з донарахованої на виконання рішення суду у справі № 200/3741/25 індексації грошового забезпечення, а також відмови у компенсації втрати частини доходів на суму невиплаченої індексації грошового забезпечення за період з 01.12.2015 по 24.10.2022 суд виходить з такого.
Правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін з метою дотримання встановлених Конституцією України гарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України визначені Законом України «Про індексацію грошових доходів населення» від 03.07.1991 року № 1282-ХІІ.
Відповідно до ст. 1 цього Закону, індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.
Відповідно до ст. 2 Закону № 1282-ХІІ індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема, оплата праці (грошове забезпечення). Індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення.
Постановою Кабінету Міністрів України № 44 від 15.01.2004 року затверджено Порядок виплати щомісячної грошової компенсації сум податку з доходів фізичних осіб, що утримуються з грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних військовослужбовцями та особами рядового і начальницького складу (далі - Порядок № 44).
Згідно з п. 2 Порядку № 44, грошова компенсація виплачується громадянам України, які відповідно до законодавства мають статус військовослужбовця, поліцейського або є особами рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби, ДСНС, податкової міліції, Національного антикорупційного бюро, а також особам, звільненим із служби, для відшкодування утриманих сум податку з їх грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, право на які вони набули у зв`язку з виконанням обов`язків під час проходження служби.
Приписами пунктів 3-5 Порядку № 44 передбачено, що виплата грошової компенсації здійснюється установами (організаціями, підприємствами), що утримують військовослужбовців, поліцейських та осіб рядового і начальницького складу, за рахунок відповідних коштів, які є джерелом доходів цих осіб, шляхом рівноцінного та повного відшкодування втрат частини грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних у зв`язку з виконанням ними своїх обов`язків під час проходження служби (далі - грошове забезпечення), що пов`язані з утриманням податку з доходів фізичних осіб у порядку та розмірах, визначених Законом України Про податок з доходів фізичних осіб.
Виплата грошової компенсації військовослужбовцям, поліцейським та особам рядовою і начальницького складу здійснюється одночасно з виплатою їм грошового забезпечення.
Грошова компенсація виплачується за місцем одержання грошового забезпечення у розмірі суми податку з доходів фізичних осіб, утриманого з грошового забезпечення.
Відповідно до пункту 168.5 статті 168 Податкового кодексу України, суми податку на доходи фізичних осіб, що утримуються з грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних військовослужбовцями, особами рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ, Державної кримінально-виконавчої служби України, Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України, державної пожежної охорони, органів і підрозділів цивільного захисту, податкової міліції у зв`язку з виконанням обов`язків несення служби, спрямовуються виключно на виплату рівноцінної та повної компенсації втрат доходів цієї категорії громадян.
Таким чином, відповідач при виплаті індексації грошового забезпечення на виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 04 серпня 2025 року у справі 200/3741/25 був зобов`язаний здійснити компенсацію позивачу податку на доходи фізичних осіб.
Крім того, пунктом 2 розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України від 10.10.2024 року № 4015-ІХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у період дії воєнного стану» встановлено, що доходи платників військового збору - осіб, визначених пунктом 162.1 статті 162 Кодексу, нараховані за наслідками податкових періодів до набрання чинності Законом, оподатковуються за ставкою військового збору, що діяла до набрання чинності цим Законом, незалежно від дати їх фактичної виплати (надання), крім випадків, прямо передбачених Кодексом.
Відповідно до підпункту 16-1 пункту 10 розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України в редакції, чинній до внесення до нього змін згідно Закону України № 4015-IX від 10.10.2024, тимчасово, до набрання чинності рішенням Верховної Ради України про завершення реформи Збройних Сил України, встановлюється військовий збір.
Платниками збору є особи, визначені пунктом 162.1 статті 162 цього Кодексу.
Об`єктом оподаткування збором є доходи, визначені статтею 163 цього Кодексу.
Ставка збору становить 1,5 відсотка від об`єкта оподаткування, визначеного підпунктом 1.2 цього пункту.
У період дії правового режиму воєнного стану не підлягають оподаткуванню військовим збором доходи у вигляді грошового забезпечення працівників правоохоронних органів, військовослужбовців та працівників Збройних Сил України, Національної гвардії України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Державної прикордонної служби України, осіб рядового, начальницького складу, військовослужбовців, працівників Міністерства внутрішніх справ України, Управління державної охорони України, Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань та інших осіб на період їх безпосередньої участі в здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації.
Позивач проходив службу цивільного захисту відповідно до Кодексу цивільного захисту України та Положення про порядок проходження служби цивільного захисту особами рядового і начальницького складу, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 11.07.2013 № 593.
Згідно з приписами статті 101 Кодексу цивільного захисту України, служба цивільного захисту - це державна служба особливого характеру, покликана забезпечувати пожежну охорону, захист населення і територій від негативного впливу надзвичайних ситуацій, запобігання і реагування на надзвичайні ситуації, ліквідацію їх наслідків у мирний час та особливий період.
Відповідно п.1 Положення про Державну службу України з надзвичайних ситуацій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 грудня 2015 року № 1052, Державна служба України з надзвичайних ситуацій є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра внутрішніх справ і який реалізує державну політику у сфері цивільного захисту, захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій та запобігання їх виникненню, ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій, рятувальної справи, гасіння пожеж, пожежної та техногенної безпеки, діяльності аварійно-рятувальних служб, а також гідрометеорологічної діяльності.
Таким чином, служба цивільного захисту не є військовою службою.
В свою чергу, відповідно до підпункту 16-1 пункту 10 розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України в редакції, чинній після внесення до нього змін згідно Закону України № 4015-IX від 10.10.2024 (набрання чинності з 01.12.2024), тимчасово, до набрання чинності рішенням Верховної Ради України про завершення реформи Збройних Сил України, встановлюється військовий збір.
Платниками збору є: 1) особи, визначені пунктом 162.1 статті 162 цього Кодексу; 2) фізичні особи - підприємці - платники єдиного податку першої, другої та четвертої груп; 3) платники єдиного податку третьої групи, крім електронних резидентів (е-резидентів).
Військовий збір для платників збору, зазначених у підпунктах 2 та 3 цього підпункту, встановлюється з 1 січня 2025 року по 31 грудня року, у якому буде припинено або скасовано воєнний стан, введений Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні від 24 лютого 2022 року № 64/2022, затвердженим Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 2102-IX.
Об`єктом оподаткування збором є: 1) для платників, зазначених у підпункті 1 підпункту 1.1 цього пункту, - доходи, визначені статтею 163 цього Кодексу; 2) для платників, зазначених у підпункті 2 підпункту 1.1 цього пункту, - щомісячна сума, що дорівнює розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року; 3) для платників, зазначених у підпункті 3 підпункту 1.1 цього пункту, - доходи, визначені статтею 292 цього Кодексу.
Ставка збору становить: 1) для платників, зазначених у підпункті 1 підпункту 1.1 цього пункту, - 5 відсотків від об`єкта оподаткування, визначеного підпунктом 1 підпункту 1.2 цього пункту, крім доходів, які оподатковуються за ставкою, визначеною підпунктом 4 цього підпункту; 2) для платників, зазначених у підпункті 2 підпункту 1.1 цього пункту, - 10 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року, з розрахунку на календарний місяць; 3) для платників, зазначених у підпункті 3 підпункту 1.1 цього пункту, - 1 відсоток від доходу, визначеного згідно із статтею 292 цього Кодексу; 4) для військовослужбовців та працівників Збройних Сил України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Головного управління розвідки Міністерства оборони України, Національної гвардії України, Державної прикордонної служби України, Управління державної охорони України, Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України, Державної спеціальної служби транспорту України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань - 1,5 відсотка з доходу, одержаного у вигляді грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, які здійснюються відповідно до законодавства України (за винятком доходів, які звільняються від оподаткування військовим збором відповідно до підпункту 1.7 цього пункту).
Починаючи з 1 січня року, наступного за роком, у якому буде припинено або скасовано воєнний стан, введений Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 64/2022, затвердженим Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 2102-IX», ставка збору для платників, зазначених у підпункті 1 підпункту 1.1 цього пункту, становить 1,5 відсотка від об`єкта оподаткування, визначеного підпунктом 1 підпункту 1.2 цього пункту.
Нарахування, утримання та сплата (перерахування) збору з доходів платників збору, зазначених у підпункті 1 підпункту 1.1 цього пункту, здійснюються в порядку, встановленому розділом IV цього Кодексу, з урахуванням особливостей, визначених підрозділом 1 цього розділу, за ставками, визначеними підпунктом 1.3 цього пункту.
У період дії правового режиму воєнного стану не підлягають оподаткуванню військовим збором доходи у вигляді грошового забезпечення працівників правоохоронних органів, військовослужбовців та працівників Збройних Сил України, Національної гвардії України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Державної прикордонної служби України, осіб рядового, начальницького складу, військовослужбовців, працівників Міністерства внутрішніх справ України, Управління державної охорони України, Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань та інших осіб на період їх безпосередньої участі в здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації.
Поряд з цим, суд зауважує, що згідно з приписами пункту 2 розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України від 10.10.2024 № 4015-ІХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у період дії воєнного стану» доходи платників військового збору - осіб, визначених пунктом 162.1 статті 162 Податкового кодексу України, нараховані за наслідками податкових періодів до набрання чинності цим Законом, оподатковуються за ставкою військового збору, що діяла до набрання чинності цим Законом, незалежно від дати їх фактичної виплати (надання), крім випадків, прямо передбачених Податковим кодексом України.
Доводи відповідача щодо відсутності підстав для виплати позивачу грошової компенсації з посиланням на те, що виплата відбулась на виконання рішення суду після звільнення позивача, отже такий дохід не пов`язаний з виконанням ним обов`язків несення служби, суд вважає безпідставними, оскільки несвоєчасна виплата належних позивачеві коштів сталась з вини відповідача, що встановлено рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 04 серпня 2025 року у справі за №200/3741/25.
Отже, з урахуванням наведеного правого регулювання, суд вважає, що нарахування та виплата позивачу сум індексації грошового забезпечення має бути проведена відповідачем із відрахуванням 1,5% військового збору та одночасною компенсацією сум податку з доходів фізичних осіб відповідно до пункту 2 Порядку № 44.
Як зазначено вище, сума утриманого відповідачем військового збору становить 14 126,19 грн (282 523,71 грн х 5%).
Отже, відповідач безпідставно та надмірно утримав зайві 3,5% військового збору (5% замість 1,5%) з виплаченої суми індексації грошового забезпечення позивача, оскільки позивач звільнився до 01.12.2024, що становить 9 888,33 грн (14 126,19 грн/5х3,5).
Враховуючи викладене, суд вважає, що дії відповідача щодо проведення позивачу грошової компенсації сум податку з доходів фізичних осіб, який утримано з індексації грошового забезпечення та утримання 5% військового збору з індексації грошового забезпечення, виплаченого на виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 04 серпня 2025 року у справі за №200/37411/25 є протиправними.
Як вбачається із Додатку №1 сума утриманого та одночасно не компенсованого відповідачем ПДФО становить 50 854,27 грн. (282 523,71 грн. х 18%).
Як наслідок, наявні підстави для зобов`язання відповідача провести грошову компенсацію сум податку на доходи фізичних осіб позивачу, який утримано з індексації грошового забезпечення, виплаченого на виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 04 серпня 2025 року у справі за №200/3741/25.
Щодо заявлених вимог про зобов`язання відповідача нарахувати та виплатити компенсацію втрати частини доходів на суму невиплаченої індексації грошового забезпечення за період з 01.12.2015 по 24.10.2022 (включно) нарахованої та виплаченої відповідно до рішення Донецького окружного адміністративного суду від 04 серпня 2025 року у справі за №200/3741/25, суд зазначає таке.
Статтею 18 Закону України від 05.10.2000 № 2017-III «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії» визначено, що індексацію доходів населення, яка встановлюється для підтримання достатнього життєвого рівня громадян та купівельної спроможності їх грошових доходів в умовах зростання цін, віднесено до державних соціальних гарантій, що, згідно зі статтею 19 цього Закону, є обов`язковими для всіх підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності.
Таким чином, індексація грошового забезпечення є однією з основних державних гарантій, яка є обов`язковими для всіх підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності.
Матеріалами справи підтверджено, що на виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 04 серпня 2025 року у справі за №200/3741/25 відповідачем 06 лютого 2026 року виплачено позивачу на його картковий рахунок нараховану суму індексації грошового забезпечення в розмірі 217 543,25 грн.
Відповідно до статі 2 Закону України від 19.10.2000 № 2050-ІІІ «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв`язку з порушенням строків їх виплати» (далі - Закон № 2050-ІІІ) компенсація громадянам втрати частини доходів у зв`язку з порушенням строків їх виплати (далі - компенсація) провадиться у разі затримки на один і більше календарних місяців виплати доходів, нарахованих громадянам за період починаючи з дня набрання чинності цим Законом.
Під доходами у цьому Законі № 2050-ІІІ слід розуміти грошові доходи громадян, які вони одержують на території України і які не мають разового характеру, серед іншого, заробітна плата (грошове забезпечення), сума індексації грошових доходів громадян.
Відповідно до статті 3 Закону № 2050-ІІІ сума компенсації обчислюється шляхом множення суми нарахованого, але не виплаченого громадянину доходу за відповідний місяць (після утримання податків і обов`язкових платежів) на індекс інфляції в період невиплати доходу (інфляція місяця, за який виплачується дохід, до уваги не береться).
Згідно зі статтею 4 Закону № 2050-ІІІ виплата громадянам суми компенсації провадиться у тому ж місяці, у якому здійснюється виплата заборгованості за відповідний місяць.
З метою реалізації Закону України № 2050-ІІІ Кабінет Міністрів України прийняв постанову від 21.02.2001 № 159, якою затвердив Порядок проведення компенсації громадянам втрати частини грошових доходів у зв`язку з порушенням термінів їх виплати (далі - Порядок № 159), положення якого фактично відтворюють положення Закону № 2050-ІІІ, конкретизують підстави та механізм виплати компенсації.
Основними умовами для виплати суми компенсації є: порушення встановлених строків виплати нарахованих доходів - пенсії та нарахування доходів (в тому числі, за рішенням суду). При цьому виплата компенсації втрати частини доходів повинна здійснюватися саме в день виплати основної суми доходу. Отже, не обов`язкове подання окремого позову.
Аналогічна правова позиція зазначена в рішенні Європейського суду з прав людини від 24.10.2024 року у справі «Шемет проти України» (Заява № 17019/15), яким встановлено порушення пункту 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
Системний аналіз вищенаведених норм, за позицією Верховного Суду викладеної у постанові від 15.10.2020 року у справі № 240/11882/19 дає підстави для висновку, що індексація є складовою заробітної плати та у разі несвоєчасної виплати сум індексації грошових доходів громадян провадиться їх компенсація відповідно до чинного законодавства.
Також у справі № 240/11882/19 Верховний Суд зауважив, що використане у статті 3 Закону № 2050-ІІІ формулювання, що компенсація обчислюється як добуток нарахованого, але не виплаченого грошового доходу за відповідний місяць, означає, що має існувати обов`язкова складова обчислення компенсації - невиплачений грошовий дохід, який може бути або нарахований, або який можна нарахувати, зокрема, і на підставі судового рішення.
Аналогічний висновок був зазначений у постанові Верховного Суду від 21.03.2023 у справі № 620/7687/21.
Відтак, застосовуючи цей висновок Верховного Суду, з урахуванням наявності факту невиплати позивачу сум індексації грошового забезпечення за період з 01.12.2015 по 24.10.2022 у зв`язку з бездіяльністю уповноваженого органу щодо нарахування та виплати позивачу індексації грошового забезпечення, суд дійшов висновку, що позивач має право на компенсацію втрати доходів у зв`язку з порушенням строків їх виплати за умови зобов`язання уповноваженого органу здійснити донарахування належних громадянину сум доходів.
Враховуючи викладені вище висновки Верховного Суду та встановлені судом у справі обставини, суд доходить висновку, що наведені позовні вимоги в цій частині є правомірними та підлягають частковому задоволенню, проте не у спосіб, визначений позивачем, у розмірі 282 523,71 грн, оскільки нарахування компенсації громадянам втрати частини доходів у зв`язку з порушенням строків їх виплати належить до дискреції роботодавця.
Судом враховується, що згідно з п. 41 висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень обов`язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов`язку може змінюватися залежно від характеру рішення. Згідно з практикою Європейського суду з прав людини очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах. З тим, щоб дотриматися принципу справедливого суду, обґрунтування рішення повинно засвідчити, що суддя справді дослідив усі основні питання, винесені на його розгляд.
Згідно з частинами 1, 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Згідно положень статті 90 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.
Беручи до уваги вищенаведене в сукупності, проаналізувавши матеріали справи та надані сторонами докази, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими, та такими, що підлягають частковому задоволенню.
Зважаючи на те, що позивач звільнений від сплати судового збору на підставі пункту 1 частини 1 статті 5 Закону України «Про судовий збір», відтак судові витрати зі сплати судового збору в порядку статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України не підлягають відшкодуванню за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись статтями 72-77, 90, 139, 243, 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 (зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_2 ) до Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Донецькій області (зареєстроване місцезнаходження: 85004, Донецька область, Покровський район, м. Добропілля, вул. Першотравнева, буд. 54-А; ЄДРПОУ 38242758 ) про визнання бездіяльності протиправною, зобов`язання вчинити певні дії, - задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність 3-го державного пожежно-рятувального загону Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Донецькій області щодо ненарахування та невиплати на користь ОСОБА_1 відповідно до пункту 2 Порядку виплати щомісячної грошової компенсації сум податку з доходів фізичних осіб, що утримуються з грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних військовослужбовцями, поліцейськими та особами рядового начальницького складу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15.01.2004 № 44 одночасної компенсації суми податку з доходів фізичних осіб у розмірі 50 854,27 грн, утриманого із суми індексації грошового забезпечення за період з 01.12.2015 по 24.10.2022 (включно) нарахованої та виплаченої відповідно до рішення Донецького окружного адміністративного суду від 04 серпня 2025 року у справі за № 200/3741/25.
Зобов`язати 3-й державний пожежно-рятувальний загін Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Донецькій області нарахувати та виплатити на користь ОСОБА_1 відповідно до пункту 2 Порядку виплати щомісячної грошової компенсації сум податку з доходів фізичних осіб, що утримуються з грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних військовослужбовцями, поліцейськими та особами рядового начальницького складу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15.01.2004 № 44 компенсацію суми податку з доходів фізичних осіб у розмірі 50 854,27 грн, утриманого із суми індексації грошового забезпечення за період з 01.12.2015 по 24.10.2022 (включно) нарахованої та виплаченої відповідно рішення Донецького окружного адміністративного суду від 04 серпня 2025 року у справі за № 200/3741/25.
Визнати протиправними дії 3-го державного пожежно-рятувального загону Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Донецькій області щодо надмірно утриманого розміру військового збору у розмірі - 9 888,33 грн, утриманого із суми індексації грошового забезпечення за період з 01.12.2015 по 24.10.2022 (включно) нарахованої та виплаченої відповідно до рішення Донецького окружного адміністративного суду від 04 серпня 2025 року у справі за № 200/3741/25.
Зобов`язати 3-й державний пожежно-рятувальний загін Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Донецькій області нарахувати та виплатити на користь ОСОБА_1 надмірно утриманий розмір військового збору у розмірі - 9 888,33 грн, утриманого із суми індексації грошового забезпечення за період з 01.12.2015 по 24.10.2022 (включно) нарахованої та виплаченої відповідно до рішення Донецького окружного адміністративного суду від 04 серпня 2025 року у справі за № 200/3741/25.
Визнати протиправною бездіяльність 3-го державного пожежно-рятувального загону Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Донецькій області щодо ненарахування та невиплати на користь позивача компенсації втрати частини доходів на суму невиплаченої індексації грошового забезпечення за період з 01.12.2015 по 24.10.2022 (включно) нарахованої та виплаченої відповідно до рішення Донецького окружного адміністративного суду від 04 серпня 2025 року у справі за № 200/3741/25, згідно Порядку проведення компенсації громадянам втрати частини грошових доходів у зв`язку з порушенням термінів їх виплати, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2001 року № 159 за весь час затримки виплати за період з 01.12.2015 по день фактичної виплати 06.02.2026.
Зобов`язати 3-й державний пожежно-рятувальний загін Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Донецькій області нарахувати та виплатити на користь ОСОБА_1 компенсацію втрати частини доходів на суму невиплаченої індексації грошового забезпечення за період з 01.12.2015 по 24.10.2022 (включно) нарахованої та виплаченої відповідно до рішення Донецького окружного адміністративного суду від 04 серпня 2025 року у справі за № 200/3741/25, згідно Порядку проведення компенсації громадянам втрати частини грошових доходів у зв`язку з порушенням термінів їх виплати, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2001 року № 159 за весь час затримки виплати за період з 01.12.2015 по день фактичної виплати 06.02.2026.
В іншій частині позовних вимог, - відмовити.
Рішення суду може бути оскаржено до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Текст рішення розміщений в Єдиному державному реєстрі судових рішень (веб-адреса сторінки: http://www.reyestr.court.gov.ua/).
Суддя А.О.Черникова