Єдиний державний реєстр судових рішень
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД СУМСЬКОЇ ОБЛАСТІ
УХВАЛА
12.05.2026м. СумиСправа № 10/102-10Господарський суд Сумської області у складі судді Заєць С.В., розглянувши заяву Департаменту комунального майна Сумської міської ради від 05.05.2026 №134/26дкм (вх.№2129 від 05.05.2026) про заміну сторони у зведеному виконавчому провадженні та матеріали справи №10/102-10
за позовом: Прокурора Зарічного району м. Суми
в інтересах держави в особі:
Сумської міської ради, м. Суми в особі Управління комунального майна
Сумської міської ради, м. Суми
до відповідача:Державної акціонерної компанії «Національна мережа аукціонних
центрів» в особі філії «Сумський аукціонний центр», м. Суми
про стягнення 56456,42 грн.
за участю представників сторін:
прокурор: не прибув,
від позивача: не прибув,
від відповідача: не прибув,
від заявника: не прибув,
при секретарі судового засідання Ляскевич М.О.,
Суть питання, що вирішується ухвалою суду. Мотиви, з яких суд дійшов вищезазначеного висновку. Законодавство, що підлягає застосуванню.
Рішенням Господарського суду Сумської області від 25.10.2010 (суддя Малафеєва І.В.) у справі №10/102-10 позов задовольнити частково; стягнуто з Державної акціонерної компанії «Національна мережа аукціонних центрів» філії «Сумський аукціонний центр» (м. Київ, Дніпровський район, вул. Марини Раскової, 15, і.к. 20064284) в дохід місцевого бюджету м. Суми (рахунок 3422699900002, код бюджетної класифікації 22020401 («Плата за оренду майнових комплексів та іншого майна, що знаходиться у комунальній власності територіальної громади міста Суми»), код отримувача 23636315, банк: ГДКУ в Сумській області, МФО 837013) 55008,25 грн. заборгованості по орендній платі приміщення (в т.ч. 50681,57 грн. орендна плата, 4326,68 грн. пені) за договором ФМ-152 від 23.12.1996 року; стягнуто з Державної акціонерної компанії «Національна мережа аукціонних центрів» філії «Сумський аукціонний центр» (м. Київ, Дніпровський район, вул. Марини Раскової, 15, і.к. 20064284) в доход бюджету (рах.31112095700002, код бюджетної класифікації доходів 22090200, код ЕДРПОУ 23636315, банк ГУДКУ Сумської області, МФО 837013, символ звітності банку 095) 550 грн. державного мита; стягнуто з Державної акціонерної компанії «Національна мережа аукціонних центрів» філії «Сумський аукціонний центр» (м. Київ, Дніпровський район, вул. Марини Раскової, 15, і.к. 20064284) в доход бюджету (рах. 31215259700002, код платежу 220500000, код ЕДРПОУ 23636315, банк ГУДКУ Сумської області, МФО 837013) 218,95 грн. витрат на інформаційно технічне забезпечення судового процесу; в частині стягнення пені в сумі 4284,26 грн. відмовлено.
08.11.2010 на виконання рішення Господарського суду Сумської області від 25.10.2010 у справі №10/102-10 було видано накази.
05.05.2026 через систему «Електронний суд» Департаментом комунального майна Сумської міської ради надано до суду заяву (вх.№2129) про заміну сторони у зведеному виконавчому провадженні, відповідно до змісту якої просить суд замінити у зведеному виконавчому провадженні № 28772972, яке знаходиться у провадженні Дніпровського відділу державної виконавчої служби у місті Києві Київського міжрегіонального управління Міністерства юстиції України та до якого входить виконавче провадження № 47344703 про примусове виконання судового наказу Господарського суду Сумської області від 08.11.2010р. № 10/102-10 про стягнення з Державної акціонерної компанії «Національна мережа аукціонних центрів» філії «Сумський аукціонний центр» (м. Київ, Дніпровський район, вул. Марини Раскової, 15, і.к. 20064284) 55008,25грн. боргу в дохід місцевого бюджету м. Суми, стягувача з Управління майна комунальної власності Сумської міської ради (40000, м. Суми, вул. Горького, 21, код ЄДРПОУ 33525906) на Департамент комунального майна Сумської міської ради (40000 м. Суми, вул. Воскресенська, 8А, код ЄДРПОУ 45913807). дану заяву просить суд розглянути буз участі представника Департаменту комунального майна Сумської міської ради.
Відповідно до протоколу повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 06.05.2026 (оскільки суддя Зайцева І.В. відрахована зі штату суду у зв`язку з відставкою) справу призначено до розгляду судді Заєць С.В.
Ухвалою суду від 07.05.2026 призначено розгляд заяви Департаменту комунального майна Сумської міської ради від 05.05.2026 №134/26дкм (вх.№2129 від 05.05.2026) про заміну сторони у зведеному виконавчому провадженні на 12.05.2026, 12:40.
Представники сторін та заявника в судове засідання 12.05.2026 не прибули, письмових заперечень по суті заявлених вимог не надали.
Водночас відповідно до ч. 3 ст. 334 Господарського процесуального кодексу України неявка учасників справи та інших осіб не є перешкодою для вирішення питання про заміну сторони виконавчого провадження.
Дослідивши матеріали справи, подану заявником заяву, суд приходить до наступних висновків.
Згідно зі статтею 129-1 Конституції України судове рішення є обов`язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
Пунктом 2 частини 1 статті 2 Закону України «Про виконавче провадження» визначено, що обов`язковість виконання рішення є однією із засад виконання виконавчого провадження.
Частиною 3 статті 2 Господарського процесуального кодексу України встановлено, що основними засадами (принципами) господарського судочинства є, зокрема: верховенство права; обов`язковість судового рішення.
За змістом статті 326 Господарського процесуального кодексу України судові рішення, що набрали законної сили, є обов`язковими на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, - і за її межами. Невиконання судового рішення є підставою для відповідальності, встановленої законом.
Виконання судового рішення є невід`ємною складовою права кожного на судовий захист і охоплює, зокрема, законодавчо визначений комплекс дій, спрямованих на захист і відновлення порушених прав, свобод, законних інтересів фізичних та юридичних осіб, суспільства, держави (пункт 2 мотивувальної частини рішення Конституційного Суду України від 13.12.2012 № 18-рп/2012). Невиконання судового рішення загрожує сутності права на справедливий розгляд судом (пункт 3 мотивувальної частини рішення Конституційного Суду України від 25.04.2012 № 11-рп/2012).
У рішенні у справі «Янголенко проти України» від 10.12.2009 Європейський суд з прав людини (далі - ЄСПЛ) зазначив, що провадження у суді та виконавче провадження є відповідно першою і другою стадією загального провадження. Таким чином, виконавче провадження не має бути відокремлене від судового, і ці обидва провадження мають розглядатись як цілісний процес.
Таким чином, оскільки виконання рішення суду є невід`ємною стадією процесу правосуддя, то і заміна сторони на цій стадії може відбуватися не інакше, як на підставах та у порядку, визначеному ГПК України та Законом України «Про виконавче провадження», який регулює умови і порядок виконання рішень судів, що відповідно до закону підлягають примусовому виконанню у разі невиконання їх у добровільному порядку.
Відповідно до ст. 334 ГПК України у разі вибуття однієї із сторін виконавчого провадження суд замінює таку сторону її правонаступником. При цьому питання заміни сторони її правонаступником, вирішується виключно судом у порядку, передбаченому статтею 52 ГПК України .
В силу ст. 52 ГПК України у разі смерті або оголошення фізичної особи померлою, припинення діяльності суб`єкта господарювання шляхом реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення), заміни кредитора чи боржника в зобов`язанні, а також в інших випадках заміни особи у відносинах, щодо яких виник спір, господарський суд залучає до участі у справі правонаступника відповідної сторони або третьої особи на будь-якій стадії судового процесу. Усі дії, вчинені в судовому процесі до вступу у справу правонаступника, обов`язкові для нього так само, як вони були обов`язкові для особи, яку правонаступник замінив. Про заміну або про відмову в заміні учасника справи його правонаступником суд постановляє ухвалу.
Аналогічні положення містяться у Законі України «Про виконавче провадження» (ч. 5 ст. 15 Закону).
Процесуальне правонаступництво - це перехід процесуальних прав та обов`язків від однієї особи до іншої. Виникнення процесуального правонаступництва безпосередньо пов`язане із переходом матеріальних прав між такими особами. Заміна сторони правонаступником відбувається, як правило, у випадках зміни суб`єкта права або обов`язку у правовідношенні, коли новий суб`єкт права (позивач, відповідач або третя особа) повністю або частково приймає на себе права чи обов`язки попередника.
Для настання процесуального правонаступництва необхідно встановити факт переходу до особи матеріальних прав попередника. У кожному конкретному випадку для вирішення питання про можливість правонаступництва господарському суду необхідно досліджувати відповідні фактичні обставини, передбачені нормами матеріального права. Підставою для процесуального правонаступництва є правонаступництво у матеріальному правовідношенні, яке настало після відкриття провадження у справі. Відтак особливості здійснення процесуального правонаступництва визначаються особливостями норм матеріального права, що регулюють перехід прав й обов`язків у матеріальних правовідносинах від особи до її правонаступника, або в інших випадках зміни сторони у правовідносинах, з яких виник спір.
Відповідно до ч. 1 ст. 104 Цивільного кодексу України юридична особа припиняється в результаті реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або ліквідації. У разі реорганізації юридичних осіб майно, права та обов`язки переходять до правонаступників.
Статтею 106 ЦК України передбачено, що злиття, приєднання, поділ та перетворення юридичної особи здійснюються за рішенням його учасників або органу юридичної особи, уповноваженого на це установчими документами, а у випадках, передбачених законом, - за рішенням суду або відповідних органів державної влади. Законом може бути передбачено одержання згоди відповідних органів державної влади на припинення юридичної особи шляхом злиття або приєднання.
Відповідно до ч. 8 ст. 4 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань» у разі приєднання юридичних осіб здійснюється державна реєстрація припинення юридичних осіб, що припиняються у результаті приєднання, та державна реєстрація змін до відомостей, що містяться в Єдиному державному реєстрі, щодо правонаступництва юридичної особи, до якої приєднуються. Приєднання вважається завершеним з дати державної реєстрації змін до відомостей, що містяться в Єдиному державному реєстрі, щодо правонаступництва юридичної особи, до якої приєднуються.
Як вказує заявник та підтверджується матеріалами справи, Департамент комунального майна Сумської міської ради є правонаступником виконавчих органів Сумської міської ради у сфері управління комунальною власністю, а саме (послідовно за спаданням у часі): Управління комунального майна Сумської міської ради (код ЄДРПОУ 45068823), Департаменту забезпечення ресурсних платежів Сумської міської ради (код ЄДРПОУ 40456009) та Управління майна комунальної власності Сумської міської ради (код ЄДРПОУ 33525906).
Управління майна комунальної власності Сумської міської ради діяло на підставі Положення, затвердженого рішенням Сумської міської ради від 27.12. 2006 року № 333 МР із змінами згідно рішення Сумської міської ради від 31.07. 2013 року № 2570МР.
Департамент забезпечення ресурсних платежів Сумської міської ради станом на момент утворення діяв на підставі Положення про Департамент, затвердженого рішенням Сумської міської ради від 27.04.2016 року № 661-МР, відповідно до пункту 1.7. якого Департамент є правонаступником Управління майна комунальної власності Сумської міської ради.
Управління комунального майна Сумської міської ради утворено у порядку виділення з Департаменту забезпечення ресурсних платежів Сумської міської ради та діяло на підставі Положення, затвердженого рішенням Сумської міської рад від 03.11.2022 року № 3176-МР, відповідно до пункту 1.10. якого, Управління є правонаступником Департаменту забезпечення ресурсних платежів Сумської міської ради по всіх майнових та немайнових правах у частині повноважень управління комунальною власністю.
З 12.01.2023 по 12.01.2026 Управління комунального майна Сумської міської ради, як частковий правонаступник ДЗРП СМР, здійснювало повноваження у сфері управління комунальною власністю, у тому числі щодо примусового стягнення заборгованості, яка виникає з договорів оренди комунального нерухомого майна.
Рішенням Сумської міської ради від 13.08.2025р. № 5855-МР було утворено Департамент комунального майна Сумської міської ради (зі статусом юридичної особи), а УКМ СМР (40000, Україна, Сумська обл., місто Суми, вул. Воскресенська, б., 8А, код ЄДРПОУ 45068823) реорганізовано шляхом приєднання до Департаменту комунального майна Сумської міської ради.
Рішенням Сумської міської ради від 24.12.2025р. № 6149-МР затверджено Положення про Департамент комунального майна Сумської міської ради. Відповідно до п. 1.6. Положення, Департамент є правонаступником Управління комунального майна Сумської міської ради ( Код ЄДРПОУ 45068823) всіх майнових та немайнових прав та обов`язків, а також в частині здійснення повноважень у сфері управління комунальною власністю. Цим же рішенням, яке набуло чинності з 13.01.2026р., булу визнано таким, що втратило чинність Положення про Управління комунального майна Сумської міської ради.
З 13.01.2026 Департамент комунального майна Сумської міської ради розпочав здійснювати повноваження виконавчого органу у сфері управління комунальною власністю.
У постанові Верховного Суду у складі Об`єднаної палати Касаційного цивільного суду від 09.12.2019 № 2-3627/09 (провадження № 61-16520сво18) зазначено, що заміна сторони виконавчого провадження її правонаступником може відбуватися як при відкритому виконавчому провадженні, так і при відсутності виконавчого провадження, тобто може бути проведена на будь-якій стадії процесу. Без заміни сторони виконавчого провадження правонаступник позбавлений процесуальної можливості ставити питання про відкриття виконавчого провадження та вчиняти інші дії згідно із Законом України «Про виконавче провадження».
Таким чином, суд дійшов висновку, що Департамент комунального майна Сумської міської ради є правонаступником Департаменту забезпечення ресурсних платежів Сумської міської ради, а тому заява Департаменту комунального майна Сумської міської ради від 05.05.2026 №134/26дкм (вх.№2129 від 05.05.2026) про заміну сторони у зведеному виконавчому провадженні у справі №10/102-10 підлягає задоволенню.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст. ст. 52, 234, 334 ГПК України, суд
УХВАЛИВ:
1. Заяву Департаменту комунального майна Сумської міської ради від 05.05.2026 №134/26дкм (вх.№2129 від 05.05.2026) про заміну сторони у зведеному виконавчому провадженні - задовольнити.
2. Замінити у зведеному виконавчому провадженні № 28772972, яке знаходиться у провадженні Дніпровського відділу державної виконавчої служби у місті Києві Київського міжрегіонального управління Міністерства юстиції України, та до якого входить виконавче провадження № 47344703 про примусове виконання наказу Господарського суду Сумської області від 08.11.2010 по справі № 10/102-10 про стягнення з Державної акціонерної компанії «Національна мережа аукціонних центрів» філії «Сумський аукціонний центр» (м. Київ, Дніпровський район, вул. Марини Раскової, 15, і.к. 20064284) 55008,25 грн боргу в дохід місцевого бюджету м. Суми, стягувача з Управління майна комунальної власності Сумської міської ради (40000, м. Суми, вул. Горького, 21, код ЄДРПОУ 33525906) на Департамент комунального майна Сумської міської ради (40000 м. Суми, вул. Воскресенська, 8А, код ЄДРПОУ 45913807).
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та може бути оскаржена в порядку та строк, передбачені статтями 254 - 256 Господарського процесуального кодексу України.
Ухвалу складено та підписано 12.05.2026.
СуддяС.В. Заєць