Єдиний державний реєстр судових рішень Справа № 275/1098/25
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
06 травня 2026 року селище Брусилів
Брусилівський районний суд Житомирської області в складі:
головуючого - судді Лівочки Л.І.,
при секретарі - Степанчук С.А.,
за участю: представника позивача - адвоката Кабанова В.І.,
представника відповідача - адвоката Слівінського В.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду с-ща Брусилів Житомирської області цивільну справу №275/1098/25 за позовом ОСОБА_1 до Брусилівської селищної ради Житомирського району Житомирської області про визнання укладеною додаткової угоди до Договору оренди землі від 29.11.2016 № 661/57-16-ДО,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 06.11.2025 звернувся до суду з позовною заявою до Брусилівської селищної ради Житомирського району Житомирської області про визнання укладеною додаткової угоди до Договору оренди землі від 29.11.2016 № 661/57-16-ДО.
В обгрунтування позову вказав, що 29 листопада 2016 року між Головним управлінням Держгеокадастру у Житомирській області та ОСОБА_1 було укладеного договір оренди землі № 661/57-16-ДО про передачу в оренду земельної ділянки загальною площею 43,8652 га, кадастровий номер 1820955100:04:000:0452, строком дії - 7 років.
09 грудня 2016 року право оренди земельної ділянки площею 43,8652 га з кадастровим номером 1820955100:04:000:0452 було зареєстровано на строк до 29 листопада 2023 року, з правом його поновлення, що підтверджується витягом з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію іншого речового права, індексний номер витягу 75724918.
Відповідно до абз. 2 п. 3.1. Договору оренди, після закінчення строку дії договору орендар має переважне право поновити його на новий строк. У цьому разі орендар повинен не пізніше ніж за тридцять днів до закінчення строку дії договору повідомити письмово орендодавця про намір продовжити його дію.
24 жовтня 2023 року позивач звернувся до Брусилівської селищної ради Житомирського району Житомирської області з письмовим повідомленням про намір продовжити дію договору оренди землі № 661/57-16-ДО від 29.11.2016 року у відповідності до абзацу 2 п.3.1. Договору оренди на такий саме строк та надав проект додаткової угоди про поновлення договору оренди.
Орендар , який добросовістно виконував свої обов"язки, має переважне право перед іншими особами на продовження цих орендних правовідносин. Маючи такий намір, він ( орендар) зобов"язаний до закінчення строку оренди землі ( у строки, визначені ч.2 ст. 33 ЗУ " Про оренду землі") повідомити про це орендаря та надіслати проект додаткової угоди.
При цьому додаткова угода про поновлення договору оренди землі має бути укладена в обов"язковому порядку, а за наявності відмови чи ухилення орендаря від її укладення після дотримання усіх переліяених вище умов - орендар може оскаржити такі дії орендавця у судовому порядку.
У разі, якшо орендодавець протягом місяця після закінчення строку договору оренди землі не надіслав орендареві такого листа - повідомлення про наявність заперечень щодо поновлення договору, про яке йшлося вище, а орендар продовжував користуватися земельною ділянкою після його закінчення, то такий договір вважатиметься поновленим на той самий строк і на тих самих умовах, без можливості внесення змін до умов договору ( ч. 6 ст. 33 ЗУ " Про оренду землі").
Статтею 33 Закону України " Про оренду землі" було визначено алгоритм дій орендаря та орендодавця за наявності наміру поновити договір оренди землі та визначено певні правові запобіжники для захисту орендаря, як більш уразливої сторони в цих правовідносинах , від умисного й безпідставного ухилення орендодавця від продовження орендних правовідносин за відсутності для цього підстав та за наявності добросовісної поведінки орендаря.
Враховуючи, що позивач продовжує користуватись земельною ділянкою після закінчення строку дії договору та вчинив дії, спрямовані на поновлення договору оренди землі, то у нього виникли "правомірні очікування" щодо продовження користування земельною ділянкою на праві оренди, які підлягають захисту відповідно до статті 1 Першого протоколу Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод з огляду на вищевикладені обставини.
Просив визнати укладеною додаткової угоди до Договору оренди землі від 29.11.2016
№ 661/57-16-ДО та стягнути з відповідача на його користь витрати на професійну правничу допомогу у розмірі 40000 грн. (попередній, орієнтовний розмір витрат).
Представник відповідача - адвокат Слівінський В.О. подав до суду письмові пояснення, в яких вказав, що проти задоволення позову заперечує , виходячи з наступного.
Відповідно до п.34 ч. 1 ст. 26 Закону України " Про місцеве самоврядування в Україні" до виключних повноважень ради належить вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин.
Відповідно до с т. 42 Закону України " Про місцеве самоврядування в Україні" сільський, селищний, міський голова не наділений повноваженнями з прийняття одноособових рішень з питань регулювання земельних відносин.
Статтею 59 Закону України " Про місцеве самоврядування в Україні" передбачено, що рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень.Рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом.
На 49 сесії Брусилівської селищної ради 8 скликання №1920 від 22 листопада 2023 року розглянуто заява ОСОБА_1 , вхідний № 2935/04-11/23 від 24.10.2023 року, щодо поновлення строку дії договору оренди землі №661/57-16-ДО від 29.11.2016 року та, враховуючи рекомендації постійної депутатської комісії з питань земельних відносин, використання природних ресурсів та розвитку населених пунктів Брусилівської селищної територіальної громади, планування та забудови територій від 17листопада 2023 року, яка в свою чергу керувалась ст. 31 "Про оренду землі", п.34 ч.1 ст.26, ст.ст. 59, 60, 73 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україн", ст. ст. 12, 122, 123,124, з урахуванням ст.126-1 Земельного кодексу України ( змінами) та було вирішено припинити Договір оренди землі № 661/57-16-ДО від 29.11.2016, укладеного між Головним управлінням Держгеокадастру у Житомирській області та ОСОБА_1 , земельна ділянка площею 43,8652 га, кадастровий номер 1820955100:04:000:0452, з цільовим призначенням - для ведення фермерського господарства, яка розташована за адресою: смт. Брусилів, Житомирський район, Житомирська область, у зв"язку із закінченням терміну оренди землі.
Доручено селищному голові Габанцю В.В. укласти від імені Брусилівської селищної ради Житомирського району Житомирської області додаткову угоду до договору оренди землі, відповідно до п.2 даного рішення.
Оскільки, на земельній ділянці площею 43,8652 га кадастровий номер 1820955100:04:000:0452,яка розташована за адресою: смт. Брусилів, Житомирський район, Житомирська область, з цільовим призначенням - для ведення фермерського господарства, відсутні розташовані будівлі або споруди, що перебувають у власності користувача відповідно до положення абзацу 2 ч. 1 ст. 12-1 ЗКУ , відповідно до якого умова щодо поновлення договору не може встановлюватися в договорах оренди землі державної та комунальної власності, крім випадків, якщо на таких земельних ділянках розташовані будівлі або споруди, що перебувають у власності користувача земельною ділянкою. Тобто, у випадку розташування на земельній ділянці комунальної власності будівлі чи споруди, на яку набуто право власності, а земельна ділянка під ним перебуває в оренді, то у такому випадку відсутня заборона про зазначення в договорі умов про його поновлення.
Керуючись чинним законодавством на 49 сесії Брусилівської селищної ради восьмого скликання від 22.11.2023 року було прийнято рішення відмовити ОСОБА_1 у поновленні строку дії договору оренди землі № 661/37-16-ДО від 29.11.2016 року та припинити вказаний договір, укладений між Головним управлінням Держгеокадастру у Житомирській області та ОСОБА_1 .
Відповідно до прийнятого рішення Брусилівською селищною радою було направлено лист з проектом додаткової угоди вихідний № 04-11/2294/23 від 12.12.2023 року про припинення договору оренди, де було зазначено, що вразі не підписання додаткової угоди Брусилівська селищна рада буде вимушена звертатися до суду, на даний час відповіді на адресу селищної ради не надходило, а орендар ОСОБА_1 для врегулювання даного питання не звертався.
Верховний Суд у постанові від 30.07.2024 у справі № 910/4928/23 зазначив, що способом волевиявлення ради, яка здійснює право власності від імені відповідної територіальної громади щодо регулювання земельних відносин, є прийняття сесією відповідного рішення. Виходячи з того, що діючим законодавством не передбачено автоматичного поновлення договорів оренди землі, реалізація переважного права на поновлення договору оренди земельної ділянки в разі відсутності заперечень з боку сторін можлива лише за наявності рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування.
Крім того, земельна ділянка площею - 43,8652га кадастровий номер 1820955100:04:000:0452, розташована на території Брусилівської селищної ради, була на підставі Наказу Держгеокадастру № 6-5020/14-18-СГ від 22.12.2018 року передана у комунальну власність Брусилівської селищної ради Брусилівського району Житомирської області, відповідно до п.2 даного наказу та Закону України " Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" земельна ділянка площею - 43,8652га кадастровий номер 1820955100:04:000:0452, розташована на території Брусилівської селищної ради, була зареєстрована в державному реєстрі речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності від 10.04.2019 року № 31529695 з формою власності - комунальна.
Відповідно до ст.ст. 17,18 ЗУ № Про регулювання містобудівної діяльності" та рішення Брусилівської селищної ради від 27.03.2017 року № 90 " Про розробку(коригування) генеральних планів населених пунктів селищної ради з одночасним встановленням (зміною) меж населених пунктів", на офіційному сайті Брусилівська селищна рада повідомила про початок розроблення містобудівної документації - розроблення Генерального плану, дата розміщення 25.10.2019 року.
Пропозиції щодо врахування в містобудівній документації фізичних та юридичних осіб приймалися в письмовій формі в Брусилівській селищній раді. Відповідно до протоколу № 20 від 18.02.2020 року погоджувальна комісія щодо розгляду та врахування пропозицій, які надійшли під час громадських слухань щодо врахування громадських інтересів у проекті містобудівної документації" Генеральний план селища Брусилів Брусилівського району Житомирської області", одне із питань було щодо появи нових ділянок житлового будівництва та можливості збільшення зони садибної житлової забудови наприкінці вулиці Костьольна, поблизу розташування земельної ділянки площею - 43,8652га кадастровий номер 1820955100:04:000:0452, яка перебуває в оренді у ОСОБА_1 .
Оголошення про громадські слухання Генерального плану селища було опубліковано в районній газеті " Відродження"№ 2 від 17.01.2020 року та на офіційному веб-сайті Брусилівської селищної ради в період з 17.01.2020 по 17.02.2020, датою проведення визначено 18.02.2020. За вказаний період до Брусилівської селищної ради пропозицій чи зауважень до проекту містобудівної документації фізичних чи юридичних осіб (в тому числі від орендаря ОСОБА_1 ) не надходило.
Вказана земельна ділянка площею - 43,8652га кадастровий номер 1820955100:04:000:0452, яка перебуває в оренді у ОСОБА_1 з цільовим призначенням - для ведення фермерського господарства, враховуючи зміну меж населеного пункту, внесена в межі населеного пункту для відведення ділянок житлового будівництва.
Брусилівська селищна рада як власник має право на власний розсуд розпоряджатися майном комунальної власності.
Просив у задоволенні позову відмовити.
В суді представник позивача - адвокат Кабанов В.І. позовні вимоги підтримав, надав пояснення, аналогічні викладеним в позовній заяві, доповнивши тим, що ОСОБА_1 (орендар) добросовісно виконував свої обов"язки за договором оренди і має переважне право перед іншими особами на продовження цих орендних правовідносин; він своєчасно повідомив відповідача та надав проект додаткової угоди про поновлення договору оренди та до теперішнього часу користується вказаною земельною ділянкою та сплачує орендну плату. Просив позовні вимоги задовольнити.
Представник відповідача- адвокат Слівінський В.О. в суді позовні вимоги не визнав, надав пояснення, аналогічні викладеним в письмових поясненнях, просив відмовити в задоволенні позовних вимог.
Суд, вислухавши сторони, дослідивши та оцінивши надані докази, приходить до висновку, що позовні вимоги не підлягають задоволенню з наступних підстав.
29 листопада 2016 року між Головним управлінням Держгеокадастру у Житомирській області та громадянином України ОСОБА_1 укладено договір оренди землі № 661/57-16-ДО, передано в оренду земельну ділянку загальною площею 43,8652 га, кадастровий номер 1820955100:04:000:0452, строк дії - 7 років.
Відповідно до витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію іншого речового права, від 14 грудня 2016 року, індексний номер витягу 75724918, 09 грудня 2016 року на підставі договору оренди землі №661/57-16-ДО від 29.11.2026 року здійснено державну реєстрацію земельної ділянки загальною площею 43,8652га кадастровий номер: 1820955100:04:000:0452, орендар - ОСОБА_1 , орендодавець - Головне управління Держгеокадастру у Житомирській області.
Земельна ділянка площею 43,8652га, кадастровий номер: 1820955100:04:000:0452 , цільове призначення - для ведення фермерського господарства, розташована на території Брусилівської селищної ради; на підставі наказу Держгеокадастру № 6-5020/14 -18 -СГ від 22.12.2018 року передана у комунальну власність Брусилівській селищній раді Брусилівського району Житомирської області та відповідно до Закону України " Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" зареєстрована в Державному реєстру речових прав на нерухоме майно 10.04.2019 року, та перебуває у комунальній власності Брусилівської селищної ради Житомирського району Житомирської області.
24 жовтня 2023 року ОСОБА_1 звернувся до Брусилівської селищної ради Житомирського району Житомирської області з письмовим повідомленням про намір продовжити дію договору оренди землі № 661/57-16-ДО від 29.11.2016 року у відповідності до абзацу 2 п.3.1. договору оренди на такий саме строк та надав проект додаткової угоди про поновлення договору оренди.
Відповідачем розглянуто повідомлення позивача про намір продовжити дію договору оренди землі № 661/57-16-ДО від 29.11.2016 року та рішенням 49 сесії Брусилівської селищної ради 8 скликання від 22.11.2023 року №1920 "Про розгляд заяви" вирішено припинити договір оренди землі №661/57-16-ДО від 29 листопада 2016 року, укладений між Головним управлінням Держгеокадастру у Житомирській області та ОСОБА_1 , земельна ділянка площею 43,8652 га, кадастровий номер: 1820955100:04:000:0452, з цільовим призначенням - для ведення фермерського господарства, яка розташована за адресою: смт. Брусилів, Житомирський район, Житомирська область, у зв`язку з закінченням терміну договору оренди землі.
З доводами позивача про те, що, що приймаючи вказане рішення та відмовляючи позивачу в продовженні дії договору оренди землі, відповідачем були порушенні вимоги чинного законодавства, суд не погоджується.
Статтею 1 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», передбачено, що представницький орган місцевого самоврядування - виборний орган (рада), який складається з депутатів і відповідно до закону наділяється правом представляти інтереси територіальної громади і приймати від її імені рішення. Склад ради - кількість депутатів, обраних до відповідної ради, повноваження яких визнано і не припинено в установленому законом порядку.
Згідно статті 4 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» одним із принципів здійснення місцевого самоврядування в Україні є принцип народовладдя, колегіальності, поєднання місцевих і державних інтересів.
Статтею 6 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», первинним суб`єктом місцевого самоврядування, основним носієм його функцій і повноважень є територіальна громада села, селища, міста.
Відповідно до статті 10 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.
Сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб ( п. 1 ст. 122 ЗК України).
Згідно до ст. 20 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад», на сесіях місцевої ради депутати місцевої ради на основі колективного і вільного обговорення розглядають і вирішують питання, віднесені до відання відповідної ради.
Відповідно до п. 34 ч. 1 ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» до виключних повноважень ради належить вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин.
До повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належить розпорядження землями територіальних громад ( ст. 12 ЗК України ).
Згідно до ст. 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень. Рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом.
Відповідно до ст. 316 ЦК України, правом власності є право особи на річ (майно), яке вона здійснює відповідно до закону за своєю волею, незалежно від волі інших осіб.
Право власності є непорушним. Ніхто не може бути протиправно обмежений у праві його здійснення (ст. 321 ЦК України).
Суд погоджується з доводами відповідача про те, що він, як власник має право на власний розсуд розпоряджатися майном комунальної власності.
Брусилівська селищна рада Житомирської області після закінчення договору оренди земельної ділянки не укладала договорів оренди землі з іншими особами, а відмовила ОСОБА_1 у продовженні договору оренди, пославшись на те, що змінився Генеральний план селища Брусилів, була збільшена зона садибної житлової забудови наприкінці вулиці Костьольна, поблизу розташування земельної ділянки площею 43,8652 га, кадастровий номер 1820955100:04:000:0452 , яка перебувала в оренді ОСОБА_1 .
Відповідачем 27.03.2017 року прийнято рішення №90 "Про розробку ( коригування) генеральних планів населених пунктів селищної ради з одночасним встановленням ( зміною) меж населених пунктів" та на офіційному сайті 25.10.2019 року було розміщено повідомлення про початок розроблення містобудівної документації - розроблення Генерального плану .
Брусилівською селищною радою проводилися громадські слухання з цього питання , про що повідомлялося в районній газеті "Відродження" №2 від 17.01.2020 року та на офіційному веб-сайті Брусилівської селищної ради.
Згідно протоколу №20 від 18.02.2020 року погоджувальна комісія щодо розгляду та врахування пропозицій, які надійшли під час громадських слухань щодо врахування громадських інтересів у проекті містобудівної документації: "Генеральний план селища Брусилів, Брусилівського району, Житомирської області", одним із питань було поява нових ділянок житлового будівництва та можливість збільшення зони садибної житлової забудови наприкінці вулиці Костьольна, поблизу розташування земельної ділянки площею 43,8652 га, кадастровий номер 1820955100:04:000:0452 .
На 52 сесії Брусилівської селищної ради восьмого скликання від 24.01.2024 року прийнято рішення №1993 "Про затвердження містобудівної документації: "Генеральний план селища Брусилів , Брусилівського району, Житомирської області".
Земельна ділянка площею 43,8652 га, кадастровий номер 1820955100:04:000:0452 яка перебувала в оренді ОСОБА_1 , з цільовим призначенням - для ведення фермерського господарства, враховуючи зміну меж населеного пункту, внесена в межі населеного пункту для відведення ділянок житлового будівництва.
Відповідно до статті 31 Закону України «Про оренду землі», яка регулює питання припинення договору оренди землі, зокрема, договір оренди землі припиняється в разі закінчення строку, на який його було укладено, а також в інших випадках, передбачених законом.
Згідно до статті 33 Закону України «Про оренду землі» (в редакції від 19.10.2016, чинній на момент укладення спірного договору), встановлено переважне право орендаря, який належно виконував обов`язки відповідно до умов договору, на його поновлення після закінчення строку, на який було укладено договір. Переважне право орендарів на поновлення договору оренди поширюється на випадки, коли земля знову передається в оренду.
Частиною п"ятою статті 33 цього Закону передбачено, що орендодавець у місячний термін розглядає надісланий орендарем лист-повідомлення з проектом додаткової угоди, перевіряє його на відповідність вимогам закону, узгоджує з орендарем (за необхідності) істотні умови договору і, за відсутності заперечень, приймає рішення про поновлення договору оренди землі (щодо земель державної та комунальної власності), укладає з орендарем додаткову угоду про поновлення договору оренди землі. За наявності заперечень орендодавця щодо поновлення договору оренди землі орендарю направляється лист-повідомлення про прийняте орендодавцем рішення.
Підставою для задоволення позовних вимог позивач вказує те, що він має переважне право орендаря, який належно виконував обов`язки відповідно до умов договору, на його поновлення після закінчення строку, на який було укладено договір, та продовжує користуватися земельною ділянкою на теперішній час.
Проте, суд не погоджується з зазначеними доводами позивача, так як переважне право орендарів на поновлення договору оренди поширюється на випадки, коли земля знову передається в оренду. В данному випадку земельна ділянка не передавалась знову в оренду.
Суд не приймає до уваги посилання представника позивача на те, що земельна ділянка продовжує оброблятися позивачем, так як спірний договір не наділяв позивача правом подальшого планування щодо використання спірної земельної ділянки після закінчення терміну дії договору оренди землі без отримання попереднього погодження орендодавця.
За таких обставин, враховуючи, що відповідачем було розглянуто пропозицію позивача про продовження договору оренди землі та прийнято рішення відповідно до вимог діючого законодавста, про яке позивача було повідомлено листом від 12.12.2023 року, суд не вбачає підстав для задоволення позовних вимог.
Керуючись Законами України «Про місцеве самоврядування в Україні» ,«Про статус депутатів місцевих рад», " Про оренду землі», ст. 12 ЗК України,ст.ст. 316,321 ЦК України, ст ст. 12- 13, 76-81, 89, 141, 263-265, 352- 355 ЦПК України, суд-
ВИРІШИВ:
В задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Брусилівської селищної ради Житомирського району Житомирської області про визнання укладеною додаткової угоди до Договору оренди землі від 29.11.2016 № 661/57-16-ДО - відмовити.
На рішення може бути подано апеляційну скаргу безпосередньо до Житомирського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Суддя Л. І. Лівочка