Постанова № 13636446, 12.01.2011, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
12.01.2011
Номер справи
2а-18365/10/2670
Номер документу
13636446
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА

01025, м. Київ, вул. Десятинна, 4/6, тел. 278-43-43 П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

12 січня 2011 року м. Київ№ 2а-18365/10/2670

Об 11 годині 25 хвилин в приміщенні Окружного адміністративного суду міста Києва за адресою у м. Києві по вул. Хрещатик, 10, Окружний адміністративний суд міста Києва у складі: головуючого судді Бояринцевої М.А. при секретарі судового засідання ШевчукЛ.Д. вирішив адміністративну справу

за позовом Прокурора Полтавського району Полтавської області в інтересах держави в особі Управління Пенсійного фонду України у Полтавському районі

до Державного геофізичного підприємства "Укргеофізика"

про стягнення в розмірі 23 965,13 грн.

за участю представників:

прокурора Розум С.М.

відповідача: Магдій В.Т.,

ВСТАНОВИВ:

Прокурор Полтавського району Полтавської області звернувся до суду в інтересах держави в особі Управління Пенсійного фонду України у Полтавському районі з позовом до Державного геофізичного підприємства «Укргеофізика»про стягнення невідшкодованої суми фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій у розмірі 23965, 13 грн.

В обгрунтування заявлених вимог прокурор посилається на закони України «Про прокуратуру», «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», Інструкцію про порядок обчислення сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообовязкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України та зазначає, що Полтавська експедиція по геофізичним дослідженням в свердловинах, яка є підрозділом підприємства відповідача, має заборгованість за фактичні витрати на виплату та доставку пенсій за 2008-2010 роки у розмірі 23965, 13 грн.

Представник відповідача проти позову заперечив з огляду на статті 55, 100 Закону України «Про пенсійне забезпечення»та вказав, що особам, які набули пільговий стаж після 01.01.1992 року, затрати на виплату та доставку пенсій не підлягають відшкодуванню підприємствами та організаціями.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно зясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.

Державне геофізичне підприємство «Укргеофізика»є юридичною особою та перебуває на обліку в Єдиному державному реєстрі підприємств та організацій України, до складу якого входить Полтавська експедиція по геофізичним дослідженням в свердловинах без права юридичної особи.

Відповідно до ст. 1 Закону України від 26.06.1997 № 400/97-ВР «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування»платниками збору на обов'язкове державне пенсійне страхування є суб'єкти підприємницької діяльності незалежно від форм власності, їх об'єднання, бюджетні, громадські та інші установи та організації, об'єднання громадян та інші юридичні особи, а також фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності, які використовують працю найманих працівників.

Абзацом 1 статті 14 Закону України від 09.07.2003 № 1058-ІV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»(далі Закон № 1058-ІV) встановлено, що страхувальниками відповідно до цього Закону є роботодавці: підприємства, установи і організації, створені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, об'єднання громадян, профспілки, політичні партії (у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ, організацій, об'єднань громадян, профспілок, політичних партій, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами), фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності та інші особи (включаючи юридичних та фізичних осіб - суб'єктів підприємницької діяльності, які обрали особливий спосіб оподаткування (фіксований податок, єдиний податок, фіксований сільськогосподарський податок, придбали спеціальний торговий патент), які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, або за договорами цивільно-правового характеру, - для осіб, зазначених у пунктах 1, 10, 15 статті 11 цього Закону.

Статтею 1 Закону № 1058-ІV встановлено, що страхові внески це кошти відрахувань на соціальне страхування, збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, сплачені (які підлягають сплаті) згідно із законодавством, що діяло раніше; надходження від сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, що спрямовуються на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Згідно з ч. 1 статті 15 Закону № 1058-ІV платниками страхових внесків до солідарної системи є страхувальники, зазначені в статті 14 цього Закону, і застраховані особи, зазначені в частині першій статті 12 цього Закону.

Частинами 3 та 4 цієї статті встановлено, що страхувальники набувають статусу платників страхових внесків із дня їх реєстрації у територіальному органі Пенсійного фонду, а особи, визначені частиною першою статті 12 цього Закону, - з дня набрання чинності договором про їх добровільну участь; платникам страхових внесків у десятиденний термін після їх реєстрації видається повідомлення про реєстрацію платника страхових внесків за формою, встановленою правлінням Пенсійного фонду.

Як вбачається з наведених норм та підтверджується матеріалами справи, відповідач є платником страхових внесків до солідарної системи Пенсійного фонду України.

Пунктом 2 Розділу XV Прикінцевих положень Закону України № 1058-ІV передбачено, що пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали на роботах із шкідливими та важкими умовами праці (відповідно до п. “б-з” ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення»від 05.11.1991 р. № 1788-ХІІ) здійснюється згідно окремого законодавчого акту через професійні та корпоративні фонди.

До введення пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди цим особам пенсії назначаються згідно норм Закону України від 05.11.1991 № 1788-ХІІ «Про пенсійне забезпечення». При цьому зберігається порядок відшкодування сум фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, який діяв до набрання чинності (з01.01.2004) цього Закону.

Крім того, відповідно до Постанови правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003 р. № 21-1 «Про затвердження Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України»підприємства та організації із грошових коштів, передбачених на оплату праці, вносять у Пенсійний фонд плату, яка покриває фактичні витрати на виплату та доставку пільгових пенсій. Починаючи із дня набрання чинності Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», у розмірі 20 % із наступним збільшенням її на 10% до 100% розміру покриття фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій.

Розмір сум до відшкодування на поточний рік визначається відділами доходів органів Пенсійного фонду України щорічно в повідомленнях про розрахунок сум фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону № 1058-ІV, які надсилаються підприємствам до 20-го січня поточного року та протягом 10 днів з новопризначених пенсій.

Повідомлення складаються на підставі відомостей відділів з призначення пенсій органів Пенсійного фонду України, які подаються до 1 січня поточного року та протягом 10 днів з дня прийняття рішення про призначення нової пенсії.

Підприємства щомісяця до 25-го числа вносять до Пенсійного фонду зазначену у повідомленні місячну суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій призначених на пільгових умовах.

Відповідно до розрахунку фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону №1058-ІV, в частині пенсій призначених відповідно до п. “б-з” ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», сума заборгованості відповідача за 2008 рік складає 9174, 92 грн., за 2009 рік 8 383, 72 грн., за 2010 рік 6406, 49 грн.

Наведенні розрахунки відповідають положенням законодавства, фактичним обставинам справи та відповідачем не спростовані.

Згідно зі статтею 23 Закону № 1058-ІV спори, що виникають із правовідносин за цим Законом, вирішуються органами Пенсійного фонду та в судовому порядку.

Відповідно до ст. 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Станом на день розгляду спору заборгованість у сумі 23965, 13 грн. відповідачем не сплачена. Посилання представника відповідача на відсутність коштів у підприємства судом до уваги не приймаються з огляду на положення ст. 20 Закону № 1058-ІV, відповідно до якої у разі недостатності у страхувальника коштів для здійснення в повному обсязі виплати заробітної плати (доходу) та одночасної сплати відповідних авансових платежів виплата зазначених сум та сплата страхових внесків здійснюється в пропорційних розмірах у порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду (п.6). Проте доказів звернення до органів Пенсійного фонду України з метою врегулювання сплати заборгованості відповідач суду не предявив.

Враховуючи повноваження суду при вирішенні справи, встановлені ст.162 КАС України, у разі задоволення адміністративного позову суд може прийняти постанову про стягнення з відповідача коштів.

Виходячи з системного аналізу наведених норм права, суд приходить до висновку про визнання позову обґрунтованим та таким, що підлягає задоволенню.

Оскільки спір вирішено на користь субєкта владних повноважень, звільненого від сплати судового збору, а також за відсутності витрат позивача суб'єкта владних повноважень, пов'язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір) стягненню з відповідача не підлягають.

Керуючись ст. ст. 160-163, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -

П О С Т А Н О В И В:

1.Позов Прокурора Полтавського району Полтавської області в інтересах держави в особі Управління Пенсійного фонду України у Полтавському районі задовольнити повністю.

2. Стягнути з Державного геофізичного підприємства "Укргеофізика" (код ЄДРПОУ 01432761, м. Київ, вул. Софії Петровської, 10, п/р 2600201281309/980 у філії АТ "Укрексімбанк", МФО 322197; р/р 26005301260200 у Подільському відділенні Промінвестбанку м. Києва, МФО 322197, код 01432761) на користь Управління Пенсійного фонду України у Полтавському районі (код 22532772, п/р 25601312295, кодова строчка 50020100 в ОПЕРВ Ощадбанку, МФО 331467) невідшкодовану суму фактичних витрат на виплату та доставку пільговий пенсій у розмірі 23 965 (двадцять три тисячі дев"ятсот шістдесят п"ять) грн. 13 коп.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у встановлений строк постанова набирає законної сили після закінчення цього строку.

Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів з за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 КАС України, шляхом подання через суд першої інстанції апеляційної скарги.

Суддя М.А. Бояринцева

Постанова складена у повному обсязі 14 січня 2011 року.