Постанова № 13636388, 11.01.2011, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
11.01.2011
Номер справи
2а-17573/10/2670
Номер документу
13636388
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
  • 1)
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА

01025, м. Київ, вул. Десятинна, 4/6, тел. 278-43-43 П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Київ

11 січня 2011 року 15:45 № 2а-17573/10/2670

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Шрамко Ю.Т. при секретарі судового засідання Четвертак Я.І., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом Державного територіально-галузевого обєднання

«Південно-Західна залізниця»

до Жмеринської обєднаної державної податкової інспекції

у Вінницькій області

про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення

за участю представників сторін:

від позивача: Чернишова О.В., довіреність № 8-ню від 04.01.2011 р., Козубовський Д.О., довіреність № 3576-ню від 16.12.2010 р.

від відповідача: Каспрук Д.О., довіреність № 12886/10/10-013/1 від 08.12.2010 р.

ВСТАНОВИВ:

Державне територіально-галузеве обєднання «Південно-Західна залізниця»(далі - позивач) звернулося з суду з позовом про скасування податкового повідомлення-рішення Жмеринської обєднаної державної податкової інспекції у Вінницькій області (далі відповідач) від 22.11.2010 р. № 0000992301/0.

Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 03.12.2010 р. відкрито провадження у адміністративній справі та призначено справу до судового розгляду.

Позовні вимоги мотивовані тим, що при проведенні планової виїзної документальної перевірки Відокремленого підрозділу Жмеринського будівельно-монтажного поїзда - 649 Південно-Західної залізниці з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.01.2009 р. по 30.06.2010 р., валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2009 р. по 30.06.2010 р. було зроблено хибний висновок та прийнято помилкове рішення щодо заниження Жмеринським БМП № 649 податкового зобовязання по сплаті земельного податку за період з січня 2010 р. по червень 2010 р. на загальну суму 12370, 54 грн.

Відповідач проти задоволення позову заперечував, не погоджується з позовними вимогами, вважає, що дії відповідача по нарахуванню суми земельного податку та штрафних санкцій є правомірними та такими, що відповідають чинному законодавству. Оскільки позивачем було неправомірно застосовано пільгову ставку земельного податку, передбачену ч. 10 ст. 7 Закону України «Про плату за землю», що призвело до заниження податкового зобовязання по земельному податку за січень 2010 р. - червень 2010 р.

Розглянувши подані сторонами документи і матеріали та заслухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно зясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, обєктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва, встановив наступне.

Жмеринською обєднаною державною податковою інспекцією у Вінницькій області було проведено планову виїзну перевірку відокремленого підрозділу Жмеринського будівельно-монтажного поїзда - 649 Південно-Західної залізниці з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.01.2009 р. по 30.06.2010 р., валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2009 р. по 30.06.2010 р., за результатами якої складено акт від 17.11.2010р. № 1309/23/01097007 (далі акт перевірки).

Під час проведення перевірки, податковим органом зроблено висновок про порушення позивачем ч.1, ч. 10 ст. 7 Закону України «Про плату за землю» (далі Закон) в результаті заниження плати за землю за період з січня 2010 р. по червень 2010 р. на суму 12370, 54 грн.

На підставі висновків акта перевірки, Жмеринською ОДПІ у Вінницькій області було прийняте податкове повідомлення-рішення від 22.11.2010р. № 0000992301/0, яким позивачу визначено до сплати зобовязання за платежем «плата за землю» в розмірі 18555, 81 грн., з яких: за основним платежем 12370, 54 грн., за штрафними (фінансовими) санкціями 6185, 27 грн.

В акті перевірки зазначено, що позивач здійснював виробничу діяльність на земельних ділянках, згідно Державного акту на право постійного користування землею від 08.10.1997р. серія І-ВН № 001935 площею 4, 2287 га. Відповідно до довідки від 25.10.2010р. № 02-8/487 Жмеринського міського відділу земельних ресурсів за ВП Жмеринський будівельно-монтажний поїзд 649 ДГТО «Південно-західна залізниця» рахується земельна ділянка площею всього 4,2287 га, в т.ч. інші землі 4,2287 га.

Відповідач вважає, що в порушення ч. 1, ч. 10 ст. 7 Закону Жмеринський будівельно-монтажний поїзд 649 ДТГО «Південно-західна залізниця» застосував ставку земельного податку у розмірі 25 відсотків суми земельного податку, а земельний податок їм необхідно обчислювати, застосувавши ставку 1 відсоток від грошової оцінки земельної ділянки.

Фактичні обставини справи свідчать про те, що Основною організаційною ланкою на залізничному транспорті, що здійснює забезпечення перевезень пасажирів і вантажу у визначеному регіоні транспортної мережі, є ДТГО «Південно-Західна залізниця», до складу якої, без статусу юридичної особи, входить ВП Жмеринський будівельно-монтажний поїзд № 649 Державного територіально-галузевого об'єднання «Південно-Західна залізниця».

Згідно з Положенням про ВП Жмеринський будівельно-монтажний поїзд № 649 ДТГО «Південно-Західна залізниця», затвердженим наказом Начальника Державного територіально-галузевого об'єднання «Південно-Західна залізниця»від 22 серпня 2006 року та довідки, виданої Державним комітетом статистики України від 22.12.2009 № 234757, ВП Жмеринський будівельно-монтажний поїзд № 649 є відокремленим структурним підрозділом Державного територіально-галузевого об'єднання «Південно-Західна залізниця», видом діяльності якого є: будівництво будівель.

Господарська діяльність ВП Жмеринський будівельно-монтажний поїзд № 649 пов"язана із задоволенням потреб залізниці.

Метою діяльності ВП Жмеринський будівельно-монтажний поїзд № 649 є, зокрема, своєчасне та якісне виконання зобов"язань по введенню в дію виробничих та промислових потужностей, будівництву та ремонту об"єктів залізничного транспорту.

Частиною першою статті 6 Закону України «Про залізничний транспорт» встановлено, що землі, які надаються в користування для потреб залізничного транспорту, визначаються відповідно до Земельного кодексу України та Закону України "Про транспорт".

Частина перша статті 67 Земельного кодексу України, яка визначає, що до земель транспорту належать землі, надані підприємствам, установам та організаціям залізничного автомобільного транспорту і дорожнього господарства, морського, річкового, авіаційного, трубопровідного транспорту та міського електротранспорту для виконання покладених на них завдань щодо експлуатації, ремонту і розвитку об'єктів транспорту.

Статтею 68 Земельного Кодексу України, яка визначає землі залізничного транспорту, передбачено, що до земель залізничного транспорту належать землі смуг відведення залізниць під залізничним полотном та його облаштуванням, станціями з усіма будівлями і спорудами енергетичного, локомотивного, вагонного, колійного, вантажного і пасажирського господарства, сигналізації та зв'язку, водопостачання, каналізації; під захисними та укріплювальними насадженнями, службовими, культурно-побутовими будівлями та іншими спорудами, необхідними для забезпечення роботи залізничного транспорту.

Крім того, статтею 23 Закону України "Про транспорт" встановлено, що до земель залізничного транспорту належать землі, надані в користування підприємствам і організаціям залізничного транспорту відповідно до чинного законодавства України. До складу цих земель входять землі, які є смугою відведення залізниць, а саме землі, надані під залізничне полотно та його облаштування, станції з усіма будівлями і спорудами енергетичного, локомотивного, вагонного, колійного, вантажного і пасажирського господарства, сигналізації та зв'язку, водопостачання, каналізації, захисні і укріплюючі насадження, службові, культурно-побутові приміщення та інші споруди, необхідні для забезпечення роботи залізничного транспорту.

Таким чином, наведеними положеннями Земельного кодексу України та Законів України «Про транспорт»і «Про залізничний транспорт», встановлено, що всі землі, якими користується залізниця, є землями залізничного транспорту, тому землями залізниць слід вважати всі земельні ділянки, надані залізниці, а не тільки земельні ділянки, які прилягають виключно до залізничного полотна.

Відповідно до Державного акта на право постійного користування землею серія І - ВН № 001935 від 08.10.1997 р., виданого Жмеринською міською радою, Жмеринському будівельно-монтажному поїзду № 649 надано у постійне користування 4,2287 га землі в межах згідно з планом користування.

Таким чином, земельна ділянка площею 4,2287 га. в межах населеного пункту (м. Жмеринка), зареєстрована Жмеринським міським відділом земельних ресурсів 18.10.2006 р. за № 52, надана у постійне користування Жмеринському будівельно-монтажному поїзду № 649 ДТГО «Південно-західна залізниця», законодавством віднесена до земель залізниці.

Порядок обчислення і сплати земельного податку, визначення субєктів плати за землю врегульовано спеціальним законом, яким є Закон України «Про плату за землю».

Так статтею 2 вказаного закону передбачено, що використання землі в Україні є платним. Плата за землю справляється у вигляді земельного податку або орендної плати, що визначається залежно від грошової оцінки земель. Розміри податку за земельні ділянки, грошову оцінку яких не встановлено, визначаються до її встановлення в порядку, визначеному цим Законом.

Згідно ст. 4 Закону України «Про плату за землю»ставки земельного податку, порядок обчислення і сплати земельного податку не можуть встановлюватись або змінюватись іншими законодавчими актами, крім цього Закону.

Підставою для нарахування земельного податку є дані державного земельного кадастру (ст. 13 Закону України «Про плату за землю»).

Відповідно до ст. 14 Закону України «Про плату за землю», платники земельного податку, а також орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності (крім громадян) самостійно обчислюють суму земельного податку та орендної плати щороку за станом на 1 січня і до 1 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою центральним податковим органом, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями.

Податок на землю ВП Жмеринський будівельно-монтажний поїзд № 649 сплачувався згідно з частиною 10 статті 7 Закону України "Про плату за землю" в розмірі 25% суми земельного податку, що встановлено в акті перевірки, підтверджується наявними у матеріалах справи платіжними дорученнями та не заперечувалось представниками сторін.

У відповідності до ч. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Всупереч наведеним вимогам відповідач, як суб'єкт владних повноважень, не довів правомірності прийнятого ним рішення з урахуванням всіх встановлених фактичних обставин та вимог законодавства.

Відповідно до ч. 1 ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).

Керуючись ст. ст. 69-71, 94, 158-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -

П О С Т А Н О В И В:

1.Позов Державного територіально-галузевого об"єднання "Південно-Західна залізниця" задовольнити повністю.

2. Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Жмеринської об'єднаної державної податкової інспекції у Вінницькій області від 22.11.2010р. №0000992301/0.

3. Судові витрати в сумі 3,40 грн. присудити на користь Державного територіально-галузевого об"єднання "Південно-Західна залізниця" за рахунок Державного бюджету України.

Постанова набирає законної сили в порядку та строки, визначені ст. 254 КАС України.

Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів з за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 КАС України, шляхом подання через суд першої інстанції апеляційної скарги.

На підставі ч. 3 ст. 160 КАС України, в судовому засіданні 11.01.2011 р. проголошено вступну та резолютивну частини постанови.

Повний текст постанови складений та підписаний 12 січня 2011 року.

Суддя Шрамко Ю.Т.