ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА
01025, м. Київ, вул. Десятинна, 4/6, тел. 278-43-43
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
21 грудня 2010 року 15:17 № 2а-11166/10/2670
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Шрамко Ю.Т. при секретарі судового засідання Четвертак Я. І. розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом
Відкритого акціонерного товариства "Укрнафта"
до
Спеціалізованої державної податкової інспекції у м.Києві по роботі з великими платниками податків
про
визнання неправомірним та скасування рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 30.07.2009р. №0000814120/0 в частині
за участю представників сторін:
Від Позивача: Олексієнко М.Г., довіреність № юр-475/д від 08.12.2010 р.;
від Відповідача: Риженкова К.В., довіреність № 1056/9/10-206 від 22.06.2010 р.
В С Т А Н О В И В:
Відкрите акціонерне товариство “Укрнафта” (далі - Позивач) звернулось до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до Спеціалізованої державної податкової інспекції у м. Києві по роботі з великими платниками податків (далі Відповідач) про визнання неправомірним та скасування рішення Спеціалізованої державної податкової інспекції у м. Києві по роботі з великими платниками податків від 30.07.2009 р. № 0000814120/0 в частині застосування штрафних (фінансових) санкцій на суму 13 170,05 грн.
Позивач вважав, що рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій у сумі 13 170,05 грн. є необгрунтованим, оскільки на АЗС № 03-021 ВАТ "Укрнафта" 25.06.2009 року не мало місця порушення вимог п. 13 ст. 3 Закону України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг” у вигляді невідповідності суми готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті реєстратора розрахункових операцій, просив позов задовольнити повністю.
Відповідач проти позовних вимог заперечував, зазначив, що в ході проведення перевірки встановлено порушення господарською одиницею Позивача вимог п. 13 ст. 3 та п. 6 ст. 13 Закону України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг”, у зв’язку з чим та на підставі ст. 22 вказаного Закону до Позивача застосовано штрафні санкції, тому, оскаржуване рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій відповідає вимогам чинного законодавства, просив суд відмовити у задоволенні позовних вимог.
Проаналізувавши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, суд встановив наступне.
25.06.2009 р. проведено перевірку господарської одиниці Позивача (АЗС № 03-021, розташованої за адресою: м. Дніпропетровськ, пр. Героїв, 2А) за дотриманням суб'єктами господарювання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій, за результатами якої складено Акт перевірки № 0330/04/63/23/00135390 від 25.06.2009 р. (номер реєстрації акту в органі ДПС за місцем державної реєстрації суб'єкта господарювання 0205/2665/41/00135390 від 23.07.2009 р.).
На підставі зазначеного акту, Спеціалізованою ДПІ у м. Києві по роботі з великими платниками податків прийняте рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 30.07.2009 р. № 0000814120/0 в розмірі 13 510,05 грн.
Як вбачається з матеріалів перевірки, штрафні (фінансові) санкції до Позивача застосовано згідно зі ст. 22 Закону України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг” та у зв’язку з виявленими перевіркою порушеннями п. 13 ст. 3 та п. 6 ст. 13 цього ж Закону.
Так, зазначеною перевіркою встановлено, що господарська одиниця Позивача (АЗС № 03-021) не забезпечила відповідність сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті реєстратора розрахункових операцій (РРО), а саме, встановлено наявність готівки на місці проведення розрахунків в сумі 3 730,85 грн., за даними звіту РРО реалізація за готівку становить 6 364,86 грн., сума невідповідності склала 2 634,01 грн. та не забезпечено зберігання книги обліку розрахункових операцій на господарській одиниці Позивача.
Позивачем не заперечувалось встановлене актом перевірки порушення вимог п. 6 ст. 13 Закону України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг” (не забезпечення зберігання книги обліку розрахункових операцій на господарській одиниці) та застосована за вказане порушення штрафна санкція у розмірі 340 грн.
Проте, Позивач заперечив допущення порушення п. 13 ст. 3 Закону України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг”, пояснив, що АЗС № 03-021 є сучасною автозаправною станцією, на якій можливий одночасний відпуск пального з восьми паливно-роздавальних колонок і на якій, для зручності обслуговування покупців, було встановлено два місця проведення розрахунків з покупцями (два місця оператора АЗС), а під час проведення перевірки були перелічені кошти лише на одному з двох місць проведення розрахунків, що й пояснює наявність невідповідності сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті реєстратора розрахункових операцій, стверджував, що працівники податкової інспекції відмовились перелічити готівкові кошти на іншому місці проведення розрахунків з покупцями на АЗС № 03-021.
Судом встановлено, що на АЗС № 03-021 реєстрація розрахункових операцій здійснюється із застосуванням одного спеціалізованого електронного контрольно-касового апарату для автозаправних станцій «Марія –ЛТ-МТМ»(версія програми фіскального блоку М301Т8), що відповідає ДСТУ 3915-99 «Апарати контрольно-касові електронні. Загальні технічні умови», ТУУ 72.5-19095026-009-2001 та Вимогам щодо реалізації фіскальних функцій реєстраторами розрахункових операцій для різних сфер застосування, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України № 199 від 18.02.2002 р.
Вказаний електронний контрольно-касовий апарат включений до Державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій, зареєстрований у СДПІ у м. Києві по роботі з великими платниками податків (реєстраційне посвідчення № 26665004567) та взятий на облік у ДПІ у Жовтневому районі м. Дніпропетровська.
На день проведення перевірки (25.06.2009 р.) на вказаному електронному контрольно-касовому апараті наявність та цілісність пломб серії ВК № 588418 та № 588419 не порушено.
Суд критично оцінює твердження Позивача про те, що на одній АЗС за наявності кількох місць проведення розрахунків з покупцями не може бути використано більш ніж один електронний контрольно-касовий апарат та, що у Позивача можуть бути на одній АЗС кілька місць розрахунків за наявності одного електронного контрольно-касового апарату та звертає увагу на наступне.
Реєстратори розрахункових операцій застосовуються фізичними особами - суб'єктами підприємницької діяльності або юридичними особами (їх філіями, відділеннями, іншими відокремленими підрозділами), які здійснюють операції з розрахунків в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а також уповноваженими банками та суб'єктами підприємницької діяльності, які виконують операції купівлі-продажу іноземної валюти (ст. 1 Закону України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг”).
Стаття 2 зазначеного Закону містить визначення термінів, а саме:
- електронний контрольно-касовий апарат - реєстратор розрахункових операцій, який додатково забезпечує попереднє програмування найменування і ціни товарів (послуг) та облік їх кількості, друкування розрахункових та інших звітних документів;
- розрахункова операція - приймання від покупця готівкових коштів, платіжних карток, -платіжних чеків, жетонів тощо за місцем реалізації товарів (послуг), видача готівкових коштів за повернутий покупцем товар (ненадану послугу), а у разі застосування банківської платіжної картки - оформлення відповідного розрахункового документа щодо оплати в безготівковій формі товару (послуги) банком покупця або, у разі повернення товару (відмови від послуги), оформлення розрахункових документів щодо перерахування коштів у банк покупця;
- розрахунковий документ - документ встановленої форми та змісту (касовий чек, товарний чек, розрахункова квитанція, проїзний документ тощо), що підтверджує факт продажу (повернення) товарів, надання послуг, отримання (повернення) коштів, купівлі-продажу іноземної валюти, надрукований у випадках, передбачених цим Законом, і зареєстрованим у встановленому порядку реєстратором розрахункових операцій або заповнений вручну;
- місце проведення розрахунків - місце, де здійснюються розрахунки із покупцем за продані товари (надані послуги) та зберігаються отримані за реалізовані товари (надані послуги) готівкові кошти, а також місце отримання покупцем попередньо оплачених товарів (послуг) із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо.
Відповідно до вимог ч. 1 ст. 3 Закону України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг”, суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані, зокрема:
- проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок;
Приймаючи до уваги викладене, суд приходить до висновку про те, що кожне місце проведення розрахунків повинно бути обладнане відповідним реєстратором розрахункових операцій.
Таким чином, місце проведення розрахунків не обладнане реєстратором розрахункових операцій (електронним контрольно-касовим апаратом), не є місцем проведення розрахунків у розумінні Закону України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг”. Тому, Відповідачем правомірно зроблено висновок про невідповідність суми готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті реєстратора розрахункових операцій, оскільки у місці проведення розрахунків на АЗС № 03-021, обладнаному електронним контрольно-касовим апаратом для автозаправних станцій «Марія –ЛТ-МТМ» (версія програми фіскального блоку М301Т8), було встановлено наявність готівки на місці проведення розрахунків в сумі 3 730,85 грн., а за даними денного Z-звіту, як встановлено вказаним актом перевірки, та підтверджується матеріалами справи, реалізація за готівку становить 6 364,86 грн. і сума невідповідності склала 2 634,01 грн.
Статтями 8, 9, 10 Закону України “Про державну податкову службу в Україні” визначено функції органів державної податкової служби, до яких, зокрема, належать здійснення контролю за додержанням порядку проведення готівкових розрахунків за товари (послуги) у встановленому порядку.
Відповідно до п. 2 ст. 11 зазначеного Закону, органи державної податкової служби у випадках, в межах компетенції та у порядку, встановлених законами України, мають право здійснювати контроль за: додержанням порядку проведення готівкових розрахунків за товари (послуги) у встановленому законом порядку.
Контроль за додержанням суб'єктами підприємницької діяльності порядку проведення розрахунків за товари (послуги), інших вимог цього Закону здійснюють органи державної податкової служби України шляхом проведення планових або позапланових перевірок згідно із законодавством України (ст. 15 Закону України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг”).
Згідно наказу ДПА України від 04.04.2002 р. № 155/ДСК –перевірка щодо контролю за здійсненням розрахункових операцій у сфері готівкового та безготівкового обігу –сукупність заходів контролюючих органів, спрямованих на здійснення контролю за дотриманням суб’єктами підприємницької діяльності вимог Законів України “Про державну податкову службу в Україні”, “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг”, “Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного, і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів”та інших нормативно-правових актів, що визначають порядок проведення розрахункових операцій, обліку товарних запасів на складах та/або за місцем їх реалізації та грошових коштів, а також контролю за додержанням суб’єктами підприємницької діяльності порядку здійснення операцій з купівлі продажу іноземної валюти.
Відповідно до пунктів 1, 2, 9, 13 ст. 3 Закону України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг”, суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані, зокрема:
- проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок;
- видавати особі, яка отримує або повертає товар, отримує послугу або відмовляється від неї, розрахунковий документ встановленої форми на повну суму проведеної операції;
- щоденно друкувати на реєстраторах розрахункових операцій (за виключенням автоматів з продажу товарів (послуг) фіскальні звітні чеки і забезпечувати їх зберігання в книгах обліку розрахункових операцій;
- забезпечувати відповідність сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті реєстратора розрахункових операцій, а у випадку використання розрахункової книжки - загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня.
Відповідно до вимог ст. 22 Закону “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг”, у разі невідповідності суми готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті, а у випадку використання розрахункової книжки - загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня до суб'єктів підприємницької діяльності застосовується фінансова санкція у п'ятикратному розмірі суми, на яку виявлено невідповідність.
Таким чином, нарахування Відповідачем суми штрафу в розмірі 13 170,05 грн. за порушення Позивачем вимог п. 13 ст. 3 Закону України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг” відповідає чинному законодавству (сума невідповідності 2 634,01 грн. * 5 = 13 170,05 грн.).
Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з ч. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони, зокрема, на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно з вимогами частини 1 статті 11 Кодексу адміністративного судочинства України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до вимог частини другої статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Враховуючи, що обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними конкретними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування, судом визнається, що позивачем у позовній заяві не були наведені обставини, які б підтверджувались достатніми доказами, які б свідчили про обґрунтованість позовних вимог. Докази, подані Позивачем, не підтверджують обставини, на які Позивач посилається в обґрунтування позовних вимог, та були спростовані доводами Відповідача.
Відповідачем доведено правомірність прийнятого ним рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 30.07.2009 р. № 0000814120/0 в розмірі 13 510,05 грн.
Приймаючи до уваги викладене, а також те, що Позивачем не заперечувалось встановлене актом перевірки порушення вимог п. 6 ст. 13 Закону України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг” (не забезпечення зберігання книги обліку розрахункових операцій на господарській одиниці) та застосована за вказане порушення штрафна санкція у розмірі 340 грн., суд дійшов висновку, що позовні вимоги Позивача щодо визнання неправомірним і скасування рішення Спеціалізованої державної податкової інспекції у м. Києві по роботі з великими платниками податків від 30.07.2009 р. № 0000814120/0 в частині застосування штрафних (фінансових) санкцій на суму 13 170,05 грн. не підлягають задоволенню.
Керуючись вимогами ст. ст. 2, 6, 7, 17, 94, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва
ПОСТАНОВИВ:
1. У задоволенні позову Відкритого акціонерного товариства "Укрнафта" до Спеціалізованої державної податкової інспекції у м.Києві по роботі з великими платниками податків про визнання неправомірним та скасування рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 30.07.2009р. №0000814120/0 в частині відмовити повністю.
Постанова набирає законної сили в порядку та строки, встановлені ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України
Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подання через суд першої інстанції апеляційної скарги.
На підставі вимог частини 3 ст. 160 Кодексу адміністративного судочинства України, в судовому засіданні 21 грудня 2010 року було проголошено вступну та резолютивну частини постанови.
Постанова у повному обсязі складена 30 грудня 2010 року.
Суддя Ю.Т. Шрамко