Єдиний державний реєстр судових рішень Провадження №3/748/418/26
Єдиний унікальний № 748/1004/26
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
06 травня 2026 рокум. Чернігів
Чернігівський районний суд Чернігівської області в складі:
головуючої судді Майбороди С.М.,
при секретарі Пасько К.П.,
розглянувши у судовому засіданні в залі суду в місті Чернігові справу про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , військовослужбовця, що зареєстрований та проживає за адресою: АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 ,
за частиною 3 статті 172-20 КУпАП,-
У С Т А Н О В И В:
22 березня 2026 року о 22 годині 30 хвилин, в межах населеного пункту Чернігівського району Чернігівської області, в умовах особливого періоду, був виявлений майор ОСОБА_1 з вираженими ознаками алкогольного сп`яніння, а саме: запах алкоголю з порожнини рота, хитка хода, мова нерозбірлива. Від проходження огляду на стан алкогольного сп`яніння у розташуванні підрозділу у військовій частині та у закладі охорони здоров`я ОСОБА_1 відмовився в присутності свідків, чим вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч. 3 ст. 172-20 КУпАП.
В судове засіданні ОСОБА_1 не з`явився, про день та час проведення судового засідання повідомлений, про що свідчить довідка про доставку повідомлення у додаток "Vіbеr", надав клопотання про закриття провадження у справі у зв`язку з відсутністю складу адміністративного правопорушення, в якому вказав, що він відмовився пройти огляд на стан алкогольного сп`яніння, оскільки у наданий прилад був вже встановлений мундштук, але він наполягав на проходженні огляду у закладі охорони здоров`я, на що йому відмовили.
За змістом ст. 268 КУпАП справи про адміністративні правопорушення, передбачені ст. 172-20 КУпАП можуть розглядатися за відсутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності.
Суд вважає за можливе розглянути дану справу за відсутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності.
Факт вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, передбаченого ч.3 ст.172-20 КУпАП підтверджується протоколом про військове адміністративне правопорушення КИЧН/Г № 245 від 23.03.2026 року, який є документом, що офіційно засвідчує факт вчинення неправомірних дій і є одним із джерел доказів; актом огляду на стан алкогольного сп`яніння з використанням спеціального технічного засобу № 64 від 23.03.2026, в якому мається відмітка, що ОСОБА_1 відмовився пройти огляд на стан алкогольного сп`яніння; письмовими поясненнями ОСОБА_2 , ОСОБА_3 від 23.03.2026, які вказали, що ОСОБА_1 перебував на території військової частини з ознаками алкогольного сп`яніння: різкий запах з порожнини рота, хитка хода, мова нерозбірлива, на пропозицію пройти огляд на стан алкогольного сп`яніння на місці відмовився, також відмовився пройти огляд у лікувальному закладі.
Відповідно до положень ст.266-1 КУпАП огляд військовозобов`язаних та резервістів під час проходження зборів, а також військовослужбовців Збройних Сил України на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, щодо яких є підстави вважати, що вони у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, виконують обов`язки військової служби або перебувають на території військових частин, проводиться посадовою особою, уповноваженою на те начальником органу управління Військової служби правопорядку у Збройних Силах України або командиром (начальником) військової частини (установи, організації, підприємства, закладу, підрозділу), іншого утвореного відповідно до законів України військового формування, а також правоохоронного органу спеціального призначення, з використанням спеціальних технічних засобів та тестів. Огляд на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння військовозобов`язаних та резервістів під час проходження зборів, а також військовослужбовців Збройних Сил України, щодо яких є підстави вважати, що вони у стані сп`яніння перебувають на вулицях, у закритих спортивних спорудах, у скверах, парках, у всіх видах громадського транспорту (включаючи транспорт міжнародного сполучення) та в заборонених законом інших місцях, проводиться посадовою особою, уповноваженою на те начальником органу управління Військової служби правопорядку у Збройних Силах України, з використанням спеціальних технічних засобів та тестів. У разі незгоди військовозобов`язаного та резервіста під час проходження зборів, а також військовослужбовця Збройних Сил України на проведення огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, уповноваженими особами з використанням спеціальних технічних засобів та тестів або у разі незгоди з його результатами огляд проводиться в закладах охорони здоров`я. Перелік закладів охорони здоров`я, яким надається право проведення огляду осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, затверджується управліннями охорони здоров`я місцевих державних адміністрацій. Проведення огляду осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, в інших закладах забороняється.
З досліджених матеріалів встановлено, що протокол складено уповноваженою особою, огляд на стан алкогольного сп`яніння також проводився уповноваженою особою військової служби правопорядку і у даної посадової особи були достатні підстави вважати, що у ОСОБА_1 наявні ознаки алкогольного сп`яніння. Огляд проведено в присутності свідків та ОСОБА_1 в присутності свідків відмовився пройти огляд на стан алкогольного сп`яніння як на місці так і у відповідному закладі охорони здоров`я.
За таких підстав під час складання протоколу та пропозиції пройти огляд на стан алкогольного сп`яніння не порушено вимоги ст.266-1 КУпАП.
На думку суду, саме усвідомлення ОСОБА_1 можливого виявлення стану алкогольного сп`яніння в разі продуття приладу на місці, від продуття якого він відмовився, а також його відмова від проходження відповідного огляду на стан сп`яніння у закладі охорони здоров`я, і зумовило таку його поведінку.
Направлення на огляд з метою виявлення стану алкогольного сп`яніння видається у разі згоди особи на проходження такого огляду.
З урахуванням встановлених обставин та досліджених доказів суд прийшов до висновку про наявність в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.3 ст.172-20 КУпАП.
При накладенні адміністративного стягнення на особу, яка притягається до адміністративної відповідальності, суд враховує характер вчиненого правопорушення, дані про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності, і приходить до висновку про можливість накладення на нього стягнення у вигляді штрафу в межах санкції ч. 3 ст. 172-20 КУпАП.
Відповідно до п. 12 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір», ОСОБА_1 необхідно звільнити від сплати судового збору.
Керуючись ст. 283, 284 КУпАП, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Притягнути ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 3 ст. 172-20 КУпАП та застосувати нього адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що складає 17000 (сімнадцять тисяч) грн.
Реквізити для сплати штрафу: Отримувач ГУК у Черн.р-ні/Чернігів.р-н/21081100; Код ЄДРПОУ 37972475; Рахунок - № UA678999980313000106000025522; Банк одержувача Казначейство України (ЕАП); Найменування коду класифікації доходів бюджету адміністративні штрафи та інші санкції, 21081100.
Роз`яснити положення ст.ст. 307, 308 КУпАП, відповідно до яких штраф має бути сплачений не пізніше як через 15 днів з дня отримання копії постанови, а у разі її оскарження не пізніше як через 15 днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення. У разі несплати штрафу у строк, зазначений вище, у порядку примусового виконання постанови стягується подвійний розмір призначеного штрафу.
Оригінал квитанції про сплату штрафу необхідно надати Чернігівському районному суду або направити поштою за адресою: м. Чернігів, вул. Хлібопекарська, 4.
Постанова може бути оскаржена до Чернігівського апеляційного суду через Чернігівський районний суд Чернігівської області протягом десяти днів з дня її винесення.
Суддя С.М. Майборода