ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
31 січня 2011 року м.ПолтаваСправа № 2а-6836/10/1670 Полтавський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Костенко Г.В.,
при секретарі Зайченко Н.О.,
за участю: представника позивача - Маранди Л.П.
представника відповідача - ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Фонду державного загальнообов'язкового соціального страхування на випадок безробіття представленого Козельщинським районним центром зайнятостідо ОСОБА_3про стягнення боргу, -
В С Т А Н О В И В:
23 грудня 2010 року Фонд державного загальнообов'язкового соціального страхування на випадок безробіття представленого Козельщинським районним центром зайнятостізвернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до ОСОБА_3про стягнення боргу.
В обґрунтування своїх позовних вимог посилався на те, що відповідачем під час перебування на обліку в центрі зайнятості як безробітної та отримання допомоги по безробіттю було приховано факт реєстрації як субєкта підприємницької діяльності, тому відповідно до ч.3 ст. 36 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" отримана сума допомоги по безробіттю в розмірі 9434,18 грн. підлягає поверненню.
17 січня 2011 року позивачем до суду подана заява про збільшення суми позовних вимог, в якій він просить суд стягнути з відповідача отриману суму допомоги по безробіттю в розмірі 11392,19 грн. за період з 12.01.2009 року 06.01.2010 року.
Представник позивача у судовому засіданні підтримав позовні вимоги, просив їх задовольнити.
В судовому засіданні представник відповідача проти позову заперечував, посилаючись на те, що протягом періоду коли ОСОБА_3 знаходилась в статусі безробітного в Козельщинському районному центрі зайнятості підприємницькою діяльністю не займалась, оскільки 17.12.2008 року нею прийнято рішення про припинення підприємницької діяльності, про що було повідомлено державного реєстратора Козельщинської районної державної адміністрації та надано 17.12.2008 року до Козельщинського відділення Кременчуцької ОДПІ заяву про припинення підприємницької діяльності, у зв'язку з чим 12.01.2009 року вона звернулася до Козельщинського районного центру зайнятості із заявою про надання статусу безробітного, та зазначено, що вона не була підприємцем і заробітку та інших доходів у грошовій чи іншій формі не отримувала.
Заслухавши пояснення представника позивача та представника відповідача, вивчивши та дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.
Судом встановлено, що 12.01.2009 року ОСОБА_3 звернулася до Козельщинського районного центру зайнятості із заявою про надання статусу безробітного, в якій зазначила, що не зареєстрована як субєкт підприємницької діяльності, відповідно до Закону України "Про зайнятість населення" та "Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття".
Наказом Козельщинського районного центру зайнятості відповідачу надано статус безробітного та призначено допомогу по безробіттю.
З акту № 112 до Козельщинського районного центру зайнятості про розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення відповідно до Закону України "Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" від 13.08.2010 року вбачається, що громадянка ОСОБА_3 перебувала на обліку як безробітний, не скасувавши свою підприємницьку діяльність. Подавши під час отримання статусу безробітного завідома неправдиві відомості, вона не мала права перебувати на обліку як безробітний та отримувати допомогу по безробіттю, оскільки належала до категорії зайнятого населення.
Даним актом встановлено, що на момент звернення до Козельщинського районного центру зайнятості відповідач був зареєстрований як фізична особа-підприємець, реєстраційний номер ФОП № НОМЕР_1.
Як вбачається з копії довідки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців від 11.08.2010 року, ОСОБА_3 зареєстрована як фізична особа-підприємець 10.05.2006 року державним реєстратором Козельщинської районної державної адміністрації, номер запису про державну реєстрацію 25670000000000395.
17.12.2008 року до ЄДР було внесено рішення ОСОБА_3 щодо припинення підприємницької діяльності фізичної особи-підприємця, що не повязано з її банкрутством. Проте, державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності відповідача за його власним рішенням було здійснено лише 30.10.2009 року, номер запису 25670060003000395.
З посиланням на вказаний акт розслідування, а також на частину 3 статті 36 Закону України "Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" Козельщинським районним центром зайнятості видано наказ 13.08.2010 року № 74 про повернення гр. ОСОБА_3 грошових коштів в сумі 9434,18 грн., одержаних як допомога по безробіттю, примірник якого отримано відповідачем.
14.12.2010 року Козельщинським районним центром зайнятості видано наказ № 125 про повернення гр. ОСОБА_3 грошових коштів в сумі 1958,01 грн., одержаних як допомога по безробіттю, примірник якого отримано відповідачем.
Доказів оскарження вказаних наказів та доказів повернення отриманої суми грошової допомоги по безробіттю відповідач до суду не подав, фактичних даних, які б спростовували наявність у нього такого обов'язку, суду не навів, а суд самостійно при виконанні вимог статті 11 КАС України у частині офіційного зясування всіх обставин у справі не виявив.
Відповідно до статей 1 та 2 Закону України "Про зайнятість населення" від 01.03.1991 року № 803-XII до зайнятого населення належать громадяни, які самостійно забезпечують себе роботою, включаючи підприємців, осіб, зайнятих індивідуальною трудовою діяльністю, творчою діяльністю, члени кооперативів, фермери та члени їх сімей, що беруть участь у виробництві.
Безробітними визнаються працездатні громадяни працездатного віку, які через відсутність роботи не мають заробітку або інших передбачених законодавством доходів і зареєстровані у державній службі зайнятості як такі, що шукають роботу, готові та здатні приступити до підходящої роботи.
Відповідно до ч. 2 ст.36 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття", застраховані особи, зареєстровані в установленому порядку як безробітні, зобовязані своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їм забезпечення та надання соціальних послуг.
Згідно ч. 3 статті 36 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг застрахованій особі внаслідок умисного невиконання нею своїх обов'язків та зловживання ними стягується з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення та надання соціальних послуг.
Відповідно до п.6 Порядку розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України №357 від 20.03.2006 року, у разі встановлення центрами зайнятості належності безробітної особи до категорії зайнятих, така особа знімається з обліку як безробітна в установленому законом порядку та повертає суму незаконно отриманого матеріального забезпечення і вартості наданих соціальних послуг з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати матеріального забезпечення та надання соціальних послуг.
Згідно довідки Козельщинського районного центру зайнятості за період з 12.01.2009 року по 06.01.2010 року (термін перебування на обліку в центрі зайнятості) ОСОБА_3 отримала допомогу по безробіттю в розмірі 11392,19 грн.
З наявної в матеріалах справи довідки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб підприємців станом на 11.08.2010 року вбачається, що 30.10.2009 року внесено рішення фізичної особи підприємця про припинення підприємницької діяльності.
Однак, у відповідності до п.3 ст. 46 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб підприємців" фізична особа позбавляється статусу підприємця з дати внесення до Єдиного державного реєстру запису про державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця.
З приводу твердження відповідача про те, що на момент реєстрації в центрі зайнятості вона не займалася підприємницькою діяльністю, суд приходить до висновку, що Закон України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб підприємців" від 15.05.2003 року повязує статус підприємця не з фактом зайняття фізичною особою підприємницькою діяльністю, а з державною реєстрацією цієї особи як підприємця.
Згідно абзацу другому частини 15 статті 47 Закон України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб підприємців" дата внесення до Єдиного державного реєстру запису про проведення державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичною особою - підприємцем є датою державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичною особою - підприємцем.
Таким чином, відповідач на момент звернення до центру зайнятості, була зайнятою особою, яка не мала права на реєстрацію в якості безробітного та на отримання відповідної матеріальної допомоги.
Відповідно до п.7. 6 Порядку розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №357 від 20.03.2006 року, у разі відмови особи повернути кошти або відмови роботодавця відшкодувати кошти, а також у разі неповернення їх у встановлений строк стягнення таких коштів здійснюється у судовому порядку відповідно до законодавства.
Враховуючи вищевикладене, позовні вимоги щодо стягнення допомоги по безробіттю в сумі 11392 грн. 19 коп. є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Відповідно до пункту 4 статті 94 КАС України, у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
На підставі викладеного, керуючись ст. 1 Закону України "Про зайнятість населення" від 01.03.1991року, ст. 36 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" від 02.03.2000 року, п.п.3,4,6 Порядку розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №357 від 20.03.2006 року, статтями 7, 8, 9, 10, 11, 71, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України,-
П О С Т А Н О В И В:
Позовні вимоги Фонду державного загальнообов'язкового соціального страхування на випадок безробіття представленого Козельщинським районним центром зайнятості до ОСОБА_3 про стягнення боргу - задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_3 (39140, АДРЕСА_1) на користь Козельщинського районного центру зайнятості (39100, Полтавська область, смт. Козельщина, вул. Партизанська, 10, п/р 37175971900189 та п/р 37174972900189 в ГУДКУ у Полтавській області, МФІО 831019, код ЗКПО 22550557) незаконно отриману допомогу по безробіттю в сумі 11392 (одинадцять тисяч триста дев'яносто дві) грн. 19 коп.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Полтавський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня проголошення постанови з одночасним поданням її копії до суду апеляційної інстанції. У разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Повний текст постанови виготовлено 04 лютого 2011 року.
СуддяГ.В. Костенко