Постанова № 13626953, 27.12.2010, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
27.12.2010
Номер справи
2а-9406/10/1270
Номер документу
13626953
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Категорія №6.9

ПОСТАНОВА

Іменем України

27 грудня 2010 року Справа № 2а-9406/10/1270 Суддя Луганського окружного адміністративного суду Чиркін С.М., розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом Державної інспекції з контролю за цінами в Луганській області до Комунального підприємства «Петрівський сількомунгосп» про стягнення економічної санкції в розмірі 4201,26 грн.,- ВСТАНОВИВ:

06 грудня 2010 року Державна інспекція з контролю за цінами звернулася до Луганського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Комунального підприємства «Петрівський сількомунгосп» про стягнення економічної санкції в розмірі 4201,26 грн.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що Державною інспекцією з контролю за цінами в Луганській області 14.10.2010 по 21.10.2010 проводилась перевірка Комунального підприємства «Петрівський сількомунгосп» з питання дотримання державної дисципліни цін при формуванні, встановлені та застосуванні тарифів на послуги з централізованого водопостачання та водовідведення. За результатами перевірки складено акт від 21.10.2010 № 602. Підприємством порушено порядок застосування тарифів, а саме: 01.11.2009 по 30.09.2010 підприємством застосовані тарифи, затверджені рішенням виконавчого комітету Петрівської селищної ради від 23.07.2009 № 81 «Звіт директора КП «Петрівський сількомунгосп» з підготовки житлово- комунального господарства Петрівської селищної ради до роботи в осінньо зимовий період 2009-2010», яке не набрало чинності, замість обґрунтованих тарифів, затверджених рішенням виконавчого комітету Петрівської селищної ради від 16.06.2008 №88 « Про затвердження тарифів на комунальні послуги з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення для населення, бюджетних установ та інших підприємств». Внаслідок цього підприємством необґрунтовано одержана виручка. Рішенням Держінспекції з контролю за цінами в Луганській області від 26.10.2010 №324 за вказане порушення застосовані економічні санкції у розмірі 4201,26 грн., які складаються з штрафу в сумі 2800,84 грн. і вилучення необґрунтовано одержаної виручки в сумі 1400,42 грн. Рішення на цей час не оскаржене та є чинним. У звязку з чим позивач просить стягнути з відповідача економічні санкції в розмірі 4201,26 грн.

Розгляд справи проведено в порядку скороченого провадження.

У встановлений судом строк відповідачем не подано ані заперечень проти позову, ані заяви про визнання позовних вимог.

Розглянувши матеріали справи суд прийшов до наступного.

Законом України від 05.04.2007 № 877-V «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» визначено правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обовязки та відповідальність субєктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю). Дія цього Закону поширюється на відносини, повязані зі здійсненням державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.

Відповідно до ч.1 ст.1 Закону України від 05.04.2007 № 877-V «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» державним наглядом (контролем) є діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, органів місцевого самоврядування, інших органів (далі органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства субєктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, прийнятного рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.

Згідно із ст.12 Закону України від 03.12.1990 № 507-ХІІ «Про ціни та ціноутворення» координацію роботи по здійсненню політики цін, проведення економічного аналізу рівня та динаміки цін і вжиття заходів щодо регулювання цін і тарифів здійснюється відповідними державними органами управління України та їх структурними підрозділами.

Цей Закон поширюється на всі підприємства й організації незалежно від форм власності, підпорядкованості і методів організації праці та виробництва.

В народному господарстві застосовуються вільні ціни і тарифи, державні фіксовані та регульовані ціни і тарифи. Так, ст.8 Закону України від 03.12.1990 № 507-ХІІ «Про ціни та ціноутворення» передбачено, що державне регулювання цін і тарифів здійснюється шляхом встановлення:

- державних фіксованих цін (тарифів);

- граничних рівнів цін (тарифів) або граничних відхилень від державних фіксованих цін і тарифів.

Державний контроль за цінами відповідно до ст.13 Закону України від 03.12.1990 № 507-ХІІ «Про ціни та ціноутворення» здійснюється при встановленні і застосуванні державних фіксованих та регульованих цін і тарифів. При цьому контролюється правомірність їх застосування та додержання вимог законодавства про захист економічної конкуренції.

Контроль за додержанням державної дисципліни цін здійснюється органами, на які ці функції покладено Урядом України.

Згідно з Положенням про Державну інспекцію з контролю за цінами, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 13.12.2000 № 1819, Державна інспекція з контролю за цінами є урядовим органом, що діє у системі Мінекономіки, відповідальний перед Кабінетом Міністрів України, підзвітний та підконтрольний Міністрові економіки.

Основними завданнями Державної інспекції з контролю за цінами є:

- організація та здійснення відповідно до законодавства функцій з контролю та нагляду за дотриманням центральними та місцевими органами виконавчої влади, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, субєктами господарювання вимог щодо формування, встановлення та застосування цін (тарифів);

- проведення цінових спостережень на споживчому та товарних ринках.

Державна інспекція з контролю за цінами відповідно до покладених на неї завдань, серед іншого:

- у межах своєї компетенції здійснює перевірки додержання порядку формування, встановлення і застосування цін і тарифів, а також їх економічного обґрунтування;

- надає за результатами перевірок органів виконавчої влади, субєктів господарювання обовязкові для виконання приписи щодо усунення порушень порядку формування, встановлення та застосування цін і тарифів;

- вживає відповідно до законодавства заходів за порушення субєктами господарювання порядку формування, встановлення і застосування цін і тарифів, а також невиконання вимог органів державного контролю за цінами;

- застосовує відповідно до законодавства адміністративно-господарські санкції за порушення порядку формування, встановлення та застосування цін (тарифів).

Відповідно до п.п.5 та 12 п.5 Положення про Державну інспекцію з контролю за цінами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.12.2000 № 1819, Державна інспекція з контролю за цінами має право приймати відповідно до законодавства рішення про застосування адміністративно-господарських санкцій за порушення порядку формування, встановлення та застосування цін (тарифів) та звертатись до суду з позовами про стягнення до бюджету сум у разі застосування відповідних адміністративно-господарських санкцій, зобовязання вчинити певні дії або утриматися від їх вчинення.

Абзацом першим п.6 Положення про Державну інспекцію з контролю за цінами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.12.2000 № 1819, передбачено, що начальники державних інспекцій з контролю за цінами та їх заступники від імені органів державного контролю за цінами приймають рішення про вилучення до відповідного бюджету сум всієї необґрунтовано одержаної субєктом господарювання виручки у результаті порушення державної дисципліни цін та штрафу у двократному її розмірі, а також розглядають справи про адміністративні правопорушення і накладають адміністративні стягнення.

Державна інспекція з контролю за цінами має територіальні органи державні інспекції з контролю за цінами в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, які становлять єдину систему органів державного контролю за цінами і мають права, передбачені п.5, 6 цього Положення, відповідно до абзаца першого пункту 11 Положення про Державну інспекцію з контролю за цінами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.12.2000 № 1819.

Пунктом 3.1 Інструкції про порядок застосування економічних та фінансових (штрафних) санкцій органами державного контролю за цінами, затвердженої наказом Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції України, Міністерства фінансів України від 03.12.2001 № 298/519 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 18 грудня 2001 року за № 1047/6238, передбачено, що Державна інспекція з контролю за цінами та державні інспекції з контролю за цінами в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі приймають рішення про вилучення сум економічних та фінансових (штрафних) санкцій у порядку, передбаченому законодавством.

Підставою для прийняття рішень про вилучення сум економічних та фінансових (штрафних) санкцій є акти перевірок, які складаються посадовими особами органів державного контролю за цінами.

З матеріалів справи вбачається, що Державною інспекцією з контролю за цінами в Луганській області 14.10.2010 по 21.10.2010 проводилась перевірка Комунального підприємства «Петрівський сількомунгосп» з питання дотримання державної дисципліни цін при формуванні, встановлені та застосуванні тарифів на послуги з централізованого водопостачання та водовідведення. За результатами перевірки складено акт від 21.10.2010 № 602 ( а.с.4-9)

Згідно акту перевірки та довідок ( а.с.10-11) , підприємством порушено порядок застосування тарифів, а саме: 01.11.2009 по 30.09.2010 підприємством застосовані тарифи, затверджені рішенням виконавчого комітету Петрівської селищної ради від 23.07.2009 № 81 «Звіт директора КП «Петрівський сількомунгосп» з підготовки житлово- комунального господарства Петрівської селищної ради до роботи в осінньо зимовий період 2009-2010», яке не набрало чинності, замість обґрунтованих тарифів, затверджених рішенням виконавчого комітету Петрівської селищної ради від 16.06.2008 №88 « Про затвердження тарифів на комунальні послуги з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення для населення, бюджетних установ та інших підприємств». У висновку зазначено, що необґрунтовано нарахована сума за послуги з централізованого водопостачання та водовідведення за період з 01.07.2009 по 30.09.2010 складає 17758,56 грн. Необґрунтовано отримана підприємством сума виручки за послуги з централізованого водопостачання та водовідведення у розмірі 1400,42 грн.

Акт перевірки , довідки про необґрунтовано нараховану суму та необґрунтовану суму, отриману відповідачем при нарахуванні бюджетним установам за послугу з централізованого водопостачання та водовідведення за період з 01.07.2009 по 30.09.2010, в яких зроблені відповідні розрахунки, підписані директором та головним бухгалтером відповідача. Примірник акту отримано 21.10.2010.

Відповідно до ст.14 Закону України від 03.12.1990 № 507-ХІІ «Про ціни і ціноутворення» та пункту 1.3. Інструкції про порядок застосування економічних та фінансових (штрафних) санкцій органами державного контролю за цінами, затвердженої наказом Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції України, Міністерства фінансів України від 03.12.2001 № 298/519 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 18 грудня 2001 року за № 1047/6238, необгрунтовано одержана підприємством, організацією сума виручки в результаті порушення державної дисципліни цін підлягає вилученню і зараховується в дохід відповідного бюджету із застосуванням штрафу у двократному розмірі необгрунтовано одержаної суми виручки за належністю.

Пунктом 1.4. Інструкції про порядок застосування економічних та фінансових (штрафних) санкцій органами державного контролю за цінами, затвердженої наказом Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції України, Міністерства фінансів України від 03.12.2001 № 298/519 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 18 грудня 2001 року за № 1047/6238, передбачено, що підставою для застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін є одержання субєктами господарювання необгрунтованої виручки в результаті порушення ними чинного в періоді, що перевіряється, порядку встановлення та застосування цін і тарифів, які регулюються уповноваженими органами відповідно до вимог законодавства.

На підставі ст.14 Закону України «Про ціни і ціноутворення» 26.10.2010 року уповноваженою особою Державної інспекції з контролю за цінами в Луганській області у відношенні відповідача було винесено рішення № 324 про застосування економічних санкцій у розмірі 4201,26 грн., які складаються з штрафу в сумі 2800,84 грн. і вилучення необґрунтовано одержаної виручки в сумі 1400,42 грн. ( а.с.12).

Рішенні № 324 від 26.10.2010 направлялося відповідачу та було отримано ним 02.11.2010 ( а.с.12 -13).

Пунктом 4.1 Інструкції про порядок застосування економічних та фінансових (штрафних) санкцій органами державного контролю за цінами, затвердженої наказом Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції України, Міністерства фінансів України від 03.12.2001 № 298/519 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 18 грудня 2001 року за № 1047/6238, передбачено, що скарги на рішення про застосування економічних та фінансових (штрафних) санкцій, прийняті органами державного контролю за цінами, можуть направлятись керівникам цих органів або Державній інспекції з контролю за цінами.

Зазначене рішення відповідачем у місячний термін не оскаржено і є чинним.

Відповідно до ч.1 ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

За таких підстав, суддя вважає позовні вимоги Державної інспекції з контролю за цінами в Луганській області обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 17, 18, 94, 158-163, 183-2, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Позовні вимоги Державної інспекції з контролю за цінами в Луганській області до Комунального підприємства «Петрівський сількомунгосп» про стягнення економічної санкції в розмірі 4201,26 грн. задовольнити повністю.

Стягнути з Комунального підприємства «Петрівський сількомунгосп» економічні санкції в сумі 4201,26 грн.( чотири тисячі двісті одна гривня двадцять шість копійок) на користь Державного бюджету України, код виду платежу 21081100, МФО 804013, одержувач : Держбюджет Станично- Луганського району, код 24048187, р/р 31111106700312.

Постанова, прийнята у скороченому провадженні, крім випадків її оскарження в апеляційному порядку, є остаточною і підлягає негайному виконанню.

Постанова за результатами скороченого провадження може бути оскаржена сторонами в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку також іншими особами у зв'язку з тим, що суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси чи обов'язки.

Строк для подання апеляційної скарги стороною або іншою особою, яка брала участь у справі, обчислюється з моменту отримання копії постанови.

Апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

У разі оскарження в апеляційному порядку постанови, прийнятої у скороченому провадженні, ухвала суду апеляційної інстанції по такій справі є остаточною і оскарженню не підлягає.

СуддяС.М. Чиркін