Рішення № 136249690, 04.05.2026, Закарпатський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
04.05.2026
Номер справи
260/337/26
Номер документу
136249690
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

і м е н е м У к р а ї н и

04 травня 2026 рокум. Ужгород№ 260/337/26 Суддя Закарпатського окружного адміністративного суду Скраль Т.В. розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ), в особі уповноваженого представника Калинич Оксани Іллівни (88000, Закарпатська область, м. Ужгород, вул. Загорська, 51 офіс 9) до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області (88008, Закарпатська обл., м. Ужгород, пл. Народна, 4, код ЄДРПОУ 20453063), Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області (21005, Вінницька область, м. Вінниця, вул. Зодчих, 22, код ЄДРПОУ 13322403) про визнання протиправними дії та зобов`язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

23 січня 2026 року ОСОБА_1 , через уповноваженого представника Калинич Оксану Іллівну звернулася до суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області, якою просить: 1) визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області щодо відмови у врахуванні заробітної плати за 60 календарних місяців до 01.07.2000 року, найбільш вигідний період 1987 1991 років, згідно довідки №7 від 16.12.2022 р. про заробітну плату для обчислення пенсії; 2) зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області повторно розглянути заяву, визначити найбільш вигідний період, без проведення оптимізації, середній (індивідуальний) коефіцієнт заробітку у розмірі 0.11043 з урахуванням заробітної плати за період 1987 1991 років, згідно довідки №7 від 16.12.2022р. про заробітну плату для обчислення пенсії та здійснити перерахунок та виплачувати пенсію ОСОБА_1 , з дня подання заяви 13.06.2025р, з урахуванням раніше виплачених сум.

28 січня 2026 року ухвалою суду відкрито провадження по даній справі за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін. Зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області надати суду до 13 лютого 2026 року пенсійну справу ОСОБА_1 .

06 лютого 2026 року відповідачем надано суду матеріали з електронної пенсійної справи ОСОБА_1 .

27 лютого 2026 року ухвалою суду залучено до участі в справі - Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області як відповідача 2.

23 квітня 2026 року ухвалою суду витребувано від ОСОБА_1 відповідь Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області на заяву від 14 жовтня 2025 року із зазначенням номеру і дати листа, заяву від 14 жовтня 2025 року вх. № 5834/П-0700-25 та від 04 грудня 2025 року вх. № 7686/П-0700-25.

29 квітня 2026 року представником позивача надано витребувані докази.

1. Позиції сторін.

Заявлені позовні вимоги позивач обґрунтовує тим, що відповідно до ч. 1 ст. 40 Закону України №1058-IV, для обчислення пенсії за бажанням особи враховується заробітна плата за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу до 01.07.2000 року, якщо це підтверджено довідками. Закон не надає Пенсійному фонду права оцінювати «доцільність» застосування поданої довідки, якщо: довідка оформлена належним чином; період визначений заявником; середній коефіцієнт є більшим. Натомість відповідач: порівнював коефіцієнти «місяць до місяця», що не передбачено законом; не здійснив розрахунок за обраний п`ятирічний період 1987 1991 років; фактично підмінив законодавчо визначений порядок власною методикою; застосував оптимізацію. Згідно з архівною довідкою № 7 від 16.12.2022 року про заробітну плату, найбільш вигідним для обчислення пенсії є п`ятирічний період 1987 1991 років. Суми коефіцієнтів по роках: 1985 - 0,02347; 1986 - 0,00000; 1987 - 0,01008; 1988 - 0,02636; 1989 - 0,03114; 1990 - 0,03041; 1991 - 0,01244. Розрахунок 5-річних періодів згідно довідки №7: 1. 1985- 1989 0,09095; 2. 1986 1990 0.09799; 3. 1987 1991 0.11043 найвигідніший. За зазначений період сумарний показник індивідуального коефіцієнта заробітку за 60 календарних місяців становить 0.11043, що відповідно до вимог статті 40 Закону України №1058-IV підлягає використанню при визначенні середнього індивідуального коефіцієнта заробітку для обчислення пенсії. Вказаний показник перевищує індивідуальний коефіцієнт заробітку 0,09667, застосований відповідачем, у зв`язку з чим визначений розмір пенсії є заниженим.

18 березня 2026 року відповідачем 2 подано до суду відзив на позовну заяву, в якому просять відмовити в задоволенні позову. В обґрунтування зазначено, що до поданої заяви через ВЕБ-портал № 6188 від 13.06.2025 року щодо перерахунку пенсії Позивачкою долучено ксерокопії паспорта НОМЕР_2 , виданого 28.05.1996 р, ідентифікаційного коду, свідоцтва про укладання шлюбу НОМЕР_3 від 23.11.1985 р., свідоцтва про народження дитини НОМЕР_4 від 10.06.2021 р. та довідки про заробітну плату для обчислення пенсії № 7 від 16.12.2022 р. Враховуючи вищевикладене, зокрема, відсутність на час розгляду заяви підтвердження сум заробітної плати первинними документами та відсутність сканованої копії оригіналу довідки про заробітну плату, Головним управлінням Пенсійного фонду України у Вінницькій області прийнято законне та обґрунтоване рішення про відмову в перерахунку пенсії Позивача, у зв`язку з відсутністю на те законних підстав.

20 березня 2026 року позивачем подано до суду відповідь на відзив, в якій зазначають, що у відзиві ГУ ПФУ у Вінницькій області згадується «неналежна копія», тоді як лист ГУ ПФУ в Закарпатській області від 12.11.2025 р. мотивує відмову «недоцільністю». Це доводить, що довідка №7 була успішно прийнята системою, але ПФУ свідомо відмовився проводити розрахунок по суті. Позивача власний розрахунок за період 1987 1991 рр. дає коефіцієнт 0,11043, що перевищує застосований ПФУ показник 0,09667, а відмова без надання зустрічного розрахунку порушує ст. 40 Закону №1058-IV. Посилання Відповідача на рішення №071750016017 від 20.06.2025 р. свідчить про службову недбалість, адже це рішення уже виносилося ГУ ПФУ в Дніпропетровській області 23.05.2025 р. щодо іншої заяви (довідки №5) підтверджує, що заява від 13.06.2025 р. Це щодо довідки №7 не була розглянута об`єктивно , а ПФУ лише створює видимість правомірної відмови. Разом з викладеним, позивач вважає, належним відповідачем у справі щодо розгляду заяви та перерахунку пенсії є Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області, оскільки саме ця територіальна одиниця веде облік пенсійного забезпечення позивачки та мала здійснити перерахунок відповідно до довідки №7 від 16.12.2022 р.

Відповідачем 1 відзиву на позовну заяву до суду, у строк наданий судом в ухвалі Закарпатського окружного адміністративного суду про відкриття провадження в адміністративній справі, не надано та не повідомлено суду поважні причини його ненадання.

Відповідно до статті 162 частини 6 КАС України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Відповідно до статті 229 частини 4 КАС України у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

2. Обставини, встановлені судом.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України в Закарпатській області та отримує пенсію за віком з 01 травня 2025 року відповідно до закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».

13 червня 2025 року ОСОБА_1 звернулася до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області із заявою про призначення пенсії у зв`язку із зміною періоду 60 місяців до 01 липня 2000 року, (а.с. 61).

20 червня 2025 року Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області прийнято рішення № 071750016017 про відмову в перерахунку пенсії (зміна періоду 60 місяців до 01 липня 2000 року) у зв`язку з відсутністю на те законних підстав, (а.с. 53).

У рішення зазначено, що до поданої заяви через ВЕБ-портал № 6188 від 13 червня 2025 року щодо перерахунку пенсії долучено ксерокопії паспорта НОМЕР_2 , виданого 28 травня 1996 року, ідентифікаційного коду, свідоцтва про укладання шлюбу НОМЕР_3 від 23 листопада 1985 року, свідоцтва про народження дитини НОМЕР_4 від 10 червня 2021 року та довідки про заробітну плату для обчислення пенсії № 7 від 16 грудня 2022 року заявниці.

14 жовтня 2025 року ОСОБА_1 звернулася із заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області в якій просить надати розрахунок в якому мiстяться вiдомостi про розрахунок стажу до 2000 року за 5 останніх років. Пiдстава подання заяви на перерахунок пенсiї за вiдомостями заробiтної плати до 2000 року. Також повiдомити, яка сума складає до виплати пiсля подання заяви на перерахунок пенсії до 2000 року. В пiдтвердження надати протокол та розгорнутий розрахунок. Повiдомити розмiр пенсiї до подання заяви про заробiтну плату до 2000 року та пiсля перерахунку пенсiї.

12 листопада 2025 року Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області листом № 5667-5834/П-02/8-0700/25 надало відповідь на звернення ОСОБА_1 , в якій зазначають, що при проведенні перерахунку заробітну плату було проаналізовано для встановлення доцільності застосування заробітної плати за період до 01 липня 2000 року. З`ясовано, що помісячні коефіцієнти заробітної плати за вказаний період менші, ніж наявний в пенсійній справі коефіцієнт 0,09667. Отже, застосування заробітної плати за вказаний період при обчисленні пенсії було недоцільним, оскільки призвело б до зменшення індивідуального коефіцієнту заробітної плати. Розмір пенсії обчислено згідно набутого страхового стажу та заробітку на найбільш вигідних умовах, у відповідності до норм чинного законодавства.

3. Мотиви суду та норми права, застосовані судом.

Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституції України.

Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Правовідносини, що виникають у сфері пенсійного забезпечення громадян, регулюються Законом України від 05.11.1991 №1788-ХІІ «Про пенсійне забезпечення» (далі - Закон №1788-ХІІ) та Законом України від 09.07.2003 №1058-ІV «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон №1058-ІV).

Відповідно до вимог статті 1 Закону №1058-ІV пенсія - щомісячна пенсійна виплата в солідарній системі загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа в разі досягнення нею передбаченого цим Законом пенсійного віку чи визнання її особою з інвалідністю, або отримують члени її сім`ї у випадках, визначених цим Законом.

Частиною 1 статті 44 Закону №1058-ІV передбачено, що призначення (перерахунок) пенсії здійснюється за зверненням особи або автоматично (без звернення особи) у випадках, передбачених цим Законом.

Звернення за призначенням (перерахунком) пенсії здійснюється шляхом подання в електронній або паперовій формі заяви та інших документів, необхідних для призначення (перерахунку) пенсії, до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженої особи застрахованою особою особисто або через законного представника недієздатної особи, особи, дієздатність якої обмежена, малолітньої або неповнолітньої особи.

Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії визначається правлінням Пенсійного фонду за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення.

Відповідно до частин 2, 4, 5 статті 45 Закону №1058-ІV пенсія призначається довічно або на період, протягом якого пенсіонер має право на виплату пенсії відповідно до цього Закону.

Пенсія у зв`язку з втратою годувальника, зазначеним у частині другій статті 36 цього Закону членам сім`ї особи, якій відповідно до Закону України «Про правовий статус осіб, зниклих безвісти за особливих обставин» надано правовий статус особи, зниклої безвісти за особливих обставин, призначається на період, протягом якого така особа зберігає цей правовий статус. Виплата такої пенсії припиняється з першого числа місяця, наступного за місяцем внесення до Єдиного реєстру досудових розслідувань або до Єдиного реєстру осіб, зниклих безвісти за особливих обставин, відмітки про встановлення місцеперебування, місця поховання чи місцезнаходження останків особи, зниклої безвісти або зниклої безвісти за особливих обставин.

Перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п`ятою статті 48 цього Закону, провадиться в такі строки:

у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа;

у разі настання обставин, які тягнуть за собою зменшення пенсії, - з першого числа місяця, в якому настали ці обставини, якщо вони мали місце до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо вони мали місце після 15 числа.

Документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.

Цей строк може бути продовжено за рішенням керівника територіального органу Пенсійного фонду України на строк проведення додаткової перевірки достовірності відомостей про осіб, які підлягають загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню, умов їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством, для визначення права на пенсію, але не більше ніж на 15 днів.

Статтею 58 Закону №1058-ІV передбачено, що Пенсійний фонд є органом, який призначає пенсії та підготовляє документи для її виплати.

Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» затверджений Постановою правління Пенсійного фонду України 25.11.2005 №22-1, зареєстрований в Міністерстві юстиції України 27.12.2005 за № 1566/11846.

Відповідно до пунктів 4.1 та 4.3 Порядку № 22-1 заяви, що подаються особами відповідно до цього Порядку, реєструються в електронному журналі звернень органу, що призначає пенсію.

Заяви про перерахунок пенсії, поновлення виплати раніше призначеної пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший, припинення перерахування пенсії на поточний рахунок пенсіонера в банку та отримання пенсії за місцем фактичного проживання, продовження виплати пенсії за довіреністю, виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім`ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, виплату пенсії за шість місяців наперед у зв`язку з виїздом на постійне місце проживання за кордон, переведення виплати пенсії за новим місцем проживання, виплату недоотриманої пенсії у зв`язку зі смертю пенсіонера, працевлаштування (звільнення), початок (припинення) діяльності, пов`язаної з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування приймаються органом, що призначає пенсію, за наявності в особи всіх необхідних документів.

Рішення за результатами розгляду заяви підписується керівником органу, що призначає пенсію (іншою посадовою особою, визначеною відповідно до наказу керівника органу, що призначає пенсію, щодо розподілу обов`язків), та зберігається в електронній пенсійній справі особи.

Рішення за результатами розгляду заяви та поданих документів органом, що призначає пенсію, приймається не пізніше 10 днів після надходження заяви.

Цей строк може бути продовжено за рішенням керівника органу, що призначає пенсію, на строк проведення додаткової перевірки достовірності відомостей про осіб, які підлягають загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню, умов їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством, для визначення права на пенсію, але не більше ніж на 15 днів.

Таким чином, аналіз наведених норм права дозволяє дійти висновку, що підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок пенсії, є відповідна заява особи та додані до неї необхідні документи, подані до уповноваженого органу ПФУ.

Відповідно частини 1 статті 40 Закону №1058-ІV для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.

У разі якщо страховий стаж становить менший період, ніж передбачено абзацом першим цієї частини, враховується заробітна плата (дохід) за фактичний страховий стаж.

За вибором особи, яка звернулася за призначенням пенсії, з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії, виключаються періоди до 60 календарних місяців страхового стажу, з урахуванням будь-яких періодів незалежно від перерв, що включаються до страхового стажу згідно з абзацом третім частини першої статті 24 цього Закону, та будь-якого періоду страхового стажу підряд за умови, що зазначені періоди в сумі складають не більш як 10 відсотків тривалості страхового стажу, врахованого в одинарному розмірі. Додатково за бажанням особи можуть бути виключені періоди строкової військової служби, навчання, догляду за особою з інвалідністю I групи або дитиною з інвалідністю віком до 18 років, за пенсіонером, який за висновком медичного закладу потребує постійного стороннього догляду, догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, за період з 1 липня 2000 року до 1 січня 2005 року, а також періоди, коли особа підлягала загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню відповідно до пунктів 7, 8, 9, 14, 15 і 16 статті 11 цього Закону та періоди страхового стажу під час карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, з місяця запровадження карантину у 2020 році та шести календарних місяців після його завершення, періоди страхового стажу під час воєнного стану, введеного відповідно до Закону України «Про правовий режим воєнного стану», з місяця введення воєнного стану та протягом трьох календарних місяців після його припинення або скасування. У всіх випадках, крім випадку, передбаченого абзацом другим цієї частини, період, за який враховується заробітна плата, не може бути меншим, ніж 60 календарних місяців.

Відповідно до статті 41 Закону №1058-ІV до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії враховуються:

1) суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески в межах встановленої законодавством максимальної величини заробітної плати (доходу), з якої сплачуються страхові внески, а після набрання чинності Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування» - максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, визначеної відповідно до закону;

2) суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов`язкове державне пенсійне страхування, а за періоди до запровадження обмеження максимального розміру заробітної плати (доходу), з якої сплачувалися зазначені внески (збір), - у межах сум, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, включалися до заробітної плати, з якої обчислювалася пенсія відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення», і не перевищують 5,6 розміру середньої заробітної плати в Україні на день отримання зазначених сум.

Для осіб, які у період до запровадження обмеження максимального розміру заробітної плати (доходу), з якої сплачувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов`язкове державне пенсійне страхування, отримували заробітну плату (дохід) за результатами роботи, термін виконання якої перевищував календарний місяць, до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії враховуються суми виплат (доходу), які відповідно до законодавства, що діяло раніше, включалися і до заробітної плати, з якої обчислювалася пенсія відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення», і не перевищують 5,6 розміру середньої заробітної плати в Україні, у розрахунку на кожний місяць виконання роботи. Перелік таких осіб, а також порядок визначення для них заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії встановлюється Кабінетом Міністрів України;

3) суми заробітної плати (доходу), визначені виходячи із здійсненої застрахованою особою доплати, передбаченої частиною третьою статті 24 цього Закону;

4) суми заробітної плати (доходу), визначені виходячи із сплачених страхових внесків за договором про добровільну сплату страхових внесків на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування.

Згідно з пунктом 2.1 Порядку № 22-1 для підтвердження заробітної плати за період страхового стажу з 01 липня 2000 року орган, що призначає пенсію, додає індивідуальні відомості про застраховану особу (додатки 3, 4 до Положення).

За бажанням пенсіонера ним може подаватись довідка про заробітну плату (дохід) по 30 червня 2000 року (додаток 5) із зазначенням у ній назв первинних документів, на підставі яких її видано, їх місцезнаходження та адреси, за якою можливо провести перевірку відповідності змісту довідки первинним документам.

У разі якщо страховий стаж починаючи з 01 липня 2000 року становить менше 60 місяців, особою подається довідка про заробітну плату (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року (додаток 5).

Відповідно до пункту 2.10 вищевказаного Порядку довідка про заробітну плату (дохід) особи видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працював померлий годувальник або особа, яка звертається за пенсією. Якщо такі підприємства, установи, організації ліквідовані або припинили своє існування з інших причин, то довідки про заробітну плату видаються правонаступником цих підприємств, установ чи організацій або архівними установами.

У випадках, коли архівні установи не мають можливості видати довідку за встановленою формою з розшифровкою виплачених сум за видами заробітку, вони можуть видавати довідки, що відповідають даним, наявним в архівних фондах, без додержання цієї форми.

Установлення заробітку для обчислення пенсії на підставі показань свідків не допускається. Виписка зі штатного розпису про посадовий оклад, профспілкові квитки, квитки партій та рухів, громадських об`єднань не є документами, що засвідчують фактичний заробіток для обчислення розміру пенсії.

Таким чином, єдиною і обов`язковою умовою для обчислення пенсії з урахуванням заробітної плати за період роботи до 01 липня 2000 року є підтвердження нарахування такої заробітної плати первинними документами, зокрема, виписками з особових рахунків, платіжними відомостями та іншими документами про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працювала особа, яка звертається за пенсією.

За приписами частини другої статті 40 Закону №1058-ІV заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою: Зп = Зс х (Ск : К), де: Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях; Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики. Тимчасово, з 1 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року, заробітна плата (дохід) для призначення пенсії визначається із середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2016 та 2017 роки; Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз1 + Кз2 + Кз3 + ... + Кзn ); К - страховий стаж за місяці, які враховано для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) застрахованої особи.

У разі відсутності на день призначення пенсії даних про заробітну плату (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, для визначення середньої заробітної плати (доходу) враховується наявна заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, з наступним перерахунком заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії після отримання даних про заробітну плату (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії.

Коефіцієнт заробітної плати (доходу) застрахованої особи за кожний місяць страхового стажу, який враховується при обчисленні пенсії, визначається за формулою: Кз = Зв : Зс, де: Кз - коефіцієнт заробітної плати (доходу) застрахованої особи; Зв - сума заробітної плати (доходу) застрахованої особи, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії за місяць, за який розраховується коефіцієнт заробітної плати (доходу); Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за місяць, за який розраховується коефіцієнт заробітної плати (доходу), а в разі одноразової сплати єдиного внеску відповідно до частини п`ятої статті 10 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування» - за місяць, в якому укладено договір про добровільну участь.

Сума заробітної плати (доходу) застрахованої особи, яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії за місяць, за який розраховується коефіцієнт заробітної плати (доходу), визначається за формулою: Зв = З + Зд, де: Зв - сума заробітної плати (доходу) застрахованої особи, яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії за місяць, за який розраховується коефіцієнт заробітної плати (доходу); З - сума заробітної плати (доходу) застрахованої особи, з якої фактично сплачено страхові внески згідно з цим Законом за місяць, за який розраховується коефіцієнт заробітної плати (доходу). У разі якщо сума страхових внесків, сплачена виходячи з розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на місяць, за який отримано дохід (прибуток), для обчислення пенсії враховується розмір мінімальної заробітної плати. У разі якщо сума страхових внесків визначена платником та/або застрахованою особою, яка є працівником та гіг-спеціалістом резидента Дія Сіті відповідно до Закону України «Про стимулювання розвитку цифрової економіки в Україні», і сплачена виходячи з суми, що є більшою за розмір мінімальної заробітної плати, встановленої законом на місяць, за який отримано дохід (прибуток), але меншою за фактичну суму заробітної плати (доходу) застрахованої особи, для обчислення пенсії враховується лише та частина суми заробітної плати (доходу) застрахованої особи, з якої фактично сплачено страхові внески згідно з цим Законом за місяць, за який розраховується коефіцієнт заробітної плати (доходу); Зд - сума заробітної плати (доходу) або з урахуванням сум страхових внесків, сплачених виходячи з мінімальної заробітної плати, застрахованої особи, розрахована виходячи із передбаченої частиною третьою статті 24 цього Закону доплати, за місяць, за який визначається коефіцієнт заробітної плати (доходу) або з урахуванням сум страхових внесків, сплачених виходячи з мінімальної заробітної плати, і яка визначається за формулою: Зд =Д/Т*100%, де: Д - сума доплати, здійснена відповідно до частини третьої статті 24 цього Закону, або додаткових сум страхових внесків, сплачених виходячи з мінімальної заробітної плати; Т - розмір страхового внеску до солідарної системи у відповідному місяці.

У разі подання застрахованою особою для обчислення розміру пенсії даних про заробітну плату (дохід) за період до 1 січня 1992 року при визначенні коефіцієнта заробітної плати (доходу) середня заробітна плата за рік (квартал) у відповідному періоді вважається щомісячною середньою заробітною платою (доходом) в Україні, з якої сплачено страхові внески, відповідного року (кварталу).

У разі відсутності на момент призначення пенсії даних про щомісячну середню заробітну плату (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за попередні місяці для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) враховується щомісячна середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за наявний попередній місяць з наступним перерахунком коефіцієнта заробітної плати (доходу) після отримання даних про щомісячну середню заробітну плату (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за місяць (місяці), що передує зверненню за призначенням пенсії.

При обчисленні коефіцієнта заробітної плати (доходу) за періоди сплати страхових внесків за застрахованих осіб, зазначених у пунктах 7, 8, 9, 14, 15 і 16 статті 11 цього Закону та за періоди, які включаються до страхового стажу згідно з абзацом третім частини першої статті 24 цього Закону, враховується мінімальний розмір заробітної плати.

Згідно з частиною 1 статті 44 Закону №1058-ІV призначення (перерахунок) пенсії здійснюється за зверненням особи або автоматично (без звернення особи) у випадках, передбачених цим Законом.

Звернення за призначенням (перерахунком) пенсії здійснюється шляхом подання в електронній або паперовій формі заяви та інших документів, необхідних для призначення (перерахунку) пенсії, до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженої особи застрахованою особою особисто або через законного представника недієздатної особи, особи, дієздатність якої обмежена, малолітньої або неповнолітньої особи.

Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії визначається правлінням Пенсійного фонду за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення.

Нормами вищевказаних законодавчих актів законодавцем було врегульовано питання визначення заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії в солідарній системі.

Зокрема така можливість передбачена частиною 1 статті 40 Закону №1058-ІV.

Тобто, законодавець імперативно встановив, що для обчислення пенсії має враховуватися заробітна плата (дохід), отримана після 01 липня 2000 року протягом усього періоду страхового стажу особи без будь-яких виключень.

Єдиний виняток із цього правила встановлювався в частині 1 статті 40 Закону №1058-IV, який передбачав допустимість за вибором особи, яка звернулася за призначенням пенсії, виключення з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії, періодів до 60 календарних місяців страхового стажу, з урахуванням будь-яких періодів незалежно від перерв, що включаються до страхового стажу згідно з абзацом третім частини першої статті 24 цього Закону, та будь-якого періоду страхового стажу підряд за умови, що зазначені періоди в сумі складають не більш як 10 відсотків тривалості страхового стажу, врахованого в одинарному розмірі.

Водночас, дослідивши матеріали справи та надані сторонами докази, суд дійшов висновку, що рішення органу Пенсійного фонду України про відмову у перерахунку пенсії є передчасним та таким, що не відповідає вимогам чинного законодавства, з огляду на таке.

Суд звертає увагу, що відповідно до положень частини 1 статті 40 Закону №1058-IV, за бажанням пенсіонера при обчисленні пенсії може враховуватись заробітна плата за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 01 липня 2000 року за умови підтвердження таких відомостей належними та допустимими доказами.

Як вбачається з матеріалів справи, позивачкою до заяви про перерахунок пенсії було долучено довідку про заробітну плату № 7 від 16 грудня 2022 року, яка містить необхідні реквізити, передбачені Порядком №22-1, зокрема відомості про період роботи, розмір заробітної плати та посилання на первинні документи.

Разом з тим, відповідач 1, приймаючи рішення про відмову у перерахунку пенсії, фактично обмежився формальним посиланням на недоцільність врахування такого періоду, виходячи виключно з порівняння коефіцієнтів заробітної плати, не надавши при цьому позивачці належного та вичерпного розрахунку, який би давав можливість перевірити правильність зроблених висновків.

Суд зазначає, що принцип обґрунтованості рішення суб`єкта владних повноважень передбачає, що таке рішення повинно містити чіткі, зрозумілі та достатні мотиви його прийняття, а також посилання на конкретні обставини та докази, які стали підставою для відповідного висновку.

Однак, як встановлено судом, відповідач 1 не надав позивачці розгорнутого розрахунку пенсії із врахуванням заявленого періоду, не зазначив конкретних показників заробітної плати та коефіцієнтів, що були використані при здійсненні порівняльного аналізу, що унеможливлює перевірку правильності здійснених розрахунків.

Крім того, суд виходить із того, що право особи на отримання інформації про порядок та підстави обчислення її пенсії є складовою права на соціальний захист, гарантованого Конституцією України.

Таким чином, відмова у перерахунку пенсії без надання належного обґрунтування та відповідних розрахунків порушує права позивачки на отримання повної та достовірної інформації щодо розміру належної їй пенсії.

За таких обставин суд приходить до висновку, що рішення відповідача про відмову у перерахунку пенсії є необґрунтованим, прийнятим без повного та всебічного з`ясування обставин справи, а тому підлягає скасуванню.

З огляду на викладене, з метою ефективного захисту прав позивачки, суд вважає за необхідне зобов`язати відповідача повторно розглянути заяву позивачки про перерахунок пенсії від 14 жовтня 2025 року із врахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні.

Відповідно до статті 77 частини 1 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.

Таким чином, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають до часткового задоволення.

Відповідно до частини третьоїстатті 139 КАС Українипри частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб`єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.

Позивачем при поданні адміністративного позову сплачено судовий збір у розмірі 1 065,00 грн, що підтверджується квитанцією від 20 січня 2026 року № 9704-3142-3802-9658, (а.с. 4).

Вказана сума судового збору у розмірі 1 064, 96 грн підлягає стягненню на користь позивача.

Керуючись статтями 9, 14, 139, 242-246, 255, 295 КАС України, суд, -

УХВАЛИВ:

1. Позов ОСОБА_1 , в особі уповноваженого представника Калинич Оксани Іллівни до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області, Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області про визнання протиправними дії та зобов`язання вчинити певні дії задовольнити частково.

2. Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області про відмову у перерахунку пенсії ОСОБА_1 , оформлене листом № 5667-5834/П-02/8-0700/25 від 12 листопада 2025 року.

3. Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про перерахунок пенсії від 14 жовтня 2025 року із врахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні.

4. Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області (88000, Закарпатська область, м. Ужгород, пл. Народна, 4, код ЄДРПОУ 20453063) судові витрати у розмірі 1 064, 96 грн (одна тисяча шістдесят чотири гривні 96 коп.) сплаченого судового збору.

5. В решті позовних вимог відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.

Повний текст рішення виготовлений та підписаний 04 травня 2026 року.

СуддяТ.В.Скраль