Рішення № 136249688, 05.05.2026, Закарпатський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
05.05.2026
Номер справи
260/400/26
Номер документу
136249688
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

і м е н е м У к р а ї н и

05 травня 2026 року м. Ужгород№ 260/400/26 Закарпатський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Іванчулинця Д.В., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовною заявою Хустської окружної прокуратури (вул. 900 річчя Хуста, буд. 16, м. Хуст, Закарпатська область, 90400) до Хустської міської ради Закарпатської області (вул. 900 річчя Хуста, буд. 27, м. Хуст, Закарпатська область, 90400, код ЄДРПОУ 34005221), Управління освіти, релігій та у справах національностей виконавчого комітету Хустської міської ради (вул. 900 річчя Хуста, буд. 27, м. Хуст, Закарпатська область, 90400, код ЄДРПОУ 33763070), третя особа - Кривська гімназія Хустської міської ради Закарпатської області (вул. Миру, буд. 5А, м. Хуст, Закарпатська область, 90412, код ЄДРПОУ 34901253) про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії, -

В С Т А Н О В И В:

Хустська окружна прокуратура (далі - позивач) звернулася до Закарпатського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Хустської міської ради Закарпатської області (далі відповідач 1), Управління освіти, релігій та у справах національностей виконавчого комітету Хустської міської ради (далі відповідач 2), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідачів - Кривська гімназія Хустської міської ради Закарпатської області (далі третя особа), в якому просить:

1) визнати протиправною бездіяльність Хустської міської ради Закарпатської області та Управління освіти, релігій та у справах національностей виконавчого комітету Хустської міської ради щодо не оформлення правовстановлюючих документів та державної реєстрації права комунальної власності на будівлі і споруди Кривської гімназії Хустської міської ради Закарпатської області, що знаходяться за адресою село Крива по вул. Миру, 5 «а» Хустського району, Закарпатської області та за адресою село Крива по вул. Молодіжна, 18 Хустського району, Закарпатської області;

2) зобов`язати Хустську міську раду Закарпатської області (вул. 900-річчя Хуста, буд. 27 м. Хуст, Закарпатська область, 90400, код ЄДРПОУ 34005221) та Управління освіти, релігій та у справах національностей виконавчого комітету Хустської міської ради (вул. 900-річчя Хуста, буд. 27 м. Хуст, Закарпатська область, 90400, код ЄДРПОУ 33763070) вжити заходи щодо оформлення правовстановлюючих документів та державної реєстрації права комунальної власності на будівлі і споруди Кривської гімназії Хустської міської ради Закарпатської області, загальною площею 1829,4 кв.м., вартістю 4 327 600,08 грн. (чотири мільйони триста тридцять сім тисяч шістсот гривень вісім копійок), що знаходяться за адресою: село Крива по вул. Миру, 5 «а» Хустського району, Закарпатської області та село Крива по вул. Молодіжна, 18 Хустського району, Закарпатської області;

3) залучити Кривську гімназію Хустської міської ради (код ЄДРПОУ: 34901253, юридична адреса: 90412, вул. Миру, будинок 5 «а», місто Хуст, Хустський район, Закарпатська область) в статусі третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідачів.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що за наявності підстав та відповідних повноважень Хустською міською радою, як органом місцевого самоврядування, що здійснює від імені та в інтересах територіальних громад, відповідні права власника комунального майна, із часу прийняття в комунальну власність закладу освіти Кривську гімназію Хустської міської ради Закарпатської області, не вжито дій направлених на оформлення правовстановлюючих документів на приміщення закладу. Відповідно, використання зазначеного нерухомого майна здійснюється із порушенням вимог чинного законодавства шляхом користування будівлями, спорудами без державної реєстрації права власності та правовстановлюючих документів (свідоцтва про право власності). Вищезазначене створює передумови для зловживань щодо розпорядження зазначеним об`єктом нерухомості і ризики для нормального функціонування закладу та здійснення покладених на нього функцій, що може призвести до негативних наслідків.

Ухвалою Закарпатського окружного адміністративного суду від 02 лютого 2026 року відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без виклику (повідомлення) сторін. Залучено до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні відповідачів Кривську гімназію Хустської міської ради Закарпатської області (вул. Миру, буд. 5А, м. Хуст, Закарпатська область, 90412, код ЄДРПОУ 34901253).

Вказану ухвалу доставлено відповідачам 02.02.2026 року до їх електронного кабінету, що стверджується Довідкою про доставку електронного листа.

Верховний Суд у постанові від 21 лютого 2024 року у справі № 640/22958/21 дійшов висновку, що довідка про доставку електронного листа є допустимим доказом, що підтверджує вручення стороні судового рішення, надісланого в електронній формі.

Станом на 05 травня 2026 року Відповідачі відзив на позовну заяву не подав.

Згідно з ч. 2 ст. 175 КАС України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи. Суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи також у разі, якщо відзив подано особою, яка відповідно до частини шостої статті 18 цього Кодексу зобов`язана зареєструвати електронний кабінет, але не зареєструвала його і не навела поважних причин невиконання такого обов`язку.

Від третьої особи письмових пояснень щодо предмете позову до суду не надходили.

Відповідно до положень ч. 5 ст. 262, ч. 1 ст. 263 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами.

Суд зазначає, що судове рішення у справі, постановлене у письмовому провадженні, складено у повному обсязі відповідно до ч. 4 ст. 243 КАС України, з врахуванням положень ст. 263 КАС України.

Згідно з ч. 5 ст. 250 КАС України датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.

Дослідивши матеріали справи, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок наявних у справі доказів у їх сукупності, суд зазначає наступне.

Судом встановлено, що за адресою: с. Крива, вул. Миру, буд. 5 «а», Хустського району Закарпатської області функціонує заклад освіти Кривська гімназія Хустської міської ради, будівлі (приміщення) якої використовуються без оформлення та реєстрації права власності.

Згідно Статуту Кривської гімназії Хустської міської ради - Кривська гімназія Хустської міської ради (далі - Гімназія) є комунальним закладом загальної середньої освіти, заснованим у комунальній власності Хустської міської ради, основним видом діяльності є освітня діяльність у сфері загальної середньої освіти. Гімназія є правонаступником Кривського дошкільного закладу (ясла-садок) Кривської сільської ради. Юридична адреса Кривської гімназії Хустської міської ради: 90412, Закарпатська область, село Крива, вул. Миру 5 «а». Місце знаходження дошкільного структурного підрозділу Кривської гімназії Хустської міської ради: 90412, Закарпатська область, село Крива, вул. Молодіжна 18.

Відповідно до пункту 1.5 Статуту Засновником гімназії є Хустська міська рада, яка представляє спільні інтереси територіальної громади району.

Уповноваженим органом є Управління освіти, релігій та у справах національностей виконавчого комітету Хустської міської ради. (п.1.8. Статуту).

Отже, засновником закладу освіти є територіальна громада міста в особі Хустської міської ради. Заклад освіти безпосередньо підпорядкований засновнику через уповноважений орган управління.

Заклад освіти є юридичною особою, має печатку, штамп, бланк, ідентифікаційний код. При необхідності може мати власний баланс і відкривати рахунки в установах банків (п.1.12. Статуту).

Головною метою діяльності Закладу освіти є забезпечення реалізації права громадян на здобуття дошкільної, початкової та базової середньої освіти та забезпечення реалізації права громадян на здобуття дошкільної освіти (п. 1.9. Статуту).

Відповідно до п. 1.10. Статуту, головним завданнями закладу освіти є забезпечення всебічного розвитку, виховання і соціалізації особистості, яка здатна до життя в суспільстві та цивілізованої взаємодії з природою, має прагнення до самовдосконалення і навчання впродовж життя, готова до свідомого життєвого вибору та самореалізації, відповідальності, трудової діяльності та громадської активності, дбайливого ставлення до родини, власної країни.

Заклад освіти у своїй діяльності керується Конституцією України, Законами України «Про освіту», «Про повну загальну середню освіту», «Про дошкільну освіту», іншими нормативно-правовими актами, власним статутом (п. 1.6. Статуту).

Управління закладом освіти в межах повноважень, визначених законами та установчими документами цього закладу, здійснюють: засновник або уповноважений ним орган; директор; педагогічна рада; збори колективу; інші органи громадського самоврядування учасників освітнього процесу. (п. 6.1 Статуту).

Згідно пункту 6.2 Статуту Засновник закладу освіти: затверджує статут, укладає засновницький договір у випадках визначених законом; затверджує положення про конкурс на посаду керівника закладу загальної середньої освіти; утворює та ліквідовує структурні підрозділи у заснованих ним закладах загальної середньої освіти; реалізовує інші права, передбачені цим Законом та іншими актами законодавства.

Уповноважений орган (Управління освіти, релігій та у справах національностей виконавчого комітету Хустської міської ради): укладає строковий трудовий договір з керівником закладу освіти, розриває строковий трудовий договір з керівником закладу освіти з підстав та у порядку визначених законодавством та установчими документами закладу освіти; затверджує кошторис та приймає фінансовий звіт закладу освіти; здійснює контроль за фінансово-господарською діяльністю закладу освіти; здійснює контроль за дотриманням установчих документів закладу освіти, забезпечує створення у закладі освіти інклюзивного освітнього середовища; здійснює контроль за недопущенням привілеїв чи обмежень (дискримінації); реалізовує інші права, передбачені законодавством, установчими документами закладу освіти за власними установчими документами (п.6.2 Статуту).

Директор закладу освіти здійснює безпосереднє управління закладом і несе відповідальність за освітню, фінансово-господарську та іншу діяльність закладу освіти (п. 6.3 Статуту).

Фінансування закладу освіти здійснюється з державного та місцевих бюджетів відповідно до Бюджетного кодексу України (п. 9.2 Статуту).

На підставі рішення Кривської сільської ради №34 від 25.05.2016 «Про передачу нерухомого майна комунальної власності в оперативне управління» передано Кривський дошкільний навчальний заклад (ясла-садок) Кривської сільської ради Хустського району Закарпатської області, що знаходиться за адресою с. Крива, вул. Молодіжна 18 до Кривської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів Хустської районної державної адміністрації за адресою с. Крива, вул. Миру утворивши Кривський навчальний виховний комплекс «загальноосвітній навчальний заклад І-ІІІ ступенів-дошкільний навчальний заклад» Хустської районної державної адміністрації Закарпатської області.

Розпорядженням Хустської районної державної адміністрації №355 від 31.08.2016 змінено назву Кривської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів Хустської районної державної адміністрації Закарпатської області на Кривський навчальний виховний комплекс «загальноосвітній навчальний заклад І-ІІІ ступенів-дошкільний навчальний заклад» Хустської районної державної адміністрації Закарпатської області та вважати його правонаступником усіх активів та пасивів, майнових прав та обов`язків Кривської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів та Кривського дошкільного навчального закладу.

Відповідно до акту приймання-передачі приміщення навчального закладу за адресою с. Крива, вул. Миру складає 1362,5 квадратних метрів.

На підставі рішення Хустської міської ради №53 від 30.12.2020 «Про вхід Хустської міської ради до складу засновників закладів загальної середньої освіти розташованих на території Хустської територіальної громади» до комунальної власності вказаної територіальної громади прийнято юридичну особу - комунальний заклад освіти «Кривський навчально-виховний комплекс «Загальноосвітній навчальний заклад - Дошкільний навчальний заклад», що розташована за адресою: Закарпатська область, Хустський район, с. Крива та передано в оперативне управління Управління освіти, релігій та у справах національностей виконавчого комітету Хустської міської ради.

Цим же рішення змінено назву вказаного навчального закладу на Кривський заклад загальної середньої освіти І-ІІІ ступенів Хустської міської ради Закарпатської області.

На підставі даного рішення Хустською міською радою прийнято рішення №90 від 29.01.2021 «Про припинення права користування та вилучення з оперативного управління відділу освіти Хустської районної державної адміністрації комунального майна закладів освіти» в якому визначено, що Хустська міська рада є правонаступником нерухомого майна комунальних закладів освіти.

Пунктом 6 та 7 даного рішення визначено Управління освіти, релігій та у справах національностей виконавчого комітету Хустської міської ради балансоутримувачем переданого комплексу майна, майнових прав і зобов`язань закладів освіти та балансоутримувача зобов`язано зарахувати на баланс майно у даному рішенні комунальних закладів, що передано у власність Хустської міської ради.

За інформацією Управління освіти, релігій та у справах національностей виконавчого комітету Хустської міської ради від 24.10.2025 за №01-28/538 та інформацією Хустської міської ради від 22.12.2025 за №02-12/3087, реєстрація права власності на вказані будівлі за адресою: АДРЕСА_1 та по вул. Молодіжна 18 Кривської гімназії Хустської міської ради Закарпатської області, не здійснювалася.

Разом з тим, надано технічний паспорт від 15.09.2008 складений на власника Кривську сільську раду Хустського району Закарпатської області - дошкільний навчальний заклад за адресою: село Крива, вул. Молодіжна б/н. загальною площею 466,9 кв.м.

Згідно інформації Хустської міської ради будівлі Кривської гімназії Хустської міської ради прийняті у комунальну власність міської ради на підставі акту приймання-передачі станом на 30.06.2021 року.

Будівля Кривської гімназії Хустської міської ради Закарпатської області, яка розташована в селі Крива, вул. Миру 5 «а» має загальну площу будівлі 1362,5 кв.м. Також, згідно Довідки про оціночну вартість об`єкта нерухомості, оціночна вартість зазначеного об`єкта складає 3 223 108,73 грн.

Будівля дошкільного підрозділу Кривської гімназії Хустської міської ради Закарпатської області, яка розташована в селі Крива, вул. Молодіжна 18 має загальну площу 466,9 кв.м. Згідно Довідки про оціночну вартість об`єкта нерухомості, оціночна вартість зазначеного об`єкта складає 1 104 491, 35 грн.

Разом з тим, прокуратурою отримано лист Регіонального відділення Фонду державного майна України по Львівській, Закарпатській та Волинській областях № 946-30 від 29.12.2025 щодо підтвердження факту не перебування вказаного об`єкту у державній власності.

Згідно інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно №460357606 від 15.01.2026 за юридичною адресою: вул. Молодіжна, 18 с. Крива, Хустський район, Закарпатська область дані щодо реєстрації речових прав на об`єкт нерухомості будівлю дошкільного підрозділу Кривської гімназії Хустської міської ради в реєстрі відсутні.

Згідно інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно №460357202 від 15.01.2026 за юридичною адресою: вул. Миру, 5 «а» с. Крива, Хустський район, Закарпатська область дані щодо реєстрації речових прав на об`єкт нерухомості будівлю Кривської гімназії Хустської міської ради в реєстрі відсутні.

Відповідно до листа Хустського державного підприємства технічної інвентаризації №1138 від 13.11.2025 в архіві Хустського ДПТІ відсутня інформація про реєстрацію прав та технічну інвентаризацію на об`єкти нерухомості Кривської гімназії Хустської міської ради, які знаходяться за адресою: с. Крива вул. Миру 5»а» та вул. Молодіжна 18.

Таким чином органом місцевого самоврядування не вжито дій з часу прийняття в комунальну власність закладу освіти до теперішнього часу, направлених на оформлення правовстановлюючих документів на будівлі та приміщення навчального закладу та не вжито дій направлених щодо здійснення державної реєстрації речових прав на об`єкти нерухомості, які використовуються Кривською гімназією Хустської міської ради.

Згідно ст. 316 Цивільного кодексу України (далі ЦК України), правом власності є право особи на річ (майно), яке вона здійснює відповідно до закону за своєю волею, незалежно від волі інших осіб.

Статтями 328 ЦК України визначено, що право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів.

Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.

Згідно ч.1 ст. 182 ЦК України, право власності та інші речові права на нерухомі речі, обтяження цих прав, їх виникнення, перехід і припинення підлягають державній реєстрації.

Відповідно до ч.4 ст. 334 ЦК України права на нерухоме майно, яке підлягають державній реєстрації, виникають з моменту такої реєстрації.

Згідно ч.1 ст.317 ЦК України власникові належать права володіння, користування та розпоряджання своїм майном.

Відповідно до ч.1 ст.319 ЦК України власник володіє, користується, розпоряджається своїм майном на власний розсуд.

Відповідно до п.1 ч.1 ст.2 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», державною реєстрацією прав є офіційне визнання і підтвердження державою фактів набуття, зміни або припинення речових прав на нерухоме майно, обтяжень таких прав шляхом внесення відповідних відомостей до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.

Згідно з п.2, п.4 ч.1 ст.3 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» загальними засадами державної реєстрації прав є: обов`язковість державної реєстрації прав у Державному реєстрі прав; внесення відомостей до Державного реєстру прав виключно на підставах та в порядку, визначених цим Законом.

Згідно ч.2 ст.3 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» речові права на нерухоме майно, об`єкт незавершеного будівництва, майбутній об`єкт нерухомості та їх обтяження, що підлягають державній реєстрації відповідно до цього Закону, виникають, змінюються та припиняються з моменту такої реєстрації.

Таким чином, встановлено, що на будівлі та приміщення закладу освіти «Кривської гімназії Хустської міської ради Закарпатської області» відсутні правовстановлюючі документи, що створює передумови для зловживань щодо розпорядження зазначеними об`єктами нерухомості і ризики для нормального функціонування закладу та здійснення покладених на нього функцій, що може призвести до негативних наслідків.

Відповідно, використання зазначеного нерухомого майна здійснюється із порушенням вимог чинного законодавства шляхом користування будівлями, спорудами без державної реєстрації права власності та правовстановлюючих документів (свідоцтва про право власності).

Згідно зі ст. 22 Закону України «Про освіту» юридична особа має статус закладу освіти, якщо основним видом її діяльності є освітня діяльність. Заклад освіти залежно від засновника може діяти як державний, комунальний, приватний чи корпоративний.

Статтею 66 Закону України «Про освіту» регламентовано, що сільські ради відповідають за реалізацію державної політики у сфері освіти, забезпечення доступності дошкільної та повної загальної середньої освіти, засновують заклади освіти, а також реорганізовують, перепрофільовують (змінюють тип) та ліквідовують їх з урахуванням спеціальних законів.

Відповідно до ст. 80 Закону України «Про освіту», до майна закладів освіти та установ, організацій, підприємств системи освіти, належать: нерухоме та рухоме майно, включаючи будівлі, споруди, земельні ділянки, комунікації, обладнання, транспортні засоби, службове житло тощо. Основні фонди, оборотні кошти та інше майно державних і комунальних закладів освіти не підлягають вилученню, крім випадків, встановлених законом.

Частиною 2 ст. 60 Закону України «Про місцеве самоврядування» (далі - Закон) визначено, що підставою для набуття права комунальної власності є передача майна територіальним громадам безоплатно державою, іншими суб`єктами права власності, а також майнових прав, створення, придбання майна органами місцевого самоврядування в порядку, встановленому законом.

Статтями 2, 3 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» (далі - Закон №1952-IV) визначено, що державна реєстрація речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень це офіційне визнання і підтвердження державою фактів набуття, зміни або припинення речових прав на нерухоме майно, обтяжень таких прав шляхом внесення відповідних відомостей до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно. Державна реєстрація прав здійснюється на засадах обов`язковості державної реєстрації прав у Державному реєстрі прав. Речові права на нерухоме майно та їх обтяження, що підлягають державній реєстрації відповідно до цього Закону, виникають з моменту такої реєстрації.

Статтею 4 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» передбачено, що речові права та обтяження на нерухоме майно, розміщене на території України, що належить територіальним громадам в особі органів місцевого самоврядування, підлягають обов`язковій державній реєстрації.

Відповідно до ст. 5 Закону у Державному реєстрі прав, реєструються речові права та їх обтяження на земельні ділянки, а також на об`єкти нерухомого майна, розташовані на земельній ділянці, переміщення яких неможливе без їх знецінення та зміни призначення, а саме: житлові будинки, будівлі, споруди, а також їх окремі частини, квартири, житлові та нежитлові приміщення.

Право власності на житловий будинок, будівлю, споруду, а також їх окремі частини може бути зареєстровано незалежно від того, чи зареєстровано право власності чи інше речове право на земельну ділянку, на якій вони розташовані.

Крім того, відповідно до ч. 3 ст. 182 ЦК України, ухилення від реєстрації права на нерухомість, окрім іншого, можуть бути оскаржені до суду.

Згідно пунктів 6, 7, 44 «Порядку державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2015 № 1127, державна реєстрація прав проводиться за заявою заявника шляхом звернення до суб`єкта державної реєстрації прав або нотаріуса.

Для державної реєстрації прав заявник подає оригінали документів, необхідних для відповідної реєстрації, передбачені Законом України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», іншими законами України та цим Порядком.

Для державної реєстрації права власності на об`єкт нерухомого майна державної або комунальної власності, будівництво якого завершено та право власності на який не зареєстровано до 1 січня 2013 року, за відсутності документа, що посвідчує набуття права державної або комунальної власності на такий об`єкт, подаються: технічний паспорт на об`єкт нерухомого майна; витяг з Єдиного реєстру об`єктів державної власності щодо такого об`єкта (у разі державної реєстрації права державної власності); документ, що підтверджує факт перебування об`єкта нерухомого майна у комунальній власності, виданий відповідним органом місцевого самоврядування (у разі державної реєстрації права комунальної власності); документ, що підтверджує факт відсутності перебування об`єкта нерухомого майна у державній власності, виданий Фондом державного майна чи його регіональним відділенням (у разі державної реєстрації права комунальної власності).

Статтями 13 та 19 Конституції України закріплено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування здійснюють від імені Українського народу права власника в межах, визначених Конституцією.

Сільські, селищні, міські ради, згідно ст. 10 Закону України «Про місцеве самоврядування», є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.

Матеріальною і фінансовою основою місцевого самоврядування, відповідно до п.п. 3 та 5 ст. 16 Закону України «Про місцеве самоврядування», є рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, земля, природні ресурси, що є у комунальній власності територіальних громад сіл, селищ, міст, районів у містах, а також об`єкти їхньої спільної власності, що перебувають в управлінні районних і обласних рад.

Відповідно до ст. 29 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належить управління в межах, визначених радою, майном, що належить до комунальної власності відповідних територіальних громад.

Права суб`єкта комунальної власності від імені та в інтересах територіальних громад здійснюють відповідні ради.

Тобто, єдиним органом, уповноваженим управляти комунальним майном, яке знаходиться на території с. Крива, по вул. Миру, 5 «а» та по вул. Молодіжна 18, Хустського району Закарпатської області, є Хустська міська рада Закарпатської області та балансоутримувач майна - Управління освіти, релігій та у справах національностей виконавчого комітету Хустської міської ради.

Хустська міська рада та Управління освіти, релігій та у справах національностей виконавчого комітету Хустської міської ради повинні згідно з вимогами чинного законодавства вжити заходів для оформлення та державної реєстрації права власності на приміщення закладу освіти «Кривську гімназію Хустської міської ради Закарпатської області».

Разом з тим, за наявності підстав та відповідних повноважень Хустською міською радою, як органом місцевого самоврядування, що здійснює від імені та в інтересах територіальних громад, відповідні права власника комунального майна та Управлінням освіти, релігій та у справах національностей виконавчого комітету Хустської міської ради, як балансоутримувачем вказаного майна упродовж п`яти років з моменту прийняття у комунальну власність не виготовлено технічний паспорт, фактично, не здійснено жодних юридично значимих обов`язкових дій щодо оформлення та державної реєстрації права власності на зазначені вище будівлі.

Вказане свідчить про бездіяльність відповідачів, яка полягає у безпідставному зволіканні в оформленні правовстановлюючих документів на майно, що належить територіальній громаді.

Отже, єдиним органом, уповноваженим управляти комунальним майном, яке знаходиться на території с. Крива по вулиці Миру 5 «А» та с. Крива по вулиці Молодіжна, 18, Хустського району Закарпатської області, є Хустська міська рада Закарпатської області та Управління освіти, релігій та у справах національностей виконавчого комітету Хустської міської ради.

Згідно Положення про Управління освіти, релігій та у справах національностей виконавчого комітету Хустської міської ради затвердженого рішенням Хустської міської ради №581 від 20.10.2021 (далі по тесту - Положення) метою відділу є створення умов для реалізації рівних прав громадян на освіту, соціальний захист дітей дошкільного та шкільного віку, педагогічних, наукових, інших працівників закладу та установ освіти і науки.

Згідно розділу ІІІ Положення основним завданням відділу є реалізація державної політики в галузі освіти наукової, науково-технічної, інноваційної діяльності та інтелектуальної власності з урахуванням особливостей соціально культурного середовища; створення умов для реалізації гарантованого Конституцією України права громадян на отримання повної загальної середньої освіти відповідно до освітніх потреб особистості та її індивідуальних здібностей та можливостей.

Пунктом 1.4 Положення зазначено, що Управління освіти, релігій та у справах національностей виконавчого комітету Хустської міської ради здійснює управління навчальними закладами, що знаходяться в межах відповідної території і належать до сфери управління міської ради та координацію діяльності цих навчальних закладів. Зміцнення матеріальної бази закладів освіти, забезпечення розвитку освітнього, науково-технічного потенціалу.

Також згідно пунктів 2.2, 2.7, 2.8, 2.11 Управління освіти, релігій та у справах національностей виконавчого комітету Хустської міської ради забезпечує виконання рішень Хустської міської ради та її виконавчого комітету, розпоряджень Хустського міського голови з питань віднесених до компетенції Управління. Порушує перед Хустською міською радою питання про заснування, реорганізацію або ліквідацію закладів освіти. Організовує матеріально фінансове забезпечення закладів освіти, що належать до комунальної власності в межах компетенції. Планує та забезпечує розвиток мережі комунальних закладів дошкільної, початкової та повної середньої освіти, позашкільної освіти. Крім того, сприяє організації фінансового та матеріально-технічного забезпечення закладів освіти в тому числі будівництва, реконструкції, ремонту будівель, споруд, приміщень, та інших об`єктів закладів освіти (п.2.16 Положення).

Згідно ч.1 ст.133 ГК України основу правового режиму майна суб`єктів господарювання, на якій базується їх господарська діяльність, становлять право власності та інші речові права - право господарського відання, право оперативного управління. Господарська діяльність може здійснюватися також на основі інших речових прав (права володіння, права користування тощо), передбачених Цивільним кодексом України.

Згідно ч.1 ст.137 ГК України правом оперативного управління у цьому Кодексі визнається речове право суб`єкта господарювання, який володіє, користується і розпоряджається майном, закріпленим за ним власником (уповноваженим ним органом) для здійснення некомерційної господарської діяльності, у межах, встановлених цим Кодексом та іншими законами, а також власником майна (уповноваженим ним органом).

Наразі Кривська гімназія Хустської міської ради перебуває в оперативному управлінні Управління освіти, релігій та у справах національностей виконавчого комітету Хустської міської ради.

Вказане свідчить про бездіяльність відповідачів, яка полягає у безпідставному зволіканні в оформленні правовстановлюючих документів на майно, що належить територіальній громаді.

За наведеного правового регулювання суд вважає обґрунтованими позовні вимоги позивача.

Відповідно до ч. 1 та 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Положеннями ст. 90 КАС України визначено, що суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), що міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

Враховуючи вищезазначене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги Хустської окружної прокуратури підлягають задоволенню.

У відповідності до частини другої статті 139 КАС України при задоволенні позову суб`єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб`єкта владних повноважень, пов`язані із залученням свідків та проведенням експертиз.

З огляду на вищенаведене положення частини другої статті 139 КАС України судовий збір у даній справі з відповідачів стягненню не підлягає.

Керуючись ст. ст. 5, 9, 19, 77, 139, 205, 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

В И Р І Ш И В:

1. Адміністративний позов Хустської окружної прокуратури (вул. 900 річчя Хуста, буд. 16, м. Хуст, Закарпатська область, 90400) до Хустської міської ради Закарпатської області (вул. 900 річчя Хуста, буд. 27, м. Хуст, Закарпатська область, 90400, код ЄДРПОУ 34005221), Управління освіти, релігій та у справах національностей виконавчого комітету Хустської міської ради (вул. 900 річчя Хуста, буд. 27, м. Хуст, Закарпатська область, 90400, код ЄДРПОУ 33763070), третя особа - Кривська гімназія Хустської міської ради Закарпатської області (вул. Миру, буд. 5А, м. Хуст, Закарпатська область, 90412, код ЄДРПОУ 34901253) про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії задовольнити повністю.

2. Визнати протиправною бездіяльність Хустської міської ради Закарпатської області та Управління освіти, релігій та у справах національностей виконавчого комітету Хустської міської ради щодо не оформлення правовстановлюючих документів та державної реєстрації права комунальної власності на будівлі і споруди Кривської гімназії Хустської міської ради Закарпатської області, що знаходяться за адресою село Крива по вул. Миру, 5 «а» Хустського району, Закарпатської області та за адресою село Крива по вул. Молодіжна, 18 Хустського району, Закарпатської області.

3. Зобов`язати Хустську міську раду Закарпатської області (вул. 900-річчя Хуста, буд. 27 м. Хуст, Закарпатська область, 90400, код ЄДРПОУ 34005221) та Управління освіти, релігій та у справах національностей виконавчого комітету Хустської міської ради (вул. 900-річчя Хуста, буд. 27 м. Хуст, Закарпатська область, 90400, код ЄДРПОУ 33763070) вжити заходи щодо оформлення правовстановлюючих документів та державної реєстрації права комунальної власності на будівлі і споруди Кривської гімназії Хустської міської ради Закарпатської області, загальною площею 1829,4 кв.м., вартістю 4327600,08 грн. (чотири мільйони триста тридцять сім тисяч шістсот гривень вісім копійок), що знаходяться за адресою: АДРЕСА_2 .

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.

СуддяД.В. Іванчулинець