Єдиний державний реєстр судових рішень
ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18 січня 2011 року Справа № 2а-9886/10/0870
(15 год. 45 хв.) м. Запоріжжя
Запорізький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Прудивуса О.В.,
при секретарі судового засідання Рожик О.П.,
за участю:
представника позивачів: Колокол О.О., дов. б/н від 14.10.2010, дов. № 2645/11 від 14.12.2010;
відповідача: ОСОБА_2,
розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом:Запорізького міського центру зайнятості, Запорізького обласного центру зайнятості
до:ОСОБА_2
про:стягнення незаконно отриманої допомоги по безробіттю.
30.11.2010 до Запорізького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Запорізького міського центру зайнятості та Запорізького обласного центру зайнятості (далі позивачі) до ОСОБА_2 (далі відповідач), в якому позивачі просили стягнути з відповідача суму коштів допомоги по безробіттю у розмірі 846 грн. 77 коп. (вісімсот сорок шість грн. 77 коп.), які перерахувати на користь Запорізького міського центру зайнятості на рахунок: одержувач Запорізький міський центр зайнятості, код ЄДРПОУ 20482573, банк одержувача ГУДКУ у Запорізькій області, МФО 813015, р/р 37179300901007; стягнути з відповідача суму коштів вартості професійної перепідготовки у розмірі 424 грн. 98 коп. (чотириста двадцять чотири грн. 98 коп.), які перерахувати на користь Запорізького обласного центру зайнятості на рахунок: одержувач Запорізький обласний центр зайнятості, код ЄДРПОУ 03491412, банк одержувача ГУДКУ у Запорізькій області, МФО 813015, р/р 37170300901006.
Позивач обґрунтував позовні вимоги тим, що відповідач на момент реєстрації в центрі зайнятості приховав факт одночасного перебування його в статусі фізичної особи підприємця, в звязку з чим він належав до категорії зайнятого населення, що призвело до незаконного присвоєння статусу безробітного та незаконної виплати отриманих ним коштів.
Ухвалою судді від 02.12.2010 було відкрито провадження у справі та призначено її до судового розгляду на 23.12.2010.
У звязку з неприбуттям відповідача у судове засідання 23.12.2010, розгляд справи було відкладено, судове засідання призначено на 18.01.2011.
У судовому засіданні 18.01.2011 представник позивачів позов підтримав з підстав, що були викладені у позовній заяві.
Відповідач у судовому засіданні повідомив суду про наявність рішення господарського суду Запорізької області від 05.02.2009 по справі № 3/16/09-АП про припинення його підприємницької діяльності. Заперечень проти позову відповідач суду не надав.
У судовому засіданні 18.01.2011 судом було проголошено вступну та резолютивну частини постанови.
Суд, розглянувши матеріали і зясувавши обставини адміністративної справи, заслухавши пояснення представника позивачів, відповідача та дослідивши інші наявні у справі докази у їх сукупності,
ВСТАНОВИВ:
08.12.2008 відповідач звернувся до центру зайнятості із заявою про надання статусу безробітного з виплатою допомоги по безробіттю, що підтверджується наявною у матеріалах справи копією заяви відповідача, в якій зазначив, що на день подання заяви він не зареєстрований як субєкт підприємницької діяльності.
Довідкою Заводського районного центру зайнятості від 01.09.2010 № 12 підтверджується, що відповідач за період з 16.04.2009 по 28.05.2009 отримав 701 грн. 61 коп. допомоги по безробіттю, та 145 грн. 16 коп. матеріальної допомоги у період професійного навчання за період з 08.03.2009 по 16.03.2009.
Відповідно до розрахунку вартості професійного навчання відповідача, вартість навчання відповідача у період з 15.12.2008 по 16.03.2009 склала 424,98 грн.
13.08.2010 позивачем був складений акт розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення відповідно до Закону України «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття», яким встановлено, що відповідач під час перебування на обліку в центрі зайнятості, був зареєстрований як фізична особа підприємець.
20.09.2010 Заводським районним центром зайнятості було видано наказ № 99 про відшкодування коштів матеріального забезпечення та вартості соціальних послуг.
22.09.2010 позивач направив на адресу відповідача лист вих. № 1238 з вимогою повернути кошти, виплачені як допомога по безробіттю та витрати за навчання в розмірі 424,98 грн. Запорізькому обласному центру зайнятості та 846,77 грн. Запорізькому міському центру зайнятості, який було отримано відповідачем 24.09.2010, що підтверджується повідомленням про вручення рекомендованого поштового відправлення.
Відповідно до ч. 2 ст. 36 Закону України «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» від 02.03.2000 № 1533-ІІІ (далі Закон № 1533-ІІІ) застраховані особи, зареєстровані в установленому порядку як безробітні, зобов'язані своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їм забезпечення та надання соціальних послуг.
Згідно зі ст. 6 Закону № 1533-ІІІ право на матеріальне забезпечення на випадок безробіття (далі забезпечення) та соціальні послуги мають застраховані особи, а також незастраховані особи, які вперше шукають роботу, інші незастраховані особи у разі їх реєстрації в установленому порядку як безробітних.
Підпунктом «б» п. 3 ст. 1 Закону України «Про зайнятість населення» від 01.03.1991 № 803-ХІІ (далі Закон № 803-ХІІ ) визначено, що в Україні до зайнятого населення належать громадяни, що проживають на території держави на законних підставах, які самостійно забезпечують себе роботою, включаючи підприємців.
За правилами частини 15 ст. 47 Закону Країни «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб підприємців» від 15.05.2003 № 755-IV дата внесення до Єдиного державного реєстру запису про проведення державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичною особою підприємцем є датою державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичною особою підприємцем.
Згідно з довідкою з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців від 13.08.2010 № 6685187 до ЄДРПОУ внесено не було запису про проведення державної реєстрації припинення підприємницької діяльності відповідача. Державна реєстрація підприємницької діяльності відповідача була проведена 23.07.2001.
Отже на час звернення до центру зайнятості із заявою про надання статусу безробітного з виплатою допомоги по безробіттю відповідач мав статус фізичної особи підприємця.
Відповідно до ст. 2 Закону № 803-ХІІ порядок реєстрації, перереєстрації та ведення обліку громадян, які шукають роботу, і безробітних державною службою зайнятості визначається Кабінетом Міністрів України.
Згідно з п. 12 Порядку реєстрації, перереєстрації та ведення обліку громадян, які шукають роботу, і безробітних, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 14.02.2007 № 219 у редакції, що діяла на момент звернення відповідача до позивача із заявою про надання статусу безробітного з виплатою допомоги по безробіттю, для одержання статусу безробітного громадянин особисто подає у день, що настає після закінчення встановленого строку пошуку підходящої роботи, до центру зайнятості відповідну заяву та письмову інформацію про те, що він не має заробітку або інших передбачених законодавством доходів і не зареєстрований як фізична особа підприємець, а також копію довідки про присвоєння ідентифікаційного номера.
Підпунктом 1 пункту 5.5 розділу 5 Порядку надання допомоги по безробіттю, у тому числі одноразової її виплати для організації безробітними підприємницької діяльності, затвердженого Наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 20.11.2000 № 307, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 14.12.2000 за № 915/5136 виплата допомоги по безробіттю припиняється у разі: працевлаштування безробітного, зайняття підприємницькою або іншою діяльністю, пов'язаною з одержанням доходу безпосередньо від цієї діяльності, виконання робіт (послуг) за цивільно-правовими угодами (з дня працевлаштування, державної реєстрації як суб'єкта підприємницької або іншої діяльності, виконання робіт (послуг) за цивільно-правовими угодами).
Відповідно до ч. 3 ст. 36 Закону № 1533-ІІІ сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг застрахованій особі внаслідок умисного невиконання нею своїх обов'язків та зловживання ними стягується з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення та надання соціальних послуг.
Таким чином відповідач, звертаючись до центру зайнятості із відповідною заявою приховав обставини, що впливали на надання йому статусу безробітного та виплату йому допомоги по безробіттю, тобто умисно не виконав свій обовязок, покладений на нього ст. 36 Закону № 1533-ІІІ.
Відповідно до п. 6 Порядку розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення безробітним, затвердженого Наказом Міністерства праці та соціальної політики України, Державної податкової адміністрації України 13.02.2009 № 60/62, Постановою правління Пенсійного фонду України від 13 лютого 2009 року № 7-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 12 березня 2009 р. за № 232/16248, у разі встановлення центром зайнятості відповідно до цього Порядку належності безробітної особи до категорії зайнятих така особа знімається з обліку як безробітна в установленому законодавством порядку та повертає суму незаконно отриманого матеріального забезпечення і вартості наданих соціальних послуг з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати матеріального забезпечення та надання соціальних послуг.
Згідно з п. 7 Порядку рішення про повернення коштів особою чи роботодавцем оформлюється наказом, який відповідно до п. 9 Порядку може бути оскаржено в центрі зайнятості вищого рівня або в судовому порядку. Протягом двох робочих днів після прийняття рішення центр зайнятості надсилає особі чи роботодавцю рекомендованим листом повідомлення про необхідність протягом 15 календарних днів з дня отримання повідомлення повернути незаконно виплачені кошти.
Пунктом 8 Порядку визначено, що у разі відмови особи чи роботодавця повернути кошти, а також у разі неповернення їх у встановлений строк стягнення таких коштів здійснюється у судовому порядку відповідно до законодавства.
З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що адміністративний позов є обґрунтованим та підлягає задоволенню у повному обсязі.
Враховуючи вищезазначене, та керуючись ст.ст. 2, 4, 7 12, 14, 86, 158 163 КАС України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов Запорізького міського центру зайнятості та Запорізького обласного центру зайнятості до ОСОБА_2 задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_2 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1) суму незаконно отриманої допомоги по безробіттю у розмірі 846 грн. 77 коп. (вісімсот сорок шість грн. 77 коп.), які перерахувати на користь Запорізького міського центру зайнятості на рахунок: одержувач Запорізький міський центр зайнятості, код ЄДРПОУ 20482573, банк одержувача ГУДКУ у Запорізькій області, МФО 813015, р/р 37179300901007;
Стягнути з ОСОБА_2 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1) суму коштів вартості професійної перепідготовки у розмірі 424 грн. 98 коп. (чотириста двадцять чотири грн. 98 коп.), які перерахувати на користь Запорізького обласного центру зайнятості на рахунок: одержувач Запорізький обласний центр зайнятості, код ЄДРПОУ 03491412, банк одержувача ГУДКУ у Запорізькій області, МФО 813015, р/р 37170300901006.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України, або прийняття постанови у письмовому провадженні - з дня отримання копії постанови, апеляційної скарги з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя О.В. Прудивус
Постанова у повному обсязі складена 21 січня 2011 року.