ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
17 січня 2011 року Справа № 2а-10380/10/0870
Запорізький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді О.В. Конишевої,
при секретарі судового засідання А.С. Нецик
За участю представників сторін:
від позивача: не зявився
від відповідача: не зявився
розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовною заявою : Регіонального управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової адміністрації України в Запорізькій області
до : Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1
про : стягнення суми фінансової санкції у розмірі 2 700 грн.
ВСТАНОВИВ:
До Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Регіонального управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової адміністрації України в Запорізькій області до Фізичної особи підприємця ОСОБА_1 про стягнення суми фінансової санкції у розмірі 2700 грн.
Відповідно до ч. 2 ст. 5 КАС України провадження в адміністративних справах здійснюється відповідно до закону, чинного на час вчинення окремої процесуальної дії, розгляду і вирішення справи.
Згідно з ч. 1 ст.41 КАС України суд під час судового розгляду адміністративної справи здійснює повне фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу. У звязку із неявкою у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, на підставі приписів ч.6 ст.12 та ч.1 ст.41 КАС України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.
Керуючись приписами ст. 41 КАС України суд розглянув справу на підставі наявних доказів, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.
Розглянувши надані документи судом установлені наступні обставини.
Позивач ґрунтує свої вимоги на положеннях ст. ст. 11, 11-1, 17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів». Посилається на те, що проведеною працівниками регіонального управління перевіркою встановлено порушення відповідачем вимог ст.ст. 11,11-1 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», а саме: роздрібна торгівля тютюновими виробами за цінами, вищими від максимальних роздрібних цін на тютюнові вироби, встановлених виробниками або імпортерами таких тютюнових виробів та зберігання алкогольних напоїв без марок акцизного збору встановленого зразка, відповідальність за які передбачена статтею 17 зазначеного Закону.
Представник позивача у судове засідання не зявився, надав суду заяву, в якій просить розглянути справу без його участі, позовні вимоги підтримав у повному обсязі, просить стягнути з відповідача суму штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 2700 грн.
Відповідач у судове засідання повторно не зявився, про причини неявки суд не повідомив. Про час та дату судового засідання повідомлений належним чином, заяв про розгляд справи без його участі не надходило.
Проаналізувавши наявні матеріали та фактичні обставини справи, дослідивши і оцінивши надані докази в їх сукупності, суд вважає, позовні вимоги обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі з наступних підстав.
ОСОБА_1 зареєстрований, як фізична особа-підприємець 05.05.2008 Вільнянською районною державною адміністрацією Запорізької області та включений до Єдиного державного реєстру за номером 2083000 0000 001450, про що свідчить свідоцтво про державну реєстрацію серії НОМЕР_2.
Відповідно до ліцензії на право здійснення роздрібної торгівлі алкогольними напоями серії НОМЕР_3 від 09.06.2010 та ліцензії на право здійснення роздрібної торгівлі тютюновими виробами серії НОМЕР_4 від 09.06.2010, виданих Регіональним управлінням Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової адміністрації України в Запорізькій області відповідач здійснює роздрібну торгівлю алкогольними напоями та тютюновими виробами в магазині, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1, який належить відповідачу.
Судом встановлено, що 27.10.2010 працівниками Регіонального управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової адміністрації України в Запорізькій області на підставі направлення від 27.10.2010 №32-328/252 проведено перевірку магазину, який знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 та належить відповідачу, з питань дотримання вимог Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», за результатами якої складено акт від 27.10.2010 №216/321/НОМЕР_1, яким встановлено факт реалізації сигарет «Бонд» за ціною 8 грн., яка є вищою за встановлену максимальну роздрібну ціну (максимальна роздрібна ціна, яка нанесена на пачку становить 6,25 грн.) та зберігання алкогольних напоїв, а саме: пяти паків вина «Дивайн», пляшки вина «Чизай» та двох пляшок вина «Шардоне» без марок акцизного збору встановленого зразка.
Так як, відповідачем було порушено вимоги ст.ст.11,11-1 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» до останнього було застосовано фінансові санкції у вигляді штрафу, передбачені ст.17 зазначеного Закону, а саме:
- за роздрібну торгівлю тютюновими виробами за цінами, вищими від максимальних роздрібних цін на тютюнові вироби, встановлених виробниками або імпортерами таких тютюнових виробів застосовано штраф в розмірі 1 000 грн. (100% вартості наявних у суб'єкта господарювання тютюнових виробів, але не менше 1000 грн.) ;
- за зберігання алкогольних напоїв без марок акцизного збору встановленого зразка, застосовано штраф в розмірі 1 700 грн. (100 відсотків вартості товару, але не менше 1700 грн.).
З урахуванням виявлених порушень та на підставі матеріалів перевірки позивачем винесено рішення від 29.10.2010 №080686 про застосування фінансових санкцій до відповідача у вигляді штрафу в розмірі 2700 грн.
Указане рішення направлено на адресу відповідача та отримано ним 03.11.2010, про що свідчить копія повідомлення про вручення поштового відправлення.
У судовому чи адміністративному порядку рішення відповідачем не оскаржувалось, проте сума фінансових санкцій у встановлений законодавством строк в повному обсязі не сплачена.
Дослідивши матеріали справи, проаналізувавши норми законодавства, суд вважає позовні вимоги такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі з наступних підстав.
Закон України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» від 19.12.1995 №481/95-ВР (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин, далі Закон №418/95-ВР) зазначені основні засади державної політики щодо регулювання виробництва, експорту, імпорту, оптової і роздрібної торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами, забезпечення їх високої якості та захисту здоров'я громадян, а також посилення боротьби з незаконним виробництвом та обігом алкогольних напоїв і тютюнових виробів на території України.
Приписами абз.3 ч.4 ст.11 Закону №418/95-ВР встановлено, що алкогольні напої та тютюнові вироби, які виробляються в Україні, а також такі, що імпортуються в Україну, позначаються марками акцизного збору в порядку, визначеному законодавством.
Відповідно до абз. 14 ч.2 ст.17 Закону №418/95-ВР у випадку зберігання, транспортування, реалізації фальсифікованих алкогольних напоїв та тютюнових виробів, алкогольних напоїв та тютюнових виробів без марок акцизного збору встановленого зразка або з підробленими марками акцизного збору застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів у розмірі 100 % вартості товару, але не менше 1700 грн.
Зі змісту додатку до акту перевірки від 27.10.2010 №216/321/НОМЕР_1 - акту зняття залишків алкогольних напоїв станом на 27.10.2010 вбачається, що загальна вартість наявних алкогольних напоїв у відповідача становить 132,70 грн., а тому позивачем правомірно застосовано до відповідача мінімальний встановлений розмір штрафних санкцій у сумі 1700,00 грн.
Частинами 1,2 ст. 11-1 Закону №418/95-ВР визначено, що встановлена виробником або імпортером максимальна роздрібна ціна на тютюнові вироби наноситься на пачку, коробку або сувенірну коробку тютюнових виробів разом з датою їх виготовлення. Максимальна роздрібна ціна за пачку, коробку або сувенірну коробку наноситься визначеним виробником способом у визначеному виробником місці і складається з її цифрового виразу та скороченого найменування грошової одиниці України.
Із матеріалів справи вбачається, що проведеною перевіркою встановлено факт реалізації сигарет «Бонд» за ціною 8,00 грн., яка є вищою за встановлену максимальну роздрібну ціну (максимальна роздрібна ціна, яка нанесена на пачку становить 6,25 грн.)
Відповідно до абз. 13 ч.2 ст.17 Закону № 418/95-ВР у випадку роздрібної торгівлі тютюновими виробами за цінами, вищими від максимальних роздрібних цін на тютюнові вироби, встановлених виробниками або імпортерами таких тютюнових виробів застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів у розмірі 100 % вартості наявних у суб'єкта господарювання тютюнових виробів, але не менше 1000 грн.
Зі змісту додатку до акту перевірки від 27.10.2010 №216/321/НОМЕР_1 - акту зняття залишків тютюнової продукції станом на 27.10.2010 вбачається, що загальна вартість наявних тютюнових виробів у відповідача становить 632,50 грн., а тому позивачем правомірно застосовано до відповідача мінімальний встановлений розмір штрафних санкцій у сумі 1000,00 грн.
Відповідно до абз. 13,14 ч. 2, ч. 4, ч. 5 ст. 17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», до суб'єктів підприємницької діяльності застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів у разі: роздрібної торгівлі тютюновими виробами за цінами, вищими від максимальних роздрібних цін на тютюнові вироби, встановлених виробниками або імпортерами таких тютюнових виробів, - 100 відсотків вартості наявних у суб'єкта господарювання тютюнових виробів, але не менше 1000 гривень; зберігання, транспортування, реалізації фальсифікованих алкогольних напоїв та тютюнових виробів, алкогольних напоїв та тютюнових виробів без марок акцизного збору встановленого зразка або з підробленими марками акцизного збору - 100 відсотків вартості товару, але не менше 1700 гривень; рішення про стягнення штрафів, передбачених частиною другою цієї статті, приймаються органом, який видав ліцензію на право виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями і тютюновими виробами, та іншими органами виконавчої влади у межах їх компетенції, визначеної законами України; у разі невиконання суб'єктом підприємницької діяльності рішення органів, зазначених у частині третій цієї статті, сума штрафу стягується на підставі рішення суду.
Механізм застосування зазначених вище фінансових санкцій визначений Порядком застосування фінансових санкцій, передбачених ст.17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», який затверджений Постановою КМУ від 02.06.2003 №790 (далі Порядок).
Пунктом 6 вказаного Порядку передбачено, що рішення про застосування фінансових санкцій, передбачених п.2 цього Порядку, приймаються керівником, а у разі його відсутності - заступником керівника органу, який видав ліцензію на право виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями і тютюновими виробами (Департамент контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової адміністрації, його регіональні управління та їх територіальні підрозділи, Мінекономіки), чи керівником (його заступником) органів МВС, МОЗ, Державної податкової адміністрації, Держкомстату, Держспоживстандарту у межах їх компетенції, визначеної законодавством.
Пунктом 10 Порядку передбачено, що у разі невиконання суб'єктом підприємницької діяльності рішення про застосування фінансових санкцій протягом 30 днів після його отримання сума санкцій стягується на підставі рішення суду.
До теперішнього часу сума заборгованості зі штрафних санкцій у розмірі 2 700 грн. відповідачем не сплачена.
Згідно із вимогами ст.11 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Аналізуючи вище викладене, суд вважає, що позивачем правомірно та у відповідності із приписами чинного законодавства прийнято рішення про застосування фінансових санкцій від 29.10.2010 №080686. Отже, суд приходить до висновку, що позовні вимоги є доведеними, обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню в повному обсязі.
За правилами частини 4 статті 94 КАС України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
Керуючись ст.ст. 2, 4, 7, 158, 160, 167 КАС України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити у повному обсязі.
Стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 фінансові санкції у сумі 2700 (дві тисячі сімсот) грн. одержувач Державний бюджет м. Вільнянська Запорізької області, код ЄДРПОУ 34677061, р/р 31111106700079, код бюджетної класифікації 21081100 ГУДКУ у Запорізькій області, МФО 813015.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України з дня складення її в повному обсязі, апеляційної скарги, з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова виготовлена у повному обсязі 24.01.2011.
Суддя /підпис/ О.В. Конишева