Єдиний державний реєстр судових рішень
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
27 квітня 2026 рокуСправа №160/1344/26
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі: головуючого - судді Кучми К.С., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання відмови протиправною та зобов`язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовною заявою, в якій просить:
- визнати протиправною відмову Комісії для розгляду питань надання військовозобов`язаним відстрочок від призову на військову службу під час мобілізації при ІНФОРМАЦІЯ_2 у наданні йому відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на особливий період, оформлену повідомленням № 20260116-292548 від 16.01.2026 року;
- зобов`язати Комісію для розгляду питань надання військовозобов`язаним відстрочок від призову на військову службу під час мобілізації при ІНФОРМАЦІЯ_2 повторно розглянути його заяву про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на особливий період від 16.01.2026 року, та прийняти рішення з урахуванням висновків суду.
В обґрунтування заявлених позовних вимог зазначено, що 16.01.2026 року позивач через ЦНАП подав до відповідача заяву про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на підставі п.1 ч.3 ст.23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" (студенти та докторанти, що здобувають вищий рівень освіти). До вказаної заяви позивач надав всі необхідні документи, зокрема й довідку з ЄДБО, якою підтверджується факт здобуття ним вищого рівня освіти. Проте, того ж дня в ЦНАП позивачу надано повідомлення від 16.01.2026 року № 20260116-292548 про відмову у наданні відстрочки, оскільки він не перебуває на військовому обліку, та йому необхідно актуалізувати військово-облікові дані звернувшись до ТЦК та СП. Так, 26.04.2018 року позивача дійсно було виключено з військового обліку на підставі п.6 ч.6 ст.37 Закону України "Про військовий обов`язок і військову службу", як засудженого за вчинення тяжкого злочину. Однак, у відповідь на адвокатський запит відповідач у листі від 18.11.2025 року № 15895 повідомив, що позивач перебуває на обліку військовозобов`язаних у зв`язку із внесенням змін до п.6 ч.6 ст.37 Закону України "Про військовий обов`язок і військову службу". Позивач вважає відмову у наданні йому відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації протиправною. Вказане й стало підставою для звернення до суду з позовом.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 26.01.2026 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі. Розгляд справи призначено за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи. Витребувано від відповідача належним чином завірену копію заяви позивача про надання відстрочки з усіма додатками до неї, що була розглянута 16.01.2026 року ІНФОРМАЦІЯ_3 та рішення прийнятого за наслідками розгляду вказаної заяви.
До суду 12.02.2026 року від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, в якому зазначено, що позивач не має права на звернення із заявою про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, оскільки суб`єктом такого звернення (виходячи з приписів ст.23 Закону № 3543-XII та п.58 Порядку № 560) може бути лише військовозобов`язаний (особа, яка перебуває на військовому обліку). До ІНФОРМАЦІЯ_4 від Центру надання адміністративних послуг не надходила заява позивача про надання йому відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації. У зв`язку з чим, вона не розглядалась Комісією при ІНФОРМАЦІЯ_5 . За приписами п.81 Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов`язаних та резервістів, затвердженого постановою КМУ від 30.12.2022 року № 1487, взяття на військовий облік призовників, військовозобов`язаних та резервістів у районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки, органах СБУ, відповідних підрозділах розвідувальних органів здійснюється за їх особистої присутності (крім випадків, визначених у пунктах 15, 15-1 цього Порядку). При цьому взяття на військовий облік здійснюється за умови наявності паспорта громадянина України (паспорта громадянина України для виїзду за кордон у випадку подання заяви про взяття на військовий облік через закордонну дипломатичну установу України) та військово-облікового документа. Відповідач вказує, що позивач не звертався до ІНФОРМАЦІЯ_4 для взяття на військовий облік. При цьому, відповідь ІНФОРМАЦІЯ_4 від 18.11.2025 №15895 на адвокатський запит не містить зазначення про те, що позивач перебуває на обліку військовозобов`язаних, як про це зазначає його представник. Враховуючи викладене, відповідач просив суд відмовити у задоволенні позову та витребувати з Центру надання адміністративних послуг виконавчого комітету Павлоградської міської ради (ЄДРПОУ 04052229) докази по цій справі.
Ухвалою суду від 16.02.2026 року витребувано від Центру надання адміністративних послуг виконавчого комітету Павлоградської міської ради (ЄДРПОУ 04052229) по адміністративній справі №160/1344/26: завірену належним чином копію заяви ОСОБА_1 (рнокпп НОМЕР_1 ) про надання відстрочки з усіма додатками до неї; підтвердження направлення ІНФОРМАЦІЯ_5 заяви ОСОБА_1 про надання йому відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації; інформацію про те, ким підписано повідомлення 20260116-292548 про відмову в наданні відстрочки, зазначивши документ, на підставі якого було видано вказане повідомлення.
08.04.2026 року на адресу суду надійшов лист від виконавчого комітету Павлоградської міської ради "Про надання інформації", в якому зазначено, що відповідно до п.13 Порядку за відсутності підстави для припинення руху заяви, заява та додані до неї документи автоматично засобами Порталу Дія з використанням системи електронної взаємодії державних електронних інформаційних ресурсів "Трембіта" надсилаються до захищеної системи електронного документообігу Міноборони для наступної передачі суб`єкту надання послуги. У випадку, передбаченому цим пунктом, засобами Порталу Дія формується інформаційне повідомлення про успішне надсилання заяви суб`єкту надання послуги. Таке інформаційне повідомлення відображається в особистому кабінеті адміністратора центру, використовується для інформування суб`єкта звернення та не підлягає завантаженню, друку та/або видачі. При цьому адміністратором центру надається суб`єкту звернення опис вхідного пакета документів. Відповідно до п.14 Порядку суб`єкт надання послуги опрацьовує заяву, після чого надсилає засобами Реєстру в порядку електронної інформаційної взаємодії до центру, через який була подана заява, повідомлення про результат такого опрацювання (позитивне рішення про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період або рішення про відмову у її наданні). Інформування суб`єкта звернення здійснюється у порядку та строки, передбачені пунктом 60 Порядку призову. Зокрема, у разі прийняття рішення про відмову у наданні відстрочки адміністратор центру роздруковує відповідне повідомлення про відмову у наданні відстрочки без використання спеціальних бланків та/або додаткового засвідчення підписом чи скріплення гербовою печаткою та видає його суб`єкту звернення (на вимогу). Повідомлення про відмову за формою згідно з додатком 7 до Порядку призову з накладеною кваліфікованою електронною печаткою суб`єкта надання послуги також окремо підлягає надсиланню суб`єктом надання послуги технічним засобом електронної комунікації (електронною поштою) безпосередньо на адресу електронної пошти суб`єкта звернення, зазначену в заяві. Виходячи з вищевикладеного, повідомляємо, що у відділі надання адміністративних послуг виконавчого комітету Павлоградської міської ради не зберігаються паперові копії документів, зазначені в ухвалі суду від 16.02.2026 р., оскільки це не передбачено Порядком.
22.04.2026 року на адресу суду від позивача надійшло клопотання про приєднання до матеріалів справи копії адвокатського запиту від 10.11.2025 року до відповідача.
Дослідивши матеріали справи, враховуючи позицію сторін, оцінивши докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному та об`єктивному розгляді обставин справи, суд встановив наступні обставини справи.
Судом встановлено, що 26.04.2018 року позивача було виключено з військового обліку військовозобов`язаних на підставі п.6 ч.6 ст.37 Закону України "Про військовий обов`язок і військову службу".
Згідно із довідкою про здобувача освіти за даними Єдиної державної електронної бази з питань освіти інформація про поточне здобуття освіти щодо ОСОБА_1 зазначено, що він з 01.09.2024 року по 30.06.2028 року на денній формі здобуття освіти отримує ступінь/рівень освіти бакалавр за спеціальністю "017 Фізична культура і спорт" у Державному вищому навчальному закладі "Донбаський державний педагогічний університет". На підставі даних, що містяться в Єдиний державній електронній базі з питань освіти, поточне здобуття освіти не порушує послідовності, визначеної частиною другою статті 10 Закону України "Про освіту" міститься відмітка "так, не порушує".
09.10.2025 року ДВНЗ "Донбаський державний педагогічний університет" на ім`я позивача видана довідка в тому, що він є здобувачем 2 курсу першого (бакалаврського) рівня вищої освіти за освітньою програмою "Фізична культура і спорт" за спеціальністю "017 Фізична культура і спорт" на очній (денній) природничо-математичної освіти та фізичної культури за рахунок фізичних та/або юридичних осіб. Термін навчання: з 01.09.2024 р. по 30.06.2028 p. Наказ про зарахування: від 14.08.2024 р. № 292.
10.11.2025 року адвокат звернувся із адвокатським запитом до ІНФОРМАЦІЯ_4 в інтересах ОСОБА_1 , в якому просив, зокрема надати письмову відповідь, чи обліковується позивач як військовозобов`язаний (або інша категорія обліку).
Листом відповідача від 18.11.2025 року № 15895 зазначено, що особи, які раніше були виключені з обліку на підставі пункту 6 частини 6 статті 37 Закону України "Про військовий обов`язок та військову службу" на даний час підлягають призову, крім засуджених за вчинення злочинів проти основ національної безпеки України, військовозобов`язаних, і, відповідно до цього, позивач перебуває на обліку військовозобов`язаних.
Відповідно до витягу із застосунку "Резерв+" від 05.12.2025 року, а саме пунктом "категорія обліку" зазначено, що позивач не військовозобов`язаний, пунктом "ТЦК та СП" ОСОБА_1 зазначено ІНФОРМАЦІЯ_6 .
Позивач 16.01.2026 року звернувся із заявою, в якій просив оформити у порядку, визначеному постановою КМУ від 16.05.2024 року № 560, довідку про відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації. Додатками зазначено наступні завірені копії документів: паспорта та рнокпп, витягу з реєстру територіальної громади, квитанції про сплату навчання в університеті № 51517164, виписки з ЄДЕБО щодо навчання студента, тимчасове посвідчення військовозобов`язаного, студентський квиток, довідка Міністерства освіти України щодо навчання його на 2-му (бакалаврському) курсі вищого навчального закладу, на денній формі, та відповіді ІНФОРМАЦІЯ_4 № 15895 від 18.11.2025 року.
Повідомленням № 20260116-292548 від 16.01.2026 року про відмову позивачу в наданні відстрочки вирішено, що особа знайдена в реєстрі, але не перебуває на військовому обліку, знята чи виключена з обліку. Для отримання відстрочки необхідно актуалізувати військово-облікові дані звернувшись до ТЦК та СП.
Аналізуючи виниклі між сторонами правовідносини, суд доходить наступного.
Згідно із статтею 1 Закону України "Про військовий обов`язок і військову службу" від 25.03.1992 року № 2232-XII (далі - Закон № 2232-XII) захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов`язком громадян України. Військовий обов`язок установлюється з метою підготовки громадян України до захисту Вітчизни, забезпечення особовим складом Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення та Державної спеціальної служби транспорту, посади в яких комплектуються військовослужбовцями. Військовий обов`язок включає у тому числі проходження військової служби.
Указом Президента України № 64/2022 року від 24.02.2022 року у зв`язку з військовою агресією російської федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України "Про правовий режим воєнного стану", постановлено ввести в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24.02.2022 року строком на 30 діб. Строк дії воєнного часу неодноразово продовжувався відповідними Указами Президента України і діє на теперішній час.
Згідно із ч.10 ст.1 Закону № 2232-XII, громадяни України, які підлягають взяттю на військовий облік, перебувають на військовому обліку призовників або у запасі Збройних Сил України, у запасі Служби безпеки України, розвідувальних органів України чи проходять службу у військовому резерві, зобов`язані:
уточнити протягом 60 днів з дня набрання чинності указом Президента України про оголошення мобілізації, затвердженим Верховною Радою України, свої персональні дані через центр надання адміністративних послуг або через електронний кабінет призовника, військовозобов`язаного, резервіста, або у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки;
прибувати за викликом районного (об`єднаного районного), міського (районного у місті, об`єднаного міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (далі - відповідні районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки), Центрального управління або регіонального органу Служби безпеки України, відповідного підрозділу розвідувальних органів України для оформлення військово-облікових документів, взяття на військовий облік, проходження медичного огляду, направлення на підготовку з метою здобуття або вдосконалення військово-облікової спеціальності, призову на військову службу або на збори військовозобов`язаних та резервістів;
проходити медичний огляд згідно з рішеннями комісії з питань взяття на військовий облік, комісії з питань направлення для проходження базової військової служби або військово-лікарської комісії відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, закладів охорони здоров`я Служби безпеки України, а у Службі зовнішньої розвідки України, розвідувальному органі Міністерства оборони України чи розвідувальному органі центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони державного кордону, - за рішенням керівників відповідних підрозділів або військово-лікарської комісії Служби зовнішньої розвідки України, розвідувального органу Міністерства оборони України чи центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони державного кордону, відповідно;
проходити підготовку до військової служби, військову службу і виконувати військовий обов`язок у запасі;
виконувати правила військового обліку, встановлені законодавством.
Законом України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" від 21.10.1993 року №3543-XII (далі - Закон №3543-XII) встановлено правові основи мобілізаційної підготовки та мобілізації в Україні.
Відповідно до ст.1 Закону №3543-XII, мобілізація - комплекс заходів, здійснюваних з метою планомірного переведення національної економіки, діяльності органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій на функціонування в умовах особливого періоду, а Збройних Сил України, інших військових формувань, сил цивільного захисту - на організацію і штати воєнного часу. Мобілізація може бути загальною або частковою та проводиться відкрито чи приховано.
В силу ч.1 ст.22 Закону № 3543-XII, громадяни зобов`язані: з`являтися за викликом до територіального центру комплектування та соціальної підтримки у строк та місце, зазначені в повістці (військовозобов`язані, резервісти Служби безпеки України - за викликом Центрального управління або регіонального органу Служби безпеки України, військовозобов`язані, резервісти розвідувальних органів України - за викликом відповідного підрозділу розвідувальних органів України), для взяття на військовий облік військовозобов`язаних чи резервістів, визначення їх призначення на особливий період, направлення для проходження медичного огляду.
Статтею 23 Закону № 3543-XII, для деяких категорій громадян встановлена відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації.
Згідно із абзацом 3 частини 1 статті 23 Закону № 3543-XII, не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов`язані: жінки та чоловіки, на утриманні яких перебувають троє і більше дітей віком до 18 років, крім тих, які мають заборгованість із сплати аліментів, сукупний розмір якої перевищує суму платежів за три місяці.
На підставі частини 11 статті 38 Закону № 2232-XII, призовники, військовозобов`язані, резервісти в разі зміни їх сімейного стану, стану здоров`я, адреси місця проживання (перебування), номерів засобів зв`язку та адреси електронної пошти (за наявності електронної пошти), освіти, місця роботи, посади зобов`язані особисто в семиденний строк повідомити про такі зміни відповідні органи, де вони перебувають на військовому обліку, у тому числі у випадках, визначених Кабінетом Міністрів України, через центри надання адміністративних послуг та інформаційно-телекомунікаційні системи.
Порядок організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов`язаних та резервістів, затверджений постановою КМУ від 30.12.2022 року № 1487 (далі - Порядок № 1487).
Відповідно до пункту 2 Порядку № 1487, військовий облік є складовою змісту мобілізаційної підготовки держави. Він полягає у цілеспрямованій діяльності державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій щодо: фіксації, накопичення та аналізу наявних людських мобілізаційних ресурсів за військово-обліковими ознаками; здійснення заходів із забезпечення виконання встановлених правил військового обліку призовниками, військовозобов`язаними та резервістами; подання відомостей (персональних та службових даних) стосовно призовників, військовозобов`язаних та резервістів до органів ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов`язаних та резервістів.
Згідно із підпунктом 8 пункту 1 Правил військового обліку призовників, військовозобов`язаних та резервістів (додаток 2 до Порядку № 1487) (в редакції, що діяла станом на час звернення позивача з відповідною заявою), призовники, військовозобов`язані та резервісти повинні особисто повідомляти в семиденний строк органам, в яких вони перебувають на військовому обліку, про зміну персональних даних, зазначених у статті 7 Закону України "Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов`язаних та резервістів", а також надавати зазначеним органам документи, що підтверджують право на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації з підстав, визначених у статті 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію".
Відповідно до пункту 23 Порядку № 1487, призовники, військовозобов`язані та резервісти в разі зміни адреси їх місця проживання або інших персональних даних зобов`язані особисто в семиденний строк повідомити про такі зміни відповідним органам, де вони перебувають на військовому обліку, зокрема у випадках, визначених постановою КМУ від 07.02.2022 року № 265 "Деякі питання декларування і реєстрації місця проживання та ведення реєстрів територіальних громад", через центри надання адміністративних послуг та інформаційно-комунікаційні системи.
Призовники, військовозобов`язані та резервісти, які не актуалізували інформацію про себе в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов`язаних та резервістів, особисто у семиденний строк з дня внесення змін до персональних даних прибувають із паспортом громадянина України та військово-обліковими документами до відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, органу СБУ, відповідного підрозділу розвідувального органу, який організовує та веде військовий облік на території адміністративно-територіальної одиниці, для взяття їх на військовий облік, зняття з військового обліку або внесення змін до їх облікових даних.
При цьому, як Закон № 2232-XII, так і Порядок № 1487 передбачає особисте повідомлення орган, де вони перебувають на військовому обліку, через центри надання адміністративних послуг та інформаційно-комунікаційні системи.
Відповідно до п.19 Порядку №1487, призовники, військовозобов`язані та резервісти, винні в порушенні вимог правил військового обліку, несуть відповідальність згідно із законом.
Згідно із п.4 Правил військового обліку призовників, військовозобов`язаних та резервістів, громадяни, які ухиляються від військового обліку, навчальних (перевірочних) або спеціальних зборів, від призову на строкову військову службу, військову службу за призовом осіб офіцерського складу, військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період, несуть кримінальну відповідальність.
Постановою КМУ від 16.05.2024 року № 560 затверджено Порядок проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, який, зокрема, визначає процедуру надання військовозобов`язаним та резервістам відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період та її оформлення (далі - Порядок № 560).
Цей Порядок визначає: механізм реалізації повноважень та взаємодію між місцевими держадміністраціями, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами, організаціями незалежно від підпорядкування і форми власності, органами військового управління, органами та підрозділами, що входять до системи поліції, та посадовими особами територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки з організації проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період; процедуру оповіщення військовозобов`язаних та резервістів, їх прибуття до територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, військових частин Збройних Сил, інших військових формувань, Центрального управління або регіонального органу СБУ чи відповідного підрозділу розвідувальних органів; процедуру перевірки військово-облікових документів громадян, уточнення персональних даних військовозобов`язаних та резервістів та внесення відповідних змін у військово-облікові документи; процедуру надання військовозобов`язаним та резервістам відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період та її оформлення; організацію медичного огляду військовозобов`язаних та резервістів для визначення придатності до військової служби; процедуру оформлення призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період; механізм відправлення військовозобов`язаних та резервістів до місць проходження військової служби (пункт 1 Порядку № 650).
Відповідно до пункту 56 Порядку № 560 відстрочка від призову на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період надається військовозобов`язаним з підстав, визначених статтею 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію".
Згідно із пунктом 58 Порядку № 560, за наявності підстав для одержання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період військовозобов`язані (крім заброньованих та посадових (службових) осіб, зазначених у підпунктах 16-23 пункту 1 додатка 5) особисто подають на ім`я голови комісії районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу заяву за формою, визначеною у додатку 4, до якої додаються документи, що підтверджують право на відстрочку, або копії таких документів, засвідчені в установленому порядку, зазначені у переліку згідно з додатком 5. Заява військовозобов`язаного підлягає обов`язковій реєстрації.
Органи державної влади, інші державні органи, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи та організації зобов`язані оформити відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації військовозобов`язаним працівникам (державним службовцям), які заброньовані у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, а також посадовим (службовим) особам, зазначеним у підпунктах 16-23 пункту 1 додатка 5, у районному (міському) територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки, на території відповідальності якого вони розміщуються. До відповідного територіального центру комплектування та соціальної підтримки подаються документи, зазначені у переліку згідно з додатком 5.
Відповідні органи, в яких працюють посадові (службові) особи, зазначені у підпунктах 16-23 пункту 1 додатка 5, надсилають завірену копію довідки про надання таким особам відстрочки (додаток 6) до територіального центру комплектування та соціальної підтримки, Центрального управління або регіонального органу СБУ або відповідного підрозділу розвідувальних органів, у якому така особа перебуває на військовому обліку.
На підставі пункту 60 Порядку № 560, комісія вивчає отримані заяву та підтвердні документи, оцінює законність підстав для надання відстрочки, за потреби готує запити до відповідних органів державної влади для отримання інформації, що підтверджує право заявника на відстрочку, або використовує інформацію з публічних електронних реєстрів.
Комісія зобов`язана розглянути отримані на розгляд заяву та документи, що підтверджують право на відстрочку, протягом семи днів з дати надходження, але не пізніше ніж протягом наступного дня від дати отримання інформації на запити до органів державної влади.
На підставі розгляду отриманих документів комісія ухвалює рішення про надання або відмову у наданні відстрочки. Рішення комісії оформляється протоколом.
Про прийняте комісією рішення повідомляється засобами телефонного, електронного зв`язку або поштою заявнику не пізніше ніж на наступний день після ухвалення такого рішення.
У разі позитивного рішення військовозобов`язаному надається довідка із зазначенням строку відстрочки за формою, визначеною у додатку 6.
У разі відмови у наданні відстрочки військовозобов`язаному повідомляють письмово із зазначенням причин відмови за формою, визначеною у додатку 7. Таке рішення може бути оскаржене у судовому порядку.
До ухвалення комісією рішення військовозобов`язаний не підлягає призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період.
Відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації надається на строк дії відповідних законних підстав, але не більш як на строк проведення мобілізації, встановлений Указом Президента України. У разі продовження строку проведення мобілізації перевірка підстав у військовозобов`язаного на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації, крім підстав, зазначених у пункті 2 частини першої, пунктах 3, 4, 5 частини третьої статті 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію", здійснюється за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов`язаних та резервістів.
Відстрочка посадовим (службовим) особам, зазначеним в підпунктах 16-23 пункту 1 додатка 5, надається на строк їх перебування на відповідній посаді територіальним центром комплектування та соціальної підтримки, зазначеним в абзаці другому пункту 58 цього Порядку. У разі звільнення зазначених посадових (службових) осіб чи переведення на посаду, не зазначену в підпунктах 16-23 пункту 1 додатка 5, відповідний орган державної влади, інший державний орган в одноденний строк інформує шляхом надсилання листа відповідний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки, який оформив військовозобов`язаному відстрочку, для її анулювання, а також територіальний центр комплектування та соціальної підтримки, Центральне управління або регіональний орган СБУ або відповідний підрозділ розвідувальних органів, у яких така особа перебуває на військовому обліку.
Законом № 2232-XII, Порядком № 1487 та Порядком № 560 не передбачено обов`язку особистого прибуття військовозобов`язаних до територіального центру комплектування та соціальної підтримки для повідомлення про зміни їх сімейного стану, стану здоров`я тощо, а також обов`язку особистого прибуття до ТЦК для подання заяви та документів на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації.
Відповідно до пункту 1 Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, затвердженого постановою КМУ від 23.02.2022 року № 154 (далі - Положення № 154) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки є органами військового управління, що забезпечують виконання законодавства з питань військового обов`язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації.
Територіальні центри комплектування та соціальної підтримки утворюються в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі, інших містах, районах, районах у містах.
Згідно із пунктом 7 Положення № 154 територіальні центри комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, мм. Києва та Севастополя є юридичними особами публічного права, мають самостійний баланс, реєстраційні рахунки в органах Казначейства.
Районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки є відокремленими підрозділами відповідних територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, мм. Києва та Севастополя.
З метою забезпечення виконання завдань та визначених функцій районних територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки у їх складі утворюються структурні підрозділи (відділи, відділення, групи, служби), які провадять діяльність відповідно до положення про структурний підрозділ районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки, що затверджується керівником районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки.
На підставі пункту 8 Положення № 154 завданнями територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки відповідно до покладених обов`язків є виконання законодавства з питань військового обов`язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації […].
Як визначено пунктом 9 Положення № 154 територіальні центри комплектування та соціальної підтримки відповідно до покладених на них завдань: […] оформлюють та видають військово-облікові документи призовникам, військовозобов`язаним та резервістам; […] розглядають звернення військовослужбовців, працівників та членів їх сімей, а також громадян з питань, що належать до компетенції територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, а також ведуть прийом громадян, які звертаються із зазначених питань, видають необхідні довідки та інші документи.
Відповідно до пункту 11 Положення № 154 районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки […] оформляють для військовозобов`язаних, резервістів відстрочки від призову під час мобілізації та в особливий період і воєнний час, які надаються в установленому порядку, а також ведуть їх спеціальний облік […].
В позові позивачем зазначено, що ним 16.01.2026 року було подано заяву про надання відстрочки на військову службу під час мобілізації на підставі п.1 ч.3 ст.23 Закону №3543-XII (здобувачі професійної, фахової передвищої та вищої освіти, які навчаються за денною або дуальною формою здобуття освіти і здобувають рівень освіти, що є вищим за раніше здобутий рівень освіти у послідовності, визначеній частиною другою статті 10 Закону України "Про освіту", а також докторанти та особи, зараховані на навчання до інтернатури).
Однак, відповідач у своєму відзиві стверджує, що до ІНФОРМАЦІЯ_4 від центру надання адміністративних послуг не надходила заява позивача про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації. У зв`язку з цим, вона не розглядалась Комісією при ІНФОРМАЦІЯ_5 .
Проте, в матеріалах справи відсутні докази, що позивач звертався до ІНФОРМАЦІЯ_4 для взяття його на військовий облік.
При цьому, відповідь ІНФОРМАЦІЯ_4 від 18.11.2025 №15895 на адвокатський запит не містить зазначення про те, що позивач перебуває на обліку військовозобов`язаних, як про це зазначає його представник.
Як суд зазначав вище, 26.04.2018 року позивача було виключено з військового обліку військовозобов`язаних на підставі п.6 ч.6 ст.37 Закону України "Про військовий обов`язок і військову службу".
Матеріали справи свідчать, що повідомленням від 16.01.2026 року №20260116-292548 про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації зазначено позивачу необхідно особисто надати документи до ІНФОРМАЦІЯ_7 та, що особа знайдена в реєстрі, але не перебуває на військовому обліку, знята чи виключена з обліку.
В матеріалах справи міститься витяг із застосунку "Резерв+" від 05.12.2025 року, який був наданий позивачем до своєї позовної заяви, а саме пунктом "категорія обліку" зазначено, що ОСОБА_1 не військовозобов`язаний, пунктом "ТЦК та СП" зазначено ІНФОРМАЦІЯ_6 , дійсний до 05.12.2026 року.
Крім того, відповідачем до відзиву на позов надано витяг з облікових даних станом на 11.02.2026 року, в якому зазначено, що ОСОБА_1 виключено з обліку. ІНФОРМАЦІЯ_6 .
Суд також застосовує позицію ЄСПЛ, сформовану в пункті 58 рішення у справі "Серявін та інші проти України" (№ 4909/04): згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов`язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються; хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент; міра, до якої суд має виконати обов`язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі "Руїс Торіха проти Іспанії" (Ruiz Torija v. Spain) № 303-A, пункт 29).
Відповідно до ч.2 ст.2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Частиною 1 статті 9 КАС України визначено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно із ч.ч.1, 2 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. Суб`єкт владних повноважень повинен подати суду всі наявні у нього документи та матеріали, які можуть бути використані як докази у справі.
Таким чином, особливістю адміністративного судочинства є те, що тягар доказування у спорі покладається на відповідача - суб`єкта владних повноважень, який повинен надати суду всі матеріали, які свідчать про його правомірні дії.
В силу ч.3 ст.90 КАС України, суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.
Із заявлених позовних вимог, на підставі аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд робить висновок, що позовна заява не підлягає задоволенню повністю.
Підстави для розподілу судових витрат відсутні.
На підставі викладеного, та керуючись ст.ст.8, 9, 72, 77, 132, 139, 241 - 246, 250, 262 КАС України, суд, -
УХВАЛИВ:
У задоволенні позовної заяви ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання відмови протиправною та зобов`язання вчинити певні дії - відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до ст.255 КАС України та може бути оскаржене в порядку та у строки, встановлені ст.ст.295, 297 КАС України.
Суддя К.С. Кучма