Рішення № 136187703, 30.04.2026, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
30.04.2026
Номер справи
640/8879/22
Номер документу
136187703
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

30 квітня 2026 року Справа№640/8879/22

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Волгіної Н.П., розглянувши в письмовому порядку в спрощеному позовному провадженні адміністративну справу

за позовом Київського міського відділення Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю

до Товариства з обмеженою відповідальністю «РІСТОН ОЙЛ»

про стягнення адміністративно-господарських санкцій та пені за 2021 рік, -

В С Т А Н О В И В:

Київське міське відділення Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю звернулось 16 червня 2022 року до Окружного адміністративного суду міста Києва з адміністративним позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «РІСТОН ОЙЛ», в якому просить суд:

- стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «РІСТОН ОЙЛ» на користь Київського міського відділення Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю адміністративно-господарські санкції у розмірі 162 734,59 грн та пені у розмірі 4 035,82 грн, що разом складає суму у розмірі 166 770,41 грн.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 21 червня 2022 року позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі; вирішено розгляд справи здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін; запропоновано відповідачу подати суду відзив на позовну заяву.

5 серпня 2022 року до Окружного адміністративного суду міста Києва відповідачем подано відзив на позовну заяву.

13 грудня 2022 року Верховна Рада України прийняла Закон України № 2825-ІХ «Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду» (далі Закон № 2825-ІХ), який набрав чинності 15 грудня 2022 року, статтею 1 якого встановлено ліквідувати Окружний адміністративний суд міста Києва.

На підставі п. 2 розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 2825-ІХ проведений автоматизований розподіл адміністративних справ, які не розглянуті Окружним адміністративним судом міста Києва, між окружними адміністративними судами України з урахуванням навантаження, за принципом випадковості та відповідно до хронологічного надходження справ згідно з Порядком передачі судових справ, нерозглянутих Окружним адміністративним судом міста Києва, затвердженим наказом Державної судової адміністрації України від 16 вересня 2024 року № 399.

За результатами автоматизованого розподілу адміністративних справ, які не розглянуті Окружним адміністративним судом міста Києва, між окружними адміністративними судами України, справа № 640/8879/22 передана на розгляд та вирішення Донецькому окружному адміністративному суду.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 25 березня 2025 року адміністративна справа № 640/8879/22 прийнята до провадження суддею зазначеного суду Волгіною Н.П.

26 березня 2025 року до Донецького окружного адміністративного суду від позивача надійшли додаткові пояснення у справі.

Суд вважає за необхідне зазначити, що Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженим Законом України від 24 лютого 2022 року № 2102-IX «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні», у зв`язку із військовою агресією російської федерації в Україні введено воєнний стан із 5 год 30 хв 24 лютого 2022 року строком на 30 діб.

Указами Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні», затвердженими відповідними законами, дія воєнного стану неодноразово продовжувалась та станом на час розгляду справи в Україні продовжує діяти воєнний стан.

В обґрунтування позовних вимог у позові зазначено наступне.

3 лютого 2022 року відповідач подав до Київського міського відділення Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю (надалі - Київське МВ ФСЗОІ) «Звіт про зайнятість та працевлаштування осіб з інвалідністю» за 2021 рік за формою 10-ПОІ (річна) (вх. № 11/1501), згідно із яким середньооблікова кількість штатних працівників облікового складу підприємства у 2021 році склала 185 осіб, з них середньооблікова чисельність штатних працівників, яким відповідно до чинного законодавства встановлена інвалідність, - 6 осіб.

Кількість осіб з інвалідністю, які повинні працювати на робочих місцях відповідача, створених відповідно до вимог ст. 19 Закону України «Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні» від 21 березня 1991 року № 875-ХІІ (зі змінами і доповненнями) - 7 осіб (4% нормативу).

Відповідно до ст. 50 Закону України «Про зайнятість населення» роботодавці зобов`язані своєчасно та в повному обсязі у встановленому порядку подавати територіальним органам центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, інформацію про: попит на робочу силу (вакансії).

Згідно із Порядком подання форми звітності № 3-ПН «Інформація про попит на робочу силу (вакансії)», затвердженим наказом Міністерства соціальної політики України 31 травня 2013 року № 316 (у редакції наказу Міністерства соціальної політики України 5 грудня 2016 року № 1476), форма № 3-ПН подається роботодавцями до базового центру зайнятості незалежно від місцезнаходження роботодавця. Актуальність зазначених у формі № 3-ПН вакансій уточняється базовим центром зайнятості не рідше ніж двічі на місяць.

Для роботодавців на офіційному wеb-порталі державної служби зайнятості (dcz.gov.ua) на головній сторінці Київського міського центру зайнятості (надалі Київський МЦЗ) в розділі «Роботодавцям» в рубриці «Знайти працівника» постійно розміщується і оновлюється інформація про професійно-кваліфікаційний склад безробітних з числа осіб з інвалідністю, зареєстрованих у районних філіях Київського МЦЗ.

За не працевлаштування 1 особи з інвалідністю відповідач до 15 квітня 2022 року повинен був самостійно сплатити адміністративно-господарські санкції у розмірі 162 734,59 грн (сума адміністративно-господарської санкції розрахована відповідно до даних Звіту про зайнятість і працевлаштування осіб з інвалідністю за 2021 рік від 3 лютого 2022 року).

Станом на дату подання позовної заяви адміністративно-господарські санкції відповідачем не сплачені, а отже, у відповідності до ч. 2 ст. 20 Закону України «Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні» відповідачу з 16 квітня 2022 року по 15 червня 2022 року нарахована пеня у розмірі 4035,82 грн.

Загальна сума до сплати складає 166 770,41 грн.

Просить позов задовольнити (а.с. 1-5).

У відзиві на позов ТОВ «РІСТОН ОЙЛ» заперечує проти задоволення позовних вимог позивача, зазначаючи наступне.

У звіті за формою № 10-ПОІ за 2021 рік відповідач зазначив, що середньооблікова чисельність штатних працівників на підприємстві складала 185 осіб (3 особи у офісі у місті Києві, 182 особи у м. Перещепине Новомосковського р-ну Дніпропетровської області; що на підприємстві має працювати 7 осіб з інвалідністю, що становить 4-х відсотковий норматив від загальної чисельності персоналу підприємства і що фактично на підприємстві середньо розрахунково працювало 6 осіб з інвалідністю.

В 6-му рядку Звіту за формою № 10-ПОІ «сума адміністративно-господарських санкцій» зазначено: «Штрафні санкції нараховувати не потрібно. Вимоги ст. 18-20 Закону «Про соціальну захищеність осіб з інвалідністю» виконані».

Наказом по підприємству № 228к §13 від 30 грудня 2020 року був визначений норматив робочих місць на 2021 рік, призначених для працевлаштування осіб з інвалідністю на підприємстві, в кількості 9 простих робочих місць, що перевищує розрахунковий норматив. Атестацію звичайних робочих місць для осіб з інвалідністю на підприємстві провела комісія, яка створена і постійно діяла, згідно з наказом № 228к §14 від 30 грудня 2020 року «Про призначення членів постійно-діючої комісії для атестації робочих місць осіб з інвалідністю на 2021 рік» в складі представників підприємства. Заключеннями цієї комісії підтверджується створення та атестація на підприємстві 13 робочих місць осіб з інвалідністю - в кількості, більшої, ніж визначено Законом.

Відповідач зазначив, що основним видом діяльності підприємства є виробництво олії, яке здійснюється (територіально) в Дніпропетровській області, тому юридична адреса на м. Київ не привела до якихось істотних змін роботи підприємства, крім створення офісу з 3-х чоловік в м. Києві, - всі працівники як працювали в Новоросійському районі, так і продовжують працювати; техніка, основні засоби, виробничі ділянки, автомашини також продовжують працювати в Новомосковському районі.

Про вакансії робочих місць для інвалідів підприємства сповіщало Новомосковський Центр зайнятості, при подачі звітності за формою № 3-ПН (12 січня 2021 року, 9 лютого 2021 року, 10 березня 2021року, 9 квітня 2021 року, 7 травня 2021 року, 14 червня 2021 року, 20 липня 2021 року, 16 серпня 2021 року, 17 вересня 2021 року, 19 жовтня 2021 року, 17 листопада 2021 року 17 грудня 2021 року), з проханням направляти осіб з інвалідністю на атестовані робочі місця. У звітах 3-ПН підприємство вказувало населенні пункти в межах транспортної доступності, з яких транспортом відповідача можлива доставка інвалідів на робочі місця (с. Багате, с. Афанасьевка, с. Лічково, с. Голубовка).

Зазначене підтверджено листом Новомосковського Центру зайнятості від 11 травня 2021 року № 208, в якому також вказано, що у 2021 році безробітні особи з інвалідністю, які перебували на обліку в даному центрі зайнятості, проінформовані про вакансії відповідача.

На підприємство відповідача особи з інвалідністю не направлялися, отже, необґрунтованих відмов у працевлаштуванні таких осіб з боку підприємства, не було.

У поданому підприємством у лютому 2022 року до Фонду соціального захисту інвалідів м. Києва (за місцем юридичної реєстрації підприємства) звіті про зайнятість та працевлаштування осіб з інвалідністю (форма № 10-ПОІ) вказано про створення робочих місць для осіб з інвалідністю та відсутність підстав для застосування щодо підприємства адміністративно-господарських санкцій за 2021 рік, а також зазначено, що фактично підприємство перебуває в Дніпропетровській області (адреса здійснення діяльності, щодо якої подається форма звітності (фактична адреса), де працює 182 особи, а за місцем реєстрації в м. Київ знаходиться лише представницький офіс на 3 особи. Ця інформація надана для пояснення того, що робота з пошуку непрацевлаштованих громадян з інвалідністю підприємством ведеться через Новомосковський центр зайнятості Дніпропетровської області - за своїм фактичним знаходженням.

Просить суд відмовити позивачу в задоволенні позовних вимог (а.с. 18-21).

У додаткових поясненнях від 26 березня 2026 року Київське МВ ФСЗОІ зазначає, що станом на день подання пояснень згідно з даними ЄІАБД відповідачем не сплачено АГС та пеню за 2021 рік у розмірі 166 770,41 грн.

До пояснень додано витяг з Єдиного інформаційного автоматизованого банку даних щодо реєстрації роботодавців та даних про зайнятість і працевлаштування осіб з інвалідністю по ТОВ «РІСТОН ОЙЛ», відповідно до якого кадровий склад ТОВ «РІСТОН ОЙЛ»: кількість штатних працівників 185; кількість працюючих інвалідів 6; кількість інвалідів за нормами 7; заборгованість за попередні роки: 166 770,41 грн (а.с. 164, 167).

Згідно із ч. 1 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Частиною 1 ст. 72 КАС України встановлено, що доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Відповідно до ч. 1 ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.

Дослідивши матеріали справи, оцінивши наявні у справі докази за своїм внутрішнім переконанням, суд встановив наступне.

Позивач, Київське міське відділення Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю (надалі Київське МВ ФСЗОІ, позивач), код ЄДРПОУ 22869098, зареєстроване місцезнаходження: 03150, м. Київ, вул. Велика Васильківська, буд. 104, є державною організацією (установою, закладом) (а.с. 12, 165).

Відповідно до Положення про Фонд соціального захисту осіб з інвалідністю, затвердженого Наказом Міністерства соціальної політики України від 14 квітня 2011 року № 129 (у редакції наказу Міністерства соціальної політики України від 27 березня 2017 року № 477), зареєстрованого в Мінюсті 28 квітня 2011 року за № 528/19266 (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z0528-11#Text), ФСЗОІ є неприбутковою бюджетною установою, діяльність якої спрямовується, координується та контролюється Міністерством соціальної політики України; є юридичною особою публічного права; основними завданнями Фонду є фінансове забезпечення заходів щодо соціальної захищеності осіб з інвалідністю і дітей з інвалідністю в Україні та забезпечення в межах своїх повноважень реалізації заходів щодо зайнятості та працевлаштування осіб з інвалідністю, зокрема, сприяння створенню робочих місць.

За змістом ст. 20 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» від 21 березня 1991 року № 875-XII ФСЗОІ та його відділення мають право на стягнення санкцій за недодержання законодавчо встановленого нормативу робочих місць для забезпечення працевлаштування інвалідів.

Таким чином, Київське МВ ФСЗОІ є належним позивачем у даній справі.

Відповідач, Товариство з обмеженою відповідальністю «РІСТОН ОЙЛ» (надалі ТОВ «РІСТОН ОЙЛ»), код ЄДРПОУ 41437757, зареєстроване місцезнаходження: 01054, м. Київ, пров. Георгієвський, буд. 2, кім. 12; місце здійснення товариством виду діяльності (виробництво олії): смт. Перещепине, Новомосковський р-н, Дніпропетровська область (а.с. 8-9, 144-148).

Відповідно до пояснень позивача та звіту за формою 10-ПОІ ВІД 3 ЛЮТОГО 2022 РОКУ середньооблікова чисельність штатних працівників ТОВ «РІСТОН ОЙЛ» у 2021 році склала 185 осіб; кількість працюючих інвалідів 6; кількість інвалідів за нормами 7 (а.с. 1-4, 8).

За поясненням відповідача 3 штатних працівника працювали у офісі у м. Києві, 182 - у м. Перещепине Новомосковського р-ну Дніпропетровської області (за місце здійснення товариством підприємницької діяльності (виробництво олії) (а.с. 6).

Як вбачається з матеріалів справи, наказом ТОВ «РІСТОН ОЙЛ» від 30 грудня 2020 року № 228к §14 «Про визначення нормативу робочих місць, призначених для працевлаштування осіб з інвалідністю на ТОВ «РІСТОН ОЙЛ» на 2021 рік» у відповідності із Законом України «Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні», постановою Кабінету Міністрів України від 1 серпня 1992 року № 442 «Про Порядок проведення атестації робочих місць за умовами праці», наказано:

затвердити норматив робочих місць на ТОВ «РІСТОН ОЙЛ» на 2021 рік в розмірі не меншому ніж 4% від загальної чисельності працюючих (190 працівників) 9 робочих місць;

комісії з атестації створити та атестувати 9 звичайних робочих місць за для працевлаштування осіб з інвалідністю на підприємстві ТОВ «РІСТОН ОЙЛ» за посадами: бригадир на дільницях основного виробництва - 1 одиниця; жарівник - 1 одиниця; пробовідбірник - 1 одиниця; оператор виробничої дільниці - 1 одиниця; слюсар-ремонтник - 2 одиниці; прибиральник службових приміщень - 1 одиниця; вантажник - 1 одиниця; еколог - 1 одиниця;

відділу кадрів надавати інформацію про створення робочих місць, призначених для працевлаштування інвалідів до Новомосковського міськрайонного центру зайнятості та засобів масової інформації (а.с. 21).

12 січня 2021 року відповідачем (постійно діючою комісією з атестації, створеною на підприємстві наказом директора ТОВ «РІСТОН ОЙЛ» від 30 грудня 2020 року № 228к § 14) було проведено атестацію 9 робочих місць для осіб з інвалідністю: бригадир на дільницях основного виробництва - 1 місце; жарівник - 1 місце; пробовідбірник - 1 місце; оператор виробничої дільниці - 1 місце; слюсар-ремонтник - 2 місця; прибиральник службових приміщень - 1 місце; вантажник - 1 місце; еколог - 1 місце, - що оформлено відповідним Заключенням «Про атестацію звичайного робочого місця особи з інвалідністю на підприємстві ТОВ «РІСТОН ОЙЛ» (а.с. 22-30).

9 лютого 2021 року було проведено атестацію ще двох робочих місць для осіб з інвалідністю (10-те та 11-те): електромонтер з ремонту та обслуговування - 1 одиниця; налагоджувальник КВП та А-1 одиниця (а.с. 31-32).

18 травня 2021 року було проведено атестацію ще одного робочого місця для осіб з інвалідністю (12-те): транспортувальник - 1 одиниця (а.с. 33).

12 листопада 2021 року було проведено додаткову атестацію ще одного робочого місця для осіб з інвалідністю (13-те): вагар - 1 одиниця (а.с. 34).

Як вбачається з листа директора Новомосковського міського центру зайнятості (надалі Новомосковський МЦЗ) від 11 травня 2022 року (вих. № 208), направленого директору ТОВ «РІСТОН ОЙЛ» у відповідь на лист останнього від 2 травня 2022 року (вих. № 117), а також доданих до відзиву на позові копій звітів за формою 3-ПН «Інформація про попит на робочу силу (вакансії)», в період з січня 2021 року по грудень 2021 року відповідачем до Новомосковського МЦЗ подавалась звітність за формою № 3-ПН для працевлаштування осіб з інвалідністю, в яких зазначалось місцезнаходження товариства: Дніпропетровська обл., Новомосковський р-н, м. Перещепине вул. Вербна 11б, а саме:

12 січня 2021 року (вих. № 4) - 3 вакансії робітників: еколог, вантажник, слюсар-ремонтник;

9 лютого 2021 року (вих. № 55) - 3 вакансії робітників: вантажник, електромонтер з ремонту та обслуговування електроустаткування, налагоджувальник КВП та А;

10 березня 2021 року (вих. № 101) - 3 вакансії робітників: вантажник, електромонтер з ремонту та обслуговування електроустаткування, налагоджувальник КВП та А;

9 квітня 2021 року (вих. № 161) - 3 вакансії робітників: вантажник, електромонтер з ремонту та обслуговування електроустаткування, налагоджувальник КВП та А;

7 травня 2021 року (вих. № 189) - 3 вакансії робітників: вантажник, електромонтер з ремонту та обслуговування електроустаткування, налагоджувальник КВП та А;

14 червня 2021 року (вих. № 252) - 3 вакансії робітників: вантажник, електромонтер з ремонту та обслуговування електроустаткування, налагоджувальник КВП та А;

20 липня 2021 року (вих. № 310) - 3 вакансії робітників: вантажник, електромонтер з ремонту та обслуговування електроустаткування, налагоджувальник КВП та А;

16 серпня 2021 року (вих. № 330) - 3 вакансії робітників: слюсар-ремонтник, електро-монтер з ремонту та обслуговування електроустаткування, налагоджувальник КВП та А;

17 вересня 2021 року (вих. № 377) - 3 вакансії робітників: слюсар-ремонтник, електро-монтер з ремонту та обслуговування електроустаткування, налагоджувальник КВП та А;

19 жовтня 2021 року (вих. № 428) - 3 вакансії робітників слюсар-ремонтник, електро-монтер з ремонту та обслуговування електроустаткування, налагоджувальник КВП та А;

17 листопада 2021 року (вих. № 522) - 3 вакансії робітників: слюсар-ремонтник, елек-тромонтер з ремонту та обслуговування електроустаткування, налагоджувальник КВП та А;

17 грудня 2021 року (вих. № 585) - 3 вакансії робітників: слюсар-ремонтник, електромонтер з ремонту та обслуговування електроустаткування, налагоджувальник КВП та А (а.с. 130-131, 35-129).

Як вбачається з наведених звітів, відповідач також зазначив про можливість доставки інвалідів на робочі місця транспортом підприємства з населенних пунктів: с. Багате, с. Афанасьевка, с. Лічково, с. Голубовка (а.с. 35-129).

У листі директора Новомосковського МЦЗ вказано, що безробітні особи з інвалідністю, які перебували на обліку Новомосковському МЦЗ, проінформовані про наявні актуальні вакансії, які надавало ТОВ «РІСТОН ОЙЛ» протягом 2021 року, і що останні відмовилися від запропонованих вакансій (а.с. 130).

Відповідно до матеріалів справи, а саме - копій сторінок газети Новомосковського району Дніпропетровської області «Щотижнева газета Новомосковщини «Присамарська нива» від 14 січня 2021 року № 1, від 4 лютого 2021 року № 4, від 4 березня 2021 року № 8, від 1 квітня 2021 року № 12, від 6 травня 2021 року № 17, від 3 червня 2021 року № 21, від 1 липня 2021 року № 25, від 5 серпня 2021 року № 30, від 2 вересня 2021 року № 34, від 7 жовтня 2021 року № 39, від 4 листопада 2021 року № 43, від 2 грудня 2021 року № 47 - ТОВ «РІСТОН ОЙЛ» з періодичністю один раз на місяць у 2021 році розміщувало у даній газеті оголошення про те, що на постійну роботу у потрібні інваліди ІІІ групи за рекомендаціями висновку комісії МСЕК: еколог, вантажник, слюсар-ремонтник (а.с. 132-143).

3 лютого 2022 року ТОВ «РІСТОН ОЙЛ» подало до Київського міського відділення Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю Звіт про зайнятість та працевлаштування осіб з інвалідністю за 2021 рік за формою 10-ПОІ (річна) (вх. № 11/1501) (а.с. 8).

У зазначеному звіті вказана юридична адреса товариства: пров.-к Георгієвський, буд. 2, кім. 12, м. Київ, 01054; а також адреса здійснення діяльності, щодо якої подається форма звітності (фактична адреса): вул. Вербна, буд. 11Б, смт. Перещепине, Новомосковський р-н, Дніпропетровська область, 51223.

Також у звіті вказано:

середньооблікова кількість штатних працівників облікового складу - 185 осіб (код рядка 01);

з них: середньооблікова кількість штатних працівників, яким відповідно до чинного законодавства встановлена інвалідність - 6 осіб (код рядка 02);

кількість інвалідів штатних працівників, які повинні працювати на робочих місцях, створених відповідно до вимог ст. 19 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні», - 7 осіб (код рядка 03);

фонд оплати праці штатних працівників, тис. грн 30 105,90 (код рядка 04);

середньорічна заробітна плата штатного працівника, грн - 162 734,59 (код рядка 05);

сума коштів адміністративно-господарських санкцій за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю - * (код рядка 06);

* суму адміністративно-господарських санкцій нараховувати не потрібно; підприємство виконало вимоги закону України «Про соціальний захист осіб з інвалідністю», статті 18, 19, 20 (а.с. 8).

Відповідно до «Переліку підприємств, що увійшли до складу господарського об`єднання, та/або відокремлених підрозділів роботодавця» (додаток до форми № 10-ПОІ (річна) «Звіт про зайнятість і працевлаштування осіб з інвалідністю») місцезнаходження підприємств, що ввійшли до складу господарського об`єднання, відокремлених підрозділів, - 51223, Дніпропетровська область, Новомосковський район, смт. Перещепине, вул. Вербна, буд. 11Б; середньооблікова кількість штатних працівників облікового складу підприємства, що увійшло до складу господарського об`єднання, - 182 особи; середньооблікова кількість штатних працівників, яким відповідно до чинного законодавства встановлено інвалідність, підприємств що увійшли до складу господарського об`єднання - 6 осіб; кількість робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю зарахована до нормативу таких робочих місць для підприємств, що увійшли до складу господарювання об`єднання - 7 осіб; адреса відділення ФСЗОІ за місцезнаходженням підприємств, що увійшли до складу господарського об`єднання, відокремлених підрозділів: 49000, м. Дніпро, вул. Старокозацька, 52.

Додатково: в графі № 6 - середньооблікова кількість штатних працівників 6 осіб з інвалідністю; в графі № 7 - створено 7 робочих місць для осіб з інвалідністю (а.с. 9).

Вважаючи, що ТОВ «РІСТОН ОЙЛ» не виконало законодавчого нормативу щодо працевлаштування інвалідів, позивачем розраховано суму адміністративно-господарських санкцій за нестворене робоче місце (1) для забезпечення працевлаштування осіб з інвалідністю у 2021 році, яка склала 162 734,59 грн, а також суму пені, нараховану за несвоєчасну сплату штрафної санкції за період з 16 квітня по 15 червня 2022 року, яка склала 4035,82 грн, яку заявлено до стягнення у даному позові.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.

Основи соціальної захищеності інвалідів в Україні визначає Закон України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» від 21 березня 1991 року № 875-XII (надалі - Закон № 875-XII).

Згідно зі ст. 17 зазначеного закону (тут і надалі в редакції, чинній станом на час виникнення спірних правовідносин) з метою реалізації творчих і виробничих здібностей осіб з інвалідністю та з урахуванням індивідуальних програм реабілітації їм забезпечується право працювати на підприємствах, в установах, організаціях, а також займатися підприємницькою та іншою трудовою діяльністю, яка не заборонена законом. Підприємства, установи і організації за рахунок коштів Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю або за рішенням місцевої ради за рахунок власних коштів у разі потреби створюють спеціальні робочі місця для працевлаштування осіб з інвалідністю, здійснюючи для цього адаптацію основного і додаткового обладнання, технічного оснащення і пристосування тощо з урахуванням обмежених можливостей осіб з інвалідністю.

Відповідно до ч. 3 ст. 18 Закону № 875-XII підприємства, установи, організації, фізичні особи, які використовують найману працю, зобов`язані виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування осіб з інвалідністю, у тому числі спеціальні робочі місця, створювати для них умови праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації і забезпечувати інші соціально-економічні гарантії, передбачені законодавством, надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування осіб з інвалідністю, і звітувати Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування осіб з інвалідністю у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Частиною 1 ст. 19 Закону № 875-XII встановлено, що для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, встановлюється норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб, - у кількості одного робочого місця.

Виконанням нормативу робочих місць у кількості, визначеній згідно з ч. 1 цієї статті, вважається працевлаштування підприємством, установою, організацією, у тому числі підприємством, організацією громадських об`єднань осіб з інвалідністю, фізичною особою, яка використовує найману працю, осіб з інвалідністю, для яких це місце роботи є основним (ч. 4 ст. 19 Закону № 875-XII).

При цьому за приписами ч. 1 ст. 18 Закону № 875-ХІІ забезпечення прав осіб з інвалідністю на працевлаштування та оплачувану роботу, в тому числі з умовою про виконання роботи вдома, здійснюється шляхом їх безпосереднього звернення до підприємств, установ, організацій чи до державної служби зайнятості.

За змістом ст. 18-1 Закону № 875-ХІІ державна служба зайнятості здійснює пошук підходящої роботи відповідно до рекомендацій МСЕК, наявних у особи з інвалідністю кваліфікації та знань, з урахуванням її побажань.

Порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій тягне за собою нарахування пені, яка обчислюється виходячи з 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки за весь її строк (ч. 2 ст. 20 Закону № 875-ХІІ).

Суд зазначає, що адміністративно-господарські санкції за не зайняті особами з інвалідністю робочі місця є заходом впливу на правопорушника у сфері господарювання у зв`язку зі скоєнням правопорушення.

Згідно із ст. 218 Господарського кодексу України підставою господарсько-правової відповідальності учасника господарських відносин є вчинене ним правопорушення у сфері господарювання. Учасник господарських відносин відповідає за невиконання або неналежне виконання господарського зобов`язання чи порушення правил здійснення господарської діяльності, якщо не доведе, що ним вжито усіх залежних від нього заходів для недопущення господарського правопорушення. У разі якщо інше не передбачено законом або договором, суб`єкт господарювання за порушення господарського зобов`язання несе господарсько-правову відповідальність, якщо не доведе, що належне виконання зобов`язання виявилося неможливим внаслідок дії непереборної сили, тобто надзвичайних і невідворотних обставин за даних умов здійснення господарської діяльності.

Отже, для стягнення адміністративно-господарських санкцій необхідно виходити із загальних норм права відносно відповідальності за порушення зобов`язань та встановлення в діях або бездіяльності підприємства складу правопорушення з метою застосування юридичної відповідальності у вигляді адміністративно-господарських санкцій.

Відповідно до ч. 3 ст. 19 Закону № 875-XII підприємства, установи, організації у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, самостійно здійснюють працевлаштування інвалідів у рахунок нормативів робочих місць виходячи з вимог ст. 18 цього Закону.

Проаналізувавши нормативно-правові приписи ст.ст. 18 та 19 Закону № 875-XII суд дійшов висновку, що обов`язком підприємств (установ, організацій) є:

- виділення та створювання робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю, у тому числі спеціальних робочих місць;

- створювання для них умов праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації і забезпечувати інші соціально-економічні гарантії, передбачені законодавством;

- надання державній службі зайнятості інформації, необхідної для організації працевлаштування осіб з інвалідністю (у випадку появи вільних вакансій);

- звітування (щорічне) Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування осіб з інвалідністю у встановленому Урядом порядку.

Відповідно до п. 5 Порядку подання форми звітності № 3-ПН «Інформація про попит на робочу силу (вакансії) та Порядку її подання», затвердженого наказом Міністерства соціальної політики від 31 травня 2013 року № 316 (у редакції наказу Міністерства соціальної політики України від 5 грудня 2016 року № 1476) (у редакції, чинній у 2021 році) форма № 3-ПН подається роботодавцем до базового центру зайнятості незалежно від місцезнаходження роботодавця за наявності у роботодавця попиту на робочу силу (вакансії) не пізніше ніж через три робочі дні з дати відкриття вакансії.

Як встановлено судом, відповідачем виконані вимоги законодавства щодо виділення та створення необхідної кількості робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю, у тому числі спеціальних робочих місць, створені для них умови праці, передбачені законодавством (робочі місця атестовані), про що товариством повідомлялось Новомосковський МЦЗ щомісячними звітами за формою 3-ПН.

Згідно з п. 2 Порядку подання підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами, що використовують найману працю, звітів про зайнятість і працевлаштування осіб з інвалідністю та інформації, необхідної для організації їх працевлаштування, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 31 січня 2007 року № 70 "Деякі питання реалізації норм Законів України "Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні" та "Про зайнятість населення" (в редакції, чинній станом на час подання відповідачем звіту про зайнятість та працевлаштування осіб з інвалідністю за 2021 рік) (надалі Порядок № 70) звіт про зайнятість і працевлаштування осіб з інвалідністю роботодавці подають (надсилають рекомендованим листом) щороку до 1 березня відділенням Фонду, в яких вони зареєстровані, за формою, затвердженою Мінсоцполітики за погодженням з Держстатом.

Інформацію про наявність вільних робочих місць для працевлаштування інвалідів роботодавці подають центру зайнятості за місцем їх реєстрації як платників страхових внесків на загальнообов`язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття за формою, затвердженою Мінпраці за погодженням з Держкомстатом.

Судом під час розгляду справи встановлено, на виконання вимог Порядку № 70 відповідачем 3 лютого 2022 року до Київського МВ ФСЗОІ було подано звіт про зайнятість і працевлаштування інвалідів за 2021 рік (а.с. 8).

Крім цього, відповідачем щомісячно публікувались на сторінках газети Новомосковського району Дніпропетровської області «Щотижнева газета Новомосковщини «Присамарська нива» (за місцем здійснення діяльності з виробництва олії) оголошення про наявність вакансій для осіб з інвалідністю (а.с. 132-143).

Проаналізувавши наведені вище нормативно-правові приписи та встановлені судом обставини, суд дійшов висновку, що відповідачем у 2021 році були виконані вимоги ч. 3 ст. 18 Закону № 875-XII, спрямовані на створення робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю та наступного їх працевлаштування.

Суд відхиляє доводи позивача про те, що невиконанням нормативу по забезпеченню працевлаштування осіб з інвалідністю є саме не працевлаштування зазначених осіб, так як приписи ч. 3 ст. 19 Закону № 875-XII передбачають здійснення працевлаштування інвалідів у рахунок нормативів робочих місць в и х о д я ч и з вимог ст. 18 цього Закону, яка, в свою чергу, визначає обов`язки суб`єктів господарювання.

Крім цього, як вбачається із приписів ч. 1 ст. 18 Закону № 875-XII, забезпечення прав осіб з інвалідністю на працевлаштування та оплачувану роботу, в тому числі з умовою про виконання роботи вдома, здійснюється шляхом їх безпосереднього звернення до підприємств, установ, організацій чи до державної служби зайнятості.

Відповідно до ст. 18-1 Закону 875-XII особа з інвалідністю, яка не досягла пенсійного віку, не працює, але бажає працювати, має право бути зареєстрованою у державній службі зайнятості як безробітна (ч. 1); Державна служба зайнятості здійснює пошук підходящої роботи відповідно до рекомендацій МСЕК, наявних у особи з інвалідністю кваліфікації та знань, з урахуванням її побажань (ч. 3).

Таким чином, обов`язок підприємства зі створення робочих місць для інвалідів не супроводжується його обов`язком займатися пошуком інвалідів для працевлаштування - такий обов`язок покладений на державну службу зайнятості.

Також суд зазначає, що доказів наявності відмови з боку відповідача особам з інвалідністю у прийнятті їх на роботу суду не надано.

Враховуючи, що за висновком суду в діях відповідача відсутній склад правопорушення (обов`язки, покладені на нього ч. 3 ст. 19 Закону № 875-XII, виконані), суд дійшов висновку про те, що вимоги позивача про стягнення з відповідача адміністративно-господарських санкцій та пені - є необґрунтованими та задоволенню не підлягають.

Зазначений висновок суду узгоджується з правовою позицією Верховного Суду, яка викладена у його постановах від 11 серпня 2021 року по справі № 260/557/19, від 3 серпня 2023 року у справі № 120/4975/22, від 29 листопада 2023 року у справі № 200/5659/21 та відповідно до якої обов`язок підприємства зі створення робочих місць для інвалідів не супроводжується його обов`язком займатися пошуком інвалідів для працевлаштування. Своєчасно та в повному обсязі надавши інформацію про попит на вакансії підприємство, фактично, вживає усіх залежних від нього передбачених законом заходів для відповідності середньооблікової чисельності працюючих інвалідів установленим нормативам, тобто заходів для недопущення господарського правопорушення.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Враховуючи встановлені судом під час розгляду справи обставини, беручи до уваги наведені у рішенні нормативно-правові приписи, суд приходить до висновку, що позивач не довів належними та достатніми доказами обґрунтованість заявлених позовних вимог.

Як наслідок, адміністративний позов Київського МВ ФСЗОІ про стягнення з ТОВ «РІСТОН ОЙЛ» адміністративно-господарських санкцій у розмірі 162 734,59 грн та пені у розмірі 4 035,82 грн - задоволенню не підлягає.

Відповідно до приписів ст. 139 КАС України питання щодо розподілу судових витрат судом не вирішується.

Керуючись ст.ст. 2, 6, 9, 12, 72-77, 94, 139, 192-193, 242-246, 257-258, 262, 293, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

В И Р І Ш И В:

У задоволенні адміністративного позову Київського міського відділення Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю (код ЄДРПОУ 22869098, зареєстроване місцезнаходження: 03150, м. Київ, вул. Велика Васильківська, буд. 104) до Товариства з обмеженою відповідальністю «РІСТОН ОЙЛ» (код ЄДРПОУ 41437757, зареєстроване місцезнаходження: 01054, м. Київ, пров. Георгієвський, буд. 2, кім. 12) про стягнення адміністративно-господарських санкцій та пені за 2021 рік - відмовити.

Рішення суду може бути оскаржено до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Н.П. Волгіна