ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА
01025, м. Київ, вул. Десятинна, 4/6, тел. 278-43-43 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
10 листопада 2010 року 08:30 № 2а-8451/10/2670
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Степанюка А.Г. при секретарі судового засідання Шейко К.В. розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовомКонтрольно-ревізійного управління в м.Києві
до Державної наукової установи «Український науково-дослідний інститут цукрової промисловості»
простягнення незаконних витрат в сумі 12070,00 грн., здійснених у зв’язку із завищенням вартості розробки науково-технічної продукції, що здійснювалась відповідачем за рахунок коштів Міністерства аграрної політики України
На підставі ч. 3 ст. 160 КАС України в судовому засіданні проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Виготовлення постанови у повному обсязі відкладено, про що повідомлено сторін після проголошення вступної та резолютивної частини постанови в судовому засіданні з урахуванням вимог частини 4 статті 167 Кодексу адміністративного судочинства України.
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що Державною науковою установою «Український науково-дослідний інститут цукрової промисловості»було неправомірно витрачено кошти на придбання масляних обігрівачів та виплату заробітної плати працівникам, які не мають відношення до виконання бюджетної тематики.
Відповідач письмового заперечення проти позову до суду не надав, своїм процесуальним правом не скористався, до суду не з’явився, хоча належним чином повідомлявся про дату, час та місце судового розгляду справи.
Розглянувши подані позивачем документи і матеріали, заслухавши пояснення представника позивача, всебічно і повно з’ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об’єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд –
ВСТАНОВИВ:
Державна наукова установа «Український науково-дослідний інститут цукрової промисловості»(далі –УКРНДІЦП) зареєстроване Печерською районною державною адміністрацією м. Києва, присвоєно ідентифікаційний код юридичної особи 00334770 і внесено до Єдиного Державного Реєстру підприємств та організацій України.
УКРНДІЦП заснований на державній власності і підпорядкований Міністерству аграрної політики України. Інститут здійснює свою діяльність на підставі Статуту, затвердженого розпорядженням Міністерства аграрної політики України №349 від 13.01.2003 р.
Позивачем було проведено планову ревізію фінансово-господарської діяльності УКРНДІЦП за період з 01.07.2008 р. по 01.01.2010 р.
За результатами ревізії позивачем було складено акт №10-30/42 від 27.01.2010 р., який підписано керівником відповідача без зауважень та заперечень.
У ході перевірки було виявлено, що у періоді, що підлягав ревізії УКРНДІЦП було одержано бюджетних коштів на казначейський рахунок в загальній сумі 352160,00 грн.
За вказаний період УКРНДІЦП за державними замовленнями Міністерства аграрної політики України укладено 12 договорів на загальну суму 1070000,00 грн., в тому числі за договором №97с/22 від 21.05.2008 р. –на суму 20000,00 грн., за договором №97с/27 від 15.09.2008 р. –на суму 25000,00 грн., за договором №97с/34 від 15.09.2008 р. –на суму 200000,00 грн., за договором №97с/29 від 24.12.2009 р. –на суму 20000,00 грн.
За договором №97с/22 від 21.05.2008 р. передбачено витрати на придбання матеріалів (паперу, дискет, флеш пам’яті, дисків для зберігання інформації для розроблення науково-технічної продукції) в сумі 3810,00 грн.
Однак, згідно накладної №2783 від 02.12.2008 р. підтверджуються витрати на придбання масляного обігрівача вартістю 800,00 грн., що не передбачено калькуляцією кошторисної вартості робіт.
Згідно актів здачі-приймання науково-технічної продукції №1 та №2 від 21.05.2008 р. УКРНДІЦП виконано профінансованих робіт на загальну суму 20000,00 грн., до вартості якої увійшли й витрати на придбання масляного обігрівача.
За договором №97с/27 від 15.09.2008 р. передбачено витрати на придбання матеріалів (паперу, дискет, флеш пам’яті, дисків для зберігання інформації для розроблення науково-технічної продукції) в сумі 2200,00 грн.
Однак, згідно накладних №2632 від 13.11.2008 р. на суму 1700,00 грн. та №2990 від 24.12.2008 р. на суму 510,00 грн. підтверджуються витрати на придбання чотирьох масляних обігрівачів загальною вартістю 2200,00 грн., що не передбачено калькуляцією кошторисної вартості робіт.
Згідно актів здачі-приймання науково-технічної продукції №1 та №2 від 22.11.2008 р. УКРНДІЦП виконано профінансованих робіт на загальну суму 25000,00 грн., до вартості якої увійшли й витрати на придбання чотирьох масляних обігрівачів.
Згідно даних бухгалтерського обліку, придбані масляні обігрівачі у кількості п’яти штук на загальну суму 3000,00 грн. обліковуються в витратах по субрахунку 23-2 «Бюджетна тематика –розроблення науково-технічної продукції».
Згідно актів здачі-приймання науково-технічної продукції №1 та №2 від 21.05.2008 р. УКРНДІЦП виконано профінансованих робіт на загальну суму 20000,00 грн., до вартості якої увійшли й витрати на придбання масляного обігрівача.
За договором №97с/34 від 15.09.08 р. передбачено витрати на службові відрядження в сумі 4800,00 грн.
Згідно первинних документів підтверджено витрати на відрядження в сумі 4300,00 грн. Решта коштів в сумі 480,00 грн. використані на виплату заробітної плати працівникам, зайнятим виконанням науково-технічної продукції не бюджетної теми.
Також згідно калькуляції кошторисної вартості по зазначеному договору передбачені накладні витрати в сумі 12900,00 грн. Згідно первинних документів підтверджено витрати в сумі 11300,00 грн. Решта коштів в сумі 1700,00 грн. використані на наступні витрати: на протипожежну охорону –270,00 грн., на охорону праці –700,00 грн., на техніку безпеки –550,00 грн., на податки та збори –170,00 грн.
Згідно актів здачі-приймання науково-технічної продукції від 21.12.2009 р. УКРНДІЦП виконано профінансованих робіт на загальну суму 200000,00 грн.
За договором №97с/29 від 24.12.2009 р. передбачено витрати на матеріали в сумі 1650,00 грн.
Згідно первинних документів підтверджено витрати на відрядження в сумі 710,00 грн. Решта коштів в сумі 940,00 грн. використані на виплату заробітної плати працівникам, зайнятим виконанням науково-технічної продукції не бюджетної теми.
Також за договором №97с/29 від 24.12.2009 р. передбачено витрати на оплату робіт сторонніх організацій в сумі 6000,00 грн.
Згідно первинних документів вказані витрати в сумі 6000,00 грн. не підтверджено. Кошти в сумі 6000,00 грн. використані на виплату заробітної плати працівникам, зайнятим виконанням науково-технічної продукції не бюджетної теми.
Згідно акту здачі-приймання робіт із стандартизації за грудень 2009 р. УКРНДІЦП виконано профінансованих робіт на загальну суму 20000,00 грн.
Таким чином, згідно договорів №97с/29 від 24.12.2009 р. та №97с/34 від 15.09.2008 р. кошти в загальній сумі 9100,00 грн. було використано на виплату заробітної плати працівникам, зайнятим виконанням науково-технічної продукції не бюджетної теми.
Згідно п.16 Типового положення з планування, обліку і калькулювання собівартості науково-дослідних та дослідно-конструкторських робіт, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України №830 від 20.07.1996 р. (далі –Типове положення №830) витрати, пов’язані з розробленням НДДКР, створенням дослідного зразка і проведенням виробничих випробувань під час планування, обліку і калькулювання собівартості, групуються за статтями: витрати на оплату праці; відрахування на соціальні заходи; матеріали; паливо та енергія для науково-виробничих цілей; витрати на службові відрядження; спецустаткування для наукових (експериментальних) робіт; витрати на роботи, які виконують сторонні підприємства, установи і організації; інші витрати; накладні витрати.
Пунктом 17 Типового положення №830 передбачено, що до статті «Витрати на оплату праці»належать витрати на виплату основної та додаткової заробітної плати керівникам відділів, лабораторій, секторів і груп, науковим, інженерно-технічним працівникам, конструкторам, технологам, креслярам, копіювальникам, лаборантам, робітникам, студентам, аспірантам та іншим працівникам, безпосередньо зайнятим виконанням конкретної теми, обчисленої за посадовими окладами, відрядними розцінками, тарифними ставками згідно з діючими в організаціях системами оплати праці, включаючи будь-які види грошових і матеріальних доплат, які належать до елемента «Витрати на оплату праці».
Таким чином, УКРНДІЦП незаконно, всупереч калькуляції кошторисної вартості робіт та пунктів 16 та 17 Тимчасового положення №830, було використано 3000,00 грн. на придбання масляних обігрівачів та 9100,00 грн. на виплату заробітної плати працівникам, зайнятим виконанням науково-технічної продукції не бюджетної теми.
03.02.2010 р. позивачем було надіслано лист з вимогою №26-10-14-14/546, яка була вручена УКРНДІЦП.
Згідно ч.2 ст.15 Закону України «Про контрольно-ревізійну службу в Україні»встановлено, що законні вимоги службових осіб державної контрольно-ревізійної служби є обов’язковими для виконання службовими особами об’єктів, що ревізуються.
Станом на момент розгляду справи п.3 вимоги №26-10-14-14/546 від 03.02.2010 р. відповідачем не виконано.
Відповідно до п.10 ч.1 ст.10 Закону України «Про ревізійно-контрольну службу в Україні»Головному контрольно-ревізійному управлінню України, контрольно-ревізійним управлінням в Республіці Крим, областях, містах Києві і Севастополі, контрольно-ревізійним підрозділам (відділам, групам) у районах, містах і районах у містах надається право звертатися до суду в інтересах держави, якщо підконтрольною установою не забезпечено виконання вимог щодо усунення виявлених ревізією порушень законодавства з питань збереження і використання активів.
Відповідно до ст.104 Кодексу адміністративного судочинства України суб’єкт владних повноважень має право звернутися до адміністративного суду у випадках, встановлених законом.
На підтвердження позовних вимог позивачем надано необхідні докази про завищення вартості розробки науково-технічної продукції. З урахуванням наведеного суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог щодо стягнення з Відповідача на користь Державного бюджету України незаконних витрат в сумі 12070,00 грн.
Враховуючи ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Доказів, які б спростовували доводи позивача, відповідач суду не надав.
Керуючись ст.ст. 69, 70, 71, 158-163 КАС України, адміністративний суд -
ПОСТАНОВИВ:
1. Адміністративний позов задовольнити повністю.
2. Стягнути Державної наукової установи «Український науково-дослідний інститут цукрової промисловості»(м. Київ, вул. Лютеранська, 20, код ЄДРПОУ 00334770) на користь Державного бюджету України незаконних витрат в сумі 12070,00 грн. (дванадцять тисяч сімдесят гривень), здійснених у зв’язку з завищенням вартості розробки науково-технічної продукції, що здійснювалась Відповідачем за рахунок коштів Міністерства аграрної політики України.
Згідно ст.ст. 185-186 КАС України сторони та інші особи, які беруть участь у справі, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси чи обов’язки, мають право оскаржити в апеляційному порядку постанови суду першої інстанції повністю або частково, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається до суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом 10 днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Згідно ст. 254 КАС України Постанова або ухвала суду першої інстанції, якщо інше не встановлено цим Кодексом, набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений цим Кодексом, постанова або ухвала суду першої набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя А.Г. Степанюк