Ухвала суду № 136086140, 23.04.2026, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
23.04.2026
Номер справи
380/5798/25
Номер документу
136086140
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа№ 380/5798/25

У Х В А Л А

про прийняття звіту про виконння судового рішення

23 квітня 2026 року м. Львів

Львівський окружний адміністративний суд у складі:

головуючої судді Сидор Н.Т.,

за участю секретаря судового засідання Яськів В.Ю.,

позивача ОСОБА_1 ,

представника відповідача Кожухар І.І.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні питання прийняття звіту про виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 30.05.2025 в адміністративній справі №380/5798/25 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання дій протиправними, зобов`язання вчинити дії,

в с т а н о в и в :

рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 30.05.2025 у справі №380/5798/25 визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо обмеження пенсії ОСОБА_1 максимальним розміром при перерахунку з 01.03.2025 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 25.02.2025 №209 «Про індексацію пенсійних та страхових виплат та додаткові заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2025 році» та зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області провести ОСОБА_1 з 01.03.2025 перерахунок та виплату пенсії без застосування коефіцієнтів пониження, встановлених постановою Кабінету Міністрів України від 03.01.2025 №1 «Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану», без обмеження максимальним розміром та з урахуванням індексації, установленої постановою Кабінету Міністрів України від 25.02.2025 №209 «Про індексацію пенсійних та страхових виплат та додаткові заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2025 році», з урахуванням раніше проведених виплат.

Постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 22.09.2025 апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області залишено без задоволення, а рішення Львівського окружного адміністративного суду від 30 травня 2025 року у справі №380/5798/25 без змін.

Ухвалою суду від 17.10.2025 заяву позивача про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду задоволено; встановлено судовий контроль за виконанням рішення Львівського окружного адміністративного суду від 30.05.2025 у справі №380/5798/25 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання дій протиправними, зобов`язання вчинити дії; зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області подати до суду звіт про виконання судового рішення в адміністративній справі №380/5798/25 протягом тридцяти календарних днів з дня отримання суб`єктом владних повноважень копії цієї ухвали.

Відповідач подав звіт про виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 30.05.2025 у справі №380/8798/25, у якому вказує, що на виконання рішення суду проведено перерахунок пенсії. Підсумок пенсії становить 28 720,30 грн та не обмежується максимальним розміром. Щодо виплати нарахованих коштів, покликається на положення Порядку здійснення з бюджету Пенсійного фонду України видатків на виплату пенсій (щомісячного довічного утримання суддям у відставці), призначених (перерахованих) на виконання судових рішень, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2025 №821.

Ухвалою суду від 08.01.2026 звіт відповідача про виконання судового рішення Львівського окружного адміністративного суду від 30.05.2025 в адміністративній справі № 380/5798/25 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання дій протиправними, зобов`язання вчинити дії, прийнято.

Постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 19.02.2026 апеляційну скаргу ОСОБА_1 задоволено, ухвалу Львівського окружного адміністративного суду від 08 січня 2026 року про прийняття звіту про виконання судового рішення в справі № 380/5798/25 скасовано та прийняти постанову, якою відмовлено у прийнятті звіту про виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 30 травня 2025 року; встановлено Головному управлінню Пенсійного фонду України у Львівській області новий строк для подання звіту про виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 30 травня 2025 року у справі №380/5798/25; зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області подати протягом одного місяця з дати отримання копії цієї постанови до Львівського окружного адміністративного суду звіт про виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 30 травня 2025 року у справі №380/5798/25.

Відповідач подав звіт про виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 30.05.2025 у справі №380/5798/25, у якому вказує, що на виконання рішення суду проведено перерахунок пенсії. Щодо виплати такої пенсії, то зазначає, що нараховані на виконання рішень суду кошти виплачуються в межах затверджених бюджетних асигнувань. Порядок здійснення з бюджет Пенсійного фонду України видатків на виплату пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці), призначених (перерахованих) на виконання судових рішень, затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2025 №821. Виплата позивачу пенсії здійснюється відповідно до зазначеної постанови. Також, Головне управління щомісяця подає інформацію в Пенсійний фонд України за формою ЮМ-2, в якій зазначається сума нарахованих коштів на виконання судових рішень. Отже, Головним управлінням в межах наданої компетенції проведений комплект заходів задля повного та неухильного виконання рішення суду від 30.05.2025 у справі №380/5798/25, яке набрало законної сили 22.09.2025, а виплата заборгованості, що утворилася внаслідок нарахування пенсійних виплат за судовим рішенням, проводиться Пенсійним фондом України відповідно до вимог чинного Порядку.

Позивач подав клопотання про відмову у прийнятті звіту суб`єкта владних повноважень та встановлення нового строку для подання звіту. Наголошує на тому, що пенсія виплачується у неналежному розмірі, тобто рішення суду в частині здійснення виплати пенсії залишається невиконаним. Щодо твердження про відсутність бюджетних асигнувань, вказує, що відповідачем не надано доказів звернення до розпорядника бюджетних коштів з проханням про виділення додаткового фінансування з метою виконання судового рішення.

У судовому засіданні позивач наполягав на відмові у прийнятті звіту, покликаючись на те, що пенсія після перерахунку на виконання судового рішення не виплачується у належному розмірі.

Представник відповідача, присутня у судовому засіданні, просила прийняти звіт про виконання рішення суду.

Вирішуючи питання прийняття звіту про виконання судового рішення, суд виходить з такого.

Статтею 129-1 Конституції України визначено, що судове рішення ухвалюється судом іменем України та є обов`язковим до виконання. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.

Відповідно до статей 14, 370 Кодексу адміністративного судочинства України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов`язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України.

Згідно частини 2 статті 13 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» від 02.06.2016 №1402-VІІІ судові рішення, що набрали законної сили, є обов`язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об`єднаннями на всій території України. Обов`язковість урахування (преюдиційність) судових рішень для інших судів визначається законом.

Невиконання судових рішень має наслідком юридичну відповідальність, установлену законом. Судові рішення не можуть бути переглянуті іншими органами чи особами поза межами судочинства, за винятком рішень про амністію та помилування (частина четверта та сьома статті 13 Закону України «Про судоустрій і статус суддів»).

Обов`язковість виконання судового рішення є важливою складовою права особи на справедливий суд, що гарантоване статтею 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, та однією з основних засад судочинства, визначених статтею 129-1 Конституції України, а також статтями 14 та 370 Кодексу адміністративного судочинства України.

Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 30.05.2025 у справі №380/5798/25 зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області провести ОСОБА_1 з 01.03.2025 перерахунок та виплату пенсії без застосування коефіцієнтів пониження, встановлених постановою Кабінету Міністрів України від 03.01.2025 №1 «Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану», без обмеження максимальним розміром та з урахуванням індексації, установленої постановою Кабінету Міністрів України від 25.02.2025 №209 «Про індексацію пенсійних та страхових виплат та додаткові заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2025 році», з урахуванням раніше проведених виплат.

Із поданого звіту судом встановлено, що Головним управлінням Пенсійного фонду України у Львівській області проведено перерахунок пенсії на виконання вказаного рішення.

Водночас, при здійснення виплати пенсії відповідачем застосовано Порядок здійснення з бюджету Пенсійного фонду України видатків на виплату пенсій (щомісячного довічного утримання суддям у відставці), призначених (перерахованих) на виконання судових рішень, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2025 №821 (далі Порядок №821).

Порядком №821 визначено механізм здійснення з бюджету Пенсійного фонду України видатків на виплату сум пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці), призначених (перерахованих) на виконання судових рішень, зокрема, за період, що передує даті набрання чинності рішенням суду, за джерелами їх виплати (фінансування).

Пунктами 5-6 Порядку №821 передбачено, що виплати нарахованих на виконання рішень суду сум пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці) за минулий час проводяться щомісяця одержувачам, яких включено до переліку станом на 1 число місяця, що передує місяцю, в якому здійснюється виплата. На забезпечення таких виплат щомісяця спрямовується частина бюджетних асигнувань відповідно до розпису державного бюджету/помісячного розпису доходів і видатків бюджету Пенсійного фонду України на відповідну мету в межах коштів, передбачених бюджетом Пенсійного фонду України на відповідний рік.

Видатки на виплату перерахованих пенсій за рішенням суду здійснюються в межах бюджетних асигнувань відповідно до розпису державного бюджету/помісячного розпису доходів і видатків бюджету Пенсійного фонду України на відповідну мету, які передбачені бюджетом Пенсійного фонду України на відповідний рік, одержувачам, яких включено до переліку станом на 1 число місяця, що передує місяцю, в якому здійснюється виплата.

Водночас пункт 7 Порядку № 821 визначає, що для забезпечення виплат за рішеннями суду, передбачених пунктами 5 і 6 цього Порядку, виплата пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці) проводиться в сумі, що визначається пропорційно виділеним на зазначені цілі бюджетним асигнуванням відповідно до розпису державного бюджету/помісячного розпису доходів і видатків бюджету Пенсійного фонду України, які передбачені бюджетом Пенсійного фонду України на відповідний рік, але не більшій від належної до виплати суми, що обліковується в переліку.

З огляду на наведене виплата коштів, нарахованих на виконання судового рішення, залежить від отримання Головним управлінням Пенсійного фонду України у Львівській області коштів для фінансування відповідної виплати позивачу та проводиться відповідно до вимог зазначеного вище Порядку № 821.

Судом встановлено, що на виконання рішення від 30.05.2025 у справі №380/5798/25 відповідно до Порядку №821 виплачуються кошти у таких розмірах:

- у грудні 2025 року 7889,18 грн;

- у лютому 2026 року 1000,00 грн.

Вказані виплати становлять поточну заборгованість, що виникла у зв`язку з виконанням рішення від 30.05.2025 у справі №380/5798/25.

Станом на 01.03.2026 доплата, обчислена на виконання рішення суду у справі №380/5798/25 становить 27 609,03 грн.

Також, Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області щомісячно подає інформацію в Пенсійний фонд України, в якій зазначається сума нарахованих коштів на виконання судових рішень, зокрема, №1300-0903-1795 від 06.01.2026, №1300-0903-5/18167 від 06.02.2026, №1300-0903-5/36097 від 05.03.2026.

Суд враховує, що відповідно до частини першої та другої статті 23 Бюджетного кодексу України будь-які бюджетні зобов`язання та платежі з бюджету здійснюються лише за наявності відповідного бюджетного призначення, якщо інше не передбачено законом про Державний бюджет України.

Бюджетні призначення встановлюються законом про Державний бюджет України (рішенням про місцевий бюджет) у порядку, визначеному цим Кодексом.Згідно пунктів 20, 29 частини першої статті 116 Бюджетного кодексу України, зокрема, взяття зобов`язань без відповідних бюджетних асигнувань та здійснення видатків бюджету з перевищенням бюджетних призначень є порушеннями бюджетного законодавства.

Верховний Суд в постанові від 31.08.2023 в справі 560/16807/21 дійшов висновку, що оскільки відповідач (ГУ ПФУ у Хмельницькій обл.) є територіальним органом виконавчої влади, який в своїй діяльності керується Конституцією України, законами України, указами Президента України, постановами Верховної Ради України, актами Кабінету Міністрів України, які прийняті відповідно до Конституції та законів України, іншими нормативно-правовими актами, він повинен враховувати приписи статті 116 Бюджетного кодексу України, які забороняють взяття бюджетних зобов`язань за відсутності відповідних бюджетних асигнувань та здійснення видатків за відсутності бюджетних призначень, та Порядку, яким узгоджено механізм забезпечення виконання взятих на себе державою зобов`язань з приписами бюджетного законодавства.

Отже, виділення коштів із державного бюджету на фінансування бюджетної програми не залежить від окремого керівника територіального органу Пенсійного фонду України і виконання ним дій, які виходять за межі його повноважень, немає правових підстав.

З наведеного слідує, що в межах наданої компетенції пенсійний орган щомісячно регулярно вживає комплекс заходів (зокрема щодо часткової виплати заборгованості та звернення до розпорядника бюджетних коштів з метою отримання відповідного фінансування) для виконання рішення суду у справі №380/5798/25, а виплата заборгованості, що утворилася внаслідок нарахування пенсійних виплат за судовим рішенням, проводиться пенсійним органом відповідно до вимог Порядку № 821 та за умови наявності відповідного бюджетного фінансування.

Фактичне та у повному обсязі виконання судового рішення територіальним органом Пенсійного фонду України можливе за умови наявності відповідних бюджетних асигнувань на відповідні цілі за рахунок коштів Державного бюджету України.

Поряд з цим, суд враховує, що Верховний Суд в постановах від 07.11.2019 у справі №420/70/19, від 23.04.2020 у справі №560/523/19 та від 24.01.2018 у справі №405/3663/13-а, від 13.10.2021 у справі №360/4708/20 та від 13.10.2021 у справі № 360/4705/20 зазначав, що невиконання пенсійним органом судового рішення, в частині виплати грошових коштів за відсутності відповідного фінансового забезпечення та фактичної відсутності коштів, не може вважатися невиконанням судового рішення без поважних причин.

Отже, відповідач належно обґрунтував обставини, які ускладнюють виконання судового рішення у цій справі в частині виплати на користь позивача поточної виплати за на виконання рішення в повному обсязі, та, на переконання суду, вжив достатніх заходів для виконання такого рішення в цій частині, на підтвердження чого надав суду відповідні докази.

З огляду на наведене, суд доходить висновку про наявність підстав для прийняття поданого суб`єктом владних повноважень звіту про виконання судового рішення.

Керуючись ст. ст. 245, 248, 256, 293-297, 382, 382-1, 382-2, 382-3 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

п о с т а н о в и в :

звіт відповідача про виконання судового рішення Львівського окружного адміністративного суду від 30.05.2025 в адміністративній справі № 380/5798/25 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання дій протиправними, зобов`язання вчинити дії, прийняти.

Ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення.

Ухвала може бути оскаржена. Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п`ятнадцяти днів з дня її проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини ухвали суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Повний текст ухвали складено і підписано 28.04.2026.

Суддя Сидор Н.Т.