Єдиний державний реєстр судових рішень
КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
23 квітня 2026 року м. Кропивницький Справа № 340/5637/25
Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі судді Черниш О.А.,
розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу
позивач: Головне управління ДПС у Кіровоградській області (25006, м. Кропивницький, вул. Велика Перспективна, 55, код ЄДРПОУ ВП 43995486)
відповідач: дочірнє підприємство "Кіровоградський облавтодор" відкритого акціонерного товариства "Державна акціонерна компанія "Автомобільні дороги України" (25015, м. Кропивницький, вул. Полтавська, 38, код ЄДРПОУ 32039992)
про зобов`язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В:
Головне управління ДПС у Кіровоградській області звернулося до суду з позовом до дочірнього підприємства "Кіровоградський облавтодор" відкритого акціонерного товариства "Державна акціонерна компанія "Автомобільні дороги України" (надалі - ДП "Кіровоградський облавтодор" ВАТ "ДАК "Автомобільні дороги України") про зобов`язання укласти договір щодо переведення права вимоги дебіторської заборгованості.
Позов мотивовано тим, що відповідач має податковий борг з податку на додану вартість в сумі 208 891 302, 89 грн. Вжиті контролюючим органом заходи не призвели до погашення податкового боргу. Воднораз згідно з фінансовою звітністю платника станом на 31.03.2025 року обліковується дебіторська заборгованість у сумі 35 341 тис. грн., яка може бути використана як джерело погашення податкового боргу. Відповідач ухиляється від укладення договору щодо переведення права вимоги дебіторської заборгованості на контролюючий орган. Тож позивач просить суд зобов`язати відповідача укласти такий договір.
Ухвалою судді від 20.08.2025 року відкрито спрощене позовне провадження у справі та встановлено відповідачу строк для подання до суду відзиву на позовну заяву.
Відзив на позовну заяву від відповідача до суду не надходив.
Розглянувши справу за правилами спрощеного позовного провадження, суд установив такі обставини та дійшов до таких висновків.
ДП "Кіровоградський облавтодор" ВАТ "ДАК "Автомобільні дороги України" у 2002 році зареєстроване як юридична особа, перебуває на обліку платників податків у ГУ ДПС у Кіровоградській області, є платником податку на додану вартість.
Відповідач не виконав свої зобов`язання перед бюджетом, у зв`язку з чим у нього виник податковий борг з податку на додану вартість, розмір якого станом на 31.03.2025 року склав 207 618 303, 29 грн., а станом на 31.07.2025 року зріс до 208 891 302, 89 грн.
ГУ ДПС у Кіровоградській області з метою погашення податкового боргу неодноразово зверталося до суду з позовами про стягнення коштів з рахунків / електронних гаманців платника і самостійно приймало такі рішення. Також зверталося до банків, що обслуговують відповідача, для примусового списання з розрахункових рахунків сум податкового боргу.
Відповідач склав баланс (звіт про фінансовий стан) на 31.03.2025 року, згідно з яким має активи на кінець звітного періоду: дебіторська заборгованість за продукцію, товари, роботи (послуги) 18 796 тис. грн., інша поточна дебіторська заборгованість 16 545 тис. грн.
ГУ ДПС у Кіровоградській області направило відповідачу Повідомлення про визначення джерелом погашення податкового боргу дебіторської заборгованості платника податків від 22.05.2025 року, у якому повідомило, що заходи зі стягнення коштів платника податків не привели до повного погашення суми податкового боргу, та визначило, що джерелом погашення податкового боргу на підставі пункту 87.5 статті 87 та пункту 95.22 статті 95 розділу II Податкового кодексу України є дебіторська заборгованість, строк погашення якої настав та право вимоги якої переводиться на контролюючий орган у рахунок погашення податкового боргу.
Відповідач 19.06.2025 року повідомив позивача, що безспірна дебіторська заборгованість, стягнута на його користь за рішеннями судів з 10 контрагентів, складає 12236, 50 тис. грн.
З метою отримання повної інформації про дебіторську заборгованість відповідача позивач 25.06.2025 року направив йому запит щодо надання відомостей про всю дебіторську заборгованість, яка відповідно до балансу на 31.03.2025 року складає 35 341 тис. грн.
Відповідач не надав відповіді на запит, у зв`язку з чим контролюючий орган звернувся до суду з цим позовом.
Вирішуючи спір, суд дійшов до таких висновків.
Частиною 4 статті 5 КАС України передбачено, що суб`єкти владних повноважень мають право звернутися до адміністративного суду виключно у випадках, визначених Конституцією та законами України.
Пунктом 20.1 статті 20 Податкового кодексу України контролюючим органам, визначеним підпунктом 41.1.1 пункту 41.1 статті 41 цього Кодексу, надано право:
20.1.34. звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, інших фінансових установах, небанківських надавачах платіжних послуг, електронних гаманців в емітентах електронних грошей, що обслуговують такого платника податків, на суму податкового боргу або його частини;
20.1.35. звертатися до суду щодо стягнення з дебіторів платника податків, який має податковий борг, сум дебіторської заборгованості, строк погашення якої настав та право вимоги якої переведено на контролюючий орган, у рахунок погашення податкового боргу такого платника податків;
20.1.35-1. звертатися до суду щодо зобов`язання платника податків, який має податковий борг, укласти договір щодо переведення права вимоги дебіторської заборгованості цього платника на контролюючий орган.
Згідно з підпунктом 41.1.1 пункту 41.1 статті 41 ПК України контролюючими органами є податкові органи (центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, його територіальні органи) - щодо дотримання законодавства з питань оподаткування (крім випадків, визначених підпунктом 41.1.2 цього пункту), законодавства з питань сплати єдиного внеску, а також щодо дотримання іншого законодавства, контроль за виконанням якого покладено на центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, чи його територіальні органи.
У статті 14 ПК України зазначено:
14.1.137. орган стягнення - державний орган, уповноважений здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу в межах повноважень, встановлених цим Кодексом та іншими законами України;
14.1.175. податковий борг - сума узгодженого грошового зобов`язання, не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному цим Кодексом.
Відповідно до пункту 87.2 статті 87 ПК України джерелами погашення податкового боргу платника податків є будь-яке майно такого платника податків з урахуванням обмежень, визначених цим Кодексом, а також іншими законодавчими актами.
Згідно з пунктом 95.1 статті 95 ПК України контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
Відповідно до пункту 95.22 статті 95 ПК України контролюючий орган звертається до суду щодо стягнення з дебіторів платника податку, що має податковий борг, сум дебіторської заборгованості, строк погашення якої настав та право вимоги якої переведено на контролюючі органи, у рахунок погашення податкового боргу такого платника податків. Сума коштів, що надходить у результаті стягнення дебіторської заборгованості, в повному обсязі (але в межах суми податкового боргу) зараховується до відповідного бюджету чи державного цільового фонду в рахунок погашення податкового боргу платника податків. Сума дебіторської заборгованості, що стягнута понад суму податкового боргу, передається у розпорядження платника податку.
Пунктом 87.5 статті 87 ПК України передбачено, що у разі якщо здійснення заходів щодо погашення податкового боргу платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, не привело до повного погашення суми податкового боргу або у разі недостатності у платника коштів для погашення податкового боргу, контролюючий орган визначає дебіторську заборгованість платника податків, строк погашення якої настав, джерелом погашення податкового боргу такого платника податків.
Контролюючий орган укладає з платником податків договір щодо переведення права вимоги такої дебіторської заборгованості. Така дебіторська заборгованість продовжує залишатися активом платника податків, що має податковий борг, про що зазначається в договорі між платником податків і контролюючим органом, та повинна бути відповідним чином розкрита в примітках до фінансової звітності.
Податковий борг продовжує обліковуватися за платником податків, у якого він виник, до надходження коштів до бюджету за рахунок стягнення цієї дебіторської заборгованості. Контролюючий орган повідомляє платнику податків про таке надходження в п`ятиденний строк з дня отримання відповідного документа.
У разі відмови платника податків, що має податковий борг, від укладення з контролюючим органом договору щодо переведення права вимоги дебіторської заборгованості такий контролюючий орган звертається до суду щодо зобов`язання платника податків укласти зазначений договір.
Наказом Міністерства фінансів України від 16.06.2017 року № 585, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 14.07.2017 року за №857/30725, затверджено Порядок використання дебіторської заборгованості та/або майна юридичної особи як джерел погашення податкового боргу платника податків та/або відокремленого підрозділу юридичної особи (надалі Порядок №585), який місить такі норми:
I. Загальні положення
1. Цей Порядок розроблено відповідно до пунктів 87.5, 87.6 статті 87 та пункту 95.22 статті 95 глави 9 розділу II Податкового кодексу України (далі - Кодекс) і визначає механізм стягнення з дебіторів платника податків, що має податковий борг, сум дебіторської заборгованості, строк погашення якої настав та право вимоги якої переведено на контролюючий орган, у рахунок погашення податкового боргу такого платника податків та майна юридичної особи у разі відсутності у платника податків, що є філією, відокремленим підрозділом юридичної особи, майна, достатнього для погашення його грошового зобов`язання або податкового боргу.
2. Терміни, що використовуються в цьому Порядку, вживаються в значеннях, наведених у Кодексі.
3. У разі якщо здійснення заходів щодо погашення податкового боргу платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, не привело до повного погашення суми податкового боргу або якщо у платника недостатньо коштів для погашення податкового боргу, контролюючий орган визначає дебіторську заборгованість платника податків, строк погашення якої настав, джерелом погашення податкового боргу такого платника податків.
4. Документи, передбачені цим Порядком, складаються в кількості примірників, що відповідає кількості осіб, які їх підписують.
5. Сума дебіторської заборгованості, яка є джерелом погашення податкового боргу, визначається на підставі даних бухгалтерського та аналітичного обліку платника податків, договорів, оформлених належним чином.
II. Порядок організації укладення договору про переведення права вимоги дебіторської заборгованості платника податків на контролюючий орган
1. Контролюючий орган повідомляє платника податків про визначення джерелом погашення податкового боргу дебіторської заборгованості платника податків за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку.
2. Повідомлення розглядається як пропозиція для укладання договору про переведення права вимоги дебіторської заборгованості платника податків на контролюючий орган (далі - договір).
3. Переведення платником податків права вимоги дебіторської заборгованості, що випливає з відносин платника податків з дебітором, на орган стягнення здійснюється на основі договору, укладеного в письмовій формі, між платником податків та контролюючим органом.
4. У разі згоди платника податків контролюючий орган укладає договір з таким платником податків.
Договір повинен містити, зокрема:
назву договору та місце його укладання;
найменування платника податків та контролюючого органу;
предмет договору;
порядок виконання зобов`язань за договором;
права та обов`язки сторін;
умови укладання, зміни та припинення договору;
місцезнаходження та реквізити сторін.
У разі відмови платника податків, що має податковий борг, від укладання з контролюючим органом договору щодо переведення права вимоги дебіторської заборгованості такий контролюючий орган звертається до суду щодо зобов`язання платника податків укласти зазначений договір.
5. На контролюючий орган як орган стягнення можуть переводитися всі види дебіторської заборгованості, а саме:
дебіторська заборгованість за товари (роботи, послуги);
дебіторська заборгованість, пов`язана із підзвітними особами;
дебіторська заборгованість працівників, акціонерів перед підприємством;
дебіторська заборгованість за претензіями;
інші види дебіторської заборгованості.
6. Визначення такої дебіторської заборгованості здійснюється шляхом перевірки контролюючим органом дебіторської заборгованості, яка відображена на рахунках бухгалтерського обліку платника податків та в аналітичному обліку.
Податковий борг продовжує обліковуватися за платником податків, у якого він виник, до надходження коштів до бюджету за рахунок стягнення цієї дебіторської заборгованості. Контролюючий орган повідомляє платника податків про таке надходження у п`ятиденний строк з дня отримання відповідного документа.
7. Платник податків передає контролюючому органу всі документи, що свідчать про право вимоги.
8. У договорі обов`язково зазначається, що платник податків переводить на контролюючий орган своє право вимоги до дебітора в рахунок погашення податкового боргу.
9. Платник податків та орган стягнення повідомляють дебітора про переведення на контролюючий орган права вимоги. Повідомлення про переведення права вимоги дебіторської заборгованості платника податків на контролюючий орган складається за формою згідно з додатком 2 до цього Порядку.
10. Контролюючий орган звертається до суду щодо стягнення з дебіторів платника податків, що має податковий борг, сум дебіторської заборгованості, строк погашення якої настав та право вимоги якої переведено на контролюючий орган, у рахунок погашення податкового боргу такого платника податків.
11. Така дебіторська заборгованість продовжує залишатися активом платника податків, що має податковий борг, про що зазначається в договорі між платником податків і контролюючим органом, та повинна бути відповідним чином розкрита в примітках до фінансової звітності.
12. До моменту стягнення контролюючим органом у судовому порядку такої дебіторської заборгованості платежі продовжують надходити на рахунки платника податків, що має податковий борг.
13. Надходження за дебіторською заборгованістю негайно спрямовуються в рахунок погашення податкового боргу.
14. Контролюючий орган звертається до суду щодо стягнення з дебіторів платника податків, що має податковий борг, сум дебіторської заборгованості, строк погашення якої настав та право вимоги якої переведено на контролюючий орган, у рахунок погашення податкового боргу такого платника податків.
15. Контролюючий орган направляє платнику податків повідомлення про надходження коштів до бюджету за рахунок стягнення дебіторської заборгованості за формою згідно з додатком 3 до цього Порядку.
Аналіз наведених норм законодавства свідчить, що дебіторська заборгованість платника податків, строк погашення якої настав, може бути визначена контролюючим органом як джерело погашення податкового боргу такого платника податків у разі, якщо вжиті заходи щодо погашення податкового боргу шляхом стягнення коштів, які перебувають у власності платника, не привели до повного погашення податкового боргу або у разі недостатності таких коштів. У такому випадку контролюючий орган укладає з платником податків договір про переведення права вимоги дебіторської заборгованості. Повідомлення платника податків про визначення дебіторської заборгованості джерелом погашення податкового боргу, складене за формою згідно із додатком 1 до Порядку №585, є пропозицією укласти договір про переведення права вимоги дебіторської заборгованості платника податків на контролюючий орган. У разі відмови платника податків, що має податковий борг, від укладення договору контролюючий орган має право звернутися до суду з позовом про зобов`язання платника податків укласти відповідний договір.
Суд установив, що відповідач має податковий борг за узгодженими грошовими зобов`язаннями з податку на додану вартість, розмір якого станом на 31.07.2025 року становить 208 891 302, 89 грн.
Позивач вживав заходи з погашення податкового боргу шляхом стягнення коштів, які перебувають у власності відповідача, у порядку, передбаченому статтею 95 ПК України.
Здійснення таких заходів не призвело до повного погашення суми податкового боргу через недостатність у платника необхідних коштів.
Тож контролюючий орган визначив дебіторську заборгованість відповідача джерелом погашення податкового боргу, про що направив йому повідомлення від 22.05.2025 року як пропозицію укласти договір про переведення права вимоги дебіторської заборгованості платника податків на контролюючий орган.
Відповідач не надав згоди на укладення договору про переведення права вимоги дебіторської заборгованості, а також не надав контролюючому органу повної інформації щодо дебіторів, строк погашення заборгованості яких настав, і документів, що підтверджують право вимоги до таких осіб.
Таким чином відповідач фактично відмовився від укладання з позивачем відповідного договору.
Суд вважає, що у спірних правовідносинах позивач правомірно визначив джерелом погашення податкового боргу відповідача дебіторську заборгованість, а його вимоги про переведення права вимоги дебіторської заборгованості в рахунок погашення податкового боргу є обґрунтованими.
Оскільки відповідач ухиляється від укладення договору про переведення права вимоги дебіторської заборгованості на контролюючий орган, то позовні вимоги ГУ ДПС у Кіровоградській області про спонукання відповідача укласти такий договір слід задовольнити.
Відповідач не заперечив проти таких вимог і не довів, що наразі у нього відсутній податковий борг та/або наявні грошові кошти, за рахунок яких можна погасити податковий борг.
Підстави для присудження позивачу витрат на сплату судового збору відсутні.
Керуючись статтями 9, 90, 250, 255, 262, 263, 291, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов Головного управління ДПС у Кіровоградській області задовольнити.
Зобов`язати дочірнє підприємство "Кіровоградський облавтодор" відкритого акціонерного товариства "Державна акціонерна компанія "Автомобільні дороги України" укласти з Головним управлінням ДПС у Кіровоградській області договір про переведення права вимоги дебіторської заборгованості платника податків на контролюючий орган.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржене до Третього апеляційного адміністративного суду у 30-денний строк, установлений статтею 295 КАС України.
Суддя Кіровоградського окружного
адміністративного суду О.А. ЧЕРНИШ