Ухвала суду № 136044435, 28.04.2026, Господарський суд Луганської області

Дата ухвалення
28.04.2026
Номер справи
913/52/26
Номер документу
136044435
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛУГАНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

просп. Науки, 5, м. Харків, 61612, телефон/факс (057)702 10 79, inbox@lg.arbitr.gov.ua

УХВАЛА

про відкриття провадження у справі

28 квітня 2026 року м. Харків Справа № 913/52/26

Провадження № 3/913/52/26

Господарський суд Луганської області у складі судді Секірського А.В., розглянувши матеріали позовної заяви

виконувача обов`язків керівника Луганської обласної прокуратури, м. Сіверськодонецьк Луганської області в інтересах держави в особі органу, уповноваженого здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах:

1.Чмирівської сільської військової адміністрації Старобільського району Луганської області, село Чмирівка Старобільського району Луганської області

2.Північно-східного офісу Держаудислужби, м. Харків Харківської області

до 1.Товариства з обмеженою відповідальністю «Алфі Світ Лайф 22», м. Одеса Одеської області

2.Відділу освіти, культури, молоді та спорту виконавчого комітету Чмирівської сільської ради Старобільського району Луганської області, село Чмирівка Старобільського району Луганської області

про визнання недійсними додаткових угод та стягнення 71 273 грн 00 коп.

в с т а н о в и в:

Виконувач обов`язків керівника Луганської обласної прокуратури 22.04.2026 через підсистему «Електронний суд» звернувся до Господарського суду Луганської області з позовною заявою в інтересах держави в особі органу, уповноваженого здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах Чмирівської сільської військової адміністрації Старобільського району Луганської області та Північно-східного офісу Держаудитслужби до Товариства з обмеженою відповідальністю «Алфі Світ Лайф 22» та Відділу освіти, культури, молоді та спорту виконавчого комітету Чмирівської сільської ради Старобільського району Луганської області про:

- визнання недійсними додаткових угод від 02.03.2021 № 1, від 23.04.2021 № 2, від 13.10.2021 № 3 до договору на закупівлю від 21.01.2021 № 1, укладеного між Відділом освіти, культури, молоді та спорту виконавчого комітету Чмирівської сільської ради Старобільського району Луганської області та Товариством з обмеженою відповідальністю «Алфі Світ Лайф 22» (попередня назва Товариство з обмеженою відповідальністю «Крейн Енерджі»);

- стягнення з Товариства з обмеженою відповідальністю «Алфі Світ Лайф 22» на користь держави в особі Чмирівської сільської військової адміністрації Старобільського району Луганської області грошових кошти в сумі 71 273 грн 00 коп.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що за результатами проведених відкритих торгів 21.01.2021 між Відділом освіти, культури, молоді та спорту виконавчого комітету Чмирівської сільської ради Старобільського району Луганської області та Товариством з обмеженою відповідальністю «Крейн Енерджі», яке змінило назву на Товариство з обмеженою відповідальністю «Алфі Світ Лайф 22», укладено договір на закупівлю нафти та дистилятів № 1, до якого було укладено додаткові угоди, якими змінювалася ціна за одиницю товару, зокрема, від 02.03.2021 № 1, від 23.04.2021 № 3, від 13.10.2021 № 3, які на думку прокурора, укладено з порушенням приписів п. 2 ч. 5 ст. 41 Закону України «Про публічні закупівлі», а саме, необґрунтовано збільшено ціну товару за відсутності документального підтвердження коливання ціни цього товару на ринку, що є підставою для визнання вказаних додаткових угод недійсними.

Крім того, в результаті укладення оспорюваних додаткових угод з порушенням вимог законодавства збільшено ціну на бензин А-92 та дизельне паливо, у зв`язку з чим з бюджету безпідставно сплачено Товариству з обмеженою відповідальністю «Алфі Світ Лайф 22» грошові кошти в сумі 71 273 грн 00 коп., які підлягають поверненню Чмирівській сільській військовій адміністрації Старобільського району Луганської області відповідно до ч. 1 ст. 670 ЦК України.

Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 23.04.2026 позовну заяву передано на розгляд судді Секірського А.В.

За приписами частин 3, 4 ст. 53 Господарського процесуального кодексу України (далі за текстом ГПК України) у визначених законом випадках прокурор звертається до суду з позовною заявою, бере участь у розгляді справ за його позовами, а також може вступити за своєю ініціативою у справу, провадження у якій відкрито за позовом іншої особи, до початку розгляду справи по суті, подає апеляційну, касаційну скаргу, заяву про перегляд судового рішення за нововиявленими або виключними обставинами. Прокурор, який звертається до суду в інтересах держави, в позовній чи іншій заяві, скарзі обґрунтовує, в чому полягає порушення інтересів держави, необхідність їх захисту, визначені законом підстави для звернення до суду прокурора, а також зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах. Невиконання цих вимог має наслідком застосування положень, передбачених статтею 174 цього Кодексу.

За змістом ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до п. 3 ч. ст. 1311 Конституції України в Україні діє прокуратура, яка здійснює, зокрема, представництво інтересів держави в суді у виключних випадках і в порядку, що визначені законом.

Згідно з ч. 1 ст. 23 Закону України «Про прокуратуру» представництво прокурором інтересів громадянина або держави в суді полягає у здійсненні процесуальних та інших дій, спрямованих на захист інтересів громадянина або держави, у випадках та порядку, встановлених законом.

Частиною 3 ст. 23 Закону України «Про прокуратуру» встановлено, що прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб`єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу. Наявність таких обставин обґрунтовується прокурором у порядку, передбаченому ч. 4 цієї статті, крім випадку, визначеного абз. 4 цієї статті.

За приписами ч. 4 ст. 23 Закону України «Про прокуратуру» наявність підстав для представництва має бути обґрунтована прокурором у суді. Прокурор здійснює представництво інтересів громадянина або держави в суді виключно після підтвердження судом підстав для представництва. Прокурор зобов`язаний попередньо, до звернення до суду, повідомити про це громадянина та його законного представника або відповідного суб`єкта владних повноважень. Отже, прокурор має право звернутися до господарського суду з позовом в інтересах держави в особі органу, уповноваженого здійснювати функції держави у спірних правовідносинах, або в інтересах держави з позовом, в якому зазначено про відсутність органу, уповноваженого здійснювати функції держави у спірних правовідносинах, або з позовом в інтересах держави, зазначивши про відсутність у відповідного органу повноважень щодо звернення до господарського суду. При цьому у будь-якому разі наявність підстав для представництва інтересів держави має бути обґрунтована прокурором у позовній заяві відповідно до приписів наведених норм.

Вирішуючи питання щодо наявності підстав для представництва виконувачем обов`язків керівника Луганської обласної прокуратури інтересів держави в особі Чмирівської сільської військової адміністрації Старобільського району Луганської області з наведеними позовними вимогами, господарський суд виходить з наступного.

Рішенням Чмирівської сільської ради Старобільського району Луганської області від 30.08.2021 № 12/11, з метою забезпечення ефективної роботи відділу освіти, культури, молоді та спорту виконавчого комітету Чмирівської сільської ради Старобільського району Луганської області, внесено зміни до Положення про відділ освіти, культури, молоді та спорту виконавчого комітету Чмирівської сільської ради Старобільського району Луганської області (далі за текстом Положення) та викладено Положення в новій редакції.

Відповідно до п. 1.1 Положення Відділ освіти, культури, молоді та спорту Чмирівської сільської ради Старобільського району Луганської області утворюється Чмирівською сільською радою, підзвітний і підконтрольній раді, підпорядкований виконавчому комітету Чмирівської сільської ради, сільському голові.

Пунктом 1.4 Положення передбачено, що Відділ освіти, культури, молоді та спорту Чмирівської сільської ради Старобільського району Луганської області є юридичною особою публічного права, має самостійний баланс та рахунки, печатку із зображенням Державного Герба України та своїм найменуванням, кутовий штамп, власні бланки.

Також відповідно до п. 4.1 Положення штатний розпис та кошторис Відділу освіти, культури, молоді та спорту Чмирівської сільської ради Старобільського району Луганської області затверджується сільським головою за пропозицією начальника Відділу.

У пункті 6.1 Положення зазначено, що Відділ освіти, культури, молоді та спорту Чмирівської сільської ради Старобільського району Луганської області очолює начальник, який призначається на посаду і звільняється з посади сільським головою в установленому законом порядку. Начальник Відділу здійснює контроль за ефективним і раціональним використанням бюджетних коштів в межах затвердженого кошторису витрат, пов`язаних із функціонуванням галузі (п.п 6.2.6 п. 6.2 Положення).

Розділом 7 Положення передбачено, що Відділ освіти, культури, молоді та спорту Чмирівської сільської ради Старобільського району Луганської області фінансується за рахунок коштів бюджету Чмирівської сільської ради, які виділені на його утримання (п. 7.1 Положення). Джерелами фінансування Відділу освіти, культури, молоді та спорту Чмирівської сільської ради Старобільського району Луганської області є кошти бюджету Чмирівської сільської ради, інші кошти, передані відділу згідно з чинним законодавством (п. 7.2 Положення).

За приписами ч. 4 ст. 71 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» органи та посадові особи місцевого самоврядування мають право звертатися до суду щодо визнання незаконними актів місцевих органів виконавчої влади, інших органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій, які обмежують права територіальних громад, повноваження органів та посадових осіб місцевого самоврядування.

Отже, на час проведення закупівлі та укладення договору на закупівлю від 21.01.2021 № 1, уповноваженим органом у спірних правовідносинах була саме Чмирівська сільська рада Старобільського району Луганської області, як власник та розпорядник бюджетних коштів. Саме вказаний орган місцевого самоврядування на момент виникнення спірних правовідносин мав повноваження здійснювати контроль щодо законності проведених закупівель за бюджетні кошти, прийнятих за результатами таких закупівель рішень, та контроль за ефективністю використання бюджетних коштів при укладенні господарських договорів.

Згідно з п. 3 ч. 1 ст. 78 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» повноваження сільської, селищної, міської, районної в місті, районної, обласної ради можуть бути достроково припинені у випадках, передбачених законами України «Про військово-цивільні адміністрації», «Про правовий режим воєнного стану».

Повноваження сільської, селищної, міської, районної у місті, районної, обласної ради за наявності підстав, передбачених п. 3 ч. 1 цієї статті, достроково припиняються з дня набрання чинності актом Президента України про утворення відповідної військово-цивільної, військової адміністрації (ч. 5 ст. 78 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»).

Відповідно до ч. 8 ст. 4 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» військові адміністрації населених пунктів, районні, обласні військові адміністрації здійснюють свої повноваження протягом дії воєнного стану та 30 днів після його припинення чи скасування.

Указом Президента України від 23.09.2022 № 665/2022 «Про утворення військових адміністрацій населених пунктів у Луганській області» на виконання Закону України «Про правовий режим воєнного стану» утворено Чмирівську сільську військову адміністрацію Старобільського району Луганської області.

Відповідно до інформації, наявної в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, 30.09.2022 внесено запис про державну реєстрацію Чмирівської сільської військової адміністрації Старобільського району Луганської області (ідентифікаційний код 44730351).

Частиною 1 ст. 15 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» визначено, що військові адміністрації у своїй діяльності керуються Конституцією України, законами України «Про оборону України», «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», «Про критичну інфраструктуру», цим Законом та іншими нормативно-правовими актами. Повноваження військових адміністрацій здійснюються ними в порядку, визначеному законами України для здійснення повноважень відповідних місцевих державних адміністрацій та органів місцевого самоврядування, з урахуванням особливостей, встановлених цим Законом.

Військові адміністрації населених пунктів на відповідній території здійснюють повноваження, зокрема, із складання та затвердження місцевого бюджету, внесення змін до нього, забезпечення виконання відповідного бюджету; управління закладами освіти, установами освіти, закладами охорони здоров`я, культури, фізичної культури і спорту, надавачами соціальних послуг, які належать територіальним громадам або передані їм, молодіжними, підлітковими закладами за місцем проживання; організації їх матеріально-технічного та фінансового забезпечення; організації надання ними послуг, у тому числі соціальних (п.п. 5, 15 ч. 2 ст. 15 Закону України «Про правовий режим воєнного стану»).

Відповідно до п. 4 ч. 7 ст. 15 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» начальник військової адміністрації є розпорядником бюджетних коштів.

Начальник військової адміністрації представляє відповідну військову адміністрацію та територіальну громаду у відносинах із державними органами, органами місцевого самоврядування, громадськими об`єднаннями, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форми власності, громадянами (п. 5 ч. 7 ст. 15 Закону України «Про правовий режим воєнного стану») та звертається до суду щодо визнання незаконними актів органів місцевого самоврядування, місцевих органів виконавчої влади, підприємств, установ та організацій, які обмежують права та інтереси територіальної громади (п. 6 ч. 7 ст. 15 Закону України «Про правовий режим воєнного стану»).

Таким чином, саме Чмирівська сільська військова адміністрація Старобільського району Луганської області на цей час є органом, уповноваженим державою на здійснення повноважень у спірних правовідносинах.

Луганська обласна прокуратура листом від 31.03.2026 № 24-272вих-25 повідомила Чмирівську сільську військову адміністрацію Старобільського району Луганської області про виявлені порушення інтересів держави, які виникли внаслідок укладення додаткових угод до договору на закупівлю від 21.01.2021 № 1, та необхідність вжиття заходів щодо їх захисту.

На вказаний лист була отримана відповідь від 06.04.2026 № 01-03/637, в якій Чмирівська сільська військова адміністрація Старобільського району Луганської області повідомила про відсутність можливості вжити заходів щодо повернення безпідставно сплачених бюджетних коштів, у тому числі шляхом звернення до суду з відповідними позовними вимогами, через відсутність у Відділі освіти, культури, молоді та спорту виконавчого комітету Чмирівської сільської ради Старобільського району Луганської області документів, що стосуються укладення та виконання договору від 21.01.2021 № 1, які залишилися на окупованій території.

Суд зазначає, що незважаючи на наявність у Чмирівської сільської військової адміністрації Старобільського району Луганської області повноважень щодо звернення до суду з відповідним позовом, вона з моменту отримання вищезазначеного листа Луганської обласної прокуратури не вжила заходів щодо звернення з позовом до суду.

Вирішуючи питання щодо наявності підстав для представництва виконувачем обов`язків керівника Луганської обласної прокуратури інтересів держави в особі Північно-східного офісу Держаудитслужби з наведеними позовними вимогами, господарський суд виходить з наступного.

Відповідно до ч. 4 ст. 7 Закону України «Про публічні закупівлі» центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного фінансового контролю, здійснює контроль у сфері публічних закупівель у межах своїх повноважень, визначених Конституцією та законами України.

Моніторинг процедури закупівлі, згідно з ч. 1 ст. 8 Закону України «Про публічні закупівлі», здійснюють центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного фінансового контролю, та його міжрегіональні територіальні органи.

Згідно з ч. 1 ст. 1 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» здійснення державного фінансового контролю забезпечує центральний орган виконавчої влади зі спеціальним статусом, уповноважений Кабінетом Міністрів України на реалізацію державної політики у сфері державного фінансового контролю.

Головними завданнями органу державного фінансового контролю серед інших є здійснення державного фінансового контролю за використанням і збереженням державних фінансових ресурсів, ефективним використанням коштів, дотриманням законодавства про закупівлі (ч. 1 ст. 2 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні»).

При цьому на підставі п.п. 8, 10 ст. 10 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» органу державного фінансового контролю надається право, зокрема, порушувати перед відповідними державними органами питання про визнання недійсними договорів, укладених із порушенням законодавства, у судовому порядку стягувати у дохід держави кошти, отримані підконтрольними установами за незаконними договорами, без установлених законом підстав та з порушенням законодавства; звертатися до суду в інтересах держави, якщо підконтрольною установою не забезпечено виконання вимог щодо усунення виявлених під час здійснення державного фінансового контролю порушень законодавства з питань збереження і використання активів.

Відповідно до п. 1 Положенням про Північно-східний офіс Держаудитслужби, затвердженого наказом Держаудитслужби від 02.06.2016 № 23 (далі Положення), Північно-східний офіс Держаудитслужби підпорядковується Держаудитслужбі та є її міжрегіональним територіальним органам. У складі Офісу утворюються як структурні підрозділи управління в Луганській, Полтавській, Сумській областях. Управління здійснюють свої повноваження на території адміністративно-територіальної одиниці за їх місцезнаходженням відповідно.

Основним завданням офісу є реалізація повноважень Держаудитслужби на території Луганської, Полтавської, Сумської, Харківської областей, а також на території інших областей за дорученням Голови Держаудитслужби та його заступників (п. 3 Положення).

Згідно з п.п. 3 п. 4 Положення офіс відповідно до покладених на нього завдань здійснює контроль за цільовим, ефективним використанням і збереженням державних фінансових ресурсів, необоротних та інших активів; досягненням економії бюджетних коштів і результативності в діяльності розпорядників бюджетних коштів, дотриманням законодавства про закупівлі.

Офіс вживає в установленому порядку заходів до усунення виявлених під час здійснення державного фінансового контролю порушень законодавства та притягнення до відповідальності винних осіб, а саме звертається до суду в інтересах держави у разі незабезпечення виконання вимог щодо усунення виявлених під час здійснення державного фінансового контролю порушень законодавства з питань збереження і використання активів п.п. 7 п. 4 Положення).

Також офіс має право порушувати перед відповідними державними органами питання про визнання недійсними договорів, укладених з порушенням законодавства, у судовому порядку стягувати у дохід держави кошти, отримані підконтрольними установами за незаконними договорами, без установлених законом підстав та з порушенням законодавства (п.п. 18 п. 6 Положення).

Отже, належним органом, уповноваженим державою на здійснення у спірних правовідносинах функцій щодо реалізації державної політики у сфері публічних закупівель, є Державна аудиторська служба в Україні, зокрема, в даних правовідносинах Північно-східний офіс Держаудитслужби, який наділений повноваженнями звертатися до суду за захистом інтересів держави у спірних правовідносинах.

Луганська обласна прокуратура листом від 31.03.2026 № 24-270вих-26 повідомила Північно-східний офіс Держаудитслужби про виявлені порушення інтересів держави, які виникли внаслідок укладення додаткових угод до договору на закупівлю від 21.01.2021 № 1, та необхідність вжиття заходів щодо їх захисту.

У відповідь на зазначений лист від Північно-східного офісу Держаудитслужби надійшов лист від 09.04.2026 № 202015-17/1914-2026, в якому зазначено, що Офісом не проводилися заходи державного фінансового контролю стосовно процедури закупівлі за номером UA-2020-12-01-013152-b, підстави для звернення до суду з позовною заявою в Офісу відсутні.

Суд зауважує, що сам факт незвернення Північно-східного офісу Держаудитслужби з позовом до суду свідчить про те, що вказаний орган неналежно виконує свої повноваження відносно вжиття відповідних заходів.

Таким чином, суд приходить до висновку, що Чмирівською сільською військовою адміністрацією Старобільського району Луганської області та Північно-східним офісом Держаудислужби не здійснювався захист інтересів держави у відповідних правовідносинах, оскільки компетентні органи знали про виявлені порушення, повідомлені прокурором, однак протягом розумного строку після отримання повідомлення самостійно не звернулися до суду з позовом в інтересах держави.

На виконання вимог ст. 23 Закону України «Про прокуратуру» прокурором також були спрямовані повідомлення від 15.04.2026 № 24-406вих-26, № 24-405вих-26 до Чмирівської сільської військової адміністрації Старобільського району Луганської області та Північно-східного офісу Держаудислужби, в яких повідомлено позивачів про намір органу прокуратури звернутися до господарського суду в їх інтересах з відповідним позовом.

За таких обставин, суд погоджується з доводами прокурора про те, що у нього були достатні підстави, вбачаючи порушення інтересів держави, та отримавши на своє звернення зазначені відповіді, вважати, що уповноважені органи держави у спірних правовідносинах, будучи обізнаним з такими порушеннями, не вжили заходів до їх усунення з метою захисту інтересів держави.

Враховуючи наведене прокурором обґрунтування та норми законодавства, суд вважає за можливе підтвердити підстави представництва виконувачем обов`язків керівника Луганської обласної прокуратури інтересів держави в особі органу, уповноваженого здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах Чмирівської сільської військової адміністрації Старобільського району Луганської області та Північно-східного офісу Держаудислужби за заявленими позовними вимогами.

За змістом ч. 1 ст. 176 ГПК України за відсутності підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви чи відмови у відкритті провадження суд відкриває провадження у справі протягом п`яти днів з дня надходження позовної заяви або заяви про усунення недоліків, поданої в порядку, передбаченому статтею 174 цього Кодексу.

Подана виконувачем обов`язків керівника Луганської обласної прокуратури позовна заява відповідає вимогам статей 162, 164 та 172 ГПК України, підстав для залишення її без руху, повернення або відмови у відкритті провадження у справі не встановлено.

Пунктом 4 ч. 2 ст. 176 ГПК України передбачено, що про прийняття позовної заяви до розгляду та відкриття провадження у справі суд постановляє ухвалу, в якій зазначаються, зокрема, за якими правилами позовного провадження (загального чи спрощеного) буде розглядатися справа.

Згідно з ч. 1 ст. 12 ГПК України господарське судочинства здійснюється за правилами, передбаченими цим Кодексом, у порядку, зокрема, позовного провадження (загального або спрощеного).

За змістом абзацу 2 ч. 3 ст. 12 ГПК України загальне позовне провадження призначене для розгляду справ, які через складність або інші обставини недоцільно розглядати у спрощеному позовному провадженні.

Відповідно до ч. 3 ст. 247 ГПК України при вирішенні питання про розгляд справи в порядку спрощеного або загального позовного провадження суд враховує: 1) ціну позову; 2) значення справи для сторін; 3) обраний позивачем спосіб захисту; 4) категорію та складність справи; 5) обсяг та характер доказів у справі, в тому числі чи потрібно у справі призначити експертизу, викликати свідків тощо; 6) кількість сторін та інших учасників справи; 7) чи становить розгляд справи значний суспільний інтерес; 8) думку сторін щодо необхідності розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження.

Беручи до уваги характер спірних правовідносин, категорію та складність справи, суд вважає за необхідне розглядати дану справу за правилами загального позовного провадження.

Відповідно до абз. 1 ч. 6, абз. 2 ч. 8 ст. 6 ГПК України адвокати, нотаріуси, державні та приватні виконавці, арбітражні керуючі, судові експерти, органи державної влади та інші державні органи, органи місцевого самоврядування, інші юридичні особи реєструють свої електронні кабінети в Єдиній судовій інформаційно-комунікаційній системі або її окремій підсистемі (модулі), що забезпечує обмін документами, в обов`язковому порядку. Інші особи реєструють свої електронні кабінети в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі або її окремій підсистемі (модулі), що забезпечує обмін документами, в добровільному порядку. Особа, яка зареєструвала електронний кабінет в Єдиній судовій інформаційно-комунікаційній системі або її окремій підсистемі (модулі), що забезпечує обмін документами, може подавати процесуальні, інші документи, вчиняти інші процесуальні дії в електронній формі виключно за допомогою Єдиної судової інформаційно-комунікаційної системи або її окремої підсистеми (модуля), що забезпечує обмін документами, з використанням кваліфікаційного електронного підпису або із застосуванням засобів електронної ідентифікації, що мають високий рівень довіри, відповідно до вимог Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» та «Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги», якщо інше не передбачено цим Кодексом.

Частиною 7 ст. 42 ГПК України передбачено, що якщо цим Кодексом передбачено обов`язок учасника справи щодо надсилання копій документів іншим учасникам справи, такі документи в електронній формі можуть направлятися з використанням Єдиної судової інформаційно-комунікаційної системи або її окремої підсистеми (модуля), що забезпечує обмін документами, шляхом надсилання до електронного кабінету іншого учасника справи, а в разі відсутності в іншого учасника справи електронного кабінету чи відсутності відомостей про наявність в іншого учасника справи електронного кабінету у паперовій формі листом з описом вкладення. Якщо інший учасник справи відповідно до ч. 6 ст. 6 цього Кодексу зобов`язаний зареєструвати електронний кабінет, але не зареєстрував його, учасник справи, який подає документи до суду в електронній формі з використанням електронного кабінету, звільняється від обов`язку надсилання копій документів такому учаснику справи. Суд, направляючи такому учаснику справи судові виклики і повідомлення, ухвали у випадках, передбачених цим Кодексом, зазначає у цих документах про обов`язок такої особи зареєструвати свій електронний кабінет та про можливість ознайомлення з матеріалами справи через Єдину судову інформаційно-комунікаційну систему або її окрему підсистему (модуль), що забезпечує обмін документами.

Суд зауважує, що відповідно до інформації з автоматизованої системи документообігу суду, відповідач-1 Товариство з обмеженою відповідальністю «Алфі Світ Лайф 22» (ідентифікаційний код 41829696) та відповідач-2 Відділ освіти, культури, молоді та спорту виконавчого комітету Чмирівської сільської ради Старобільського району Луганської області (ідентифікаційний код 41250114), як юридичні особи, не мають зареєстрованого електронного кабінету в підсистемі «Електронний суд» ЄСІТС, а отже прокурор в силу приписів ч. 7 ст. 42 ГПК України звільняється від обов`язку надсилання відповідачам копії позовної заяви і доданих до неї документів. Тому, суд звертає увагу відповідачів на їх обов`язок відповідно до ч. 6 ст. 6 ГПК України зареєструвати свій електронний кабінет в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі або її окремій підсистемі (модулі), за допомогою якого можливо ознайомлюватися з матеріалами справи.

Проте, з метою дотримання процесуальних прав відповідачів, суд вважає за необхідне зобов`язати прокурора направити копію позовної заяви і доданих до неї документів відповідачу-1 на адресу місцезнаходження останнього: вул. Героїв оборони Одеси, будинок 90, м. Одеса, Одеська область, 65069 та відповідачу-2 на адресу для листування: вул. Кавказька, будинок 2А, м. Рівне, Рівненська область, 33013.

На підставі викладеного, керуючись статтями 12, 120, 176, 232, 234, 235, 247 Господарського процесуального кодексу України, суд

у х в а л и в:

1.Підтвердити підстави представництва виконувачем обов`язків керівника Луганської обласної прокуратури інтересів держави в особі органу, уповноваженого здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах Чмирівської сільської військової адміністрації Старобільського району Луганської області та Північно-східного офісу Держаудислужби за заявленими позовними вимогами.

2.Прийняти позовну заяву до розгляду та відкрити провадження у справі.

3.Справу розглядати в порядку загального позовного провадження.

4.Повідомити учасників справи про призначення справи до розгляду в підготовчому провадженні на 19.05.2026 о 12 год. 10 хв.

5.Засідання відбудеться у приміщенні господарського суду за адресою: м. Харків, проспект Науки, будинок 5 (кабінет № 205).

6.Зобов`язати прокурора невідкладно направити копію позовної заяви і доданих до неї документів відповідачу-1 на адресу: вул. Героїв оборони Одеси, будинок 90, м. Одеса, Одеська область, 65069 та відповідачу-2 на адресу: вул. Кавказька, будинок 2А, м. Рівне, Рівненська область, 33013, докази направлення надати суду.

7.Встановити відповідачам строк для подання відзивів з урахуванням вимог ст. 165 ГПК України протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі, копії відзивів та додані до них докази надіслати учасникам справи одночасно з надісланням відзивів до суду, докази на підтвердження такого направлення надати суду.

8.Запропонувати відповідачам невідкладно зареєструвати електронні кабінети в Єдиній судовій інформаційно-комунікаційній системі або її окремій підсистемі (модулі).

9.Явку прокурора та представників сторін в судове засідання визнати необов`язковою.

Інформація про дату, час і місце судового засідання додатково розміщена на офіційному вебпорталі «Судова влада України» в мережі Інтернет (https://court.gov.ua/FAIR).

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання 28.04.2026 та не підлягає оскарженню.

Суддя Андрій СЕКІРСЬКИЙ