Єдиний державний реєстр судових рішень 625/103/26
Провадження № 3/625/36/26
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"27" квітня 2026 р. с. Різуненкове
Коломацький районний суд Харківської області в складі судді Лосєва Д.К., за участю секретаря Калюжної Л.Д., прокурора Валківського відділу Богодухівської окружної прокуратури Харківської області Караманової І.О., розглянувши матеріали, які надійшли із 7-го управління (з обслуговування Харківської області) Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України про притягнення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , паспорт громадянина України серії НОМЕР_1 , виданий 30 жовтня 2007 року Коломацьким РВ УМВСУ України в Харківській області, індивідуальний податковий номер: НОМЕР_2 , громадянина України, депутата Коломацької селищної ради, зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , до адміністративної відповідальності за інкриміновані йому три адміністративні правопорушення, відповідальність за які передбачена ч.1 ст.172-6 КУпАП,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 , будучи депутатом Коломацької селищної ради та згідно з п.п. «б» п.1 ч.1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» суб`єктом, на якого поширюється дія цього Закону, несвоєчасно, а саме 16 лютого 2026 року о 19 годині 11 хвилині, подав без поважних причин щорічну декларацію за 2021 рік шляхом заповнення відповідної форми на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції, чим не виконав вимоги п. 2-7 р. XIII «Прикінцеві положення» Закону України «Про запобігання корупції» і вчинив адміністративне правопорушення, пов`язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена ч.1 ст.172-6 КУпАП.
Крім того, ОСОБА_1 , будучи депутатом Коломацької селищної ради та згідно з п.п. «б» п.1 ч.1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» суб`єктом, на якого поширюється дія цього Закону, несвоєчасно, а саме 16 лютого 2026 року о 19 годині 16 хвилин, подав без поважних причин щорічну декларацію за 2022 рік шляхом заповнення відповідної форми на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції, чим не виконав вимоги п. 2-7 р. XIII «Прикінцеві положення» Закону України «Про запобігання корупції» і вчинив адміністративне правопорушення, пов`язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена ч.1 ст.172-6 КУпАП.
Також, ОСОБА_1 , будучи депутатом Коломацької селищної ради та згідно з п.п. «б» п.1 ч.1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» суб`єктом, на якого поширюється дія цього Закону, несвоєчасно, а саме 16 лютого 2026 року о 19 годині 21 хвилині, подав без поважних причин щорічну декларацію за 2023 рік шляхом заповнення відповідної форми на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції, чим не виконав вимоги ч. 1 ст.45 Закону України «Про запобігання корупції» і вчинив адміністративне правопорушення, пов`язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена ч.1 ст.172-6 КУпАП.
В судовому засіданні ОСОБА_1 свою вину в інкримінованих йому трьох адміністративних правопорушень визнав повністю, щиро розкаявся та пояснив, що строки подання вищезазначених декларацій ним порушені у зв`язку із початком повномасштабних військових дій в Україні, і відсутністю в цей час технічної можливості для здійснення дій, спрямованих на їх подання у визначений законом строк.
Дослідивши наявні в матеріалах справи докази, оцінивши їх за правилами, визначеними ст. 252 КУпАП, за своїм внутрішнім переконанням, яке ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, у тому числі з урахуванням пояснень особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, суд дійшов наступного висновку.
Так, згідно ст. 245 КУпАП завданням провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об`єктивне з`ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
У відповідності зі ст. 280 КУпАП суд при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов`язаний з`ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом`якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з`ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Згідно ч.ч. 1, 2 та 3 ст. 7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв`язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності. Застосування уповноваженими на те органами і посадовими особами заходів адміністративного впливу провадиться в межах їх компетенції, в точній відповідності з законом.
У відповідності зі ст. 252 КУпАП орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Згідно ст. 251 КУпАП доказами у справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі або в режимі фотозйомки (відеозапису), які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, безпеки на автомобільному транспорті та паркування транспортних засобів, актом огляду та тимчасового затримання транспортного засобу, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
З рішення І сесії IX скликання Коломацької селищної ради від 11 листопада 2020 року №1 вбачається, що ОСОБА_1 набув повноважень депутата Коломацької селищної ради XI скликання.
Згідно ч.3 ст. 8 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» на депутатів місцевих рад поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції».
Приписами ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» (Далі Закон) визначено коло осіб, на яких поширює свою дію цей Закон, зокрема п.п. «б» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону передбачено його розповсюдження на депутатів місцевих рад.
Таким чином, ОСОБА_1 , будучи депутатом Коломацької селищної ради, є суб`єктом, на якого поширюється дія цього Закону.
Статтею 68 Конституції України визначено, що кожен зобов`язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей. Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.
Згідно абз. 16 ч.1 ст. 1 Закону України «Про запобігання корупції» суб`єкти декларування - особи, зазначені у пункті 1, підпунктах «а», «в»-« ґ» пункту 2, пункті 4 частини першої статті 3 цього Закону, інші особи, які зобов`язані подавати декларацію відповідно до цього Закону.
Частина 1 статті 172-6 КУпАП передбачає адміністративну відповідальність за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
У примітці до ст. 176-2 КУпАП зазначено, що суб`єктами правопорушень у цій статті (крім правопорушень, визначених частинами другою та третьою цієї статті, у частині неповідомлення або несвоєчасного повідомлення про суттєві зміни у майновому стані) є особи, які відповідно до частин першої та другої статті 45 Закону України «Про запобігання корупції» зобов`язані подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Згідно ч. 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» ( в редакції, яка діяла до внесення змін на підставі Закону України від 20 вересня 2023 року за №3384-ІХ) особи, зазначені у пункті 1, підпунктах «а», «в»-« ґ» пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов`язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - декларація), за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.
Підпунктом 1 п.1 Закону України «Про захист інтересів суб`єктів подання звітності та інших документів у період дії воєнного стану або стану війни» визначено, що фізичні особи, фізичні особи-підприємці, юридичні особи, крім тих, які наділені бюджетними повноваженнями згідно із законодавством, подають облікові, фінансові, бухгалтерські, розрахункові, аудиторські звіти та будь-які інші документи, подання яких вимагається відповідно до норм чинного законодавства в документальній та/або в електронній формі, протягом трьох місяців після припинення чи скасування воєнного стану або стану війни за весь період неподання звітності чи обов`язку подати документи.
Враховуючи вказане, у період дії воєнного стану або стану війни в осіб, зазначених у п.1 ч.1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» немає обов`язку, передбаченого ст. 45 цього Закону, щодо подання декларації осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Водночас, Законом України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану», який набрав чинності 12 жовтня 2023 року, зазначений обов`язок поновлено.
Зокрема, згідно п.2-7 р. ХІІІ «Прикінцеві положення» Закону України «Про запобігання корупції» встановлено, що особи, які у 2022-2023 роках не подали декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до статті 45 цього Закону, і кінцевий строк для подання яких настав до набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану», подають такі декларації не пізніше 31 січня 2024 року.
Отже, декларацію за 2021 рік згідно п.2-7 р. ХІІІ «Прикінцеві положення» Закону України «Про запобігання корупції» ОСОБА_1 повинен був подати не пізніше 31 січня 2024 року, водночас, таку декларацію за 2021 рік шляхом заповнення відповідної форми на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції ним подано 16 лютого 2026 року о 19 годині 11 хвилин, тобто несвоєчасно.
Крім того, декларацію за 2022 рік згідно п.2-7 р. ХІІІ «Прикінцеві положення» Закону України «Про запобігання корупції» ОСОБА_1 повинен був подати не пізніше 31 січня 2024
року, водночас, таку декларацію за 2022 рік шляхом заповнення відповідної форми на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції ним подано 16 лютого 2026 року о 15 годині 16 хвилин, тобто несвоєчасно.
Також, згідно ч. 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» особи, зазначені у пункті 1, підпунктах «а», «в»-« ґ» пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов`язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - декларація), за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.
Декларацію за 2023 рік згідно ч.1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» ОСОБА_1 повинен був подати до 01 квітня 2024 року, водночас, таку декларацію за 2023 рік шляхом заповнення відповідної форми на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції ним подано 16 лютого 2026 року о 19 годині 21 хвилині, тобто несвоєчасно.
Вказані вище фактичні обставини у судовому засіданні не заперечувалися особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, і такі обставини ніким не спростовані.
Крім того, доказів які б свідчили про поважність причин пропуску строку, встановленого законом для подання вищевказаних декларацій, матеріали справи не містять і таких доказів ОСОБА_1 суду не подавав.
Водночас, повідомлені ОСОБА_1 причини порушення строків подання відповідних декларацій суд не може визнати поважними причинами несвоєчасного подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, позаяк ОСОБА_1 , будучи суб`єктом на якого поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції», є обізнаним щодо обов`язку, порядку, строку подачі декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, а тому зобов`язаний вжити всіх заходів для своєчасного подання відповідних декларацій.
Крім вищевказаних досліджених у судовому засіданні доказів, вина ОСОБА_1 у вчиненні трьох адміністративних правопорушень, відповідальність за які передбачена ч.1 ст. 172-6 КУпАП, підтверджується також даними, які містяться: в протоколах про адміністративні правопорушення, пов`язаних з корупцією за №218, №219, №220, складених 18 березня 2026 року старшим оперуповноваженим в особливо важливих справах 7-го управління (з обслуговування Харківської області) Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України старшим лейтенантом поліції Ільговим І.О.; в довідках, виданих 18 березня 2026 року старшим оперуповноваженим в особливо важливих справах 7-го управління (з обслуговування Харківської області) Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України старшим лейтенантом поліції Ільговим І.О.; у витязі з положення про 7-е управління (з обслуговування Харківської області) Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України; у Положенні про постійні комісії Коломацької селищної ради та Регламенті Коломацької селищної ради, затвердженому рішенням І сесії ІХ скликання від 11 листопада 2020 року; в декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (охоплює попередній рік) за 2021 рік, з позначкою «я продовжую виконувати функції держави або органу місцевого самоврядування», поданої ОСОБА_1 16 лютого 2026 року о 19 годині 11 хвилин; в декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (охоплює попередній рік) за 2022 рік, з позначкою «я продовжую виконувати функції держави або органу місцевого самоврядування», поданої ОСОБА_1 16 лютого 2026 року о 19 годині 16 хвилин; в декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (охоплює попередній рік) за 2023 рік, з позначкою «я продовжую виконувати функції держави або органу місцевого самоврядування», поданої ОСОБА_1 16 лютого 2026 року о 19 годині 21 хвилині; в письмових поясненнях ОСОБА_1 .
Усі вищевказані докази у розумінні ст. 251 КУпАП України суд визнає належними, допустимими і такими, які повністю доводять вину ОСОБА_1 у вчиненні адміністративних правопорушень, за обставин, викладених у протоколах про адміністративні правопорушення.
Таким чином, вина ОСОБА_1 у вчиненні трьох адміністративних правопорушень доведена повністю і кожне із вчинених ним протиправних діянь суд кваліфікує за ч.1 ст. 172-6
КУпАП як несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
У відповідності із ч.2 ст.36 КУпАП якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених. До основного стягнення в цьому разі може бути приєднано одне з додаткових стягнень, передбачених статтями про відповідальність за будь-яке з вчинених правопорушень.
Обставиною, що пом`якшує відповідальність за адміністративне правопорушення суд визнає щире розкаяння винного, обставини, що обтяжують відповідальність за адміністративне правопорушення відсутні.
За правилами, визначеними ст. 33 КУпАП, при накладенні стягнення враховуються характер вчиненого правопорушення, особа порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом`якшують і обтяжують відповідальність, крім випадків накладення стягнення за правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху.
За таких обставин, для забезпечення досягнення закріпленої ст. 23 КУпАП мети виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також для запобігання вчиненню нових правопорушень, як самим правопорушником, так і іншими особами, доцільним є, з урахуванням вищевказаних обставин, застосувати до правопорушника адміністративне стягнення згідно санкції ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
Також суд вважає за необхідне стягнути із ОСОБА_1 судовий збір у справі про адміністративне правопорушення.
Так, згідно ст. 40-1 КУпАП у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення судовий збір сплачується особою, на яку накладено таке стягнення. Розмір і порядок сплати судового збору встановлюється законом.
Згідно Закону України «Про судовий збір» у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення ставка судового збору становить 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Керуючись ч. 1 ст. 172-6, ст.ст. 7, 8, 33, 40-1, 283, 284 КУпАП, суд
П О С Т А Н О В И В :
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , паспорт громадянина України серії НОМЕР_1 , виданий 30 жовтня 2007 року Коломацьким РВ УМВСУ України в Харківській області, індивідуальний податковий номер: НОМЕР_2 , громадянина України, депутата Коломацької селищної ради, зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , визнати винним у вчиненні трьох адміністративних правопорушень, відповідальність за які передбачена ч.1 ст. 172-6 КУпАП, і накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі 55 (п`ятдесят п`ять) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 935 (дев`ятсот тридцять п`ять) гривень 00 копійок.
Перерахувати зазначену суму штрафу на користь держави за реквізитами: отримувач коштів -ГУК Харків обл /СТГ Коломак/ 21081100; код отримувача (код за ЄДРПОУ) - 37874947; банк отримувача: казначейство України (ЕАП); Код банку отримувача (МФО) 899998; рахунок отримувача UA238999980313090106000020553; код класифікації доходів бюджету -21081100.
У відповідності зі ст. 308 КУпАП у разі несплати правопорушником штрафу у строк, установлений частиною першою статті 307 цього Кодексу постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом.
У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті цього Кодексу та зазначеного у постанові про стягнення штрафу.
Стягнути із ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , паспорт громадянина України серії НОМЕР_1 , виданий 30 жовтня 2007 року Коломацьким РВ УМВСУ України в Харківській області, індивідуальний податковий номер: НОМЕР_2 , громадянина України, депутата Коломацької селищної ради, зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , на користь держави судовий збір в розмірі 665 (шістсот шістдесят п`ять) гривень 60 (шістдесят) копійок, зарахувавши кошти до Державного бюджету України за реквізитами: отримувач коштів ГУК у місті Києві/22030106; код ЄДРПОУ: 37993783; банк отримувача Казначейство України (ЕАП); рахунок отримувача - UA908999980313111256000026001; код класифікації доходів бюджету 22030106.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного суду через Коломацький районний суд Харківської області шляхом подачі апеляційної скарги протягом 10 днів з дня її винесення.
Повний текст постанови проголошено 27 квітня 2026 року.
Суддя підпис Д.К. Лосєв
Виготовлено з автоматизованої системи документообігу суду
З оригіналом згідно.
Судове рішення не набрало законної сили
Оригінал знаходиться в матеріалах справи
Секретар судового засідання_Л.Д.Калюжна
27.04.2026 року