Єдиний державний реєстр судових рішень КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
01025, м.Київ, пров. Рильський, 8 т. (044) 278-46-14
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
20.01.2011 № 44/450
Київський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого: Моторного О.А.
суддів:
при секретарі
за участю представників:
від позивача – не з’явився,
від відповідача – Касьяненко А.М.,
від прокурора – Морозов В.Ю.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Заступника прокурора міста Києва
на рішення Господарського суду м.Києва від 26.07.2010
у справі № 44/450 ( .....)
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Еко-Бізнес»
до Київської міської ради
про зобов"язання вчинити дії
ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю «Еко-Бізнес» звернулось до Господарського суду міста Києва з позовною заявою до Київської міської ради про визнання укладеним договору оренди земельної ділянки для будівництва офісних комплексів з готелями, закладами громадського харчування, приміщеннями торговельно-розважального призначення і паркінгами зі створенням та благоустроєм парків відпочинку, скверів, дитячих майданчиків із подальшою експлуатацією та обслуговуванням на Столичному шосе у Голосіївському районі міста Києва, а земельну ділянку переданою на умовах даного договору.
Рішенням Господарського міста Києва від 26.07.2010 у справі №44/450 позов задоволено повністю.
Не погоджуючись із вказаним рішенням, Заступник прокурора міста Києва звернувся з апеляційною скаргою до Київського апеляційного господарського суду, в якій просить рішення суду скасувати. Підставами для скасування прокурор вважає порушення та неправильне застосування норм матеріального та процесуального права.
Ухвалою Київського апеляційного господарського суду від 17.12.2010 прийнято до провадження апеляційну скаргу та призначено її розгляд на 20.01.2011.
Представник позивача у судове засідання, призначене на 20.01.2011, не з’явився, хоча про час та місце розгляду справи всі учасники судового процесу повідомлялись належним чином.
Апеляційний господарський суд, розглянувши доводи апеляційної скарги, дослідивши наявні матеріали справи, перевіривши повноту встановлення обставин справи та їх юридичну оцінку, проаналізувавши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, заслухавши пояснення представників прокурора та відповідача, встановив наступне.
Статтею 9 Земельного кодексу України, з урахуванням пункту 12 перехідних положень Земельного кодексу України передбачено, що надання земельних ділянок у користування на території міста Києва віднесено до компетенції Київської міської ради.
Частиною 5 статті 16 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» встановлено, що від імені та в інтересах територіальних громад права суб’єкта комунальної власності здійснюють відповідні ради.
Згідно з розпорядженням Київської міської державної адміністрації від 25.10.2007 №1410 «Про затвердження результатів конкурсу із залучення інвесторів» Товариство з обмеженою відповідальністю «ЕКО-БІЗНЕС» визнано переможцем інвестиційного конкурсу по будівництву офісних комплексів з готелями, закладами громадського харчування, приміщеннями торговельно-розважального призначення і паркінгами зі створенням та благоустроєм парків відпочинку, скверів, дитячих майданчиків із подальшою експлуатацією та обслуговуванням на Столичному шосе (урочище «Покал», діл. 3) у Голосіївському районі м.Києва.
На виконання вказаного розпорядження 28.12.2007 між Головним управлінням економіки та інвестицій виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) та Товариством з обмеженою відповідальністю «ЕКО-БІЗНЕС» було укладено інвестиційний договір № 049-13/і/57 про інвестування будівництва офісних комплексів з готелями, закладами громадського харчування, приміщеннями торговельно-розважального призначення і паркінгами зі створенням та благоустроєм парків відпочинку, скверів, дитячих майданчиків із подальшою експлуатацією та обслуговуванням на Столичному шосе (урочище «Покал», діл. 3) у Голосіївському районі м. Києва.
23.11.2007 Товариство з обмеженою відповідальністю «ЕКО-БІЗНЕС» звернулось до Київської міської ради з клопотанням про виділення в оренду земельної ділянки на Столичному шосе (урочище «Покал», діл. 3) у Голосіївському районі м. Києва для будівництва офісних комплексів з готелями, закладами громадського харчування, приміщеннями торговельно-розважального призначення і паркінгами зі створенням та благоустроєм парків відпочинку, скверів, дитячих майданчиків із подальшою експлуатацією та обслуговуванням.
На підставі даного клопотання відповідно до рішення Київради від 15.07.2004 №457/1867 Товариство з обмеженою відповідальністю «ЕКО-БІЗНЕС» було надано згоду заступником Київського міського голови-секретарем Київради від 28.12.2007 на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для будівництва офісних комплексів з готелями, закладами громадського харчування, приміщеннями торговельно-розважального призначення і паркінгами зі створенням та благоустроєм парків відпочинку, скверів, дитячих майданчиків із подальшою експлуатацією та обслуговуванням на Столичному шосе (урочище «Покал», діл. 3) у Голосіївському районі м.Києва.
Згідно зазначеної згоди Товариство з обмеженою відповідальністю «ЕКО-БІЗНЕС» замовило розробку відповідного проекту землеустрою у ПП «У.К.Р.-ГЕО», яке має відповідні ліцензії на виконання землевпорядних робіт.
Останнім підготовлено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки Товариство з обмеженою відповідальністю «ЕКО-БІЗНЕС» для будівництва офісних комплексів з готелями, закладами громадського харчування, приміщеннями торговельно-розважального призначення і паркінгами зі створенням та благоустроєм парків відпочинку, скверів, дитячих майданчиків із подальшою експлуатацією та обслуговуванням на Столичному шосе (урочище «Покал», діл. 3).
Пунктом 5 розпорядження Київської міської державної адміністрації від 25.10.2007 №1410 Головні управління виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) зобов’язано в тижневий термін забезпечити розгляд проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок для реалізації інвестиційних проектів.
Пунктом 6 цього ж розпорядження Головне управління земельних ресурсів виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) зобов’язано підготувати проект рішення Київради про затвердження проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок та передачу їх в оренду для реалізації інвестиційних проектів.
Згідно з протоколом засідання секції містобудування та архітектури архітектурно-містобудівної ради при Головному управлінні містобудування, архітектури та дизайну міського середовища виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) 20.07.2007 було погоджено містобудівне обґрунтування внесення змін до містобудівної документації будівництва офісних комплексів з готелями, закладами громадського харчування, приміщеннями торговельно-розважального призначення і паркінгами зі створенням та благоустроєм парків відпочинку, скверів, дитячих майданчиків із подальшою експлуатацією та обслуговуванням на Столичному шосе (урочище «Покал», діл. 3) у Голосіївському районі м.Києва, яке було розроблене Товариством з обмеженою відповідальністю АБ «АРХСЕНАЛ» на замовлення Головного управління економіки та інвестицій виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації).
Позивач письмово звернувся до Київської міської ради з пропозицією підписати договір оренди земельної ділянки для будівництва офісних комплексів з готелями, закладами громадського харчування, приміщеннями торговельно-розважального призначення і паркінгами зі створенням та благоустроєм парків відпочинку, скверів, дитячих майданчиків із подальшою експлуатацією та обслуговуванням на Столичному шосе (урочище «Покал», діл. 3) у Голосіївському районі м. Києва та надіслав підписані з своєї сторони два примірники договору оренди.
У зв’язку з тим, що Київрада не надала ні протоколу розбіжностей до договору оренди земельної ділянки, ні заперечень щодо його редакції, суд першої інстанції, керуючись положеннями ст.ст. 181, 188 Господарського кодексу України, визнав позовні вимоги обґрунтованими та задовольнив їх у повному обсязі.
Однак, колегія суддів, переглядаючи рішення в апеляційному порядку, встановила, що висновки суду першої інстанції про обґрунтованість позовних вимог є помилковими, виходячи з наступного.
Згідно з ч. 1 ст. 13 Конституції України земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об’єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
У відповідності до ч. 1 ст. 143 Конституції України, територіальні громади села, селища, міста безпосередньо або через утворені ними органи місцевого самоврядування управляють майном, що є в комунальній власності.
Згідно зі ст. 3 Земельного кодексу України земельні відносини регулюються Конституцією України, Земельним Кодексом, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.
Відповідно до п. «а», п. «в» ч. 1 ст. 9 Земельного кодексу України до повноважень Київської міської ради у галузі земельних відносин на їх території належить розпорядження землями територіальної громади міста, надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності відповідно до цього Кодексу.
Згідно з п. 34 ч. 1 ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» вирішення відповідно до Закону питань регулювання земельних відносин є виключною компетенцією пленарних засідань сільських, селищних, міських рад. Рішення ради приймається на її пленарному засіданні у порядку, передбаченому ст. 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні».
Статтею 124 Земельного кодексу України встановлено, що передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування шляхом укладення договору оренди земельної ділянки.
Приписами ст. 42 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» передбачено, що міський голова укладає договори від імені територіальної громади та на підставі відповідних рішень Київської міської ради.
Таким чином, колегія суддів вважає, що договір оренди земельної ділянки може бути укладений лише за наявності відповідного рішення Київської міської ради.
Колегією суддів апеляційної інстанції встановлено, що Київською міською радою рішення про укладення з позивачем договору оренди земельної ділянки для будівництва офісних комплексів з готелями, закладами громадського харчування, приміщеннями торговельно-розважального призначення і паркінгами зі створенням та благоустроєм парків відпочинку, скверів, дитячих майданчиків із подальшою експлуатацією та обслуговуванням на Столичному шосе (урочище «Покал», діл. 3) у Голосіївському районі м. Києва не приймалось, а отже, відсутні підстави для визнання договору оренди вказаної земельної ділянки укладеним.
Крім того, у відповідності до ч. 3 ст. 152 Земельного кодексу України захист прав громадян та юридичних осіб на земельні ділянки здійснюється шляхом:
а) визнання прав;
б) відновлення стану земельної ділянки, який існував до порушення прав, і запобігання вчиненню дій, що порушують права або створюють небезпеку порушення прав;
в) визнання угоди недійсною;
г) визнання недійсними рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування;
ґ) відшкодування заподіяних збитків;
д) застосування інших, передбачених законом, способів.
Частиною другою статті 16 Цивільного кодексу України встановлено, що способами захисту цивільних прав та інтересів можуть бути: 1) визнання права; 2) визнання правочину недійсним; 3) припинення дії, яка порушує право; 4) відновлення становища, яке існувало до порушення; 5) примусове виконання обов’язку в натурі; 6) зміна правовідношення; 7) припинення правовідношення; 8) відшкодування збитків та інші способи відшкодування майнової шкоди; 9) відшкодування моральної (немайнової) шкоди; 10) визнання незаконними рішення, дій чи бездіяльності органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб. Суд може захистити цивільне право або інтерес іншим способом, що встановлений договором або законом.
З вищенаведеного слідує, що предмет позову - визнання договору оренди земельної ділянки, згідно зі ст. 152 Земельного кодексу України та ст. 16 Цивільного кодексу України, не відповідає законодавчо встановленим способам захисту порушених, невизнаних чи оспорюваних прав.
Також колегія суддів вважає за необхідне зазначити, що судом першої інстанції до спірних правовідносин неправильно застосовано норми матеріального права, а саме положення ст. 181 та ст. 188 Господарського кодексу України, які встановлюють загальний порядок укладання та зміни господарських договорів.
Так, стаття 1 Господарського кодексу України, визначаючи предмет регулювання, встановлює, що цей кодекс регулює господарські відносини, що виникають у процесі організації та здійснення господарської діяльності між суб’єктами господарювання, а також між цими суб’єктами та іншими учасниками відносин у сфері господарювання.
В той же час, відповідно до положень ч. 1 ст. 4 Господарського кодексу України не є предметом регулювання цього Кодексу, зокрема земельні, гірничі, лісові та водні відносини, відносини щодо використання й охорони рослинного і тваринного світу, територій та об’єктів природно-заповідного фонду, атмосферного повітря.
Таким чином, земельні відносини, в т.ч. і відносини щодо строкового платного володіння і користування земельною ділянкою, не входять в предмет регулювання Господарського кодексу України, а отже, статті 181 та 188 ГК України, не підлягають застосуванню до спірних правовідносин.
Враховуючи викладене, позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю «Еко-Бізнес» до Київської міської ради про визнання укладеним договору оренди земельної ділянки, є необґрунтованими та задоволенню не підлягають.
За таких обставин, апеляційна скарга Заступника прокурора міста Києва підлягає задоволенню, а рішення Господарського суду міста Києва від 26.07.2010 у справі №44/450– скасуванню.
Відповідно до викладеного, керуючись ст. 49, ст. 101, п.2 ст. 103, п. 4 ст.104, ст.105 ГПК України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
1. Апеляційну скаргу Заступника прокурора міста Києва задовольнити.
2. Рішення Господарського суду міста Києва від 26.07.2010 у справі №44/450 скасувати.
3. В позові відмовити повністю.
4. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Еко-Бізнес» (м.Київ, вул.Січневого повстання, 3-Б, оф. 197, р/р 260031107001 в «Партнер-Банк», МФО 339339, код 35310348, або з будь-якого іншого рахунку, виявленого державним виконавцем під час виконання рішення) в доход Державного бюджету України 42,50 грн. (сорок дві гривні 50 коп.) державного мита за розгляд апеляційної скарги.
5. Видати наказ. Видачу наказу доручити Господарському суду міста Києва
6. Матеріали справи № 44/450 повернути до Господарського суду міста Києва.
Головуючий суддя
Судді