Ухвала суду № 135998043, 24.04.2026, Центральний районний суд м. Миколаєва

Дата ухвалення
24.04.2026
Номер справи
490/3397/26
Номер документу
135998043
Форма судочинства
Кримінальне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

УКРАЇНА

ЦЕНТРАЛЬНИЙ РАЙОННИЙ СУД м. МИКОЛАЄВА

вул. Захисників Миколаєва, 41/12, м. Миколаїв, 54607 тел. (0512) 53-31-08

e-mail: inbox@ct.mk.court.gov.ua, web: ct.mk.court.gov.ua Код ЄДРПОУ 02892528

490/3397/26

н\п 1-кс/490/1639/2026 У Х В А Л А

24.04.2026р. слідчий суддя Центрального районного суду м. Миколаєва ОСОБА_1 , за участі секретаря ОСОБА_2 , прокурора ОСОБА_3 , захисника ОСОБА_4 , розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання слідчого СВ Управління СБ України в Херсонській області ОСОБА_5 про обрання запобіжного заходу у виді тримання під вартою щодо

ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки м. Ялта АР Крим, громадянки України, зареєстрованої за адресою: АДРЕСА_1 , раніше не судимої,

В С Т А Н О В И В :

Слідчим відділом УСБУ в Херсонській області здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні №22025230000000368 від 05.08.2025р. за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України.

31.03.2026р. ОСОБА_7 повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України.

Згідно повідомлення про підозру досудовим розслідуванням встановлено, що ОСОБА_6 , будучи достеменно проінформованою та розуміючи факт захоплення м. Херсон зс рф, усвідомлюючи, що суверенітет України поширюється на всю її територію, що Україна є унітарною державою, а її територія в межах існуючого кордону є цілісною і недоторканною, будучи обізнаним про те, що Херсонська область є невід`ємною складовою частиною України, що порядок утворення органів виконавчої влади та місцевого самоврядування регулюється виключно Конституцією України та законами України, у невстановленому досудовим розслідуванням місці та невстановлений час, але не пізніше серпня 2023 року, діючи умисно, з метою підтримання окупаційної влади, усвідомлюючи протиправний характер своїх дій, реалізуючи свій злочинний умисел та передбачаючи суспільно-небезпечні наслідки, допомагаючи державі-агресору створити вертикаль незаконних органів влади на тимчасово окупованій території України, добровільно надала згоду, невстановленим під час досудового розслідування, представникам рф та окупаційної адміністрації держави-агресора на заняття посади та обійняла посаду так званого виконувача обов`язків «Міністра спорта Херсонской области» а в подальшому «Міністра спорту Херсонской области». При цьому, вказаний незаконний орган влади («Міністерство спорту Херсонской области») здійснював свою діяльність на тимчасово окупованій території міста Херсон та Херсонської області.

Наказом № 94-у від 15.08.2023 так званого «Губернатора Херсонської області Сальдо В.В» «Об образовании Министерства спорта Херсонской области» (мовою оригіналу російською) утворено так зване «Міністерство спорту».

Цим же наказом виконувачем обов`язків так званого «міністра спорту Херсонської області» призначено ОСОБА_7 , а також затверджено «Положення про Міністерство спорту» (далі «Положення»).

Відповідно до згадуваного вище «Положення» так зване «Міністерство спорту» є виконавчим органом Херсонської області, виконуючим функції з реалізації державної політики та функції з надання послуг та управління майном, яке перебуває в його віданні.

Відповідно до п.п. 4.5 4.5.17 «Положення» міністр: розподіляє обов`язки між своїми заступниками; затверджує положення про структурні підрозділи; затверджує статути, державні завдання установ, перебуваючих у віданні «Міністерства» на правах підвідомчості; призначає на посади та звільняє з посади працівників «Міністерства» (крім заступників); вносить до «Міністерства фінансів Херсонської області» пропозиції щодо формування обласного бюджету в частині фінансового забезпечення діяльності «Міністерства» та установ, які перебувають у віданні «Міністерства» на правах підвідомчості; здійснює загальне керівництво діяльністю «Міністерства»; виконує інші повноваження у відповідності із законодавством російської федерації та нормативними актами Херсонської області.

Таким чином, громадянка України ОСОБА_6 , добровільно зайнявши за вказаних вище обставин посаду так званого «виконувача обов`язків міністра спорту», а у подальшому посаду «міністра спорту» у незаконно створеному органі влади «Министерстві спорту», з серпня 2023 року здійснювала організаційно-розпорядчі та адміністративно-господарські функції, спрямовані на забезпечення діяльності незаконно створеного органу влади держави-агресора, організацію та управління його фінансово-бюджетною системою, розпорядження майном і коштами «министерства», а також на підтримку та зміцнення окупаційного режиму на тимчасово окупованій території Херсонської області.

Слідчий звернувся до слідчого судді із клопотанням про обрання підозрюваній ОСОБА_6 запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою в порядку ч. 6 ст. 193 КПК України.

В обґрунтування клопотання зазначено, що 31.03.2026 громадянці ОСОБА_6 повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України. В цей же день, у відповідності до вимог статей 278, 111, 112, ч. 8 ст. 135 КПК України, про повідомлення ОСОБА_6 про підозру, а також повістка про виклик останньої до органу досудового розслідування як підозрювану у кримінальному провадженні № 22025230000000368 на 03; 06; 07 квітня 2026 року, розміщені відповідні публікації в засобі масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження (газеті КМУ «Урядовий кур`єр» та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора).

Станом на 08.04.2026 підозрювана ОСОБА_6 на виклики слідчого не з`явилась, про причини своєї неявки не повідомила. Згідно наявних у матеріалах кримінального провадження даних підозрювана ОСОБА_6 , переховується від органів досудового розслідування з метою ухилення від кримінальної відповідальності, і на даний час перебуває на тимчасово окупованій території України.

У зв`язку з неявкою підозрюваної на виклики слідчого та переховуванням від органів досудового розслідування з метою ухилення від кримінальної відповідальності, а також перебування на тимчасово окупованій території України, постановою від 08.04.2026, винесеною у кримінальному провадженні № 22025230000000368 від 05.08.2025, підозрювана ОСОБА_6 оголошена у розшук.

Досудовим розслідуванням встановлено, що на даний час ОСОБА_6 , постійно перебуває на тимчасово окупованій території України (лівобережжя Херсонської області), у тому числі з метою продовження своєї злочинної діяльності та ухилення від кримінальної відповідальності.

Розшук підозрюваної триває, перепустки для перетину лінії зіткнення у межах Херсонської області остання не отримувала, державний кордон України не перетинала.

Поряд із цим наявні ризики, передбачені п.п. 1, 2, 3, 5 ч. 1 ст. 177 КПК України, а саме те що підозрювана може переховуватися від органів досудового розслідування та/або суду; знищити, сховати або спотворити будь-які із документів, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення; незаконно впливати на свідків у даному кримінальному провадженні; вчинити інше кримінальне правопорушення або продовжити злочинну діяльність у якій підозрюється.

В судовому засіданні прокурор клопотання підтримав, просив його задовольнити.

Захисник не заперечила проти задоволення клопотання.

Заслухавши думку учасників процесу, вивчивши матеріали клопотання та кримінального провадження, приходжу до наступних висновків.

Відповідно до ч. 6 ст. 193 КПК України слідчий суддя, суд розглядає клопотання про обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою та може обрати такий запобіжний захід за відсутності підозрюваного лише у разі доведення прокурором наявності підстав, передбачених статтею 177 цього Кодексу, а також наявності достатніх підстав вважати, що підозрюваний виїхав та/або перебуває на тимчасово окупованій території України, території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором та/або оголошений у міжнародний розшук. У випадку, якщо слідчий суддя прийме рішення про тримання під вартою особи, оголошеної в міжнародний розшук, після затримання такої особи і не пізніш як через сорок вісім годин з часу її доставки до місця кримінального провадження слідчий суддя за участю підозрюваного має розглянути питання про застосування обраного запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою або його зміну на більш м`який запобіжний захід, про що постановляє ухвалу.

Отже, у разі оголошення особи у міжнародний розшук, КПК України встановлює процедуру, за якою спочатку може бути розглянуте за відсутності підозрюваного клопотання про обрання запобіжного заходу у виді тримання під вартою. А наступним етапом - після затримання підозрюваного (не пізніш як через 48 годин з часу його доставки до місця кримінального провадження) - слідчий суддя розглядає за його участю клопотання про застосування обраного запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою або його зміну на більш м`який запобіжний захід. Використані формулювання свідчать про те, що в умовах переховування підозрюваного від органу досудового розслідування та оголошення у зв`язку з цим його у міжнародний розшук, КПК України розрізняє процедури обрання запобіжного заходу у виді тримання під вартою від процедури застосування такого обраного запобіжного заходу.

На відміну від процедури застосування запобіжного заходу у виді тримання під вартою, при вирішенні питання про його обрання не досліджується можливість застосування менш суворого запобіжного заходу, оскільки тримання під вартою - це єдиний запобіжний захід, передбачений в порядку ч. 6 ст. 193 КПК України. Питання про більш м`який запобіжний захід відносно підозрюваного стає предметом дослідження при застосуванні запобіжного заходу після його затримання і доставлення до слідчого судді. За такої нормативної регламентації при вирішенні питання про обрання щодо особи запобіжного заходу у виді тримання під вартою, слідчому судді належить дослідити такі обставини: чи повідомлено особі про підозру у встановленому законом порядку; чи наявна обґрунтована підозра; чи наявні ризики кримінального провадження; чи оголошена особа в міжнародний розшук (або перебуває на тимчасово окупованій території України).

Таким чином, слідчий суддя досліджує ці обставини в світлі конкретних обставин цієї справи.

Так з матеріалів кримінального провадження вбачається, що 31.03.2026 громадянці ОСОБА_6 повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України. В цей же день, у відповідності до вимог статей 278, 111, 112, ч. 8 ст. 135 КПК України, про повідомлення ОСОБА_6 про підозру, а також повістка про виклик останньої до органу досудового розслідування як підозрювану у кримінальному провадженні № 22025230000000368 на 03; 06; 07 квітня 2026 року, розміщені відповідні публікації в засобі масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження (газеті КМУ «Урядовий кур`єр» та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора).

Станом на 08.04.2026 підозрювана ОСОБА_6 на виклики слідчого не з`явилась, про причини своєї неявки не повідомила. Згідно наявних у матеріалах кримінального провадження даних підозрювана ОСОБА_6 , переховується від органів досудового розслідування з метою ухилення від кримінальної відповідальності, і на даний час перебуває на тимчасово окупованій території України.

У зв`язку з неявкою підозрюваної на виклики слідчого та переховуванням від органів досудового розслідування з метою ухилення від кримінальної відповідальності, а також перебування на тимчасово окупованій території України, постановою від 08.04.2026, винесеною у кримінальному провадженні № 22025230000000368 від 05.08.2025, підозрювана ОСОБА_6 оголошена у розшук.

Досудовим розслідуванням встановлено, що на даний час ОСОБА_6 , постійно перебуває на тимчасово окупованій території України (лівобережжя Херсонської області), у тому числі з метою продовження своєї злочинної діяльності та ухилення від кримінальної відповідальності.

Розшук підозрюваної триває, перепустки для перетину лінії зіткнення у межах Херсонської області остання не отримувала, державний кордон України не перетинала.

Вказане дає підстави для висновку, що ОСОБА_6 переховується від органів досудового розслідування, прокуратури та суду з метою ухилення від кримінальної відповідальності, та перебуває на тимчасово окупованій території Херсонської області, при цьому орган досудового розслідування вжив усіх можливих заходів для вручення ОСОБА_6 повідомлення про підозру у спосіб, передбачений КПК України для вручення повідомлень, чим виконав вимоги ч. 1 ст. 278, ч. 2 ст. 135 КПК України, за такого ОСОБА_6 набула статусу підозрюваної у кримінальному провадженні №22025230000000368.

Щодо обґрунтованості підозри, слідчий суддя приходить до наступних висновків.

Згідно з визначеним Європейським судом прав людини поняття, обґрунтована підозра - це добровільне припущення про вчинення особою певного діяння, ґрунтується на об`єктивних відомостях, які можна перевірити у судовому розгляді та які спонукали б неупереджену та розумну людину вдатися до практичних дій, щоб з`ясувати, чи є така підозра обґрунтованою.

Підозра, виходячи з постанови Судової палати у кримінальних справах Верховного Суду України від 24.11.2016р. № 5 - 328 кс 16, є обґрунтованим припущенням про вчинення особою кримінального правопорушення.

У відповідності до норм КПК України, на даному етапі кримінального провадження не допускається вирішення тих питань, які повинен вирішувати суд під час розгляду провадження по суті, а саме питань пов`язаних з оцінкою доказів з точки зору їх достатності і допустимості для визнання особи винною чи не винною у вчиненні злочину.

Європейський суд з прав людини у своєму рішенні "Мюррей проти Об`єднаного Королівства" зазначив, що факти які викликають підозру не обов`язково мають бути встановлені до ступеня, необхідного для засудження або навіть для пред`явлення обвинувачення, що є завданням наступних етапів кримінального процесу.

Так, ОСОБА_6 повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України, який є тяжким та санкцією якого передбачено покарання у виді позбавлення волі на строк від п`яти до десяти років з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю на строк від десяти до п`ятнадцяти років та з конфіскацією майна або без такої.

Така під озра є обґрунтованою та підтверджується: протоколом огляду мережі інтернет від 07.08.2025, з якого отримано інформацію, що ОСОБА_7 ( ОСОБА_8 ) займає посаду: «и.о. министра спорта Херсонской области» та давала коментарі стосовно роботи міністерства спорта; протоколом огляду мережі інтернет від 13.08.2025, з якого отримано інформацію, що ОСОБА_7 ( ОСОБА_8 ) займає посаду: «и.о. министра спорта Херсонской области» та остання вручила переможцю змагань, та його тренеру комплекти спортивного одягу; протоколом огляду мережі інтернет від 13.08.2025, з якого отримано інформацію, що ОСОБА_7 ( ОСОБА_8 ) займає посаду: «и.о. министра спорта Херсонской области» та остання привітала спортсменів які приймали участь у змаганнях; протоколом огляду мережі інтернет від 14.08.2025, з якого отримано інформацію, що ОСОБА_7 ( ОСОБА_8 ) займає посаду: «и.о. министра спорта Херсонской области» та остання проводила нараду с губернатором Херсонської області ОСОБА_9 ; протоколом огляду мережі інтернет від 14.08.2025, з якого отримано інформацію, що ОСОБА_7 ( ОСОБА_8 ) займає посаду: «и.о. министра спорта Херсонской области» та остання продила нараду стосовно співпраці з так зв. «Центральным сортивным клубом армии»; протоколом огляду мережі інтернет від 10.09.2025, з якого отримано інформацію, що ОСОБА_7 ( ОСОБА_8 ) займає посаду: «и.о. министра спорта Херсонской области»; протоколом огляду мережі інтернет від 11.09.2025, з якого отримано інформацію, що ОСОБА_7 ( ОСОБА_8 ) займає посаду: «и.о. министра спорта Херсонской области» та остання прибула з візитом до спортивної школи в м. Генічеськ стосовно контролю відновлення школи; протоколом огляду мережі інтернет від 11.09.2025, з якого отримано інформацію, що ОСОБА_7 ( ОСОБА_8 ) займає посаду: «министра спорта Херсонской области» та остання була присутня на змаганнях до дня прапору рф; висновком судової портретної експертизи № СЕ-19/107-25/14151-ФП від 15.01.2026; матеріалами кримінального провадження у їх сукупності.

З урахуванням тяжкості покарання, що загрожує підозрюваній, характеру вчиненого кримінального правопорушення, пов`язаного із добровільним наданням згоди представникам рф та окупаційної адміністрації держави-агресора на заняття посади та безпосередньо зайняття посади так званого виконувача обов`язків «Міністра спорта Херсонской области» а в подальшому «Міністра спорту Херсонской области». При цьому, вказаний незаконний орган влади («Міністерство спорту Херсонской области») здійснював свою діяльність на тимчасово окупованій території міста Херсон та Херсонської області; зважаючи на те, що підозрювана перебуває на тимчасово окупованій території Херсонської області, де продовжує займатись злочинною діяльністю; фактично вже вживає заходів, направлених на ухилення від явки до слідчого, прокурора та суду, у зв`язку з чим оголошена у розшук; зважаючи на те, що останній відомі свідки її протиправних дій та інші фігуранти злочинної діяльності, за такого слід погодитись із доводами прокурора про наявність ризиків, передбачених п.п. 1, 2, 3, 5 ч. 1 ст. 177 КПК України, а саме те що підозрювана може переховуватися від органів досудового розслідування та/або суду; знищити, сховати або спотворити будь-які із документів, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення; незаконно впливати на свідків у даному кримінальному провадженні; вчинити інше кримінальне правопорушення або продовжити злочинну діяльність у якій підозрюється.

Таким чином запобігти вказаним ризикам шляхом обрання іншого запобіжного заходу, ніж тримання під вартою не вбачається за можливе.

Керуючись ст. 183, 196 КПК України, -

У Х В А Л И В:

Щодо ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , обрати запобіжний захід у вигляді тримання під вартою.

Після затримання і не пізніш як через сорок вісім годин з часу доставки ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , до місця кримінального провадження, розглянути за її участю питання про застосування обраного запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою або його зміну на більш м`який запобіжний захід у встановленому законом порядку.

Ухвала може бути оскаржена до Миколаївського апеляційного суду протягом 5 днів.

Слідчий суддя ОСОБА_1