Постанова № 13598122, 12.11.2010, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
12.11.2010
Номер справи
2а-8845/10/2670
Номер документу
13598122
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА

01025, м. Київ, вул. Десятинна, 4/6, тел. 278-43-43 П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Київ

12 листопада 2010 року 14:40 № 2а-8845/10/2670

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Кузьменка В.А., за участю секретаря Хижняк І. В. та представників:

позивача: Тарасяка Р.В.;

відповідача: не зявилися;

розглянувши у судовому засіданні адміністративну справу

за позовомУправління пенсійного фонду України в Шевченківському районі

міста Львова

доНауково-дослідного економічного інституту Міністерства економіки України в особі Львівського відділення

простягнення заборгованості

На підставі частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України в судовому засіданні 12жовтня2010року проголошено вступну та резолютивну частини постанови.

О Б С Т А В И Н И С П Р А В И:

07червня2010року (відповідно до відмітки служби діловодства суду) Управління пенсійного фонду України в Шевченківському районі міста Львова (далі по тексту позивач, УПФУ) звернулося до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовною заявою до Науково-дослідного економічного інституту Міністерства економіки України в особі Львівського відділення (далі по тексту відповідач, НДЕІ МЕУ в особі Львівського відділення), в якому просило стягнути заборгованість по сплаті страхових внесків на загальнообовязкове державне пенсійне страхування у розмірі 37845,27грн.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 08червня2010року відкрито провадження в адміністративній справі №2а-8845/10/2670, закінчено підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду на 10серпня2010року. Судове засідання 10серпня2010року відкладалося на 12жовтня2010року через відсутність представників сторін.

В судовому засіданні 12жовтня2010року представник позивача позовні вимоги підтримав в повному обсязі.

Відповідач відзиву на позов не надав, явку своїх представників в судове засідання не забезпечив, хоча про час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином. У звязку з незявленням представників відповідача розгляд справи відкладався, ухвала про призначення розгляду справи та повістки направлялися відповідачу за адресою, внесеною відповідачем до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців. Відповідно до змісту частини другої статті 17, частини першої статті 18 Закону України “Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб підприємців” та з урахуванням положень частини восьмої статті 35 Кодексу адміністративного судочинства України така адреса вважається достовірною, а повістка, направлена за нею, врученою юридичній особі.

Відповідно до положень статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України справа вирішується на підставі наявних в ній доказів.

Розглянувши подані документи і матеріали, заслухавши пояснення представника позивача, всебічно і повно зясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, обєктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва, -

В С Т А Н О В И В:

Науково-дослідний економічний інститут Міністерства економіки України в особі Львівського відділення зареєстровано в Управлінні Пенсійного фонду України в Шевченківському районі міста Львова в якості платника страхових внесків на загальнообовязкове державне пенсійне страхування.

Відповідно до матеріалів справи НДЕІ МЕУ в особі Львівського відділення має заборгованість зі сплати до бюджету страхових внесків на загальнообовязкове державне пенсійне страхування у розмірі 37845,27грн., в т.ч.: 1) 37668,63грн. основного боргу по страховим внескам на загальнообовязкове державне пенсійне страхування; 2) фінансових санкцій у розмірі 170,00грн., яка виникла на підставі рішення 18березня2009року №233 про застосування фінансових санкцій за неподання, несвоєчасне подання, подання не за встановленою формою або подання недостовірних відомостей, що використовуються в системі персоніфікованого обліку до територіальних органів Пенсійного фонду; 3)фінансових санкцій у розмірі 6,64грн., яка виникла на підставі рішення 23березня2009року №240 про застосування фінансових санкцій за донарахування органом Пенсійного фонду України або страхувальником сум своєчасно не обчислених та не сплачених страхових внесків.

Правовідносини, що виникають між субєктами системи загальнообовязкового державного пенсійного страхування, визначають коло осіб, які підлягають державному пенсійному страхуванню, платників страхових внесків, їх права та обовязки, порядок нарахування, обчислення та сплати страхових внесків, стягнення заборгованості за цими внесками, умови набуття права та порядок визначення розмірів пенсійних виплат і регулюються Законом України “Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування”.

Відповідно до пункту 1 статті 14 Закону України “Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування” (тут і далі по тексту нормативно-правові акти в редакції на момент виникнення правовідносин) роботодавці: підприємства, установи і організації, створені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, об'єднання громадян, профспілки, політичні партії (у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ, організацій, обєднань громадян, профспілок, політичних партій, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами), фізичні особи субєкти підприємницької діяльності та інші особи (включаючи юридичних та фізичних осіб субєктів підприємницької діяльності, які обрали особливий спосіб оподаткування (фіксований податок, єдиний податок, фіксований сільськогосподарський податок, придбали спеціальний торговий патент), які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, або за договорами цивільно-правового характеру, - для осіб, зазначених у пунктах 1, 10, 15 статті 11 цього Закону, є страхувальниками відповідно до положень цього Закону.

Частиною першою статті 15 Закону України “Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування” передбачено, що страхувальники, зазначені в статті 14 цього Закону є платниками страхових внесків до солідарної системи.

Згідно з абзацом 1 частини першої статті 19 Закону України “Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування” для роботодавця страхові внески до солідарної системи нараховуються на суми фактичних витрат на оплату праці (грошового забезпечення) працівників, що включають витрати на виплату основної і додаткової заробітної плати та інших заохочувальних та компенсаційних виплат, у тому числі в натуральній формі, які визначаються згідно з нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до Закону України “Про оплату праці”, виплату винагород фізичним особам за виконання робіт (послуг) за угодами цивільно-правового характеру, що підлягають обкладенню податком на доходи фізичних осіб, а також на суми оплати перших пяти днів тимчасової непрацездатності, яка здійснюється за рахунок коштів роботодавця, та допомоги по тимчасовій непрацездатності.

З урахуванням викладеного, відповідно до положень Закону України “Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування” НДЕІ МЕУ в особі Львівського відділення є платником страхових внесків на загальнообовязкове державне пенсійне страхування та несе обовязки з нарахування, обчислення і сплати страхових внесків в установлені строки та в повному обсязі.

Відповідно до частини шостої статті 20 Закону України “Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування” страхувальники зобовязані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду. Для страхувальників, зазначених у частині першій статті 14 цього Закону базовим звітним періодом є календарний місяць.

Судом встановлено, що заборгованість по страховим внескам на загальнообовязкове державне пенсійне страхування, відповідно до поданих відповідачем розрахунків, за винятком зняття позивачем зайво утриманих внесків на суму 1131,97грн., складає 37668,63грн.

Крім того, з матеріалів справи вбачається, що на підставі акту про результати планової перевірки НДЕІ МЕУ в особі Львівського відділення з питань дотримання вимог законодавства щодо нарахування, обчислення та сплати внесків на загальнообовязкове державне пенсійне страхування, інших платежів за період з 15лютого2007року до 18березня2009року та надання достовірних відомостей до органів Пенсійного фонду за період з 01січня2007року до 31грудня2008року винесено: рішення 18березня2009року №233 про застосування фінансових санкцій за неподання, несвоєчасне подання, подання не за встановленою формою або подання недостовірних відомостей, що використовуються в системі персоніфікованого обліку до територіальних органів Пенсійного фонду у розмірі 170,00грн. та рішення 23березня2009року №240 про застосування фінансових санкцій за донарахування органом Пенсійного фонду України або страхувальником сум своєчасно не обчислених та не сплачених страхових внесків у розмірі 6,64грн.

Судом встановлено, що відповідачем несвоєчасно подано до УПФУ розрахунки сум страхових внесків на загальнообовязкове державне пенсійне страхування за період 2007-2008-2009роки, чим були порушені вимоги пункту четвертого частини другої статті 17 Закону України “Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування”, а також не сплачені обчислені та нараховані страхові внески.

Пунктом четвертим частини другої статті 17 Закону України “Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування” зобовязано страхувальника подавати звітність територіальним органам Пенсійного фонду у строки, в порядку та за формою, встановленими Пенсійним фондом.

Відповідно до пункту пятого частини девятої статті 106 Закону України “Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування” за неподання, несвоєчасне подання, подання не за встановленою формою або подання недостовірних відомостей, що використовуються в системі персоніфікованого обліку та іншої звітності, передбаченої законодавством, до територіальних органів Пенсійного фонду накладається штраф у розмірі 10 відсотків суми страхових внесків, які були сплачені або підлягали сплаті за відповідний звітний період, за кожний повний або неповний місяць затримки подання відомостей, звітності, але не менше десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, а в разі повторного протягом року такого порушення - у розмірі 20 відсотків зазначених сум та не менше 20 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян

Абзацом першим та другим пункту тринадцятого статті 106 Закону України “Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування” зазначено, що про нарахування пені та накладення штрафів, передбачених частинами девятою і десятою цієї статті, посадові особи виконавчих органів Пенсійного фонду в порядку, встановленому правлінням Пенсійного фонду, виносять рішення, які протягом трьох робочих днів із дня їх винесення надсилаються страхувальнику, банку чи організації, яка здійснює виплату і доставку пенсій.

Суми пені та штрафів, підлягають сплаті страхувальником, банком чи організацією, яка здійснює виплату і доставку пенсій, протягом десяти робочих днів з дня одержання відповідного рішення. При цьому в цей же строк страхувальник, банк чи організація, яка здійснює виплату і доставку пенсій, має право оскаржити зазначене рішення до вищого органу Пенсійного фонду або в судовому порядку з одночасним обовязковим письмовим повідомленням про це відповідного виконавчого органу Пенсійного фонду, яким прийнято це рішення.

Рішення УПФУ від 18березня2009року №233 про застосування фінансових санкцій за неподання, несвоєчасне подання, подання не за встановленою формою або подання недостовірних відомостей, що використовуються в системі персоніфікованого обліку до територіальних органів Пенсійного фонду у розмірі 170,00грн. та рішення 23березня2009року №240 про застосування фінансових санкцій за донарахування органом Пенсійного фонду України або страхувальником сум своєчасно не обчислених та не сплачених страхових внесків у розмірі 6,64грн, яке отримані уповноваженою особою відповідача 24квітня2010року, про що свідчить підпис на звороті повідомлення про вручення поштового відправлення.

В матеріалах справи відсутні докази оскарження відповідачем рішень територіального органу Пенсійного фонду про застосування штрафних (фінансових) санкцій до виконавчої дирекції Пенсійного фонду або в судовому порядку.

Відповідно до пункту 1 частини першої статті 17 Кодексу адміністративного судочинства України, компетенція адміністративних судів поширюється на спори фізичних чи юридичних осіб із субєктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.

Згідно з вимогами пункту 1 частини першої статті 3 Кодексу адміністративного судочинства України справа адміністративної юрисдикції це переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший субєкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Визначення управлінь Пенсійного фонду України в районах, містах, районах у містах як органів державної влади, що здійснюють владні управлінські функції, випливає з Положення про управління Пенсійного Фонду України в районах, містах і районах у містах, затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України від 30квітня2002року №8-2, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 21травня2002року за №442/6730.

Відповідно до покладених на нього завдань управління контролює надходження страхових внесків та інших платежів до фонду від підприємств, установ, організацій та громадян, збирає у встановленому порядку відповідну звітність, проводить планові та позапланові перевірки фінансово-бухгалтерських документів, звітів та інших документів щодо правильності обчислення та сплати страхових внесків, цільового використання коштів фонду в організаціях, що здійснюють виплату і доставку пенсій.

Територіальним органам Пенсійного фонду України, згідно з положеннями статті 106 Закону України “Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування”, надано право приймати рішення про сплату недоїмки по страховим внескам.

Таким чином, спір за участю відповідного управління Пенсійного фонду України та субєкта господарювання про стягнення заборгованості за платежами до Пенсійного фонду України має вирішуватися в порядку адміністративного судочинства.

Згідно зі статтею 67 Конституції України кожен зобовязаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Відповідно до частини першої статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Згідно із частиною першою статті 69 Кодексу адміністративного судочинства України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів.

Відповідно до статті 70 Кодексу адміністративного судочинства України належними є докази, які містять інформацію щодо предмету доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмету доказування. Обставини, які за законом повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися ніякими іншими засобами доказування, крім випадків, коли щодо таких обставин не виникає спору.

Таким чином, з урахуванням того, що сума заборгованості (недоїмки) НДЕІ МЕУ в особі Львівського відділення по сплаті страхових внесків на загальнообовязкове державне пенсійне страхування у розмірі 37845,27грн. відповідачем у встановлені законодавством строки не сплачено; наявність у нього вказаної заборгованості підтверджується розрахунком боргу по ЛВ НДЕІ МЕУ до ПФУ в Шевченківському районі м. Львова за період з 15травня2008року по 27липня2009року, доказів погашення відповідачем зазначеної заборгованості станом на день розгляду цього спору не надано, суд вважає позовні вимоги Управління Пенсійного фонду України в Шевченківському районі міста Львова обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Оскільки спір вирішено на користь субєкта владних повноважень, звільненого від сплати судового збору, а також за відсутності витрат позивача субєкта владних повноважень, повязаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір) стягненню з відповідача не підлягають.

Враховуючи викладене, керуючись статтями 69, 70, 71, 158 - 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

1. Адміністративний позов Управління пенсійного фонду України в Шевченківському районі міста Львова задовольнити повністю.

2. Стягнути з Науково-дослідного економічного інституту Міністерства економіки України (01103, м. Київ, бул. Дружби народів, 28, ідентифікаційний код 02736403) на користь Управління пенсійного фонду України в Шевченківському районі міста Львова 79068, м. Львів, вул. Мазепи, 5-А) заборгованість по сплаті страхових внесків на загальнообовязкове державне пенсійне страхування у розмірі 37845,27 грн. (тридцять сім тисяч вісімсот сорок пять гривень двадцять сім копійок).

Постанова набирає законної сили відповідно до статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України.

Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя В.А. Кузьменко