Єдиний державний реєстр судових рішень
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА
01025, м. Київ, вул. Десятинна, 4/6, тел. 278-43-43 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
16 грудня 2010 року 15:05 № 2а-14491/10/2670
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Качура І.А. при секретарі судового засідання Черненко О.В. розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовомУправління Пенсійного фонду України в Солом'янському районі м. Києва
до Приватного підприємця ОСОБА_1
простягнення заборгованості у розмірі 4 052, 00грн. за участю представників сторін:
позивача Данкович О.А. (дов.від 25.08.10 №5084/02)
відповідача в судове засідання не зявився
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Управління Пенсійного фонду України у Соломянському районі міста Києва до Приватного підприємця ОСОБА_1 про стягнення недоїмки зі сплати страхових внесків в розмірі 4052,60 грн.
На підставі ч. 3 ст. 160 КАС України в судовому засіданні 16.12.2010 року в 15 год. 05 хв. проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Виготовлення постанови у повному обсязі відкладено, про що повідомлено сторін після проголошення вступної та резолютивної частини постанови в судовому засіданні з урахуванням вимог ч.2 ст. 167 КАС України.
ВСТАНОВИВ:
Управління Пенсійного фонду України в Соломянському районі м. Києва звернулось до Окружного адміністративного суду м. Києва з позовом до приватного підприємця ОСОБА_1 про стягнення недоїмки зі сплати страхових внесків в розмірі 4052,60 грн.
В обґрунтування позову позивач зазначив, що у відповідача існує недоїмка зі сплати страхових внесків. Відповідач порушив вимоги ст.ст. 46, 48 Конституції України, ст.ст. 17, 19, 20, 106 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування»від 09.07.2003 р. № 1058-IV (далі Закон № 1058-IV).
Відповідач в судове засідання не прибув, заперечень на позовну заяву не надав, про дату та час розгляду справи був повідомлений належним чином, докази про що, наявні в матеріалах справи.
Розглянувши подані стороною документи і матеріали, заслухавши пояснення представника, всебічно і повно зясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, обєктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог, з огляд про наступне.
Як вбачається з матеріалів справи, приватний підприємець ОСОБА_1 (надалі відповідач) перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду Соломянського району міста Києва як платник страхових внесків.
Однак, позивачем встановлено факт несплати відповідачем-страхувальником страхових внесків в сумі 4052,60 грн., який виник з підстав порушення відповідачем вимог Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування».
З огляду на вищевикладене, суд вбачає за необхідне зазначити наступне.
Контроль за правильним нарахуванням, своєчасним і повним перерахуванням та надходженням страхових внесків, інших платежів здійснюється органами Пенсійного фонду України відповідно до Законів України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування №1058 (надалі - Закон №1058), та «Про здійснення контролю за сплатою збору на обовязкове державне пенсійне страхування та збору на обовязкове соціальне страхування» №700.
Стаття 11 Закону №1058 передбачає перелік осіб, які підлягають загальнообовязковому державному страхуванню. Серед цих особи є фізичні особи субєкти підприємницької діяльності.
Страхувальниками, відповідно до ст.14 цього Закон є якраз і застраховані особи фізичні особи субєкти підприємницької діяльності.
Відповідно до ст.15 Закону №1058 платниками страхових внесків до солідарної системи є страхувальники, зазначені в статті 14 цього Закону, і застраховані особи, зазначені в ст.12 цього Закону, тобто відповідач.
Згідно зі ч.3 ст.15 Закону №1058, страхувальники набувають статусу платників страхових внесків до Пенсійного фонду з дня взяття їх на облік територіальним органом Пенсійного фонду, а особи, визначені частиною першою статті 12 цього Закону, - з дня набрання чинності договором про їх добровільну участь.
Відповідно до п.4 ч 2 ст.17 цього Закону №1058, страхувальники зобовязані подавати звітність територіальним органам Пенсійного фонду у строки, в порядку та за формою, встановленою Пенсійним фондом.
В обовязках страхувальника (п.6 ч.2 ст.17 Закону №1058) передбачено його самостійне і обовязкове начислення, обчислення та виплату у встановлені строки та в повному обсязі страхових внесків.
Страхові внески до солідарної системи нараховуються відповідно до ч.1 ст19 Закону №1058, для осіб зазначених у п.5 ст.14 цього закону на суми доходу (прибутку) отриманого від відповідної діяльності, що підлягає оподаткуванню податком на доходи фізичних осіб.
Стаття 19 цього Закону №1058 в частині 6 передбачає, що страхові внески нараховуються на суми, зазначенні в ч.1 та 2 цієї статті, незалежно від джерел їх фінансування, форми, порядку, місця виплати та використання, а також незалежно від того, чи були зазначені суми фактично виплачені після їх нарахування до сплати.
Страхові внески обчислюються виключно в грошовій формі, у тому числі з виплат (доходу), що здійснюються в натуральній формі.
Обчислення страхових внесків із сум, виражених в іноземній валюті, здійснюється шляхом перерахування зазначених сум у національну валюту України за курсом валют, установленим Національним банком України на день обчислення страхових внесків.
В частині 2 ст.20 Закону №1058 визначено, що обчислення страхових внесків застрахованих осіб, зазначених у пунктах 1, 2, 5 - 7, 9, 10, 12, 15, 17 і 18 статті 11 цього Закону, здійснюється страхувальниками на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких провадиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) заробітної плати (доходу), грошового забезпечення, на які відповідно до цього Закону нараховуються страхові внески.
Страхові внески обчислюються територіальним органом Пенсійного фонду в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, за непрямим методом виходячи з оцінки валового доходу та витрат страхувальника, кількості осіб, які перебувають з ним у трудових відносинах, обсягу виробленої (реалізованої) продукції (послуг), суми сплачених ним податків, інших обов'язкових платежів, передбачених законодавством, у разі:
ухилення страхувальника чи його посадових осіб від надання територіальному органу Пенсійного фонду звітності чи інших документів про сплату страхових внесків;
не ведення страхувальником бухгалтерського обліку чи відсутності в нього відповідних первинних документів;
якщо сума страхових внесків, нарахована страхувальником, не підтверджується документами.
Обчислення територіальними органами Пенсійного фонду сум страхових внесків за минулі періоди провадиться виходячи з розміру страхового внеску, що діяв на день нарахування виплат (доходу), на які відповідно до цього Закону нараховуються страхові внески.
Сплата страхових внесків здійснюється виключно в грошовій формі шляхом внесення відповідних сум страхових внесків до солідарної системи на банківські рахунки виконавчих органів Пенсійного фонду, а сум страхових внесків до накопичувальної системи пенсійного страхування - на банківський рахунок Накопичувального фонду або на банківський рахунок обраного застрахованою особою недержавного пенсійного фонду.
Страхові внески сплачуються страхувальниками шляхом перерахування безготівкових сум з їх банківських рахунків.
Страхувальники зобов'язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду.
Згідно п. 1 та п. 2 ст. 106 цього Закону №1058, у разі виявлення своєчасно не сплачених сум страхових внесків страхувальники зобов'язані самостійно обчислити ці внески і сплатити їх з нарахуванням пені в порядку і розмірах, визначених цією статтею.
Суми страхових внесків своєчасно не нараховані та/або не сплачені страхувальниками у строки, визначені статтею 20 Закону № 1058, в тому числі обчислені територіальними органами Пенсійного фонду у випадках, передбачених частиною третьою статті 20 зазначеного Закону, вважаються простроченою заборгованістю із сплати страхових внесків (далі - недоїмка) і стягуються з нарахуванням пені та застосуванням фінансових санкцій.
Як встановлює п. 12 ст. 20 Закону № 1058, страхові внески підлягають сплаті незалежно від фінансового стану платника страхових внесків.
У разі наявності у платника страхових внесків одночасно із зобов'язаннями із сплати страхових внесків зобов'язань із сплати податків, інших обов'язкових платежів, передбачених законом, або зобов'язань перед іншими кредиторами, то зобов'язання із сплати страхових внесків виконуються в першу чергу і мають пріоритет перед усіма іншими зобов'язаннями, крім зобов'язань щодо виплати заробітної плати (доходу).
Відповідно до п. 8 Постанова правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003 року N 21-1 «Про затвердження Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України», зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16.01.2004 р. за N 64/8663, суми страхових внесків, своєчасно не нараховані та/або не сплачені страхувальниками у строки, визначені пунктами 5.1, 5.2, 5.3 цієї Інструкції, у тому числі обчислені органами Пенсійного фонду, уважаються простроченою заборгованістю із сплати страхових внесків (далі - недоїмка) і стягуються з нарахуванням пені та застосуванням фінансових санкцій.
Органи Пенсійного фонду надсилають страхувальникам вимогу про сплату недоїмки в таких випадках:
а) якщо дані документальних перевірок результатів діяльності страхувальника свідчать про донарахування сум страхових внесків;
б) якщо страхувальник має на кінець звітного базового періоду недоїмку зі сплати страхових внесків;
в) якщо страхувальник має на кінець звітного періоду борги зі сплати фінансових санкцій (штрафів) та пені.
З огляду на зазначене позивачем було надіслано відповідачу вимогу від 05.05.10 №Ф-548 про сплату суми боргу, що становить 4052,60 грн., однак на час розгляд справи, зазначена сума сплачена не була.
Відповідно ч. 15 ст. 106 Закону №1058, строк давності щодо стягнення недоїмки, пені та штрафів не застосовується.
Враховуючи, що обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними конкретними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування, суд прийшов до висновку, що в позовній заяві наведені обставини, які підтверджуються достатніми доказами, які свідчать про обгрунтованість позовних вимог. Докази, подані позивачем підтверджують обставини, на які позивач посилається на їх обґрунтування.
Відповідно до ст. 162 Кодексу адміністративного судочинства України, при вирішенні справи по суті суд може задовольнити адміністративний позов повністю або частково чи відмовити в його задоволенні повністю або частково, у разі задоволення адміністративного позову суд може прийняти постанову про визнання протиправними рішення суб'єкта владних повноважень чи окремих його положень, дій чи бездіяльності і про скасування або визнання нечинним рішення чи окремих його положень, про поворот виконання цього рішення чи окремих його положень із зазначенням способу його здійснення.
Враховуючи вищенаведене, суд дійшов висновку, що з урахуванням положень зазначеної статті необхідно позов задовольнити повністю, оскільки у позивача наявні докази існування недоїмки, що не погашена відповідачем.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. Суд прийшов до висновку про задоволення позовних вимог позивача в повному обсязі та примусового стягнення з відповідача приватного підприємця ОСОБА_1 недоїмки зі сплати страхових внесках в розмірі 4052,60 грн.
Враховуючи викладене, керуючись ст. ст. 71, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд м. Києва, -
ПОСТАНОВИВ :
1.Позовні вимоги задовольнити.
2.Стягнути з приватного підприємця ОСОБА_1 (03038, АДРЕСА_1, ЄДРПОУ НОМЕР_1) суму недоїмки зі сплати страхових внесків в розмірі 4052,60 грн. (чотири тисячі пятдесят дві грн. 60 коп.) на користь Управління Пенсійного фонду України в Соломянському районі м. Києва (03151, м. Київ, вул. Керченська, 5-а, МФО 322669, р/р 256023122613 в Головному управлінні Ощадбанку по Києву та Київській області ВАТ «Державний Ощадбанк України»ЗКПО 26063727).
3.Постанова може бути оскаржена в порядку ст.ст. 185- 187 КАС України.
Суддя І.А. Качур