Єдиний державний реєстр судових рішень Копія
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
25 січня 2011 р. Справа № 2а-9385/10/1870
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Павлічек В.О.
за участю секретаря судового засідання - Дикач О.О.,
представника позивача - Гордієнко Л.В.,
представника відповідача - Коваленко Л.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Торгівельно-виробничий комплекс "Рона-Маркет" до Сумської міжрайонної державної податкової інспекції про визнання рішення протиправним ,-
В С Т А Н О В И В:
Позивач, товариство з обмеженою відповідальністю «Торгівельно-виробничий комплекс «Рона-Маркет» (далі ТОВ «ТВК «Рона-Маркет», позивач), звернувся до суду із позовом про визнання протиправним рішення Сумської міжрайонної державної податкової інспекції (далі Сумська МДПІ, відповідач) № 0009892302 від 06 жовтня 2010 року в частині застосування фінансових санкцій в сумі 125460,00 грн.
Свої вимоги позивач обґрунтовує тим, що 27.09.2010 була проведена перевірка дотримання субєктами господарювання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій ТОВ «ТВК «Рона-Маркет». Перевіркою встановлено порушення позивачем вимог Закону України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг” від 06.07.1995 № 265/95-ВР (далі - Закон № 265), тому на підставі акту перевірки Сумською МДПІ було прийнято рішення від 06 жовтня 2010 року № 0009892302 про застосування фінансових санкцій. Позивач вважає рішення податкового органу таким, що не відповідає вимогам діючого законодавства з огляду на наступне.
Так, при перевірці книги обліку розрахункових операцій до реєстраторів розрахункових операцій встановлено, що не забезпечено щоденне друкування фіскальних звітних чеків (Z-звітів) у кількості 369 фіскальних звітних чеків, а саме:
- 45 фіскальних звітних чеків до реєстратора розрахункових операцій ІКС Е260Т заводський номер 10003454 фіскальний номер № 1815000491 фіскальний звітних чеків та на забезпечення їх зберігання у книзі обліку розрахункових операцій за № 1815000491;
- 128 фіскальних звітних чеків до реєстратора розрахункових операцій ІКС Е260Т заводський номер 10002966 фіскальний звітний номер № 1815000497, фіскальних звітних чеків та не забезпечення їх зберігання у книзі обліку розрахункових операцій за № 1815000497;
- 196 фіскальних звітних чеків до реєстратора розрахункових операцій ІКС Е260Т заводський номер № 10003457 фіскальний номер № 1815000493, фіскальних звітних чеків та не забезпечення їх зберігання у книзі обліку розрахункових операцій за № 1815000493.
На думку позивача, податковий орган помилково вважає, що термін “щодня” є аналогічним терміну “кожного календарного дня”, не враховуючи поняття “зміна РРО”, відлік тривалості якої починається з моменту реєстрації першої розрахункової операції, а не з моменту роботи магазину, вимоги щоденного друкування фіскального звітного чеку стосуються саме днів роботи РРО, тобто коли на певному РРО проводилися розрахункові операції. В даному випадку інформація про підсумки розрахункових операцій, буде міститися в денному звіті, данні якого, в свою чергу, відповідно до вимог Закону № 265 будуть міститися у фіскальному звітному чеку.
У судовому засіданні представник позивача позов підтримав у повному обсязі.
Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечував, рішення вважає законним та обґрунтованим, вважає правомірним застосування податковим органом штрафних (фінансових) санкцій за кожен випадок не роздрукування позивачем Z звіту, у заперечені на адміністративний позов просить відмовити в задоволенні позовних вимог.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, враховуючи принципи рівності сторін, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню, виходячи з наступного.
Частиною 1 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства встановлено, що завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших субєктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством.
Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 1 ст. 15 Закону України “Про застосування реєстраторами розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг”від 06.07.95р. N265 (далі - Закон N265), контроль за додержанням суб'єктами підприємницької діяльності порядку проведення розрахунків за товари (послуги), інших вимог цього Закону здійснюють органи державної податкової служби України шляхом проведення планових або позапланових перевірок згідно із законодавством України.
Як встановлено судом, податковим органом було проведено перевірку за дотриманням субєктами господарювання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), з вимог регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій ТОВ «ТВК «Рона-Маркет», за результатом якої складено Акт № 0364/18/15/23/34362950 від 27 вересня 2010 року (а.с. 11-15).
Перевіркою встановлено порушення позивачем п. 9 ст. 3 Закону України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг”.
Так, при перевірці книги обліку розрахункових операцій до реєстратора розрахункових операцій ІКС Е260Т заводський номер № 1815000491 було встановлено, що незважаючи на робочі дні підприємства не було роздруковано 46 фіскальних звітних чеків та не забезпечено їх збереження у книзі обліку розрахункових операцій за № 1815000491 а саме: за квітень 2010 року 5 фіскальних звітних чеків, червень 2010 року 10 фіскальних звітних чеків, за липень 2010 року 10 фіскальних звітних чеків, за серпень 2010 року 10 фіскальних звітних чеків та за вересень 2010 року 11 фіскальних звітних чеків.
В тому числі в акті перевірки встановлено, що при перевірці реєстратора розрахункових операцій, який опломбований у встановленому порядку та переведений у фіскальний режим роботи ІКС Е260Т заводський номер 10003457 фіскальний номер № 1815000493 та книгу обліку розрахункових операцій за № 1815000493 за період з 20.02.2010 по 27.09.2010 підприємством не було роздруковано 197 фіскальних звітних чеків та не забезпечено їх збереження у книзі обліку розрахункових операцій за № 1815000493.
Також, перевіркою встановлено порушення, а саме: при перевірці книгу обліку розрахункових операцій за № 1815000497 за період з 20.02.2010 по 27.09.2010 ТОВ «ТВК «Рона-Маркет» не було роздруковано129 фіскальних звітних чеків та не забезпечено їх збереження у книзі обліку розрахункових операцій за № 1815000497.
На підставі Акту перевірки Сумською МДПІ було прийнято рішення від 06 жовтня 2010 року № 0009892302 про застосування фінансових санкцій в загальній сумі 127840,00 грн., яка складається із розрахунку за кожен випадок не роздрукування "Z" звітів (а.с. 10).
Однак, як встановлено у судовому зсіданні та вбачається із пояснень представників сторін, зазначене рішення про застосування фінансових санкцій було оскаржено до Державної податкової адміністрації в Сумській області та рішенням про результати розгляду скарги від 12.11.2010 (а.с. 16-17) скасовано рішення Сумської МДПІ від 06.10.2010 № 0009892302 у частині 2380,00 грн. застосованих фінансових санкцій, а в іншій частині рішення про застосування фінансових санкцій залишило без змін.
Суд погоджується із позицією податкового органу про наявність порушення ТОВ ТВК «Рона-Маркет» вимог ч. 9 ст. 3 Закону України № 265.
Так, відповідно до пункту 9 статті 3 Закону № 265, суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій або безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані щоденно друкувати на реєстраторах розрахункових операцій фіскальні звітні чеки (”звіт) і забезпечувати їх зберігання в книгах обліку розрахункових операцій.
Згідно Закону України № 265, фіскальний звітний чек - це документ встановленої форми, надрукований РРО, що містить дані денного звіту, під час друкування якого інформація про обсяг виконаних розрахункових операцій заноситься до фіскальної пам'яті. Денний звіт - документ встановленої форми, надрукований РРО, що містить інформацію про денні підсумки розрахункових операцій, проведених з його застосуванням. Термін “розрахункова операція”визначено в абзаці п'ятому статті 2 Закону України №265. Розрахунковою операцією вважається приймання від покупця готівкових коштів, платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо за місцем реалізації товарів (послуг), видача готівкових коштів за повернений покупцем товар (ненадану послугу), а в разі застосування банківської платіжної картки - оформлення відповідного розрахункового документа по оплаті в безготівковій формі товару (послуги) банком покупця або, у разі повернення товару (відмови від послуги), оформлення розрахункових документів щодо перерахування грошових коштів до банку покупця.
За змістом п. 4 ч. 1 ст. 17 Закону України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг” суть порушення полягає в невиконанні щоденного друку фіскального звітного чеку, а не в порушення відліку 24 годин з моменту першої розрахункової операції.
Згідно розрахунку фінансових санкцій, які були застосовані щодо позивача за наслідками проведеної перевірки, пояснень представника відповідача, вбачається, що до ТОВ «ТВК «Рона-Маркет» застосовані штрафні (фінансові) санкції за кожен факт не роздрукування (не зберігання) "Z"звіту.
Суд не може погодитися з розрахунком фінансових санкцій Сумської міжрайонної державної податкової інспекції у звязку з наступним.
Згідно п. 4 ст. 17 Закону України № 265, за порушення вимог цього Закону до суб'єктів підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції за товари (послуги), за рішенням відповідних органів державної податкової служби України застосовуються фінансові санкції у таких розмірі двадцять неоподатковуваних мінімумів доходів громадян - у разі невиконання щоденного друку фіскального звітного чеку або його не зберігання в книзі обліку розрахункових операцій.
Невиконання обовязку єдине порушення, незалежно від кількості днів чи разів, а тому санкція повинна застосовуватися у єдиному розмірі, а відтак суд вважає неправомірним застосування до товариства з обмеженою відповідальністю «Торгівельно-виробничий комплекс «Рона-Маркет» фінансових санкцій, застосованих рішенням від 06 жовтня 2010 року № 0009892302 у розмірі вищим, ніж передбачений Законом України № 265.
Як зазначено вище, відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 17 Закону України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг”, за порушення вимог цього Закону до субєктів підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції за товари (послуги), за рішенням відповідних органів державної податкової служби України застосовуються фінансові санкції: у розмірі двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян у разі невиконання щоденного друку фіскального звітного чеку або його не зберігання в книзі обліку розрахункових операцій.
Виходячи зі змісту зазначеної норми права, законодавець передбачив застосування фінансової санкції за певний вид порушення вимог Закону України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг” у разі невиконання щоденного друку фіскального звітного чеку, а не за кожен виявлений при перевірці випадок такого порушення.
Таким чином, незважаючи на виявлення податковим органом за результатами перевірки множинні порушення ТОВ «ТВК «Рона-Маркет» встановленого порядку проведення розрахункових операцій щодо невиконання щоденного друку фіскального звітного чеку, застосування до позивача фінансових санкцій за кожен випадок зазначеного порушення є неправомірним.
Таким чином, враховуючи вищевикладене, позовні вимоги в частині скасування рішення Сумської міжрайонної державної податкової інспекції № 0009892302 від 06.10.2010 про застосування штрафних (фінансових) санкцій до товариства з обмеженою відповідальністю «Торгівельно-виробничого комплексу «Рона-Маркет» в сумі 125120,00 грн. визнаються судом правомірними, обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Керуючись ст. ст. 86, 94, 98, 158-163, 167, 186, 254 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов товариства з обмеженою відповідальністю "Торгівельно-виробничий комплекс "Рона-Маркет" до Сумської міжрайонної державної податкової інспекції про визнання рішення протиправним задовольнити частково.
Визнати протиправним рішення Сумської міжрайонної державної податкової інспекції про застосування штрафних санкцій № 0009892302 від 06 жовтня 2010 року в частині застосування штрафних санкцій в сумі 125120,00 грн.
В іншій частині позовних вимог - відмовити.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня отримання копії повного тексту постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Повний текст постанови складено 31 січня 2011 року.
Суддя (підпис) В.О. Павлічек
З оригіналом згідно
Суддя В.О. Павлічек