Постанова № 13597643, 24.01.2011, Сумський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
24.01.2011
Номер справи
2а-8937/10/1870
Номер документу
13597643
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Копія

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

24 січня 2011 р. Справа № 2а-8937/10/1870

Сумський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Павлічек В.О.

за участю секретаря судового засідання - Дикач О.О.,

представника позивача - Груздо Т.С.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом Сумського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до товариства з обмеженою відповідальністю "Агрозем" про стягнення адміністративно-господарських санкцій та пені ,-

В С Т А Н О В И В:

Позивач, Сумське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів (далі - позивач), звернувся до суду з адміністративним позовом до товариства з обмеженою відповідальністю "Агрозем" (далі - відповідач, ТОВ "Агрозем"), в якому просить стягнути з відповідача на користь Сумського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції та пеню у розмірі 21405,44 грн.

Позовні вимоги обґрунтовуються тим, що всупереч вимогам Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні", відповідно до якого сплата адміністративно-господарських санкцій є обовязковою для всіх підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, де середньооблікова чисельність працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, відповідач не сплатив адміністративно-господарські санкції в сумі 16736,84 грн. у строки та в порядку, передбаченому цим Законом. За порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій була нарахована пеня в сумі 4668,60 грн. У звязку з цим сума заборгованості відповідача перед Фондом соціального захисту інвалідів становить 21405,44 грн.

У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав у повному обсязі.

Відповідача надав суду заперечення на адміністративний позов в яких зазначив, що керівника ТОВ "Агрозем" не було повідомлено та не було запрошено для надання пояснень щодо акту перевірки. Також, ніяких повідомлень про запрошення щодо складання акту в.о. директора не отримував, чим було порушено передбачені законодавством права субєкта господарювання. Крім того, відповідач зазначив, що Сумським обласним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів не були дослідженні всі обставини справи для нарахування адміністративно-господарських санкцій та пені та просив суд у задоволенні адміністративного позову відмовити.

Суд, заслухавши представника позивача, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши докази у їх сукупності, вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Згідно з ч. 3 ст. 18 Закону України “Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні” від 21 березня 1991 року N 875-XII зі змінами і доповненнями (далі - Закон) підприємства, установи, організації, фізичні особи, які використовують найману працю, зобов'язані виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування інвалідів, у тому числі спеціальні робочі місця, створювати для них умови праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації і забезпечувати інші соціально-економічні гарантії, передбачені чинним законодавством, надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування інвалідів, і звітувати Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування інвалідів у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до ч. 1 ст. 19 Закону для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, установлюється норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб,у кількості одного робочого місця.

Підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, самостійно розраховують кількість робочих місць для працевлаштування інвалідів відповідно до нормативу, встановленого частиною першою цієї статті, і забезпечують працевлаштування інвалідів (ч.2 ст.19 Закону).

Підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, в яких за основним місцем роботи працює 8 і більше осіб, реєструються у відповідних відділеннях Фонду соціального захисту інвалідів за своїм місцезнаходженням і щороку подають цим відділенням звіт про зайнятість та працевлаштування інвалідів (ч.9 ст.19 Закону).

Частина 1 ст. 20 Закону встановлює, що підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, де середньооблікова чисельність працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, передбаченим статтею 19 цього Закону, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, фізичної особи, яка використовує найману працю, за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом. Для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, на яких працює від 8 до 15 осіб, розмір адміністративно-господарських санкцій за робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом, визначається в розмірі половини середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, в установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, у фізичної особи, яка використовує найману працю.

Згідно з ч.4 ст.20 Закону адміністративно-господарські санкції розраховуються та сплачуються підприємствами, установами, організаціями, у тому числі підприємствами, організаціями громадських організацій інвалідів, фізичними особами, зазначеними в частині першій цієї статті, самостійно в строк до 15 квітня року, наступного за роком, в якому відбулося порушення нормативу, встановленого частиною першою статті 19 цього Закону. При цьому до правовідносин із стягнення адміністративно-господарських санкцій, передбачених цим Законом, не застосовуються строки, визначені статтею 250 Господарського кодексу України.

Відповідно до ч. 2 ст. 20 Закону порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій тягне за собою нарахування пені. Пеня обчислюється виходячи з 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки за весь її строк.

Відповідно до Порядку нарахування пені та її сплати, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 15.05.2007 № 223, затвердженого в Міністерстві юстиції України 30.05.2007 за № 552/13819, (далі - Порядок) пеня це штрафна санкція, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно сплаченої адміністративно-господарської санкції, передбаченої Законом України “Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні”, за кожний календарний день прострочення виконання зобов'язання (п.п. 2.2). Відповідно до п.п. 3.1 Порядку, порушення термінів сплати адміністративно господарських санкцій тягне за собою нарахування пені у розмірі 120 відсотків річної облікової ставки Національного банку України за кожен календарний день прострочення (наведених у постановах Правління Національного банку України), що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки за весь її строк.

У судовому засіданні встановлено, що відповідно до наказу № 501-п від 19.10.2010 (а.с. 38), Сумське обласне відділення фонду соціального захисту інвалідів направляє провідних спеціалістів відділу забезпечення надходжень, організаційної роботи по соціальному захисту інвалідів та кадрового забезпечення для проведення позапланової невиїзної перевірки ТОВ "Агрозем" з 19.10.2010 по 01.11.2010. Згідно із матеріалами справи, 19.10.2010 Сумським обласним відділенням фонду соціального захисту інвалідів було видано направлення на позапланову перевірку (а.с. 37) в якому зазначалося, що з метою виконання вимог ЗУ "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" та Порядку проведення перевірки підприємств, установ, організацій та фізичних осіб, що використовують найману працю затвердженого постановою КМУ № 70 від 31.01.2007 та згідно наказу № 501-п від 19.10.2010 Сумське обласне відділення ФСЗІ направляє провідних спеціалістів здійснити позапланову виїзну перевірку ТОВ "Агрозем" щодо дотримання вищезазначених нормативних актів за 2007 рік.

Також, суд зазначає, що пунктом 4 ст. 4 ЗУ "Про основні засади державного нагляду у сфері господарської діяльності" визначено, що виключно законами встановлюються органи, уповноважені здійснювати державний нагляд (контроль) у сфері господарської діяльності. Відповідно до ЗУ "Про основи соцціальної захищеності інвалідів в Україні", відділення Фонду соціального захисту інвалідів з метою контролю за виконанням нормативу робочих місць мають право в порядку, передбаченому Кабінетом Міністрів України, здійснювати перевірки підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій, громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, щодо реєстрації у фонді соціального захисту інвалідів, подачі ними звітів про зайнятість та працевлаштування інвалідів, виконання нормативу робочих місць, призначених для працевлаштування інвалідів, у тому числі шляхом зарахування та сплати ними адміністративно-господарських санкцій. З огляду на зазначене, фонд соціального захисту інвалідів ні його територіальні підрозділи не здійснюють державний нагляд (контроль) у сфері господарської діяльності.

З огляду на вищезазначене, суд вважає, що перевірка ТОВ "Агрозем" проводилась згідно з нормами законодавства.

01.11.2010 працівниками позивача була проведена перевірка виконання вимог ст. 19, 20 Закону України "Про основи соціальної захищенності інвалідів в Україні". В ході перевірки було виявлено невиконання вимог щодо працевлаштування інвалідів за 2007 рік а саме: середньооблікова кількість штатних працівників - інвалідів у звіті форми № 10-ПІ склала одну особу, а дійсно виявлено - нуль осіб. За нестворення робочого місця нараховано суму адміністративно-господарських санкцій та пені. Таким чином, загальна сума заборгованості склала 21405,44 грн. За результатами перевірки був складений акт від 01.11.2010 (а.с. 6), який керівник підприємства відмовився отримати, про що було зазначено в акті перевірки провідними спеціалістами. Проте, головним бухгалтером підприємства зазначений акт був отриманий 08.11.2010 про що свідчить його підпис (а.с. 6).

Таким чином, відповідно до розрахунку адміністративно-господарських санкцій та пені до відповідача за 1 робоче місце призначене для працевлаштування інвалідів і не зайнятих, були застосовані адміністративно-господарські санкції в сумі 16736,84 грн. та нарахована пеня в сумі 4668,60 грн. (а.с. 5).

Наказом Державного комітету статистики № 286 від 28.09.2005, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 30.11.2005 за № 1442/11722, затверджено форму статистичної звітності № 3-ПН "Звіт про наявність вільних робочих місць (вакантних посад)", який щомісячно подається підприємствами, установами та організаціями на адресу державної служби зайнятості.

З огляду на вищевказане, підприємство зобов'язано на протязі всього року здійснювати заходи направлені на працевлаштування інвалідів шляхом подачі щомісячних звітів до Глухівського міськрайонного центру зайнятості.

Однак, судом встановлено, що відповідно до листа Глухівського міськрайонного центру зайнятості від 19.01.2011 № 3-15/57 (а.с. 35), ТОВ "Агрозем" дійсно надавало звіти по формі 3-ПН про наявність вільних робочих за вересень 2007 року, грудень 2008 року та за червень 2009 року.

Даний факт, на думку суду, свідчить про те, що відповідачем не вжито всіх заходів для створення робочих місць, призначених для працевлаштування інвалідів тому, що обов'язок державних органів щодо працевлаштування інвалідів виникає після виконання підприємством обов'язку щодо створення робочих місць і надання передбаченої законодавством про соціальну захищеність інвалідів, інформації про наявність вільних місць та вакантних посад, на яких може використовуватися праця інвалідів. При відсутності такої інформації, органи, визначені ст. 18 ЗУ "Про основи соціальної захищеності інвалідів" не можуть скористатися своїми правами.

Крім того, уповноваженою особою Сумського обласного відділення фонду соціального захисту інвалідів був складений протокол про адміністративне правопорушення № 200 серії СВ № 000200 (а.с. 36) відносно директора ТОВ "Агрозем" ОСОБА_2 за порушення норм ч. 2 ст. 188-1 КУпАП, а саме працюючи на посаді директора ТОВ "Агрозем" не виконувала 4 % норматив по працевлаштуванню інвалідів за 2007 рік. Директор ТОВ "Агрозем" на підписання протоколу не зявився, отже від вважається, що від підпису відмовилась.

Враховуючи, що на момент розгляду справи відповідачем адмінітсративно-господарські санкції та пеня в сумі 21405,44 грн. не сплачені, суд приходить до висновку, що вимоги позивача щодо стягнення з товариства з обмеженою відповідальністю "Агрозем" адміністративно-господарських санкцій та пені є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Керуючись ст. ст. 86, 94, 98, 158-163, 167, 186, 254 КАС України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов Сумського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до товариства з обмеженою відповідальністю "Агрозем" про стягнення адміністративно-господарських санкцій та пені в сумі 21405,44 грн. задовольнити

Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю "Агрозем" (41432, Сумська область, Глухівський район, смт Червоне, вул. Леніна, 19, код 34171584) на користь Сумського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції та пеню в сумі 21405,44 грн.

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня отримання копії повного тексту постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Повний текст постанови складено 31 січня 2011 року.

Суддя (підпис) В.О. Павлічек

З оригіналом згідно

Суддя В.О. Павлічек