Постанова № 13596520, 05.07.2010, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
05.07.2010
Номер справи
2а-10554/10/0570
Номер документу
13596520
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Донецький окружний адміністративний суд

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

05 липня 2010 р. Справа № 2а-10554/10/0570

Донецький окружний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого судді Зеленова А.С.,

суддівТарасенка І.М., Мозгової Н.А.,

при секретарі Беспалько Г.Г.,

за участю:

представника позивачаСокиркіна О.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду за адресою: 83052, м. Донецьку, вул. 50-ї Гвардійської дивізії, 17, адміністративну справу за позовом приватного акціонерного товариства «Страхова компанія «Спас» до Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України про скасування постанови про застосування штрафу за правопорушення, вчинені на ринках фінансових послуг, № 41/3/3_09/14-СК від 29.01.2010, -

В С Т А Н О В И В:

27.04.2010 приватне акціонерне товариство «Страхова компанія «Спас» звернулося до суду з позовом до Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України про скасування постанови про застосування штрафу за правопорушення, вчинені на ринках фінансових послуг, № 41/3/3_09/14-СК від 29.01.2010.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що 25.02.2010 на його адресу надійшла вказана вище постанова, якою до позивача застосовано штраф у розмірі 125 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що складає 2125,00 грн., який необхідно сплатити до 15.02.2010. Згідно з цією постановою, допущене порушення полягає у тому, що станом на 21.01.2010 позивачем не надано до Держфінпослуг України копії оприлюдненої інформації щодо договорів страхування, укладених в системі недержавного забезпечення, яка мала бути оприлюднена в періодичних виданнях або розповсюджена у вигляді окремих друкованих видань, та граничний термін подання якої сплив 01.07.2009., що є порушенням вимог ст. 53 Закону України «Про страхування» та п. 3 р. ІІІ Положення про оприлюднення страховиками інформації щодо договорів страхування, укладених у системі недержавного пенсійного забезпечення, затвердженого Держфінпослуг від 15.02.2007 № 6817, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 02.03.2007 за № 179/13446 (далі за текстом Положення № 6817).

Позивач вважає вказану постанову такою, що підлягає скасуванню, оскільки акт про порушення законодавства про фінансові послуги № 41/3/3_09/14-СК від 21.01.2010, розгляд якого було призначено на 29.01.2010, фактично був отриманий позивачем 03.02.2010, що позбавило його можливості направити свого представника для участі у розгляді справи та/або надати письмові пояснення по суті виявлених порушень.

Після отримання позивачем 12.02.2010 листа Держфінпослуг України № 1035/41-8 від 01.02.2010, на адресу відповідача були направлені пояснення по суті справи листом № 023 від 19.02.2010, у яких зазначав, що дія Положення № 6817 відповідно до його Преамбули поширюється виключно на страховиків, які уклали договори страхування довічної пенсії з учасниками недержавних пенсійних фондів за рахунок пенсійних коштів, облікованих на їхніх індивідуальних пенсійних рахунках у недержавних пенсійних фондах. Позивач протягом всього часу своєї діяльності не укладав таких договорів, внаслідок чого вимоги ст. 53 Закону України «Про страхування» та п. 3 р. ІІІ Положення № 6817 не могли бути ним порушені.

Просив позовні вимоги задовольнити (а.с. 6-8).

У судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги та просив їх задовольнити у повному обсязі.

Представник відповідача у судове засідання не зявився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлявся судом належним чином, надіслав клопотання про розгляд справи за його відсутності (а.с. 30). Також представником відповідача надані письмові заперечення проти позову, у яких він зазначив, що за результатами аналізу звітних даних ПАТ «СК «Спас» за ІІІ квартал 2009 року та на підставі наданих законом повноважень, Держфінпослуг було складено акт про порушення законів та інших нормативно-правових актів Приватним акціонерним товариством «Страхова компанія «Спас» від 21.01.2010 № 41/3/3_09/14-СК.

Відповідно до наданих законом повноважень у встановлений Положенням про застосування Державною комісією з регулювання ринків фінансових послуг України заходів впливу, затвердженим розпорядженням Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України від 13.11.2002 № 125, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 03.12.2003 за № 1115/8436 (далі за текстом Положення № 125), строк, на підставі акту про порушення законів та інших нормативно-правових актів від 21.01.2010 № 41/3/3_09/14-СК до позивача було застосовано захід впливу у вигляді постанови про застосування штрафу за правопорушення, вчинені на ринках фінансових послуг від 29.01.2010 № 41/3/3_09/14-СК.

Позивач у позовній заяві зазначає, що не укладав договорів страхування довічної пенсії зі страхувальниками, які є учасниками недержавних пенсійних фондів, що спростовується наступним. Відповідно до пункту 2.5 Порядку складання звітних даних страховиків, затвердженого розпорядженням Держфінпослуг від 03.02.2004 № 39, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 23.04.2004 № 517/9116 (далі за текстом Порядок № 39) передбачено, що страховики складають документи, передбачені цим Порядком, та подають в електронній і паперовій формах до центрального апарату Держфінпослуг. За результатами аналізу звітних даних ПАТ «СК «Спас» за ІІІ квартал 2009 року, що надійшли до Держфінпослуг у паперовій формі (вх. № 041/1714-ск від 27.10.2009), у розділі 2 «Показники діяльності із страхування життя» звітності страховика за 2008 рік встановлено, що позивачем було укладено 1 договір страхування довічної пенсії, страхування ризику настання інвалідності або смерті учасника недержавного пенсійного фонду. Кількість застрахованих впродовж звітного періоду становить 5 осіб. Кількість застрахованих на кінець звітного періоду становить 37 осіб. Таким чином, Держфінпослуг зроблено висновок, що страховик укладав договори страхування довічної пенсії, страхування ризику настання інвалідності або смерті учасника недержавного пенсійного фонду.

Термін надання оприлюдненої інформації щодо договорів страхування, укладених в системі недержавного пенсійного забезпечення сплинув 01.07.2009. Отже, штрафні санкції у даному випадку застосовані до позивача правомірно.

Просив відмовити у задоволенні позову (а.с. 31-34).

Заслухавши пояснення учасників процесу, дослідивши обставини справи та перевіривши їх доказами в межах заявлених позовних вимог, суд встановив наступне.

Позивач приватне акціонерне товариство «Страхова компанія «Спас» зареєстроване як юридична особа виконавчим комітетом Донецької міської ради 19.09.2001, що підтверджується свідоцтвом про державну реєстрацію юридичної особи Серії А01 № 432378 (а.с. 14). Позивача включено до ЄДРПОУ за № 31623500, що підтверджується Довідкою Управління статистики у місті Донецьку Серії АБ № 207351 від 11.09.2009 (а.с. 15). Головою правління товариства 14.11.2008 було обрано Писанця Е.В. (а.с. 19). Товариство здійснює свою діяльність відповідно до Статуту (у новій редакції), затвердженого загальними зборами 14.12.2009 (а.с. 20-21).

Відповідач Державна комісія з регулювання ринків фінансових послуг України (далі за текстом - Комісія) відповідно до п.п. 1, 2 Положення про Державну комісію з регулювання ринків фінансових послуг України, затвердженого Указом Президента України від 4 квітня 2003 року N 292/2003, Комісія - це спеціально уповноважений орган виконавчої влади у сфері регулювання ринків фінансових послуг у межах, визначених законодавством.

Комісія у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, актами Президента України та Кабінету Міністрів України, а також цим Положенням.

Підпунктами 3, 49 пункту 4 цього Положення визначено, що Комісія відповідно до покладених на неї завдань та у межах своєї компетенції здійснює згідно із законами України державне регулювання і нагляд за діяльністю страхових компаній та страхових брокерів, установ накопичувального пенсійного забезпечення, довірчих товариств, кредитних спілок, лізингових та факторингових компаній, кредитно-гарантійних установ, ломбардів, інших учасників ринків фінансових послуг (крім банків, професійних учасників фондового ринку, інститутів спільного інвестування в частині їх діяльності на фондовому ринку, фінансових установ, які мають статус міжурядових міжнародних організацій, Державного казначейства України та державних цільових фондів).

21.01.2010 Державною комісією з регулювання ринків фінансових послуг складено акт № 41/3/3_09/14-СК про порушення законів та інших нормативно-правових актів Приватним акціонерним товариством «Страхова компанія «Спас», яким, у тому числі, встановлено порушення у вигляді ненадання до Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України копії оприлюдненої інформації щодо договорів страхування, укладених в системі недержавного пенсійного забезпечення, яка була оприлюднена в періодичних виданнях на виконання вимог статті 53 Закону України «Про недержавне пенсійне забезпечення» або розповсюджена у вигляді окремих друкованих видань, що свідчить про порушення страховиком вимог чинного законодавства у сфері надання фінансових послуг, а саме вимог п. 3 р. ІІІ Положення № 6817 в частині подання копії оприлюдненої інформації щодо договорів страхування, укладених у системі недержавного пенсійного забезпечення, яка була оприлюднена в періодичних виданнях або розповсюджена у вигляді окремих друкованих видань у термін до 1 липня року, наступного за звітним (а.с. 11). Копію акту позивач отримав 03.02.2010 (а.с. 12).

Листом від 19.02.2010 № 023 позивач надіслав на адресу відповідача письмові пояснення щодо акту від 21.01.2010 № 41/3/3_09/14-СК, у яких зазначив, що він укладав договори страхування довічної пенсії тільки зі страхувальниками, які не є учасниками недержавних пенсійних фондів, і тому не порушувало вимоги законодавства, про які зазначено у акті (а.с. 13).

29.01.2010 Державною комісією з регулювання ринків фінансових послуг України прийнято постанову № 41/3/3_09/14-СК про застосування штрафу за правопорушення, вчинені на ринках фінансових послуг, якою на підставі вказаного вище акту про порушення до позивача відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 41 Закону України «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг» застосовано штраф у розмірі 125 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що складає 2125,00 грн. (а.с. 9). Копію постанови позивач отримав 25.02.2010 відповідно до штампу вхідної кореспонденції ПАТ «СК «Спас» (а.с. 10).

Позивач, не погоджуючись із постановою від 29.01.2010 № 41/3/3_09/14-СК про застосування штрафу за правопорушення, вчинені на ринках фінансових послуг, 27.04.2010 звернувся до Донецького окружного адміністративного суду із даним позовом (а.с. 6).

У відповідності до ч. 3 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності субєктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:

1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України;

2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано;

3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);

4) безсторонньо (неупереджено);

5) добросовісно;

6) розсудливо;

7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації;

8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);

9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;

10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Згідно з ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності субєкта владних повноважень обовязок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Суд вважає, що відповідачем доведено правомірність прийняття спірної постанови, виходячи з наступного.

Відповідно до абз. 1, 2 ч. 1 ст. 53 Закону України «Про недержавне пенсійне забезпечення» недержавні пенсійні фонди, страхові організації та банківські установи, які надають послуги з недержавного пенсійного забезпечення, інформують громадськість про здійснювану ними діяльність з недержавного пенсійного забезпечення шляхом оприлюднення інформації.

Вимоги до складу інформації, яка підлягає оприлюдненню, та періодичності її оприлюднення встановлює Державна комісія з регулювання ринків фінансових послуг України.

Частиною 2 цієї статті визначено, що оприлюднення інформації здійснюється шляхом опублікування її у порядку, встановленому Державною комісією з регулювання ринків фінансових послуг України, в друкованих та електронних засобах масової інформації. Інформація, що підлягає оприлюдненню відповідно до цього Закону, не є конфіденційною.

Згідно з розділом ІІІ Положення № 6817 оприлюднення інформації щодо договорів страхування, укладених у системі недержавного пенсійного забезпечення, здійснюється страховиком шляхом її опублікування в періодичних виданнях або розповсюдження у вигляді окремих друкованих видань разом з річною фінансовою звітністю, яка підлягає оприлюдненню згідно з Порядком (п. 1).

Копія оприлюдненої інформації щодо договорів страхування, укладених у системі недержавного пенсійного забезпечення, яка була оприлюднена в періодичних виданнях або розповсюджена у вигляді окремих друкованих видань, подається страховиком до Держфінпослуг разом з копією оприлюдненої річної фінансової звітності та супровідним листом у термін до 1 липня року, наступного за звітним (п. 3).

Позивач в обґрунтування своїх доводів зазначає, що ним не укладалися договори страхування у системі недержавного пенсійного забезпечення, і тому на нього не розповсюджується дія вказаного Положення.

Суд не погоджує такі доводи позивача, оскільки вони суперечать матеріалам справи та обставинам, встановленим у судовому засіданні.

Згідно із запереченнями відповідача, за результатами аналізу звітних даних ПАТ «СК «Спас» за ІІІ квартал 2009 року, що надійшли до Держфінпослуг у паперовій формі (вх. № 041/1714-ск від 27.10.2009), у розділі 2 «Показники діяльності із страхування життя» звітності страховика за 2008 рік встановлено, що позивачем було укладено 1 договір страхування довічної пенсії, страхування ризику настання інвалідності або смерті учасника недержавного пенсійного фонду.

Представник позивача у судовому засіданні вказану обставину не заперечував та не спростовував.

Крім того, як вбачається з договору страхування життя № 101/06 від 21.07.2008, укладеного між позивачем та МПП «Донспецтехстрой», його предметом є майнові інтереси, що не суперечать законодавству України, повязані з життям, здоровям застрахованих осіб, якими є дієздатні особи віком від 18 до 65 років, що прийняті на страхування страховиком, та за яких страхувальник сплачує страхові внески відповідно до умов договору. При цьому страховими випадками за договором є дожиття застрахованої особи до моменту досягнення пенсійного віку, зазначеного в реєстрі застрахованих осіб, смерть застрахованої особи в період накопичування (до моменту досягнення пенсійного віку застрахованою особою), смерть застрахованої особи в період виплат ануїтету (а.с. 16-18). З огляду на положення ст.ст. 1, 62-65 Закону України «Про недержавне пенсійне забезпечення» цей договір вважається таким, що укладений у системі недержавного пенсійного забезпечення.

Позивач відповідної інформації щодо такого договору до Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України не надавав, що є порушенням вказаних вище вимог ст. 53 Закону України «Про недержавне пенсійне забезпечення» та п. 3 р. ІІІ Положення № 6817.

Згідно з підпунктом 12 пункту 5 Положення про Державну комісію з регулювання ринків фінансових послуг України, затвердженого Указом Президента України від 4 квітня 2003 року N 292/2003, Комісія має право в межах своїх повноважень застосовувати до фінансових установ, які не додержуються законів та інших нормативно-правових актів, що регулюють діяльність з надання фінансових послуг, заходи впливу у вигляді накладення штрафів відповідно до закону.

У відповідності до п. 3 ч. 1 ст. 40 Закону України «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг» уповноважений орган може застосовувати такі заходи впливу: … 3) накладати штрафи в розмірах, передбачених статтями 41 і 43 цього Закону.

Згідно з п. 2 ч. 1 ст. 41 цього Закону уповноважений орган застосовує до суб'єктів підприємницької діяльності штрафні санкції за ненадання, несвоєчасне надання або надання завідомо недостовірної інформації - у розмірі до 1000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, але не більше одного відсотка від розміру статутного (пайового) капіталу юридичної особи - суб'єкта підприємницької діяльності, що вчинила правопорушення.

Отже, приймаючи постанову від 29.01.2010 № 41/3/3_09/14-СК про застосування штрафу за правопорушення, вчинені на ринках фінансових послуг, відповідач діяв у спосіб, на підставі та в межах повноважень, встановлених законодавством.

Враховуючи вищевикладене, суд відмовляє у задоволенні позову.

Керуючись статтями 1, 2, 4, 5, 6, 10, 11, 14, 15, 17, 23, 48, 58, 69-71, 79, 86, 87, 94, 98, 104, 105, 111, 112, 114, 121, 160, 161, 162, 163, 185, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

У задоволенні позову приватного акціонерного товариства «Страхова компанія «Спас» до Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України про скасування постанови про застосування штрафу за правопорушення, вчинені на ринках фінансових послуг, № 41/3/3_09/14-СК від 29.01.2010- відмовити.

Постанова постановлена у нарадчій кімнаті та проголошена її вступна та резолютивна частина у судовому засіданні 05 липня 2010 року. Постанова виготовлена в повному обсязі та підписана 10 липня 2010 року.

Заяву про апеляційне оскарження постанови суду може бути подано протягом десяти днів з дня складення постанови у повному обсязі до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд.

Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано.

Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, постанова набирає чинності після закінчення цього строку.

Головуючий суддя Зеленов А. С.

СуддіТарасенко І.М.

Мозговая Н.А.