Єдиний державний реєстр судових рішень
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
17 квітня 2026 року Справа№200/196/26
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Бабіча С.І., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області про визнання протиправними дій, скасування рішення і зобов`язання вчинити певні дії,
У С Т А Н О В И В :
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (далі відповідач 1), Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області (далі - відповідач 2), відповідно до якої просить:
визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо здійснення перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01.09.2025, без урахування заробітної плати, зазначеної у довідці № 1 від 11.01.2012 про заробітну плату за роботу в населених пунктах зони відчуження з 17.02.1987 по 10.05.1987 та виписки по лицьовому рахунку таб. № 341 про донараховану заробітну плату за роботу по ліквідації аварії на ЧАЕС з 17.02.1987 по 10.05.1987 та, у зв`язку з чим, зменшення розміру пенсії;
зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.09.2025, з урахуванням розміру заробітної плати, зазначеної у довідці № 1 від 11.01.2012 про заробітну плату за роботу в населених пунктах зони відчуження з 17.02.1987 по 10.05.1987 та виписки по лицьовому рахунку таб. № 341 про донараховану заробітну плату за роботу по ліквідації аварії на ЧАЕС з 17.02.1987 по 10.05.1987, з урахуванням виплачених сум.
визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області № 914260816035 від 10.10.2025 про відмову ОСОБА_1 в перерахунку пенсії.
зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 02.10.2025 та прийняти рішення про перерахунок йому пенсії, з урахуванням розміру заробітної плати, зазначеної у довідці № 1 від 11.01.2012 про заробітну плату за роботу в населених пунктах зони відчуження з 17.02.1987 по 10.05.1987 та виписки по лицьовому рахунку таб. № 341 про донараховану заробітну плату за роботу по ліквідації аварії на ЧАЕС з 17.02.1987 по 10.05.1987.
В обґрунтування позовних вимог посилається на те, що позивачу від ГУ ПФУ в Донецькій області надійшов лист від 27.08.2025 року № 0500-0204-8/844841 у якому зазначено, що в матеріалах його пенсійної справи міститься довідка про заробітну плату за роботу в зоні відчуження. У зв`язку з відсутністю документів, на підставі яких можливо визначити часову тарифну ставку, нарахування та виплати премії, підстави для врахування довідки при обчисленні пенсії відповідно до статті 54 Закону № 796 відсутні.
До надходження підтверджуючої інформації щодо первинних документів, на підставі яких видано довідку про заробітну плату, розмір пенсійної виплати буде обчислено виходячи з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 01 січня відповідного року.
Крім того роз`яснене право надати до Головного управління первинні документи (за наявності), на підставі яких визначено складові довідки про заробітну плату. З вересня 2025 року ОСОБА_1 отримує пенсію у зменшеному розмірі.
02.10.2025 року ОСОБА_1 через електронний портал «Пенсійного фонду» звернувся до ГУ ПФУ в Донецькій області із заявою про перерахунок пенсії з проханням допризначення у зв`язку з наданими додатковими документами.
Рішенням ГУ ПФУ у Вінницькій області № 914260816035 від 10.10.2025 року ОСОБА_1 відмовлено у перерахунку пенсії допризначення з наданими документами.
На обґрунтування рішення зазначено, що в наданих заявником, до заяви про перерахунок пенсії документах, відсутні первинні документи або акт перевірки.
Вважаючи дії ГУ ПФУ в Донецькій області щодо здійснення перерахунку пенсії з 01.09.2025 без урахування заробітної плати, зазначеної у довідках про заробітну плату за роботу в зоні відчуження та, у зв`язку з чим, зменшення розміру пенсії протиправними та вважаючи протиправним рішення ГУ ПФУ у Вінницькій області про відмову у перерахунку пенсії, за захистом порушеного права на соціальний захист та належне пенсійне забезпечення позивач звернувся з даним позовом до суду.
Ухвалою суду від 19.01.2026 року прийнято до розгляду позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області про визнання протиправними дій, скасування рішення і зобов`язання вчинити певні дії, відкрито провадження у справі № 200/196/26 та призначено її до розгляду у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.
Від відповідача 1 надійшов відзив на позовну заяву, відповідно до якої він зазначає, що з 01.09.2025 електронна пенсійна справа позивача була приведена у відповідність до вимог чинного законодавства. Розмір пенсії обчислено виходячи з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої на 01 січня відповідного року, з урахуванням усіх належних надбавок і підвищень. Загальний розмір пенсійної виплати склав 15837,94 грн . Під час перевірки пенсійної справи було встановлено відсутність первинних документів за роботу в зоні відчуження.
Підставою для проведення розрахунку заробітної плати за період роботи в зоні відчуження є первинні документи, що підтверджують період роботи, тривалість робочого дня та місце її виконання. Постанова Ради Міністрів УРСР і Укрпрофради від 10.06.1986 № 207-7 встановлює підвищені коефіцієнти оплати праці (2-, 3-, 4-кратні тарифні ставки залежно від зони небезпеки) для працівників, відряджених у зону відчуження. Постанова Держкомпраці СРСР і Секретаріату ВЦРПС від 07.05.1989 № 153/10-43 визначає скорочений робочий день (6 годин) та правила оплати надурочних робіт. Застосування цих норм також потребує наявності підтверджувальних документів.
За результатами аналізу електронної пенсійної справи позивача встановлено, що відсутні документи, на підставі яких можливо визначити часову тарифну ставку, нарахування та виплати премії, підстави застосування кратності по відповідній зоні небезпеки з урахуванням 100 % тарифної ставки згідно вимог постанови № 207-7.
Таким чином, за відсутності довідок про заробітну плату та інших первинних документів, які видаються підприємствами на підставі бухгалтерських даних, спеціалісти Головного управління законно здійснили перерахунок пенсії Позивача з урахуванням п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, як це передбачено статтями 54 і 57 Закону № 796-XII.
Також зазначав, що приведення пенсії у відповідність до чинного законодавства не може кваліфікуватися як порушення прав позивача. Такий висновок узгоджується з правовою позицією Верховного Суду, викладеною у постанові від 19.09.2018 року у справі № 752/16491/14-а, відповідно до якої зміна розміру пенсії, зумовлена набранням чинності новими нормативно-правовими актами, не є звуженням чи скасуванням вже набутого права, якщо вона здійснюється в межах законодавчих приписів.
Рішенням Другого сенату Конституційного Суду України від 20.03.2024 № 2 р(1)/2024 було визнано неконституційними припис статті 2 Закону України від 08.07.2011 № 3668 «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи», який поширював свою дію на Закон України від 28.02.1991 № 796-XII «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», а також припис першого речення частини третьої статті 67 Закону № 796. Згідно з пунктом 2 статті 152 Конституції України, норми, визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення відповідного рішення Конституційним Судом України, тобто з 20.03.2024. Виконуючи зазначене рішення, а також постанову Кабінету Міністрів України від 25.02.2025 № 209 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткові заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2025 році», Головним управлінням було здійснено приведення пенсійних виплат у відповідність до оновлених правових приписів.
Перерахунок розмірів пенсій, призначених відповідно до Закону № 796, здійснювався шляхом збільшення показника середньої заробітної плати на коефіцієнт 1,115, із дотриманням обмежень, визначених нормативними актами Кабінету Міністрів України.
Таким чином, на думку відповідача 1, його дії мали виключно правозастосовний характер, були спрямовані на забезпечення виконання законодавства та не порушували прав позивача.
Від відповідача 2 надійшов відзив на позовну заяву, відповідно до якої він просив відмовити у задоволенні позовних вимог, посилаючись на те, що позивач звернувся 02.10.2025 через систему звернення Вебпортал із заявою до територіальних органів Пенсійного фонду України за перерахунком пенсії щодо поновлення виплати пенсії відповідно до Закону України Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування.
У документах, наданих позивачем до заяви про перерахунок пенсії, відсутні первинні документи або акт перевірки.
Враховуючи вищевикладене, відповідач 2 прийняв законне та обґрунтоване рішення про відмову в перерахунку пенсії позивача, у зв`язку з непідтвердженням довідки про заробітну плату первинними документами.
Справу розглянуто судом за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Дослідивши письмові докази і письмові пояснення сторін, викладені у заявах по суті справи, суд встановив наступні обставини та спірні правовідносини.
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області та отримує пенсію по інвалідності відповідно до статті 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991 № 796-XII.
У матеріалах пенсійної справи наявна довідка № 1 від 11.01.2012 про заробітну плату, згідно якої ОСОБА_1 за роботу в населених пунктах зони відчуження з 17.02.1987 року по 10.05.1987 року по місцю роботи ТДВ «УМ-5» нарахована заробітна плата 3085 р. 44 коп. з урахуванням коефіцієнта 3, відповідно постанови Ради Міністрів УРСР та Укрпрофради від 10.06.1986 року № 207-7.
Оплата за підвищеними тарифними ставками /посадовими окладами/ з урахуванням зони безпечності провадиться виходячи з установленого в зоні відчуження 6-и денного робочого тижня / 36 год.: березень 1987 року: зона ІІ, кількість днів 18, годин - 108, годинна тарифна ставка - 0,79 крб./1,794, кратність 3, доплата за роботу у вихідні та святкові дні 18 год., сума 96,87; квітень 1987 року: зона ІІ, кількість днів 20, годин - 120, годинна тарифна ставка - 0,79 крб./1,794, кратність 3, доплата за роботу у вихідні та святкові дні 88 год., сума 96,87; травень 1987 року: зона ІІ, кількість днів 8, годин - 48, годинна тарифна ставка - 0,79 крб./1,794, кратність 3, доплата за роботу у вихідні та святкові дні 18 год., сума 96,87. Фактична заробітна плата за роботу в зоні відчуження, із якої призначається пенсія: березень 1987 року: збережений с/з за дні роботи в зоні відчуження 163,12, оплата праці за дні роботи в зоні 581,26, премії за діючими системами преміювання за роботу в зоні відчуження 60% - 348,75, сума 1190,50; квітень 1987 року: збережений с/з за дні роботи в зоні відчуження 181,80, оплата праці за дні роботи в зоні 645,84, премії за діючими системами преміювання за роботу в зоні відчуження 60% - 387,50, сума 1312,01; травень 1987 року: збережений с/з за дні роботи в зоні відчуження 72,72, оплата праці за дні роботи в зоні 258,34, премії за діючими системами преміювання за роботу в зоні відчуження 60% - 155,00, сума 582,93.
Довідка № 1 від 11.01.2012 року містить примітку, що довідка видана на підставі розрахункових відомостей за 1987, 2011 р.
З 01.09.2025 року розмір пенсії позивача обчислено, виходячи з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої на 01 січня відповідного року, з урахуванням усіх належних надбавок і підвищень, загальний розмір пенсійної виплати склав 15837,94 грн.
Згідно з рішенням 914260816035 від 19.08.2025 про перерахунок пенсії позивачу, вид перерахунку: макетна обробка; підстава невідповідність довідки про зп 01.09.2025 року розмір пенсії позивача складає 15837,94 грн.
Листом відповідача 1 від 27.08.2025 року № 0500-0204-8/84841 повідомлено позивача про таке.
В матеріалах пенсійної справи позивача міститься довідка про заробітну плату за роботу в зоні відчуження.
У зв`язку з відсутністю документів, на підставі яких можливо визначити часову тарифну ставку, нарахування та виплати премії, підстави для врахування довідки при обчисленні пенсії відповідно до статті Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Головним управлінням направлено запит до підприємства (організації), яким видано довідку про заробітну плату щодо надання відповідних документів.
Рішенням Другого сенату Конституційного Суду України від 20.03.2024 № 2-р(II)/2024 визнано такими, що не відповідають Конституції України (с неконституційними), припис статті 2 Закону України від 08.07.2011 № 3668 «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи», що поширює свою дію на Закон № 796, припис першого речення частини третьої статті 67 Закону № 796.
Вказані норми, визнані неконституційними, утрачають чинність із дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення (20.03.2024).
З врахуванням рекомендацій, наданих Міністерством соціальної політики України, щодо механізму виконання означеного Рішення, виплата пенсій, призначених відповідно до Закону № 796, без обмеження максимальним розміром проводиться після перерахунку згідно постанови Кабінету Міністрів України від 25.02.2025 № 209 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткові заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2025 році».
До надходження підтверджуючої інформації щодо первинних документів, на підставі яких видано довідку про заробітну плату, розмір пенсійної позивача виплати буде обчислено виходячи з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 01 січня відповідного року.
Крім того, зазначено, що позивач має право надати до Головного управління первинні документи (за наявності), на підставі яких визначено складові довідки про заробітну плату: табелі обліку робочого часу за відповідний період перебування в зоні відчуження; особовий рахунок або інші облікові документи за період роботи у зоні відчуження; платіжні або розрахунково-платіжні відомості, які підтверджують фактичні суми нарахувань; відомості щодо тарифної ставки у зазначений період; документи, що підтверджують застосування кратності оплати праці (внутрішні накази або розпорядження, які визначали: конкретних працівників або категорії працівників. які підпадали під підвищену кратність; терміни дії цієї кратності; порядок нарахування тощо); положення про преміювання, чинне на підприємстві у 1986 році; накази, зміни або додатки, які підтверджують внесення змін до положення про преміювання працівників, залучених до робіт у зоні відчуження.
Позивач, звернувся через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України із заявою від 02.10.2025 № 13596 про перерахунок пенсії «Допризначення у зв`язку з наданими додатковими документами».
До вказаної заяви позивачем додано копії 1) посвідчення серії НОМЕР_1 ; 2) довідки до акта огляду МСЕК серії 10 ААБ № 399382 від 29.05.2014; 3) довідки МСЕК від 29.05.2014 серії 10 ААА № 238849 4) посвідчення серії НОМЕР_2 ; 5) витягу з протоколу ВЛК; 6) експертного висновку № 3443-3787 від 11.04.2011; 7) архівної довідки від 20.01.2011 № 55096; 8) довідки Штабу Краснознаменного військового округу архів від 26.11.1992 № 51/3299 9) наказу ТДВ «Управління механізації № 5» від 28.12.2011 № 3 про перерахунок заробітної плати ОСОБА_1 за період з 17.02.1987 по 10.05.1987 за час роботи в зоні ЧАЕС 10) довідки № 19 від 26.12.2011 про заробітну плату; 11) довідки № 1 від 11.01.2012 про заробітну плату; 12) додатку до розрахунку заробітної плати ОСОБА_1 за роботу в зоні відчуження з 17.02.1987 по 10.05.1987; 13) Розрахунку заробітної плати в зоні відчуження; 14) виписки по лицьовому рахунку таб. № 341 про донараховану заробітну плату за роботу по ліквідації аварії на ЧАЕС з 17.02.1987 по 10.05.1987.
Заяву розглянуто за принципом екстериторіальності відповідачем 2.
За результатом розгляду заяви відповідачем 2 прийнято рішення про відмову в перерахунку пенсії № 914260816035 від 10.10.2025 року, оскільки відсутні первинні документи або акт перевірки довідок про заробітну плату відповідно до вимог статті 40 Закону України від 09.07.2003 № 1058-ІV «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».
Вважаючи дії відповідача 1 щодо здійснення перерахунку пенсії з 01.09.2025 року без довідки про заробітну плату за роботу в зоні відчуження та, вважаючи протиправним рішення відповідача 2 про відмову у перерахунку пенсії, позивач звернувся до суду з цим позовом.
Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи та відповідним доводам сторін, суд дійшов таких висновків.
Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.
За приписами пункту 6 частини 1 статті 92 Конституції України, основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.
Правовідносини щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їхнього життя і здоров`я, створення єдиного порядку визначення категорії зон радіоактивного забруднення територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту населення врегульовані Законом України від 28.02.1991 № 796-XII Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи (далі Закон - № 796-XII).
Згідно зі статтею 10 Закону №796-ХІІ учасниками ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС вважаються громадяни, які безпосередньо брали участь у будь-яких роботах, пов`язаних з усуненням самої аварії, її наслідків у зоні відчуження у 1986-1987 роках незалежно від кількості робочих днів, а у 1988-1990 роках не менше 30 календарних днів, у тому числі проведенні евакуації людей і майна з цієї зони, а також тимчасово направлені або відряджені у зазначені строки для виконання робіт у зоні відчуження, включаючи військовослужбовців, працівники державних, громадських, інших підприємств, установ і організацій незалежно від їх відомчої підпорядкованості, а також ті, хто працював не менше 14 календарних днів у 1986 році на діючих пунктах санітарної обробки населення і дезактивації техніки або їх будівництві. Перелік цих пунктів визначається Кабінетом Міністрів України.
Пунктом 2 частини 1 статті 14 Закону №796-ХІІ встановлено, що для встановлення пільг і компенсацій визначаються такі категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи: учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали у зоні відчуження з моменту аварії до 1 липня 1986 року - незалежно від кількості робочих днів.
Частиною 1 статті 54 Закону №796-XII встановлено, що пенсії по інвалідності, що настали внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв`язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи можуть призначатися за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно із законодавством.
Частинами 4 і 5 статті 57 Закону № 796-XII установлено, що для обчислення пенсії по інвалідності відповідно до статті 54 цього Закону особам із числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, визначених статтею 10 цього Закону, стосовно яких встановлено причинний зв`язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою, особам, які брали безпосередню участь у ліквідації інших ядерних аварій та їх наслідків, у ядерних випробуваннях, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї, у складанні ядерних зарядів та здійсненні на них регламентних робіт, внаслідок чого стали особами з інвалідністю, а також пенсії у зв`язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи за осіб з їх числа за бажанням особи, яка звернулася за пенсією, заробітна плата (дохід) визначається виходячи з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року.
На реалізацію повноважень, передбачених статтею 54 Закону №796-ХІІ, Кабінетом Міністрів України прийнято постанову від 23.11.2011 № 1210 Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, якою затверджено Порядок обчислення пенсії особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи та зобов`язано Пенсійний фонд України забезпечити здійснення перерахунку пенсій, призначених особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, до набрання чинності цією постановою, за матеріалами пенсійних справ (далі - Порядок № 1210).
Порядок № 1210 визначає механізм обчислення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, внаслідок Чорнобильської катастрофи відповідно до статей 54, 57 і 59 Закону України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи (далі - пенсії), а також визначення заробітної плати (доходу) для їх обчислення.
Пенсії за бажанням осіб можуть призначатися виходячи із заробітної плати (доходу), одержаної за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків.
Відповідно до пункту 2 Порядку № 1210 заробітна плата (дохід) для обчислення пенсій враховується за будь-які 12 місяців підряд такої роботи.
Пункт 3 зазначеного Порядку встановлює, що у разі коли особа пропрацювала у зоні відчуження:
1) з дня аварії не менш як 12 місяців підряд, за її бажанням пенсія може обчислюватися виходячи із заробітної плати (доходу) за будь-який повний календарний місяць роботи в зазначеній зоні;
2) на промисловому майданчику Чорнобильської АЕС не менш як 12 місяців у період з 26 квітня 1986 року до 1 серпня 1987 року, за її бажанням пенсія може обчислюватися виходячи із заробітної плати (доходу) за будь-який повний календарний місяць роботи в зоні відчуження. Якщо така особа виводилася із зони Чорнобильської АЕС за медичними показниками у зв`язку з переопроміненням, за її бажанням пенсія може обчислюватися виходячи із заробітної плати (доходу) за будь-який повний календарний місяць роботи на промисловому майданчику Чорнобильської АЕС;
3) менш як 12 місяців підряд, пенсія обчислюється виходячи із заробітної плати (доходу) за повні календарні місяці підряд у зоні відчуження;
4) менше календарного місяця у 1986-1990 роках (в тому числі особа, яка захворіла на променеву хворобу), за її бажанням пенсія може обчислюватися виходячи із заробітної плати (доходу), одержаної (одержаного) за роботу у зоні відчуження, за весь фактично відпрацьований час, в одному із неповних календарних місяців роботи протягом цих років, без додавання суми заробітної плати (доходу) за період роботи за межами зони відчуження.
У такому разі заробітна плата (дохід) за весь фактично відпрацьований час ділиться на число відпрацьованих днів, а одержана сума множиться на 25,4. Якщо дні роботи припали на вихідні і святкові дні, розрахунок заробітної плати (доходу) проводиться у такому ж порядку, як і за роботу у робочі дні, а доплата за вихідні і святкові дні, нарахована за фактично відпрацьований час, з урахуванням установленої кратності додається до суми обчисленої заробітної плати (доходу).
Таким чином, призначення пенсії та її розмір ставляться в залежність від заробітку, фактично отриманого працівником у період його роботи в зоні відчуження.
Постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2021 року № 1307 Про внесення змін до постанов Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2011 року № 1210 і від 26 вересня 2012 року № 886 внесено зміни до пункту 9 Порядку № 1210, згідно з якими пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання внаслідок Чорнобильської катастрофи, для осіб з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС із 01.12.2022, у разі доцільності, визначаються з урахуванням заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, за наведеною у цьому пункті формулою.
Відповідно до пункту 3 Порядку № 1210 у разі коли особа пропрацювала у зоні відчуження менш як 12 місяців підряд, пенсія обчислюється виходячи із заробітної плати (доходу) за повні календарні місяці підряд у зоні відчуження.
Довідка про заробітну плату за період роботи у зоні відчуження видається виключно підприємством, установою чи організацією, де працювала особа, яка звертається за призначенням (перерахунком) пенсії, на підставі первинних документів, а саме: особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату. Якщо такі підприємства, установи, організації ліквідовані або припинили своє існування з інших причин, то довідки про заробітну плату видаються правонаступником цих підприємств, установ чи організацій або архівними установами та підписуються керівником і головним бухгалтером.
В разі якщо особам, які в 1986-1990 роках брали участь у роботах по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і зоні відчуження, не була нарахована підвищена заробітна плата за основним місцем роботи відповідно до встановлених законодавством розмірів, на підставі первинних документів підприємство, установа чи організація, які відряджали працівника в зону відчуження (або його правонаступник) згідно з чинним законодавством проводить перерахунок заробітної плати і надає довідку про новий розмір заробітної плати в зоні відчуження для подання до органів Пенсійного фонду для перерахунку розміру пенсії.
Нарахована чи донарахована заробітна плата не виплачується, а враховується тільки для розрахунку пенсії. Суми заробітної плати за роботу в зоні відчуження беруться для розрахунку пенсії якщо вони були виплачені до 1992 року.
Відповідно до постанови Ради Міністрів УРСР і Укрпрофради від 10.06.1986 року № 207-7 оплата праці працівників підприємств, організацій і установ, відряджених у зону відчуження для виконання робіт, пов`язаних з ліквідацією наслідків аварії на Чорнобильській АЕС в зоні відчуження і запобіганню забруднення навколишнього середовища, провадилася у 3, 2, 1 зонах небезпеки у 4-х, 3-х, 2-х кратному розмірах тарифної ставки понад середньомісячну заробітну плату, яка відповідно до чинного законодавства зберігалась за основним місцем роботи.
Для обчислення пенсії із заробітної плати, одержаної за роботу в зоні відчуження, надається довідка про заробітну плату працівників за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках за формою, затвердженою наказом Міністерства соціальної політики від 12.10.2012 № 644.
У матеріалах справи пенсійної справи були наявні довідки, на підставі яких нараховувалась та виплачувалась позивачці пенсію у зв`язку з втратою годувальника, розмір якої до 31.08.2025 року обчислювався відповідно до статті 54 Закону № 796-XII.
З 01.09.2025 ГУ ПФУ в Донецькій області перерахувало пенсію позивача, виходячи з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати. Тобто відповідно до частини 4 статті 57 Закону № 796-XII.
Частиною 1 статті 54 Закону № 796-ХІІ передбачено, що пенсії по інвалідності і у зв`язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи за бажанням осіб можуть призначатися виходячи із заробітної плати (доходу), одержаної за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків.
Відповідно до частини 4 статті 57 Закону № 796-ХІІ для обчислення пенсії по інвалідності особам із числа учасників ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, у яких встановлено причинний зв`язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою, заробітна плата (дохід) може визначатися виходячи з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, - за бажанням особи, яка звертається за пенсією.
При цьому, суд звертає увагу на те, що застосування припису частини 4 статті 57 Закону № 796-XII передбачає висловлення бажанням особи, яка звернулася за пенсією.
Як видно з обставин справи, позивач не висловлював бажання на розрахунок його пенсії виходячи з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року.
Суд не приймає до уваги посилання відповідачів про те, що у зв`язку з відсутністю в матеріалах пенсійної справи первинних документів за роботу в зоні відчуження, оскільки на підставі вказаної довідки призначено позивачу пенсію і протягом багатьох років здійснював її виплату.
Відповідачами не надано доказів неправомірності або спростування відомостей, які містяться у вказаній довідці, не наведено жодних обґрунтованих доводів щодо змін в законодавстві, внаслідок яких указана довідка не може використовуватися для розрахунку пенсії позивача.
Крім того, суд зазначає, що за змістом Рішення Конституційного Суду України від 20 березня 2024 року № 2-р(II)/2024 визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), припис статті 2 Закону України „Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи від 8 липня 2011 року № 3668-VI зі змінами, що поширює свою дію на Закон України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи від 28 лютого 1991 року № 796-XII зі змінами, припис першого речення частини третьої статті 67 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи від 28 лютого 1991 року № 796-XII зі змінами.
Конституційний Суд України дійшов висновку, що приписи статті 2 Закону № 3668-VI у частині вимог щодо обмеження максимального розміру пенсії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, що на них поширюється дія Закону № 796-XII, першого речення частини третьої статті 67 Закону № 796-XII суперечать вимогам частин першої, другої статті 8, частини першої статті 41 Конституції України.
Отже, на виконання вказаного Рішення Конституційного Суду України пенсія має виплачуватися без обмеження максимальним розміром. Проте виконання цього Рішення не передбачає перегляд середньомісячного заробітку для розрахунку пенсії.
Суд звертає увагу, що під час призначення позивачу пенсії та до вересня 2025 року зауважень до будь-яких довідок наявних в пенсійні справі у тому числі, довідки № 1 від 11.01.2012 року про заробітну плату за роботу в населених пунктах зони відчуження з 17.02.1987 року по 10.05.1987 року та виписки по лицьовому рахунку таб. № 341 про донараховану заробітну плату за роботу по ліквідації аварії на ЧАЕС з 17.02.1987 року по 10.05.1987 року у органу Пенсійного фонду не було.
Таким чином, здійснюючи перерахунок пенсії у бік зменшення з вересня 2025 року без урахування документів, зокрема, вищевказаної довідки орган Пенсійного фонду порушив принцип належного урядування.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги до відповідача 1 є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Приймаючи спірне рішення про відмову в перерахунку пенсії № 914260816035 від 10.10.2025 року, відповідач 2 посилався на відсутність первинних документів або акту перевірки довідок про заробітну плату відповідно до вимог статті 40 Закону України від 09.07.2003 № 1058-ІV «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».
Як вбачається з матеріалів справи, подана позивачем до відповідача 2 довідка про заробітну плату за період роботи позивача № 1 від 11.01.2012 про заробітну плату за роботу в населених пунктах зони відчуження з 17.02.1987 року по 10.05.1987 року, містить посилання на первинні документи, на підставі яких її видано, містить печать та підпис відповідальний осіб.
Отже, довідка відповідає вимогам Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", що затверджений постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 року № 22-1.
Окрім того, у постанові від 12.04.2021 року у справі № 219/4550/17 Верховний Суд дійшов наступного висновку: посилання відповідача в обґрунтування касаційної скарги на неможливість врахування заробітної плати в зв`язку з неможливістю проведення перевірки обґрунтованості її видачі є безпідставним і висновки судів попередніх інстанцій не спростовує, оскільки надана позивачем довідка містила посилання на особові рахунки, як на первинні документи, на підставі яких вона видана, підприємство яке її видало на той час перебувало на обліку, а тому підстави для проведення перевірки поданої довідки у відповідача були відсутні.
Аналогічний правовий висновок викладений Верховним Судом в постанові від 26.10.2022 року у справі № 808/1735/18.
За таких обставин, відповідач 2 неправомірно не врахував подану позивачем довідку про заробітну плату та оскарженим рішенням відмовив в перерахунку пенсії позивача з урахуванням заробітної плати, що зазначена в такій довідці, чим допустив порушив права позивача на належне пенсійне забезпечення.
З огляду на наведене позовні вимоги до відповідача 2 підлягають задоволенню у частині Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області № 914260816035 від 10.10.2025, у той же час вимоги зобов`язального характеру до відповідача 2 задоволенню не підлягають, оскільки фактично є такими ж як і ті, що заявлені та задоволені судом до відповідача 1, який первісно порушив права позивача та на обліку у якому позивач знаходиться як пенсіонер.
Таким чином, позов є обґрунтованим, правомірним та таким, що підлягає задоволенню частково.
Оскільки позивач звільнений від сплати судового збору на підставі пункту 10 частини 1 статті 5 Закону України «Про судовий збір», то відповідно відсутні для розподілу судових витрат зі сплати судового збору за рахунок бюджетних асигнувань відповідачів.
Керуючись Кодексом адміністративного судочинства України, суд,
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 (зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_3 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (84122, Донецька область, м. Слов`янськ, пл. Соборна, 3, код ЄДРПОУ 13486010), Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області (21005, Вінницька область, м. Вінниця, вул. Зодчих, 22, код ЄДРПОУ 13322403) про визнання протиправними дій, скасування рішення і зобов`язання вчинити певні дії задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо здійснення перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01.09.2025, без урахування заробітної плати, зазначеної у довідці № 1 від 11.01.2012 про заробітну плату за роботу в населених пунктах зони відчуження з 17.02.1987 по 10.05.1987 та виписки по лицьовому рахунку таб. № 341 про донараховану заробітну плату за роботу по ліквідації аварії на ЧАЕС з 17.02.1987 по 10.05.1987 та, у зв`язку з чим, зменшення розміру пенсії.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.09.2025, з урахуванням розміру заробітної плати, зазначеної у довідці № 1 від 11.01.2012 про заробітну плату за роботу в населених пунктах зони відчуження з 17.02.1987 по 10.05.1987 та виписки по лицьовому рахунку таб. № 341 про донараховану заробітну плату за роботу по ліквідації аварії на ЧАЕС з 17.02.1987 по 10.05.1987, з урахуванням виплачених сум.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області № 914260816035 від 10.10.2025 про відмову ОСОБА_1 в перерахунку пенсії.
У задоволенні іншої частини позовних вимог - відмовити
Повне рішення складене 17 квітня 2026 року.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Першого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя С.І. Бабіч