Постанова № 13591304, 25.11.2010, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
25.11.2010
Номер справи
2а-15684/10/2670
Номер документу
13591304
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА

01025, м. Київ, вул. Десятинна, 4/6, тел. 278-43-43 П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Київ

25 листопада 2010 року № 2а-15684/10/2670

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Огурцова О.П. при секретарі судового засідання Покотило М.С. розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовомВідкритого акціонерного товариства "Укртранснафта"

до

третя особаДержавної податкової інспекції в місті Рівне

Спеціалізована державна податкова інспекція у місті Києві по роботі з великими платниками податків

провизнання протиправним та скасування рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій №0002372342 від 22.07.2010 за участю представників сторін:

від позивача: Якименко Ю.В.

від відповідача: не з'явився

від третьої особи: Гладун Є.В.

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

Відкрите акціонерне товариство "Укртранснафта" звернулося до Окружного адміністративного суду міста Києва з адміністративним позовом до Державної податкової інспекції в місті Рівне, третя особа Спеціалізована державна податкова інспекція у місті Києві по роботі з великими платниками податків, про визнання протиправним та скасування рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій №0002372342 від 22.07.2010.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідач не мав повноважень на винесення податкового повідомлення - рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій №0002372342 від 22.07.2010, оскільки Рівненське нафтопровідне управління Філія "Магістральні нафтопроводи "Дружба" Відкритого акціонерного товариства "Укртранснафта" є філією Відкритого акціонерного товариства "Укртранснафта", яке перебуває на обліку у Спеціалізованій державній податковій інспекції у місті Києві по роботі з великими платниками податків та сплачує податок на прибуток консолідовано.

Ухвалами Окружного адміністративного суду міста Києва від 03.11.2010 відкрито провадження, закінчено підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду на 25.11.2010.

У судовому засіданні 25.11.2010, у порядку частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України було проголошено вступну та резолютивну частини постанови.

Позивач у судовому засіданні 25.11.2010 підтримав позовні вимоги у повному обсязі та просив суд задовольнити позов.

Представник відповідача у судове засідання 25.11.2010 не з'явився, 24.11.2010 через канцелярію суду від відповідача надійшли заперечення на адміністративний позов, в яких він просив відмовити в задоволені адміністративного позову та розглядати справу без участі представника Державної податкової інспекції в місті Рівне. Свої заперечення на адміністративний позов відповідач обґрунтовує тим, що в результаті проведеної перевірки було встановлено порушення Рівненським нафтопровідним управлінням філією "Магістральні нафтопроводи "Дружба" Відкритого акціонерного товариства "Укртранснафта" пункту 2.8 глави 2 Положення «Про ведення касових операцій у національній валюті в Україні», затвердженого постановою Правління Національного банку України № 637 від 15.09.2004 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 13.01.2005 за № 40/10320, у зв'язку з чим на підставі абзацу 2 пункту 1 статті 1 Указу Президента України "Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки" застосовано штрафну санкцію.

Представник третьої особи у судовому засіданні 25.11.2010 проти позовних вимог заперечував та просив суд відмовити у задоволені позовних вимог.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно зясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, обєктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва, -

В С Т А Н О В И В:

Відкрите акціонерне товариство «Укртранснафта»зареєстровано, як юридична особа Шевченківською районною у місті Києві державною адміністрацією 15.08.2001 та взято на облік Спеціалізованою державною податковою інспекцією у місті Києві по роботі з великими платниками податків 21.08.2001 за № 13585/8.

Рівненське нафтопровідне управління філія "Магістральні нафтопроводи "Дружба" Відкритого акціонерного товариства "Укртранснафта" відповідно до переліку філій, представництв, відокремлених структурних підрозділів Відкритого акціонерного товариства "Укртранснафта", який є додатком до статуту Відкритого акціонерного товариства "Укртранснафта" № 10741050035009478 від 10.09.2009 є філією Відкритого акціонерного товариства "Укртранснафта". Воно є державним госпрозрахунковим відділенням, яке здійснює свою діяльність на загальнодержавній власності, входить до складу Відкритого акціонерного товариства «Укртранснафта»та діє від його імені.

16.07.2010 на підставі направлення № 1354/23-100 від 30.06.2009 було проведено планову виїзну перевірку Рівненського нафтопровідного управління філії "Магістральні нафтопроводи "Дружба" Відкритого акціонерного товариства "Укртранснафта" з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.04.2009 по 31.03.2010.

Перевіркою було встановлено, що в порушення пункту 2.8 глави 2 Положення «Про ведення касових операцій у національній валюті в Україні», затвердженого постановою Правління Національного банку №637 від 15.09.2004 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України за № 40/10320 від 13.01.2005 Рівненським нафтопровідним управлінням філії "Магістральні нафтопроводи "Дружба" Відкритого акціонерного товариства "Укртранснафта" перевищено встановлений ліміт залишку готівки в касі 27.01.2010 на суму 20,00 грн., а саме при встановленому ліміті залишку готівки в касі в сумі 6075,00 грн. фактичний залишок коштів 27.01.2010 склав 6095,00 грн.

За результатами перевірки складено акт № 1035/23-100/26113061 від 16.07.2010 на підставі якого винесено рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій № 0002372342 від 22.07.2010, яким застосовано до Відкритого акціонерного товариства "Укртарнснафта" в особі Рівненського нафтопровідного управління філії "Магістральні нафтопроводи "Дружба" Відкритого акціонерного товариства "Укртранснафта" суму штрафних санкцій у розмірі 40 грн. за порушення пункту 2.8 глави 2 Положення «Про ведення касових операцій у національній валюті в Україні», затвердженого постановою Правління Національного банку № 637 від 15.09.2004 зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 13.01.2005 за № 40/10320.

15.09.2010 Спеціалізованою державною податковою інспекцією у місті Києві по роботі з великими платниками податків проведено планову документальну перевірку з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства Відкритого акціонерного товариства "Укртарнснафта" за період з 01.04.2009 по 31.03.2010.

За результатами перевірки складено акт № 450/41-20/31570412 від 15.09.2010, в пункті 6 висновків та пропозицій за матеріалами перевірки якого, зокрема, зазначено, що в порушення пункту 2.8 глави 2 Положення «Про ведення касових операцій у національній валюті в Україні», затвердженого постановою Правління Національного банку № 637 від 15.09.2004 зареєстрованого в Міністерстві юстиції України за № 40/10320 від 13.01.2005 Рівненським нафтопровідним управлінням філією "Магістральні нафтопроводи "Дружба" Відкритого акціонерного товариства "Укртранснафта" перевищено встановлений ліміт залишку готівки в касі 27.01.2010 на суму 20,00 грн., а саме при встановленому ліміті залишку готівки в касі в сумі 6 075,00 грн. фактичний залишок коштів 27.01.2010 склав 6 095,00 грн. На підставі зазначено акту винесено податкове повідомлення - рішення № 0003294120/0 від 27.09.2010, яким визначено суму штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 7 543,00 грн. Відкритому акціонерному товариству "Укртранснафта" за порушення пунктів 2.8, 2.11 глави 2, пункту 3.1 глави 3 та пунктів 7.41, 7.47 глави 7 Положення «Про ведення касових операцій у національній валюті в Україні».

06.08.2010 Відкритим акціонерним товариством "Укртранснафта" до Державної податкової інспекції у місті Рівне було подану скаргу № 18-02/370/4493 на рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій № 0002372342 від 22.07.2010 та № 0002362342 від 22.07.2010, яку залишено без розгляду рішенням Державної податкової інспекції у місті Рівне про залишення скарги без розгляду № 36454/25-09 від 17.08.2010.

02.09.2010 Відкритим акціонерним товариством "Укртранснафта" до Державної податкової адміністрації у Рівненській області подано скаргу № 18-02/4929 на рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій № 0002372342 від 22.07.2010, яке залишено без розгляду рішенням Державної податкової адміністрації у Рівненській області про залишення скарги без розгляду № 18034/25-16/311 від 20.09.2010.

01.10.2010 Відкритим акціонерним товариством "Укртранснафта" до Державної податкової адміністрації України було подано скарги № 18-02/486/5507 та № 18-02/489/5627 на рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій № 0002372342 від 22.07.2010 та № 0002362342 від 22.07.2010, які було залишено без розгляду рішенням Державної податкової адміністрації України про розгляд скарги № 10791/6/25-0415 від 18.10.2010.

Відкрите акціонерне товариство "Укртранснафта" не погоджується з рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій № 0002372342 від 22.07.2010, вважає його протиправним та таким, що підлягає скасування, з огляду на те, що Державна податкова інспекція у місті Рівне не мала належних повноважень на винесення зазначеного рішення у зв'язку з тим, що Філія "Магістральні нафтопроводи "Дружба" Відкритого акціонерного товариства "Укртранснафта" є філією Відкритого акціонерного товариства «Укртранснафта», яке перебуває на обліку у Спеціалізованій державній податковій інспекції у місті Києві по роботі з великими платниками податків та сплачує податок на прибуток консолідовано, а тому акт Державної податкової інспекції у місті Рівне № 1035/23-100/26113061 від 16.07.2010 був включений та став складовою частиною акта Спеціалізованої державної податкової інспекції у місті Києві по роботі з великими платниками податків № 450/41-20/31570412 від 15.09.2010 на підставі якого винесено податкове повідомлення - рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій № 0003294120/0 від 27.09.2010, до якого була включена штрафна санкція у розмірі 40,00 грн. за порушення Рівненським нафтопровідним управлінням філією "Магістральні нафтопроводи "Дружба" Відкритого акціонерного товариства "Укртранснафта" пункту 2.8 глави 2 Положення «Про ведення касових операцій у національній валюті в Україні»та яке було сплачено позивачем, що підтверджується листом Спеціалізованої державної податкової інспекції у місті Києві по роботі з великими платниками податків № 18925/7/41-211 від 20.10.2010 та платіжним дорученням № 3063 від 30.09.2010.

Відповідач не погоджуються з зазначеною позицією позивача з огляду на те, що в результаті проведеної Державною податковою інспекцією у місті Рівне перевірки було встановлено порушення Рівненським нафтопровідним управлінням філією "Магістральні нафтопроводи "Дружба" Відкритого акціонерного товариства "Укртранснафта" пункту 2.8 глави 2 Положення «Про ведення касових операцій у національній валюті в Україні», затвердженого постановою Правління Національного банку України №637 від 15.09.2004 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 13.01.2005 за № 40/10320, у зв'язку з чим на підставі абзацу 2 пункту 1 статті 1 Указу Президента України "Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки" застосовано штрафну санкцію зокрема за перевищення залишку готівки у двократному розмірі сум виявленої понадлімітної готівки за кожен день у розмірі 40 грн.

Оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, суд вважає позов таким, що підлягає задоволенню з наступних підстав.

Згідно із підпунктом 2.1.3 пункту 2.1 статті 2 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств " платниками податку є філії, відділення та інші відокремлені підрозділи платників податку (далі філії), зазначених у підпункті 2.1.1 цього пункту, що не мають статусу юридичної особи, розташовані на території іншої, ніж такий платник податку, територіальної громади. Платник податку, який має такі філії, може прийняти рішення щодо сплати консолідованого податку та сплачувати податок до бюджетів територіальних громад за місцезнаходженням філій, а також до бюджету територіальної громади за своїм місцезнаходженням, визначений згідно з нормами цього Закону та зменшений на суму податку, сплаченого до бюджетів територіальних громад за місцезнаходженням філій.

Абзацами 4 та 5 пункту 1.5 Методичних рекомендацій щодо порядку взаємодії між підрозділами органів державної податкової служби України при організації та проведенні перевірок платників податків затверджених наказом Державної податкової адміністрації України № 355 від 27.05.2008 у разі організації перевірки платника податків, який має філії (відокремлені підрозділи) та сплачує податок на прибуток та/або податок на додану вартість консолідовано, також вживаються заходи щодо одночасного проведення перевірки юридичної особи та її відокремлених підрозділів. При цьому підрозділи органу ДПС, що очолюють перевірку платника податків - юридичної особи, забезпечують його повідомлення у порядку, передбаченому пункту 1.3 Методичних рекомендацій.

Відповідно до абзацу 1 та 2 пункту 1.27 Методичних рекомендацій щодо порядку взаємодії між підрозділами органів державної податкової служби України при організації та проведенні перевірок платників податків у разі встановлення за результатами перевірки порушень вимог податкового, валютного та іншого законодавства, за розглядом матеріалів перевірки керівником (заступником керівника) податкового органу, на обліку в якому перебуває платник податків, приймаються та надсилаються платнику податків податкові повідомлення-рішення (рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій) за формою згідно з Порядком направлення органами державної податкової служби України податкових повідомлень платникам податків та рішень про застосування штрафних (фінансових) санкцій, затвердженим наказом Державної податкової адміністрації України № 253 від 21.06.2001, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 06.07.2001 за № 567/5758, із змінами та доповненнями. Якщо порушення було встановлено в ході перевірки, яку здійснювали (очолювали) працівники органу ДПС іншого, ніж орган ДПС, де на обліку перебуває платник податків, орган ДПС працівники якого здійснювали (очолювали) таку перевірку, забезпечує складання та надання такому органу ДПС матеріалів перевірки, а також висновку довільної форми щодо сум податків, які підлягають донарахуванню за результатами перевірки (зменшення (збільшення) сум заявленого бюджетного відшкодування або від'ємної різниці між сумою податкових зобов'язань та податкового кредиту з ПДВ або зменшення (збільшення) від'ємного значення об'єкту оподаткування податком на прибуток), та сум штрафних (фінансових) санкцій, що піддягають застосуванню за результатами перевірки. Зазначений висновок є обов'язковим для врахування при прийнятті відповідних податкових повідомлень-рішень (рішень про застосування штрафних (фінансових) санкцій).

З урахуванням вище наведеного суд дійшов висновку, що Державна податкова інспекції у місті Рівне за результатами проведеної перевірки повинна була скласти та надати Спеціалізованій державній податковій інспекції у місті Києві по роботі з великими платниками податків висновок щодо сум податків, які підлягають донарахуванню та сум штрафних (фінансових) санкцій, що підлягають застосуванню за результатами перевірки, а не виносити самостійно податкове повідомлення - рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій, а штрафні (фінансові) санкції мало повноваження застосовувати лише Спеціалізована державна податкова інспекції у місті Києві по роботі з великими платниками податків.

Як вбачається з аналізу висновків акту перевірки № 450/41-20/31570412 від 15.09.2010, податкового повідомлення - рішення № 0003294120/0 від 27.09.2010 та підтверджується листом Спеціалізованої державної податкової інспекції у місті Києві по роботі з великими платниками податків № 8925/7/41-211 від 20.10.2010 за порушення Рівненським нафтопровідним управлінням філією "Магістральні нафтопроводи "Дружба" Відкритого акціонерного товариства "Укртранснафта" пункту 2.8 глави 2 Положення «Про ведення касових операцій у національній валюті в Україні», перевищення встановленого ліміту залишку готівки в касі 27.01.2010 на суму 20,00, за яке накладено штрафні (фінансові) санкції оскаржуваним податковим повідомлення - рішенням № 0002372342 від 22.07.2010, Спеціалізованою державною податковою інспекцією у місті Києві по роботі з великими платниками податків застосовано до позивача штрафну (фінансову) санкцію рішенням № 0003294120 від 27.09.2010, яка була сплачена позивачем в повному обсязі.

З урахуванням вище наведеного суд дійшов висновку, що Державною податковою інспекцією у місті Рівне було неправомірно винесено податкове повідомлення - рішення № 0002372342 від 22.07.2010, оскільки вона не мала повноважень на накладення штрафних (фінансових) санкцій та на винесення податкового повідомлення - рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій.

Відповідно до частини першої статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

З урахуванням вище наведеного суд дійшов висновку, що позовні вимоги позивача є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Відповідно до частини першої статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є субєктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України. При поданні адміністративного позову позивачем було сплачено судовий збір у сумі 3,40 грн., що підтверджується наявною у матеріалах справи квитанцією.

Керуючись статтями 69, 70, 71 та 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

1.Позов Відкритого акціонерного товариства "Укртранснафта" до Державної податкової інспекції в місті Рівне, третя особа Спеціалізована державна податкова інспекція у місті Києві по роботі з великими платниками податків, про визнання протиправним та скасування рішення про застосування штрафних (фінансових) фінансових санкцій №0002372342 від 22.07.2010 - задовольнити повністю.

2. Визнати протиправним та скасувати податкове повідомленні-рішення Державної податкової інспекції у місті Рівне про застосування штрафних (фінансових) санкцій № 0002372342 від 22.07.2010.

3. Судові витрати в сумі 3,40 грн. присудити на користь Відкритого акціонерного товариства "Укртранснафта" за рахунок Державного бюджету України.

Відповідно до статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України постанова суду першої інстанції, якщо інше не встановлено цим Кодексом, набирає законної сили після закінчення строку для її апеляційного оскарження. У разі апеляційного оскарження постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів за правилами, встановленими статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Суддя О.П. Огурцов

Повний текст постанови складено 30.11.2010