Єдиний державний реєстр судових рішень копія
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
25 січня 2011 р. Справа № 2а-9380/10/1870
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Гелети С.М.
за участю секретаря судового засідання - Михайленко О.В.,
представника відповідача - Руденко І.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Ланатекс" до Державної податкової інспекції в місті Суми про скасування податкового повідомлення-рішення ,-
В С Т А Н О В И В:
Товариство з обмеженою відповідальністю "Ланатекс" звернулось до Сумського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Державної податкової інспекції в місті Суми про скасування податкового повідомлення-рішення №0010231502/0/92167 від 02.12.2010 року про сплату штрафних санкцій з орендної плати за землі державної та комунальної власності в розмірі 9854,15 грн.
Свої вимоги мотивує тим, що відповідно до ст. 250 Господарського кодексу України адміністративно-господарські санкції можуть бути застосовані до субєкта господарювання протягом шести місяців з дня виявлення порушення. Виходячи із оскаржуваного податкового повідомлення-рішення, право на застосування штрафних санкцій виникло з моменту спливу граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобовязання. Штрафні санкції накладені згідно податкового повідомлення-рішення №0010231502/0/92167 від 02.12.2010 року, застосовані після спливу 266 календарного дня затримки.
Представник позивача в судове засідання не зявився, до суду подав клопотання в якому позовні вимоги підтримує в повному обсязі, справу просить розглядати без його участі.
Відповідач проти позовних вимог заперечує, вважає прийняте податкове повідомлення-рішення законним та обґрунтованим.
Заслухавши представника відповідача, розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши обставини, суд дійшов висновку, що позовні вимоги не підлягають задоволенню, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що на підставі п. 1 ст. 11 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" ДПІ в м. Суми було проведено невиїзна документальна перевірка ТОВ "Ланатекс" з питань порушення граничних термінів сплати узгодженої суми податкового зобовязання по орендній платі за землю за грудень 2009 року - серпень 2010 року, за результатами якої складено акт №9593/152/33525969 від 24.11.2010 року (а.с.7-8), який підписаний директором ТОВ "Ланатекс" Овсієнко Є.Ф. без зауважень, що підтверджується його підписом на останній сторінці акту (а.с.8).
Перевіркою встановлено порушення ТОВ "Ланатекс" граничних строків сплати узгоджених податкових зобовязань по орендній платі за землю, а саме абз. 1 ст. 17 Закону України "Про плату за землю" (що діяв на момент виникнення спірних правовідносин) та п.п. 5.3.1 п. 5.3 ст. 5 Закону України "Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" (що діяв на момент виникнення спірних правовідносин). В ході перевірки встановлено, що ТОВ "Ланатекс" самостійно узгодило податкові зобовязання по орендній платі за землю за грудень 2009р. в сумі по 6309,21 грн. (податкова декларація орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності від 30.01.2009р. №2951), січень 2010 року в сумі 6682,23 грн., лютий 2010 року в сумі 2833,76 грн. та березень-серпень 2010 року в сумі 1294,36 грн. на кожен місяць (податкова декларація орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності від 01.02.2010р. №6108).
Відповідно до п.п. 17.1.7 п. 17.1 ст. 17 Закону України "Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" (що діяв на момент виникнення спірних правовідносин) та абз. 1 ст. 26 Закону України "Про плату за землю", за затримку на 266 календарних днів граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобовязання в розмірі 19708,28 грн. ДПІ в м. Суми було прийнято податкове повідомлення-рішення №0010231502/0/92167 від 02.12.2010 року (а.с.6) про накладення на відповідача штрафу в розмірі 50 % від суми боргу, а саме 9854,15 грн.
Як вбачається із акту перевірки №9593/152/33525969 від 24.11.2010 року, податковим органом встановлено порушення позивачем граничних строків сплати узгодженої суми податкового зобовязання.
Із матеріалів адміністративного позову вбачається, що ТОВ "Ланатекс" не оспорює наявність встановлених порушень, зазначає, що штрафні санкції згідно рішення №0010231502/0/92167 від 02.12.2010 року застосовані із порушенням строку, передбаченого ст. 250 Господарського кодексу України.
Суд не може погодитись із такою позицією, виходячи із наступного.
Статтею 250 Господарського кодексу України встановлено, що адміністративні господарські санкції можуть бути застосовані до суб'єкта господарювання протягом шести місяців з дня виявлення порушення, але не пізніш як через один рік з дня порушення цим суб'єктом встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності, крім випадків, передбачених законом.
Відповідно до ст. 1 Господарського кодексу України цей Кодекс визначає основні засади господарювання в Україні і регулює господарські відносини, що виникають у процесі організації та здійснення господарської діяльності між суб'єктами господарювання, а також між цими суб'єктами та іншими учасниками відносин у сфері господарювання.
Згідно п. 5 ч. 1 ст. 4 Господарського кодексу України не є предметом регулювання цього Кодексу фінансові відносини за участі суб'єктів господарювання, що виникають у процесі формування та контролю виконання бюджетів усіх рівнів.
Закон України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" (що діяв на момент виникнення спірних правовідносин) є спеціальним законом з питань оподаткування, який установлює порядок погашення зобов'язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов'язкових платежів), нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків контролюючими органами, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності та визначає процедуру оскарження дій органів стягнення.
Пункт 17.1 статті 17 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" (що діяв на момент виникнення спірних правовідносин) встановлює, що штрафні санкції за порушення податкового законодавства накладаються на платника податків у розмірах, визначених цією статтею, крім штрафних санкцій за порушення валютного законодавства, що встановлюються окремим законодавством.
Таким чином, норми Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" (що діяв на момент виникнення спірних правовідносин) є спеціальними по відношенню до положень Господарського кодексу України в частині застосування штрафних санкцій за порушення податкового законодавства.
Відповідно до п.п.15.1.1 п.15.1 ст.15 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" (що діяв на момент виникнення спірних правовідносин) за винятком випадків, визначених підпунктом 15.1.2 цього пункту, податковий орган має право самостійно визначити суму податкових зобов'язань платника податків у випадках, визначених цим Законом, не пізніше закінчення 1095 дня, наступного за останнім днем граничного строку подання податкової декларації, а у разі, коли така податкова декларація була надана пізніше - за днем її фактичного подання. Якщо протягом зазначеного строку податковий орган не визначає суму податкових зобов'язань, платник податків вважається вільним від такого податкового зобов'язання, а спір стосовно такої декларації не підлягає розгляду в адміністративному або судовому порядку.
Оскільки строк застосування штрафних санкцій за порушення термінів сплати узгодженого податкового зобовязання передбачено нормами спеціального закону, а саме п. п. 17.1.7 п. 17 ст.17 цього Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" (що діяв на момент виникнення спірних правовідносин) вказані правовідносини знаходяться поза межами регулювання Господарського кодексу України.
Відповідно до п. п. 17.1.7 п. 17 ст.17 цього Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" (що діяв на момент виникнення спірних правовідносин) у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання протягом граничних строків, визначених цим Законом, такий платник податку зобов'язаний сплатити штраф в розмірі - 10 % погашеної суми податкового боргу - при затримці до 30 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання; - 20 % погашеної суми податкового боргу - при затримці від 31 до 90 календарних днів включно, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання та 50 % погашеної суми податкового боргу - при затримці від 90 календарних днів включно, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання.
Враховуючи викладене, суд вважає, що при прийнятті податкового повідомлення- рішення №0010231502/0/92167 від 02.12.2010 року, відповідач діяв у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України, тому позовні вимоги визнаються судом необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.
Керуючись ст. ст. 86, 94, 98, 158-163, 167, 186, 254 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
В задоволенні адміністративного позову товариства з обмеженою відповідальністю "Ланатекс" до Державної податкової інспекції в місті Суми про скасування податкового повідомлення-рішення №0010231502/0/92167 від 02.12.2010 року про застосування штрафних санкцій в розмірі 9854,15 грн. відмовити.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду в десятиденний строк з дня отримання постанови в повному обсязі.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження, набрання законної сили рішення за наслідками апеляційного провадження, закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя (підпис) С.М. Гелета
З оригіналом згідно
Суддя С.М. Гелета
Повний текст постанови складено та підписано 31.01.2011 року