Постанова № 13590933, 27.01.2011, Полтавський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
27.01.2011
Номер справи
2а-6870/10/1670
Номер документу
13590933
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 січня 2011 року м.ПолтаваСправа № 2а-6870/10/1670 Полтавський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Сич С.С.,

при секретарі Зайченко Н.О.,

за участю:

представника відповідача - Новікової Т.А.,

представників третьої особи - Бургелі І.І., Кравченко Л.Л.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Агро - сула"до Кременчуцької об'єднаної державної податкової інспекції в Полтавській області, третя особа - Управління Державного казначейства у Глобинському районі про визнання протиправними та скасування податкових вимог, -

В С Т А Н О В И В:

24 грудня 2010 року Товариство з обмеженою відповідальністю "Агро - сула"звернулося до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Кременчуцької об'єднаної державної податкової інспекції в Полтавській області, третя особа - Управління Державного казначейства у Глобинському районі про визнання протиправною та скасування першої податкової вимоги № 1/47 від 04.10.2010 року та другої податкової вимоги № 2/58 від 06.12.2010 року Глобинського відділення Кременчуцької об'єднаної державної податкової інспекції в Полтавській області.

В обґрунтування своїх позовних вимог позивач зазначав, що Глобинським відділенням Кременчуцької об'єднаної державної податкової інспекції в Полтавській області та іншими контролюючими органами не здійснювалося узгодження податкового зобов'язання з Товариством з обмеженою відповідальністю "Агро - сула" в сумі 11922 грн., на яку винесено спірні податкові вимоги. Вказував, що Товариство з обмеженою відповідальністю "Агро - сула" було створене у 2000 році та зареєстроване в Єдиному державному реєстрі підприємств та організацій України 10.02.2000 року за № 1561100000000423, тому не мало можливості отримати бюджетну позичку у 1996 та 1997 роках. Крім того, Товариство не є правонаступником інших юридичних осіб. Подання Управління Державного казначейства у Глобинському районі від 30.11.2010 року не відповідає зразку, затвердженому Порядком надіслання органам державної податкової служби подання про здійснення заходів з погашення податкового боргу платника податків та інформації про скасування або зміну суми нарахованого податкового зобов'язання за рішенням суду (господарського суду) від інших контролюючих органів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24.10.2001 року № 1387.

Представник позивача у судове засідання не з'явився, надав клопотання про розгляд справи за його відсутності.

Представник позивача у судовому засіданні проти позову заперечував, просив відмовити у задоволенні позовних вимог. В обґрунтування своїх заперечень відповідач зазначав, що у відповідності до ст. 21 Закону України «Про Державний бюджет України на 2010 рік», п.п. 6.2 1, 6.2.3 п. 6.2 ст. 6 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»та на підставі подання Управління Державного казначейства у Глобинському районі, позивачу було направлено спірні податкові вимоги на суму не сплачених у встановлені терміни сум узгодженого податкового зобовязання.

Представники третьої особи у судовому засіданні проти позову заперечували. Вказували, що керівник позивача Яременко К.М. була раніше керівником колективного сільськогосподарського підприємства «Червоний партизан», якому у 1996 та 1997 роках надавалися державні позички на загальну суму 11922 грн. Тому Управлінням Державного казначейства у Глобинському районі направлено до податкового органу відповідні подання, на підставі яких винесено спірні вимоги.

Суд, заслухавши представників осіб, що беруть участь у справі, вивчивши та дослідивши матеріали справи, дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню.

Судом встановлено, що Товариство з обмеженою відповідальністю "Агро - сула" (ідентифікаційний код 30864052) зареєстровано як юридична особа Глобинською районною державною адміністрацією Полтавської області 29.02.2000 року, що підтверджується довідкою з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України. Керівником даного Товариства є Яременко Катерина Михайлівна.

Товариство взято на облік як платник податків Кременчуцькою об'єднаною державною податковою інспекцією в Полтавській області (Глобинське відділення) 14.03.2000 року за № 235, що підтверджується довідкою № 176/10 від 07.04.2010 р.

04 жовтня 2010 року Кременчуцькою об'єднаною державною податковою інспекцією в Полтавській області (Глобинське відділення) Товариству з обмеженою відповідальністю "Агро - сула" винесено першу податкову вимогу № 1/44 на загальну суму 11922 грн., з них: по бюджетній позичці за держзамовленням (контрактом) 1996 р., код платежу 2801383 в сумі 9860 грн., по бюджетній позичці Постанова КМУ від 28.02.1997 р. № 114-р, код платежу 2801384 в сумі 1062 грн.

Із письмових заперечень відповідача вбачається, що перша податкова вимога винесена на підставі подання Управління Державного казначейства у Глобинському районі.

Матеріалами справи підтверджено, що Управлінням Державного казначейства у Глобинському районі направлено до Глобинського відділення Кременчуцької об'єднаної державної податкової інспекції в Полтавській області подання № 155 від 30.11.2010 року на підставі ст. 21 Закону України «Про Державний бюджет України на 2010 рік»про здійснення заходів з погашення заборгованості за простроченою заборгованістю по отриманій бюджетній позичці Товариства з обмеженою відповідальністю "Агро - сула", код платежу «Держконтракт 1997 року»на суму податкового боргу в розмірі 2062 грн.

Також Управлінням Державного казначейства у Глобинському районі на підставі ст. 21 Закону України «Про Державний бюджет України на 2010 рік»направлено до Глобинського відділення Кременчуцької об'єднаної державної податкової інспекції в Полтавській області подання № 157 від 30.11.2010 року про здійснення заходів з погашення заборгованості за простроченою заборгованістю по отриманій бюджетній позичці Товариства з обмеженою відповідальністю "Агро - сула", код платежу «Держконтракт 1996 року»на суму податкового боргу в розмірі 9860 грн.

На підставі даних подань 06 грудня 2010 року Кременчуцькою об'єднаною державною податковою інспекцією в Полтавській області (Глобинське відділення) Товариству з обмеженою відповідальністю "Агро - сула" винесено другу податкову вимогу № 2/58 на загальну суму 11922 грн., з них: по бюджетній позичці, наданій на закупівлю сільськогосподарської продукції за державним замовленням (контрактом) 1996 р., код платежу 2801383 в сумі 9860 грн., по бюджетній позичці Постанова КМУ від 28.02.1997 р. № 114-р, код платежу 2801384, в сумі 1062 грн.

З даними податковими вимогами позивач не погодився та оскаржив їх до суду.

Відповідно до ч. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Із письмових заперечень відповідача вбачається, що спірні податкові вимоги виносились відповідачем на підставі подань Управління Державного казначейства у Глобинському районі про наявність боргу у Товариства з обмеженою відповідальністю "Агро - сула" по бюджетним позичкам, отриманих у 1996 та 1997 роках.

Згідно із статтею 21 Закону України "Про Державний бюджет України на 2010 рік" визначити у 2010 році органи державної податкової служби України органами стягнення заборгованості суб'єктів господарювання перед державою за кредитами, залученими державою або під державні гарантії, бюджетними позичками та фінансовою допомогою, наданою на поворотній основі (кошти від повернення якої надходять за кодами програмної класифікації видатків та кредитування державного бюджету 2801380, 2801400, 2801410, 2801440, 3511530, 3511550, 3511560, 3511630, 3511660), а також заборгованості з відсотків за користування позиками, наданими за рахунок коштів, залучених державою, та з плати за надання гарантій та позик, отриманих за рахунок коштів, залучених державою та/або під державні гарантії.

При цьому така заборгованість вважається податковим боргом і стягується відповідно до Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами".

Відповідно до п.п. 6.2.1 п. 6.2 ст. 6 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" У разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання в установлені строки, податковий орган надсилає такому платнику податків податкові вимоги.

Якщо контролюючий орган, що провів процедуру узгодження суми податкового зобов'язання з платником податків, не є податковим органом, такий контролюючий орган надсилає відповідному податковому органу подання про здійснення заходів з погашення податкового боргу платника податків, а також розрахунок його розміру, на підставі якого податковий орган надсилає податкові вимоги.

Форма зазначеного подання затверджується Кабінетом Міністрів України.

Порядок надіслання органам державної податкової служби подання про здійснення заходів з погашення податкового боргу платника податків та інформації про скасування або зміну суми нарахованого податкового зобов'язання за рішенням суду (господарського суду) від інших контролюючих органів, затверджений постановою Кабінетом Міністрів України від 24.10.2001 року № 1387 (далі Порядок № 1378) , визначає механізм надсилання контролюючим органом, який не є органом державної податкової служби (далі - контролюючий орган), подання про здійснення заходів з погашення податкового боргу платника податків (далі - подання) та інформації про скасування або зміну суми нарахованого податкового зобов'язання за рішенням суду (господарського суду) до органу державної податкової служби, в якому платник податків перебуває на податковому обліку (далі - податковий орган).

Положеннями Порядку № 1378 (у редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин) у разі коли платник податків не сплачує в установлені терміни узгоджену суму податкового зобов'язання, контролюючий орган складає подання за зразком згідно з додатком 1.

Подання повинно містити інформацію, необхідну для формування податкової вимоги, і може складатися щодо одного платника податків або декількох платників податків за умови їх обліку в одному податковому органі.

Подання для виставлення першої податкової вимоги надсилається податковому органу не пізніше ніж на п'ятий робочий день після закінчення встановленого законом граничного терміну сплати узгодженої суми податкового зобов'язання.

Подання для виставлення другої податкової вимоги надсилається податковому органу на 40 календарний день з дати надіслання подання, зазначеного у пункті 3 цього Порядку.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 13.01.2011 року від відповідача Кременчуцької об'єднаної державної податкової інспекції в Полтавській області витребувано подання Управління Державного казначейства у Глобинському районі, на підставі яких позивачу направлено першу податкову вимогу.

На виконання вимог даної ухвали про витребування доказів відповідачем у судовому засіданні 27.01.2011 року надано суду завірені належним чином копії подання від 29.10.2010 року № 146, № 144, від 30.11.2010 року № 155, 157 та від 29.12.2010 року № 161, 162.

Таким чином, перші подання Управління Державного казначейства у Глобинському районі датовані 29 жовтня 2010 року, тоді як перша податкова вимога складена відповідачем 04 жовтня 2010 року.

З огляду на викладене, перша податкова вимога винесена відповідачем за відсутності визначених законодавством підстав.

Порядок надання і повернення бюджетної позички на закупівлю продовольчого зерна, елітного і сортового насіння за державним замовленням 1996 року, затверджений наказом Міністерства фінансів України, Міністерства сільського господарства і продовольства України від 11 квітня 1996 р. N 72/113 та зареєстрований в Міністерстві юстиції України 4 червня 1996 р. за N 265/1290, розроблено відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 12 березня 1996 року N 323 "Про задоволення державних потреб у сільськогосподарській продукції на 1996 рік".

Згідно із пунктом 3.1 цього Порядку (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) безвідсоткова бюджетна позичка на закупівлю продовольчого зерна, елітного і сортового насіння надається заготівельним організаціям Мінсільгосппроду, а на закупівлю елітного насіння елітно-насінницьким господарствам у межах коштів, передбачених на цю мету, на умовах забезпечення повернення та встановлення відповідальності за цільове ефективне використання коштів.

Пунктом 3.4 Порядку передбачено, що відділення Державного казначейства України в районах укладають договори із заготівельними підприємствами та товаровиробниками про надання бюджетної позички для авансування закупівлі зерна за державним замовленням 1996 року згідно з додатком N 2 на всю суму належного господарству авансу з подальшим уточненням фактичного його розміру.

Договори про надання бюджетної позички для остаточних розрахунків за зерно, закуплене за державним замовленням 1996 року, укладаються між відділеннями Державного казначейства в районах і заготівельними підприємствами згідно з додатком N 3.

У цих договорах передбачаються мета надання бюджетної позички, її сума, терміни повернення та санкції за порушення умов договору.

Порядок надання бюджетної позички на закупівлю продовольчого зерна і сортового насіння за державним замовленням 1997 року, затверджений наказом Міністерства сільського господарства і продовольства, Міністерства фінансів та Державної акціонерної компанії "Хліб України" від 4 березня 1997 р. N 70/54/18 та зареєстрований в Міністерстві юстиції України 6 червня 1997 р. за N 212/2016, розроблено відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 4 лютого 1997 року N 124 "Про задоволення державних потреб у зерні в 1997 році".

Відповідно до пунктів 2.1, 2.2 цього Порядку (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) безвідсоткова бюджетна позичка на закупівлю продовольчого зерна і сортового насіння надається заготівельним підприємствам ДАК "Хліб України" через органи Державного казначейства України у межах коштів, передбачених на цю мету, на умовах забезпечення повернення, цільового і ефективного використання коштів.

Відділення Державного казначейства України в районах укладають договори із заготівельними підприємствами та сільськогосподарськими товаровиробниками про надання бюджетної позички для авансування закупівлі продовольчого зерна і сортового насіння за державним замовленням 1997 року згідно з додатком N 1 на всю суму належного господарству грошового авансу.

Договори про надання бюджетної позички для остаточних розрахунків за продовольче зерно і сортове насіння, закуплене за державним замовленням 1997 року, укладаються між відділенням Державного казначейства в районі і заготівельним підприємством згідно з додатком N 2.

У цих договорах визначаються мета надання бюджетної позички, її сума, терміни повернення та санкції за порушення умов договору.

Пунктом 3.4. цього Порядку встановлено, що відділення Державного казначейства України в районах на підставі укладених договорів на поставку зерна і сортового насіння за державним замовленням та договорами про надання бюджетної позички оплачують рахунки сільськогосподарських товаровиробників на придбання матеріально-технічних ресурсів (пально-мастильних матеріалів, насіння, міндобрив, засобів захисту рослин, запасних частин та інших матеріальних ресурсів, пов'язаних з виробництвом зерна) та оплату послуг ремонтних підприємств на підставі поданих ними документів (договорів на постачання матеріально-технічних ресурсів, рахунків-фактур, товарно-транспортних накладних та інші).

В такому ж порядку проводиться оплата сільськогосподарським товаровиробникам запасних частин та послуг ремонтних підприємств згідно з розпорядженням Кабінету Міністрів України від 14 січня 1997 року N 9-р.

Згідно із пунктом 4.8 цього Порядку надання і повернення бюджетної позички для закупівлі сільськогосподарської техніки здійснюється відповідно до розпоряджень Кабінету Міністрів України від 21 січня 1997 року N 25-р, від 1 лютого 1997 р. N 61-р, 4 березня 1997 року N 118-р та інших рішень Уряду щодо цього питання на підставі укладених тристоронніх угод між заготівельними підприємствами, сільськогосподарськими товаровиробниками, підприємствами - виробниками техніки або за їх дорученням постачальницькими організаціями.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду про витребування доказів від 13.01.2011 року від Управління Державного казначейства у Глобинському районівитребувано докази надання позивачу бюджетної позички.

На виконання вимог ухвали та на підтвердження факту надання колективному сільськогосподарському підприємству «Червоний партизан»бюджетної позики, третьою особою надано копію договору, укладеного між Управлінням Державного казначейства у Глобинському районі, «Елеватором хлібопродуктів»(заготівельне підприємство) та «Червоним партизаном» (товаровиробник) без номера від 1996 року про надання бюджетної позички, для авансування закупівлі зерна за державним замовленням 1997 року, відповідно до умов якого Відділення Державного казначейства надає заготівельному підприємству («Елеватор хлібопродуктів») бюджетну позичку в сум 23,8 тис. грн. на закупівлю продовольчого зерна, елітного і сортового насіння за державним замовленням 1996 року виходячи з обсягів, визначених договором між товаровиробником і заготівельним підприємством за ціною авансування.

Згідно із пунктом 3.4 даного договору заготівельне підприємство («Елеватор хлібопродуктів») зобовязується забезпечити повне повернення одержаної бюджетної позички згідно з укладеним договором в міру реалізації продукції, але не пізніше вересня 1998 року.

Таким чином, відповідно до умов наданого договору бюджетна позичка надавалась не КСП «Червоний партизан», як стверджує третя особа, а заготівельному підприємству «Елеватор хлібопродуктів», який зобовязувався повернути одержану бюджетну позичку.

Отже, ухвалою суду про витребування доказів від 13.01.2011 року, яка отримана особами, що беруть участь у справі, були витребувані докази надання бюджетної позички позивачу, однак вказані докази суду не надано.

Як встановлено судом вище, Товариство з обмеженою відповідальністю "Агро - сула" (ідентифікаційний код 30864052) зареєстровано як юридична особа Глобинською районною державною адміністрацією Полтавської області 29.02.2000 року.

Відповідно до Статуту Товариства одним із його засновників є Яременко Катерина Михайлівна, яка є одночасно керівником підприємства, що підтверджується наказом від 20.05.2000 р. № 1 про призначення директором Товариства з обмеженою відповідальністю "Агро - сула".

Матеріалами справи підтверджено, що Яременко Катерина Михайлівна раніше очолювала КСП «Червоний партизан».

Разом з тим, згідно із архівною довідкою Глобинської районної державної адміністрації Полтавської області від 20.01.2011 року № 01-17/40 розпорядженням голови Глобинської районної державної адміністрації № 228-а від 05.04.2000 року колективне сільськогосподарське підприємство «Червоний партизан» перереєстровано у Товариство з обмеженою відповідальністю «Шушвалівське»у звязку зі зміною назви та організаційно-правовою формою підприємства. Пунктом 1.2 Статуту зазначено: Товариство з обмеженою відповідальністю «Шушвалівське»є повним правонаступником усієї сукупності прав і обовязків колективного сільськогосподарського підприємства «Червоний партизан».

Частиною 1 статті 59 Господарського кодексу передбачено, що припинення діяльності суб'єкта господарювання здійснюється шляхом його реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або ліквідації - за рішенням власника (власників) чи уповноважених ним органів, за рішенням інших осіб - засновників суб'єкта господарювання чи їх правонаступників, а у випадках, передбачених законами, - за рішенням суду.

Згідно із частиною 1, 2 статті 104 Цивільного кодексу України юридична особа припиняється в результаті передання всього свого майна, прав та обов'язків іншим юридичним особам - правонаступникам (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або в результаті ліквідації.

Юридична особа є такою, що припинилася, з дня внесення до єдиного державного реєстру запису про її припинення.

Таким чином, правонаступником колективного сільськогосподарського підприємства «Червоний партизан», яке за твердженням третьої особи отримало бюджетні позички у 1996-1997 роках, є Товариство з обмеженою відповідальністю «Шушвалівське», а не позивач Товариство з обмеженою відповідальністю "Агро - сула", яке включено до реєстру заборгованості за бюджетними позичками, наданими на закупівлю сільськогосподарської продукції за державним замовленням (контрактом) 1994-1997 років, в розрізі боржників (станом на 01.01.2010 року) по Глобинському районі, відповідно до якого заборгованість Товариства з обмеженою відповідальністю "Агро - сула" становить 11922 грн.

З огляду на викладене, спірні податкові вимоги не ґрунтуються на вимогах законодавства України та підлягають скасуванню.

Таким чином, позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

На підставі викладеного, керуючись статтями 2, 7, 8, 9, 10, 11, 71, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України,-

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Агро - сула" до Кременчуцької об'єднаної державної податкової інспекції в Полтавській області, третя особа - Управління Державного казначейства у Глобинському районі про визнання протиправними та скасування податкових вимог задовольнити.

Визнати протиправними та скасувати першу податкову вимогу Кременчуцької об'єднаної державної податкової інспекції в Полтавській області (Глобинське відділення) від 04 жовтня 2010 року № 1/47 та другу податкову вимогу Кременчуцької об'єднаної державної податкової інспекції в Полтавській області (Глобинське відділення) від 06 грудня 2010 року № 2/58.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Полтавський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня проголошення постанови з одночасним поданням її копії до суду апеляційної інстанції. У разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Повний текст постанови виготовлено 01 лютого 2011 року.

СуддяС.С. Сич