Постанова № 13590504, 07.12.2010, Запорізький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
07.12.2010
Номер справи
2а-7633/10/0870
Номер документу
13590504
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 грудня 2010 року 17:30 Справа № 2а-7633/10/0870

Запорізький окружний адміністративний суд у складі :

головуючого судді Батрак І.В.

при секретарі Полтавець Д.В.

за участю :

представника позивача Басюк Т.Л., Солодовник О.О.

представника відповідача Благодіра Р.В.

розглянувши у місті Запоріжжі у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «САВ-Трейдінг»

до Державної податкової інспекції у Орджонікідзевському районі м. Запоріжжя

про скасування рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 28.07.2010 №0001132303

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з позовом, в якому просить суд визнати протиправними та скасувати рішення відповідача №0001132303 від 28.07.2010 про застосування до ТОВ «САВ-Трейдінг» штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 568606 грн. 60 коп., яке винесене на підставі акту перевірки №01152/08/00 від 12.07.2010, яким встановлено порушення позивачем п.12. ст..3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» №265/95-ВР від 06.07.1995 (далі Закон №265/95-ВР).

В судовому засіданні представники позивача підтримали позовні вимоги в повному обсязі зокрема зазначивши, що 12.07.2010 співробітниками ДПА у Запорізькій області була проведена позапланова виїзна перевірка господарської одиниці позивача, яка розташована за адресою: м. Запоріжжя, пр-т. Леніна, б.146.

Прибувши на перевірку, співробітники ДПА України в Запорізькій області вручили касиру магазину під підпис направлення на перевірку за №336 та №337, видані головою ДПА у Запорізькій області Тімарцевим О. Ю 12.07.2010 на проведення головним державним податковий ревізор-інспектор, інспектором податкової служби І рангу ДПА у Запорізькій області Півень А.В. та головним державним податковим ревізором-інспектором. радником податкової служби III рангу ДПА у Запорізькій області Найдюн Р.В., позапланової перевірки ТОВ «САВ-Трейдінг», щодо здійснення контролю за дотриманням суб'єктами господарювання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій, та вчинили запис в журналі реєстрації перевірок під № 5, після чого зазначені особи склали опис готівки в касі РРО магазину та пред'явили до касира магазину вимогу про надання первинних документів на товари, які реалізуються магазином.

На час проведення перевірки керуючий магазином був відсутній та перевіряючи запропонували касиру надати їм первинні документи на товар. Після чого касир по телефону повідомила головного бухгалтера товариства про проведення перевірки.

Через деякий час головний бухгалтер прибула до магазину, ознайомилась з направленнями на перевірку та повідомила посадовим особам податкового органу, що їх дії є протиправними, а тому позапланова перевірки господарської одиниці товариства не може бути проведена у зв'язку із відсутністю законних підстав для її проведення і запропонувала їм скласти акт про не допущення до перевірки, але перевіряючи відмовились від складання зазначеного акту та склали акт перевірки №01152/08/00 від 12.07.2010, яким встановили порушення позивачем порядку обліку товарних запасів.

Позивач вважає, що співробітники ДПА України в Запорізькій області не мали права на проведення вищевказаної перевірки, оскільки ТОВ «САВ-Трейдинг» перебуває на податковому обліку в ДПІ Орджонікідзевського району міста Запоріжжя, відповідно ДПА Запорізької області не є контролюючим органом по відношенню до Позивача на підставі ч. 2 ст. 9 Закону України «Про державну податкову службу в Україні», а від так позбавлена права на проведення будь-яких перевірок Позивача.

Крім того представник позивача також зазначив, що умови допуску посадових осіб органів державної податкової служби до проведення планових та позапланових виїзних перевірок ч.1 ст.11 2 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» №509-ХІІ від 04.12.1990 (далі Закон №509-ХІІ) якою передбачено, що Посадові особи органу Державної податкової служби вправі приступити до проведення планової або позапланової виїзної перевірки за наявності підстав для їх проведення, визначених цим та іншими законами України.

Так представник позивача зазначає, що перевіряючи ми не було надано ні направлення а ні наказу керівника податкового органу на проведення позапланової перевірки саме господарської одиниці ТОВ «САВ-Трейдинг», що знаходиться за адресою: м. Запоріжжя, пр-т. Леніна, б. 146, чим перевіряючи порушили вимоги Закону №509-ХІІ.

Також в обґрунтування своїх вимог представник позивача посилається на те, що в акті перевірки не зазначено як саме податковим органом було встановлено надлишки торгово - матеріальних цінностей на загальну суму 284303 грн. 30 коп. також не зазначено який саме товар не був оприбуткований позивачем за місцем його реалізації, а від так Позивач не має можливості визначити та надати первинні документи та витяги з регістрів бухгалтерського обліку, якими підтверджується факт оприбуткування таких товарів товариством.

На підставі вищевикладеного представник позивача просить суд визнати протиправним та скасувати рішення ДПІ у Орджонікідзевському районі м. Запоріжжя №0001132303 від 28.07.2010 про застосування до ТОВ «САВ-Трейдінг» штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 568606 грн. 60 коп.

Представник відповідача заперечив проти заявлений вимог та пояснив, що 12.07.2010 співробітниками ДПА України в Запорізькій області проведено перевірку господарської одиниці позивача (магазину «Фокстрот»).

Перед початком перевірки, касиру позивача під розписку була надана копія наказу на проведення перевірки та направлення. Крім того сама перевірка проводилась в присутності головного бухгалтера позивача, якій була надана копія акту про проведення перевірки.

На прохання перевіряючи надати їм первинні документи на товар, який знаходиться на реалізації у позивача, головний бухгалтер ТОВ «САВ - Трейдінг» відмовилась їх надати з посиланням на те, що перевірка є незаконною.

Так за результатами перевірки складено акт №01152/08/00 від 12.07.2010, яким встановлено порушення позивачем п.12. ст.3 Закону №265/95-ВР, а саме ведення обліку товарів за місцем реалізації та зберігання з порушенням встановленого законодавством порядку.

У звязку з ненаданням первинних документів позивачеві було запропоновано з`явитися до ДПА України в запорізькій області 13.07.2010 об 10-00 годині для надання пояснень стосовно акту перевірки.

Так 13.07.2010 співробітниками ДПА у Запорізькій області було складено акт неявки посадових осіб позивача для надання пояснень.

На підставі акту перевірки №01152/08/00 від 12.07.2010 відповідачем було винесено рішення №0001132303 від 28.07.2010 про застосування до позивача штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 568606 грн. 60 коп..

На підставі вищевикладеного представник відповідача просить суд відмовити позивачеві у задоволенні позовних вимог в повному обсязі.

Свідок Півень А.В. в судовому засіданні пояснив, що він являється головним державним податковим ревізором інспектором ДПА України в Запорізькій області. 12.07.2010 він разом з Найдьон Р.В., який є його співробітником прибули за місцем знаходження господарської одиниці позивача (магазин «Фокстрот», м. Запоріжжя, пр-т. Леніна, б. 146) для проведення позапланової перевірки позивача з питань дотримання субєктами господарювання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання готівки, наявності торгових патентів і ліцензій.

Так перед початком перевірки, вони надали під розписку касирові магазину направлення на перевірку, наказ на її проведення та здійснили опис готівкових коштів на місці проведення розрахунків, про що був складений опис. На прохання надати їм первинні документи на товар, що знаходиться за місцем його реалізації, касир повідомила, що вони знаходяться у відділу бухгалтерії та зателефонувала головному бухгалтеру товариства.

Через деякий час до магазину прибув головний бухгалтер товариства на їх прохання надала їм книгу реєстрації перевірок та інші документи, після чого вони розпочали саму перевірку.

Після закінчення опису товарів за місцем їх реалізації та зняття залишків на складах ними запропоновано головному бухгалтеру позивача надати первинні та інші документи на товар, на що їм було відмовлено, оскільки вони знаходяться у офісному приміщенні позивача за іншою адресою.

За результатами перевірки ними був складений акт, яким встановлено порушення вимог п.12. ст.3 Закону №265/95-ВР, а саме ведення обліку товарів за місцем реалізації та зберігання з порушенням встановленого законодавством порядку. З зазначеним актом було ознайомлено касира магазину «Фокстрот» та головного бухгалтера позивача, які відмовились від його підписання про що було складено акт відмови від підписання.

Для зясування обставин у п. 4.3. акту перевірки було запропоновано керівнику позивача зявитись 13.07.2010 до ДПА України в Запорізькій області для надання пояснень стосовно встановленого порушення.

13.07.2010 уповноважені особи позивача не зявились для надання пояснень, про що було складено акт неявки посадових осіб.

Свідок ОСОБА_7 в судовому засіданні пояснила, що вона працює касиром магазину «Фокстрот», який знаходиться за адресою: м. Запоріжжя, пр-т. Леніна, б. 146.

12.07.2010 вона знаходилась на своєму робочому місці, близько 13 год. До неї підійшли дві особи, які представились податковими інспекторами ревізорами та на підтвердження своїх слів предявили їй свої службові посвідчення, після чого надали їй направлення на перевірку магазину «Фокстрот». Перевіряючи попросили предявити їм первинні документи на товар та журнал перевірок, але вона не надала зазначені документи та зателефонувала головному бухгалтеру товариства. Через деякий час прибула головний бухгалтер та продовжила розмову з співробітниками податкової, що відбувалось потім, їй невідомо.

Суд дослідивши матеріали справи, вислухавши пояснення представників сторін та свідків, дійшов висновку,що позовні вимоги позивача не підлягають задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до наказу ДПА у Запорізькій області №316 від 05.07.2010 затверджено графік перевірок субєктів господарської діяльності протягом липня 2010 року з метою здійснення контролю за додержанням порядку проведення розрахунків субєктами підприємницької діяльності, які здійснюють її у сфері торгівлі, надання послуг, громадського харчування, збільшення такими субєктами господарювання податкового навантаження.

Так пунктом зазначеного графіку перевірок передбачено, здійснення перевірки ТОВ «САВ - Трейдінг» - магазин «Фокстрот» розташованого за адресою: м. Запоріжжя, пр.-т. Леніна, буд.146 в період з 12.07.2010 по 23.07.2010.

На виконання вищевказаного наказу та на підставі п.2 ст.11 Закону №509-ХІІ, головним державним податковим ревізорам інспекторам: інспектору податкової служби І рангу ДПА у Запорізькій області Півню А.В. та раднику податкової служби ІІІ рангу ДПА у Запорізькій області Найдьон Р.В. видані направлення №337 та №336 від 12.07.2010 відповідно, для проведення перевірки ТОВ «САВ - Трейдінг» в період з 12.07.2010 по 23.07.2010.

Відповідно до п.2 ст.11 Закону 509-ХІІ, органи державної податкової служби у випадках, в межах компетенції та у порядку, встановлених законами України, мають право здійснювати контроль за додержанням порядку проведення готівкових розрахунків за товари (послуги) у встановленому законом порядку; наявністю свідоцтв про державну реєстрацію суб'єктів підприємницької діяльності, ліцензій на провадження видів господарської діяльності, що підлягають ліцензуванню відповідно до закону, з наступною передачею матеріалів про виявлені порушення органам, які видали ці документи, торгових патентів; додержанням з метою перевірки дотримання податкового законодавства про працю суб'єктами господарювання незалежно від форми власності.

12.07.2010 зазначені співробітники були допущені до проведення перевірки господарської одиниці позивача, магазину «Фокстрот» розташованого за адресою м. Запоріжжя, пр.-т. Леніна, буд.146. Перевірка з питань дотримання субєктами господарювання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій була проведена посадовими особами державної податкової служби в присутності особи, яка уповноважена проводити розрахункові операції, та яка власноруч перерахувала готівкові кошти, склала опис готівки, яка знаходилась на місці проведення розрахунків, та також під час проведення перевірки була присутня головний бухгалтер позивача Солодовник О.О.

За результатами перевірки складено акт №01152/08/00 від 12.07.2010, яким встановлено порушення позивачем порядку ведення обліку товарних запасів на складах та за місцем їх реалізації, чим порушено вимоги п.12. ст.3 Закону №265/95-ВР.

Пунктом 12 ст.3 Закону №265/95-ВР передбачено, що суб'єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані вести у порядку, встановленому законодавством, облік товарних запасів на складах та/або за місцем їх реалізації, здійснювати продаж лише тих товарів, які відображені в такому обліку, за винятком продажу товарів особами, які відповідно до законодавства оподатковуються за правилами, що не передбачають ведення обліку обсягів реалізованих товарів (наданих послуг).

Крім того у акті перевірки співробітниками ДПА Запорізької області вказано, що на момент перевірки вибірково зняті фактичні залишки ТМЦ на загальну суму 284303 грн. 30 грн.. Після ознайомлення з відомістю головний бухгалтер та касир від підпису відмовились. Первинні документи на товар відсутні.

Зазначені обставини підтверджуються актом відмови від підписання матеріалів перевірки №00281 та поясненнями свідків та представників сторін.

У пункті 4.3 зазначеного акту перевірки вказано, що для ознайомлення з матеріалами перевірки, надання вмотивованих пояснень та документів щодо фактів викладених в акті, керівнику 13.07.2010 пропонується прибути до органу ДПА в Запорізькій області у термін до 10 год. 00 хв..

У зазначений термін керівник позивача не прибув, про що було складено акт неявки посадових осіб №0152/08/00/23/35763863 від 13.07.2010.

Так на виконання вимог Наказ Державної податкової адміністрації України від 19.02.1998 № 80 «Про затвердження Порядку обліку платників податків, зборів (обов'язкових платежів)» ДПА в Запорізькій області передало матеріали перевірки до ДПІ у Орджонікідзевському районі м. Запоріжжя для прийняття рішення за результатами перевірки.

28.07.2010 керівником відповідача винесено рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій №0001132302, яким до позивача застосована штрафна (фінансова) санкція відповідно до ст.20 Закону 265/95-ВР.

Статтею 20 Закону 265/95-ВР передбачено, що до суб'єктів господарювання, що здійснюють реалізацію товарів, які не обліковані у встановленому порядку, застосовується фінансова санкція у розмірі подвійної вартості необлікованих товарів, які не обліковані за місцем реалізації та зберігання, за цінами реалізації, але не менше десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Так на виконання вищевказаної вимоги Закону відповідачем до позивача застосована штрафна (фінансова) у розмірі 568606 грн. 60 коп. з розрахунку: загальна сума залишків не облікованих товарів на складах та за місцем їх реалізації складає 284303 грн. 30 коп., отже санкції розраховані 284303 грн. 30 коп. * 2 = 568606 грн. 60 коп..

Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що вимоги позивача щодо неправомірності прийняття рішення відповідачем про застосування штрафних (фінансових) санкцій не знайшли свого підтвердження в судовому засіданні, являється необґрунтованим та безпідставним, оскільки співробітниками ДПА у Запорізькій області повністю дотримано вимоги проведення перевірок та оскаржуване рішення винесено з дотриманням вимог чинного податкового законодавства.

Керуючись ст.ст. 11, 71, 159-163 КАС України, ст.ст. 3, 20 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» №265/95-ВР від 06.07.1995; ст.ст. 111, 112, 113 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» №509-ХІІ від 04.12.1990, суд

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні позовних вимог Товариства з обмеженою відповідальністю «САВ-Трейдінг»

до Державної податкової інспекції у Орджонікідзевському районі м. Запоріжжя про скасування рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 28.07.2010 №0001132303 відмовити в повному обсязі.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України, або прийняття постанови у письмовому провадженні - з дня отримання копії постанови, апеляційної скарги, з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Суддя (підпис)І.В.Батрак