Постанова № 13590448, 20.04.2010, Запорізький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
20.04.2010
Номер справи
2а-946/10/0870
Номер документу
13590448
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 квітня 2010 року 15 год. 25 хв Справа № 2а-946/10/0870

Запорізький окружний адміністративний суд у складі:

головуючого суддіЛазаренко М.С.

при секретаріГончаренко Н.А.

за участю представників

від позивача: Белікової К.Г., Марусенко Ю.І., Іоффе В.Л., Веремієнко С.М.

від відповідача: Демченко А.А.

прокурора: Шульги О.А.

розглянув в відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом: Приватного підприємства «БІБОД Україна»

до: Державної податкової інспекції у Жовтневому районі м. Запоріжжя

про: визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 08.02.2010р. №0000582305/0

ВСТАНОВИВ:

Приватне підприємство «БІБОД Україна» (далі ПП «БІБОД Україна», позивач) звернулося з адміністративним позовом до Державної податкової інспекції у Жовтневому районі м. Запоріжжя (далі ДПІ у Жовтневому районі м. Запоріжжя, відповідач) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 08.02.2010р. №0000582305/0 про зменшення ПП «БІБОД Україна» суми бюджетного відшкодування з податку на додану вартість у розмірі 677732 грн. за звітний період вересень 2008 року на підставі декларації №39431 датою реєстрації 25.06.2009 року, прийняте на підставі акту перевірки від 28.01.2010 року №10/23-2/35300759, як таке, що не відповідає чинному законодавству України, а також порушує права та охоронювані інтереси ПП «БІБОД України», посилаючись на те, що відповідачем розширено тлумачення норм Закону України «Про податок на додану вартість» від 03.04.1997р. №168/97-ВР (зі змінами та доповненнями) та невраховані положення Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» від 21.12.2000р. №2181-ІІІ (із змінами та доповненнями).

Представники позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримали у повному обсязі, просили їх задовольнити та дали пояснення в обґрунтування позову аналогічні викладеним у позовній заяві та в додаткових письмових поясненнях.

Представник відповідача у судовому засіданні проти позову заперечував, просив у задоволенні позову, посилаючись на те, що відповідно до вимог Закону України «Про податок на додану вартість» проведення бюджетного відшкодування на розрахунковий рахунок платника можливо лише на підставі податкової декларації за наслідками звітного періоду платника та заяви про повернення, яка є додатком до декларації. Подання уточнюючого розрахунку передбачено вимогами п.4.4 наказу ДПА України від 03.05.1997р. №166 (зі змінами та доповненнями), у разі виправлення помилок допущених у податковій декларації. ПП «БІБОД Україна» помилки у податковій декларації за вересень 2008 року не допущено, таким чином діючим законодавством не встановлено права платника щодо надання уточнюючого розрахунку з метою отримання бюджетного відшкодування. Проте у судовому засіданні не заперечував щодо наявності права у позивача на бюджетне відшкодування у заявленому розмірі при дотриманні процедури, передбаченої п.7.7 ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість».

Прокурор, що залучений до участі у справі на підстав повідомлення про вступ прокурора у справу від 22.03.2010 року №05/1-2499-10, проти позовних вимог заперечував та просив у задоволенні позову відмовити.

Вислухавши пояснення представників сторін та прокурора, зясувавши обставини справи та перевіривши їх доказами, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що ПП «БІБОД України» є платником податку на додану вартість відповідно до вимог Закону України «Про податок на додану вартість» від 03.04.2997 року №168/97-ВР (із змінами та доповненнями) (далі Закон №168/97) та згідно свідоцтва №10006182 від 29.08.2007р., виданого ДПІ у Жовтневому районі м. Запоріжжя, індивідуальний податковий номер платника ПДВ 353007508264.

Як вбачається з матеріалів справи, позивачем 20.10.2008 року подано до ДПІ у Жовтневому районі м. Запоріжжя податкову декларацію з податку на додану вартість за звітний (податковий) період вересень 2008 року, згідно якої задекларовано усього податкових зобовязань 4624 грн. (рядок 9), податкового кредиту 3008 грн. (рядок 17), різниця між сумою податкового зобовязання та сумою податкового кредиту з ПДВ поточного звітного (податкового) періоду має позитивне значення та становить 1616 грн. (рядок 18,20). Згідно рядку 23 декларації залишок відємного значення попереднього звітного (податкового) періоду, що включається до складу податкового кредиту поточного звітного (податкового) періоду становить 887968 грн., а залишок відємного значення, який після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду становить 886352 грн. При цьому позивач не здійснює визначення суми, що підлягає бюджетному відшкодуванню на рахунок платника податків у банку (рядки 25, 25.1). Згідно додатку 2 до податкової декларації з ПДВ за вересень 2008 року звітним періодом, у якому виникла сума залишку відємного значення в розмірі 677732 грн. є грудень 2007 року. В податковій декларації з ПДВ позивача за грудень 2007 року вищевказана сума вказана в рядку 26 як залишок відємного значення, який після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду.

24.06.2009 року ПП «БІБОД України» подано до ДПІ у Жовтневому районі м. Запоріжжя уточнюючий розрахунок податкових зобовязань з податку на додану вартість у звязку з виправленням самостійно виявлених помилок за звітний податковий період травень 2009 року за звітний (податковий) період,за який виправляються помилки вересень 2008 року, в якому уточнено показники рядка 25, 25.1, 26 декларації та збільшено суму, що підлягала бюджетному відшкодуванню на рахунок платника у банку в розмірі 677732 грн.,тобто змінено напрямок бюджетного відшкодування податку на додану вартість.

У період з 12.01.2010 року по 18.01.2010 року ДПІ у Жовтневому районі м. Запоріжжя на підставі направлення від 12.01.2010 року №0017 проведено позапланову виїзну перевірку ПП «БІБОД України» з питань достовірності нарахування суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість на рахунок платника у банку за вересень 2008 року (вх.. №68652 від 30.10.2008р.) з урахуванням уточнюючого розрахунку податкових зобовязань з ПДВ у звязку з виправленням самостійно виявлених посилок за вересень 2008 року (дата реєстрації у податковому органі №39431 від 25.06.2009р.), яка виникла за рахунок відємного значення з ПДВ, що декларувалося по декларації за грудень 2007 року (вх.. №822099 від 15.01.2008р.).

За результатами перевірки складено Акт №10/23-2/35300759 від 28.01.2010 року. Згідно з п.1 Розділу 4 «Висновок» перевіркою встановлено порушення пп.7.7.2, пп.7.7.3, пп. 7.7.4, пп.7.711 п.7.7 ст.7 Закону України «Про податок на додану вартість», в результаті чого безпідставно включено у вересні 2008 року (вх.. №68653 від 20.10.2008 року) суму ПДВ до відшкодування в розмірі 677732 грн.

Згідно приписів пп. 7.7.7 п. 7.7 ст. 7 Закону № 168/97ВР за наслідками документальної камеральної або позапланової виїзної документальної перевірки податковий орган виявляє невідповідність суми бюджетного відшкодування сумі, заявленій у податковій декларації, то такий податковий орган повинен надіслати платнику податку податкове повідомлення.

На підставі висновків вищевказаного акту перевірки ДПІ у Жовтневому районі м. Запоріжжя 08.02.2010 року прийнято податкове повідомлення-рішення за формою «В1» №0000582305/0, яким ПП «БІБОД Україна» зменшено суму бюджетного відшкодування з податку на додану вартість у розмірі 677732 грн. за звітний період вересень 2008 року на підставі декларації №39431 датою реєстрації 25.06.2009 року.

Не погодившись з прийнятим податковим повідомленням-рішенням, ПП «БІБОД Україна» звернулась з адміністративним позовом про визнання його протиправним та скасування.

Відповідно до п.1.7.ст.1 Закону №168/97 податковий кредит - сума, на яку платник податку має право зменшити податкове зобов'язання звітного періоду, визначена згідно з цим Законом.

Згідно із вимогами пп. 7.4.1.п.7.4 ст.7 Закону №168/97 податковий кредит звітного періоду визначається виходячи із договірної (контрактної) вартості товарів (послуг), але не вище рівня звичайних цін, у разі якщо договірна ціна на такі товари (послуги) відрізняється більше ніж на 20 відсотків від звичайної ціни на такі товари (послуги), та складається із сум податків, нарахованих (сплачених) платником податку за ставкою, встановленою пунктом 6.1 статті 6 та статтею 8-1 цього Закону, протягом такого звітного періоду у зв'язку з:

-придбанням або виготовленням товарів (у тому числі при їх імпорті) та послуг з метою їх подальшого використання в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку;

-придбанням (будівництвом, спорудженням) основних фондів (основних засобів, у тому числі інших необоротних матеріальних активів та незавершених капітальних інвестицій в необоротні капітальні активи), у тому числі при їх імпорті, з метою подальшого використання у виробництві та/або поставці товарів (послуг) для оподатковуваних операцій у межах господарської діяльності платника податку.

Право на нарахування податкового кредиту виникає незалежно від того, чи такі товари (послуги) та основні фонди почали використовуватися в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку протягом звітного податкового періоду, а також від того, чи здійснював платник податку оподатковувані операції протягом такого звітного податкового періоду.

Відповідно до п. 7.5.Закону №168/97 датою виникнення права платника податку на податковий кредит вважається дата здійснення першої з подій:

-або дата списання коштів з банківського рахунку платника податку в оплату товарів (робіт, послуг), дата виписки відповідного рахунку (товарного чека) - в разі розрахунків з використанням кредитних дебетових карток або комерційних чеків;

-або дата отримання податкової накладної, що засвідчує факт придбання платником податку товарів (робіт, послуг).

Як вбачається із матеріалів справи та підтверджено сторонами у судовому засіданні, причиною виникнення відємного значення податку на додану вартість є придбання основних засобів, а саме: у жовтні 2007 року ПП «БІБОДУ Країни» придбало у ЗАТ «Акта» приміщення, що знаходиться за адресою: м. Дніпропетровськ, вул.. Глінки,2 в громадській будівлі багатофункціонального призначення на 14 поверсі, будівельний номер 1404, проектна площа 299,00 кв.м., що підтверджується податковою накладною №2535 від 09.10.2007 р. відповідно до договору №1404/Б/100-к від 09.10.2007р. на загальну суму 4260 750 грн.,в т.ч. ПДВ на суму 710 150 грн., актом прийому-передачі офісного приміщення від 09.10.2007р., платіжними дорученнями №1 від 29.10.2007р.(часткова оплата за купівлю приміщення на загальну суму 1000 000 грн. в т.ч. ПДВ 166 666 грн. 66 коп.) та №1 від 30.10.2007р. (оплата за купівлю приміщення на загальну суму 3260 750 грн. в т.ч. ПДВ на суму 543 458 грн. 33 коп.).

У звязку з придбанням приміщення та згідно з рішенням №1245 від 08.05.2008 року «Про оформлення прав приватизації власності на обєкти нерухомого майна другої черги громадських будівель багатофункціонального призначення» 29.09.2008р. обєкт введено в експлуатацію, що підтверджується Технічним паспортом на громадський будинок В літ. Б-18 на 14 поверсі офісного приміщення №7 від 29.09.2008 р.

10.12.2008 року оформлено право власності на придбане приміщення на згідно Свідоцтва про право власності на нерухоме майно та 19.12.2008 року отримано витяг про реєстрацію права власності на нерухоме майно.

Порядок визначення суми податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або відшкодуванню з Державного бюджету України (бюджетному відшкодуванню), та строки проведення розрахунків визначається п.7.7 Закону №168/97.

Сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету або бюджетному відшкодуванню, відповідно до пп.7.7.1 п.7.1 ст.7 Закону №168/97 визначається як різниця між сумою податкового зобов'язання звітного податкового періоду та сумою податкового кредиту такого звітного податкового періоду.

При позитивному значенні суми, розрахованої згідно з підпунктом 7.7.1 цього пункту, така сума підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету у строки, встановлені законом для відповідного податкового періоду.

При від'ємному значенні суми, розрахованої згідно з підпунктом 7.7.1 цього пункту, така сума враховується у зменшення суми податкового боргу з цього податку, що виник за попередні податкові періоди (у тому числі розстроченого або відстроченого відповідно до закону), а при його відсутності - зараховується до складу податкового кредиту наступного податкового періоду.

Згідно із пп.7.7.2 п.7.7 ст.7 Закону №168/97, якщо у наступному податковому періоді сума, розрахована згідно з підпунктом 7.7.1 цього пункту, має від'ємне значення, то бюджетному відшкодуванню підлягає частина такого від'ємного значення, яка дорівнює сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів (послуг) у попередніх податкових періодах постачальникам таких товарів (послуг);

Відповідно до пп.7.7.3. п.7.7 ст.7 Закону №168/97 платник податку може прийняти самостійне рішення про зарахування належної йому повної суми бюджетного відшкодування у зменшення податкових зобов'язань з цього податку наступних податкових періодів. Зазначене рішення відображається платником податку у податковій декларації, яку він подає за наслідками звітного періоду, в якому виникає право на подання заяви про отримання бюджетного відшкодування згідно з нормами цієї статті. При прийнятті такого рішення зазначена сума не враховується при розрахунку сум бюджетного відшкодування наступних податкових періодів.

Платник податку, який має право на одержання бюджетного відшкодування та прийняв рішення про повернення повної суми бюджетного відшкодування, згідно із вимогами пп.7.7.4 п.7.7 ст.7 Закону №168/97 подає відповідному податковому органу податкову декларацію та заяву про повернення такої повної суми бюджетного відшкодування, яка відображається у податковій декларації.

Згідно із вимогами п.1.8 ст. 1 Закону №168/97 бюджетне відшкодування - сума, що підлягає поверненню платнику податку з бюджету у зв'язку з надмірною сплатою податку у випадках, визначених цим Законом.

Відповідно до п.5.1 Закону №2181-ІІІ якщо у майбутніх податкових періодах (з урахуванням строків давності, визначених статтею 15 цього Закону) платник податків самостійно виявляє помилки у показниках раніше поданої податкової декларації, такий платник податків має право надати уточнюючий розрахунок.

Платник податків має право не подавати такий розрахунок, якщо такі уточнені показники зазначаються ним у складі податкової декларації за будь-який наступний податковий період, протягом якого такі помилки були самостійно виявлені. Форма уточнюючих розрахунків визначається у порядку, встановленому для податкових декларацій.

Загальний порядок відображення платниками у звітності самостійно виявлених помилок (у тому числі подання уточнюючих розрахунків) з податку на додану вартість встановлено пунктом 4.4 Порядку заповнення і подання податкової декларації з податку на додану вартість (затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України від 30.05.97 р. № 166).

Згідно з пп. 4.4.1 Порядку заповнення та подання податкової декларації з податку на додану вартість, затвердженого наказом ДПАУ від 30.05.97 р. № 166, у разі виправлення помилок у рядках раніше поданої декларації, до яких повинні подаватися додатки, до уточнюючого розрахунку чи декларації, до якої включені уточнені показники, теж повинні подаватися відповідні додатки, що містять інформацію щодо уточнених показників.

Враховуючи зазначене, у разі, якщо платником до початку його перевірки самостійно виявлено заниження бюджетного відшкодування внаслідок недекларування ним оплаченої частини від'ємного значення (тобто даний факт не було виявлено органом податкової служби), такий платник може подати уточнюючий розрахунок і Довідку за той період (періоди), в якому (яких) у нього виникло право на бюджетне відшкодування (коли фактично була оплата), задекларувавши в них виправлені показники.

Дослідивши матеріали справи, судом встановлено, що шляхом подання уточнюючого розрахунку податкових зобовязань з податку на додану вартість у звязку з виправленням самостійно виявлених помилок за звітний період травень 2009 року, за звітний (податковий) період, за який виправляються помилки вересень 2008 року, ПП «БІБОД України» визначило суму, що підлягає бюджетному відшкодуванню (рядок 25) та прийняло рішення про повернення суми бюджетного відшкодування на рахунок платника у банку (рядок 25.1). Таким чином, у вищевказаному уточнюючому розрахунку податкових зобовязань з податку на додану вартість позивачем фактично було вперше заявлено про бюджетне відшкодування та здійснено обрання напрямку бюджетного відшкодування податку на додану вартість на рахунок платника у банку, оскільки внаслідок помилки в декларації з податку на додану вартість за вересень 2008 року позивачем не було обрано жодних напрямків бюджетного відшкодування податку на додану вартість.

Відповідно до листа ДПА України від 01.04.2009 року №6810/7/16-1517 «Про надання розяснень», Державна податкова адміністрація України підтримує позицію позивача щодо права на подання уточнюючого розрахунку і довідки за той період, в якому у нього виникло право на бюджетне відшкодування (коли фактично була оплата), задекларувавши в них виправленні показники.

На підставі викладеного, суд приходить до висновку, що позивачем доведено правомірність формування податкового кредиту та заявлення права на бюджетне відшкодування податку на додану вартість, що не спростовано відповідачем, таким чином вимоги позивача є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Відповідно до приписів п. 1 ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 11, 17, 94, 160, 163 КАС України, -

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у Жовтневому районі м. Запоріжжя від 08.02.2010 року №0000582305/0.

Стягнути з Державного бюджету України на користь Приватного підприємства «БІБОД Україна» судові витрати у розмірі 3 грн. 40 коп.

Постанова набирає законної сили після закінчення строків подання заяви про апеляційне оскарження та апеляційної скарги, якщо вони не були подані у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова , якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня проголошення постанови, а у разі складання постанови в повному обсязі - з дня складання в повному обсязі, заяви про апеляційне оскарження і подання після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.

Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови.

Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Постанову в повному обсязі буде виготовлено відповідно до ч.3 ст. 160 КАС України.

Суддя М.С. Лазаренко

Постанову виготовлено у повному обсязі та підписано 23 квітня 2010 року.