Єдиний державний реєстр судових рішень
Справа № 610/384/26
Провадження № 3/610/252/2026
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
15.04.2026м. Балаклія
Суддя Балаклійського районного суду Харківської області Феленко Юрій Анатолійович, за участю: секретаря судового засідання Петрової І.В., прокурора Макаренка О.П., особи, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 (в режимі відеоконференції), розглянувши матеріали справи про адміністративне правопорушення, що надійшли з 7-го управління (з обслуговування Харківської області) Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України стосовно
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця сел. Печеніги Харківської області, громадянина України, військовослужбовця за призовом під час мобілізації, солдата, водія в/ч НОМЕР_1 , який зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , фактично проживає за адресою: АДРЕСА_2 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 ,
за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, -
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 , обіймаючи посаду майстра лісу Балаклійського лісництва Державного підприємства "Ізюмське лісове господарство" з 01.01.2022 та будучи звільненим з вказаної посади 02.08.2023, відповідно підпункту "е" пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України "Про запобігання корупції" являючись суб`єктом відповідальності, на якого поширюється дія вказаного Закону, несвоєчасно подав на офіційний веб-сайт Національного агентства з питань запобігання корупції щорічні декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2022 рік 18.04.2024 о 15:29 год, строк подання якої був встановлений до 31.01.2024, за 2023 рік 18.04.2024 о 15:52 год, строк подання якої був встановлений до 01.04.2024, та декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями з 01.01.2023 до 02.08.2023 (при звільненні) 18.04.2024 о 15:39 год, строк подання якої був встановлений до 31.01.2024, чим порушив вимоги ч. 1 ст. 45 Закону України "Про запобігання корупції".
Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 у судовому засіданні свою вину у вчиненні адміністративних правопорушень визнав, обставини вчинення правопорушень, зазначені в протоколах не оспорював, щиро розкаявся.
Прокурор в судовому засіданні просив визнати ОСОБА_1 винуватим у вчиненні адміністративних правопорушень та притягнути його до адміністративної відповідальності. Зазначив, що в діях ОСОБА_1 наявний склад адміністративних правопорушень, пов`язаних з корупцією, передбачених ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, у зв`язку з чим його слід визнати винним у вчиненні вказаних правопорушень та накласти адміністративне стягнення у виді мінімального штрафу в розмірі п`ятдесяти неоподаткованих мінімумів доходів громадян, а саме 850 грн.
Заслухавши пояснення особи, що притягається до адміністративної відповідальності, думку прокурора, дослідивши письмові матеріали, проаналізувавши надані докази в їх сукупності, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю, доходжу таких висновків.
Відповідно до ст. 1 Закону України "Про запобігання корупції" визначено поняття суб`єкта декларування, це особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а", "в"-"ґ" пункту 2, пункті 4 частини першої статті 3 цього Закону, інші особи, які зобов`язані подавати декларацію відповідно до цього Закону.
В свою чергу, підпунктом "е" п. 1 ч. 1 ст. 3 вищезазначеного Закону визначено, що суб`єктами, на яких поширюється дія цього Закону, є зокрема посадові та службові особи державної лісової охорони.
Таким чином, ОСОБА_1 , будучи майстром лісу Балаклійського лісництва Державного підприємства "Ізюмське лісове господарство" з 01.01.2022 та будучи звільненим з вказаної посади 02.08.2023, являвся особою на яку поширюється дія Закону України "Про запобігання корупції" та суб`єктом декларування.
Згідно з ч. 1 ст. 45 Закону України "Про запобігання корупції" особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а", "в"-"ґ" пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов`язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - декларація), за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.
Відповідно до п. 1 ч. 2 розділу ІІ Порядку заповнення та подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, затвердженого наказом Національного агентства з питань запобігання корупції від 23.07.2021 № 449/21, щорічна декларація декларація, яка подається відповідно до частини першої статті 45 Закону (щороку), абзацу другого частини другої статті 45 Закону (після припинення діяльності (після звільнення)) у період з 00 годин 00 хвилин 01 січня до 00 годин 00 хвилин 01 квітня. Така декларація охоплює звітний рік (період з 01 січня до 31 грудня включно), що передує року, в якому подається декларація, та містить інформацію станом на 31 грудня звітного року.
Пунктом 2 ч. 2 розділу ІІ Порядку заповнення та подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, затвердженого наказом Національного агентства з питань запобігання корупції від 23.07.2021 № 449/21, визначено, що декларація при звільненні декларація, яка подається відповідно до абзацу першого частини другої статті 45 Закону протягом 30 днів з дня припинення діяльності.
Така декларація подається за період, не охоплений раніше поданими деклараціями, та містить інформацію станом на останній день такого періоду, яким є останній день здійснення діяльності.
Під раніше поданими деклараціями розуміються декларації, що були подані до Реєстру відповідно до Закону, крім декларації кандидата на посаду.
Декларація при звільненні не подається у таких випадках:
- особа, яка припинила здійснення діяльності на одній посаді, продовжує здійснювати діяльність на іншій посаді;
- особа, яка припинила здійснення діяльності, упродовж 30 днів з дня припинення діяльності знову розпочала здійснення діяльності.
Втрата статусу суб`єкта декларування у зв`язку із внесенням змін до закону або статусу юридичної особи публічного права не вважається припиненням діяльності та не зобов`язує особу подавати декларацію будь-якого виду.
Підпунктом 1 п. 1 ЗУ Про захист інтересів суб`єктів подання звітності та інших документів у період дії воєнного стану або стану війни встановлено, що фізичні особи, фізичні особи - підприємці, юридичні особи (крім тих, які наділені бюджетними повноваженнями згідно із законодавством, а також державних унітарних підприємств, господарських товариств, у статутному капіталі яких більше 50 відсотків акцій (часток) належать державі або іншому господарському товариству, у статутному капіталі якого більше 50 відсотків акцій (часток) належать державі) подають облікові, фінансові, бухгалтерські, розрахункові, аудиторські звіти та будь-які інші документи, подання яких вимагається відповідно до законодавства, у паперовій та/або електронній формі протягом трьох місяців після припинення чи скасування воєнного стану або стану війни за весь період неподання звітності чи обов`язку подати документи.
Разом з цим, Законом України "Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану", який набрав чинності 12.10.2023, обов`язок щодо подання декларації осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, поновлено.
Зокрема, згідно з п. 27 р. ХІІІ "Прикінцеві положення" Закону України "Про запобігання корупції" встановлено, що особи, які у 2022-2023 роках не подали декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до статті 45 цього Закону, і кінцевий строк для подання яких настав до дня набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану", подають такі декларації не пізніше 31 січня 2024 року.
Так, ОСОБА_1 , обіймаючи посаду майстра лісу Балаклійського лісництва Державного підприємства "Ізюмське лісове господарство" з 01.01.2022 та будучи звільненим з вказаної посади 02.08.2023, зобов`язаний був подати щорічні декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2022 рік до 31.01.2024, за 2023 рік до 01.04.2024, та декларацію за період, не охоплений раніше поданими деклараціями з 01.01.2023 до 02.08.2023 (при звільненні) до 31.01.2024.
Як було встановлено в судовому засіданні, ОСОБА_1 подав щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2022 рік 18.04.2024 о 15:29 год, щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2023 рік 18.04.2024 о 15:52 год, декларацію за період, не охоплений раніше поданими деклараціями, з 01.01.2023 до 02.08.2023 (при звільненні) 18.04.2024 о 15:39 год, оприлюднивши їх на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції.
Вина ОСОБА_1 у вчиненні вказаних правопорушень підтверджується такими доказами.
Даними протоколів про адміністративні правопорушення, пов`язані з корупцією № 55 від 20.01.2026, № 56 від 20.01.2026, № 57 від 20.01.2026 відповідно до яких ОСОБА_1 , обіймаючи посаду майстра лісу Балаклійського лісництва Державного підприємства "Ізюмське лісове господарство" з 01.01.2022 та будучи звільненим з вказаної посади 02.08.2023, відповідно підпункту "е" пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України "Про запобігання корупції" являючись суб`єктом відповідальності, на якого поширюється дія Закону України "Про запобігання корупції", несвоєчасно подав на офіційний веб-сайт Національного агентства з питань запобігання корупції щорічні декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2022 та 2023 роки та декларацію за період, не охоплений раніше поданими деклараціями (при звільненні), чим порушив вимоги ч. 1 ст. 45 Закону України "Про запобігання корупції".
Копією наказу Державного підприємства "Ізюмське лісове господарство" від 20.12.2021 № 239-к "Про переведення працівників у зв`язку з припиненням ДП "Балаклійський лісгосп", на підставі якого з 01.01.2022 ОСОБА_1 було переведено на посаду майстра лісу Балаклійського лісництва Державного підприємства "Ізюмське лісове господарство".
Копією наказу Державного підприємства "Ізюмське лісове господарство" від 02.08.2023 № 173-К/ВС, яким майстра лісу Балаклійського лісництва ОСОБА_1 було звільнено за угодою сторін відповідно до п. 1 ст. 36 КЗпП України.
Посадовою інструкцією майстра лісу, згідно з п. 1.3 якої майстер лісу входить до складу державної лісової охорони, носить формений одяг встановленого зразку.
"Положеннями про державну лісову охорону, лісову охорону інших постійних лісокористувачів та власників лісів", затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 16.09.2009 № 976, відповідно до п. 5 та додатку до вказаних Положень майстер лісу відноситься до посадових осіб державної лісової охорони.
Даними роздруківки відомостей з офіційного сайту Єдиного державного реєстру декларацій щодо несвоєчасного подання ОСОБА_1 щорічної декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2022 рік, щорічної декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2023 рік, декларації за період, не охоплений раніше поданими деклараціями з 01.01.2023 до 02.08.2023 (при звільненні).
Гіперпосиланням на щорічну декларацію за 2022 рік в Єдиному державному реєстрі декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави та місцевого самоврядування: https://public.nazk.gov.ua/documents/66346033-c70b-492d-9682-007be1d4e518.
Гіперпосиланням на щорічну декларацію за 2023 рік в Єдиному державному реєстрі декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави та місцевого самоврядування: https://public.nazk.gov.ua/documents/789b42dd-8f0b-4b56-ba12-fadd49a20ed9, виправлену щорічну декларацію за 2023 рік https://public.nazk.gov.ua/documents/bbec085f-5ede-485d-89dc-85d0db956a41.
Гіперпосиланням на декларацію за період, не охоплений раніше поданими деклараціями з 01.01.2023 до 02.08.2023 (при звільненні) в Єдиному державному реєстрі декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави та місцевого самоврядування: https://public.nazk.gov.ua/documents/fcfc2640-ec20-4344-835d-6d6afe8fa7a5.
Слід зазначити, що об`єктивною стороною правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, являється несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Згідно з приміткою до вказаної статті КУпАП суб`єктами правопорушень у цій статті (крім правопорушень, визначених частинами другою та третьою цієї статті, у частині неповідомлення або несвоєчасного повідомлення про суттєві зміни у майновому стані) є особи, які відповідно до частин першої та другої статті 45 Закону України "Про запобігання корупції" зобов`язані подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Відповідно до ст. 68 Конституції України, кожен зобов`язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей. Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.
Отже, судовим розглядом встановлено наявність правових підстав до визнання ОСОБА_1 винуватим у вчиненні адміністративних правопорушень, пов`язаних з корупцією, передбачених ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
Вину ОСОБА_1 за вказаною кваліфікацією вважаю доведеною.
Обставиною, що пом`якшує відповідальність за адміністративне правопорушення відповідно до ст. 34 КУпАП, суд визнає щире розкаяння винного.
Обставин, що обтяжують відповідальність за адміністративне правопорушення відповідно до статті 35 КУпАП, не встановлено.
Враховуючи характер та обставини вчиненого правопорушення, дані про особу ОСОБА_1 , обставину, що пом`якшує відповідальність за адміністративні правопорушення щире розкаяння винного, відсутність обставин, що обтяжують відповідальність за адміністративне правопорушення, з метою виховання та запобігання вчиненню нових правопорушень, вважаю за необхідне піддати його адміністративному стягненню у виді штрафу, в межах санкції ч. 1 ст. 172-6 КУпАП за якою кваліфіковані його дії.
Відповідно до п. 5 ч. 2 ст. 4 Закону України "Про судовий збір", у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення ставка судового збору складає 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, тобто 665,60 грн.
На підставі викладеного, керуючись статтями 36, 172-6, 283, 284 КУпАП, п. 5 ч. 2 ст. 4 Закону України "Про судовий збір", суддя
ПОСТАНОВИВ:
Визнати ОСОБА_1 винуватим у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, та накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі п`ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, а саме в сумі 850 (вісімсот п`ятдесят) гривень (реквізити для сплати штрафу: населений пункт: Балаклійська міська ТГ, отримувач: ГУК Харків обл/МТГ Балаклія/21081100, код отримувача (ЄДРПОУ): 37874947, банк отримувача: Казначейство України (ел. адм. подат.), рахунок отримувача: UA628999980314040542000020577, код класифікації доходів бюджету: 21081100).
Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір у сумі 665 (шістсот шістдесят п`ять) гривень 60 копійок (реквізити для сплати судового збору: отримувач коштів: ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106, код за ЄДРПОУ: 37993783, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), рахунок отримувача: UA908999980313111256000026001, код класифікації доходів бюджету: 22030106, призначення платежу: судовий збір).
У разі несплати правопорушником штрафу у 15-ти денний строк з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови не пізніш як через п`ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення, у порядку примусового виконання постанови стягнути подвійний розмір зазначеного штрафу та витрати на облік зазначених правопорушень.
Строк пред`явлення до виконання постанови в частині стягнення штрафу 3 місяці.
Строк пред`явлення до виконання постанови в частині стягнення судового збору 3 місяці.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Повний текст постанови складено 20 квітня 2026 року.
СуддяЮ.А. Феленко