Ухвала суду № 135784913, 16.04.2026, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
16.04.2026
Номер справи
200/2278/25
Номер документу
135784913
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

У Х В А Л А

16 квітня 2026 року Справа №200/2278/25

Суддя Донецького окружного адміністративного суду Духневич О.С., розглянувши в порядку письмового провадження звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 30.06.2025 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії

ВСТАНОВИВ:

У провадженні Донецького окружного адміністративного суду перебувала адміністративна справа за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії.

Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 30.06.2025 адміністративний позов задоволено.

13.11.2025 на адресу суду від позивача надійшла заява про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду. Заява мотивована тим, що відповідач не виконує рішення Донецького окружного адміністративного суду від 30.06.2025.

Відповідно до витягу з протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 13.11.2025, зазначена вище справа була розподілена та передана судді Череповському Є.В.

Згідно розпорядження Донецького окружного адміністративного суду від 13.11.2025 року № 96 «Щодо повторного автоматичного розподілу справи» на підставі підпункту 2.3.50 пункту 2.3 Положення про автоматизовану систему документообігу суду, затвердженого рішенням Ради суддів України від 11.11.2024 № 39 зі змінами та доповненнями, керуючись частиною 9 статті 31 КАС України на підставі повідомлення Вищої Ради Правосуддя від 16.07.2025 № 14961/0/9-25 щодо тимчасового відсторонення судді від здійснення правосуддя, здійснено повторний автоматизований розподіл справи № 200/2278/25.

Відповідно до витягу з протоколу повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 13.11.2025, зазначена вище справа була розподілена та передана судді Голуб В.А.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 17.11.2025 заяву позивача про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду у справі задоволено. Зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області у 30-ти денний строк з дня отримання ухвали суду подати до Донецького окружного адміністративного суду звіт про виконання рішення від 30.06.2025 по справі № 200/2278/25.

18.12.2025 на адресу суду від Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області надійшов звіт про виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 30.06.2025.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 30.12.2025 відмовлено у прийнятті звіту Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про виконання судового рішення по справі № 200/2278/25. Звільнено керівника Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від сплати штрафу. Зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області подати новий звіт про виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 30.06.2025 у справі № 200/2278/25 протягом двох місяців з дня отримання копії цієї ухвали.

На виконання ухвали Донецького окружного адміністративного суду від 30.12.2025 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області 27.02.2026 надано новий звіт про виконання рішення суду.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 09.03.2026 відмовлено у прийнятті звіту Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про виконання судового рішення по справі № 200/2278/25. Звільнено керівника Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від сплати штрафу. Зобов`язано особисто керівника Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області подати новий звіт про виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 30.06.2025 у справі № 200/2278/25 протягом 30 (тридцяти) календарних днів з дня отримання копії цієї ухвали, у якому надати, зокрема: інформацію щодо підстав встановлення ОСОБА_1 обмеження індексації пенсії з 01.01.2024 «мінус 9912,29 грн.»; докази нарахування та виплати ОСОБА_1 пенсії на його картковий рахунок за період з 01.03.2025 по 28.02.2025 в розмірі 23 610,00 грн., а з 01.01.2026 по 28.02.2026 в розмірі 25 950,00 грн.; докази, які підтверджують реальний залишок заборгованості з пенсійних виплат ОСОБА_1 , нарахованої на виконання рішення суду по справі № 200/2278/25 станом на день подання нового звіту.

На виконання ухвали Донецького окружного адміністративного суду від 09.03.2026 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області 06.04.2026 надано новий звіт про виконання рішення суду.

У звіті відповідач зазначає, що з 01.10.2024 проведено перерахунок пенсії із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у 2021 році - 1,11, у 2022 - 1,14, у 2023 році - 1,197, у 2024 році - 1,0796. В результаті проведення перерахунку пенсії із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, середній заробіток збільшений на коефіцієнт склав 12 694,74 грн. Загальний розмір нарахованої пенсії ОСОБА_1 з урахуванням надбавок та підвищень з 01.10.2024 становить 30822,93 грн.

Відповідно до ч.3 ст. 27 Закону №1058 максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. Таким чином новий розмір пенсії з 01.10.2024 становить 23610,00 грн.

З 01.03.2025 проведено перерахунок пенсії із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у 2025 році 1,115. В результаті проведення перерахунку пенсії із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, середній заробіток збільшений на коефіцієнт склав 14 154,64 грн. (12694,74 грн х 1,115). Розмір пенсії з 01.03.2025 становить 34367,58 грн. Загальний розмір нарахованої пенсії ОСОБА_1 з 01.03.2025 становить 23 610,00 грн. Відповідно до Закону України від 03.12.2025 № 4695-ІХ «Про Державний бюджет України на 2026 рік» встановлено у 2026 році прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність: з 1 січня - 2595 грн, таким чином розмір пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2026 становить 25950,00 грн.

Також відповідач вказав, що всі видатки на погашення заборгованості здійснюються в межах бюджетних асигнувань, затверджених Законом України «Про Державний бюджет на 2025 рік» та розпису доходів і видатків Пенсійного фонду України, і відповідають вимогам статей 23, 24 та 116 Бюджетного кодексу України. Бюджетом Пенсійного фонду України на 2025 рік, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 17 вересня 2025 року № 1152, передбачено видатки на виплату пенсій, перерахованих на виконання судових рішень, у сумі 250,0 млн грн, та на погашення заборгованості з виплати пенсій за ретроспективними рішеннями суду - у сумі 250,0 млн грн.

Механізм фінансування видатків на виплату ретроспективних судових рішень та перерахованих пенсій за рішенням суду визначено пунктом 25 розділу «Прикінцеві положення» Закону України «Про Державний бюджет України на 2025 рік». Виділені бюджетні асигнування виплачуються територіальними органами у виділених обсягах та у відповідності до діючого Порядку здійснення з бюджету Пенсійного фонду України видатків на виплату пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці), призначених (перерахованих) на виконання судових рішень, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 14 липня 2025 року № 821.

Інші бюджетні асигнування, які б можна було використати на погашення боргового зобов`язання за Рішенням суду, без порушення норм Бюджетного кодексу України та бюджетного законодавства, у Головного управління відсутні.

Згідно з Порядком № 821 видатки на виплату пенсій за минулий час та перерахованих пенсій за рішеннями суду здійснюються за окремими напрямами бюджету Пенсійного фонду України за джерелами виплати відповідних сум. Пунктом 7 Порядку № 821 визначено, що такі виплати здійснюються пропорційно виділеним бюджетним асигнуванням, але не більше суми, що обліковується в переліку одержувачів.

Протягом 2026 року Головним управлінням відповідно до Порядку №821 здійснено виплату заборгованості в межах виділених бюджетних призначень у сумі 16 431,52 грн., а саме: у лютому 2026 року у сумі 8 641,68 грн. (з якої 2 160,37 грн. відрахування по аліментах) та у березні 2026 року у сумі 7 789,84 грн. (з якої 1 947,44 грн. відрахування по аліментах) на поточний рахунок, відкритий в банківській установі АТ «Ощадбанк».

Борг по перерахунку за рішенням суду в сумі 41023,61 грн. (з урахуванням відрахувань з пенсії аліментів в розмірі 10255,93 грн.) за період з 01.10.2024 по 30.04.2026 обліковано в переліку одержувачів виплат, сформованому відповідно до Порядку № 821, та буде виплачений за окремими напрямами бюджету Пенсійного фонду України за джерелами виплати відповідних сум, такі виплати здійснюються пропорційно виділеним бюджетним асигнуванням, але не більше суми, що обліковується в переліку одержувачів.

07.04.2026 на адресу суду від позивача надійшли заперечення на новий звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області.

Обгрунтовуючи заперечення позивач зазначає, що надана відповідачем інформація не відповідає у повній мірі дійсним обставинам справи. Відповідачем здійснено перерахунок пенсії на виконання рішення суду, однак пенсія продовжується виплачуватися в меншому розмірі ніж 19462,50 грн.

Розглянувши звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, суд зазначає наступне.

Статтею 129-1 Конституції України визначено, що судове рішення є обов`язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.

Частиною другою статті 14 КАС України встановлено, що судові рішення, що набрали законної сили, є обов`язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об`єднаннями на всій території України.

Нормами частини третьої зазначеної статті передбачено, що невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.

Статтею 370 КАС України встановлено, що судове рішення, яке набрало законної сили, є обов`язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.

Відповідно до частини 1 статті 382 КАС України суд, який розглянув адміністративну справу як суд першої інстанції і ухвалив судове рішення, за письмовою заявою особи, на користь якої ухвалено судове рішення і яка не є суб`єктом владних повноважень, або за власною ініціативою може зобов`язати суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

В адміністративних справах з приводу обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту та пільг за письмовою заявою заявника суд зобов`язує суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати звіт про виконання судового рішення.

У рішенні від 30 червня 2009 року № 16-рп/2009 Конституційний Суд України зазначив, що метою судового контролю є своєчасне забезпечення захисту та охорони прав і свобод людини і громадянина, та наголосив, що виконання всіма суб`єктами правовідносин приписів, викладених у рішеннях суду, які набрали законної сили, утверджує авторитет держави як правової (абз. 1 п. п. 3.2 п. 3, абз. 2 п. 4 мотивувальної частини).

У рішенні Європейського суду з прав людини від 19 березня 1997 року у справі Горнсбі проти Греції суд підкреслив, що виконання рішення, ухваленого будь-яким судом, має розцінюватись як невід`ємна частина судового розгляду. Здійснення права на звернення до суду з позовом стосовно його прав та обов`язків цивільного характеру було б ілюзорним, якби внутрішня правова система допускала, щоб остаточне судове рішення, яке має обов`язкову силу, не виконувалося б на шкоду однієї зі сторін (п. 40).

Отже, обов`язковість виконання судового рішення є важливою складовою права особи на справедливий суд, що гарантоване ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, та однією з основних засад судочинства, визначених ст. 6 цієї Конвенції, ст. 129-1 Конституції України, ст. ст. 14, 370 КАС України.

В адміністративному судочинстві обов`язковість виконання судового рішення має особливо важливе значення, оскільки, виходячи із завдань адміністративного судочинства щодо ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень, судовий захист може вважатися ефективним лише за умови своєчасного та належного виконання судового рішення, зазвичай, боржником в якому є держава в особі її компетентних органів, а тому адміністративні суди, які, здійснюючи судовий контроль та застосовуючи інші пов`язані процесуальні засоби, повинні максимально сприяти реалізації конституційної засади обов`язковості судового рішення.

Зазначені висновки суду узгоджуються із позицією Верховного Суду, викладеною в постанові від 1 лютого 2022 року у справі № 420/177/20 та ухвалах від 26 січня 2021 року у справі № 611/26/17, від 7 лютого 2022 року у справі № 200/3958/19-а.

З аналізу зазначених норм законодавства вбачається, що КАС України регламентовано право суду застосовувати інститут судового контролю шляхом зобов`язання відповідача подати звіт про виконання рішення суду. Для застосування наведеного процесуального заходу мають бути наявні відповідні правові умови.

Законодавець фактично наділив суд повноваженнями контролю за виконанням того, що для суб`єкта владних повноважень передбачив у своєму рішенні адміністративний суд.

Правовою підставою для зобов`язання відповідача подати звіт про виконання судового рішення є наявність об`єктивних підтверджених належними і допустимими доказами підстав вважати, що за відсутності такого заходу судового контролю рішення суду залишиться невиконаним або для його виконання доведеться докласти значних зусиль. При цьому суд, встановлюючи строк для подання звіту, повинен враховувати особливості покладених обов`язків згідно із судовим рішенням та можливості суб`єкта владних повноважень їх виконати.

Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 09.05.2025, зокрема, зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 у відповідності до частини другої статті 42 Закону України № 1058-ІV Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування шляхом послідовного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався для обчислення пенсії позивача, в розмірі 7763,17 грн. з 01.10.2024 року на коефіцієнт збільшення у 2021 році - 1,11, у 2022 - 1,14, у 2023 році - 1,197, у 2024 році - 1,0796, з 01.03.2025 року на коефіцієнт збільшення у розмірі 1,115 та у зв`язку з цим провести виплату недоотриманих сум пенсії із врахуванням раніше виплачених сум; зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області перерахувати та виплатити ОСОБА_1 пенсію з 01.03.2025 відповідно до ст.8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» та абз. 3 ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», у розмірі 80 відсотків його заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до статті 40 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» застосовуючи показник середньої заробітної плати в Україні за 2017-2019 роки у розмірі 7763,17 гривень, з якої обчислюється пенсія, з урахуванням виплачених сум.

У звіті відповідач зазначає, що з 01.10.2024 проведено перерахунок пенсії із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у 2021 році - 1,11, у 2022 - 1,14, у 2023 році - 1,197, у 2024 році - 1,0796. Таким чином новий розмір пенсії з 01.10.2024 становить 23610,00 грн.

З 01.03.2025 проведено перерахунок пенсії із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у 2025 році 1,115. Загальний розмір нарахованої пенсії ОСОБА_1 з 01.03.2025 становить 23 610,00 грн. Відповідно до Закону України від 03.12.2025 № 4695-ІХ «Про Державний бюджет України на 2026 рік» встановлено у 2026 році прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність: з 1 січня - 2595 грн, таким чином розмір пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2026 становить 25950,00 грн.

Після перерахунку за рішенням суду пенсія в новому розмірі з 01.10.2024 складає 23 610,00 грн. виплачується наступним чином: 1) Щомісячна сума виплати 20 910,64 грн. (з якої 5227,66 грн. аліменти) (розмір пенсії визначений з урахуванням положень нормативно-правових актів до перерахунку за рішенням суду) здійснюється шляхом включення до сформованої відомості на виплату пенсій з подальшим зарахуванням на поточний рахунок, відкритий в банківській установі АТ «Ощадбанк»; 2) Щомісячна сума різниці між розміром пенсії перерахованої на виконання судового рішення та розміром, визначеним Головним управлінням до перерахунку (перерахована пенсія за рішенням суду) 2 699,36 грн. (23 610,00 грн 20 910,64 грн.) (з урахуванням аліментів) проводиться шляхом включення до додаткової відомості на виплату пенсій з подальшим зарахуванням на поточний рахунок, відкритий в банківській установі АТ «Ощадбанк» в межах бюджетних призначень для здійснення відповідних виплат згідно з Порядком № 821 у відповідному виплатному періоді. Таким чином, розмір пенсії з 01.10.2024 становить 15682,98 грн. (23610,00 грн. (новий розмір пенсії) - 20910,64 грн. (старий розмір пенсії) 5227,66 грн. (розмір аліментів) 2699,36 грн. (різниці між розміром пенсії перерахованої на виконання рішення суду).

Після перерахунку за рішенням суду пенсія з 01.01.2026 в новому розмірі 25950,00 грн. виплачується наступним чином: 1) Щомісячна сума виплати 23505,64 грн. (з якої 5876,41 грн. аліменти) (розмір пенсії визначений з урахуванням положень нормативно-правових актів до перерахунку за рішенням суду) здійснюється шляхом включення до сформованої відомості на виплату пенсій з подальшим зарахуванням на поточний рахунок, відкритий в банківській установі АТ «Ощадбанк»; 2) Щомісячна сума різниці між розміром пенсії перерахованої на виконання судового рішення та розміром, визначеним Головним управлінням до перерахунку (перерахована пенсія за рішенням суду) 2444,36 грн. (з якої 611,09 грн. аліменти) (25950,00 грн. 23505,64 грн.) проводиться шляхом включення до додаткової відомості на виплату пенсій з подальшим зарахуванням на поточний рахунок, відкритий в банківській установі АТ «Ощадбанк» в межах бюджетних призначень для здійснення відповідних виплат згідно з Порядком № 821 у відповідному виплатному періоді.

Таким чином, розмір пенсії з 01.01.2026 становить 17629,23 грн. (25950,00 грн. (новий розмір пенсії) 23505,64 грн. (старий розмір пенсії) 5876,41 грн. (розмір аліментів) 2444,36 грн. (різниці між розміром пенсії перерахованої на виконання рішення суду).

Позивачем підтверджується факт виплати пенсії в розмірі 17629,23 грн. з 01.01.2026, тому твердження позивача про виплату пенсії в меншому розмірі ніж 19462,50 грн. є безпідставними, оскільки визначений відповідачем розмір фактично виплачуваної пенсії відповідає здійсненим утриманням та порядку фінансування.

Крім того, судом встановлено, що після перерахунку та на виконання рішення суду облікована сума заборгованості в сумі 62957,84 грн. (з якої 15739,35 грн. аліменти) за період з 01.10.2024 по 30.04.2026.

Протягом 2026 року Головним управлінням відповідно до Порядку № 821 здійснено виплату заборгованості в межах виділених бюджетних призначень у сумі 16 431,52 грн., а саме: у лютому 2026 року у сумі 8 641,68 грн. (з якої 2 160,37 грн. відрахування по аліментах) та у березні 2026 року у сумі 7 789,84 грн. (з якої 1 947,44 грн. відрахування по аліментах) на поточний рахунок, відкритий в банківській установі АТ «Ощадбанк».

Борг по перерахунку за рішенням суду в сумі 41023,61 грн. (з урахуванням відрахувань з пенсії аліментів в розмірі 10255,93 грн.) за період з 01.10.2024 по 30.04.2026 обліковано в переліку одержувачів виплат, сформованому відповідно до Порядку № 821, та буде виплачений за окремими напрямами бюджету Пенсійного фонду України за джерелами виплати відповідних сум, такі виплати здійснюються пропорційно виділеним бюджетним асигнуванням, але не більше суми, що обліковується в переліку одержувачів.

Щодо виплати заборгованості, нарахованої на виконання рішення суд, суд зазначає, що 17.07.2025 набрав чинності Порядок здійснення з бюджету Пенсійного фонду України видатків на виплату пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці), призначених (перерахованих) на виконання судових рішень, затверджений постановою Кабінету Міністрів України № 821 від 14.07.2025 року (надалі - Порядок № 821).

Цим Порядком визначено механізм здійснення з бюджету Пенсійного фонду України видатків на виплату сум пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці), призначених (перерахованих) на виконання судових рішень, зокрема, за період, що передує даті набрання чинності рішенням суду, за джерелами їх виплати (фінансування).

За правилами пункту 4 Порядку № 821 видатки на виплату нарахованих пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці) за рішеннями суду за минулий час (тобто за період, визначений за рішеннями суду, які набрали законної сили та видані або ухвалені після набрання чинності Законом України "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень", на виконання яких визначено зобов`язання органу Пенсійного фонду України здійснити нарахування/перерахунок/виплату сум пенсії, доплат, надбавок тощо до пенсії, довічного грошового утримання суддям у відставці, за час, що передує даті набрання законної сили такими рішеннями суду) та перерахованих пенсій за такими рішеннями суду здійснюються за окремими напрямами, передбаченими в бюджеті Пенсійного фонду України на таку мету, за джерелами виплати відповідних сум, визначених законодавством.

Відповідно до пунктів 5, 6 Порядку № 821 виплати нарахованих на виконання рішень суду сум пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці) за минулий час проводяться щомісяця одержувачам, яких включено до переліку станом на 1 число місяця, що передує місяцю, в якому здійснюється виплата. На забезпечення таких виплат щомісяця спрямовується частина бюджетних асигнувань відповідно до розпису державного бюджету/помісячного розпису доходів і видатків бюджету Пенсійного фонду України на відповідну мету в межах коштів, передбачених бюджетом Пенсійного фонду України на відповідний рік.

Видатки на виплату перерахованих пенсій за рішенням суду здійснюються в межах бюджетних асигнувань відповідно до розпису державного бюджету/помісячного розпису доходів і видатків бюджету Пенсійного фонду України на відповідну мету, які передбачені бюджетом Пенсійного фонду України на відповідний рік, одержувачам, яких включено до переліку станом на 1 число місяця, що передує місяцю, в якому здійснюється виплата.

Згідно пункту 7 Порядку № 821 для забезпечення виплат за рішеннями суду, передбачених пунктами 5 і 6 цього Порядку, виплата пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці) проводиться в сумі, що визначається пропорційно виділеним на зазначені цілі бюджетним асигнуванням відповідно до розпису державного бюджету/помісячного розпису доходів і видатків бюджету Пенсійного фонду України, які передбачені бюджетом Пенсійного фонду України на відповідний рік, але не більшій від належної до виплати суми, що обліковується в переліку.

Пунктом 8 Порядку № 821 встановлено, що невиплачені протягом поточного бюджетного періоду суми нарахованих на виконання рішень суду сум пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці) за минулий час і перерахованих пенсій за рішенням суду виплачуються в наступному бюджетному періоді в межах встановлених бюджетних асигнувань у порядку, передбаченому пунктами 5-7 цього Порядку.

За матеріалами справи судом встановлено, шо Головним управлінням з 01.10.2024 проведено перерахунок пенсії із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у 2021 році - 1,11, у 2022 - 1,14, у 2023 році - 1,197, у 2024 році - 1,0796. Таким чином новий розмір пенсії з 01.10.2024 становить 23610,00 грн.

З 01.03.2025 проведено перерахунок пенсії із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у 2025 році 1,115. Загальний розмір нарахованої пенсії ОСОБА_1 з 01.03.2025 становить 23 610,00 грн. Відповідно до Закону України від 03.12.2025 № 4695-ІХ «Про Державний бюджет України на 2026 рік» встановлено у 2026 році прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність: з 1 січня - 2595 грн, таким чином розмір пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2026 становить 25950,00 грн

Після перерахунку та на виконання рішення суду облікована сума заборгованості в сумі 62957,84 грн. (з якої 15739,35 грн. аліменти) за період з 01.10.2024 по 30.04.2026.

Протягом 2026 року Головним управлінням відповідно до Порядку № 821 здійснено виплату заборгованості в межах виділених бюджетних призначень у сумі 16 431,52 грн., а саме: у лютому 2026 року у сумі 8 641,68 грн. (з якої 2 160,37 грн. відрахування по аліментах) та у березні 2026 року у сумі 7 789,84 грн. (з якої 1 947,44 грн. відрахування по аліментах) на поточний рахунок, відкритий в банківській установі АТ «Ощадбанк».

Борг по перерахунку за рішенням суду в сумі 41023,61 грн. (з урахуванням відрахувань з пенсії аліментів в розмірі 10255,93 грн.) за період з 01.10.2024 по 30.04.2026 обліковано в переліку одержувачів виплат, сформованому відповідно до Порядку № 821, та буде виплачений за окремими напрямами бюджету Пенсійного фонду України за джерелами виплати відповідних сум, такі виплати здійснюються пропорційно виділеним бюджетним асигнуванням, але не більше суми, що обліковується в переліку одержувачів.

Тобто, рішення суду знаходиться на опрацюванні та буде виконано відповідно до Порядку № 821.

Разом з тим, відсутність коштів для фінансування не є обставиною, яка свідчить про наявність підстав для висновку про неможливість виконання судового рішення, що відповідно до статті 381 КАС України було б підставою для встановлення судового контролю за виконанням судового рішення, адже виплата нарахованих сум буде здійснена відповідачем після надходження відповідних сум із державного бюджету.

Суд враховує, що судовий контроль - це спеціальний вид провадження в адміністративному судочинстві, відмінний від позовного, що має спеціальну мету та полягає у перевірці обставин, що перешкоджають виконанню рішенню суду та відновленню порушених прав особи-позивача, а не у вирішенні нового публічно-правового спору.

Суд зазначає, що причиною невиплати заборгованості з пенсії, перерахованої на виконання рішення у цій справі, є відсутність бюджетних асигнувань у відповідача та встановлений постановою Кабінету Міністрів України № 821 від 14.07.2025 механізм здійснення з бюджету Пенсійного фонду України видатків на виплату сум пенсій, призначених (перерахованих) на виконання судових рішень, зокрема, за період, що передує даті набрання чинності рішенням суду, за джерелами їх виплати (фінансування).

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що відповідачем доведено наявність обставин, які ускладнюють виконання судового рішення повністю, крім того, повне його виконання залежить від настання обставин, які перебувають поза межами повноважень відповідача.

Аналогічного висновку дійшов Перший апеляційний адміністративний суд в постанові від 25.03.2026 у справі № 360/816/25

Враховуючи те, що причиною, яка ускладнює виконання рішення суду, є неналежне фінансування, суд вважає безпідставними аргументи заявника, наведені в заяві, про наявність правових підстав для встановлення нового строку для подання звіту на виконання судового рішення. Доказів невірного проведення виплати пенсії суду не надано.

У відповідності до вимог положення ч. 1 ст. 382-3 КАС України за наслідками розгляду звіту суб`єкта владних повноважень суд постановляє ухвалу про прийняття або відмову у прийнятті звіту, яку може бути оскаржено в апеляційному порядку за правилами частини п`ятої статті 382-1 цього Кодексу.

З урахуванням викладеного, суд дійшов висновку про відсутність правових підстав для встановлення нового строку для подання звіту на виконання судового рішення та прийняття звіту про виконання судового рішення, що поданий відповідачем.

Керуючись ст. 294-296, 382-3 КАС України, суд

УХВАЛИВ:

Прийняти звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 30.06.2025 по справі № 200/2278/25.

Ухвала набирає законної сили у строк та у порядку, що визначені статтями 256, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, і може бути оскаржена до Першого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги безпосередньо до суду апеляційної інстанції протягом п`ятнадцяти днів з дня складання повного тексту ухвали.

Суддя О.С. Духневич