Постанова № 13575928, 20.01.2011, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
20.01.2011
Номер справи
16416/10/2070
Номер документу
13575928
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

20 січня 2011 р. № 2-а- 16416/10/2070

Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Котеньова О.Г.,

при секретарі судового засідання Бондаренко Ю.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні м. Харкові адміністративну справу за позовом Фонду загальнообовязкового державного соціального страхування України на випадок безробіття в особі Харківського районного центру зайнятості до ОСОБА_1 про повернення незаконно отриманої допомоги, -

В С Т А Н О В И В:

Позивач, Фонд загальнообовязкового державного соціального страхування України на випадок безробіття в особі Харківського районного центру зайнятості, звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовною заявою, в якій просить суд стягнути в примусовому порядку з ОСОБА_1 незаконно отриману допомогу по безробіттю в розмірі 4684,07 грн.

В судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги у повному обсязі та просив суд задовольнити їх у повному обсязі.

Відповідач в судовому засіданні адміністративний позов визнала у повному обсязі, проти задоволення позовних вимог не заперечувала.

Дослідивши матеріали справи, вислухавши пояснення представників позивача та відповідача, враховуючи визнання відповідачем позову, суд вважає за необхідне позов задовольнити в повному обсязі, виходячи з таких підстав.

17.11.2009 року ОСОБА_1 звернулась за сприянням у працевлаштуванні до Харківського районного центру зайнятості з заявою про вирішення питання щодо працевлаштування відповідача та надання статусу безробітного, де була зареєстрована як шукаюча роботу з відкриттям персональної картки №201000309111700003.

Відповідно до положень ст. 22 Закону України "Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" від 02 березня 2000 року № 1533-ІІІ (далі - Закон № 1533-ІІІ), застраховані особи, визнані у встановленому порядку безробітними, які протягом 12 місяців, що передували початку безробіття, працювали на умовах повного або неповного робочого дня (тижня) не менше 26 календарних тижнів та сплачували страхові внески, мають право на допомогу по безробіттю залежно від страхового стажу. Допомога по безробіттю виплачується з 8 дня після реєстрації застрахованої особи в установленому порядку в державній службі зайнятості. Загальна тривалість виплати допомоги по безробіттю не може перевищувати 360 календарних днів протягом двох років.

Згідно зі ст. 23 зазначеного закону допомога по безробіттю виплачується залежно від тривалості безробіття у відсотках до визначеного розміру: перші 90 календарних днів - 100 відсотків; протягом наступних 90 календарних днів - 80 відсотків; у подальшому - 70 відсотків.

Згідно поданої заяви, відповідачу наказом від 24.11.2009 року було надано статус безробітного як застрахованій особі залежно від страхового стажу відповідно до п.п. 1,3,4 ст. 22 та п. 1 ст. 23 Закону України "Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття", п.п. 2.1 Порядку надання допомоги по безробіттю у тому числі, одноразової її виплати для організації безробітними підприємницької діяльності та було розпочато нарахування та виплата допомоги по безробіттю, що підтверджується Витягом із наказів про прийняття рішень щодо відповідача.

17.11.2009 р. ОСОБА_1 було направлено на працевлаштування на ТОВ «Сонячне». ТОВ "Сонячне" було надано відповідь про працевлаштування гр. ОСОБА_1 за умови стажування особи на 2,82 місяці з оплатою за рахунок Харківського РЦЗ. Виходячи з цього ОСОБА_1 було видане направлення на навчання № 26-С/1001 від 12.01.2010 р. на ТОВ "Сонячне" та укладено договір №201010011200008 районного центру зайнятості з безробітним щодо його професійного навчання від 12.01.2010 р.

Наказом від 15.01.2010 р. № НТ100115 гр. ОСОБА_1 припинено виплату допомоги по безробіттю У зв'язку з проходженням безробітним професійної підготовки, перепідготовки та підвищення кваліфікації за направленням ДСЗ відповідно до пп. "4" п. 1 ст. 31 Закону № 1533-ІІІ з 12.01.2010 р. Цим же наказом гр. ОСОБА_1 призначено матеріальну допомогу у період Професійного навчання у зв'язку із зарахуванням на навчання відповідно до п. 1 ст. 27 Закону № 1533-ІІІ та п. 5 "Порядку надання матеріальної допомоги у період професійної підготовки, перепідготовки або підвищення кваліфікації безробітного", затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України № 308 від 20.11.2000 з 12.01.2010 р. по 09.04.2010 р. та розпочато її виплату з 12.01.2010 р.

Наказом від 12.04.2010 р. № НТ100412 гр. ОСОБА_1 припинено виплату матеріальної допомоги у період професійного навчання у зв'язку з закінченням навчання з 10.04.2010 р. та поновлено виплату допомоги по безробіттю з 10.04.2010 р.

Наказом від 28.05.2010 р. № НТ100528 гр. ОСОБА_1 припинено виплату допомоги по безробіттю у зв'язку з працевлаштуванням безробітної відповідно до пп. "1" п. 1 ст. 31 Закону № 1533-ІІІ з 27.05.2010 р. та знято гр. ОСОБА_1 з обліку відповідно до п. 20 "Порядку реєстрації, перереєстрації та ведення обліку громадян, які шукають роботу і безробітних" затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 219 від 14.02.2007 у зв'язку з працевлаштуванням безробітної за договором центру зайнятості з ПОУ щодо надання дотації на створення додаткових робочих місць для працевлаштування безробітних 27.05.2010 року.

Судом з наданої позивачем копії довідки ДНЗ "Харківське вище професійне механіко-технологічне училище" від 19.10.2010 р. №762 вбачається, що ОСОБА_1 навчається в ХВ МТУ з 01.09.2009 р. та отримує стипендію, як учениця денної форми навчання.

Згідно зі статтею 2 Закону України "Про зайнятість населення" від 01 березня 1991 року № 803-ХІІ безробітними визнаються працездатні громадяни працездатного віку, які через відсутність роботи не мають заробітку або інших передбачених законодавством доходів і зареєстровані у державній службі зайнятості як такі, що шукають роботу, готові та здатні приступити до підходящої роботи. Безробітними визнаються також інваліди, які не досягли пенсійного віку, не працюють та зареєстровані як такі, що шукають роботу.

Частиною 3 ст. 1 Закону України "Про зайнятість населення" встановлено, що в Україні до зайнятого населення належать громадяни, що проживають на території держави на законних підставах, та зокрема ті громадяни, які самостійно забезпечують себе роботою, включаючи підприємців, осіб, зайнятих індивідуальною трудовою діяльністю, творчою діяльністю, члени кооперативів, фермери та члени їх сімей, що беруть участь у виробництві, а також члени особистих селянських господарств, діяльність яких здійснюється відповідно доЗакону України "Про особисте селянське господарство".

Виходячи з аналізу зазначених норм та встановлених обставин справи, суд приходить до висновку, що ОСОБА_1 в період з 24.11.2009 року по 26.05.2010 року відносилася до зайнятого населення та не мала підстав набути статус безробітного.

З розрахунку коштів, які підлягають поверненню, виплачених безробітній ОСОБА_3 за період з 24.11.2009 року по 26.05.2010 року, вбачається, що відповідачу за вказаний період була нарахована та виплачена допомога по безробіттю в сумі 4684,07 грн.

Згідно Акту перевірки даних, які є підставою для надання статусу безробітного та виплати матеріального забезпечення відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" №108-10 від 01.11.2010 року встановлено, що безробітна ОСОБА_1 не повідомила центр зайнятості про те, що вона навчалась в ДНЗ "Харківське вище професійне механіко-технологічне училище" 24.11.2009 року по 26.05.2010 року та отримувала стипендію.

Наказом від 02.11.2010 р. № НТ101102 затверджено рішення повернути кошти виплачені гр. ОСОБА_1 у встановленому порядку відповідно до п. 6.14 Порядку з 24.11.2009 р. по 26.05.2010 р.

02.11.2010 року відповідачу був направлений лист-претензія № 1326/01 про вирішення питання повернення коштів, отриманих незаконним шляхом, як матеріального забезпечення на випадок безробіття.

Пунктом 2 ст. 36 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" передбачено, що застраховані особи, зареєстровані в установленому порядку як безробітні, зобов'язані своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їм забезпечення та надання соціальних послуг.

Відповідно до абз.1 ч.3 ст. 36 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг застрахованій особі внаслідок умисного невиконання нею своїх обов'язків та зловживання ними стягується з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення та надання соціальних послуг.

Відповідно до п. 6 Порядку розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття", затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 357 від 20 березня 2006 року (далі Порядок), у разі встановлення центрами зайнятості відповідно до цього Порядку належності безробітної особи до категорії зайнятих така особа знімається з обліку як безробітна в установленому законодавством порядку та повертає суму незаконно отриманого матеріального забезпечення і вартості наданих соціальних послуг з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати матеріального забезпечення та надання соціальних послуг. Якщо відомості про доходи особи, на підставі яких призначено матеріальне забезпечення, є недостовірними з вини роботодавця, центри зайнятості проводять перерахунок страхових виплат з дня їх призначення. Суми незаконно виплачених коштів відшкодовуються роботодавцем. Виплата коштів, недоотриманих особою внаслідок заниження суми страхових виплат, здійснюється за рахунок коштів Фонду. Якщо відомості про доходи є недостовірними з вини особи, центри зайнятості припиняють відповідні виплати, а суми здійснених з дня призначення виплат стягуються з такої особи відповідно до пункту 7 цього Порядку.

Відповідно до п. 7 Порядку Рішення про повернення коштів особою та відшкодування коштів роботодавцем приймається директором центру зайнятості і оформляється наказом. Протягом двох робочих днів після прийняття рішення про відшкодування коштів роботодавцем центр зайнятості надсилає роботодавцю повідомлення про необхідність відшкодування незаконно виплачених особі коштів протягом 10 календарних днів після отримання повідомлення. Повернення коштів особою здійснюється протягом 10 робочих днів після її ознайомлення під особистий підпис з прийнятим рішенням про повернення коштів. У разі відмови особи повернути кошти або відмови роботодавця відшкодувати кошти, а також у разі неповернення (невідшкодування) їх у встановлений строк стягнення таких коштів здійснюється у судовому порядку відповідно до законодавства.

Таким чином, із врахуванням вищевикладених обставин, суд вважає, що позовні вимоги обґрунтовані та з ОСОБА_1 підлягає стягненню на користь Фонду загальнообовязкового державного соціального страхування України на випадок безробіття в особі Харківського районного центру зайнятості незаконно отримана допомога по безробіттю в сумі 4649,17 грн.

Згідно з ч. 1 ст. 136 Кодексу адміністративного судочинства України відповідач може визнати адміністративний позов протягом всього часу судового розгляду.

Згідно з ч. 3 ст. 112 Кодексу адміністративного судочинства України у разі повного визнання відповідачем адміністративного позову і прийняття цього судом приймається постанова суду про задоволення адміністративного позову.

Розглянувши матеріали справи, суд дійшов висновку, що визнання суми заборгованості відповідачем не суперечить законодавству та не порушує чиї-небудь права, свободи або інтереси, у звязку з чим заява про визнання позову приймається окружним адміністративним судом.

Відповідно із вимогами ч. 4 ст. 94 КАС України, судові витрати з відповідача не стягуються.

На підставі викладеного керуючись ст.ст. 9, 71, 94, 159, 160-163, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов Фонду загальнообовязкового державного соціального страхування України на випадок безробіття в особі Харківського районного центру зайнятості до ОСОБА_1 про повернення незаконно отриманої допомоги - задовольнити в повному обсязі.

Стягнути з ОСОБА_1 (62458, АДРЕСА_1 код НОМЕР_1) на користь Фонду загальнообовязкового державного соціального страхування України на випадок безробіття в особі Харківського районного центру зайнятості (61068, м. Харків, вул. Броненосця Потьомкіна, 1-а, код ЄДРПОУ 22683407) незаконно отриману матеріальну допомогу по безробіттю та матеріальну допомогу у період професійного навчання в сумі 4684,07 грн. (чотири тисячі шістсот вісімдесят чотири гривні сім копійок).

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанова в повному обсязі виготовлена 27 січня 2011 року.

Суддя Котеньов О.Г.