Постанова № 13572060, 12.08.2010, Івано-Франківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
12.08.2010
Номер справи
2а-1041/09/0970
Номер документу
13572060
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 серпня 2010 року Справа № 2а-1041/09/0970

м.Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд в складі:

головуючого судді Лучко О.О.,

при секретарі Круглій О.М.,

за участю сторін:

представника позивача: Василик І.С.,

представника відповідача: не з»явився,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом: ДПІ в м. Чернівці до ДП «Івано-Франківський військовий ліспромкомбінат» в особі Чернівецького військового лісгоспу про стягнення податкового боргу за рахунок активів боржника,-

ВСТАНОВИВ:

03 квітня 2009 року ДПІ в м. Чернівці звернулася з адміністративним позовом до Чернівецького військового лісгоспу ДП «Івано-Франківський лісокомбінат» про стягнення податкового боргу за рахунок його активів в сумі 1675781,03грн.

09 червня 2009 року провадження у справі було зупинено до набрання законної сили судовим рішенням по адміністративній справі №6/84, а 22 червня 2010 року провадження у справі було відновлено.

02 серпня 2010 року представник позивача подав заяву про уточнення позовних вимог та просив стягнути заборгованість у сумі 1978021,47 грн., яка виникла у звязку з несплатою податку на додану вартість, частини чистого прибутку, що підлягає сплаті до державного бюджету, збору за спеціальне користування лісовими ресурсами, податку з власників транспортних засобів і податку з доходів найманих працівників, в тому числі штрафних санкцій та пені.

Представник позивача в судовому засіданні позов підтримав з мотивів, викладених в позовній заяві. Крім того, пояснив, що податковий борг є узгодженим, в добровільному порядку відповідачем не сплачений, а тому підлягає стягненню в повному обсязі.

Представник відповідача в судове засідання, призначене на 03.08.2010 року не з»явився, про причини своєї неявки суд не повідомив, заяв про розгляд справи за його відсутності на адресу суду не надходило. В судове засідання, призначене на 12.08.2010 року, представник відповідача повторно не з»явився, подав клопотання про відкладення розгляду справи у зв»язку з відрядженням повноважного представника до Вищого адміністративного суду України, яке судом не взято до уваги, оскільки до клопотання не додано документ на підтвердження поважної причини неприбуття представника, а саме: повістки про виклик у судове засідання ВАС України або посвідчення про відрядження. Вказане розцінюється судом як намагання представника відповідача затягнути розгляд справи.

Відповідно до ч.2 ст.128 КАС України неприбуття в судове засідання без поважних причин представника сторони або третьої особи, які прибули в судове засідання, або неповідомлення ним про причини неприбуття не є перешкодою для розгляду справи.

Відповідно до ч.4 ст.128 КАС України у разі неприбуття відповідача - суб'єкта владних повноважень, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, без поважних причин або без повідомлення ним про причини неприбуття розгляд справи не відкладається і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів. Ці ж наслідки застосовуються у разі повторного неприбуття за таких самих умов відповідача, який не є суб'єктом владних повноважень.

За таких обставин суд не вбачає підстав для відкладення розгляду справи.

Розглянувши позовну заяву, заперечення проти позову, заслухавши пояснення представника позивача, оцінивши та дослідивши подані докази, суд вважає, що позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено , що Державне підприємство «Івано-Франківський лісокомбінат» створене Міністерством оборони України, є юридичною особою державної форми власності. Чернівецький військовий лісгосп відповідно до Положення є відокремленим структурним підрозділом Державного підприємства «Івано-Франківський лісокомбінат», зареєстрований у ДПІ м. Чернівці як платник податків та відповідно до Закону України “Про систему оподаткування” зобовязаний подавати податкові декларації по податках і зборах і сплачувати їх.

22.10.2008 року було внесено зміни до свідоцтва про державну реєстрацію державного підприємства «Івано-Франківський лісопромисловий комбінат Міністерства оборони України» у звязку із зміною найменування юридичної особи на державне підприємство «Івано-Франківський військовий ліспромкомбінат».

Станом на 21.06.2010 року заборгованість відповідача по сплаті податків та зборів складає 1 978 021,47 грн., в тому числі: 50968,22грн. частини чистого прибутку, 97939,17грн. податку з юридичних осіб-власників транспортних засобів, 21585,35 грн. збору за спеціальне користування лісовими ресурсами, 1783926,62 грн. податку на додану вартість, 23601,87 грн. податку з доходів найманих працівників, які підтверджуються розрахунками заборгованості та довідкою про наявність заборгованості, поданими деклараціями, судовими рішеннями та іншими матеріалами справи. Дана сума заборгованості є узгодженою та не сплаченою.

Згідно ч.1 ст.67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Законом України “Про систему оподаткування” визначені види податків і зборів (обовязкових платежів), що справляються на території України.

Згідно п.2 ч.1 ст.9 Закону України «Про систему оподаткування» платники податків зобовязані подавати до державних податкових органів відповідно до законів декларації, повязані з обчисленням і сплатою податків.

Згідно п.3 ч.1 ст.9 Закону України “Про систему оподаткування” платники податків і зборів (обовязкових платежів) зобовязані сплачувати належні суми податків і зборів (обовязкових платежів) у встановлені законом терміни. Обов»язок юридичної особи щодо сплати податків і зборів (обов»язкових платежів) припиняється із сплатою податку, збору (обов»язкового платежу) або його скасуванням або списанням податкової заборгованості.

Відповідно до п.1 ч.1 ст.11 Закону України “Про державну податкову службу в Україні” органи державної податкової служби у випадках, в межах компетенції та у порядку, встановлених законами України, мають право здійснювати документальні невиїзні перевірки (на підставі поданих податкових декларацій, звітів та інших документів, пов'язаних з нарахуванням і сплатою податків та зборів (обов'язкових платежів) незалежно від способу їх подачі, а також планові та позапланові виїзні перевірки своєчасності, достовірності, повноти нарахування і сплати податків та зборів (обов'язкових платежів), додержання валютного законодавства юридичними особами, їх філіями, відділеннями, іншими відокремленими підрозділами, що не мають статусу юридичної особи, а також фізичними особами, які мають статус суб'єктів підприємницької діяльності чи не мають такого статусу, на яких згідно із законами України покладено обов'язок утримувати та/або сплачувати податки і збори (обов'язкові платежі), крім Національного банку України та його установ.

З матеріалів справи вбачається, що проведеними податковим органом перевірками встановлено порушення відповідачем строків сплати самостійно задекларованих податкових зобов”язань по зазначених вище податках і зборах. За вказані порушення до відповідача застосовано штрафні санкції та пеню.

Щодо стягнення податкового боргу по податку на додану вартість, то суд погоджується з висновками податкового органу та зазначає наступне.

Чернівецький військовий лісгосп є платником податку на додану вартість і з урахуванням поданих представником позивача уточнених позовних вимог станом на 21.06.2010 року допустив податкову заборгованість в сумі 1783926,86 грн., в тому числі: 1580648,87 грн. недоїмки та 203277,99 грн. пені. Заборгованість виникла на підставі самостійно задекларованих і несплачених податкових зобов»язань за листопад-грудень 2006 року, січень, вересень-грудень 2007 року, січень-грудень 2008 року, уточнюючих розрахунків податкових зобовязань з податку на додану вартість за лютий, березень, квітень, травень 2008 року та самостійно нарахованих платником штрафних санкцій згідно уточнюючих документів №162615 та №162702 від 05.11.2009 року, а також згідно рішень і договорів про розстрочення податкових зобов»язань, а саме: №15 від 30.03.07р., №20 від 27.04.07р., №31 від 30.05.07р., №33 від 27.06.07р., №35 від 30.07.07р.,№45 від 30.08.07р.,№47 від 28.09.07р.

Крім того, рішенням Львівського апеляційного адміністративного суду від 13.04.2010 року апеляційну скаргу ДПІ у м. Чернівці задоволено, постанову господарського суду Чернівецької області від 10.12.08р. у справі №9/139 скасовано і прийнято нову постанову, якою у задоволенні позову ДП «Івано-Франківський лісопромисловий комбінат» в інтересах структурного підрозділу «Чернівецький військовий лісгосп» до ДПІ у м. Чернівці про скасування податкових повідомлень-рішень про зобовязання сплатити штрафні санкції за несвоєчасну сплату зобовязань по податку на додану вартість від 09.12.2005 року №0005241500/2, №0005251500/2, №0005261500/2 відмовлено. Рішення суду набрало законної сили з моменту проголошення - 13.04.2010р.(а.с.204).

Рішенням Львівського апеляційного адміністративного суду від 09.02.2010 року апеляційну скаргу ДП «Івано-Франківський лісопромисловий комбінат» залишено без задоволення, постанову господарського суду Чернівецької області від 26.02.09р. у справі №3/120 про скасування податкового повідомлення-рішення від 10.04.2006 року №001418230/2 про застосування штрафу в розмірі 71023,66 грн. за несвоєчасну сплату податку на додану вартість - без змін.(а.с.206).

Таким чином, загальна заборгованість в сумі 1580648,87 грн. та пеня в сумі 203277,99 грн. підлягає стягненню в повному обсязі.

Одночасно відповідачем допущено 50968,22 грн. недоїмки частини чистого прибутку згідно самостійно поданих розрахунків за 1 квартал 2008 року, півріччя 2008 року, 3 квартал 2008 року та 2008 рік. Станом на 05.03.2009 року недоїмка становила 43607,98 грн., яка відповідачем була сплачена та переплата становила 2094,45 грн. Однак, 27.05.2010 року рішення Чернівецького окружного адміністративного суду від 22.10.2009 р. по справі №2а-1211/09 за позовом ДП «Івано-Франківський лісопромисловий комбінат» в інтересах «Чернівецького військогового лісгоспу» до ДПІ в м. Чернівці про скасування податкового повідомлення-рішення від 07.08.2009 року №3278620115/02 на суму 53062,67 грн., яким позивачу в задоволенні позову відмовлено, набрало законної сили, оскільки ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 27.05.2010 року залишено без змін.

Таким чином, загальна заборгованість по сплаті частини чистого прибутку, що підлягає сплаті до державного бюджету, становить 50968,22 грн.(53062,672094,45).

Суд погоджується з висновками податкового органу щодо стягнення податкового боргу по збору за спеціальне користування лісовими ресурсами, виходячи з наступного.

Матеріали справи свідчать, що відповідач являється платником збору за спеціальне користування лісовими ресурсами державного значення, зокрема: збору за деревину від рубок головного користування та збору за додаткове надання відстрочки на вивезення деревини. Так, згідно самостійно поданого відповідачем розрахунку, а отже узгодженого податкового зобов»язання, недоїмка станом на 05.03.2009 року становила 90 380 грн., яка відповідачем була сплачена. Крім того, 08.09.2009 року набрало законної сили рішення господарського суду Чернівецької області від 11.11.2008 року у справі №6/125 за позовом ДП «Івано-Франківського лісопромислового комбінату» до ДПІ в м. Чернівці про скасування податкових повідомлень-рішень від 13.03.08. № 3270561501/0 та №327055151/0 на загальну суму 23 421,20 грн., яким в задоволенні позову відмовлено та яке ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 08.09.2009 року залишено без змін.

Таким чином, відповідачем, в порушення пункту 7 Порядку справляння збору за спеціальне використання лісових ресурсів заборгованість по даному збору на суму 21585,35 грн. не сплачена і підлягає стягненню.

Щодо податкового боргу по податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, то суд частково погоджується з висновками податкового органу, з огляду на наступне.

З матеріалів справи вбачається, що відповідач являється платником податку з власників транспортних засобів, оскільки має у власності (на праві повного господарського відання, оперативного управління) транспортні засоби. Згідно поданого розрахунку суми податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів на 2008 рік Чернівецьким військовим лісгоспом задекларовано до сплати щоквартально 2074,37 грн. податку та на 2009 рік - щоквартально 2491,50 грн. Крім того, за наслідками проведеної документальної невиїзної перевірки винесено податкове повідомлення-рішення №000323173/0 від 08.04.2008 року, яким визначено штрафну санкцію в розмірі 218,47 грн. по податку з власників транспортних засобів. Враховуючи часткову сплату даного податку сума заборгованості складає 16450,06 грн., в т.ч. 490,48 грн. пені.

Стосовно заборгованості в розмірі 49114,58 грн., яка виникла станом на 01.01.2007 року, то рішення господарського суду Івано-Франківської області від 03.11.2006 року у справі №А-2/154 за позовом ДПІ у м.Чернівці до ДП «Івано-Франківського лісопромислового комбінату» про стягнення податкового боргу на загальну суму 80651,30 грн., в т.ч. 49114,58 грн. основної заборгованості по податку з власників транспортних засобів та 31536,72 грн. пені, яким позов задоволено, набрало законної сили та знаходиться на виконанні у державній виконавчій службі. Вказане підтверджується поясненнями представника позивача. А відтак, позовні вимоги в частині стягнення 49114,58 грн. податку з власників транспортних засобів не підлягають до задоволення, а провадження у справі в цій частині підлягає до закриття відповідно до ст.157 КАС України.

Крім того, суд приходить до висновку про часткове задоволення позову в частині стягнення суми заборгованості по податку з доходів найманих працівників, виходячи з наступного.

Так, станом на 05.03.2009 року заборгованість Чернівецького військового лісгоспу становила 355,01 грн. штрафних санкцій по податку з доходів фізичних осіб, нарахованих згідно податкового повідомлення-рішення від 13.03.2008 року №327049151 на суму 355,01 грн., та 1067,12 грн. пені. Крім того, за наслідками поведеної виїзної планової перевірки Чернівецького військового лісгоспу нараховано пеню за несвоєчасну сплату до бюджету податку з доходів фізичних осіб в сумі 19411 грн., що підтверджується зворотнім боком облікової картки даного платника податків. Стосовно стягнення заборгованості в розмірі 2768,74 грн., то вона виникла внаслідок донарахування основного платежу та штрафних санкцій згідно податкового повідомлення-рішення від 21.11.2003 року №0002311700, податкового повідомлення-рішення від 23.11.2004 року №0001301700, податкового повідомлення-рішення від 20.12.2005 року №0002441700, та для стягнення якої минув строк давності (1095 днів) відповідно до ст.15 Закону України «Про порядок погашення платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків та зборів». А тому позов в цій частині не підлягає до задоволення.

Таким чином, загальна сума заборгованості відповідача станом на 21.06.2010 року становить 1893763,62 грн. (1783926,86 (ПДВ) + 50968,22 (частина чистого прибутку) + 21585,35 (збір за спеціальне користування лісовими ресурсами) + 16450,06 (податок з власників транспортних засобів) + 20833,13 (податок з доходів фізичних осіб).

Законом України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”№2181-III від 21.12.2000 року в статті 1 визначено податковий борг (недоїмка) як податкове зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого податкового зобов'язання.

Штрафна санкція (штраф) це плата у фіксованій сумі або у вигляді відсотків від суми податкового зобов'язання (без урахування пені та штрафних санкцій), яка справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним правил оподаткування, визначених відповідними законами.

Відповідно до п.п.17.1.7 п.17.1 ст.17 Закону України “Про порядок погашень зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання протягом граничних строків, визначених цим Законом, такий платник податку зобов'язаний сплатити штраф у таких розмірах: при затримці до 30 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі десяти відсотків погашеної суми податкового боргу; при затримці від 31 до 90 календарних днів включно, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі двадцяти відсотків погашеної суми податкового боргу; при затримці, що є більшою 90 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі п'ятдесяти відсотків погашеної суми податкового боргу.

Платник податків сплачує один із зазначених у цьому підпункті штрафів відповідно до загального строку затримки незалежно від того, чи були застосовані штрафи, визначені у підпунктах 17.1.1- 17.1.6 цього пункту, чи ні.

У разі коли платник податків здійснює продаж (відчуження) товарів (продукції) або здійснює грошові виплати без попереднього нарахування та сплати податку, збору (обов'язкового платежу), якщо відповідно до законодавства таке нарахування та сплата є обов'язковою передумовою такого продажу (відчуження) або виплати, такий платник податків сплачує штраф у подвійному розмірі від суми зобов'язання з такого податку, збору (обов'язкового платежу) (п.п.17.1.9 п.17.1 ст.17 цього Закону).

Сплата (стягнення) штрафних санкцій, передбачених цією статтею, прирівнюється до сплати (стягнення) податку та оскарження їх сум (п.17.3 ст.17 даного Закону).

Відповідно до п.п.16.4.1. п.16.4 ст.16 згаданого Закону на суму податкового боргу (включаючи суму штрафних санкцій за їх наявності) нараховується пеня із розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на день виникнення такого податкового боргу або на день його (його частини) погашення, залежно від того, яка з величин таких ставок є більшою, за кожний календарний день прострочення у його сплаті.

Згідно із п.5.1 ст.5 вказаного Закону податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації.

Відповідно до п.п.5.2.1 п.5.2 ст.5 Закону України “Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” податкове зобовязання платника податків, нараховане контролюючим органом, вважається узгодженим у день отримання платником податків податкового повідомлення-рішення, крім випадків апеляційного узгодження такого податкового зобовязання.

При зверненні платника податків до суду з позовом про визнання недійсним рішення контролюючого органу податкове зобовязання вважається неузгодженим до розгляду судом справи по суті та прийняття відповідного рішення (аб.6 п.п.5.2.4 п.5.2 ст.5 даного Закону).

Платник податків, що звертається до податкового органу із заявою про розстрочення, відстрочення податкових зобовязань, вважається таким, що узгодив суму такого податкового зобовязання.

У разі, коли платник не сплачує узгоджену суму податкового зобовязання в установлені строки, податковий орган надсилає такому платнику податків податкові вимоги (п.п.6.2.1 п.6.2 ст.6 цього Закону).

Відповідно до п.п. 3.1.1 ст.3 вказаного Закону, активи платників податків можуть бути примусово стягнені в рахунок погашення його податкових зобовязань виключно за рішенням суду.

Враховуючи наведене вище, податкові зобов"язання відповідача є узгодженими, податковий борг в сумі 1893763,62грн. підтверджується поданими деклараціями, розрахунками, актами перевірок, податковими повідомленнями-рішеннями, розрахунками податкового боргу, рішеннями судів, надісланими податковими вимогами. Доказів сплати відповідач суду не надав, а тому борг підлягає стягненню в цій частині, в решті позовних вимог слід відмовити.

Стосовно судових витрат, то відповідно до ч.4 ст.94 КАС України у справах, в яких позивачем є субєкт владних повноважень, а відповідачем фізична чи юридична особа, судові витрати, здійсненні позивачем, з відповідача не стягуються. На підставі ст.124 Конституції України, керуючись статтями 2, 8-14, 86, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити частково.

Стягнути з ДП «Івано-Франківський військовий ліспромкомбінат» (код ЄДРПОУ 08033772, вул. Ребета,6, м. Івано-Франківськ, 76014) за рахунок його активів в д охід бюджету податковий борг в сумі 1893763,62 грн. (один мільйон вісімсот дев»яносто три тисячі сімсот шістдесят три гривні шістдесят дві копійки).

В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Відповідно до статті 186 КАС України, апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Відповідно до ст.254 Кодексу адміністративного судочинства України постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений Кодексом адміністративного судочинства України, постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Суддя: Лучко О.О.

Постанова складена в повному обсязі 17.08.2010 року