Єдиний державний реєстр судових рішень
ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
14 квітня 2026 року м. Житомир справа № 240/4946/25
категорія 113080000
Житомирський окружний адміністративний суд у складі судді Черняхович І.Е., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправними дій, зобов`язання вчинити дії,
встановив:
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до суду з позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі - відповідач, ІНФОРМАЦІЯ_2 ), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору - Головне управління Національної поліції у Вінницькій області, в якому просить:
- визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо подання 03.12.2024 до Вінницького районного управління поліції ГУНП у Вінницькій області звернення від 27.11.2024 щодо доставлення ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 для складання протоколу про вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ст.210-1 КУпАП;
- визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо неподання ним до Вінницького районного управління поліції ГУНП у Вінницькій області звернення про зняття ОСОБА_1 з обліку інформаційної підсистеми "Призовник, військовозобов`язаний, резервіст" інформаційно-комунікаційної системи "Інформаційний портал НП України" як особи, яку необхідно доставити до ІНФОРМАЦІЯ_1 для складення протоколу про адміністративні правопорушення, передбачене 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, після отримання відповідної заяви від 20.01.2025;
- зобов`язати ІНФОРМАЦІЯ_3 подати до Вінницького районного управління поліції ГУНП у Вінницькій області звернення про зняття ОСОБА_1 з обліку інформаційної підсистеми "Призовник, військовозобов`язаний, резервіст" інформаційно-комунікаційної системи "Інформаційний портал НП України" як особи, яку необхідно доставити до ІНФОРМАЦІЯ_1 для складення протоколу про адміністративні правопорушення, передбачене 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що він є військовозобов`язаним, перебуває на обліку в ІНФОРМАЦІЯ_4 та має оформлену відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації на підставі п.11 ч.1 ст.23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію". 08.12.2024 позивача було зупинено поліцією з повідомленням про перебування у "розшуку" за ст.210-1 КУпАП на підставі звернення ІНФОРМАЦІЯ_5 від 27.11.2024. Вказує, що не отримував і не міг отримати жодної повістки від ІНФОРМАЦІЯ_5 . Оскільки факти притягнення позивача до адміністративної відповідальності відсутні, відомості про порушення позивачем правил військового обліку внесені безпідставно.
Від ІНФОРМАЦІЯ_5 на адресу суду надійшов відзив на позовну заяву, згідно якого відповідач просив відмовити в задоволенні даного позову. В обґрунтування відзиву зазначає, що у зв`язку з неприбуттям позивача до ІНФОРМАЦІЯ_5 18.10.2024 по повістці №UАВ244ОР, були наявні підстави для направлення відповідного звернення за формою, визначеною у додатку 20 до Порядку №1487, до органів Національної поліції доставлення позивача до ТЦК та СП з метою складання протоколу про адміністративне правопорушення.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини справи, об`єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд зазначає наступне.
Судом встановлено, що відповідно до відомостей військово-облікового документа "Резерв+" ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_6 є військовозобов`язаним, перебуває на військовому обліку в ІНФОРМАЦІЯ_4 та має оформлену відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації на підставі п.11 ч.1 ст.23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію". Дата уточнення даних 03.07.2024.
ІНФОРМАЦІЯ_2 27.11.2024 направлено до Вінницького районного управління поліції ГУНП у Вінницькій області звернення №338/7285 про доставлення громадян, які вчинили адміністративні правопорушення за статтями 210, 2101 КпАП для складення протоколів про адміністративні правопорушення, в якому просив відповідно до статті 259 Кодексу України про адміністративні правопорушення доставити до ІНФОРМАЦІЯ_5 такого громадянина, який порушує законодавство про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію для складення протоколів про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 .
У відповідь на адвокатський запит Національна поліція України листом від 24.12.2024 повідомила, що станом на 23.12.2024 за даними системи інформаційно-комунікаційної системи "Інформаційний портал Національної поліції України" наявна інформація про реєстрацію звернення ІНФОРМАЦІЯ_5 стосовно порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_6 . Звернення зареєстровано 03.12.2024 за №20633 та внесено до інформаційного ресурсу Вінницьким районним управлінням поліції ГУНП в Вінницькій області.
У відповідь на адвокатський запит Вінницьке РУП ГУНП у Вінницькій області листом від 28.12.2024 також повідомило, що згідно відомостей, які містяться у інформаційному порталі Національної полії України, 3 грудня 2024 року до Вінницького РУП ГУНП у Вінницькій області надійшли матеріали звернення ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо доставлений ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_6 для складання протоколу про вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ст.210 КУпАП. Дане повідомлення було належним чином зареєстроване до ІП "Єдиний облік" ІПНП Вінницького РУП ГУНП за №20633 від 03.12.2024. Крім того, повідомлено, що за даними ІКС ІПНП Вінницького РУП ГУНП у Вінницькій області ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_6 перебуває на обліку в ІП "Призовник, військовозобов`язаний, резервіст" від 27.11.2024.
20.01.2025 адвокатом в інтересах позивача скеровано до ІНФОРМАЦІЯ_5 заяву щодо подання до Вінницького РУП ГУНП у Вінницькій області звернення про зняття ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_6 з обліку інформаційної підсистеми "Призовник, військовозобов`язаний, резервіст" інформаційно-комунікаційної системи "Інформаційний портал НП України" як особи, яку необхідно доставити до ІНФОРМАЦІЯ_5 для складення протоколу про адміністративні правопорушення, передбачене 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
ІНФОРМАЦІЯ_2 у листом від 20.02.2025 №1550 повідомив, що для вирішення питань порушених у заяві ОСОБА_1 позивачу необхідно особисто прибути для складення протоколу про адміністративне правопорушення до ІНФОРМАЦІЯ_5 .
Також, 20.01.2025 адвокатом в інтересах позивача скеровано до Вінницького РУП ГУНП у Вінницькій області заяву 20.01.2025 про зняття ОСОБА_1 з обліку інформаційної підсистеми "Призовник, військовозобов`язаний, резервіст" інформаційно-комунікаційної системи "Інформаційний портал НП України" як особи, яку необхідно доставити до ІНФОРМАЦІЯ_5 для складення протоколу про адміністративні правопорушення, передбачене 210-1 КУпАП.
Вінницьке РУП ГУНП у Вінницькій області листом від 24.02.2025 повідомило, що станом на 22.02.2025 ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , перебуває на обліку ІП "Призовник, військовозобов`язаний, резервіст". Запропоновано позивачу особисто прибути до ІНФОРМАЦІЯ_5 для складання протоколу про вчинення адміністративного правопорушення.
Вважаючи протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_5 щодо звернення до органу поліції щодо необхідності доставлення ОСОБА_1 як такого, що вчинив адміністративне правопорушення, передбачене статтями 210, 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, позивач звернувся до суду з цим позовом.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
За приписами частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відтак суб`єкт владних повноважень зобов`язаний діяти лише на виконання закону, за умов і обставин, визначених ним, вчиняти дії, не виходячи за межі прав та обов`язків, дотримуватися встановленої законом процедури, обирати лише встановлені законодавством України способи правомірної поведінки під час реалізації своїх владних повноважень.
У силу статті 65 Конституції України, захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, шанування її державних символів є обов`язком громадян України. Громадяни відбувають військову службу відповідно до закону.
За приписами статті 1 Закону України «Про оборону України» від 06.12.1991 № 1932-XII особливий період - період, що настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.
Указом Президента України від 24.02.2022 №64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» у зв`язку з військовою агресією російської федерації проти України відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» введено в Україні воєнний стан.
Указом Президента України № 69/2022 «Про загальну мобілізацію» від 24.02.2022 було оголошено про загальну мобілізацію на території Вінницької, Волинської, Дніпропетровської, Донецької, Житомирської, Закарпатської, Запорізької, Івано-Франківської, Київської, Кіровоградської, Луганської, Львівської, Миколаївської, Одеської, Полтавської, Рівненської, Сумської, Тернопільської, Харківської, Херсонської, Хмельницької, Черкаської, Чернівецької, Чернігівської областей, міста Києва.
На час виникнення спірних правовідносин та на дату ухвалення рішення у цій справі на території України продовжує діяти воєнний стан.
Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв`язку з виконанням ними конституційного обов`язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також загальні засади проходження в Україні військової служби визначено Законом України від 25.03.1992 №2232-XII «Про військовий обов`язок і військову службу» (далі - Закон №2232-XII).
Відповідно до частин першої-третьої статті 1 Закону № 2232-XII захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов`язком громадян України.
Військовий обов`язок установлюється з метою підготовки громадян України до захисту Вітчизни, забезпечення особовим складом Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення (далі - Збройні Сили України та інші військові формування), посади в яких комплектуються військовослужбовцями.
Військовий обов`язок включає: підготовку громадян до військової служби; взяття громадян на військовий облік; прийняття в добровільному порядку (за контрактом) та призов (направлення) на військову службу; проходження військової служби; виконання військового обов`язку в запасі; проходження служби у військовому резерві; дотримання правил військового обліку.
Отже, військовий обов`язок включає дотримання правил військового обліку.
Правові основи мобілізаційної підготовки та мобілізації в Україні, засади організації цієї роботи, повноваження органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, а також обов`язки підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності, повноваження і відповідальність посадових осіб та обов`язки громадян щодо здійснення мобілізаційних заходів визначає Закон України від 21.10.1993 №3543-XII «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» (далі - Закон №3543-XII).
Відповідно до статті 1 Закону №3543-XII мобілізація - комплекс заходів, здійснюваних з метою планомірного переведення національної економіки, діяльності органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій на функціонування в умовах особливого періоду, а Збройних Сил України, інших військових формувань, сил цивільного захисту - на організацію і штати воєнного часу. Мобілізація може бути загальною або частковою та проводиться відкрито чи приховано.
Статтею 22 Закону №3543-XII визначені обов`язки громадян щодо мобілізаційної підготовки та мобілізації:
з`являтися за викликом до територіального центру комплектування та соціальної підтримки у строк та місце, зазначені в повістці (військовозобов`язані, резервісти Служби безпеки України - за викликом Центрального управління або регіонального органу Служби безпеки України, військовозобов`язані, резервісти розвідувальних органів України - за викликом відповідного підрозділу розвідувальних органів України), для взяття на військовий облік військовозобов`язаних чи резервістів, визначення їх призначення на особливий період, направлення для проходження медичного огляду;
надавати в установленому порядку під час мобілізації будівлі, споруди, транспортні засоби та інше майно, власниками яких вони є, Збройним Силам України, іншим військовим формуванням, силам цивільного захисту з наступним відшкодуванням державою їх вартості в порядку, встановленому законом;
проходити медичний огляд для визначення придатності до військової служби згідно з рішенням військово-лікарської комісії чи відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, закладів охорони здоров`я Служби безпеки України, а у розвідувальних органах України - за рішенням керівників відповідних підрозділів або військово-лікарської комісії Служби зовнішньої розвідки України, розвідувального органу Міністерства оборони України, центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони державного кордону.
Громадяни, які перебувають на військовому обліку, в добровільному порядку реєструють свій електронний кабінет призовника, військовозобов`язаного чи резервіста.
У разі отримання повістки про виклик до територіального центру комплектування та соціальної підтримки громадянин зобов`язаний з`явитися у зазначені у ній місце та строк.
Поважними причинами неприбуття громадянина у строк, визначений у повістці, які підтверджені документами відповідних уповноважених державних органів, установ та організацій (державної та комунальної форм власності), визнаються:
перешкода стихійного характеру, хвороба громадянина, воєнні дії на відповідній території та їх наслідки або інші обставини, які позбавили його можливості особисто прибути у визначені пункт і строк;
смерть його близького родича (батьків, дружини (чоловіка), дитини, рідних брата, сестри, діда, баби) або близького родича його дружини (чоловіка).
У разі неприбуття громадянин зобов`язаний у найкоротший строк, але не пізніше трьох діб від визначених у повістці дати і часу прибуття до територіального центру комплектування та соціальної підтримки, повідомити про причини неявки шляхом безпосереднього звернення до зазначеного у повістці територіального центру комплектування та соціальної підтримки або в будь-який інший спосіб з подальшим його прибуттям у строк, що не перевищує сім календарних днів.
Аналогічні обв`язки військовозобов`язаних закріплені у пунктах 21, 23 та 24 Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 №560.
Статті 210 та 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі - КУпАП) регламентують відповідальність за порушення призовниками, військовозобов`язаними, резервістами правил військового обліку та порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію.
При цьому, суд вказує на те, що звернення до органів та підрозділів, що входять до системи поліції, щодо здійснення адміністративного затримання та доставлення громадянина до територіального центру комплектування та соціальної підтримки є заходом впливу з метою вирішення питання про притягнення до адміністративної відповідальності.
Наведене кореспондується і з положеннями статті 259 КУпАП, де передбачено, що з метою складення протоколу про адміністративне правопорушення в разі неможливості скласти його на місці вчинення правопорушення, якщо складення протоколу є обов`язковим, порушника може бути доставлено в поліцію, в підрозділ Військової служби правопорядку у Збройних Силах України, до територіального центру комплектування та соціальної підтримки, до органу Державної прикордонної служби України, штабу громадського формування з охорони громадського порядку і державного кордону чи громадського пункту з охорони громадського порядку поліцейським, посадовою особою Військової служби правопорядку у Збройних Силах України, військовослужбовцем чи працівником Державної прикордонної служби України або членом громадського формування з охорони громадського порядку і державного кордону, а при порушенні законодавства про державну таємницю або порушенні військовозобов`язаними чи резервістами, які перебувають у запасі Служби безпеки України, правил військового обліку, законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію - до органів Служби безпеки України її співробітником.
Відповідно до статті 235 КУпАП територіальні центри комплектування та соціальної підтримки розглядають справи про такі адміністративні правопорушення: про порушення призовниками, військовозобов`язаними, резервістами правил військового обліку, про порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію, про зіпсуття військово-облікових документів чи втрату їх з необережності (статті 210, 210-1, 211 (крім правопорушень, вчинених військовозобов`язаними чи резервістами, які перебувають у запасі Служби безпеки України або Служби зовнішньої розвідки України).
Від імені територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки розглядати справи про адміністративні правопорушення і накладати адміністративні стягнення мають право керівники територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки.
Постановою Кабінету Міністрів України від 30.12.2022 №1487 затверджено Порядок організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов`язаних та резервістів (далі - Порядок №1487), який визначає механізм організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов`язаних та резервістів (далі - військовий облік) центральними і місцевими органами виконавчої влади, іншими державними органами (далі - державні органи), органами місцевого самоврядування, органами військового управління (органами управління), військовими частинами (підрозділами) Збройних Сил та інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів спеціального призначення, територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки, підприємствами, установами та організаціями, закладами освіти, закладами охорони здоров`я незалежно від підпорядкування і форми власності (далі - підприємства, установи та організації), а також визначає особливості ведення військового обліку громадян України, які постійно або тимчасово перебувають за кордоном.
Відповідно до пункту 79 Порядку №1487 районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, серед іншого: розглядають справи про адміністративні правопорушення, пов`язані з порушенням призовниками, військовозобов`язаними та резервістами, посадовими особами державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій правил військового обліку, законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію, а також зіпсуттям або недбалим зберіганням військово-облікових документів, яке спричинило їх втрату (крім правопорушень, вчинених військовозобов`язаними та резервістами, які перебувають у запасі СБУ, розвідувальних органів); звертаються в установленому законом порядку до органів Національної поліції (у разі неможливості складення протоколу про адміністративне правопорушення на місці його вчинення) для доставлення осіб, які скоїли адміністративні правопорушення, передбачені статтями 210, 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, з метою складення протоколів про адміністративні правопорушення, до відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, в якому ця особа перебуває (повинна перебувати) на військовому обліку, з урахуванням вимог абзацу третього пункту 56 цього Порядку; повідомляють Національній поліції про відсутність підстав для адміністративного затримання та доставлення призовників, військовозобов`язаних та резервістів, щодо яких надсилалося звернення відповідно до вимог абзацу третього пункту 56 цього Порядку. Таке повідомлення має містити прізвище, власне ім`я та по батькові (за наявності), адресу задекларованого/зареєстрованого місця проживання (перебування), дату народження, інші дані (за наявності), а також унікальний вихідний номер та кваліфікований електронний підпис уповноваженої особи; виконують функції з ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов`язаних та резервістів.
Приписами частини першої статті 27 Закону №3543-ХІІ визначено, що у разі невиконання під час мобілізації громадянином обов`язків, передбачених частинами першою, третьою статті 22 цього Закону, та вчинення ним адміністративного правопорушення, передбаченого статтею 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, керівник територіального центру комплектування та соціальної підтримки звертається до органів та підрозділів, що входять до системи поліції, щодо здійснення адміністративного затримання та доставлення такого громадянина до територіального центру комплектування та соціальної підтримки.
Зазначені приписи закону кореспондуються з Порядком, пунктом 56 якого передбачено, що Національна поліція за зверненням районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ та розвідувальних органів (яке має містити прізвище, власне ім`я та по батькові (за наявності), адресу задекларованого/зареєстрованого місця проживання (перебування), дату народження, інші дані (за наявності), передбачені статтею 7 Закону України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов`язаних та резервістів», підставу (порушення призовниками, військовозобов`язаними, резервістами правил військового обліку; порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію), унікальний вихідний номер та кваліфікований електронний підпис уповноваженої особи), надісланим у вигляді набору даних шляхом електронної інформаційної взаємодії між Єдиним державним реєстром призовників, військовозобов`язаних та резервістів та єдиною інформаційною системою МВС, здійснює адміністративне затримання та доставлення призовників, військовозобов`язаних та резервістів, які вчинили адміністративні правопорушення, передбачені статтями 210, 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, до найближчого районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ. У разі відсутності технічної можливості передачі даних такі звернення надсилаються в паперовій формі (додаток 20).
У відзиві на позовну заяву відповідач стверджує, що 18.10.2024 о 10:25 групою оповіщення ІНФОРМАЦІЯ_5 було здійснено оповіщення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , про необхідність явки до ІНФОРМАЦІЯ_5 18.10.2024 о 11:30. Однак ОСОБА_1 відмовився від отримання повістки №UАВ244ОР до ІНФОРМАЦІЯ_5 , про що було складено відповідний акт відмови від отримання повістки від 18.10.2024 №14251.
Суд критично ставиться до таких доводів відповідача з огляду на таке.
За приписами пункту 41 Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 №560 належним підтвердженням оповіщення резервіста або військовозобов`язаного про виклик до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу чи відповідного підрозділу розвідувальних органів, Центрального управління або регіональних органів СБУ є:
у разі вручення повістки - особистий підпис про отримання повістки, відеозапис вручення повістки або ознайомлення з її змістом, у тому числі відеозапис доведення акта відмови від отримання повістки (додаток 2), а також відеозапис відмови резервіста або військовозобов`язаного у спілкуванні з особою, уповноваженою вручати повістки.
Пунктом 47 вказаного Порядку, зокрема, встановлено, що у разі відмови резервіста або військовозобов`язаного від отримання повістки представником, який уповноважений вручати повістки, складається акт відмови від отримання повістки, який підписується не менш як двома членами групи оповіщення. Акт відмови від отримання повістки оголошується громадянину.
Акт відмови від отримання повістки подається керівнику районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки для вжиття заходів до притягнення правопорушника до адміністративної відповідальності.
Акт відмови від отримання повістки реєструється в районному (міському) територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки.
У разі відмови від отримання повістки поліцейський, який входить складу групи оповіщення, проводить адміністративне затримання та доставлення громадянина до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки на підставі статей 261 і 262 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Однак у цій справі відповідач у порушення п.41 Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 №560 не надав належного підтвердження оповіщення позивача про виклик до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, а саме не надав а ні відеозапису доведення акта відмови від 18.10.2024 №14251 від отримання повістки №UАВ244ОР про виклик до ІНФОРМАЦІЯ_5 , а ні відеозапису відмови позивача у спілкуванні з особою, уповноваженою вручати повістки.
Тобто, ІНФОРМАЦІЯ_2 не надано доказів, які є належним підтвердженням вручення позивачу повістки від 18.10.2024 №UАВ244ОР
Таким чином, на час звернення до органів Національної поліції 27.11.2024 у відповідача не було доказів належного повідомлення ОСОБА_1 про вручення повістки з необхідністю явки 18.10.2024 до ІНФОРМАЦІЯ_5 і таких доказів суду не надано.
Враховуючи наведене, дії ІНФОРМАЦІЯ_5 щодо направлення до органів Національної поліції звернення про розшук, доставлення позивача, як особи, яка вчинила адміністративні правопорушення, передбачені статтями 210, 210-1 КУпАП, з метою складення протоколів про адміністративні правопорушення, є протиправними.
Крім цього, матеріали справи не містять доказів про притягнення позивача до адміністративної відповідальності на підставі ст.ст.210 КУпАП за порушення правил військового обліку призовників, військовозобов`язаних та резервістів, не надані такі докази і відповідачем.
Відповідно до п.79 Порядку №1487 районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки повідомляють Національній поліції про відсутність підстав для адміністративного затримання та доставлення призовників, військовозобов`язаних та резервістів, щодо яких надсилалося звернення відповідно до вимог абзацу третього пункту 56 цього Порядку. Таке повідомлення має містити прізвище, власне ім`я та по батькові (за наявності), адресу задекларованого/зареєстрованого місця проживання (перебування), дату народження, інші дані (за наявності), а також унікальний вихідний номер та кваліфікований електронний підпис уповноваженої особи.
Судом встановлено відсутність підстав для направлення ІНФОРМАЦІЯ_2 звернення стосовно позивача до органу Національної поліції, тому саме відповідач відповідно до вимог Порядку №1487 зобов`язаний направити до Національної поліції повідомлення про відсутність підстав для адміністративного затримання та доставлення ОСОБА_1 , щодо якого надсилалося звернення відповідно до вимог абзацу третього пункту 56 цього Порядку.
Пунктом 41 Висновку № 11(2008) Консультативної ради європейських суддів зазначено, що обов`язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов`язку може змінюватися залежно від характеру рішення. Згідно з практикою Європейського суду з прав людини очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах. З тим, щоб дотриматися принципу справедливого суду, обґрунтування рішення повинно засвідчити, що суддя справді дослідив усі основні питання, винесені на його розгляд.
Наведене дає підстави для висновку, що доводи сторін у кожній справі повинні оцінюватись судами на предмет їх відповідності критеріям конкретності, доречності та важливості у рамках відповідних правовідносин з метою належного обґрунтування позиції суду. Відтак, решта доводів та аргументів сторін, що наведена у заявах по суті справи, не потребує окремої оцінки суду, оскільки зроблених судом висновків не спростовують.
Відповідно до частини 1 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Таким чином, виходячи із заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та доказів, зібраних у справі, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню.
Розподіл судових витрат проводиться судом відповідно до ст.139 КАС України.
Керуючись статтями 2, 9, 72-77, 90, 139, 194, 242-246, 255, 262, 263, 292, 293, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
вирішив:
Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 ; код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору - Головне управління Національної поліції у Вінницькій області в особі Вінницького районного управління поліції (вул.Театральна, 10, м.Вінниця, 21050; код ЄДРПОУ 40108672) про визнання протиправними дій, зобов`язання вчинити дії - задовольнити.
Визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо подання 03.12.2024 до Вінницького районного управління поліції ГУНП у Вінницькій області звернення від 27.11.2024 щодо доставлення ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 для складання протоколу про вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ст.210-1 КУпАП.
Визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо неподання ним до Вінницького районного управління поліції ГУНП у Вінницькій області звернення про зняття ОСОБА_1 з обліку інформаційної підсистеми "Призовник, військовозобов`язаний, резервіст" інформаційно-комунікаційної системи "Інформаційний портал НП України" як особи, яку необхідно доставити до ІНФОРМАЦІЯ_1 для складення протоколу про адміністративні правопорушення, передбачене 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, після отримання відповідної заяви від 20.01.2025.
Зобов`язати ІНФОРМАЦІЯ_3 подати до Вінницького районного управління поліції ГУНП у Вінницькій області звернення про зняття ОСОБА_1 з обліку інформаційної підсистеми "Призовник, військовозобов`язаний, резервіст" інформаційно-комунікаційної системи "Інформаційний портал НП України" як особи, яку необхідно доставити до ІНФОРМАЦІЯ_1 для складення протоколу про адміністративні правопорушення, передбачене 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань ІНФОРМАЦІЯ_1 на користь ОСОБА_1 судові витрати у вигляді сплаченого судового збору в розмірі 2906,88 грн. (дві тисячі дев`ятсот шість гривень 88 копійок).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя І.Е.Черняхович
14.04.26