Єдиний державний реєстр судових рішень
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
14 квітня 2026 року Справа№200/1237/26
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Христофорова А.Б., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження (в письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (84122, Донецька область, м. Слов`янськ, пл. Соборна, 3, ЄДРПОУ 13486010) про визнання дій протиправними, зобов`язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
23.02.2026 року ОСОБА_1 звернулася до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, в якому просить суд:
визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області код ЄДРПОУ 13486010 щодо відмови у перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1 (рнокпп НОМЕР_1 , АДРЕСА_2 ) за віком із застосуванням показника середньої заробітної плати по Україні за 2022, 2023, 2024 роки;
зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області код ЄДРПОУ 13486010 здійснити перерахунок та виплату з 22.08.2025 ОСОБА_1 (рнокпп НОМЕР_1 , АДРЕСА_2 ) пенсії за віком, призначеної відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", із застосуванням показника середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2022, 2023, 2024 роки, з врахуванням виплачених сум пенсії.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області. В жовтні 2014 року, їй було призначено пенсію за вислугу років, як працівнику охорони здоров`я відповідно до п. «е» ст. 55 ЗУ «Про пенсійне забезпечення». 20.10.2014 виплату пенсії ОСОБА_1 припинено у зв`язку з працевлаштуванням. 02.06.2025, ОСОБА_1 звернулась до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області із заявою про переведення з пенсії за вислугу років на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування». За результатами розгляду заяви ОСОБА_1 пенсія перерахована за віком з 02.06.2025 відповідно до Закону №1058. Згідно з розрахунком заробітку для обчислення пенсії за віком на підставі Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», який додається до позову, середній заробіток за три попередні роки: 2017 становить 3764,40грн (за 2014-2016 роки). Індивідуальний коефіцієнт для обчислення після оптимізації: 1,26398. Середньомісячний заробіток для обчислення 11266.90000.
08.01.2026 представник Позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області з заявою про здійснення перерахунку та виплату пенсії за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2022-2024 роки. За результатами розгляду звернення позивача, відповідач листом №6697-1561/ Д-02/8-0500/26 від 03.02.2026 повідомив про те, що пенсія ОСОБА_1 призначена та виплачується згідно з чинним законодавством за матеріалами електронної пенсійної справи, підстав для проведення перерахунку з застосуванням показника середньої заробітної плати за 2022-2024 роки відсутні. Позивач не погоджується з такими діями Відповідача, у зв`язку з чим змушений звернутися до суду із даним позовом.
Ухвалою суду від 02 березня 2026 року відкрито провадження у справі та призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Відповідач скористався правом подання відзиву на позовну заяву, в якому стосовно задоволення позовних вимог заперечує. Зазначає, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області як отримувач пенсії за віком відповідно до Закону України від 09.07.2003 № 1058-IV «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування». Розмір пенсії за вислугу років з 01.10.2014 обчислено відповідно до статті 27 Закону № 1058. Заробітну плату для обчислення пенсії ОСОБА_1 визначено відповідно до статті 40 Закону № 1058, а саме: встановлено показник середньої заробітної плати, що передує року звернення за призначенням пенсії. Оскільки ОСОБА_1 продовжувала працювати на посадах, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до пунктів «е»- «ж» статті 55 Закону України від 05.11.1991 № 1788-XІІ «Про пенсійне забезпечення» виплату пенсії припинено з 15.10.2014. Станом на 02.06.2025 показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні для обчислення пенсії ОСОБА_1 підлягає застосування за 2014-2016 роки з урахуванням проведеної індексації - 8913,83 грн. ОСОБА_1 звернулась із заявою від 02.06.2025 № 8792 про перерахунок пенсії , а саме про переведення з пенсії за вислугу років на пенсію за віком відповідно до статті 26 Закону № 1058. Заяву розглянуто за принципом екстериторіальності Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області та проведено перерахунок пенсії з 02.06.2025. ОСОБА_1 переведено з пенсії за вислугу років на пенсію за віком із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2014-2016 роки - 8913,83 грн. Підстави для застосування нового показника середньої заробітної плати при переведенні з пенсії за вислугу років на пенсію за віком чинним законодавством не передбачено. Розмір пенсії ОСОБА_1 обчислено згідно діючого законодавства.
Відповідно статті 258 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.
За приписами частини 5 статті 262 КАС України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
Перевіривши матеріали справи, вирішивши питання, чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, суд встановив наступне.
Позивач - ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ), є Громадянином України, що підтверджується копію паспорта серії НОМЕР_2 .
Позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області. З 01.10.2014 року Позивач перебувала на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області, як отримувач пенсії за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 № 1788. Оскільки ОСОБА_1 продовжувала працювати на посадах, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до пунктів «е»-«ж» статті 55 Закону України від 05.11.1991 № 1788-XІІ «Про пенсійне забезпечення» виплату пенсії припинено з 20.10.2014. Вказані обставини підтверджується матеріалами справи та зокрема заявою про призначення пенсії від 01.10.2014 року, протоколом про призначення пенсії № 7787 від 07.10.2014 року та заявою про призупинення виплати пенсії № 8329 від 20.10.2014 року.
ОСОБА_1 звернулась із заявою від 02.06.2025 № 8792 про перерахунок пенсії, а саме про переведення з пенсії за вислугу років на пенсію за віком відповідно до статті 26 Закону № 1058.
Заяву розглянуто за принципом екстериторіальності Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області та проведено перерахунок пенсії з 02.06.2025.
За результатом розгляду заяви Відповідачем було прийнято протокольне рішення 914260827954 від 12.06.2025 про перерахунок пенсії Позивачу. Вид пенсії: пенсія за віком. Умови призначення: ЗУ «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування». Дата перерахунку: 02.06.2025 року. Вид перерахунку: Індивідуально (масовий). Індексація заробітку. Розмір пенсії за віком (ст.27) (11266.90 * 0.42583): 4797.78. Доплата за понаднормовий стаж (ст.28 ч.1. абз.2) (за 12 років): 128.88. Загальний розмір пенсії: 4926.66. Розмір пенсії з надбавками: 4926.66. При розрахунку заробітку для обчислення розміру пенсії було взято середній заробіток за 3 попередні роки (за 2014-2016 роки): 3764.40. Коефіцієнт збільшення показника середньої ЗП: 2.367928 (1.17 * 1.11 * 1.11 * 1.14 * 1.197 * 1.0796 * 1.115) Середньомісячний заробіток для обчислення: 11266.90000.
Відповідач листом від 05.12.2025 року № 0500-0202-8/138098 повідомив представника Позивача, що за матеріалами електронної пенсійної справи ОСОБА_1 з 01.10.2014 (згідно заяви №7787 від 01.10.2014) призначено пенсію за вислугу років відповідно до Закону України від 09.07.2003 №1058-IV «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування». 20.10.2014 ОСОБА_1 звернулася з заявою №8329 про працевлаштування на роботу за спеціальністю, яка дає право на призначення пенсії за вислугу років. Виплату пенсії припинено у зв`язку з працевлаштуванням. 02.06.2025 ОСОБА_1 звернулася з заявою №8792 про перехід на пенсію за віком. За результатами розгляду заяви ОСОБА_1 пенсія перерахована за віком з 02.06.2025 відповідно до Закону №1058.
09.01.2026 року позивач звернулась до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області із заявою в якій просила, здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії за віком із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2022-2024 роки починаючи з 02.06.2025 року, з урахуванням раніше виплачених сум.
Відповідач листом від 02.03.2026 року № 6697-1561/Д-02/8-0500/26 повідомив про те, що з 01.10.2014 ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні, як одержувач пенсії за вислугу років призначеної відповідно до ст. 55 Закону України від 05.11.1991 №1788-ХІІ «Про пенсійне забезпечення». 02.06.2025 ОСОБА_1 звернулась з заявою №8792 про переведення з пенсії за вислугу років на пенсію за віком відповідно до ст.26 Закону України від 09.07.2003 №1058-IV «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».
Відповідно до абзацу другого ч. 3 ст. 45 Закону №1058 при переведенні з одного виду пенсії на інший застосовується показник середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення попереднього виду пенсії. Виняток становить перехід з пенсії по інвалідності на пенсію за віком, при переведенні вперше застосовується середня заробітна плата за три роки що передують року звернення за призначення пенсії за віком. У даному випадку нова середня заробітна плата не застосовується.
За результатом розгляду документів доданих ОСОБА_1 до заяви №8792 та за матеріалами наявними в електронній пенсійній справі пенсію з 02.06.2025 перераховано відповідно до ст. 26 Закону №1058 із застосуванням показника середньої заробітної плати у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні за 2014-2016 роки, який враховувався при призначенні попереднього виду пенсії. На момент проведення перерахунку страховий стаж ОСОБА_1 врахований по 31.05.2025 складає 42 роки 7 місяців 4 дні. Коефіцієнт страхового стажу 0,42583. Заробітна плата обчислена відповідно до вимог статті 40 Закону №1058 за даними персоніфікованого обліку з 01.07.2000 по 31.05.2025 та складає 11266,90 грн. (8913,83 грн. показник середньої заробітної плати у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні за 2014 2016 роки х 1,26398 індивідуальний коефіцієнт заробітної плати). Розрахунок пенсії ОСОБА_1 з 02.06.2025 додаємо.
Пенсія ОСОБА_1 призначена та виплачується згідно з чинним законодавством за матеріалами електронної пенсійної справи, підстав для проведення перерахунку з застосуванням показника середньої заробітної плати за 2022-2024 роки відсутні.
Не погодившись із зазначеними вище діями пенсійного органу, позивач звернулася до суду з цим позовом.
З приводу спірних правовідносин суд зазначає наступне.
Згідно зі ст. 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Згідно ст. 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення» (надалі також - Закон №1788-ХІІ) пенсії за вислугу років встановлюються окремим категоріям громадян, зайнятих на роботах, виконання яких призводить до втрати професійної працездатності або придатності до настання віку, що дає право на пенсію за віком.
В силу вимог ст. 52 Закону №1788-ХІІ право на пенсію за вислугу років мають:
окремі категорії працівників авіації та льотно-випробного складу;
робітники локомотивних бригад і окремі категорії працівників, які безпосередньо здійснюють організацію перевезень і забезпечують безпеку руху на залізничному транспорті та метрополітені;
водії вантажних автомобілів, безпосередньо зайнятих в технологічному процесі на шахтах, у рудниках, розрізах і рудних кар`єрах на вивезенні вугілля, сланцю, руди, породи;
механізатори (докери-механізатори) комплексних бригад на вантажно-розвантажувальних роботах у портах, а також плавсклад морського, річкового флоту і флоту рибної промисловості (крім суден портових, що постійно працюють на акваторії порту, службово-допоміжних, роз`їзних, приміського і внутріміського сполучення);
працівники експедицій, партій, загонів, дільниць і бригад, безпосередньо зайняті на польових геологорозвідувальних, пошукових, топографо-геодезичних, геофізичних, гідрографічних, гідрологічних, лісовпорядних і розвідувальних роботах;
робітники і майстри (у тому числі старші майстри), безпосередньо зайняті на лісозаготівлях і лісосплаві, включаючи зайнятих на обслуговуванні механізмів і обладнання;
деякі категорії артистів театрів та інших театрально-видовищних підприємств і колективів відповідно до пункту "ж" статті 55;
працівники освіти, охорони здоров`я, а також соціального забезпечення, які в будинках-інтернатах для престарілих та інвалідів і спеціальних службах безпосередньо зайняті обслуговуванням пенсіонерів та інвалідів, відповідно до пункту "е" статті 55;
спортсмени відповідно до пункту "є" статті 55.
Положеннями ст. 9 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» (надалі також - Закон №1058-ІV) встановлено, що відповідно до цього Закону в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності; 3) пенсія у зв`язку з втратою годувальника.
Відповідно до ст. 10 Закону №1058-ІV, особі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв`язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором. Особі, яка має право на довічну пенсію, призначається один з видів довічної пенсії за її вибором.
У ч.1 ст.26 Закону №1058-ІV передбачено, що особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років за наявності страхового стажу не менше 15 років по 31.12.2017. Починаючи з 1 січня 2018 року право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років мають особи за наявності відповідного страхового стажу, вказаного у цій статті.
При цьому, відповідно до ч.1, 2 ст.27 Закону №1058-ІV розмір пенсії за віком визначається за формулою: П = Зп х Кс, де: П - розмір пенсії, у гривнях; Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи, визначена відповідно до ст.40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, у гривнях; Кс - коефіцієнт страхового стажу застрахованої особи, визначений відповідно до ст. 25 цього Закону.
За бажанням застрахованої особи частина розміру пенсії за віком за період страхового стажу, набутого до дня набрання чинності цим Законом, може бути визначена відповідно до раніше діючого законодавства, а частина розміру пенсії за період страхового стажу, набутого після набрання чинності цим Законом, - відповідно до цього Закону.
При цьому частина розміру пенсії за віком, обчислена за раніше діючим законодавством, не може перевищувати максимальних розмірів пенсій, визначених законом для відповідних категорій пенсіонерів, та не може бути нижчою, ніж розмір трудової пенсії за віком з урахуванням цільової грошової допомоги на прожиття, що діяли на день набрання чинності цим Законом.
Розмір пенсії за віком, обчислений за раніше діючим законодавством, підвищується з дня набрання чинності цим Законом до дня її призначення в порядку, передбаченому ч.1 та 2 ст. 42 цього Закону.
Відповідно до ч.1 ст.40 Закону № 1058-IV для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв. У разі якщо страховий стаж становить менший період, ніж передбачено абзацом першим цієї частини, враховується заробітна плата (дохід) за фактичний страховий стаж.
У ч. 2 ст. 40 Закону №1058-IV визначено, що заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою: Зп = Зс х (Ск : К), де: Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях; Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики. Тимчасово, з 01.01.2018 по 31.12.2018, заробітна плата (дохід) для призначення пенсії визначається із середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2016 та 2017 роки; Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз1 + Кз2 + Кз3 + ... + Кзn ); К - страховий стаж за місяці, які враховано для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) застрахованої особи.
У разі відсутності на день призначення пенсії даних про заробітну плату (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, для визначення середньої заробітної плати (доходу) враховується наявна заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, з наступним перерахунком заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії після отримання даних про заробітну плату (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії.
Відповідно до приписів ч. 3 ст. 45 Закону №1058-ІV переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.
При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в ч.1 ст.40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.
Велика Палата Верховного Суду в постанові від 31.10.2018 у справі №577/2576/17 дійшла такого висновку … З аналізу зазначених вище норм законодавства вбачається, що ч.3 ст. 45 Закону № 1058-IV установлюється порядок переведення з одного виду пенсії, призначеної саме за цим Законом, на інший. Отже, показник середньої заробітної плати при переведенні на інший вид пенсії має бути незмінним, тобто таким, яким він був на час призначення пенсії, передбаченої Законом № 1058-ІV. Однак у випадку із заявою позивача мало місце призначення іншої пенсії за іншим законом, а тому має враховуватись показник середньої заробітної плати за три календарні роки, що передують року призначення нового виду пенсії (пенсії за віком).
Велика Палата Верховного Суду звертає увагу, що 01.01.2008 позивачу було призначено пенсію за вислугу відповідно до п. а ст. 55 Закону № 1788-XII, який передбачає інші підстави та порядок призначення пенсії.
Для призначення пенсії за віком відповідно до Закону № 1058-ІV позивач звернувся вперше 18.05.2017 після досягнення 60-річного віку.
Таким чином, позивач має право на призначення пенсії за віком відповідно до Закону №1058-IV із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників у галузі економіки України за три календарні роки, що передують року звернення.
Отже, Верховний Суд України у постанові від 29.11.2016 у справі №133/476/15-а (№ 21-6331а15) обґрунтовано зазначив, що у випадку призначення особі пенсії за вислугу років відповідно до Закону № 1788-XII, який передбачає інші підстави та порядок призначення пенсії, а в подальшому при виявленні такою особою бажання отримувати пенсію за віком відповідно до Закону № 1058-IV, має місце саме призначення пенсії за віком, а не переведення згідно ч. 3 ст. 45 Закону № 1058-IV.
Верховний Суд України при ухвалені цієї постанови також врахував і положення Законів № 1058-IV та № 1788-XII.
Підсумовуючи зазначене вище, Велика Палата Верховного Суду не вбачає підстав для відступлення від висновку щодо застосування норми права у подібних правовідносинах, викладеного в постанові Верховного Суду України від 29.11.2016 у справі №133/476/15-а.
Зазначений висновок Великої Палати Верховного Суду в подальшому підтриманий Верховним Судом в постановах від 31.07.2019 в справі №720/208/17, від 16.06.2020 в справі №127/7522/17, від 18.08.2020 в справі №263/6611/17, від 28.09.2022 в справі №184/886/17, від 29.03.2023 в справі №240/4170/19, від 08.02.2024 в справі №500/1216/23, від 27.11.2024 в справі №560/11681/23, від 25.03.2025 в справі № 380/3740/24.
Суд зауважує, що норми Закону №1788-XII, яким визначалися умови та порядок призначення позивачу пенсії за вислугу років, на момент звернення Позивача із заявою про призначення пенсії за віком за Законом № 1058-ІV, були чинними; зазначений закон не скасований Верховною Радою України, його положення не визнавалися неконституційними або незаконними також і станом на час розгляду даної справи.
Та обставина, що механізм і порядок обчислення та виплати пенсій за вислугу років з 1 січня 2004 року здійснюється на підставі Закону № 1058-IV за формулою, що встановлена для пенсії за віком, не впливає на те, що призначена позивачу пенсії за вислугу років передбачена саме положеннями Закону № 1788-XII.
Посилання відповідача на положення ч. 3 ст. 45 Закону № 1058-IV, як на підставу для незастосування показника середньої заробітної плати за три попередні роки є безпідставним, оскільки цією нормою передбачено можливість застосуванням того показника середньої заробітної плати (доходу), який уже враховувався під час призначення попереднього виду пенсії, передбаченого саме даним законом.
У випадку призначення особі пенсії за вислугу років відповідно до Закону України № 1788-ХІІ, який передбачає інші підстави та порядок призначення пенсії, а в подальшому при виявленні такою особою бажання отримувати пенсію за віком відповідно до Закону № 1058-IV, має місце саме призначення пенсії за віком, а не переведення згідно з ч. 3 ст. 45 Закону № 1058-IV, а тому при призначенні пенсії за віком має враховуватись показник середньої заробітної плати за три календарні роки, що передують року призначення нового виду пенсії (пенсії за віком).
Аналогічний висновок в подібних правовідносинах викладено у постанові Великої Палати Верховного Суду від 29 листопада 2022 року у справі № 577/2576/17 та у постановах Касаційного адміністративного суду Верховного Суду від 19 липня 2023 у справі № 742/3788/17, від 8 лютого 2024 року у справі № 500/1216/23, від 21 березня 2024 року у справі № 580/2737/23, від 10 червня 2024 у справі № 460/51067/23, від 23 вересня 2024 року № 640/2027/23, від 27 листопада 2024 року у справі № 560/11681/23, від 31 січня 2025 року у справі № 200/1478/24 та від 27 лютого 2025 року у справі № 380/21644/23, де, зокрема, зазначено, що у випадку призначення особі пенсії за вислугу років відповідно до Закону № 1788-ХІІ, який передбачає інші підстави та порядок призначення пенсії, а в подальшому при виявленні такою особою бажання отримувати пенсію за віком відповідно до Закону № 1058-IV, має місце саме призначення пенсії за віком, а не переведення згідно з ч. 3 ст. 45 Закону № 1058-IV на інший вид пенсії у межах одного закону, а тому при обчисленні пенсії необхідно застосувати показник середньої заробітної плати (доходу) за три роки, що передували року призначення пенсії за віком.
Таким чином, наведений підхід Верховного Суду до правозастосування у вказаних правовідносинах є сталим.
Відповідно до ч.5 ст.242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Як слідує із матеріалів справи, позивач з 01.10.2014 року отримувала пенсію за вислугу років, що призначена відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення».
З 02.06.2025 року позивача переведено з пенсії за вислугу років, призначеної за нормами Закону України «Про пенсійне забезпечення», на пенсію за віком, призначену за нормами Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».
Проте при переведенні з одного виду пенсії на інший Відповідачем протиправно було застосовано показник середньої заробітної плати в Україні за 2014-2016 роки.
Враховуючи вказані вище висновки Верховного Суду, в спірному випадку відбулось переведення на інший вид пенсії за іншим законом. Призначення позивачу пенсії за віком з 09.01.2026 року відповідно до приписів Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» відбулось вперше.
Відтак, висновки відповідача про відсутність підстав для перерахунку позивачу призначеної за віком пенсії із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії (2022-2024 роки), на переконання суду, є хибними.
При цьому, показник середньої заробітної плати в Україні за 2022-2024 роки складає 15 057,09 грн.
Проаналізувавши наведене вище, суд дійшов висновку, що позивач має право на призначення пенсії за віком відповідно до Закону №1058-IV із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії (в даному випадку - за 2022, 2023, 2024 роки) відповідно до ч. 1 та 2 ст. 40 Закону № 1058-IV.
Згідно з ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Згідно з ч.1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтувалося на їх всебічному, повному та об`єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню в повному обсязі.
Щодо судових витрат.
Відповідно до частини першої статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Згідно квитанції № B88E-K797-RSLE від 18.02.2026 року Позивачем було сплачено судовий збір у розмірі 1064,96 грн.
Зважаючи на те, що позивачем при поданні позову сплачено судовий збір у сумі 1064,96 грн., наведена сума відповідно до положень ч. 1 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України підлягає стягненню з відповідача, за рахунок його бюджетних асигнувань.
Керуючись ст.ст. 2,5-10, 72-80, 159, 160, 171, 199-204, 205, 246, 250, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (84122, Донецька область, м. Слов`янськ, пл. Соборна, 3, ЄДРПОУ 13486010) про визнання дій протиправними, зобов`язання вчинити певні дії, - задовольнити.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (код ЄДРПОУ 13486010) щодо відмови у перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1 (рнокпп НОМЕР_1 , АДРЕСА_2 ) за віком із застосуванням показника середньої заробітної плати по Україні за 2022, 2023, 2024 роки.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області код (84122, Донецька область, м. Слов`янськ, пл. Соборна, 3, ЄДРПОУ 13486010) здійснити перерахунок та виплату з 22.08.2025 року ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) пенсії за віком, призначеної відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", із застосуванням показника середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2022, 2023, 2024 роки, з врахуванням виплачених сум пенсії.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (84122, Донецька область, м. Слов`янськ, пл. Соборна, буд. 3, ЄДРПОУ 13486010) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 1064,96 грн.
Рішення складене у повному обсязі та підписане 14 квітня 2026 року.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, або спрощеного позовного провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Апеляційна скарга може бути подана безпосередньо до Першого апеляційного адміністративного суду.
Текст рішення розміщений в Єдиному державному реєстрі судових рішень (веб-адреса сторінки: http://www.reyestr.court.gov.ua/).
Суддя А.Б. Христофоров