Єдиний державний реєстр судових рішень
печерський районний суд міста києва
Справа № 757/2330/26-к
пр. 1-кс-1718/26
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
06 квітня 2026 року
Слідчий суддя Печерського районного суду м. Києва ОСОБА_1 ,
при секретарі: ОСОБА_2 ,
за участю:
слідчого: ОСОБА_3 ,
захисника - адвоката: ОСОБА_4 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду в м. Києві провадження за клопотанням Старшого слідчого в особливо важливих справах Головного слідчого управління Державного бюро розслідувань ОСОБА_3 , погоджене Прокурором другого відділу першого управління Департаменту нагляду за додержанням законів органами Державного бюро розслідувань Офісу Генерального прокурора ОСОБА_5 , про здійснення спеціального досудового розслідування у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань 14.11.2025 року за № 62025000000001121 за підозрою ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 27, ч. 2 ст. 28, ч. 4 ст. 111-1 КК України, -
ВСТАНОВИВ:
Старший слідчий в особливо важливих справах Головного слідчого управління Державного бюро розслідувань ОСОБА_3 , за погодженням прокурора другого відділу першого управління Департаменту нагляду за додержанням законів органами Державного бюро розслідувань Офісу Генерального прокурора ОСОБА_7 , звернувся до слідчого судді з клопотанням про здійснення спеціального досудового розслідування у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 62025000000001121 за підозрою ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 27, ч. 2 ст. 28, ч. 4 ст. 111-1 КК України.
Обґрунтовуючи клопотання, сторона обвинувачення вказує, що Головним слідчим управлінням Державного бюро розслідувань за процесуального керівництва прокурорів Офісу Генерального прокурора здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 62025000000001121 за підозрою ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 27, ч. 2 ст. 28, ч. 4 ст. 111-1 КК України.
10.10.2025 у спосіб, передбачений ч. 2 ст. 135 КПК України, повідомлено про підозру ОСОБА_6 , у співвиконавстві провадження за попередньою змовою групою осіб господарської діяльності у взаємодії з державою-агресором, незаконними органами влади, створеними на тимчасово окупованій території, у тому числі окупаційною адміністрацією держави-агресора, тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 27, ч. 2 ст. 28, ч. 4 ст. 111-1 України.
Органу досудового розслідування місце знаходження ОСОБА_6 не відомо.
У зв`язку з цим, на підставі ч. 8 ст. 135 КПК України, в засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора опубліковано повістку про виклик ОСОБА_6 до Головного слідчого управління 09.10.2025 на 10 год. 00 хв.
Також, в засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора опубліковано повістку про виклик ОСОБА_6 до Головного слідчого управління 10.10.2025 на 10 год. 00 хв.
На момент вручення повідомлення про підозру ОСОБА_6 органу досудового розслідування місце знаходження підозрюваного не було відоме. У зв`язку з цим, керуючись главою 6 та ч. 8 ст. 135 КПК України, повідомлення про вручення повідомлення про підозру ОСОБА_6 було опубліковано в засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора.
Після цього, на підставі ч. 8 ст. 135 КПК України, в засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора опубліковано повістки про виклик підозрюваного ОСОБА_6 до Головного слідчого управління 13.10.2025 на 10 год. 00 хв., 15.10.2025 на 10 год. 00 хв. та 17.10.2025 на 10 год. 00 хв.
Підозрюваний ОСОБА_6 на виклики до органу досудового розслідування не з`явився та причину своєї неявки не відломив.
З метою проведення слідчих та процесуальних дій за участі ОСОБА_6 надано доручення оперативному підрозділу Державного бюро розслідувань з метою встановлення місця знаходження підозрюваного.
Згідно інформування оперативного підрозділу ДБР місце знаходження підозрюваного ОСОБА_6 протягом 2022-2024 року проживав на території тимчасового окупованого м. Бердянськ, Запорізької області. Відомості про перетин державного кордону України (в`їзд / виїзд) з 01.12.2021 по 17.01.2026 відсутні.
Враховуючи, що місцезнаходження підозрюваного ОСОБА_6 не відоме, 17.11.2025 його оголошено в регіональний, державний, міждержавний та міжнародний розшук.
Ухвалою слідчого судді Печерського районного суду міста Києва у справі № 757/64197/25-к від 18.12.2025, підозрюваному ОСОБА_6 на підставі ч. 6 ст. 193 КПК України обрано запобіжний захід у вигляді тримання під вартою. Зазначена ухвала слідчого судді набрала законної сили.
Враховуючи викладене, в органу досудового розслідування є достатні підстави вважати, що ОСОБА_6 , умисно переховується від органів слідства та суду з метою ухилення від кримінальної відповідальності.
Слідчий вважає наявними підстави, з якими КПК України пов`язує надання слідчим суддею дозволу на здійснення спеціального досудового розслідування стосовно підозрюваного ОСОБА_6 .
В судовому засіданні слідчий клопотання підтримав, просив його задовольнити.
Захисник - адвокат ОСОБА_4 в судовому засіданні заперечував щодо задоволення клопотання.
Заслухавши пояснення слідчого, захисника та дослідивши матеріали клопотання, слідчий суддя дійшов такого висновку.
Відповідно до ч. 2 ст. 297-1 КПК України спеціальне досудове розслідування здійснюється на підставі ухвали слідчого судді у кримінальному провадженні щодо злочинів, передбачених статтями 109, 110, 110-2, 111, 111-1, 111-2, 112, 113, 114, 114-1, 114-2, 115, 116, 118, частиною другою статті 121, частиною другою статті 127, частинами другою і третьою статті 146, статтями 146-1, 147, частинами другою - п`ятою статті 191 (у випадку зловживання службовою особою своїм службовим становищем), статтями 209, 255-258, 258-1, 258-2, 258-3, 258-4, 258-5, 348, 364, 364-1, 365, 365-2, 368, 368-2, 368-3, 368-4, 369, 369-2, 370, 379, 400, 408, 436, 436-1, 437, 438, 439, 440, 441, 442, 443, 444, 445, 446, 447 Кримінального кодексу України, стосовно підозрюваного, крім неповнолітнього, який переховується від органів слідства та суду на тимчасово окупованій території України, на території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, з метою ухилення від кримінальної відповідальності та/або оголошений у міжнародний розшук.
Згідно клопотання слідчого та долучених в його обґрунтування матеріалів встановлено, що Головним слідчим управлінням Державного бюро розслідувань за процесуального керівництва прокурорів Офісу Генерального прокурора здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 62025000000001121 за підозрою ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 27, ч. 2 ст. 28, ч. 4 ст. 111-1 КК України.
Під час досудового розслідування установлено, що Верховною Радою Української Радянської Соціалістичної Республіки (далі - ВР УРСР) 24.08.1991 схвалено Акт проголошення незалежності України, яким урочисто проголошено незалежність України та створення самостійної української держави - України. У преамбулі Декларації про державний суверенітет України від 16.07.1990 вказано, що ВР УРСР проголошує державний суверенітет України як верховенство, самостійність, повноту і неподільність влади Республіки в межах її території та незалежність і рівноправність у зовнішніх зносинах. Відповідно до розділу V Декларації територія України в існуючих кордонах є недоторканною і не може бути змінена та використана без її згоди.
Незалежність України визнали держави світу, серед яких і російська федерація.
Відповідно до п. п. 1, 2 Меморандуму про гарантії безпеки у зв`язку з приєднанням України до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї від 05.12.1994 Російської Федерації, Сполучене Королівство Великої Британії та Північної Ірландії й США підтвердили Україні їх зобов`язання згідно з принципами Заключного акта Наради з безпеки та співробітництва в Європі від 01.08.1975 поважати незалежність і суверенітет та існуючі кордони України, зобов`язались утримуватися від загрози силою чи її використання проти територіальної цілісності, чи політичної незалежності України, і що ніяка їхня зброя ніколи не буде використовуватися проти України, крім цілей самооборони або будь-яким іншим чином згідно зі Статутом ООН.
Декларацією Генеральної Асамблеї ООН від 09.12.1981 № 36/103 про недопустимість інтервенції та втручання у внутрішні справи держав та резолюціями від 16.12.1970 № 2734 (ХХV), що містить Декларацію про зміцнення міжнародної безпеки; від 21.12.1965 № 2131 (ХХ), що містить Декларацію про неприпустимість втручання у внутрішні справи держав та обмеження їх суверенітету та від 14.12.1974 № 3314 (ХХІХ), що містить визначення агресії, встановлено, що ні одна з держав не має право здійснювати інтервенцію чи втручання у будь-якій формі або з будь-якої причини у внутрішні та зовнішні справи інших держав. Закріплено обов`язок держав: утримуватися від озброєної інтервенції, підривної діяльності, військової окупації; здійснення сприяння, заохочення чи підтримки сепаратистської діяльності; не допускати на власній території навчання, фінансування та вербовки найманців чи засилання таких найманців на територію іншої держави.
Положеннями ст. ст. 1-3 Конституції України визначено, що Україна є суверенною і незалежною, демократичною, соціальною, правовою, унітарною державою, суверенітет України поширюється на всю її територію, яка в межах існуючого кордону є цілісною і недоторканною. Людина, її життя і здоров`я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю.
Відповідно до ч. 1 ст. 17, ч. 1 ст. 65 Конституції України захист незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України є справою всього Українського народу та обов`язком громадян України, а на території України забороняється створення і функціонування будь-яких збройних формувань, не передбачених законом.
Статтями 132, 133 Конституції України визначено, що територіальний устрій України ґрунтується на засадах єдності та цілісності державної території, поєднання централізації і децентралізації у здійсненні державної влади, збалансованості і соціально-економічного розвитку регіонів, з урахуванням їх історичних, економічних, екологічних, географічних і демографічних особливостей, етнічних і культурних традицій. Систему адміністративно-територіального устрою України складають: Автономна Республіка Крим, області, райони, міста, райони в містах, селища і села.
При цьому статтями 72, 73 Конституції України визначено, що питання про зміну території України вирішуються виключно всеукраїнським референдумом, який призначається Верховною Радою України або Президентом України відповідно до їхніх повноважень, встановлених Конституцією України, та проголошується за народною ініціативою на вимогу не менш як трьох мільйонів громадян України, які мають право голосу, за умови, що підписи щодо призначення референдуму зібрано не менш як у двох третинах областей і не менш як по сто тисяч підписів у кожній області.
Відповідно до статті 75 Конституції України єдиним органом законодавчої влади в Україні є парламент - Верховна Рада України.
Статтею 76 Конституції України визначено, що строк повноважень Верховної Ради України становить п`ять років.
Також статтею 1 Закону України «Про статус народного депутата України» (далі - Закон) передбачено, що народним депутатом України є обраний відповідно до Закону України «Про вибори народних депутатів України» представник Українського народу у Верховній Раді України і уповноважений ним протягом строку депутатських повноважень здійснювати повноваження, передбачені Конституцією України та законами України. Народний депутат здійснює свої повноваження на постійній основі. При виконанні своїх повноважень народний депутат керується Конституцією України, законами України та загальновизнаними нормами моралі.
Згідно з вимогами статті 8 Закону у своїй діяльності народний депутат повинен дотримуватися загальновизнаних норм моралі; завжди зберігати власну гідність, поважати честь і гідність інших народних депутатів, службових та посадових осіб і громадян; утримуватись від дій, заяв та вчинків, що компрометують його самого, виборців, Верховну Раду України, державу. Неприпустимим є використання народним депутатом свого депутатського мандата всупереч загальновизнаним нормам моралі, правам і свободам людини і громадянина, законним інтересам суспільства і держави.
Відповідно до ст. ст. 2-3 Договору про дружбу, співробітництво і партнерство між Україною і Російською Федерацією, остання зобов`язалась поважати територіальну цілісність України, підтвердила непорушність існуючих кордонів між Україною та російською федерацією та розбудову відносин на основі принципів взаємної поваги, суверенної рівності, територіальної цілісності, непорушності кордонів, незастосування сили або загрози силою, невтручання у внутрішні справи.
Незважаючи на вищевикладені норми міжнародного права та положення чинного законодавства, з часу проголошення незалежності України у 1991 році й до теперішнього часу частина громадян російської федерації, у тому числі з числа вищого політичного та військового керівництва цієї країни, систематично та публічно заперечують проти її визнання в межах державних кордонів, існуючих із 1991 року та визнаних іншими країнами, здійснюють активні заходи з метою зміни меж території та державних кордонів, а також інше втручання у внутрішньополітичні справи України на шкоду національній безпеці держави.
Починаючи з 20 лютого 2014 року, через посилення сепаратистських (проросійських) виступів населення Автономної Республіки Крим (далі - АРК) та південно-східних регіонів України розпочалося захоплення невстановленими особами будівель органів державної влади та місцевого самоврядування в АРК, Харківській, Одеській, Донецькій та Луганській областях, що підвищило рівень терористичної загрози у державі та потенційно почало загрожувати територіальній цілісності України.
Як наслідок, умисні дії окремих громадян російської федерації, у тому числі з числа вищого політичного та військового керівництва цієї країни, у лютому-березні 2014 року призвели до повномасштабного вторгнення військовослужбовців збройних сил російської федерації та здійснення військової окупації території АР Крим та м. Севастополя, захоплення адміністративних будівель і ключових об`єктів військової та цивільної інфраструктури, які мають важливе оборонне і стратегічне значення, у результаті чого заподіяно матеріальних збитків в особливо великих розмірах у вигляді довготривалої втрати об`єктів державної власності та порушення територіальної цілісності України.
Таким чином, російська федерація, її окремі урядові організації, правоохоронні та розвідувальні органи та їх представники є особами, які вчиняють: збройну агресію проти України, посягання на її територіальну цілісність, втручання у внутрішні справи, зниження обороноздатності, деструктивну пропаганду, розграбування національних цінностей та інші дії на шкоду державній, економічній та інформаційній безпеці України, тобто здійснюють підривну діяльність проти України.
Крім цього, упродовж березня-травня 2014 року на території Донецької та Луганської областей створені терористичні організації - «Донецька народна республіка» та «Луганська народна республіка» (далі - «ЛНР», «ДНР», спільно позначено - «Л/ДНР»), метою діяльності яких є, зокрема, зміна меж території та державного кордону України на порушення порядку, встановленого Конституцією України, у тому числі шляхом вчинення терористичних актів, застосування зброї, насильства, знищення матеріальних об`єктів та інших дій, що створюють небезпеку для життя і здоров`я людей, з метою порушення громадської безпеки, залякування населення, провокації воєнного конфлікту, міжнародного ускладнення, впливу на дії органів державної влади та місцевого самоврядування України.
Із квітня 2014 року і по теперішній час з метою реалізації злочинного умислу та досягнення зазначених завдань учасниками терористичних організацій «Л/ДНР» вчиняються терористичні акти, здійснюються захоплення адміністративних будівель і ключових об`єктів інфраструктури на території Донецької та Луганської областей, акти застосування збройної сили проти держави Україна, чиниться збройний опір правоохоронним органам України та іншим представникам ЗСУ у відновленні територіальної цілісності України та забезпеченні правопорядку, вчиняються інші злочини.
Визнання Верховною Радою України так званих самопроголошених організацій «Л/ДНР» терористичними відображено у Заяві Верховної Ради України «Про трагічну загибель людей внаслідок терористичного акту над територією України», схваленій постановою Верховної Ради України від 22.07.2014 № 1596-VII, а також у Зверненні Верховної Ради України до Європейського Парламенту, Парламентської Асамблеї Ради Європи, національних парламентів держав-членів ЄС, США, Канади, Японії та Австралії щодо масового розстрілу людей під Волновахою в Україні, затвердженому постановою Верховної Ради України від 14.01.2015 № 106-VIII.
Відповідно до Звернення Верховної Ради України до Організації Об`єднаних Націй, Європейського Парламенту, Парламентської Асамблеї Ради Європи, Парламентської Асамблеї НАТО, Парламентської Асамблеї ОБСЄ, Парламентської Асамблеї ГУАМ, національних парламентів держав світу про визнання Російської Федерації державою-агресором, затвердженого постановою Верховної Ради України від 27.01.2015 № 129-VIII, Верховною Радою України визнано російську федерацію державою-агресором, що всебічно підтримує тероризм та блокує діяльність Ради Безпеки ООН, чим ставить під загрозу міжнародний мир і безпеку, а так звані «ЛНР» і «ДНР» - терористичними організаціями, під контролем яких опинились частини території Луганської та Донецької областей.
Відповідно до ч. 1 статті 17 Закону народний депутат, який не має спеціальних повноважень на представництво Верховної Ради України, має право вступати у відносини з посадовими особами і державними органами іноземних держав лише від свого імені.
У відносинах з посадовими особами, державними органами і громадянами іноземних держав народний депутат має право захищати незалежність та суверенітет, інтереси України, її громадян і не завдавати своїми вчинками шкоди Україні, її громадянам.
Пунктами 1 та 2 ч. 1 статті 24 Закону визначено, що народний депутат зобов`язаний дбати про благо України і добробут Українського народу, захищати інтереси виборців та держави; додержуватися вимог Конституції України, цього Закону, закону про регламент Верховної Ради України та інших законів України, додержуватися присяги народного депутата України.
Досудовим розслідуванням установлено, що згідно з протоколом Центральної виборчої комісії від 31.07.2019 «Про результати виборів народних депутатів України у одномандатному виборчому окрузі № 78» та Законом України «Про вибори народних депутатів України» громадянина України ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , визнано обраним народним депутатом України 9 скликання.
ОСОБА_8 29.08.2019 відповідно до ст. 79 Конституції України склав перед Верховною Радою України присягу народного депутата України на вірність Україні та зобов`язався усіма своїми діями боронити суверенітет і незалежність України, дбати про благо Вітчизни і добробут Українського народу, присягнув додержуватися Конституції України та законів України, виконувати свої обов`язки в інтересах усіх співвітчизників.
Після складення присяги перед Верховною Радою України 29.08.2019 ОСОБА_8 набув депутатських повноважень і став представником влади, тобто працівником державного органу, який наділений правом у межах своєї компетенції ставити вимоги, у тому числі щодо негайного припинення порушення, а також приймати рішення, обов`язкові для виконання юридичними і фізичними особами незалежно від їх відомчої належності чи підлеглості.
Приблизно о 05 год 00 хв 24.02.2022 збройні сили російської федерації перетнули державний кордон України та із застосуванням невідомого на цей час озброєння та його калібрів здійснили і наразі здійснюють систематичні обстріли житлових і нежитлових будівель, об`єктів військової та цивільної інфраструктури з метою зміни меж території та державного кордону України.
ОСОБА_8 було достеменно відомо, що Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженим Законом України від 24.02.2022 № 2102-ІХ, в Україні введено воєнний стан з 05 год 30 хв 24.02.2022 строком на 30 діб, який неодноразово продовжувався та діє на цей час.
З 27.02.2022 і по теперішній час, м. Бердянськ Запорізької області відповідно до наказу Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22.12.2022 № 309 «Про затвердження Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією» , який діяв до 28.02.2025 та наказу Міністерства розвитку громад та територій України від 28.02.2025 № 376 «Про затвердження Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією», є тимчасово окупованою російською федерацією територією України.
ОСОБА_8 , який будучи громадянином України, усвідомлюючи здійснення відкритої російської агресії та встановлення окупаційною адміністрацією російської федерації повного контролю над м. Бердянськом Запорізької області, де зареєстровані та фактично знаходяться підконтрольні суб`єкти господарської діяльності, з метою збереження над ними подальшого контролю, тобто переслідуючи особисті корисливі мотиви, у невстановлений під час досудового слідства точний час, але після 05 год 30 хв 24.02.2022, у невстановленому місці на території м. Києва виник умисел, спрямований на колабораційну діяльність у формі організації провадження фінансово-господарської діяльності у взаємодії з державою-агресором, незаконними органами влади, створеними на тимчасово окупованій території, у тому числі окупаційною адміністрацією держави-агресора, за таких обставин.
ОСОБА_8 , здійснюючи контроль над рядом суб`єктів господарської діяльності через пряму або опосередковану (через родичів, близьких осіб чи членів їх сімей) власність над підприємствами, усвідомлюючи, що для досягнення своєї злочинної мети необхідні повноваження службових осіб вказаних підприємств та інших невстановлених осіб, не бажаючи бути викритим у вчиненні кримінальних правопорушень, вирішив використати особистий авторитет і можливість застосування примусу, задля чого розробив план організації колабораційної діяльності, згідно з яким було визначено об`єкти злочину, необхідність ініціювання вчинення злочинів перед іншими співучасниками, вступу з ними у змову із подальшим розподілом їхніх обов`язків, функцій та ролей, а також координації їх діяльності.
В подальшому, на початку березня 2022 року, ОСОБА_8 реалізуючи свій злочинний умисел, спрямований на організацію колабораційної діяльності з корисливих мотивів у формі провадження фінансово-господарської діяльності у взаємодії з державою-агресором та органами створеними на тимчасово окупованій території умисно надав організаційно-розпорядчі доручення службовим особам підконтрольним підприємствам ТОВ «НВП Агрінол», ТОВ «Азовбудтех» здійснювати таку діяльність.
Установлено, що ОСОБА_8 здійснював контроль над ТОВ «НВП Агрінол» (код ЄДРПОУ 32365441, юридична адреса: Запорізька область, місто Бердянськ, вул. Будівельна, 3А) та ТОВ «Азовбудтех» (код ЄДРПОУ 44380489, адреса реєстрації: Запорізька область, місто Бердянськ, вулиця Будівельна, 1-А) через засновників товариства, які є його близькими родичами, зокрема: ОСОБА_9 , ОСОБА_10 та членів сімей його родичів: ОСОБА_11 та ОСОБА_12 . При цьому ОСОБА_8 усвідомлював здійснення відкритої російської агресії та створення окупаційної адміністрації і повного контролю нею над м. Бердянськом Запорізької області, де фактично знаходяться зазначені суб`єкти підприємницької діяльності і їх виробничі потужності.
З метою реалізації свого злочинного умислу, спрямованого на колабораційну діяльність у формі організації провадження фінансо во-господарської діяльності у взаємодії з державою агресором, незаконними органами влади, створеними на тимчасово окупованій території, у тому числі окупаційною адміністрацією держави-агресора ОСОБА_8 , у невстановлену слідством дату та час, залучив до злочинної діяльності громадян України ОСОБА_6 та ОСОБА_13 , які надали згоду у її співучасті.
Частиною 2 статті 13 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» передбачено, що здійснення господарської діяльності юридичними особами, фізичними особами-підприємцями та фізичними особами, які провадять незалежну професійну діяльність, місцезнаходженням (місцем проживання) яких є тимчасово окупована територія, дозволяється виключно після зміни їхньої податкової адреси на іншу територію України.
Генеральний директор ТОВ «НВП Агрінол» ОСОБА_6 діючи у співучасті із ОСОБА_8 , на виконання зазначених вимог Закону, 12.05.2022 подав відповідні документи та змінив податкову адресу вказаного підприємства на: Запорізька область, м. Запоріжжя, вул. Рекордна, будинок 34А, приміщення 48.
В свою чергу встановлено, що вимоги ч. 2 ст. 13 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» щодо ТОВ «Азовбудтех» не були виконані.
ТОВ «НВП Агрінол» спеціалізується на виробництві мастильних матеріалів і металевої тари в широкому асортименті, зокрема мастильних матеріалів, мастил пластичних, мастильно-охолоджувальних рідин водорозчинних, масляних мастильно-охолоджувальних технологічних засобів, олії трансмісійної, бітумних емульсій та інше. Вказана продукція, серед іншого, використовується у промисловому обладнанні, яке виготовляє товари військового призначення або такі, що мають «військове кінцеве використання». ТОВ «Азовбудтех» здійснювало дистриб`юцію продукції ТОВ «НВП Агрінол».
Реалізуючи свій злочинний умисел, у період часу з початку березня до листопада 2022 року, ОСОБА_8 за попередньою змовою з ОСОБА_6 , який до 26.08.2022 був генеральним директором ТОВ «НВП Агрінол», а після звільнення з посади продовжував організовувати господарську діяльність товариства у м. Бердянськ Запорізької області, а також довіреною особою ОСОБА_13 , який надав згоду на участь у вказаній злочинній діяльності, та іншими невстановленими досудовим розслідуванням службовими особами ТОВ «НВП Агрінол», використовуючи вантажний автомобільний транспорт ТОВ «Транском», здійснили вивезення продукції ТОВ «НВП Агрінол» та ТОВ «Азовбудтех» з м. Бердянська до складських приміщень, розташованих за адресою: АР Крим, Сімферопольський район, селище Молодіжне, кілометр Московського шосе, 11, задля подальшої організації фінансово-господарських відносин із підприємствами, які виготовляють товари військового призначення або товари, що мають «військове кінцеве використання», за державним замовленням держави-агресора російської федерації, та в подальшому використовується для забезпечення збройної агресії російської федерації проти України.
У свою чергу, ОСОБА_6 , який до 26.08.2022 був генеральним директором ТОВ «НВП Агрінол», а після звільнення з посади продовжував організовувати господарську діяльність товариства в м. Бердянськ Запорізької області, ОСОБА_13 та невстановлені досудовим розслідуванням службові особи ТОВ «НВП Агрінол», ТОВ «Азовбудтех», а також інші особи, які діяли за попередньою змовою з ОСОБА_8 , діючи на виконання спільного злочинного умислу, перебуваючи на тимчасово окупованій території м. Бердянська та АР Крим, у вказаний період часу здійснювали завантаження продукції, логістику транспорту для перевезення, її облік, займалися пошуком джерел збуту, готували товаросупровідні документи, договори, організовували зберігання продукції на складі.
У подальшому ОСОБА_8 , перебуваючи на тимчасово окупованій території селища Молодіжне Сімферопольського району АР Крим за адресою: АР Крим, Сімферопольський район, селище Молодіжне, кілометр Московського шосе, 11, діючи за попередньою змовою з ОСОБА_6 , який до 26.08.2022 був генеральним директором ТОВ «НВП Агрінол», а після звільнення з посади продовжував організовувати господарську діяльність товариства у м. Бердянськ Запорізької області, ОСОБА_13 та іншими невстановленими службовими особами ТОВ «НВП Агрінол», ТОВ «Азовбудтех», з метою реалізації злочинного умислу, спрямованого на провадження господарської діяльності у взаємодії з державою-агресором її незаконними органами влади та окупаційною адміністрацією, а також отримання прибутків від такої діяльності впродовж листопада 2022 року здійснили реалізацію виготовленої підприємством продукції підконтрольному ОСОБА_8 підприємству ТОВ «Енікс» (ідентифікаційний номер 7718988982, м. Москва, російська федерація), яке в подальшому постачало зазначену продукцію на підприємства для використання під час виробництва сировини та комплектуючих зброї та озброєння держави-агресора.
Надалі ТОВ «Енікс» здійснювало постачання продукції ТОВ «НВП Агрінол» підприємству ПАО «Северсталь», яке виготовляє товари військового призначення або товари, що мають «військове кінцеве використання», за державним замовленням держави-агресора російської федерації, зокрема: броньовану (протикульну) сталь «марки 45Х2НМФБА (сталь 96), 5 класу захисту за ДСТУ Р 51112-97, броньовану (протикульну) сталь «марок 500 та 550 відповідно 4 та 5 класу захисту за ДСТУ Р 51112-97», спеціальну корпусну сталь для підводних i надводних військових суден, гарячекатаний травлений прокат спеціального призначення для виробництва пускових установок залпового вогню, що в подальшому використовується для забезпечення збройної агресії російської федерації проти України.
Крім того, ТОВ «Енікс» здійснювало постачання продукції ТОВ «НВП Агрінол» підприємству ПАО «Магнитогорский металлургический комбинат», яке виготовляє товари військового призначення або товари, що мають «військове кінцеве використання», за державним замовленням держави-агресора російської федерації, зокрема: прокат товстолистових броньованих сталей «марок 22Ш и 24Ш та/або їх аналогів»; спеціальну корпусну сталь для підводних i надводних військових суден, що в подальшому використовується для забезпечення збройної агресії російської федерації проти України.
У подальшому ОСОБА_8 , будучи фактичним власником ТОВ «Азовбудтех», виконуючи роль організатора злочину, діючи за попередньою змовою групою осіб з ОСОБА_13 та іншими невстановленими досудовим розслідуванням службовими особами ТОВ «Азовбудтех», у невстановлений досудовим розслідуванням час, але не пізніше 23.09.2022, організував здійснення фінансово-господарських відносин з «ООО «АЛЬТ-ЭРА» (ІПН рф 9105010010, юридична адреса: 297000, Республіка Крим, м. Сімферополь, вул. Набережна, 69В)», яке здійснює роботи з ремонту та будівництва автомобільних доріг на тимчасово окупованій території Автономної Республіки Крим на замовлення незаконних органів влади - «Государственного казенного учреждения Республики Крым «Служба автомобильных дорог Республики Крым».
З метою реалізації спільного злочинного умислу, спрямованого на здійснення господарської діяльності у взаємодії з державою-агресором, невстановлені досудовим розслідуванням службові особи ТОВ «Азовбудтех», які діяли за вказівками ОСОБА_8 , уклали з «ООО «АЛЬТ-ЭРА» договір ДП-2022-024дпс від 23.09.2022, згідно з яким зобов`язались надати послуги з перевезення вантажів. На виконання вказаного договору «ООО «АЛЬТ-ЭРА» з власного рахунку № НОМЕР_1 перерахувало на рахунок ТОВ «Азовбудтех» № НОМЕР_2 , відкритий в «ПАО «Промсвязьбанк», кошти за надання послуг, а саме:
-10.10.2023 перерахувало кошти в сумі 2596604,30 російських рублів за рахунка № 2 від 26.09.2022;
-19.10.2023 перерахувало кошти в сумі 2011741,00 російських рублів за рахунка № 3 від 27.09.2022;
-20.10.2023 перерахувало кошти в сумі 2964153,70 російських за рахунка № 5 від 29.09.2022;
-20.10.2023 перерахувало кошти в сумі 168000,00 російських рублів за рахунка № 7 від 29.09.2022;
-20.10.2023 перерахувало кошти в сумі 80000,00 російських рублів за рахунка № 8 від 30.09.2022;
-20.10.2023 перерахувало кошти в сумі 270832,80 російських рублів за рахунка № 11 від 30.09.2022;
-20.10.2023 перерахувало кошти в сумі 659100,00 російських рублів за рахунка № 13 від 03.10.2022;
-20.10.2023 перерахувало кошти в сумі 266690,00 російських рублів за рахунка № 12 від 30.09.2022;
-20.10.2023 перерахувало кошти в сумі 454682,00 російських рублів за рахунка № 14 від 07.10.2022;
-26.10.2023 перерахувало кошти в сумі 657750,00 російських рублів за рахунка № 10 від 30.09.2022;
-27.10.2023 перерахувало кошти в сумі 295050,00 російських рублів за рахунка № 4 від 28.09.2022;
-31.10.2023 перерахувало кошти в сумі 200000,00 російських рублів за рахунка № 15 від 14.10.2022.
Після цього ОСОБА_8 та інші невстановлені досудовим розслідуванням особи, які діяли з ним за попередньою змовою, розуміли, що здійснювати подальшу фінансово-господарську діяльність ТОВ «Азовбудтех» вони зможуть лише у взаємодії з державою-агресором, її незаконними органами влади та окупаційною адміністрацією, що в свою чергу призведе до перереєстрації вказаного товариства у незаконних органах влади, сплати податки окупаційній адміністрації та постачання товарів на територію держави-агресора й окуповану територію України.
Ураховуючи викладене, з метою збереження подальшого контролю над власними активами, розташованими на тимчасово окупованій території, тобто переслідуючи корисливі мотиви, у невстановлений досудовим розслідуванням час, але не пізніше 24.11.2022, у ОСОБА_8 виник умисел на організацію провадження фінансово-господарської діяльності ТОВ «Азовбудтех» у взаємодії з державою-агресором, її незаконними органами та окупаційною адміністрацією.
Діючи з метою реалізації злочинного плану ОСОБА_8 за попередньою змовою з ОСОБА_13 та іншими невстановленими досудовим розслідуванням особами, перебуваючи на окупованій території АР Крим, розробив план спільної злочинної діяльності. Відповідно до цього плану невстановлені досудовим розслідуванням службові особи ТОВ «Азовбудтех», підконтрольні ОСОБА_8 , мали здійснювати загальний контроль за товарообігом підприємства, приймати рішення щодо виплати заробітних плат працівникам, погоджувати та контролювати обсяги реалізації нафтопродуктів, відкривати рахунки у банківських установах держави-агресора, укладати договори на постачання нафтопродуктів та забезпечувати здійснення діяльності вказаного суб`єкта господарювання у взаємодії з державою-агресором, її незаконними органами та окупаційною адміністрацією, яка незаконно діє на території Запорізької області.
Так, невстановлені досудовим розслідуванням службові особи ТОВ «Азовбудтех», діючи свідомо та умисно на виконання злочинного плану ОСОБА_8 , залишилися на окупованій державою-агресором російської федерації території Запорізької області, де, перебуваючи за адресою: Запорізька область, м. Бердянськ, вул. Будівельна, 1-А, у невстановлений період часу, але не пізніше 24.11.2022, розпочали активні дії з налагодження фінансово-господарської діяльності у взаємодії з окупаційною адміністрацією російської федерації та незаконну перереєстрацію ТОВ «Азовбудтех» в органах влади окупаційної адміністрації держави-агресора.
Зокрема, 24.11.2022 на виконання спільного злочинного умислу, спрямованого на провадження фінансово-господарської діяльності у взаємодії з державою-агресором її незаконними органами влади та окупаційною адміністрацією, невстановлені досудовим розслідуванням службові особи ТОВ «Азовбудтех» налагодили стійкі робочі та ідеологічні зв`язки з представниками незаконних органів влади, місцевої окупаційної адміністрації російської федерації, досягли з ними домовленостей і забезпечили ТОВ «Азовбудтех» незаконну реєстрацію в «Межрайонной инспекции Федеральной налоговой службы № 1 по Запорожской области» та незаконне отримання «ОГРН № 122900013626», що підтверджує так звану державну реєстрацію підприємства.
Указаними умисними діями ОСОБА_8 діючи у співвиконавстві з ОСОБА_13 та ОСОБА_6 та невстановленими досудовим розслідуванням службовими особами ТОВ «Азовбудтех» фактично підтримали та реалізували рішення держави-агресора та її окупаційної адміністрації для подальшого провадження фінансово-господарської діяльності на тимчасово окупованій території Запорізької області у взаємодії з державою-агресором, її окупаційною адміністрацією та незаконними органами влади.
Так, відповідно до зазначеної незаконної реєстрації та заздалегідь розробленого спільного злочинного умислу засновником - власником ТОВ «Азовбудтех» та керуючим цією юридичною особою виступив ОСОБА_13 .
Указаними діями ОСОБА_8 діючи у співвиконавстві із ОСОБА_13 та ОСОБА_6 , а також невстановленими досудовим розслідуванням особами за попередньою змовою з ними, підтримали та реалізували рішення держави-агресора та її окупаційної адміністрації для подальшого провадження фінансово-господарської діяльності на тимчасово окупованій території Запорізької області у взаємодії з державою-агресором та її окупаційною адміністрацією та незаконними органами влади, сприяли становленню та зміцненню окупаційної влади російської федерації шляхом забезпечення лояльного ставлення у працівників підконтрольних підприємств і жителів міста до держави-агресора, незаконних органів влади, створених на тимчасово окупованій території, у тому числі окупаційної адміністрації держави-агресора.
10.10.2025 у спосіб, передбачений ч. 2 ст. 135 КПК України, повідомлено про підозру ОСОБА_6 , у співвиконавстві провадження за попередньою змовою групою осіб господарської діяльності у взаємодії з державою-агресором, незаконними органами влади, створеними на тимчасово окупованій території, у тому числі окупаційною адміністрацією держави-агресора, тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 27, ч. 2 ст. 28, ч. 4 ст. 111-1 України.
Обґрунтованість підозри ОСОБА_6 у вчиненні інкримінованого йому злочину повністю доводиться зібраними доказами, зокрема відомостями викладеними у:
- протоколі про результати проведення негласної слідчої (розшукової) дії - зняття інформації з електронних інформаційних систем від 15.12.2022 (додатку Telegram) за номером телефону НОМЕР_3 , яким користується ОСОБА_6 , згідно якого останній здійснює господарську діяльність ТОВ «НВП Агрінол» на тимчасово окупованій території, у тому числі 29.09.2022 щодо поставок продукції до Російської Федерації;
- протоколі про результати проведення негласної слідчої (розшукової) дії - зняття інформації з електронних інформаційних систем від 03.02.2023 (додатку Telegram) за номером телефону НОМЕР_4 , яким користується ОСОБА_14 , згідно якого виявлено фотографії документів щодо поставок ТОВ «НПВ «АЗМОЛ» для ООО «Еникс» (Російська Федерація) продукції під торговою маркою «Азмол»;
-протоколі огляду від 16.02.2024, в рамках якого оглянуто мобільний телефон виявлений під час обшуку за місцем проживання ОСОБА_8 , під час якого виявлено листування та файли, які свідчать про діяльність ТОВ «НВП Агрінол» та ТОВ «Азовбудтех» умовах окупації, вивезення продукції в АР Крим та постачання продукції ООО «Енікс»;
-протоколі огляду від 01-04 березня 2024 року в рамках якого оглянуто мобільний телефон виявлений під час обшуку за місцем проживання ОСОБА_8 , під час якого виявлено відомості про організацію вивозу продукції ТОВ «Азовбудтех» в АР Крим;
-листі Центрального науково-дослідного інституту озброєння та військової техніки Збройних Сил України від 25.04.2024 № 220/59/917, відповідно якого ООО «Енікс», яке є підконтрольним ОСОБА_8 підприємством та офіційним дистриб`ютором змазок AZMOL та AGRINOL в російській федерації, в 2022 році постачало продукцію ПАО "СЕВЕРСТАЛЬ" та ПАО «Магнитогорский металлургический комбинат», які постачають броньову сталь підприємствам оборонно-промислового комплексу росії для виготовлення пускових установок для залпового вогню та підводних та надводних суден.
-Протоколі додаткового допиту свідка ОСОБА_15 від 08.04.2024, під час якого свідок надав інформацію про рух грошових коштів по рахунку ООО «Енікс»;
-Протоколі огляду від 09.04.2024 під час якого проведено огляд інформації про рух грошових коштів по рахунку ООО «Енікс», серед яких виявлено транзакції від ТОВ «Азовбудтех»;
-протоколі огляду від 08.03.2024 в рамках якого оглянуто мобільний телефон виявлений під час обшуку за місцем проживання ОСОБА_14 , під час якого виявлено відомості про організацію вивозу продукції ТОВ «Азовбудтех» в АР Крим;
-протоколі огляду від 14.02.2024 під час якого проведено огляд відомостей про
ТОВ «НВП Агрінол», які містяться в Єдиному державному реєстрі Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань;
-протоколі допиту свідка ОСОБА_15 від 09.02.2024 під час якого свідок назвав осіб зафіксованих на відео, які були присутні на нараді в будівлі Бердянських жниварок 06.09.2022 (серед них був ОСОБА_16
- інших матеріалах кримінального провадження.
Органу досудового розслідування місце знаходження ОСОБА_6 не відомо.
У зв`язку з цим, на підставі ч. 8 ст. 135 КПК України, в засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора опубліковано повістку про виклик ОСОБА_6 до Головного слідчого управління 09.10.2025 на 10 год. 00 хв.
Також, в засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора опубліковано повістку про виклик ОСОБА_6 до Головного слідчого управління 10.10.2025 на 10 год. 00 хв.
На момент вручення повідомлення про підозру ОСОБА_6 органу досудового розслідування місце знаходження підозрюваного не було відоме. У зв`язку з цим, керуючись главою 6 та ч. 8 ст. 135 КПК України, повідомлення про вручення повідомлення про підозру ОСОБА_6 було опубліковано в засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора.
Після цього, на підставі ч. 8 ст. 135 КПК України, в засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора опубліковано повістки про виклик підозрюваного ОСОБА_6 до Головного слідчого управління 13.10.2025 на 10 год. 00 хв., 15.10.2025 на 10 год. 00 хв. та 17.10.2025 на 10 год. 00 хв.
Підозрюваний ОСОБА_6 на виклики до органу досудового розслідування не з`явився та причину своєї неявки не відломив.
З метою проведення слідчих та процесуальних дій за участі ОСОБА_6 надано доручення оперативному підрозділу Державного бюро розслідувань з метою встановлення місця знаходження підозрюваного.
Згідно інформування оперативного підрозділу ДБР місце знаходження підозрюваного ОСОБА_6 протягом 2022-2024 року проживав на території тимчасового окупованого м. Бердянськ, Запорізької області. Відомості про перетин державного кордону України (в`їзд / виїзд) з 01.12.2021 по 17.01.2026 відсутні.
Враховуючи, що місцезнаходження підозрюваного ОСОБА_6 не відоме, 17.11.2025 його оголошено в регіональний, державний, міждержавний та міжнародний розшук.
Ухвалою слідчого судді Печерського районного суду міста Києва у справі № 757/64197/25-к від 18.12.2025, підозрюваному ОСОБА_6 на підставіч. 6 ст. 193 КПК України обрано запобіжний захід у вигляді тримання під вартою. Зазначена ухвала слідчого судді набрала законної сили.
Враховуючи наведене, наявність постанови слідчого про оголошення в розшук, слідчий суддя погоджується з тим, що ОСОБА_6 умисно переховується від органів слідства та суду з метою ухилення від кримінальної відповідальності.
З вказаних мотивів, слідчий суддя приходить до висновку про наявність правових підстав, з якими закон пов`язує можливість надання дозволу на здійснення спеціального досудового розслідування, в порядку ст. ст. 297-1, 297-2, 297-3, 297-4 КПК України, стосовно підозрюваного ОСОБА_6 , у кримінальному провадженні №62025000000001121 від 14.11.2025.
Керуючись ст. ст. 297-1, 297-2, 297-4, 309, 376 КПК України, слідчий суддя, -
УХВАЛИВ:
Клопотання Старшого слідчого в особливо важливих справах Головного слідчого управління Державного бюро розслідувань ОСОБА_3 , погоджене Прокурором другого відділу першого управління Департаменту нагляду за додержанням законів органами Державного бюро розслідувань Офісу Генерального прокурора ОСОБА_5 , про здійснення спеціального досудового розслідування у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань 14.11.2025 року за № 62025000000001121 за підозрою ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 27, ч. 2 ст. 28, ч. 4 ст. 111-1 КК України, - задовольнити.
Надати дозвіл на здійснення спеціального досудового розслідування у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань 14.11.2025 року за № 62025000000001121 відносно ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця міста Павлоград, Дніпропетровської області, громадянина України, який проживає за адресою: АДРЕСА_1 , підозрюваного у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 27, ч. 2 ст. 28, ч. 4 ст. 111-1 КК України.
Зобов`язати прокурора у кримінальному провадженні відомості про здійснення спеціального досудового розслідування внести до Єдиного реєстру досудових розслідувань.
Ухвала підлягає негайному виконанню з моменту її оголошення та не може бути оскаржена. Заперечення на ухвалу можуть бути подані під час підготовчого провадження в суді.
Повний текст ухвали буде оголошено о 08 год. 00 хв. 10.04.2026 року.
Слідчий суддя ОСОБА_17