Рішення № 135629012, 13.04.2026, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
13.04.2026
Номер справи
160/1937/26
Номер документу
135629012
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 квітня 2026 рокуСправа №160/1937/26

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Голобутовського Р.З.

розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами у місті Дніпро адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Департаменту пенсійного забезпечення, страхових виплат, соціальних послуг, житлових субсидій та пільг в особі Пенсійного фонду України про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

28.01.2026 ОСОБА_1 (далі - позивач) звернулася до Дніпропетровського окружного адміністративного суду із позовною заявою до Департаменту пенсійного забезпечення, страхових виплат, соціальних послуг, житлових субсидій та пільг в особі Пенсійного фонду України (далі відповідач), в якій просить:

1. визнати протиправною бездіяльність відповідача, яка полягає:

- у нездійсненні перерахунку пенсії з урахуванням фактичного страхового та пільгового стажу за Списком №1, що призвело до неправильного визначення коефіцієнта страхового стажу;

- у незастосуванні з 11.08.2025 мінімального розміру пенсії за віком, передбаченого ч. 2 ст. 28 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», та виплаті пенсії у розмірі, меншому за мінімальний гарантований державою;

- у не перерахування пенсії на реквізити українського банку;

2. зобов`язати Департамент пенсійного забезпечення, страхових виплат, соціальних послуг, житлових субсидій та пільг в особі Пенсійного фонду України:

- зарахувати до страхового стажу ОСОБА_1 пільговий стаж за Списком №1, підтверджений належними доказами та здійснити перерахунок пенсії з урахуванням фактичного страхового та пільгового стажу відповідно до вимог чинного законодавства та Договору між Україною та Чеською Республікою про соціальне забезпечення;

- здійснити перерахунок та виплатити пенсію ОСОБА_1 з 11.08.2025 відповідно до ч. 2 ст. 28 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» із застосуванням більшої величини між: 40 відсотками мінімальної заробітної плати, встановленої законом про Державний бюджет України на відповідний рік.

- перерахувати щомісячне пенсійне забезпечення на реквізити українського банку.

В обґрунтування позовної заяви позивач зазначила, що відповідачем не враховано до пільгового стажу періоди з 29.07.1987 по 30.09.1987, з 14.08.1992 по 06.07.1998, з 02.04.1999 по 30.09.2023, що складає загальний пільговий стаж 29 років 2 місяці, 16 днів, отже при наявності пільгового стажу позивач має право на призначення пенсії на пільгових умовах. Таким чином відповідачем не в повній мірі було виконано вимоги законодавства України, в зв`язку з чим були порушені законні права та інтереси позивача. Позивач вважає, що відповідач повинен був після 11.08.2025, коли позивач досягла 65 річного віку, виплати пенсію позивачу у розмірі не менше прожиткового мінімуму. Позивач вказує, що страховий стаж складає 33 років 1 місяців 19 днів, розмір пенсії - 1498,33 грн, що є значно менше прожиткового мінімуму. Після досягнення позивачкою 65-річного віку відповідач не здійснив передбаченого законом перерахунку пенсії, унаслідок чого її розмір становив 1498,33 грн, що є істотно меншим за прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність, встановлений на відповідний період.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 03.02.2026 відкрито провадження у адміністративній справі; справу призначено до розгляду за правилами спрощеного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.

Сторони належним чином повідомлені про розгляд справи Дніпропетровським окружним адміністративним судом, що підтверджується матеріалами справи.

19.02.2026 представником відповідача подано до суду відзив на позовну заяву, в якому позовні вимоги не визнав та просив суд відмовити в задоволенні позову. В обґрунтування правової позиції зазначено, що Департамент не є окремою юридичною особою та не має процесуальної правосуб`єктності (правоздатності та дієздатності) і не може бути відповідачем у справі. На адресу Пенсійного фонду України від Чеського управління соціального забезпечення надійшов формуляр CZ/UA 202 Розгляд заяви про пенсію за віком від 23.03.2021 та засвідчені копії документів. Відповідно до Закону України від 09.07.2003 №1058-IV Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування (далі Закон №1058) та з урахуванням положень Договору між Україною та Чеською Республікою про соціальне забезпечення (далі Договір), позивачу з 17.02.2021 призначено пенсію за віком. Відповідно до ч. 1 ст. 26 Закону №1058 особи, які досягли 60 років, з 1 січня 2021 року по 31 грудня 2021 року мають право на призначення пенсії за віком за наявності страхового стажу не менше 28 років. Страховий стаж позивача, набутий на території України, склав 21 рік 8 місяців. На час призначення пенсії та здійснення обрахунку її розміру, позивачем не надавались відомості щодо пільгового стажу за списком № 1. Оскільки періоди роботи, що містяться в Архівній довідці Акціонерного товариства Дніпроазот від 01.07.2025 №018-1-147 та у довідці Акціонерного товариства Дніпроазот від 01.07.2025 №018-1-148, наявні у трудовій книжці, вони зараховані до страхового стажу позивача під час розгляду заяви про призначення пенсії від 23.03.2021. Позивачем не доведено наявність пільгового стажу 29 років 02 місяці 16 днів та неправильність обрахунку її страхового стажу під час призначення пенсії. Позивачу повідомлено, що за страховий стаж, набутий позивачем на території Чеської Республіки, за період з 27.11.2008 по день надання відповіді, пенсію буде призначати Чеська Сторона. Для можливості врахування до страхового стажу позивача пільгового стажу за списком №1 періодів з 02.11.1992 по 26.01.1993, з 11.02.1993 по 11.04.1993, з 17.04.1993 по 20.12.1993, 14.02.1994 по 10.03.1994, з 11.03.1994 по 01.08.1994 Фондом зроблено запит до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо здійснення перевірки факту роботи за Списком №1 та атестації робочого місця. На даний час перевірка триває. Відповідно до пенсійного законодавства України та положень договору розмір пенсії позивача обрахований за страховий стаж, набутий на території України 21 рік 8 місяців. За матеріалами пенсійної справи позивач проживає в Чеській Республіці за адресою: Піковіцка 165/6, Прага 4 Бранік, 14700 Прага 47. Ст. 36 Договору передбачено, що платежі від однієї Договірної Сторони до іншої Договірної Сторони провадяться у вільно конвертованій валюті або безпосередньо особі, яка одержує пенсію чи допомогу, або через Уповноважені органи кожної із Договірних Сторін. В останньому випадку порядок здійснення цих платежів визначається за взаємною домовленістю Уповноважених органів Договірних Сторін. Відповідно до Інструкції про порядок переказування пенсій громадянам, які виїхали на постійне місце проживання за кордон, та виплати пенсій пенсіонерам іноземних держав, які проживають в Україні, затвердженої постановою правління Пенсійного фонду України 23.04.1999 №4-5 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 24.06.1999 за №413/3706, українським пенсіонерам, які проживають за кордоном, кошти на виплату пенсій переказуються щоквартально (абз. 4 п. 2.2) платіжним дорученням в іноземній валюті (п. 2.4) до органу, який здійснює виплату пенсій в іноземній державі (абз. 3 п. 2.2) або безпосередньо на особистий рахунок пенсіонера, відкритий у банку на території країни проживання (абз. 4 п. 2.3). Відтак, здійснення виплати пенсії, призначеної відповідно до міжнародного договору, на рахунок відкритий в українському банку чинним законодавством не передбачено.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 30.03.2026 позовну заяву ОСОБА_1 до Департаменту пенсійного забезпечення, страхових виплат, соціальних послуг, житлових субсидій та пільг в особі Пенсійного фонду України про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії залишено без руху та встановлено строк на усунення недоліків позову.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 13.04.2026 продовжено розгляд справи №160/1937/26 за позовною заявою ОСОБА_1 до Департаменту пенсійного забезпечення, страхових виплат, соціальних послуг, житлових субсидій та пільг в особі Пенсійного фонду України про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.

Згідно з ч. ч. 5, 8 ст. 262 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. При розгляді справи за правилами спрощеного позовного провадження суд досліджує докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи.

Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є громадянкою України, що підтверджується паспортом громадянина України серії НОМЕР_1 .

Позивач отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» з 2021 року з урахуванням договору між Україною та Чеською Республікою про соціальне забезпечення.

29.09.2025 позивач звернулась із заявою до Головного правління Пенсійного фонду України, в якій просила зробити перерахунок пенсії та включити до загального стажу стаж, набутий в Україні та Чеській республіці.

16.10.2025 Департаментом пенсійного забезпечення, страхових виплат, соціальних послуг, житлових субсидій і пільг надано відповідь, оформлену листом №42621-54537/С-03/8-2800/25, в якому повідомлено, що страховий стаж позивача, набутий на території України, складає 21 рік 8 місяців (в тому числі періоди роботи з 24.10.1980 по 14.08.1989, з 02.11.1992 по 01.08.1994), що недостатньо для виникнення права на пенсію за віком.

Відповідно до ст. 14 Договору було враховано страховий стаж, набутий позивачем на території Чехії 11 років 5 місяців 19 днів. Загальний страховий стаж склав 33 роки 1 місяць 19 днів, що дало право на призначення пенсії.

В листі повідомлено, що з 17.02.2021 позивачу призначено пенсію за віком згідно з Законом та з урахуванням положень Договору.

Відповідачем зазначено, що за страховий стаж, набутий на території Чеської Республіки за період з 27.11.2008 по день надання відповіді, пенсію буде призначати Чеська Сторона.

Не погоджуючись з перерахунком пенсії, позивач звернулась з позовом до суду.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам регулює Закон України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року № 1058-IV (далі - Закон №1058-IV).

Статтею 24 Закону №1058-IV визначено, що страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок. Страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.

Правовідносини, що виникають у сфері пенсійного забезпечення громадян, регулюються Законом України №1788-XII від 05.11.1991 «Про пенсійне забезпечення» (далі - Закон №1788-XII) та Законом України №1058-ІV від 09.07.2003 «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон №1058-ІV).

Частиною 1 ст. 9 Закону №1058-IV встановлено, що в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності; 3) пенсія у зв`язку з втратою годувальника.

Частина 1 ст. 24 Закону №1058-IV передбачає, що періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше.

Згідно з ч. 2, 4 ст. 24 Закону №1058-IV страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом, а також даних, включених на підставі цих документів до реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування.

Згідно з ч. 1 ст. 44 Закону №1058-IV призначення (перерахунок) пенсії здійснюється за зверненням особи або автоматично (без звернення особи) у випадках, передбачених цим Законом.

Звернення за призначенням (перерахунком) пенсії здійснюється шляхом подання заяви та інших документів, необхідних для призначення (перерахунку) пенсії, до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженої особи застрахованою особою особисто або через законного представника недієздатної особи, особи, дієздатність якої обмежена, малолітньої або неповнолітньої особи.

Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії визначається правлінням Пенсійного фонду за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 45 Закону №1058-IV пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків: 1) пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.

Пенсія за віком, що призначається автоматично (без звернення особи), - з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, крім випадків відсутності в системі персоніфікованого обліку відомостей про страховий стаж застрахованої особи, необхідний для призначення пенсії за віком при досягненні пенсійного віку, передбаченого частиною першою статті 26 цього Закону. У разі якщо документи про страховий стаж не подані протягом трьох місяців з дня досягнення застрахованою особою пенсійного віку, передбаченого частиною першою статті 26 цього Закону, вважається, що застрахована особа виявила бажання одержувати пенсію з більш пізнього віку.

Відносини у сфері пенсійного забезпечення між Україною та Чеською Республікою регулюються Договором між Україною та Чеською Республікою про соціальне забезпечення від 04.07.2001, який набув чинності з 01.04.2003 (далі - Договір) та Адміністративною угодою про застосування Договору між Україною та Чеською Республікою про соціальне забезпечення, згідно вимог яких зарахування страхового стажу здійснюється за умови підтвердження його компетентними органами іншої країни, шляхом надсилання відповідних запитів та листів органами Пенсійного фонду України.

Статтею 14 Договору між Україною та Чеською Республікою про соціальне забезпечення, ратифікованою Україною 22.11.2002, визначено, що якщо згідно з правовими нормами однієї Договірної Сторони виникнення, тривання або поновлення права на пенсію залежить від наявності або набуття певного страхового стажу, Уповноважений орган в необхідному обсязі має прийняти до уваги наявність та подібний страховий стаж, який особа набула згідно з правовими нормами іншої Договірної Сторони, за умови, що періоди страхування не збігаються в часі.

Відповідно до ст. 15 означеного Договору якщо право на надання пенсії згідно з правовими нормами однієї Договірної Сторони виникає лише на основі зарахування страхового стажу, набутого згідно з правовими нормами іншої Договірної Сторони, то Уповноважений орган першої Договірної Сторони: визначає розмір пенсії, яка підлягає виплаті, із урахуванням усіх періодів страхування таким чином, якби весь страховий стаж був набутий виключно згідно з власними правовими нормами.

Отже, Договірні Сторони (Україна та Чеська Республіка) взаємно домовились про врахування стажу іншої Договірної Сторони при визначенні права на призначення пенсії згідно свого національного законодавства.

Крім цього згідно ст. 32 Договору, документи, які на території однієї Договірної Сторони були видані та засвідчені в у встановленому порядку, є дійсними на території іншої Договірної Сторони без легалізації.

Окрім цього, 14-17 квітня 2008 року в Пенсійному фонді України відбулися переговори експертів Чеського управління соціального забезпечення та Пенсійного фонду України щодо практичної реалізації Договору між Україною та Чеською Республікою про соціальне забезпечення від 04.07.2001 та Адміністративної угоди про застосування Договору між Україною та Чеською Республікою про соціальне забезпечення від 25.06.2003, які були оформлені відповідним Протоколом.

Згідно вказаного Протоколу сторони, враховуючи зацікавленість в розвитку дружніх відносин у сфері пенсійного забезпечення, обговорили питання двостороннього співробітництва та на виконання пункту 4 статті 2 Адміністративної угоди було розглянуто та погоджено двомовні формуляри для співпраці по реалізації положень Договору:

- для української сторони: UA/CZ 001, UA/CZ 202, UA/CZ 203, UA/CZ 204, UA/CZ 205, UA/CZ 207, UA/CZ 213;

- для чеської сторони: CZ/UA 001, CZ/UA 202, CZ/UA 203, CZ/UA 204, CZ/UA 205, CZ/UA 207, CZ/UA 213.

Судом досліджені матеріали пенсійної справи ОСОБА_1 , надані відповідачем до суду як додатки до відзиву, та встановлено, що в матеріалах пенсійної справи наявний двомовний формуляр, складений за формою, встановленою Протоколом, а саме CZ/UA 205 про період роботи позивача з 27.11.2008 по 10.04.2021 з визначеною загальною тривалістю страхового стажу в чеській системі пенсійного забезпечення 11 років 5 місяців 19 днів.

В листі від 16.10.2025 №42621-54537/С-03/8-2800/25 Департаментом пенсійного забезпечення, страхових виплат, соціальних послуг, житлових субсидій і пільг повідомлено, що страховий стаж позивача, набутий на території України, складає 21 рік 8 місяців (в тому числі періоди роботи з 24.10.1980 по 14.08.1989, з 02.11.1992 по 01.08.1994), що недостатньо для виникнення права на пенсію за віком. За страховий стаж, набутий на території Чеської Республіки за період з 27.11.2008 по день надання відповіді, пенсію буде призначати Чеська Сторона.

Суд звертає увагу, що відповідно до ч. 1 ст. 27 Закону №1058 розмір пенсії за віком визначається за формулою: П = Зп Кс, де: П - розмір пенсії, у гривнях; Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи, визначена відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, у гривнях; Кс - коефіцієнт страхового стажу застрахованої особи, визначений відповідно до статті 25 цього Закону.

Відповідно до ч. 1 ст. 28 Закону №1058 мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 35 років, а у жінок 30 років страхового стажу встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом. У разі виплати застрахованій особі довічної пенсії, передбаченої цим Законом, пенсії або аналогічної виплати, встановленої в інших державах, мінімальний розмір пенсії за віком у солідарній системі встановлюється з урахуванням зазначених сум.

За кожний повний рік страхового стажу понад 35 років чоловікам і 30 років жінкам пенсія за віком збільшується на 1 відсоток розміру пенсії, обчисленої відповідно до статті 27 цього Закону, але не більш як на 1 відсоток мінімального розміру пенсії за віком, передбаченого абзацом першим цієї частини. Наявний в особи понаднормовий страховий стаж не може бути обмежений.

Згідно з ч. 2 ст. 28 Закону №1058 з 1 січня 2018 року для осіб, які досягли віку 65 років, мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 35 років, а у жінок 30 років страхового стажу встановлюється в розмірі 40 відсотків мінімальної заробітної плати, визначеної законом про Державний бюджет України на відповідний рік, але не менше прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.

Відповідно до долученого до відзиву протоколу призначення пенсії від 11.01.2022 позивачу призначено пенсійну виплату, виходячи з 33 років 1 місяця 19 днів стажу, у розмірі 1486,33 грн, що не відповідає нормам ст. 28 Закону №1056.

Як зазначено відповідачем в листі від 16.10.2025 №42621-54537/С-03/8-2800/25, до страхового стажу позивача зараховано страховий стаж, набутий позивачем на території Чехії 11 років 5 місяців 19 днів, та загальний страховий стаж склав 33 роки 1 місяць 19 днів, що дало право на призначення пенсії, пенсійний орган не вправі виокремлювати певні періоди страхового стажу позивача для розрахунку пенсійної виплати.

Щодо посилання на той факт, що Чеська сторона має призначати пенсію позивачу за стаж набутий на території Чеської Республіки, суд зазначає, що відповідно до відповідно до ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

ОСОБА_1 є громадянкою України, а тому має право на належне пенсійне забезпечення країни, громадянкою якої вона є.

Відповідно до інформації з трудової книжки позивача серії НОМЕР_2 від 31.05.1979 ОСОБА_1 працювала:

- з 01.06.1979 по 02.09.1980 в Дніпродзержинського вагонобудівельному заводі імені газети «Правда» контролером 2 розряду, учнем кранівника, слюсарем-ремонтником 3 розряду;

- з 24.10.1980 по 14.08.1989 у Дніпродзержинському виробничому об`єднанні «Азот» апаратником хлорування 2 розряду;

- з 15.08.1989 по 27.05.1991 в Державному кооперативному підприємстві «Полимер» ливарником платсмас гарячим способом 3 та 4 розрядів;

- з 28.05.1991 по 05.10.1992 в ТОВ «Полимер» по виробництву товарів народного споживання ливарником платсмас гарячим способом 4 розряду;

- з 02.11.1992 по 13.02.1993 апаратником підготовки cировини та відпуску полуфабрикатів та продукції 4 розряду;

- з 14.02.1994 по 01.08.1994 уборником виробничих приміщень цеху поліхлор-винилових смол;

- з 04.01.1999 по 30.11.2000 в МПП «Виталика» продавцем в магазині;

- з 01.12.2000 по 15.03.2003 в МЧП «Бондаренко Н.І.» продавцем в магазині;

- з 25.03.2003 по 01.07.2003 розпочата виплата допомоги по безробіттю (згідно з довідкою Кам`янського міського центру зайнятості Дніпропетровського обласного центру зайнятості від 28.12.2018 №5212);

- з 01.07.2003 по 09.11.2003 в Дніпродзержинському горпо продавцем в магазині»

- з 20.11.2003 по 25.10.2005 у ПП ОСОБА_2 продавцем.

Відповідно до формуляру UA/CZ 205 «Підтвердження страхового стажу» відповідного до договору між Україною та Чеською Республікою, українською стороною зараховано позивачу страховий стаж у загальному розмірі 21 рік 8 місяців, який складається з наступних періодів:

- з 01.06.1979 по 02.09.1980 1 рік 3 місяці 2 дні;

- з 24.10.1980 по 14.08.1989 8 років 9 місяців 21 день;

- з 15.08.1989 по 27.05.1991 1 рік 9 місяців 13 днів;

- з 28.05.1991 по 05.10.1992 1 рік 4 місяці 8 днів;

- з 02.11.1992 по 01.08.1994 1 рік 9 місяців;

- з 04.01.1999 по 30.11.2000 1 рік 10 місяців 27 днів;

- з 01.12.2000 по 15.03.2003 2 роки 3 місяці 15 днів;

- з 25.03.2003 по 01.07.2003 3 місяці 7 днів;

- з 02.07.2003 по 09.11.2003 4 місяці 8 днів;

- з 20.11.2003 по 31.12.2003 1 місяць 12 днів;

- з 01.01.2004 по 16.07.2004 6 місяців 16 днів;

- з 01.08.2004 по 21.10.2005 1 рік 2 місяці 21 день.

Зарахування вказаних періодів стажу роботи підтверджено, також, формою РС-право, наявною в матеріалах справи.

Відповідно до форми РС-право позивачу зараховано стаж роботи в Чехії з 27.11.2008 по 15.05.2020, що складає 11 років 5 місяців 19 днів.

Згідно з довідкою про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, виданою Акціонерним товариством «Дніпроазот» 01.07.2025 №018-1-148, ОСОБА_1 :

- з 02.11.1992 по 26.01.1993, з 11.02.1993 по 11.04.1993, з 17.04.1993 по 20.12.1993 працювала за професіями, що дають право на пільгове обчислення пенсії за Списком №1 розділу 10800000 VIII, підрозділу 1080А000-17541А, пункт 1080А010 1 Постанови Кабінету Міністрів СРСР від 26.01.1991 №10;

- з 14.02.1994 по 10.03.1994, з 11.03.1994 по 01.08.1994 працювала за професіями, що дають право на пільгове обчислення пенсії за Списком №1 розділу 10800000 VIII, підрозділу 1080А000-17541А, пункт 1080А010 1 Постанови Кабінету Міністрів СРСР від 26.01.1991 №10, Постанови Кабінету Міністрів України від 11.03.1994 №162.

Згідно з архівною довідкою, виданою Акціонерним товариством «Дніпроазот» 01.07.2025 №018-1-147, ОСОБА_1 працювала:

- з 24.10.1980 по 14.08.1989 апаратником хлорування 2 розряду цеху водопостачання;

- з 02.11.1992 по 01.08.1994 апаратником підготовки сировини та відпускання напівфабрикатів 4 розряду цеху толуілендиізоціанатів-1.

До 31.12.1991 діяли Списки №1 та № 2, затверджені постановою Ради Міністрів СРСР № 1173 від 22.08.1956.

Відповідно до вказаної Постанови професії, в тому числі апаратників фарб, що містять бензол, метанол та їх деравіти толуол, віднесені до Списку №2.

Відповідно до вказаної Постанови професії, в тому числі апаратників хлорування віднесені до Списку №1.

До матеріалів справи позивачем надано наказ від 18.01.1994 №446 про проведення атестації робочого місця позивача, а саме апаратника хлорування, відповідного до якого професія позивача атестована за Списком №1.

Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 114 Закону №1058 на пільгових умовах пенсія за віком призначається: працівникам, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 50 років і за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах, і не менше 20 років у жінок, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.

За ч. 5 ст. 114 Закону №1058-IV у разі призначення пенсій на пільгових умовах відповідно до частин другої і третьої цієї статті проводиться взаємне зарахування періодів роботи, передбачених цією статтею, за умови що роботи, які зараховуються, дають право на пенсію на аналогічних або більш пільгових умовах.

Відповідно до ч. 4 ст. 24 Закону України №1058-IV періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом.

Статтею 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення» встановлено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Суд зазначає, що своєчасно проведена атестація робочих місць за умовами праці є одним із заходів соціального захисту працівників, який має сприяти реалізації прав на здорові і безпечні умови праці, пільгове пенсійне забезпечення, пільги та компенсації за роботу у несприятливих умовах.

Обов`язок проведення атестації робочих місць законодавством покладено, у першу чергу, на керівників підприємств (роботодавців). Порушення цього обов`язку у формі не проведення або неякісного проведення призводить до позбавлення громадян їхнього конституційного права на соціальний захист, і зокрема, на пенсійне забезпечення за віком на пільгових умовах, що є недопустимим у правовій державі.

Також, суд зазначає, що особа, яка працює на посаді, віднесеної до Списку №1, та по якій має бути проведена атестації робочого місця, відповідно до Порядку проведення атестації, не наділена будь-якими правами (повноваженнями, обов`язками) за наявності яких вона б мала можливість впливати на своєчасність проведення атестації робочих місць.

Аналогічна правова позиція викладена в постанові Великої Палати Верховного Суду України від 19.02.2020 у справі №520/15025/16-а.

Отже, Велика Палата Верховного Суду в постанові від 19.02.2020 у справі №520/15025/16-а вважає, що непроведення або несвоєчасне проведення атестації робочих місць власником підприємства не може бути підставою для відмови у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах. Відповідальність за непроведення або несвоєчасне проведення атестації робочих місць покладається на власника підприємства, а не працівника. При цьому контролюючу функцію у відносинах щодо проведення атестації робочих місць на підприємстві виконує держава в особі відповідних контролюючих органів, а не працівник.

Отже, суд вважає, що записи трудової книжки та надані пільгова та архівна довідки позивача цілком підтверджують роботу позивача у спірні періоди за професіями, які віднесені до Списку №1.

Враховуючи встановлені судом обставини, суд вважає такими, що підлягають задоволенню позовні вимоги про визнання протиправною бездіяльності відповідача, яка полягає у нездійсненні перерахунку пенсії з урахуванням фактичного страхового та пільгового стажу за Списком №1, що призвело до неправильного визначення коефіцієнта страхового стажу та у незастосуванні з 11.08.2025 мінімального розміру пенсії за віком, передбаченого ч. 2 ст. 28 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», та виплаті пенсії у розмірі, меншому за мінімальний гарантований державою.

Як наслідок підлягають задоволенню позовні вимоги в частині зобов`язати Департаменту пенсійного забезпечення, страхових виплат, соціальних послуг, житлових субсидій та пільг в особі Пенсійного фонду України: зарахувати до страхового стажу ОСОБА_1 пільговий стаж за Списком №1 за період роботи з 02.11.1992 по 26.01.1993, з 11.02.1993 по 11.04.1993, з 17.04.1993 по 20.12.1993, з 14.02.1994 по 10.03.1994, з 11.03.1994 по 01.08.1994, з 24.10.1980 по 14.08.1989 та здійснити перерахунок пенсії з урахуванням фактичного страхового та пільгового стажу відповідно до вимог чинного законодавства та Договору між Україною та Чеською Республікою про соціальне забезпечення.

Позовна вимога про зобов`язання відповідача здійснити перерахунок та виплатити пенсію ОСОБА_1 з 11.08.2025 відповідно до ч. 2 ст. 28 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» із застосуванням більшої величини між: 40 відсотками мінімальної заробітної плати, встановленої законом про Державний бюджет України на відповідний рік, не підлягає задоволенню, оскільки при належно проведеному перерахунку пенсії та зарахованого пільгового стажу позивача пенсія має бути збільшена з урахуванням ч. 1 ст. 27 Закону №1058 за визначеною формулою.

Відповідно до ч. 2 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

З метою ефективного відновлення порушених прав позивача, суд вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог та зобов`язати Департамент пенсійного забезпечення, страхових виплат, соціальних послуг, житлових субсидій та пільг в особі Пенсійного фонду України здійснити належний перерахунок пенсії ОСОБА_1 з урахуванням фактичного страхового стажу у розмірі 21 рік 8 місяців, набутого на території України, 11 років 5 місяців 19 днів, набутого на території Чехії, та зарахованого цим судовим рішенням пільгового стажу ОСОБА_1 .

Щодо вимоги про перерахунок щомісячного пенсійного забезпечення на реквізити українського банку, суд зазначає наступне.

Судом встановлено, що в заяві про призначення пенсії позивач просила здійснювати виплату пенсії на розрахунковий рахунок в КБ «Приватбанк».

Відповідач заперечує можливість виплати пенсії на розрахунковий рахунок, відкритий в Україні, вказуючи, що виплата пенсії має здійснюватися державою, в якій проживає пенсіонер.

Порядком виплати пенсій та грошової допомоги через поточні рахунки в банках, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.1999 №1596, визначено механізм виплати пенсій та грошової допомоги їх одержувачам управліннями Пенсійного фонду України в районах, містах, районах у містах, об`єднаними управліннями (далі - органи Пенсійного фонду), головними управліннями Пенсійного фонду України в областях, м. Києві та структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад (далі - органи соціального захисту населення), а також інших грошових виплат, що фінансуються органами соціального захисту населення за рахунок відповідних бюджетів (далі - пенсія та грошова допомога), шляхом зарахування на поточні рахунки одержувачів пенсії та грошової допомоги (далі - одержувачі) в уповноважених банках.

Згідно з пунктом 4 Порядку №1596 виплата пенсій та грошової допомоги відповідно до цього Порядку здійснюється за зазначеним у заяві місцем фактичного проживання одержувачів в населених пунктах у межах України, в яких функціонують вибрані одержувачами уповноважені банки, їх відокремлені підрозділи (філії, відділення, представництва тощо) (далі - установи уповноважених банків).

Згідно з абзацом 1 пункту 6 Порядку №1596 одержувачі самостійно вибирають уповноважений банк для відкриття поточного рахунка.

Відповідно до пунктів 8, 9 Порядку №1596 поточні рахунки одержувачам відкриваються уповноваженими банками згідно з вимогами, встановленими нормативно-правовими актами Національного банку, що регулюють порядок відкриття рахунків у національній та іноземній валюті.

Між уповноваженим банком і одержувачем укладається договір банківського рахунка. Положеннями договору не можуть погіршуватися умови виплати пенсій та грошової допомоги, встановлені цим Порядком. Умови договору повинні передбачати можливість його розірвання за ініціативою однієї із сторін.

Згідно пункту 10 Порядку №1596 заява про виплату пенсії або грошової допомоги (додаток 1) або заява про виплату пенсії або грошової допомоги з відкриттям рахунка (додаток 4) подається одержувачем особисто до органу Пенсійного фонду України або органу соціального захисту населення за зазначеним у заяві місцем фактичного проживання одержувача в населеному пункті в межах України. Заява про виплату пенсії або грошової допомоги може прийматися органом Пенсійного фонду України або органом соціального захисту населення через установи уповноваженого банку. Заява приймається за умови пред`явлення паспорта громадянина України або іншого документа, що посвідчує особу та підтверджує її вік, і визначеного законодавством документа, необхідного для з`ясування місця її проживання, та реєструється в установленому порядку.

За змістом пунктів 12, 13 Порядку №1596 органи Пенсійного фонду та органи соціального захисту населення на підставі заяв, передбачених пунктом 10 цього Порядку, складають:

- списки на зарахування пенсій та грошової допомоги на поточні рахунки (далі - списки) згідно з додатком 2 у двох примірниках;

- опис списків на зарахування пенсій та грошової допомоги на поточні рахунки (далі - опис) згідно з додатком 3 у трьох примірниках.

Списки у двох примірниках за один день до початку кожного виплатного періоду, за який виплачується пенсія та грошова допомога, подаються органами Пенсійного фонду та органами соціального захисту населення відповідним установам уповноважених банків разом з двома примірниками описів.

Списки подаються одночасно на паперових і магнітних (електронних) носіях, крім випадків, зазначених в абзаці третьому цього пункту.

Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що органи Пенсійного фонду України уповноважені здійснювати виплату пенсії через поточні рахунки в банках у разі наявності заяви про виплату пенсії або грошової допомоги (бланк якої є Додатком №1 до Порядку №1596).

Суд звертає увагу сторін, що Порядок №1596 чітко визначає те, що поточні рахунки одержувачам відкриваються уповноваженими банками згідно з вимогами, встановленими нормативно-правовими актами Національного банку, що регулюють порядок відкриття рахунків у національній та іноземній валюті.

Отже, одержувач соціальної виплати у разі виявлення бажання отримувати її на банківський рахунок за загальним правилом повинен відкрити його в одному із уповноважених банків України, критерії до яких визначені Порядком відбору банків, через які здійснюється виплата пенсій, грошової допомоги, виплат за загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням та заробітної плати працівникам бюджетних установ.

Водночас, суд зазначає, що в матеріалах справи відсутні докази, що ОСОБА_1 має відкритий рахунок у будь-якій валюті в одному із уповноважених банків для виплати їй пенсії.

При цьому, суд зазначає, що проведення виплати пенсії громадянам, які виїхали на постійне місце проживання за кордон є можливим шляхом здійснення перерахунку пенсії на діючі карткові рахунки, відкриті в українських банках.

Аналогічна правова позиція висловлена у постанові Верховного Суду від 24.07.2023 у справі №280/6637/22 (пункт 56).

Щодо посилання відповідача на норми Інструкції про порядок переказування пенсій громадянам, які виїхали на постійне місце проживання за кордон, та виплати пенсій пенсіонерам іноземних держав, які проживають в Україні, затвердженої постановою Правління Пенсійного фонду України від 23.04.1999 №4-5 (далі - Інструкція №4-5), суд зазначає наступне.

За змістом пункту 1.2.Інструкції № 4-5 переказування пенсій за кордон, в тому числі по інвалідності внаслідок трудового каліцтва або професійного захворювання, та виплата пенсій пенсіонерам іноземних держав, які проживають в Україні, здійснюються на підставі міжнародних договорів (угод) у галузі соціального (пенсійного) забезпечення, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України (далі - міжнародні договори), та законодавства України щодо виплати пенсій у разі виїзду пенсіонера на постійне місце проживання за кордон.

Переказування пенсій за кордон здійснюється Пенсійним фондом України (далі - Фонд) через публічне акціонерне товариство «Державний експортно-імпортний банк України» (далі - уповноважений банк), якщо інше не передбачено міжнародними договорами (пункт 1.3 Інструкції № 4-5).

Відповідно до пункту 2.1.Інструкції № 4-5 у разі виїзду з України пенсіонера на постійне місце проживання за кордон головні управління Фонду на запит структурного підрозділу з питань міжнародного співробітництва надсилають пенсійну справу з розпорядженнями про перерахунки пенсії станом на дату надсилання пенсійної справи, довідку-атестат про дату припинення виплати пенсії та документи, які підтверджують зняття з реєстраційного обліку за місцем постійного проживання в Україні у зв`язку з виїздом на постійне місце проживання за кордон, якщо інше не передбачено міжнародними договорами.

Після надходження пенсійної справи з усіма необхідними документами структурний підрозділ з питань міжнародного співробітництва готує розпорядження про переказування пенсії за кордон і подає його керівництву Фонду для затвердження.

У пункті 2.2 Інструкції №4-5 зазначено, що на підставі розпорядження, прийнятого відповідно до пункту 2.1 цього розділу, структурний підрозділ з питань міжнародного співробітництва відкриває особовий рахунок одержувача пенсії (додаток 1), про що робиться позначка в розпорядженні.

Оформлені особові рахунки реєструються в книзі-реєстрі пенсійних справ і особових рахунків (далі - книга-реєстр).

Під час реєстрації особовому рахунку і пенсійній справі одержувача пенсії присвоюється один і той самий номер у вигляді шестизначного числа. Структура номера така: перша цифра - один, наступні п`ять - порядковий номер, що відповідає номеру реєстрації в книзі-реєстрі.

В особових рахунках щокварталу зазначається розмір пенсії в національній валюті України та розмір пенсії до виплати в іноземній валюті та дата перерахування коштів.

Правильність заповнення особового рахунку перевіряється уповноваженим працівником структурного підрозділу з питань міжнародного співробітництва відповідно до розподілу посадових обов`язків, завіряється його підписом та підписом працівника, відповідального за ведення особового рахунку.

За змістом пункту 2.3 Інструкції №4-5на підставі особових рахунків структурний підрозділ з питань міжнародного співробітництва складає відомості на виплату пенсій (додаток 2) із зазначенням розміру пенсії в національній валюті України та розміру пенсії до виплати в іноземній валюті за офіційним курсом гривні до іноземних валют, установленим Національним банком України, на дату складання такої відомості.

Відомість складається в чотирьох примірниках і підписується заступником Голови правління Фонду і начальником структурного підрозділу з питань міжнародного співробітництва та засвідчується печаткою.

Два примірники відомостей надсилаються до органу, який здійснює виплату пенсій в іноземній державі, третій примірник передається структурному підрозділу Фонду, відповідальному за фінансування виплати пенсій, а четвертий - зберігається в структурному підрозділі з питань міжнародного співробітництва. На третьому та четвертому примірниках проставляється дата передання відомості до структурного підрозділу Фонду, відповідального за фінансування виплати пенсій.

У разі переказу пенсії безпосередньо на особистий рахунок пенсіонера в банку відомість складається в двох примірниках, один з яких передається структурному підрозділу Фонду, відповідальному за фінансування виплати пенсій, із зазначенням дати передання відомостей, другий - залишається в структурному підрозділі з питань міжнародного співробітництва.

Кошти на виплату пенсій переказуються платіжним дорученням в іноземній валюті. Після надходження до структурного підрозділу з питань міжнародного співробітництва звіту іноземної установи про виплату пенсій (строк його подання передбачено відповідними угодами) в особових рахунках пенсіонерів робляться відповідні позначки.

У разі переказу пенсії на особистий рахунок пенсіонера в банку в особовому рахунку, який знаходиться в структурному підрозділі з питань міжнародного співробітництва, робиться відповідна позначка про її виплату (на підставі платіжного доручення) (пункти 2.4, 2.5 Інструкції №4-5).

З наведеного видно, що виплата пенсії громадянам України за кордон можлива за наявності міжнародних договорів (угод) у галузі соціального (пенсійного) забезпечення, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, та законодавства України щодо виплати пенсій у разі виїзду пенсіонера на постійне місце проживання за кордон.

При цьому, за визначеною процедурою у разі виїзду з України пенсіонера на постійне місце проживання за кордон головні управління Фонду на запит структурного підрозділу з питань міжнародного співробітництва надсилають пенсійну справу з відповідними документами пенсіонера, а структурний підрозділ з питань міжнародного співробітництва Пенсійного фонду України в подальшому вчиняє дії щодо визначення підстав для перерахування пенсії за кордон.

Суд зазначає, що позивач проживає на території Чехії, з якою укладено договір про соціальне забезпечення від 04.07.2001, який набув чинності з 01.04.2003, відтак, до спірних правовідносин підлягає застосуванню саме Інструкції про порядок переказування пенсій громадянам, які виїхали на постійне місце проживання за кордон, та виплати пенсій пенсіонерам іноземних держав, які проживають в Україні, затвердженої постановою Правління Пенсійного фонду України від 23.04.1999 №4-5.

З урахуванням наведених норм, суд робить висновок про відсутність підстав для задоволення позовних вимог в цій частині.

Стосовно посилання відповідача на те, що він є неналежним відповідачем у справі, суд зазначає, що відповідно до п. 7 ч. 1 ст. 4 Кодексу адміністративного судочинства України суб`єкт владних повноважень - орган державної влади (у тому числі без статусу юридичної особи), орган місцевого самоврядування, орган військового управління, їх посадова чи службова особа, інший суб`єкт при здійсненні ними публічно-владних управлінських функцій на підставі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, або наданні адміністративних послуг.

Пунктом 9 ч. 1 ст. 4 Кодексу адміністративного судочинства України України передбачено, що відповідач - суб`єкт владних повноважень, а у випадках, визначених законом, й інші особи, до яких звернена вимога позивача.

Відповідно до долученого відповідачем до відзиву Положення про Департамент пенсійного забезпечення, страхових виплат, соціальних послуг, субсидій та пільг відповідно до покладених завдань Департамент:

16) забезпечує відповідно до законодавства та міжнародних договорів України, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, переказування пенсій та страхових виплат громадянам, які виїхали на постійне місце проживання за кордон, та виплату пенсій пенсіонерам та страхових виплат громадянам іноземних держав, які постійно проживають в Україні;

18) формує пенсійні справи та готує рішення щодо переказу пенсій громадянам, які виїхали на постійне місце проживання за кордон, веде їх особові рахунки та особові рахунки пенсіонерів іноземних держав, які проживають в Україні, здійснює контроль за правильною виплатою цих пенсій, своєчасним поданням звітності головними управліннями Фонду; здійснює контроль за веденням справ про страхові виплати та прийнятих рішень щодо страхових виплат громадянам України, які виїхали на постійне місце проживання за кордон, та громадянам іноземних держав, які постійно проживають в Україні, контролює ведення особових рахунків отримувачів страхових виплат, здійснює контроль за правильністю таких виплат, своєчасним поданням звітності;

29) забезпечує контроль за призначенням, перерахунком та здійсненням страхових виплат, наданням соціальних послуг: допомоги по тимчасовій непрацездатності, одноразової допомоги в разі стійкої втрати професійної працездатності або смерті потерпілого, щомісячної страхової виплати втраченого заробітку потерпілого, щомісячної страхової виплати особам, які мають на неї право в разі смерті потерпілого, страхової виплати потерпілому при тимчасовому переведенні його на легшу, нижчеоплачувану роботу, відшкодування вартості поховання потерпілого та пов`язаних з цим ритуальних послуг, соціальних виплат.

Враховуючи, що позивач постійно проживає на території іноземної держави, в даному випадку на території Чехії, з якою укладено договір про соціальне забезпечення від 04.07.2001, який набув чинності з 01.04.2003, повноваження на перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 покладено саме на Департамент пенсійного забезпечення, страхових виплат, соціальних послуг, житлових субсидій та пільг в особі Пенсійного фонду України.

Відповідно до ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна, довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Аналогічна позиція стосовно обов`язку доказування була висловлена Європейським судом з прав людини у пункті 36 справи «Суомінен проти Фінляндії» (Suominen v. Finland), від 01 липня 2003 року №37801/97, в якому він зазначив, що хоча національний суд має певну свободу розсуду щодо вибору аргументів у тій чи іншій справі та прийняття доказів на підтвердження позицій сторін, орган влади зобов`язаний виправдати свої дії, навівши обґрунтування своїх рішень (рішення).

Враховуючи встановлені судом обставини справи, суд робить висновок про часткове задоволення позову.

Відповідно до ч. 1 ст. 143 Кодексу адміністративного судочинства України суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі.

Частиною 3 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.

При зверненні до суду позивачем сплачено суму судового збору у встановленому розмірі 1064,96 грн, що підтверджується квитанцією від 28.01.2026.

Отже, оскільки позовну заяву задоволено частково, сплачений судовий збір за подачу позову до суду в сумі 1064,96 грн підлягає стягненню на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача у розмірі пропорційному до задоволених позовних вимог - 709,97 грн.

Керуючись ст. ст. 139, 241-246, 250, 262 Кодексу адміністративного судочинства України,

УХВАЛИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_3 ) до Департаменту пенсійного забезпечення, страхових виплат, соціальних послуг, житлових субсидій та пільг в особі Пенсійного фонду України (вул. Бастіонна, буд. 9, м. Київ, 01601, код ЄДРПОУ 00035323) про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Департаменту пенсійного забезпечення, страхових виплат, соціальних послуг, житлових субсидій та пільг в особі Пенсійного фонду України, яка полягає у нездійсненні перерахунку пенсії з урахуванням фактичного страхового та пільгового стажу за Списком №1, що призвело до неправильного визначення коефіцієнта страхового стажу та у незастосуванні з 11.08.2025 мінімального розміру пенсії за віком, передбаченого ч. 2 ст. 28 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», та виплаті пенсії у розмірі, меншому за мінімальний гарантований державою.

Зобов`язати Департамент пенсійного забезпечення, страхових виплат, соціальних послуг, житлових субсидій та пільг в особі Пенсійного фонду України зарахувати до страхового стажу ОСОБА_1 пільговий стаж за Списком №1 за період роботи з 02.11.1992 по 26.01.1993, з 11.02.1993 по 11.04.1993, з 17.04.1993 по 20.12.1993, з 14.02.1994 по 10.03.1994, з 11.03.1994 по 01.08.1994, з 24.10.1980 по 14.08.1989 та здійснити перерахунок пенсії з урахуванням фактичного страхового та пільгового стажу відповідно до вимог чинного законодавства та Договору між Україною та Чеською Республікою про соціальне забезпечення.

Зобов`язати Департамент пенсійного забезпечення, страхових виплат, соціальних послуг, житлових субсидій та пільг в особі Пенсійного фонду України здійснити належний перерахунок пенсії ОСОБА_1 з урахуванням фактичного страхового стажу у розмірі 21 рік 8 місяців, набутого на території України, 11 років 5 місяців 19 днів, набутого на території Чехії, та зарахованого цим судовим рішенням пільгового стажу ОСОБА_1 .

У задоволенні іншої частини позовних вимог відмовити.

Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Департаменту пенсійного забезпечення, страхових виплат, соціальних послуг, житлових субсидій та пільг в особі Пенсійного фонду України судові витрати з оплати судового збору в сумі 703 (сімсот три) грн 97 коп.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Р.З. Голобутовський