Єдиний державний реєстр судових рішень
Справа № 686/4297/24
Провадження № 1-кп/686/429/26
УХВАЛА
25 березня 2026 року Хмельницький міськрайонний суд
Хмельницької області в складі: головуючого судді - ОСОБА_1 ,
за участі секретаря - ОСОБА_2 ,
з участю прокурора - ОСОБА_3 ,
захисників - адвокатів ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 ,
обвинувачених - ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9
розглядаючи у відкритому судовому засіданні кримінальне провадження № 12023240000000209 відносно:
ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , раніше не судимого, у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 191, ч. 2 ст. 366, ч. 2 ст. 367 КК України,
ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , раніше не судимого, у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 367 КК України, та
ОСОБА_9 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , раніше не судимого, у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 367 КК України,-
в с т а н о в и в :
В провадженні Хмельницького міськрайонного суду знаходиться кримінальне провадження по обвинуваченню ОСОБА_7 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 191, ч. 2 ст. 366, ч. 2 ст. 367 КК України, ОСОБА_8 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 367 КК України, та ОСОБА_9 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 367 КК України.
ОСОБА_7 обвинувачується в тому що, відповідно до наказу ТОВ «Дорбуд Сервіс Груп» № 3 від 01.02.2017 «Про призначення на посаду директора» приступив з 01.02.2017 до виконання обов`язків директора ТОВ «Дорбуд Сервіс Груп», код ЄДРПОУ: 40945017, юридична адреса: м. Київ, вул. Зоологічна, 4А, офіс 139, зареєстроване 08.11.2016, основний вид діяльності за КВЕД 42.11 «Будівництво доріг і автострад», засновниками якого були ОСОБА_10 , ОСОБА_11 та ОСОБА_7 .
Згідно п. 4 розділу «Загальні положення» модельного статуту ТОВ «Дорбуд Сервіс Груп», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.03.2019 № 367, метою діяльності товариства є отримання прибутку з подальшим його розподілом між учасниками товариства.
Згідно п. 6 розділу «Загальні положення» модельного статуту ТОВ «Дорбуд Сервіс Груп», товариство є юридичною особою з дня його державної реєстрації, має самостійний баланс, рахунки в банках, може мати бланки, фірмовий знак, а також знак для товарів і послуг та інші реквізити.
Згідно п. 35 розділу «Органи управління Товариством, їх компетенція, порядок прийняття ними рішень» модельного статуту ТОВ «Дорбуд Сервіс Груп», до компетенції виконавчого органу Товариства належить вирішення усіх питань діяльності Товариства, крім тих, що відповідно до закону або Статуту належать до компетенції загальних зборів учасників. Згідно п. 36 розділу «Органи управління Товариством, їх компетенція, порядок прийняття ними рішень» модельного статуту ТОВ «Дорбуд Сервіс Груп», одноосібним виконавчим органом товариства є директор, який може діяти від імені товариства без довіреності.
Згідно п. 38 розділу «Органи управління Товариством, їх компетенція, порядок прийняття ними рішень» модельного статуту ТОВ «Дорбуд Сервіс Груп», особа, яка діє як одноосібний виконавчий орган, зобов`язана діяти добросовісно, розумно, в інтересах товариства та належним чином виконувати свої обов`язки, визначенні законодавством, статутом або відповідним договором. Враховуючи вищевикладене, директор ТОВ «Дорбуд Сервіс Груп» ОСОБА_7 являвся особою, яка постійно обіймає на підприємстві посаду, пов`язану з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій та, з урахуванням ч. 3 ст. 18 КК України, був службовою особою.
Враховуючи вищевикладене, директор ТОВ «Дорбуд Сервіс Груп» ОСОБА_7 являвся особою, яка постійно обіймає на підприємстві посаду, пов`язану з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно господарських функцій та, з урахуванням ч. 3 ст. 18 КК України, був службовою особою.
При цьому ОСОБА_7 , будучи службовою особою, наділеною організаційно - розпорядчими та адміністративно-господарськими функціями, неналежно виконуючи свої службові обов`язки через несумлінне ставлення до них, що спричинило тяжкі наслідки державним інтересам, вчинив кримінальне правопорушення (злочин) за наступних обставин.
Так, 19.04.2021 між ТОВ «Дорбуд Сервіс Груп» (виконавець), в особі директора ОСОБА_7 та Службою автомобільних доріг у Хмельницькій області (з 31.03.2023 Служба відновлення та розвитку інфраструктури у Хмельницькій області відповідно до наказу Державного агентства відновлення та розвитку інфраструктури України №Н-136 від 31.03.2023 «Деякі питання діяльності Служби автомобільних доріг у Хмельницькій області») (замовник), в особі виконуючого обов`язки начальника ОСОБА_12 , укладено договір №86/21E від 19.04.2021 «Експлуатаційне утримання автомобільних доріг загального користування державного значення Н-02/M-06/-Кременець - Біла Церква - Ржищів - Канів - Софіївка та Н-03 Житомир - Чернівці: обхід м. Старокостянтинова (влаштування тонкошарового покриття із емульсійно- мінеральної суміші) (окремими ділянками) (63710000-9 Послуги з обслуговування наземних видів транспорту».
Згідно із п. 1.1. договору виконавець зобов`язується надати послуги з експлуатаційного утримання автомобільних доріг загального користування державного значення Н-02/М-06/-Кременець - Біла Церква - Ржищів - Канів Софіївка та Н-03 Житомир - Чернівці: обхід м. Старокостянтинова (влаштування тонкошарового покриття із емульсійно-мінеральної суміші) (окремими ділянками) (63710000-9 Послуги з обслуговування наземних видів транспорту», а Замовник - прийняти і оплатити такі послуги, на умовах, визначених договором.
Згідно п.2.1. договору Виконавець повинен надати передбачені цим договором послуги Замовнику якість яких відповідає умовам та вимогам нормативних документів, зазначеним у пункті договору та іншими діючими нормативними актами.
Згідно п.2.2. договору Замовник здійснює контроль за ходом, якістю, вартістю та обсягами виконання послуг відповідно до ч. 1 ст. 849 Цивільного кодексу України та у порядку, передбаченому договором. Замовник має право контролювати якість і кількість матеріальних ресурсів до моменту їх використання для надання послуг та в процесі надання послуг на об`єкті. Замовник призначає свого представника, який постійно контролює якість виконаних Виконавцем послуг.
Згідно п. 2.10. договору Виконавець гарантує якість та можливість експлуатації об`єкта із надання послуг з влаштування тонкошарового покриття із емульсійно-мінеральної суміші терміном 3 роки;
Згідно із п. 3.1. договору (зміненим додатковою угодою №1 від 01.12.2021 про внесення змін до договору №86/21E від 19.04.2021) ціна договору становить 22 541 079, 37 грн.
Згідно із п. 4.2. договору замовник здійснює розрахунки за надані послуги (виконані роботи) з виконавцем по мірі надходження коштів на підставі відповідних Актів (форма № КБ-2в) та Довідок (форма №КБ-3) протягом 5 банківських днів з дати надходження бюджетних коштів спеціальний реєстраційний рахунок Замовника, відкритий у територіальному управлінні казначейства.
Згідно із п. 4.3. договору можлива попередня оплата за договором, підтвердженням цільового використання отриманих коштів є підписаний сторонами акт виконаних робіт форми Кб-2в, який в вказаний термін складається підрядником і надається на підпис замовнику.
Згідно із п. 5.1. договору строк виконання робіт з моменту підписання по 31.12.2021.
Таким чином, ОСОБА_7 , перебуваючи відповідно до наказу ТОВ «Дорбуд Сервіс Груп» №3 від 01.02.2017 на посаді директора ТОВ «Дорбуд Сервіс Груп», являвся одноосібним виконавчим органом товариства, який діяв від імені товариства без довіреності та зобов`язаний був належним чином виконувати свої обов`язки, визначенні законодавством, статутом та умовами договору 86/21E від 19.04.2021, зокрема зобов`язаний був вирішувати усі питання діяльності товариства щодо надання послуг із Експлуатаційного утримання автомобільних доріг загального користування державного значення H-02/M-06/-Кременець - Біла Церква - Ржищів - Канів - Софіївка та H-03 Житомир - Чернівці: обхід м. Старокостянтинова (влаштування тонкошарового покриття із емульсійно-мінеральної суміші) (окремими ділянками) (63710000-9 Послуги з обслуговування наземних видів транспорту», якість яких відповідала б умовам та вимогам нормативних документів, зазначених у договорі та іншими діючими нормативними актами та гарантувати якість та можливість експлуатації об`єкта із надання послуг з влаштування тонкошарового покриття із емульсійно-мінеральної суміші терміном 3 роки.
В подальшому ОСОБА_7 , перебуваючи на посаді директора ТОВ «Дорбуд Сервіс Груп», будучи службовою особою, наділеною організаційно - розпорядчими та адміністративно-господарськими функціями щодо вирішення усіх питання діяльності товариства, будучи зобов`язаним діяти добросовісно, розумно, в інтересах товариства та належним чином виконувати свої обов`язки, визначенні законодавством, статутом або відповідним договором, маючи реальну можливість виконати свої обов`язки належним чином, не передбачаючи можливості настання суспільно небезпечних наслідків своїх дій (бездіяльності), хоча повинен був і міг їх передбачити, діючи всупереч інтересам служби, неналежно виконуючи свої службові обов`язки через несумлінне ставлення до них, в порушення вимог модельного статуту ТОВ «Дорбуд Сервіс Груп», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.03.2019 №367, в частині здійснення належного керівництва та вирішення усіх питань діяльності товариства відповідно до законодавства України, зобов`язання діяти добросовісно, розумно, в інтересах товариства та належним чином виконувати свої обов`язки, визначенні законодавством, статутом або відповідним договором, в порушення умови договору №86/21E від 19.04.2021 «Експлуатаційне утримання автомобільних доріг загального користування державного значення Н-02/М-06/-Кременець - Біла Церква - Ржищів - Канів - Софіївка та Н-03 Житомир - Чернівці: обхід м. Старокостянтинова (влаштування тонкошарового покриття із емульсійно-мінеральної суміші) (окремими ділянками) (63710000-9 Послуги з обслуговування наземних видів транспорту», в частині надання послуг із експлуатаційного утримання автомобільних доріг загального користування державного значення Н-02/М06/-Кременець - Біла Церква - Ржищів - Канів - Софіївка та Н-03 Житомир - Чернівці: обхід м. Старокостянтинова (влаштування тонкошарового покриття із емульсійно-мінеральної суміші) (окремими ділянками) (63710000-9 Послуги з обслуговування наземних видів транспорту», якість яких відповідала б умовам та вимогам нормативних документів, зазначених у договорі, проектнокошторисній документації, Державним будівельними нормами і правилам України та іншим діючим нормативним актам, а також гарантування якості та можливість експлуатації об`єкта із надання послуг з влаштування тонкошарового покриття із емульсійно-мінеральної суміші терміном 3 роки, не контролюючи в ході надання послуг (виконання робіт) їх якість та обсяги, хоча повинен був та мав реальну можливість здійснювати контроль за наданням послуг (проведенням робіт), у не встановлені досудовим розслідуванням час та місці та за невстановлених досудовим розслідуванням обставин, склав офіційні документи за договором №86/21E від 19.04.2021 «Експлуатаційне утримання автомобільних доріг загального користування державного значення H-02/M- 06/-Кременець - Біла Церква - Ржищів - Канів - Софіївка та Н-03 Житомир - Чернівці: обхід м. Старокостянтинова (влаштування тонкошарового покриття із емульсійно-мінеральної суміші) (окремими ділянками) (63710000-9 Послуги з обслуговування наземних видів транспорту», у яких виконав особистий підпис та наніс відтиск печатки ТОВ «Дорбуд Сервіс Груп» у графі: « ОСОБА_13 (підрядник)», надавши вказаним документам статусу офіційних, а саме: Акт № 1 приймання виконаних будівельних робіт за липень 2021 року (140_1_1-1_ПД_КБ2 ) від 07.07.2021 (первинний документ форми КБ-2в) на суму 10 800 021,60 грн та довідку про вартість виконаних будівельних робіт та витрати за липень 2021 року (140_1_ПД_КБЗК) від 07.07.2021 (первинний документ форми КБ-3) на суму на суму 10 800 021,60 грн до договору №86/21E від 19.04.2021 «Експлуатаційне утримання автомобільних доріг загального користування державного значення Н-02/М-06/-Кременець - Біла Церква - Ржищів - Канів - Софіївка та Н-03 Житомир - Чернівці: обхід м. Старокостянтинова (влаштування тонкошарового покриття із емульсійномінеральної суміші) (окремими ділянками) (63710000-9 Послуги з обслуговування наземних видів транспорту», які за формою складання відповідають вимогам національного стандарту ДСТУ Б Д.1.1-1:2013 «Правила визначення вартості будівництва», прийнятого наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 05.07.2013 № 293 (чинний до 01.11.2021), хоча в дійсності частина робіт, зазначених в акті, виконана не була.
Зокрема частково не виконано роботи із «влаштування тонкошарового покриття з литої емульсійно-мінеральної суміші машиною SCHAFER SMS 11000, товщиною вирівнювального шару 20 мм» (при виконанні робіт на одній половині проїзної частини дороги, з рухом транспорту по другій половині з інтенсивністю більше 150 автомобілів за добу) на площі 18 900 м2, «на кожні 5 мм зміни товщини додавати або виключати за нормою 2-16-2» (при виконанні робіт на одній половині проїзної частини дороги, з рухом транспорту по другій половині з інтенсивністю більше 150 автомобілів за добу) на площі 18 900 м2 та «влаштування тонкошарового покриття з литої емульсійно-мінеральної суміші машиною SCHAFER SMS 11000, товщиною верхнього шару 10 мм» (при виконанні робіт на одній половині проїзної частини дороги, з рухом транспорту по другій половині з інтенсивністю більше 150 автомобілів за добу) на площі 18 900 м2., тобто роботи із влаштування тонкошарового покриття з литої емульсійно-мінеральної суміші товщиною 25 мм, у тому числі вирівнювальний (нижній) шар - 15 мм та верхній шар 10 мм, що не відповідає дійсності, оскільки послуги (роботи) частково не виконанні, адже середня товщина влаштованого тонкошарового покриття з литої емульсійно-мінеральної суміші загалом становить 14,5 мм та розбіжність між кількістю в акті КБ-2в та фактичною складає 10,5 мм.
Загалом вартість робіт, що заактовані в Акті № 1 приймання виконаних будівельних робіт за липень 2021 року (140_1_1-1 ПД КБ26) від 07.07.2021 (первинний документ форми КБ-2в) становить 10 800 021,60 грн, водночас вартість прямих витрат завищено на суму 671 886,41 грн.
Таким чином, сума фактично не наданих послуг (виконаних робіт ТОВ «Дорбуд Сервіс Груп», що заактовані в Акті № 1 приймання виконаних будівельних робіт за липень 2021 року (140_1_1-1_ПД_КБ2в) від 07.07.2021 (первинний документ форми КБ-2в) становить 671 886,41 грн.
Після засвідчення вказаних офіційних документів директор ТОВ «Дорбуд Сервіс Груп» ОСОБА_7 , у не встановлений досудовим розслідуванням час та місці та за невстановлених досудовим розслідуванням обставин, не пересвідчившись щодо відповідності обсягів, якості та вартості наданих послуг (виконаних робіт), які заактовані в первинних звітних документах, до фактичних обсягів, якості та вартості наданих послуг (виконаних робіт), хоча повинен був та мав реальну можливість здійснювати контроль за наданням послуг (проведенням робіт), надав Акт № 1 приймання виконаних будівельних робіт за липень 2021 року (140_1_1-1_ПД_КБ2 ) від 07.07.2021 (первинний документ форми КБ-2в) на суму 10 800 021,60 грн та довідку про вартість виконаних будівельних робіт та витрати за липень 2021 року (140_1_ПД_КБЗК) від 07.07.2021 (первинний документ форми КБ-3) на суму на суму 10 800 021,60 грн до договору №86/21E від 19.04.2021 «Експлуатаційне утримання автомобільних доріг загального користування державного значення Н-02/М06/-Кременець - Біла Церква - Ржищів - Канів - Софіївка та H-03 Житомир - Чернівці: обхід м. Старокостянтинова (влаштування тонкошарового покриття із емульсійно-мінеральної суміші) (окремими ділянками) (63710000-9 Послуги з обслуговування наземних видів транспорту» уповноваженим службовим особам Служби автомобільних доріг у Хмельницькій області, які в свою чергу, не усвідомлюючи, що обсяги та вартість наданий послуг (виконаних робіт) у них завищені у порівнянні із фактично наданими послугами (виконаними роботами), виконали особисті підписи у відповідних документах та нанесли відтиски печатки «Служби автомобільних доріг у Хмельницькій області» у відповідних графах вказаних документів.
Надалі, внаслідок подання 07.07.2021 Службою автомобільних доріг Хмельницькій області до Управління державного казначейства Хмельницькій області акту № 1 приймання виконаних будівельних робіт за липень 2021 року (140_1_1-1_ПД_КБ2 ) від 07.07.2021 (первинний документ форми КБ-2в) до договору №86/21E від 19.04.2021 «Експлуатаційне утримання автомобільних доріг загального користування державного значення Н-02/M06/-Кременець - Біла Церква - Ржищів - Канів - Софіївка та Н-03 Житомир - Чернівці: обхід м. Старокостянтинова (влаштування тонкошарового покриття із емульсійно-мінеральної суміші) (окремими ділянками) (63710000-9 Послуги з обслуговування наземних видів транспорту», у якому суму фактичних витрат завищено, Службою автомобільних доріг у Хмельницькій області, на підставі платіжного доручення №499 від 07.07.2021, на рахунок ТОВ «Дорбуд Сервіс Груп», 12.07.2021 перераховано кошти в сумі 3 867 821,60 грн, за надання послуг (виконання будівельних робіт) «Експлуатаційне утримання автомобільних доріг загального користування державного значення Н-02/М06/-Кременець - Біла Церква - Ржищів - Канів - Софіївка та H-03 Житомир - Чернівці: обхід м. Старокостянтинова (влаштування тонкошарового покриття із емульсійно-мінеральної суміші) (окремими ділянками) (63710000-9 Послуги з обслуговування наземних видів транспорту» відповідно до договору №86/21E від 19.04.2021, а всього 10 800 021,60 грн., у тому числі 6932 200 грн. відповідно до платіжного доручення №261 від 27.04.2021 (попередня оплата) та 3 867 821,60 грн відповідно до платіжного доручення №499 від 07.07.2021.
Також ОСОБА_7 , перебуваючи на посаді директора ТОВ «Дорбуд Сервіс Груп», будучи службовою особою, наділеною організаційно розпорядчими та адміністративно-господарськими функціями щодо вирішення усіх питання діяльності товариства, будучи зобов`язаним діяти добросовісно, розумно, в інтересах товариства та належним чином виконувати свої обов`язки, визначенні законодавством, статутом або відповідним договором, маючи реальну можливість виконати свої обов`язки належним чином, не передбачаючи можливості настання суспільно небезпечних наслідків своїх дій (бездіяльності), хоча повинен був і міг їх передбачити, діючи всупереч інтересам служби, неналежно виконуючи свої службові обов`язки через несумлінне ставлення до них, в порушення вимог модельного статуту ТОВ «Дорбуд Сервіс Груп», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.03.2019 №367, в частині здійснення належного керівництва та вирішення усіх питань діяльності товариства відповідно до законодавства України, зобов`язання діяти добросовісно, розумно, в інтересах товариства та належним чином виконувати свої обов`язки, визначенні законодавством, статутом або відповідним договором, в порушення умови договору №86/21E від 19.04.2021 «Експлуатаційне утримання автомобільних доріг загального користування державного значення Н-02/М-06/-Кременець - Біла Церква - Ржищів - Канів - Софіївка та Н-03 Житомир - Чернівці: обхід м. Старокостянтинова (влаштування тонкошарового покриття із емульсійно-мінеральної суміші) (окремими ділянками) (63710000-9 Послуги з обслуговування наземних видів транспорту», в частині надання послуг із експлуатаційного утримання автомобільних доріг загального користування державного значення Н-02/M06/-Кременець - Біла Церква - Ржищів - Канів - Софіївка та Н-03 Житомир - Чернівці: обхід м. Старокостянтинова (влаштування тонкошарового покриття із емульсійно-мінеральної суміші) (окремими ділянками) (63710000-9 Послуги з обслуговування наземних видів транспорту», якість яких відповідала б умовам та вимогам нормативних документів, зазначених у договорі, проектнокошторисній документації, Державним будівельними нормами і правилам України та іншим діючим нормативним актам, а також гарантування якості та можливість експлуатації об`єкта із надання послуг з влаштування тонкошарового покриття із емульсійно-мінеральної суміші терміном 3 роки, не контролюючи в ході надання послуг (виконання робіт) їх якість та обсяги, хоча повинен був та мав реальну можливість здійснювати контроль за наданням послуг (проведенням робіт), у не встановлені досудовим розслідуванням час та місці та за невстановлених досудовим розслідуванням обставин, склав офіційні документи за договором №86/21E від 19.04.2021 «Експлуатаційне утримання автомобільних доріг загального користування державного значення Н-02/М06/-Кременець - Біла Церква - Ржищів - Канів - Софіївка та Н-03 Житомир - Чернівці: обхід м. Старокостянтинова (влаштування тонкошарового покриття із емульсійно-мінеральної суміші) (окремими ділянками) (63710000-9 Послуги з обслуговування наземних видів транспорту», у яких виконав особистий підпис та наніс відтиск печатки ТОВ «Дорбуд Сервіс Груп» у графі: « ОСОБА_13 (підрядник)», надавши вказаним документам статусу офіційних, а саме: Акт №3 приймання виконаних будівельних робіт за липень 2021 року (142_1_1-1_ПД_КБ26) від 27.07.2021 (первинний документ форми КБ-2в) на суму 5 302 668 грн та довідку про вартість виконаних будівельних робіт та витрати за липень 2021 року (142_1_ПД_КБЗК) від 27.07.2021 (первинний документ форми КБ-3) на суму на суму 5 302 668 грн до договору №86/21E від 19.04.2021 «Експлуатаційне утримання автомобільних доріг загального користування державного значення Н-02/М-06/-Кременець - Біла Церква Ржищів - Канів - Софіївка та Н-03 Житомир - Чернівці: обхід м. Старокостянтинова (влаштування тонкошарового покриття із емульсійномінеральної суміші) (окремими ділянками) (63710000-9 Послуги з обслуговування наземних видів транспорту», який за формою складання відповідає вимогам національного стандарту ДСТУ Б Д.1.1-1:2013 «Правила визначення вартості будівництва», прийнятого наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 05.07.2013 № 293 (чинний до 01.11.2021), хоча в дійсності частина робіт, зазначених в акті, виконана не була.
Зокрема частково не виконано роботи із «влаштування тонкошарового покриття з литої емульсійно-мінеральної суміші машиною SCHAFER SMS 11000, товщиною вирівнювального шару 20 мм» (при виконанні робіт на одній половині проїзної частини дороги, з рухом транспорту по другій половині з інтенсивністю більше 150 автомобілів за добу) на площі 12 200 м2, «на кожні 5 мм зміни товщини додавати або виключати за нормою 2-16-2» (при виконанні робіт на одній половині проїзної частини дороги, з рухом транспорту по другій половині з інтенсивністю більше 150 автомобілів за добу) на площі 12 200 м2 та «влаштування тонкошарового покриття з литої емульсійно-мінеральної суміші машиною SCHAFER SMS 11000, товщиною верхнього шару 10 мм» (при виконанні робіт на одній половині проїзної частини дороги, з рухом транспорту по другій половині з інтенсивністю більше 150 автомобілів за добу) на площі 12 200 м2., тобто роботи із влаштування тонкошарового покриття з литої емульсійно-мінеральної суміші товщиною 25 мм, у тому числі вирівнювальний (нижній) шар - 15 мм та верхній шар 10 мм, що не відповідає дійсності, оскільки послуги (роботи) частково не виконанні, адже середня товщина влаштованого тонкошарового покриття з литої емульсійно-мінеральної суміші загалом становить 8,2 мм та розбіжність між кількістю в акті КБ-2в та фактичною складає 16,8 мм.
Загалом вартість робіт, що заактовані в Акті №3 приймання виконаних будівельних робіт за липень 2021 року (142_1_1-1_ПД_КБ2 ) від 27.07.2021 (первинний документ форми КБ-2в) становить 5 302 668 грн, водночас вартість прямих витрат завищено на суму 2 150 036,50 грн.
Таким чином, сума фактично не наданих послуг (виконаних робіт ТОВ «Дорбуд Сервіс Груп», що заактовані в Акті №3 приймання виконаних будівельних робіт за липень 2021 року (142_1_1-1_ПД_КБ2в) від 27.07.2021 (первинний документ форми КБ-2в) становить 2 150 036,50 грн.
Після засвідчення вказаних офіційних документів директор ТОВ «Дорбуд Сервіс Груп» ОСОБА_7 , у не встановлений досудовим розслідуванням час та місці та за невстановлених досудовим розслідуванням обставин, не пересвідчившись щодо відповідності обсягів, якості та вартості наданих послуг (виконаних робіт), які заактовані в первинних звітних документах, до фактичних обсягів, якості та вартості наданих послуг (виконаних робіт), хоча повинен був та мав реальну можливість здійснювати контроль за наданням послуг (проведенням робіт), надав Акт №3 приймання виконаних будівельних робіт за липень 2021 року (142_1_1-1_ПД_КБв) від 27.07.2021 (первинний документ форми КБ-2в) на суму 5 302 668 грн та довідку про вартість виконаних будівельних робіт та витрати за липень 2021 року (142_1_ПД_КБЗК) від 27.07.2021 (первинний документ форми КБ-3) на суму на суму 5 302 668 грн до договору №86/218 від 19.04.2021 «Експлуатаційне утримання автомобільних доріг загального користування державного значення H-02/M-06/-Кременець - Біла Церква - Ржищів - Канів - Софіївка та Н-03 Житомир - Чернівці: обхід м. Старокостянтинова (влаштування тонкошарового покриття із емульсійно-мінеральної суміші) (окремими ділянками) (63710000-9 Послуги з обслуговування наземних видів транспорту» уповноваженим службовим особам Служби автомобільних доріг у Хмельницькій області, які в свою чергу, не усвідомлюючи, що обсяги та вартість наданий послуг (виконаних робіт) у них завищені у порівнянні із фактично наданими послугами (виконаними роботами), виконали особисті підписи у відповідних документах та нанесли відтиски печатки «Служби автомобільних доріг у Хмельницькій області» у відповідних графах вказаних документів.
Надалі, внаслідок подання 27.07.2021 Службою автомобільних доріг у Хмельницькій області до Управління державного казначейства в Хмельницькій області Акт №3 приймання виконаних будівельних робіт за липень 2021 року (142_1_1-1_ПД_КБ26) від 27.07.2021 (первинний документ форми КБ-2в) до договору №86/21E від 19.04.2021 «Експлуатаційне утримання автомобільних доріг загального користування державного значення Н-02/М06/-Кременець - Біла Церква - Ржищів - Канів - Софіївка та Н-03 Житомир - Чернівці: обхід м. Старокостянтинова (влаштування тонкошарового покриття із емульсійно-мінеральної суміші) (окремими ділянками) (63710000-9 Послуги з обслуговування наземних видів транспорту», у якому суму фактичних витрат завищено, Службою автомобільних доріг у Хмельницькій області, на підставі платіжного доручення №524 від 27.07.2021, на рахунок ТОВ «Дорбуд Сервіс Груп», 28.07.2021 перераховано кошти в сумі 5 302 668 грн, за надання послуг (виконання будівельних робіт): «Експлуатаційне утримання автомобільних доріг загального користування державного значення Н-02/М-06/-Кременець - Біла Церква - Ржищів - Канів - Софіївка та Н-03 Житомир - Чернівці: обхід м. Старокостянтинова (влаштування тонкошарового покриття із емульсійно-мінеральної суміші) (окремими ділянками) (63710000-9 Послуги з обслуговування наземних видів транспорту» відповідно до договору №86/21E від 19.04.2021.
Крім цього, ОСОБА_7 , перебуваючи на посаді директора ТОВ «Дорбуд Сервіс Груп», будучи службовою особою, наділеною організаційно - розпорядчими та адміністративно-господарськими функціями щодо вирішення усіх питання діяльності товариства, будучи зобов`язаним діяти добросовісно, розумно, в інтересах товариства та належним чином виконувати свої обов`язки, визначенні законодавством, статутом або відповідним договором, маючи реальну можливість виконати свої обов`язки належним чином, не передбачаючи можливості настання суспільно небезпечних наслідків своїх дій (бездіяльності), хоча повинен був і міг їх передбачити, діючи всупереч інтересам служби, неналежно виконуючи свої службові обов`язки через несумлінне ставлення до них, в порушення вимог модельного статуту ТОВ «Дорбуд Сервіс Груп», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.03.2019 №367, в частині здійснення належного керівництва та вирішення усіх питань діяльності товариства відповідно до законодавства України, зобов`язання діяти добросовісно, розумно, в інтересах товариства та належним чином виконувати свої обов`язки, визначенні законодавством, статутом або відповідним договором, в порушення умови договору №86/21E від 19.04.2021 «Експлуатаційне утримання автомобільних доріг загального користування державного значення Н-02/М-06/-Кременець - Біла Церква - Ржищів - Канів - Софіївка та Н-03 Житомир - Чернівці: обхід м. Старокостянтинова (влаштування тонкошарового покриття із емульсійно-мінеральної суміші) (окремими ділянками) (63710000-9 Послуги з обслуговування наземних видів транспорту», в частині надання послуг із експлуатаційного утримання автомобільних доріг загального користування державного значення Н-02/M06/-Кременець - Біла Церква - Ржищів - Канів - Софіївка та H-03 Житомир - Чернівці: обхід м. Старокостянтинова (влаштування тонкошарового покриття із емульсійно-мінеральної суміші) (окремими ділянками) (63710000-9 Послуги з обслуговування наземних видів транспорту», якість яких відповідала б умовам та вимогам нормативних документів, зазначених у договорі, проектнокошторисній документації, Державним будівельними нормами і правилам України та іншим діючим нормативним актам, а також гарантування якості та можливість експлуатації об`єкта із надання послуг з влаштування тонкошарового покриття із емульсійно-мінеральної суміші терміном 3 роки, не контролюючи в ході надання послуг (виконання робіт) їх якість та обсяги, хоча повинен був та мав реальну можливість здійснювати контроль за наданням послуг (проведенням робіт), у не встановлені досудовим розслідуванням час та місці та за невстановлених досудовим розслідуванням обставин, склав офіційні документи за договором №86/21E від 19.04.2021 «Експлуатаційне утримання автомобільних доріг загального користування державного значення Н-02/M06/-Кременець - Біла Церква - Ржищів - Канів - Софіївка та Н-03 Житомир - Чернівці: обхід м. Старокостянтинова (влаштування тонкошарового покриття із емульсійно-мінеральної суміші) (окремими ділянками) (63710000-9 Послуги з обслуговування наземних видів транспорту», у яких виконав особистий підпис та наніс відтиск печатки ТОВ «Дорбуд Сервіс Груп» у графі: « ОСОБА_13 (підрядник)», надавши вказаним документам статусу офіційних, а саме: Акт № 4 приймання виконаних будівельних робіт за липень 2021 року (143_1_1-1_ПД_КБ2 ) від 03.08.2021 (первинний документ форми КБ-2в) на суму 5 479 630,80 грн та довідку про вартість виконаних будівельних робіт та витрати за липень 2021 року (143_1_ПД_КБЗК) від 03.08.2021 (первинний документ форми КБ-3) на суму на суму 5 479 630,80 грн до договору №86/21E від 19.04.2021 «Експлуатаційне утримання автомобільних доріг загального користування державного значення Н-02/M-06/-Кременець - Біла Церква - Ржищів - Канів - Софіївка та Н-03 Житомир - Чернівці: обхід м. Старокостянтинова (влаштування тонкошарового покриття із емульсійномінеральної суміші) (окремими ділянками) (63710000-9 Послуги 3 обслуговування наземних видів транспорту», який за формою складання відповідає вимогам національного стандарту ДСТУ Б Д.1.1-1:2013 «Правила визначення вартості будівництва», прийнятого наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 05.07.2013 № 293 (чинний до 01.11.2021), хоча в дійсності частина робіт, зазначених в акті, виконана не була.
Зокрема частково не виконано роботи із «влаштування тонкошарового покриття з литої емульсійно-мінеральної суміші машиною SCHAFER SMS 11000, товщиною вирівнювального шару 20 мм» (при виконанні робіт на одній половині проїзної частини дороги, з рухом транспорту по другій половині з інтенсивністю більше 150 автомобілів за добу) на площі 12 400 м2, «на кожні 5 мм зміни товщини додавати або виключати за нормою 2-16-2» (при виконанні робіт на одній половині проїзної частини дороги, з рухом транспорту по другій половині з інтенсивністю більше 150 автомобілів за добу) на площі 12 400 м2 та «влаштування тонкошарового покриття з литої емульсійно-мінеральної суміші машиною SCHAFER SMS 11000, товщиною верхнього шару 10 мм» (при виконанні робіт на одній половині проїзної частини дороги, з рухом транспорту по другій половині з інтенсивністю більше 150 автомобілів за добу) на площі 12 400 м2., тобто роботи із влаштування тонкошарового покриття з литої емульсійно-мінеральної суміші товщиною 25 мм, у тому числі (вирівнювальний) нижній шар - 15 мм та верхній шар 10 мм, що не відповідає дійсності, оскільки послуги (роботи) частково не виконанні, адже середня товщина влаштованого тонкошарового покриття з литої емульсійномінеральної суміші загалом становить 10,3 мм та розбіжність між кількістю в акті КБ-2в та фактичною складає 14,7 мм.
Загалом вартість робіт, що заактовані в Акті № 4 приймання виконаних будівельних робіт за липень 2021 року (143_1_1-1_ПД_КБ2 ) від 03.08.2021 (первинний документ форми КБ-2в) становить 5 479 630,80 грн, водночас вартість прямих витрат завищено на суму 1 410 961,45 грн.
Таким чином, сума фактично не наданих послуг (виконаних робіт) ТОВ «Дорбуд Сервіс Груп», що заактовані в Акті №4 приймання виконаних будівельних робіт за липень 2021 року (143_1_1-1_ПД_КБ2 ) від 03.08.2021 (первинний документ форми КБ-2в) становить суму 1 410 961,45 грн.
Після засвідчення вказаних офіційних документів директор ТОВ «Дорбуд Сервіс Груп» ОСОБА_7 , у не встановлений досудовим розслідуванням час та місці та за невстановлених досудовим розслідуванням обставин, не пересвідчившись щодо відповідності обсягів, якості та вартості наданих послуг (виконаних робіт), які заактовані в первинних звітних документах, до фактичних обсягів, якості та вартості наданих послуг (виконаних робіт), хоча повинен був та мав реальну можливість здійснювати контроль за наданням послуг (проведенням робіт), надав Акт № 4 приймання виконаних будівельних робіт за липень 2021 року (143_1_1-1_ПД_КБ2в) від 03.08.2021 (первинний документ форми КБ-2в) на суму 5 479 630,80 грн та довідку про вартість виконаних будівельних робіт та витрати за липень 2021 року (143_1_ПД_КБЗК) від 03.08.2021 (первинний документ форми КБ-3) на суму на суму 5 479 630,80 грн до договору №86/21 від 19.04.2021 «Експлуатаційне утримання автомобільних доріг загального користування державного значення Н-02/M06/-Кременець - Біла Церква - Ржищів - Канів - Софіївка та Н-03 Житомир Чернівці: обхід м. Старокостянтинова (влаштування тонкошарового покриття із емульсійно-мінеральної суміші) (окремими ділянками) (63710000-9 Послуги з обслуговування наземних видів транспорту» уповноваженим службовим особам Служби автомобільних доріг у Хмельницькій області, які в свою чергу, не усвідомлюючи, що обсяги та вартість наданий послуг (виконаних робіт) у них завищені у порівнянні із фактично наданими послугами (виконаними роботами), виконали особисті підписи у відповідних документах та нанесли відтиски печатки «Служби автомобільних доріг у Хмельницькій області» у відповідних графах вказаних документів.
Надалі, внаслідок подання 03.08.2021 Службою автомобільних доріг у Хмельницькій області до Управління державного казначейства в Хмельницькій області Акту № 4 приймання виконаних будівельних робіт за липень 2021 року (143_1_1-1_ПД_КБ2в) від 03.08.2021 (первинний документ форми КБ-2в) до договору №86/21E від 19.04.2021 «Експлуатаційне утримання автомобільних доріг загального користування державного значення Н-02/М06/-Кременець - Біла Церква - Ржищів - Канів - Софіївка та Н-03 Житомир - Чернівці: обхід м. Старокостянтинова (влаштування тонкошарового покриття із емульсійно-мінеральної суміші) (окремими ділянками) (63710000-9 Послуги з обслуговування наземних видів транспорту», у якому суму фактичних витрат завищено, Службою автомобільних доріг у Хмельницькій області, на підставі платіжного доручення №530 від 03.08.2021, на рахунок ТОВ «Дорбуд Сервіс Груп», 04.08.2021 перераховано кошти в сумі 5 479 630,80 грн, за надання послуг (виконання будівельних робіт): «Експлуатаційне утримання автомобільних доріг загального користування державного значення Н-02/M06/-Кременець - Біла Церква - Ржищів - Канів - Софіївка та Н-03 Житомир - Чернівці: обхід м. Старокостянтинова (влаштування тонкошарового покриття із емульсійно-мінеральної суміші) (окремими ділянками) (63710000-9 Послуги з обслуговування наземних видів транспорту» відповідно до договору №86/21E від 19.04.2021.
Загалом вартість робіт, що заактовані в Акті № 1 приймання виконаних будівельних робіт за липень 2021 року (140_1_1-1_ПД_КБ2 ) від 07.07.2021 становить 10 800 021,60 грн, в Акті №3 приймання виконаних будівельних робіт за липень 2021 року (142_1_1-1_ПД_КБ2в) від 27.07.2021 становить 5 302 668,00 грн., в Акті № 4 приймання виконаних будівельних робіт за липень 2021 року (143_1_1-1_ПД_КБ26) від 03.08.2021 становить 5 479 630,80 грн, в Акті № 5 за вересень 2021 року (122_1_7-1_ПД_КБ2в) від 05.10.2021 становить 285 045,37 грн., у Актів №8 приймання виконаних будівельних робіт за вересень 2021 року (145_1_1-1_ПД_КБ26) від 07.09.2021 становить 673 713,60 грн., а всього, 22 541 079,37 грн., водночас вартість прямих витрат завищено на суму 4 232 884,36 грн.
Таким чином, сума фактично не наданих послуг (виконаних робіт ТОВ «Дорбуд Сервіс Груп» становить 4 232 884,36 грн.
Така службова недбалість директора ТОВ «Долрбуд Сервіс Груп ОСОБА_7 та порушення ним вищезазначених нормативно-правових актів перебувають у безпосередньому причинно-наслідковому зв`язку із завданням тяжких наслідків державним інтересам у вигляді нанесення матеріальної шкоди (збитків). Службі автомобільних доріг у Хмельницькій області на загальну суму становить 4 232 884,36 грн.
Враховуючи наведене, директор ТОВ «Дорбуд Сервіс Груп» ОСОБА_7 , будучи службовою особою, діючи недбало, під час надання послуг «Експлуатаційне утримання автомобільних доріг загального користування державного значення Н-02/М-06/-Кременець - Біла Церква - Ржищів - Канів - Софіївка та Н-03 Житомир - Чернівці: обхід м. Старокостянтинова (влаштування тонкошарового покриття із емульсійно-мінеральної суміші) (окремими ділянками) (63710000-9 Послуги з обслуговування наземних видів транспорту» відповідно до договору №86/21E від 19.04.2021, маючи реальну можливість виконати покладені на нього службові обов`язки належним чином, неналежно виконав свої службові обов`язки через несумлінне ставлення до них, внаслідок чого на рахунок підрядної організації - ТОВ «Дорбуд Сервіс Груп» перераховано кошти державного бюджету на загальну суму 22 541 079,37 грн за виконання робіт, частина з яких виконана не була, чим Службі автомобільних доріг у Хмельницькій області, яка відповідно до організаційно-правової форми являється державною організацією із основним видом діяльності за КВЕД 84.11 «Державне управління загального характеру», завдано збитків на загальну суму 4 232 884,36 грн, тобто на суму, яка в 250 і більше разів перевищує неоподатковуваний мінімум доходів громадян, що спричинило тяжкі наслідки державним інтересам.
Захисник обвинуваченого ОСОБА_7 - адвокат ОСОБА_4 заявив клопотання про призначення будівельно-технічної експертизи.
У подальшому, а саме 25.03.2026 у ході судового засідання, захисник обвинуваченого ОСОБА_7 - адвокат ОСОБА_4 пояснив, що клопоче про призначення повторної комісійної будівель-технічної експертизи по Договору №86/21Е від 19.04.2021, автомобільна дорога загального користування державного значення Н-02/М-06/ - Кременець - Біла Церква - Ржищів - Канів - Софіївка та Н-03 Житомир - Чернівці: обхід м. Старокостянтинова (влаштування тонкошарового покриття із емульсійно - мінеральної суміші) (окремими ділянками), висновок первинної будівельно-технічної експертизи за №1972/1973/22-26/1440-1447/23-26 від 25.04.2023. Мотиви призначення саме повторної комісійної будівель-технічної експертизи адвокат ОСОБА_4 детально виклав у своїх письмових поясненнях від 03.03.2026, які долучені до матеріалів справи.
Прокурор заперечив щодо задоволення даного клопотання.
Прокурор зауважив, що на спірні правовідносини не поширюються вимоги пункту 21.9 Зміни № 1, затвердженої наказом від 26.03.2019 №84 Міністерства регіонального розвитку України, до ДБН В.2.3-4:2015 Автомобільні дороги. Частина І. Проектування. Частина II. Будівництво яким визначено, що з метою встановлення об`єктивних значень товщин асфальтобетонних шарів та фізико-механічних показників
асфальтобетону при прийманні закінчених робіт відбирання кернів потрібно здійснювати у період не раніше ніж через добу та не пізніше шести місяців після влаштування відповідних шарів. Прокурор зауважив, що вимоги зазначеного ДБН поширюються на правовідносини щодо приймання-передачі виконаних робіт, а не щодо контролю товщин асфальтобетону (дорожнього покриття).
Крім того, прокурор зауважив, що неможливо проводити оцінку без кернування дороги, оскільки у такому випадку відсутні об`єктивні відомості про товщину асфальтобетону.
Захисники та обвинувачені підтримали клопотання та просили суд задовольнити їх.
Заслухавши учасників судового провадження, суд вважає, що з підстав, наведених у клопотанні захисника обвинуваченого ОСОБА_7 - адвоката ОСОБА_4 , вбачається необхідність з`ясування обставин та інформації зазначеної у клопотаннях учасників, а також необґрунтованість та неврахування всіх даних, на час проведення попередньої експертизи, що має значення для даного кримінального провадження, клопотання слід задовольнити та призначити по справі повторну комісійну будівельно-технічну експертизу по Договору №86/21Е від 19.04.2021.
Сторони кримінального провадження мають рівні права на збирання та подання до суду речей, документів, інших доказів, клопотань, скарг, а також на реалізацію інших процесуальних прав, передбачених КПК України. Суд, зберігаючи об`єктивність та неупередженість, створює необхідні умови для реалізації сторонами їхніх процесуальних прав та виконання процесуальних обов`язків (ч.ч. 2, 6 ст. 22 КПК України).
Відповідно до ч. 1 ст. 332 КПК України під час судового розгляду суд за клопотанням сторін кримінального провадження або потерпілого за наявності підстав, передбачених статтею 242 цього Кодексу, має право своєю ухвалою доручити проведення експертизи експертній установі, експерту або експертам.
Суд має право своєю ухвалою доручити проведення експертизи експертній установі, експерту або експертам незалежно від наявності клопотання, якщо: 1) суду надані кілька висновків експертів, які суперечать один одному, а допит експертів не дав змоги усунути виявлені суперечності; 2) під час судового розгляду виникли підстави, передбачені частиною другою статті 509 цього Кодексу; 3) існують достатні підстави вважати висновок експерта (експертів) необґрунтованим чи таким, що суперечить іншим матеріалам справи або викликає інші обґрунтовані сумніви в його правильності.
Відповідно до вимог ч. 1 ст. 242 КПК України, якщо для з`ясування обставин, що мають значення для кримінального провадження необхідні спеціальні знання, за зверненням сторони кримінального провадження або за дорученням слідчого судді чи суду проводиться експертиза.
Відповідно до п. 1.2.14 Інструкції про призначення та проведення судових експертиз та експертних досліджень (далі - Інструкція), затвердженої Наказом Міністерства Юстиції України № 53/5 від 08 жовтня 1998 року, повторною є експертиза, під час проведення якої досліджуються ті самі об`єкти і вирішуються ті самі питання, що й при проведенні первинної (попередніх) експертизи (експертиз).
Статтею 4 Закону України Про судову експертизу встановлено, що правильність висновку судового експерта забезпечується, зокрема, можливістю призначення повторної експертизи.
Суд враховує, що встановлення належного виконання експлуатаційного утримання у вигляді влаштування тонкошарового покриття з литої мінерально-емульсійної суміші, має істотне значення для кримінального провадження з точки зору доведення чи спростування вини обвинувачених у вчиненні інкримінованого їм злочину, тому з метою забезпечення вимог ст. ст. 2, 9 КПК України щодо обов`язку суду забезпечення всебічного, повного та неупередженого судового розгляду, та з`ясування обставин, що мають значення для кримінального провадження, необхідні спеціальні знання.
Разом з тим, суд враховуючи доводи клопотання приходить до висновку про неповноту проведеного дослідження, поза як експертом ОСОБА_14 у судовому засіданні зауважено, що він самостійно дослідження в частині товщини влаштованого тонкошарового покриття не проводив, покладався на протоколи випробовування матеріалів складені ПП «Лабораторія ЗахідДорСервіс». Експерт ОСОБА_14 не зміг надати відповіді на питання щодо допустимості застосування до ЛЕМС методів контролю встановлених щодо асфальтобетону, зауваживши, що він виходив з протоколів випробовування матеріалів.
ДСТУ Б В.2.7-319:2016 не може застосовуватись за аналогією, до тонкошарових покриттів з литих мінерально-емульсійних сумішей оскільки, жодним нормативним актом не передбачено можливості застосування ДСТУ за аналогією.
Як вбачається з протоколів відбирання зразків фактично відбирались керни з литих емульсійно- мінеральних сумішей.
Згідно з протоколами випробувань матеріалів, у ході яких встановлювалась товщина, вимірювання товщини ЛЕМС проводиться аналогічно, як і для асфальтобетону згідно ДСТУ Б В.2.7-319:2016, через відсутність регламентованого методу вимірювань товщини шарів зносу з литих емульсiйно-мiнеральних cyмiшей.
Відповідно до п.1.1 ДСТУ Б В.2.7-319:2016 «Суміші асфальтобетонні і асфальтобетон дорожній та аеродромний. Методи випробувань», даний стандарт встановлює методи випробувань матеріалів, що використовують для влаштування верхніх та нижніх шарів покриття автомобільних доріг загального користування, аеродромів, мостів, вулиць і доріг міст інших населених пунктів, відомчих (технологічних) автомобільних доріг та автомобільних доріг на приватних територіях і поширюється на: асфальтобетонні суміші та асфальтобетон (в тому числі, на основі дорожніх бітумів модифікованих полімерами); щебенево- мастикові асфальтобетонні суміші та асфальтобетон (в тому числі, на основі дорожніх бітумів модифікованих полімерами); литі асфальтобетонні суміші та литий асфальтобетон.
У свою чергу, асфальтобетон та емульсiйно-мiнеральні cyмiшi мають різний хімічний склад, різні фізико-механічні властивості та різні нормативні вимоги до методів їх контролю.
Тому, помилковим є застосування до шарів зносу влаштованих із емульсiйно-мiнеральної cyмiшi по аналогії ДСТУ Б В.2.7-319:2016.
Згідно п. 1.2 ДСТУ Б В.2 7-319, методи випробувань використовуються при: проектуванні складів асфальтобетонних сумішей; контролі якості сумішей, виготовлених у виробничих умовах; контролі якості укладання та ущільнення сумішей; контролі якості асфальтобетонів, відібраних з дорожніх шарів у вигляді вирубок чи кернів шляхом випробування спеціально підготовлених або виготовлених з них зразків. При цьому, вимоги ДСТУ Б В.2 7-319 регламентують визначення фізико-механічних характеристик матеріалів, таких як: густина; водонасичення; залишкова пористість; границя міцності на стиск, розтяг при вигині тощо.
Відповідно, вимогами ДСТУ Б В.2 7-319 не установлені методи контролю як за обсягом використання сумішей асфальтобетонних і асфальтобетонів, загалом, так і ЛЕМС для влаштування шару зносу дорожнього покриву, зокрема.
При цьому, для захисних шарів зносу передбачено окремі норми які регулюють влаштування захисних шарів зносу та методи контролю за якістю та обсягами.
Так, згідно п. 5.2.3 ДСТУ-Н Б В.2.3-38:2016 «Настанова з влаштування шарів зносу покриття дорожнього одягу автомобільних доріг» товщина шару дорівнює висоті щебінки найкрупнішої фракції, що входить у склад мінерального заповнювача і може складати від 5мм до 10 мм.
Зазначене підтвердив допитаний в якості спеціаліста ОСОБА_15 .
Окремо необхідно зауважити, що допитаний у судовому засіданні в якості спеціаліста - директор ПП «Лабораторія ЗахідДорСервіс» ОСОБА_16 вказав на неможливість контролю за обсягом використаних матеріалів при влаштуванні шару зносу з ЛЕМС шляхом відбору проб, зокрема шляхом кернування.
Отже, необхідно прийти до висновку про неповноту проведених експертиз, та доцільність призначення та проведення повторних експертиз.
В частині надання дослідження протоколів відібрання зразків для експертизи та протоколів дослідження матеріалів суд враховує наступне.
Як зазначено вище, ДСТУ Б В.2.7-319:2016 не може застосовуватись за аналогією, до тонкошарових покриттів з литих мінерально-емульсійних сумішей.
Разом з тим, протоколи відібрання зразків для експертизи та протоколи дослідження матеріалів були виконані із застосуванням ДСТУ Б В.2.7-319:2016 яке не може застосовуватись для контролю тонкошарового покриття влаштованого з литої мінерально-емульсійної суміші.
Тому, суд приходить до висновку про доцільність неврахування результатів дослідження кернів асфальтобетонного покриття, проведеного ПП «Лабораторія ЗахідДорСервіс» та відображених у протоколах випробувань матеріалів.
Крім того, суд звертає увагу, що будівельно-технічна експертиза, яку ініціює сторона захисту, є саме повторною комісійною з огляду на таке: відповідно до пункту 1.2.13 Інструкції про призначення та проведення судових експертиз та експертних досліджень, затвердженої Наказом Міністерства юстиції України 08.10.1998 № 53/5, згідно з процесуальним законодавством України експертами виконуються первинні, додаткові, повторні, комісійні та комплексні експертизи.
Повторною є експертиза, під час проведення якої досліджуються ті самі об`єкти і вирішуються ті самі питання, що й при проведенні первинної (попередніх) експертизи (експертиз).
Комісійною є експертиза, яка проводиться двома чи більшою кількістю експертів, що мають кваліфікацію судового експерта за однією експертною спеціалізацією (фахівцями в одній галузі знань). Комісія експертів може утворюватися органом (особою), який (яка) призначив(ла) експертизу (залучив(ла) експерта), або керівником експертної установи.
Комплексною є експертиза, що проводиться із застосуванням спеціальних знань різних галузей науки, техніки або інших спеціальних знань (різних напрямів у межах однієї галузі знань) для вирішення одного спільного (інтеграційного) завдання (питання). До проведення таких експертиз у разі потреби залучаються як експерти експертних установ, так і фахівці установ та служб (підрозділів) інших центральних органів виконавчої влади або інші фахівці, що не працюють у державних спеціалізованих експертних установах.
Відтак, якщо галузь знань одна, а саме експертна спеціальність 10.6 «Дослідження об`єктів нерухомості, будівельних матеріалів, конструкцій та відповідних документів», то експертиза не є комплексною. Якщо для проведення цієї експертизи залучаються фахівці (два і більше) в одній галузі знань, то вона вважається комісійною.
Відповідно до частини 8 ст. 101 КПК України, якщо для проведення експертизи залучається кілька експертів, експерти мають право скласти один висновок або окремі висновки.
А з огляду на те, що під час проведення ініційованої експертизи будуть досліджуватися ті самі об`єкти (матеріали) і вирішуватимуться ті самі питання, що й при проведенні первинної експертизи, ця експертиза вважається повторною комісійною.
На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 56, 242, 332, 350 КПК України, суд -
у х в а л и в :
Клопотання обвинуваченого ОСОБА_8 та захисника обвинуваченого ОСОБА_7 - адвоката ОСОБА_4 про призначення повторної комісійної будівельно-технічної експертизи по Договору №86/21Е від 19.04.2021, автомобільна дорога загального користування державного значення Н-02/М-06/ - Кременець - Біла Церква - Ржищів - Канів - Софіївка та Н-03 Житомир - Чернівці: обхід м. Старокостянтинова (влаштування тонкошарового покриття із емульсійно - мінеральної суміші) (окремими ділянками), висновок первинної будівельно-технічної експертизи за №1972/1973/22-26/1440-1447/23-26 від 25.04.2023 - задовольнити.
Призначити по кримінальному провадженню № 686/4297/24 (№12023240000000209) по обвинуваченню ОСОБА_7 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 191, ч. 2 ст. 366, ч. 2 ст. 367 КК України, ОСОБА_8 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 367 КК України, та ОСОБА_9 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 367 КК України повторну комісійну будівельно-технічну експертизу, проведення якої доручити Національному науковому центру «Інститут судових експертиз ім. Засл. проф. М. С. Бокаріуса» E-mail: nncise@nncise.org.ua ( 61177, м. Харків, вул. Золочівська, 8-А)
На вирішення експертам поставити наступні запитання:
1) Який перелік, обсяги та вартість фа ктично наданих послуг (виконаних робіт) по об`єкту «Експлуатаційне утримання автомобільних доріг загального користування державного значення Н-02/М-06/ - Кременець - Біла Церква - Ржищів - Канів - Софіївка та Н-03 Житомир - Чернівці: обхід м. Старокостянтинова (влаштування тонкошарового покриття із емульсійно - мінеральної суміші) (окремими ділянками) (63710000 - 9 Послуги з обслуговування наземних видів транспорту)» відповідно до Договору №86/21Е від 19.04.2021, із урахуванням укладених додаткових угод (без урахування результатів дослідження кернів асфальтобетонного покриття, проведеного ПП «Лабораторія ЗахідДорСервіс» та відображених у протоколах №АБК04ГУНП Хмельницька область/022 випробувань матеріалів від 14.12.2022 та №АБК05ГУНП Хмельницька область/022 випробувань матеріалів від 14.12.2022) ?
2) Чи відповідають перелік, обсяги та вартість фактично наданих послуг (виконаних робіт) по об`єкту: «Експлуатаційне утримання автомобільних доріг загального користування державного значення Н-02/М-06/ - Кременець - Біла Церква - Ржищів - Канів - Софіївка та Н-03 Житомир - Чернівці: обхід м. Старокостянтинова (влаштування тонкошарового покриття із емульсійно - мінеральної суміші) (окремими ділянками) (63710000 - 9 Послуги з обслуговування наземних видів транспорту)» відповідно до Договору №86/21Е від 19.04.2021, із урахуванням укладених додаткових угод, переліку, обсягам та вартості, визначеним проектно-кошторисною документацією, а також первинною звітною документацією із будівництва (довідками про вартість виконаних будівельних робіт та витрат (типова форма КБ-3)), за актами приймання виконаних будівельних робіт (типова форма КБ-2в) (без урахування результатів дослідження кернів асфальтобетонного покриття, проведеного ПП «Лабораторія ЗахідДорСервіс» та відображених у протоколах №АБК04ГУНП Хмельницька область/022 випробувань матеріалів від 14.12.2022 та №АБК05ГУНП Хмельницька область/022 випробувань матеріалів від 14.12.2022) ?
3) Якщо не відповідають, то в якій частині та на яку суму ?
4) Який перелік, обсяги та вартість фактично наданих послуг (виконаних робіт) по об`єкту «Експлуатаційне утримання автомобільних доріг загального користування державного значення Н-02/М-06/ - Кременець - Біла Церква - Ржищів - Канів - Софіївка та Н-03 Житомир - Чернівці: обхід м. Старокостянтинова (влаштування тонкошарового покриття із емульсійно - мінеральної суміші) (окремими ділянками) (63710000 - 9 Послуги з обслуговування наземних видів транспорту)» відповідно до Договору №86/21Е від 19.04.2021, із урахуванням укладених додаткових угод ?
5) Чи відповідають перелік, обсяги та вартість фактично наданих послуг (виконаних робіт) по об`єкту: «Експлуатаційне утримання автомобільних доріг загального користування державного значення Н-02/М-06/ - Кременець - Біла Церква - Ржищів - Канів - Софіївка та Н-03 Житомир - Чернівці: обхід м. Старокостянтинова (влаштування тонкошарового покриття із емульсійно - мінеральної суміші) (окремими ділянками) (63710000 - 9 Послуги з обслуговування наземних видів транспорту)» відповідно до Договору №86/21Е від 19.04.2021, із урахуванням укладених додаткових угод, переліку, обсягам та вартості, визначеним проектно-кошторисною документацією, а також первинною звітною документацією із будівництва (довідками про вартість виконаних будівельних робіт та витрат (типова форма КБ-3)), за актами приймання виконаних будівельних робіт (типова форма КБ-2в), якщо не відповідають, то в якій частині та на яку суму ?
При проведенні експертизи не досліджувати і не використовувати результати лабораторних досліджень ПП «Лабраторія ЗахідДорСервіс» - протоколи відібрання зразків для експертизи та дослідження цих зразків (які наявні в матеріалах судової справи), що стосуються Договору №86/21Е від 19.04.2021, а саме:
Протокол відібрання зразків для експертизи від 08.11.2022, ділянка дороги Н-02/М-06/Кременець - Біла Церква - Ржищів - Канів - Софіївка км 191+225 - км 193+625 (Шепетівський район Хмельницька область);
Протокол відібрання зразків для експертизи від 08.11.2022, ділянка дороги Н-02/М-06/Кременець - Біла Церква - Ржищів - Канів - Софіївка км 90+758 - км 99+863, км 124+513 - км 129+573 та км 186+500 - км 189-500 (Шепетівський район Хмельницька область);
Протокол №АБК04ГУНП Хмельницька область/022 випробувань матеріалів від 14.12.2022 ПП «Лабораторія ЗахідДорСервіс»;
Протокол №АБК05ГУНП Хмельницька область/022 випробувань матеріалів від 14.12.2022 ПП «Лабораторія ЗахідДорСервіс».
Попередити експертів про кримінальну відповідальність за відмову від виконання без поважних причин покладених на них обов`язків та дачу завідомо неправдивого висновку за ст. ст. 384, 385 КК України.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя ОСОБА_1