Єдиний державний реєстр судових рішень Справа № 308/5341/26
1-кс/308/2104/26
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
09 квітня 2026 року м. Ужгород
Слідчий суддя Ужгородського міськрайонного суду ОСОБА_1 , за участю секретаря судових засідань ОСОБА_2 , прокурора ОСОБА_3 , захисника ОСОБА_4 , розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання слідчого відділу слідчого управління Головного управління Національної поліції в Закарпатській області старшого лейтенанта поліції ОСОБА_5 , погоджене заступником начальника відділу Закарпатської обласної прокуратури ОСОБА_3 , про встановлення строку для ознайомлення з матеріалами досудового розслідування у кримінальному провадженні №12025070000000323 від 19.07.2025, -
в с т а н о в и в:
До Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області надійшло вищевказане клопотання.
Доводи клопотання.
Під час досудового розслідування встановлено, що відповідно до статті 1 Закону України «Про запобігання корупції» (далі - Закон) суб`єктами декларування є особи, зазначені у пункті 1, підпунктах «а» і «в» пункту 2, пункті 4 частини першої статті 3 цього Закону, інші особи, які зобов`язані подавати декларацію відповідно до цього Закону. Згідно підпункту «в» пункту 1 частини першої статті 3 Закону, такими суб`єктами є посадові особи місцевого самоврядування.
Положеннями ч. 1 ст. 45 Закону передбачено, що особи, зазначені у пункті 1, підпунктах «а», «в»-«г» пункту 2 частини першої ст. 3 Закону, зобов`язані щорічно до 1 квітня подавати, шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції, декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - декларація) за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством з питань запобігання корупції.
Відповідно до підпункту 2 пункту 2 розділу II Порядку заповнення та подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, затвердженого Наказом Національного агентства з питань запобігання корупції № 449/21 від 23.07.2021, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України за № 987/36609 від 29.07.2021, щорічна декларація - декларація, яка подається відповідно до частини першої статті 45 Закону щороку. Така декларація охоплює звітний рік, а саме період з 01 січня до 31 грудня включно, що передує року, в якому подається декларація та містить інформацію станом на 31 грудня звітного року.
Згідно пункту 1 розділу II Порядку заповнення та подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, декларація заповнюється та подається особисто суб`єктом декларування шляхом заповнення відповідної електронної форми після автентифікації у власному персональному електронному кабінеті у Реєстрі.
Згідно п. п. 3, 4, 5 вказаного розділу Порядку заповнення та подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, суб`єкт декларування до початку заповнення декларації повинен підтвердити ознайомлення із Порядком шляхом проставляння відповідної відмітки та після заповнення усіх необхідних розділів декларації суб`єкту декларування надається можливість перевірити повноту та достовірність зазначеної ним інформації. Перед підписанням декларації суб`єкт декларування підтверджує повноту та достовірність даних, вказаних у ній, ознайомлення з попередженням про настання відповідальності за подання недостовірних відомостей шляхом проставляння відповідної відмітки. Суб`єкт декларування підписує декларацію шляхом накладання на неї особистого кваліфікованого електронного підпису або удосконаленого електронного підпису відповідно до вимог законодавства.
Відповідно до вимог п. 2 ч. 1 ст. 46 Закону, у декларації зазначаються відомості про об`єкти нерухомості, що належать суб`єкту декларування та членам його сім`ї на праві приватної власності, включаючи спільну власність, або знаходяться у них в оренді чи на іншому праві користування, незалежно від форми укладення правочину, внаслідок якого набуте таке право. Такі відомості включають дані щодо виду, характеристики майна, місцезнаходження, дату набуття майна у власність, оренду або інше право користування, вартість майна на дату набуття його у власність, володіння або користування, у разі якщо нерухоме майно перебуває у спільній власності, про усіх співвласників такого майна вказуються відомості, зазначені у пункті 1 частини першої цієї статті, або найменування відповідної юридичної особи із зазначенням коду Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців.
Крім того, згідно вимог п. 3 ч. 1 ст. 46 Закону, у декларації зазначаються відомості про цінне рухоме майно, вартість якого перевищує 100 прожиткових мінімумів, встановлених для працездатних осіб на 1 січня звітного року, що належить суб`єкту декларування або членам його сім`ї на праві приватної власності, у тому числі спільної власності, або перебуває в її володінні або користуванні незалежно від форми правочину, внаслідок якого набуте таке право. Такі відомості включають дані щодо транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, а також щодо їх марки та моделі, року випуску, ідентифікаційного номера (за наявності). Відомості про транспортні засоби та інші самохідні машини і механізми зазначаються незалежно від їх вартості.
Досудовим розслідуванням встановлено, що відповідно до рішення І сесії Ужгородської міської ради VIII скликання від 08.12.2020 № l «Про інформацію Ужгородської міської територіальної виборчої комісії Ужгородського району Закарпатської області про результати голосування і підсумки виборів депутатів Ужгородської міської ради та Ужгородського міського голови» ОСОБА_6 обрано та зареєстровано депутатом Ужгородської міської ради.
Тобто, ОСОБА_6 будучи в період часу з 08.12.2020 по 31.12.2022 та на даний час депутатом Ужгородської міської ради, тобто депутатом місцевої ради, а тому у відповідності до підпункту «б» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» є суб`єктом декларування.
Так, ОСОБА_6 , 17.01.2024 о 16 годині 26 хвилині, перебуваючи в м. Ужгороді Закарпатської області, будучи обізнаним про обов`язок щорічно подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за звітний рік, маючи всі необхідні умови та технічну можливість, розпочав подачу декларації за 2022 рік, тобто пройшов автентифікацію в інформаційно-телекомунікаційній системі «Єдиний державний реєстр декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування», шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства, створивши таку декларацію з унікальним ідентифікатором документа cfddc9ea-9e35-4aae-b727-68cef7d6b3f6.
У подальшому, ОСОБА_6 , діючи умисно, всупереч вимог законодавства, усвідомлюючи суспільно небезпечний характер своїх дій та передбачаючи настання суспільно небезпечних наслідків, будучи ознайомленим з Порядком заповнення та подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, достовірно знаючи про встановлений ст. 45 Закону обов`язок та всупереч п.п. 2, 3 ч. 1 ст. 46 Закону, при заповненні електронної форми щорічної декларації за 2022 рік у розділі 3 «Об`єкти нерухомості» декларації, о 17 годині 13 хвилині 17.01.2024, вніс завідомо недостовірні відомості, а саме не зазначив відомостей про житловий будинок загальною площею 358,8 м2, реєстраційний номер 1063175421101, та земельну ділянку з кадастровим номером 2110100000:20:001:0083, на якій він розташований, за адресою: АДРЕСА_1 , який є зареєстрованим та фактичним місцем проживання члена сім`ї суб`єкта декларування дочки ОСОБА_7 , та належить їй з 18.10.2016 на праві спільної сумісної власності, вартістю 96 158,00 гривень.
Окрім того, ОСОБА_6 , о 17 годині 13 хвилині 17.01.2024, умисно вніс завідомо недостовірні відомості, а саме при заповненні декларації умисно не відобразив відомостей про житловий будинок загальною площею 78,5 м2, реєстраційний номер 2536610580000, за адресою: АДРЕСА_2 , який є зареєстрованим та фактичним місцем проживання членів сім`ї суб`єкта декларування - сина ОСОБА_8 та дочки ОСОБА_9 , і який від 10.03.2006 належить на праві власності ОСОБА_10 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , вартістю 47 595,00 гривень.
Окрім того, ОСОБА_6 , о 17 годині 15 хвилині 17.01.2024, умисно не зазначив відомості про свій дохід у розділі 11 «Доходи, у тому числі подарунки» зокрема не вказав відомості про розмір отриманої заробітної плати в розмірі 69 090,00 гривень, джерелом якого є спільне мале підприємство «ВОЯЖ» (код ЄДРПОУ 13598938).
Також, ОСОБА_6 , о 17 годині 18 хвилині 17.01.2024, не зазначив відомості у розділі 12 «Грошові активи» декларації, а саме відомості про кошти, позичені третім особам - які станом на 31.12.2022 становили 315 000 дол. США (в еквіваленті курсу валют, установленого НБУ станом на 31.12.2022, 1 долар - 36,5686 грн) - 11 519 109,00 гривень.
Вказані кошти станом на 16.09.2022 ОСОБА_11 , ІНФОРМАЦІЯ_2 боргував ОСОБА_6 відповідно до розписок про передачу коштів від ОСОБА_6 ОСОБА_11 , які разом з іншими документами ОСОБА_6 особисто долучено як потерпілим до матеріалів кримінального провадження № 42022070000000233, розпочатого 04.11.2022 відносно ОСОБА_11 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 190 КК України за фактом заволодіння шахрайським шляхом грошовими коштами ОСОБА_6 .
Окрім того, ОСОБА_6 , о 17 годині 18 хвилині 17.01.2024, умисно вніс завідомо недостовірні відомості, а саме при заповненні декларації не відобразив відомості про залишок належних йому станом на 31.12.2022 коштів, розміщених на депозитному рахунку ( НОМЕР_1 ) в АТ «ОТП БАНК» у розмірі 1 307 999,00 гривень, що підтверджується інформацією банку.
Окрім наведеного, ОСОБА_6 , о 17 годині 18 хвилині 17.01.2024, не зазначив відомості про залишок належних йому як фізичній особі-підприємцю станом на 31.12.2022 коштів, розміщених в АТАКБ «ЛЬВІВ» на рахунках - НОМЕР_2 у розмірі 10 000,00 гривень, що підтверджується інформацією банку.
Окрім того, ОСОБА_6 , о 17 годині 30 хвилині 17.01.2024, умисно не зазначив відомості у розділі 13 «Фінансові зобов?язання» декларації щодо фінансових зобов`язань перед ТОВ «Західні енергетичні системи» (код ЄДРПОУ 40000488) щодо сплати частки у статутному (складеному) капіталі товариства у розмірі 792 470,00 гривень.
У подальшому ОСОБА_6 , о 17 годині 32 хвилині 17.01.2024, підтвердивши повноту та достовірність відомостей, вказаних у щорічній декларації за 2022 рік, ознайомився з попередженням про настання відповідальності за подання недостовірних відомостей, діючи умисно, усвідомлюючи суспільно-небезпечний характер свого діяння, передбачаючи його суспільно-небезпечні наслідки і бажаючи їх настання підписав та подав електронну декларацію з унікальним ідентифікатором документа cfddc9ea-9e35-4aae-b727-68cef7d6b3f6, у якій містились завідомо недостовірні відомості внесені до розділів 3, 11, 12 та 13 щорічної декларації за 2022 рік шляхом накладання на неї особистого кваліфікованого електронного підпису.
Таким чином, суб`єкт декларування ОСОБА_6 у щорічній декларації за 2022 рік зазначив недостовірні відомості, які відрізняються від достовірних на загальну суму 13 842 471,00 гривень, чим не дотримав вимог п.п. 2, 3 ч. 1 ст. 46 Закону України «Про запобігання корупції».
Статтею 7 Закону України «Про державний бюджет на 2022 рік» установлено, що з 1 січня 2022 року прожитковий мінімум для працездатних осіб складає - 2481 гривня, тобто завідомо недостовірні відомості внесені ОСОБА_6 до щорічної декларації за 2022 рік відрізняються від достовірних на суму 5579 прожиткових мінімумів для працездатних осіб, встановлених у 2022 році.
Крім того, з метою легалізації (відмивання) доходів, одержаних злочинним шляхом, ОСОБА_6 , діючи умисно, з прямим умислом, усвідомлюючи протиправний характер своїх дій, їх кримінальну караність та передбачаючи настання суспільно небезпечних наслідків, достовірно знаючи, що грошові кошти в сумі 315 000 доларів США, що за офіційним курсом валют, установленим Національним банком України станом на 09.10.2023 (1 долар США 36,5827 грн), становить 11 523 551,00 гривень, є доходами, одержаними злочинним шляхом, законність походження яких ОСОБА_6 не підтверджено у встановленому законом порядку, вчинив дії, спрямовані на приховування та маскування їх незаконного походження, джерела набуття та фактичного володіння.
З цією метою ОСОБА_6 уклав із ОСОБА_11 цивільно-правовий правочин, оформивши зазначені грошові кошти як позику, відповідно до якої ОСОБА_11 , станом на 16.09.2022, має заборгованість перед ОСОБА_6 у розмірі 315 000 доларів США, що підтверджувалося розписками про передачу грошових коштів.
У подальшому зазначені розписки, разом з іншими документами, були особисто подані ОСОБА_6 як потерпілим та долучені до матеріалів кримінального провадження № 42022070000000233, розпочатого 04.11.2022 відносно ОСОБА_11 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 190 КК України, за фактом заволодіння грошовими коштами ОСОБА_6 шляхом шахрайства.
Надалі, з метою остаточного створення видимості законності походження грошових коштів, ОСОБА_6 надав до матеріалів вказаного кримінального провадження заяву, справжність його підпису на якій засвідчено нотаріусом 09.10.2023, у якій зазначив, що він, як потерпілий, не має жодних претензій та вимог фінансового, матеріального чи іншого характеру до ОСОБА_11 у зв`язку з поверненням йому грошових коштів у сумі 315 000 доларів США, що за офіційним курсом валют, установленим Національним банком України станом на 09.10.2023 (1 долар США 36,5827 грн), становить 11 523 551,00 гривень.
Отже, надання ОСОБА_6 позики ОСОБА_11 за рахунок коштів, які не відображені в щорічній декларації суб`єкта декларування та джерело походження яких не підтверджене легальними доходами, свідчить про використання активів з ознаками незаконного походження та вчинення фінансової операції з метою надання їм вигляду законних.
Надання ОСОБА_6 коштів ОСОБА_11 у формі позики є цивільно-правовим підґрунтям для легалізації коштів та подальшого їх повернення як легального боргу тобто є способом надання вигляду законності активам з невстановленим походженням.
Таким чином, у період з 18.06.2020 по 09.10.2023 ОСОБА_6 вчинив сукупність активних умисних дій, спрямованих на легалізацію (відмивання) доходів, одержаних унаслідок вчинення суспільно небезпечного протиправного діяння, маскуючи у такий спосіб незаконність походження таких доходів, шляхом укладення правочину, подання відповідних документів до органу досудового розслідування та подальшого використання зазначених коштів для власних потреб як фізичною особою, чим фактично надав їм вигляду законних у сумі 315 000 доларів США, що за офіційним курсом валют, установленим Національним банком України станом на 09.10.2023 (1 долар США 36,5827 грн), становить 11 523 551,00 гривень.
З урахуванням статусу особи, як суб`єкта декларування, обов`язку повного та достовірного відображення доходів і активів, дії ОСОБА_6 , який не зазначив вказані фінансові операції у декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування кваліфікуються як кримінальне правопорушення, передбачене ч. 2 ст. 366-2 КК України та свідчать про усвідомлене використання грошових коштів, стосовно яких ОСОБА_6 вчинено дії, спрямовані на приховування їх джерела походження, та їх включення в легальний фінансовий обіг.
На підставі викладеного, ОСОБА_6 обґрунтовано підозрюється у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 366-2 КК України, а саме в умисному внесенні суб`єктом декларування завідомо недостовірних відомостей до декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, передбаченої Законом України «Про запобігання корупції», якщо такі відомості відрізняються від достовірних на суму понад 2500 прожиткових мінімумів для працездатних осіб, в сумі 13 842 471,00 гривень та ч. 2 ст. 209 КК України, а саме легалізація (відмивання) майна, одержаного злочинним шляхом тобто набуття, володіння, використання, розпорядження майном, щодо якого фактичні обставини свідчать про його одержання злочинним шляхом, у тому числі вчинення правочину з таким майном, або вчинення дій, спрямованих на приховування, маскування походження такого майна або володіння ним, права на таке майно, джерела його походження, місцезнаходження, якщо ці діяння вчинені особою, яка знала або повинна була знати, що таке майно прямо чи опосередковано, повністю чи частково одержано злочинним шляхом, у великому розмірі.
29.01.2026 ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , повідомлено про підозру у вчиненні ним кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 366-2, ч.2 ст. 209 КК України.
25.03.2026 за дорученням процесуального прокурора заступника начальника відділу Закарпатської обласної прокуратури ОСОБА_3 СУ ГУНП в Закарпатській області у порядку ст. 290 КПК України, доручено відкрити сторонам кримінального провадження матеріали.
При цьому, на виконання даного доручення, 25.03.2026 слідчим відділу СУ ГУНП в Закарпатській області, згідно повідомлення за №44460-2026 від 25.03.2026 про завершення досудового розслідування та надання доступу для ознайомлення із матеріалами кримінального провадження №12025070000000323 від 19.07.2025, за допомогою додатку на мобільному телефоні «WhatsApp» було відправлено відскановану копію повідомлення підозрюваному ОСОБА_6 та його захиснику - адвокату ОСОБА_4 .
Крім того, 26.03.2026 слідчим відділу СУ ГУНП в Закарпатській області, було вручено особисто повідомлення про завершення досудового розслідування та надання доступу для ознайомлення із матеріалами кримінального провадження №12025070000000323 від 19.07.2025.
Клопотання мотивоване тим, що враховуючи зволікання захисника підозрюваного ОСОБА_4 та самого підозрюваного ОСОБА_6 , при ознайомленні з матеріалами кримінального провадження, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №12025070000000323 від 19.07.2025, до яких «25» березня 2026 року йому надано доступ, а також враховуючи що матеріали складаються з 7 томів, слідчий просить обмежити підозрюваному строк для ознайомлення з матеріалами справи.
Позиції сторін у судовому засіданні
Прокурор у судовому засіданні підтримав подане клопотання та просив таке задовольнити.
Захисник підозрюваного адвокат ОСОБА_4 заперечувала проти задоволення клопотання, вказала, що зазначене в клопотанні не відповідає дійсності з огляду на те, що вона ознайомлюється з матеріалами кримінального провадження, зокрема вона ознайомлена з 6 томами, а підозрюваний з 5 томами. Зволікання з ознайомленням з матеріалами досудового розслідування не відбувається, оскільки вона зайнята в участі в судових засіданнях, а також за станом здоров`я.
Підозрюваний ОСОБА_6 в судове засідання не з`явився, про час та місце розгляду клопотання був належним чином повідомлений, що підтверджено його захисником ОСОБА_4 в судовому засіданні.
Відповідно до ч. 10 ст. 290 КПК України, неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомленні про місце та час проведення судового засідання, не перешкоджає розглядові клопотання.
Заслухавши пояснення учасників кримінального провадження, дослідивши та оцінивши докази, якими обґрунтовуються клопотання, слідчий суддя приходить до наступних висновків.
Оцінка та висновки слідчого судді.
Відповідно до ч. 1 ст. 290 КПК України визнавши зібрані під час досудового розслідування докази достатніми для складання обвинувального акта, клопотання про застосування примусових заходів медичного або виховного характеру прокурор або слідчий за його дорученням зобов`язаний повідомити підозрюваному, його захиснику, законному представнику та захиснику особи, стосовно якої передбачається застосування примусових заходів медичного чи виховного характеру, про завершення досудового розслідування та надання доступу до матеріалів досудового розслідування.
Причому прокурор або слідчий за його дорученням зобов`язаний надати доступ до матеріалів досудового розслідування, які є в його розпорядженні, у тому числі будь-які докази, які самі по собі або в сукупності з іншими доказами можуть бути використані для доведення невинуватості або меншого ступеня винуватості обвинуваченого або сприяти пом`якшенню покарання. Прокурор або слідчий за його дорученням зобов`язаний надати доступ та можливість скопіювати або відобразити відповідним чином будь-які речові докази або їх частини, документи або копії з них, а також надати доступ до приміщення або місця, якщо вони знаходяться у володінні або під контролем держави, і прокурор має намір використати відомості, що містяться в них, як докази в суді (ч. 2, 3ст. 290 КПК України).
Повний доступ до зібраних під час досудового розслідування матеріалів є гарантією забезпечення змагальності процесу та складовою конституційного права особи, щодо якою здійснюється провадження на захист.
Частиною 10 ст. 290 КПК України передбачено, що сторонам кримінального провадження, зокрема підозрюваному та його захиснику, надається достатній час для ознайомлення з матеріалами, до яких їм надано доступ.
Водночас право на ознайомлення з матеріалами кримінального провадження не є абсолютним. Таке право має реалізовуватися без зловживань і без шкоди для кримінального провадження. Ознайомлення з матеріалами досудового розслідування в межах розумних строків відповідає завданням кримінального провадження та засаді розумних строків. Це, з одного боку, забезпечує реалізацію процесуальних прав сторони захисту, а з іншого - вимагає від особи відповідальної поведінки, зумовленої законними потребами, інтересами інших осіб (зокрема, іншого підозрюваного, потерпілого) та суспільства в цілому. Про це зазначено у рішенні Конституційного Суду України від 18.01.2012 у справі № 1-4/2012.
Згідно з ч. 10 ст. 290 КПК України у разі зволікання при ознайомленні з матеріалами, до яких надано доступ, слідчий суддя за клопотанням сторони кримінального провадження з урахуванням обсягу, складності матеріалів та умов доступу до них зобов`язаний встановити строк для ознайомлення з матеріалами, після спливу якого сторона кримінального провадження, вважається такою, що реалізувала своє право на доступ до матеріалів.
Отже, відповідно до вищенаведеної норми КПК України, встановлення строку ознайомлення з матеріалами досудового розслідування може мати місце виключно у випадку зволікання, допущеного учасником кримінального провадження при ознайомленні з вказаними матеріалами.
КПК України не містить переліку підстав за яких поведінка сторони кримінального провадження може вважатися зволіканням при ознайомленні з матеріалами, до яких надано доступ.
Питання адекватності часу і можливостей, наданих обвинуваченому, слід вирішувати в контексті обставин кожної конкретної справи (рішення від 21 жовтня 2010 року у справі «Корнєв і Карпенко проти України»).
З урахуванням положень ст.28,42, ч. 1,10 ст.290 КПК України для встановлення факту зволікання при ознайомленні із матеріалами досудового розслідуванню слідчому судді належить враховувати: обсяг матеріалів досудового розслідування; складність провадження; умови доступу до матеріалів; критерії для визначення розумності строку, зокрема, поведінку учасників кримінального провадження, вплив зволікання на реалізацію процесуальних прав і обов`язків інших учасників кримінального провадження.
Під час розгляду клопотання слідчим суддею встановлено, що 25.03.2026 досудове розслідування у кримінальному провадженні №12025070000000323 від 19.07.2025 завершено, а зібрані під час досудового розслідування докази є достатніми для складання обвинувального акту.
Про даний факт слідчим СУ ГУНП в Закарпатській області ОСОБА_12 складено повідомлення про завершення досудового розслідування та відкриття сторонами кримінального провадження матеріалів з вказівкою на можливість ознайомлення із матеріалами кримінального провадження. Дане повідомлення було надіслано, зокрема, підозрюваному ОСОБА_6 та його захиснику - адвокату ОСОБА_4 , які отримали дане повідомлення, зокрема засобами електронного зв`язку (додаток «WhatsApp», про що свідчить відповідна відмітка про отримання.
При цьому, відповідно до протоколу про надання підозрюваному доступу до матеріалів досудового розслідування підозрюваний ОСОБА_6 26.03.2026, 27.03.2026, 28.03.2026 відмовився з ознайомленням з матеріалами, 01.04.2026 ознайомився з матеріалами досудового розслідування з 17:05 по 18:00 по 101 аркуш першого тому; 06.04.2026 ознайомився з матеріалами досудового розслідування з 18:00 по 19:00 по другий том включно; 08.04.2026 ознайомився з матеріалами досудового розслідування з 15:00 по 16:00 по третій том включно; 08.04.2026 ознайомився з матеріалами досудового розслідування з 16:00 по 16:30 до 100 аркушу четвертого тому включно.
Відповідно до протоколу про надання захиснику ОСОБА_4 доступу до матеріалів досудового розслідування захисник 01.04.2026 ознайомилася з матеріалами досудового розслідування з 08:54 по 10:00 з першим томом матеріалів досудового розслідування, з 10:00 по 10:25 з другим томом матеріалів досудового розслідування; 06.04.2026 ознайомилася з матеріалами досудового розслідування з 18:00 по 18:10 з третім томом матеріалів досудового розслідування, з 18:10 по 18:20 з четвертим томом матеріалів досудового розслідування, з 18:20 по 18:30 з п`ятим томом матеріалів досудового розслідування. Також зазначила, про ознайомлення з наступними томами 15.04.2026.
Натомість доказів, які б підтверджували неможливість ознайомитись у визначений час з матеріалами кримінального провадження ані підозрюваним, ані його захисником у судовому засіданні слідчому судді не надано. Само по собі призначення судових засідань в інших справах, де участь приймає захисник, не свідчить про об`єктивну неможливість ознайомлення захисника та підозрюваного з матеріалами досудового розслідування. Відтак слідчим суддею вбачається факт зволікання сторони захисту у використанні наданого права на ознайомлення.
Наведене дає підстави для висновку про виконання стороною обвинувачення вимог ст.290 КПК України щодо відкриття матеріалів кримінального провадження у завершеному досудовому розслідуванні.
Вирішуючи питання розумності запропонованого слідчим строку слідчий суддя виходить із такого.
Згідно з ч. 3 ст. 219 КПК України строк ознайомлення з матеріалами досудового розслідування сторонами кримінального провадження в порядку, передбаченому статтею 290 цього Кодексу не включається у строки досудового розслідування.
Відповідно до положень ст. 2 КПК України завданням кримінального провадження є захист особи, суспільства та держави від кримінальних правопорушень, охорона прав, свобод та законних інтересів учасників кримінального провадження, а також забезпечення швидкого, повного та неупередженого розслідування та судового розгляду.
Пунктом 21 ст. 7 КПК України передбачено, що зміст та форма кримінального провадження повинні відповідати загальним засадам, до яких, зокрема, відносяться розумність строків.
У відповідності до приписів ч. ч. 1, 3 ст. 28 КПК України, під час кримінального провадження кожна процесуальна дія або процесуальне рішення повинні бути виконані або прийняті в розумні строки.
Розумний строк визначається відповідно до обставин справи, що вимагає оцінки в цілому. Хоча окремі стадії провадження можуть провадитись з прийнятною тривалістю, загальна тривалість процесу може, однак, перевищити «розумний строк». Критеріями оцінки розумності строку можуть бути, зокрема, складність справи, поведінка учасників кримінального провадження (в тому числі, сторони захисту), а також відповідних органів.
Відповідно до встановлених відомостей загальний обсяг матеріалів кримінального провадження №12025070000000323 від 19.07.2025 становить 7 томів. А тому, враховуючи наявність у підозрюваного захисника, опрацювання зібраних матеріалів досудового розслідування не є надмірно складним.
Відтак, з урахуванням обсягів матеріалів кримінального провадження, складності кримінального провадження, умов доступу до матеріалів, поведінки сторони захисту, тривалості періоду протягом якого стороні захисту відкриті матеріали кримінального провадження, зайнятість захисника в інших судових провадженнях, слідчий суддя вважає, що строк до 15.04.2026 до 17 год. 00 хв. включно (чотири робочих дні) відповідає критерію розумності та є достатнім для реалізації стороною захисту прав та законних інтересів, передбачених законом, а відтак клопотання підлягає до часткового задоволення.
Керуючись, ст.28,42,290,376, 392 КПК України, слідчий суддя,
п о с т а н о в и в:
Клопотання слідчого відділу слідчого управління Головного управління Національної поліції в Закарпатській області старшого лейтенанта поліції ОСОБА_5 , погоджене заступником начальника відділу Закарпатської обласної прокуратури ОСОБА_3 , про встановлення строку для ознайомлення з матеріалами досудового розслідування у кримінальному провадженні №12025070000000323 від 19.07.2025 задовольнити частково.
Встановити підозрюваному ОСОБА_6 та його захиснику адвокату ОСОБА_4 строк для ознайомлення з матеріалами досудового розслідування у кримінальному провадженні, відомості про яке внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №12025070000000323 від 19.07.2025, до 15.04.2026 до 17 год. 00 хв. включно, після спливу якого сторона захисту буде вважатися такою, що реалізувала своє право на доступ до матеріалів вказаного кримінального провадження.
Ухвала оскарженню не підлягає та набирає законної сили з моменту її оголошення.
Оголошення повного тексту ухвали 13 квітня 2026 року о 09 год. 30 хв.
Слідчий суддя ОСОБА_1