Єдиний державний реєстр судових рішень
Справа №613/1693/25 Провадження № 2/613/134/26
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
01 квітня 2026 року м. Богодухів
Богодухівський районний суд Харківської області у складі:
головуючого судді Сеник О.С.,
за участю секретаря судового засідання Дегтяр А.Ю.,
представника позивача - Соловей Л.М.,
представника відповідача - Захарова А.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Богодухові за правилами загального позовного провадження цивільну справу № 613/1693/25 за позовом ОСОБА_1 до Богодухівської міської ради Харківської області, третя особа Фермерське господарство «ФІКС» про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії,-
ВСТАНОВИВ:
Позивач ОСОБА_1 звернулася до Богодухівського районного суду Харківської області з позовом до Богодухівської міської ради Харківської області,у якому просить: 1) визнати протиправним та скасувати рішення LXIV позачергової сесії VIII скликання Богодухівської міської ради Харківської області від 14.03.2025 №8377-VIII про відмову ОСОБА_1 в наданні дозволу на розроблення технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки; 2) зобов`язати Богодухівську міську раду Харківської області надати ОСОБА_1 дозвіл на розробку технічної документації щодо встановлення (відновлення) меж земельної частки (паю) в натурі (на місцевості) площею 4,83 умовних кадастрових гектарів на території Богодухівської міської ради (колишня Шарівська селищна рада) Богодухівського району Харківської області, відповідно до рішення Богодухівського районного суду Харківської області від 09.03.2011 за рахунок частини земельної ділянки з кадастровим номером 6320855700:03:001:0270, розташованої на території Богодухівської міської ради (колишня Шарівська селищна рада) Богодухівського району Харківської області.
В обґрунтування позовних вимог зазначила, що рішенням Богодухівського районного суду Харківської області від 09.03.2011 у справі № 2004/2-116/2011 за нею визнано право власності на земельну частку (пай) у розмірі 4,83 умовних кадастрових гектари, розташовану на території Шарівської селищної ради Богодухівського району Харківської області, з виділенням її із земель резервного фонду Шарівської селищної ради Богодухівського району Харківської області. При розгляді справи Шарівська селищна рада надала до суду довідку, відповідно до якої на її території невикористаний резервний земельний фонд становив 53,8 га, які розташовані за межами населеного пункту.
З 01 січня 2019 року право приймати рішення про виділення в натурі земельних ділянок за межами населених пунктів набули сільські, селищні, міські ради, і ОСОБА_1 у березні 2023 року звернулась до Богодухівської міської ради Харківської області із заявою про надання дозволу на розробку технічної документації щодо встановлення (відновлення) меж земельної частки (паю) в натурі (на місцевості) площею 4,83 умовних кадастрових гектари на території Шарівської селищної ради Богодухівського району Харківської області, із земель резервного фонду Шарівської селищної ради, на підставі вищезазначеного рішення суду.
Рішенням Богодухівської міської ради від 23.05.2023 № 6339-VІІІ їй було відмовлено у наданні дозволу на розробку технічної документації щодо встановлення (відновлення) меж земельної частки (паю) в натурі (на місцевості), для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, із земель резервного фонду з подальшою безоплатною передачею її у приватну власність, площею 4,83 умовних кадастрових гектари, у зв`язку з невідповідністю поданої заяви вимогам ч.5 ст.79-1, пп.5 п.27 Перехідних положень Земельного кодексу України, за змістом яких під час дії воєнного стану безоплатна передача земельних ділянок у приватну власність та надання дозволів на розроблення технічної документації із землеустрою з метою такої передачі забороняється.
ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом про оскарження вказаного рішення відповідача, і рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 12.02.2024 по справі 520/19825/23 її позов було задоволено, рішення Богодухівської міської ради від 23.05.2023 № 6339-VІІІ визнано протиправним та скасовано. Зобов`язано Богодухівську міську раду повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про надання дозволу на розробку технічної документації щодо встановлення (відновлення) меж земельної частки (паю) в натурі (на місцевості) площею 4,83 умовних кадастрових гектари на території Шарівської селищної ради Богодухівського району Харківської області, із земель резервного фонду Шарівської селищної ради, відповідно до рішення Богодухівського районного суду Харківської області від 25.01.2011, з урахуванням висновків суду, викладених у рішенні.
Постановою Другого апеляційного адміністративного суду від 14.06.2024 вказане рішення Харківського окружного адміністративного суду від 12.02.2024 було залишене без змін.
Відповідач порушує право власності позивачки на земельну частку (пай), посилаючись на відсутність вільних земель резервного фонду на території Шарівської селищної ради Харківської області. Однак, відповідно до державного акту на право колективної власності серії І-ХР № 000164, виданого СЗАТ «Свердловське» (колишнім працівником якого була позивачка), зареєстрованого у Книзі записів державних актів на право колективної власності на землю № 212 від 25.08.2000, обліковувався резервний фонд площею 494,4 га. Згідно з Інформацією з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно від 25.09.2024 Богодухівською районною державною адміністрацією 25.12.2012 було укладено договір оренди на землі резервного фонду площею 48,3191 га з громадянином ОСОБА_2 ..
У січні 2025 року ОСОБА_1 звернулася до відповідача з питання повторного розгляду її заяви про надання дозволу на розробку технічної документації щодо встановлення (відновлення) меж земельної частки (паю) в натурі (на місцевості) площею 4,83 умовних кадастрових гектари із земель резервного фонду Шарівської селищної ради з урахуванням висновків суду, викладених у рішенні Харківського окружного адміністративного суду від 12.02.2024, та просила надати їй дозвіл на розробку технічної документації щодо встановлення (відновлення) меж земельної частки (паю) в натурі (на місцевості) площею 4,83 умовних кадастрових гектари із земель резервного фонду Шарівської селищної ради, відповідно до рішення Богодухівського районного суду Харківської області від 25.01.2011, за рахунок частини земельної ділянки з кадастровим номером 6320855700:03:001:0270, розташованої на території Богодухівської міської ради (колишня Шарівська селищна рада) Богодухівського району Харківської області.
Рішенням Богодухівської міської ради від 14.03.2025 № 8377-VІІІ відповідач знову відмовив їй у наданні дозволу на розробку документації із землеустрою, посилаючись на наявність укладеного договору оренди земельної ділянки від 25.12.2012 з гр-ном ОСОБА_2 , розірвання якого в односторонньому порядку суперечить умовам договору та вимогам чинного законодавства, а також на той факт, що зазначена земельна ділянка сформована за рахунок земель запасу сільськогосподарського призначення і не відноситься до нерозподілених чи невитребуваних земельних ділянок і земельних часток (паїв), тобто, не належить до земель резервного фонду.
ОСОБА_1 вважає вказане рішення відповідача протиправним та таким, що порушує її право яку власника земельної частки (паю) на його виділення в натурі (на місцевості), передбачене Конституцією України, Земельним кодексом України та Законом України «Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)». При прийнятті такого рішення відповідачем було проігноровано висновки, викладені в рішенні Харківського окружного адміністративного суду від 12.02.2024. Належним способом відновлення порушеного права позивачки є зобов`язання відповідача надати їй дозвіл на розроблення документації із землеустрою за рахунок земельної ділянки з кадастровим номером 6320855700:03:001:0270.
Так, позивачка стверджує, що на час ухвалення рішення Богодухівського районного суду Харківської області від 09.03.2011 у справі № 2004/2-116/2011 про визнання за нею права на земельну частку (пай), на території колишньої Шарівської селищної ради обліковувався невикористаний резервний фонд площею 57 га. На думку позивачки, при укладенні договору оренди від 25.12.2012 (зареєстрований в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно 25.07.2013) на землі резервного фонду Богодухівська РДА порушила вимоги ст.13 Закону України «Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних ділянок (паїв)» № 899-ІV від 05.06.2003, оскільки згідно з цією нормою зобов`язана була письмово повідомити позивачку про результати проведеного розподілу земельних ділянок.
Вважає, що наявність зареєстрованого договору оренди землі на спірну ділянку не може бути підставою для заборони в оформленні права власності належної громадянину земельної частки (паю) в передбаченому законом порядку. Саме Богодухівська міська рада Харківської області повинна здійснити заходи щодо забезпечення її порушеного права на отримання земельної ділянки в натурі відповідно до принципу верховенства права та застосування аналогії закону за рахунок земель резервного фонду або земель запасу.
Враховуючи викладене, з посиланням на ст.13 Закону України «Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних ділянок (паїв)», ст.118 ЗК України, ст.1 Першого протоколу Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод стверджує про наявність підстав для задоволення позову.
Ухвалою Богодухівського районного суду Харківської області від 01.09.2025 відкрито провадження по справі та призначено підготовче засідання.
15.09.2025 відповідачем подано відзив на позов, у якому представник Богодухівської міської ради просить суд відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі. Відмітив, що право власності на земельну частку (пай) з виділенням її із земель резервного фонду було визнано за позивачкою рішенням Богодухівського районного суду від 09.03.2011, однак, із заявою про надання дозволу на розробку технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі ОСОБА_1 вперше звернулась лише у березні 2023 року, тобто, через 12 років після постановлення рішення суду. На даний час інформація, наведена у довідці виконавчого комітету Шарівської селищної ради від 03.09.2009 про наявність невикористаного резервного земельного фонду Шарівської селищної ради в розмірі 53,8 га, та інформація ГУ Держгеодастру у Харківській області від 16.09.2024 про наявність резервного фонду площею 494,4 га відповідно до державного акту на право колективної власності серії І-ХР № 000164, виданого СЗАТ «Свердловське» від 25.08.2000, на які посилається позивачка, застаріла, і не відповідає дійсності. Так, листом Богодухівської РДА від 01.02.2017 до ОСОБА_1 , який додано позивачкою до позовної заяви, підтверджено відсутність на території Шарівської селищної ради земель резервного фонду, не наданих у власність або користування, за даними відділу Держгеокадастру у Богодухівському районі.
Пояснив, що оскаржуване рішення від 14.03.2025 № 8377-VIII було прийняте за результатами розгляду заяви ОСОБА_1 відповідно до рішення Богодухівського районного суду Харківської області від 09.03.2011 по справі № 2004/2-116/2011, з урахуванням висновків суду, викладених у рішенні Харківського окружного адміністративного суду від 12.02.2024 по справі № 520/19825/23. Вказаним рішенням Богодухівської міської ради від 14.03.2025 відмовлено ОСОБА_1 у наданні дозволу на розробку технічної документації і землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення товарного сільськогосподарського виробництва площею 4,843 умовних кадастрових гектари, за рахунок земельної ділянки з кадастровим номером 6320855700:03:001:0270, площею 48,3192 га, цільове призначення якої для ведення фермерського господарства, розташованої на території Богодухівської міської ради (колишня Шарівська селищна рада), з наступних підстав :
зазначена земельна ділянка перебуває на умовах оренди в користуванні у іншої особи ОСОБА_2 терміном до 25 грудня 2061 року, згідно з договором оренди землі від 25.12.2012, а розірвання договору в односторонньому порядку суперечить умовам договору та вимогам чинного законодавства;
зазначена земельна ділянка сформована за рахунок земель запасу сільськогосподарського призначення та не відноситься до нерозподілених та невитребуваних земельних ділянок і земельних часток (паїв), тобто, не відноситься до земель резервного фонду Шарівської селищної ради.
Зазначив, що на даний час рішення Богодухівської міської ради Харківської області про формування земель резервного фонду на території колишньої Шарівської селищної ради Богодухівського району Харківської області не існує. Також в матеріалах справи відсутнє рішення і колишньої Шарівської селищної ради або Богодухівської районної державної адміністрації про формування земель резервного фонду на території колишньої Шарівської селищної ради Богодухівського району Харківської області та за межами вказаного населеного пункту у процесі приватизації. Надана позивачкою довідка виконавчого комітету Шарівської селищної ради від 03.09.2009 про наявність невикористаного резервного земельного фонду Шарівської селищної ради у розмірі 53,8 га не є тим документом, який підтверджує наявність рішення Шарівської селищної ради про формування резервного фонду під час приватизації земель колишнього СЗАТ «Свердловське».
Земельна ділянка з кадастровим номером 6320855700:03:001:0270 передавалася ОСОБА_2 Богодухівською РДА для ведення фермерського господарства, і наразі, за даними Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, орендодавцем цієї земельної ділянки є Богодухівська міська рада Харківської області, а орендарем Фермерське господарство «ФІКС». При цьому, земельна ділянка з кадастровим номером 6320855700:03:001:0270 була сформована за рахунок земель запасу сільськогосподарського призначення, вона не відноситься до нерозподілених чи не витребуваних земельних ділянок і земельних часток (паїв), в той час як рішенням Богодухівського районного суду Харківської області від 09.03.2011 було визнано право позивачки на земельну частку (пай) із земель резервного фонду Шарівської селищної ради.
На даний час розпорядження Богодухівської РДА від 20.12.2012 № 803 «Про передачу ОСОБА_2 в оренду земельних ділянок для ведення фермерського господарства на території Богодухівської міської та Шарівської селищної рад за межами населених пунктів» судом не скасовано, а договір оренди землі від 25.12.2012 не визнаний судом недійсним.
Вказує на відсутність в матеріалах справи доказів проведення процедур виділення земельної частки (паю) позивачки в натурі (на місцевості), які передбачені Законом України «Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)», а також на відсутність доказів щодо конкретного місця розташування паю позивачки на місцевості, тим більше з прив`язкою до спірної земельної ділянки, які б свідчили про те, що пай ОСОБА_1 входить до площі земельної ділянки з кадастровим номером 6320855700:03:001:0270. Зауважив, що закон не забороняє передачу в оренду земель державного запасу/резерву для здійснення фермерського господарства, а позивачка не має пріоритетного права на виділення їй в натурі паю за рахунок цих земель, оскільки закон такого права не встановлює.
Відмітив, що рішення Харківського окружного адміністративного суду від 12.02.2024 по справі № 520/19827/23 не є підставою для надання дозволу на розробку технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної частки (паю) саме із земельної ділянки з кадастровим номером 6320855700:03:001:0270 площею 48,3192 га, оскільки цим рішенням було зобов`язано Богодухівську міську раду тільки повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про надання їй дозволу на розробку технічної документації, без вказівки конкретної земельної ділянки, що і було зроблено відповідачем.
Беручи до уваги наведене, вважає, що оскаржуване рішення від 14.03.2025 № 8377 VIII прийняте відповідачем правомірно і не вбачає підстав для його скасування.
Ухвалою суду від 23.09.2025 за клопотанням представника відповідача залучено до участі у справі Фермерське господарство «ФІКС» в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору, на стороні відповідача.
Ухвалою суду від 23.09.2025 відмовлено у задоволенні клопотання позивачки ОСОБА_1 про витребування доказів.
Ухвалою Богодухівського районного суду Харківської області від 12.12.2025 закрито підготовче провадження та призначено справу до розгляду по суті у відкритому судовому засіданні.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримала з підстав, викладених у позовній заяві.
Представник відповідача у судовому засіданні проти позовних вимог заперечував з підстав, викладених у відзиві.
Представник третьої особи в судове засідання не прибув, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, у надісланій до суду заяві просив суд вирішити справу по суті без його участі в судовому засіданні, у задоволенні позовних вимог відмовити.
У судовому засіданні, призначеному на 02.02.2026, зазначив, що позивачка наразі просить про виділення в натурі земельної частки (паю) за рахунок земельної ділянки, яка перебуває в оренді у ФГ «ФІКС», та яку позивачка вважає землями резерву. Стаття 13 Закону України «Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних ділянок (паїв)», на яку посилається позивачка, регулює саме порядок використання нерозподілених та невитребуваних земельних ділянок і земельних часток (паїв). Однак, земельна ділянка, якою користується ФГ «ФІКС», не була сформована за рахунок земель резервного фонду, і наразі до цього фонду не належить, не була сформована за рахунок не витребуваних і не розподілених паїв. Отже, вказана норма не є застосовною до спірних відносин.
Вказав, що Закон України «Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних ділянок (паїв)» не наділяє пайовика самостійно визначати місце розташування земельної частки в натурі (на місцевості), в т.ч. за рахунок земельних ділянок, які вже знаходяться у користуванні інших осіб. В силу цього Закону розпорядження землями резервного фонду віднесено до повноважень органу місцевого самоврядування, який визначає, які саме землі відносяться до земель резервного фонду, визначає місце розташування паю в натурі (якщо таке місцезнаходження не було визначено в порядку паювання земель).
У справі відсутні докази того, що були проведені процедури виділення земельної частки (паю) позивача в натурі (на місцевості), які передбачені Законом України «Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)», а отже відсутні докази щодо конкретного місця розташування паю позивача на місцевості, тим більше з прив`язкою до спірної земельної ділянки, які б доводили, що пай позивача входить до площі земельної ділянки, якою користується ФГ «ФІКС».
Позивачкою не надано доказів того, що її право на виділення земельної частки (паю) може бути задоволене саме за рахунок земель ФГ «ФІКС», а відтак, заявлення вимог про зобов`язання відповідача надати дозвіл на розробку технічної документації із землеустрою саме за рахунок цієї земельної ділянки, без належного обґрунтування, за відсутності доказів віднесення її до земель резервного фонду, є формою втручання у право третьої особи на мирне володіння своїм майном.
При цьому, позивачка, звертаючись до суду з позовом про оскарження рішення Богодухівської міської ради Харківської області від 14.03.2025, фактично просить вирішити питання про виділення їй в натурі паю за рахунок не витребуваних та нерозподілених паїв, хоча з такою заявою позивачка до відповідача не зверталась. Враховуючи викладене, вимоги про оскарження рішення відповідача виходять за межі тих вимог, які викладені в заяві до відповідача та за якою було ухвалене оскаржуване рішення.
Крім того, вважає неналежним обраний позивачкою спосіб захисту, оскільки позивачка, звертаючись до суду з вимогою про виділення їй паю за рахунок земельної ділянки ФГ «ФІКС», яка не належить до земель резервного фонду, намагається перекласти на суд дискреційні повноваження органу місцевого самоврядування щодо розпорядження земельними ділянками комунальної власності та визначення резервного фонду, категорії земель, визнання технічної можливості виділення в натурі паю, та фактично вирішити питання про припинення права оренди ФГ «ФІКС».
Відмітив, що виходячи зі змісту позовних вимог, між позивачкою та ФГ «ФІКС» є спір про право на частину земельної ділянки, однак, ФГ «ФІКС» відповідачем не зазначене, а відтак, вимоги заявлені з неналежним суб`єктивним складом, що є підставою для відмови в позові.
Посилання позивачки на ст.118 ЗК України щодо відсутності підстав для відмови в надання дозволу на розробку технічної документації є безпідставними, оскільки стосуються саме безоплатної передачі земельних ділянок у власність із земель державної та комунальної власності, в той час як спірні відносини щодо виділення земельної частки (паю) урегульовані спеціальним законом - Закону України «Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних ділянок (паїв)».
Враховуючи викладене, просив відмовити в задоволенні позову в повному обсязі.
Згідно з ч. 1 ст. 223 ЦПК України неявка у судове засідання будь-якого учасника справи за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.
Враховуючи викладене, суд вважає за можливе розглянути справу за відсутності представника третьої особи.
Вислухавши пояснення представників сторін та третьої особи, розглянувши матеріали справи, дослідивши надані докази в їх сукупності, суд зазначає наступне.
З матеріалів справи судом встановлено, що рішенням Богодухвського районного суду Харківської області від 09.03.2011 по справі № 2004/2-116/2011 задоволено позов ОСОБА_1 до Шарівської селищної ради, Богодухівської райдержадміністрації, СЗАТ «Свердловське» про визнання права власності на земельний пай. Визнано за ОСОБА_1 право власності на земельну частку (пай) у розмірі 4,83 умовних кадастрових гектари, розташовану на території Шарівської селищної ради Богодухівського району Харківської області, та ухвалено виділити її із земель резервного фонду Шарівської селищної ради Богодухівського району Харківської області.
За змістом вказаного рішення, згідно з державним актом серії І-ХР № 000164 від 25.08.2000 на право колективної власності на землю, Сільськогосподарському закритому акціонерному товариству «Свердловське» Шарівською селищною радою передано у колективну власність 4968,4 га землі в межах згідно з планом, для виробництва товарної сільськогосподарської продукції. Згідно з довідкою СЗАТ «Свердловське» від 02.12.2010, розпаювання землі у господарстві між акціонерами товариства було проведено 18 лютого 2000 року. ОСОБА_1 на день розпаювання землі була членом (акціонером) СЗАТ «Свердловське», при складанні списків про розпаювання була пропущена і в додаткові списки не включена.
Вказане рішення суду набрало законної сили.
Як вбачається зі змісту рішення Харківського окружного адміністративного суду від 12.02.2024 по справі № 520/19825/23, у березні 2023 року ОСОБА_1 зверталась до Богодухівської міської ради Харківської області із заявою про надання дозволу на розробку технічної документації щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) площею 4,83 умовних кадастрових гектари на території Шарівської селищної ради Богодухівського району Харківської області, із земель резервного фонду зазначеної селищної ради, відповідно до рішення Богодухвського районного суду Харківської області від 09.03.2011 по справі № 2004/2-116/2011.
Відповідно до довідки виконавчого комітету Шарівської селищної ради від 03.09.2009 № 645, виданої ОСОБА_1 , невикористаний Резервний земельний фонд Шарівської селищної ради становить 539 га, які розташовані за межами населеного пункту.
Листом Богодухівської районної державної адміністрації № 01-08-02/436 від 01.02.2017 на звернення позивачки стосовно виділення земельної ділянки (паю) в розмірі 4,83 умовних кадастрових гектари із земель резервного фонду Шарівської селищної ради ОСОБА_1 повідомлено, що за інформацією відділу Держгеокаджастру у Богодухівському районі на території Шарівської селищної ради землі резервного фонду, не надані у власність або користування, відсутні.
Крім того, повідомлено, що за межами населеного пункту на території Шарівської селищної ради на землі резервного фонду загальною площею 48,3192 га укладено договір оренди землі між Богодухівською РДА та громадянином ОСОБА_2 терміном на 49 років, зареєстрований 25.07.2013.
Рішенням XLII позачергової сесії VIII скликання Богодухівської міської ради Харківської області від 23.05.2023 № 6339-VIII позивачці було відмовлено в наданні дозволу на розробку технічної документації із землеустрою, щодо встановлення (відновлення) меж земельної частки (паю) в натурі (на місцевості), для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, із земель резервного фонду з подальшою безоплатною передачею її у власність, у зв`язку з невідповідністю заяви вимогам ч.5 ст.79-1, пп.5 п.27 Перехідних положень Земельного кодексу України.
Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 12.02.2024 по справі № 520/19825/23 адміністративний позов ОСОБА_1 до Богодухівської міської ради Харківської області про визнання протиправним та скасування рішення задоволено частково.
Визнано протиправним та скасовано рішення XLII позачергової сесії VIII скликання Богодухівської міської ради Харківської області від 23.05.2023р. № 6339-VIII про відмову в наданні дозволу на розробку технічної документації із землеустрою, щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки.
Зобов`язано Богодухівську міську раду Харківської області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про надання дозволу на розробку технічної документації щодо встановлення (відновлення) меж земельної частки (паю) в натурі (на місцевості) площею 4,83 умовних кадастрових гектарів на території Шарівської селищної ради Богодухівського району Харківської області, із земель резервного фонду Шарівської селищної ради Богодухівського району Харківської області, відповідно до рішення Богодухівського районного суду Харківської області від 09.03.2011 року, з урахуванням висновків суду, викладених у рішенні.
В іншій частині позову відмовлено.
Вказане рішення суду набрало законної сили як таке, що залишене без змін постановою Другого апеляційного адміністративного суду від 14.06.2023.
04.02.2025 ОСОБА_1 звернулась до Богодухівської міської ради Харківської області із заявою про виконання рішення Харківського окружного адміністративного суду від 12.02.2024 по справі № 520/19825/23, та щодо надання дозволу на розробку технічної документації щодо встановлення (відновлення) меж земельної частки (паю) в натурі (на місцевості) площею 4,83 умовних кадастрових гектарів на території Богодухівської міської ради (колишня Шарівська селищна рада), за рахунок частини земельної ділянки з кадастровим номером 6320855700:03:001:0270.
Рішенням LXIV позачергової сесії Богодухівської міської ради Харківської області VIII скликання від 14.03.2025 № 8377- VIII повторно розглянуто заяву ОСОБА_1 про надання дозволу на розробку технічної документації щодо встановлення (відновлення) меж земельної частки (паю) в натурі (на місцевості) площею 4,83 умовних кадастрових гектарів для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, із земель резервного фонду Шарівської селищної ради, яка розташована на території Шарівської селищної ради, відповідно до рішення Богодухівського районного суду Харківської області від 09.03.2011 по справі № 2004/2-116/2011, з урахуванням висновків суду, викладених у рішенні від 12.02.2024 по справі № 520/19825/23.
За результатами повторного розгляду у задоволенні заяви позивачки відмовлено у наданні ОСОБА_1 у наданні дозволу на розробку технічної документації щодо відведення земельної ділянки для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, площею 4,83 умовних кадастрових гектарів за рахунок земельної ділянки з кадастровим номером 6320855700:03:001:0270 площею 48,3192 га, цільове призначення якої для ведення фермерського господарства, розташованої на території Богодухівської міської ради (колишня Шарівська селищна рада) Богодухівського району Харківської області, з наступних підстав : 1) зазначена земельна ділянка перебуває на умовах оренди в користуванні у іншої особи ОСОБА_2 терміном до 25 грудня 2061 року, згідно з договором оренди землі від 25.12.2012, а розірвання договору в односторонньому порядку суперечить умовам договору та вимогам чинного законодавства; 2) зазначена земельна ділянка сформована за рахунок земель запасу сільськогосподарського призначення та не відноситься до нерозподілених та невитребуваних земельних ділянок і земельних часток (паїв), тобто, не відноситься до земель резервного фонду Шарівської селищної ради Богодухівського району Харківської області.
Не погодившись з вказаним рішенням, ОСОБА_1 звернулась до суду з цим позовом про визнання його протиправним та скасування, а також зобов`язання відповідача надати дозвіл на розробку технічної документації щодо встановлення (відновлення) меж земельної частки (паю) в натурі (на місцевості) площею 4,83 умовних кадастрових гектарів на території Богодухівської міської ради (колишня Шарівська селищна рада) відповідно до рішення Богодухівського районного суду Харківської області від 09.03.2011 за рахунок частини земельної ділянки з кадастровим номером 6320855700:03:001:0270.
Статтею 25 ЗК України визначено загальний порядок приватизації земель державних і комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій.
Так, відповідно до ч.ч.1-5 ст.25 ЗК України, при приватизації земель державних і комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій земельні ділянки передаються працівникам цих підприємств, установ та організацій, працівникам державних та комунальних закладів освіти, культури, охорони здоров`я, розташованих на території відповідної ради, а також пенсіонерам з їх числа з визначенням кожному з них земельної частки (паю).
Рішення про приватизацію земель державних і комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій приймають органи виконавчої влади або органи місцевого самоврядування відповідно до їх повноважень за заявою працівників цих підприємств, установ та організацій.
Землі у приватну власність особам, зазначеним у частині першій цієї статті, передаються безоплатно.
Площа земель, що передаються у приватну власність, становить різницю між загальною площею земель, що перебували у постійному користуванні сільськогосподарських підприємств, установ та організацій, і площею земель, які залишаються у державній чи комунальній власності (лісогосподарського призначення, водний фонд, резервний фонд).
Особи, зазначені у частині першій цієї статті, мають гарантоване право одержати свою земельну частку (пай), виділену в натурі (на місцевості).
Згідно з ч.10 ст.25 ЗК України органи виконавчої влади або органи місцевого самоврядування у процесі приватизації створюють резервний фонд земель за погодженням його місця розташування з особами, зазначеними в частині першій цієї статті у розмірі до 15 відсотків площі усіх сільськогосподарських угідь, які були у постійному користуванні відповідних підприємств, установ та організацій.
Резервний фонд земель перебуває у державній або комунальній власності і призначається для подальшого перерозподілу та використання за цільовим призначенням (ч.11 ст.25 ЗК України).
У свою чергу, згідно з ч.2 ст.19 Земельного кодексу України земельні ділянки кожної категорії земель, які не надані у власність або користування громадян чи юридичних осіб, можуть перебувати у запасі.
Організаційні та правові засади виділення власникам земельних часток (паїв) земельних ділянок у натурі (на місцевості) із земель, що належали колективним сільськогосподарським підприємствам, сільськогосподарським кооперативам, сільськогосподарським акціонерним товариствам на праві колективної власності, а також порядок обміну цими земельними ділянками, особливості розпорядження землями та використання земель, що залишилися у колективній власності після розподілу земельних ділянок між власниками земельних часток (паїв) визначені Законом України «Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)».
Відповідно до ст.1 цього Закону право на земельну частку (пай) мають, зокрема, колишні члени колективних сільськогосподарських підприємств, сільськогосподарських кооперативів, сільськогосподарських акціонерних товариств, у тому числі створених на базі радгоспів та інших державних сільськогосподарських підприємств, а також пенсіонери з їх числа, які отримали сертифікати на право на земельну частку (пай) у встановленому законодавством порядку.
Право особи на земельну частку (пай) може бути встановлено в судовому порядку.
Згідно зі ст.2 цього Закону основним документом, що посвідчує право на земельну частку (пай), є сертифікат на право на земельну частку (пай), виданий районною (міською) державною адміністрацією.
Документом, що посвідчує право на земельну частку (пай), також є, зокрема, рішення суду про визнання права на земельну частку (пай).
За приписами ст.3 Закону України «Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)» підставами для виділення земельних ділянок у натурі (на місцевості) власникам земельних часток (паїв) є рішення відповідної сільської, селищної, міської ради.
Особи, власники сертифікатів на право на земельну частку (пай), які виявили бажання одержати належну їм земельну частку (пай) в натурі (на місцевості), подають до відповідної сільської, селищної, міської ради заяву про виділення їм земельної частки (паю) в натурі (на місцевості).
Земельна частка (пай) виділяється її власнику в натурі (на місцевості), як правило, однією земельною ділянкою. За бажанням власника земельної частки (паю) йому можуть бути виділені в натурі (на місцевості) дві земельні ділянки з різним складом сільськогосподарських угідь (рілля, багаторічні насадження, сінокоси або пасовища).
У разі подання заяв про виділення земельних часток (паїв) у натурі (на місцевості) більшістю власників земельних часток (паїв) у межах одного сільськогосподарського підприємства відповідна сільська, селищна, міська рада приймає рішення про розробку проекту землеустрою щодо організації території земельних часток (паїв).
Відповідно до ст.5 Закону України «Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)» сільські, селищні, міські ради в межах їх повноважень щодо виділення земельних часток (паїв) у натурі (на місцевості) : розглядають заяви власників земельних часток (паїв) щодо виділення їм в натурі (на місцевості) земельних ділянок; приймають рішення щодо виділення земельних часток (паїв) у натурі (на місцевості); уточняють списки осіб, які мають право на земельну частку (пай); уточняють місце розташування, межі і площі сільськогосподарських угідь, які підлягають розподілу між власниками земельних часток (паїв); укладають із землевпорядними організаціями договори на виконання робіт із землеустрою щодо виділення земельних часток (паїв) у натурі (на місцевості) та виготовлення відповідної документації із землеустрою, якщо такі роботи виконуються за рахунок місцевого бюджету; сприяють в укладанні договорів на виконання землевпорядними організаціями робіт із землеустрою щодо виділення земельних часток (паїв) у натурі (на місцевості), якщо такі роботи виконуються за рахунок осіб, які мають право на земельну частку (пай), або за рахунок коштів підприємств, установ та організацій, що орендують земельні частки (паї), проектів технічної допомоги тощо; надають землевпорядним організаціям уточнені списки осіб, які мають право на земельну частку (пай); розглядають та погоджують проекти землеустрою щодо організації території земельних часток (паїв); організовують проведення розподілу земельних ділянок між особами, які мають право на виділення їм земельних часток (паїв) у натурі (на місцевості) та земель, що залишилися у колективній власності, в порядку, визначеному цим Законом; оформляють матеріали обміну земельними частками (паями), проведеного за бажанням їх власників до моменту державної реєстрації права власності на земельну ділянку.
Відповідно до ст.7 Закону України «Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)» проект землеустрою щодо організації території земельних часток (паїв) розробляється суб`єктами господарювання, які мають у своєму складі сертифікованих інженерів-землевпорядників, погоджується відповідною сільською, селищною, міською радою і затверджується на зборах більшістю власників земельних часток (паїв) у межах земель, що перебувають у користуванні одного сільськогосподарського підприємства, та оформляється відповідним протоколом.
У проекті землеустрою щодо організації території земельних часток (паїв) визначаються місце розташування земельних ділянок, їх межі та площі сільськогосподарських угідь, що підлягають розподілу між власниками земельних часток (паїв), а також земельних ділянок, що передаються у комунальну власність, їх цільове призначення, обмеження у їх використанні.
У разі необхідності в проектах землеустрою щодо організації території земельних часток (паїв) здійснюється перерахунок розміру в умовних кадастрових гектарах та вартості земельної частки (паю).
Згідно зі ст.11 Закону України «Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)» встановлення меж земельних ділянок у натурі (на місцевості) власникам земельних часток (паїв) здійснюється на підставі проектів землеустрою щодо організації території земельних часток (паїв), технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації земель або технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості).
Статтею 13 Закону України «Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)» встановлено порядок використання нерозподілених та невитребуваних земельних ділянок і земельних часток (паїв).
Так, за визначенням даної норми, нерозподіленою земельною ділянкою є земельна ділянка, яка відповідно до проекту землеустрою щодо організації території земельних часток (паїв) увійшла до площі земель, що підлягають розподілу, але відповідно до протоколу про розподіл земельних ділянок не була виділена власнику земельної частки (паю).
Невитребуваною є земельна частка (пай), на яку не отримано документа, що посвідчує право на неї, або земельна частка (пай), право на яку посвідчено відповідно до законодавства, але яка не була виділена в натурі (на місцевості).
Нерозподілені земельні ділянки, невитребувані частки (паї) після формування їх у земельні ділянки за рішенням відповідної сільської, селищної, міської ради можуть передаватися в оренду для використання за цільовим призначенням на строк, визначений у договорі оренди земельної ділянки, але не довше, до дня державної реєстрації права власності на таку земельну ділянку, про що зазначається у договорі оренди земельної ділянки, а власники земельних часток (паїв) чи їх спадкоємці, які не взяли участі у розподілі земельних ділянок, повідомляються про результати проведеного розподілу земельних ділянок у письмовій формі цінним листом з описом вкладення та повідомленням про вручення або шляхом вручення відповідного повідомлення особисто, якщо відоме їх місцезнаходження. З моменту державної реєстрації права власності на таку земельну ділянку договір оренди припиняється, а державна реєстрація припинення права оренди проводиться одночасно з державною реєстрацією права власності.
Виходячи зі змісту наведених норм, рішення суду про визнання права на земельну частку (пай) є документом, що посвідчує право на земельну частку (пай), однак підставою для виділення земельних ділянок у натурі (на місцевості) власникам земельних часток (паїв) є рішення відповідної сільської, селищної, міської ради.
Як зазначалось вище, формування резервного фонду, який перебуває у державній або комунальній власності і призначається для подальшого перерозподілу та використання за цільовим призначенням, належить до повноважень відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування.
Між тим, як пояснив представник відповідача у судовому засіданні, рішення про створення резервного фонду земель Богодухівською міською радою не приймалось.
Із заявою про виділення земельної частки (паю) із земель запасу позивачка до відповідача не зверталась.
Звертаючись до відповідача у лютому 2025 року із заявою про надання дозволу на розробку технічної документації щодо встановлення (відновлення) меж земельної частки (паю) в натурі (на місцевості) площею 4,83 умовних кадастрових гектарів на території Богодухівської міської ради (колишня Шарівська селищна рада), відповідно до рішення Богодухівського районного суду Харківської області від 09.03.2011, яким передбачено виділення земельної частки (паю) за рахунок земель резерву, ОСОБА_1 просила про надання такого дозволу щодо встановлення меж земельної частки (паю) за рахунок саме кадастровим номером 6320855700:03:001:0270.
Згідно з Інформацією з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно від 31.07.2025 та від 10.02.2025, земельна ділянка з кадастровим номером 6320855700:03:001:0270 площею 48,3192 га, зареєстрована 22.03.2013.
На підставі наказу Головного управління Держгеокадастру у Харківській області № 42-ОТГ від 15.12.2020 та акту приймання-передачі до нього право власності на вказану земельну ділянку зареєстрована за Богодухівською міською радою Харківської області.
З 25.07.2013 право оренди на вказану земельну ділянку зареєстроване за ФГ «ФІКС» на підставі договору від 25.12.2012, укладеного з Богодухівською РДА на 49 років.
Враховуючи викладене, на даний час вказана земельна ділянка перебуває у користуванні ФГ «ФІКС» на умовах оренди.
Позивачкою не надано доказів того, що вказана вище земельна ділянка була сформована із земель резерву, нерозподілених та не витребуваних паїв.
Так, розпорядженням Богодухівської РДА від 01.08.2011 № 318, цим розпорядженням надано дозвіл ОСОБА_2 на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки за рахунок земель запасу сільськогосподарського призначення для ведення фермерського господарства орієнтовною площею 54,3 га ріллі на території Шарівської селищної ради за межами населеного пункту.
Розпорядженням Богодухівської РДА від 20.12.2012 № 803 затверджено проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок ОСОБА_2 для ведення фермерського господарства за рахунок земель запасу сільськогосподарського призначення, в т.ч. на території Шарівської селищної ради площею 48,3192 га за межами населених пунктів. Надано ОСОБА_2 в оренду строком на 49 років земельні ділянки для ведення фермерського господарства із земель запасу сільськогосподарського призначення, в т.ч. на території Шарівської селищної ради площею 48,3192 га за межами населених пунктів. Зобов`язано ОСОБА_2 звернутися до райдержадміністрації для укладення договору оренди, до Держкомзему у Богодухівському районі для реєстрації такого договору, заступника голови РДА зобов`язано укласти договір з ОСОБА_2 .
Отже, як вбачається з матеріалів справи, вказана земельна ділянка була сформована із земель запасу. Вказівка на формування зазначеної земельної ділянки із земель резервного фонду, за рахунок нерозподілених та не витребуваних паїв, у зазначених розпорядженнях відсутня.
25.12.2012 між орендодавцем Богодухівською РДА та орендарем ОСОБА_2 укладено договір оренди земельної ділянки сільськогосподарського призначення для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка знаходиться на території Шарівської селищної ради, за межами населеного пункту з кадастровим номером 63208557000:03:001:0270 площею 48,3192 га строком на 49 років.
Додатковою угодою від 25.11.2021 внесено зміни до договору оренди від 25.12.2012, а саме замінено сторону «Орендодавець» з Богодухівської РДА на Богодухівську міську раду Харківської області.
Рішенням Богодухівського районного суду Харківської області від 10.08.2020 по справі № 613/1142/19 відмовлено у задоволенні позовних вимог про визнання незаконним розпорядження Богодухівської РДА № 838 від 20.12.2012 в частині затвердження проекту землеустрою та відведення земельної ділянки площею 48,3192 га на території Шарівської селищної ради за рахунок земель запасу сільськогосподарського призначення, а також про визнання недійсним договору оренди земельної ділянки з кадастровим номером 6320855700:03:001:0270 між Богодухівською РДА, ОСОБА_2 та ФГ «ФІКС», та повернути вищезазначену земельну ділянку до державного резервного фонду для подальшого використання за цільовим призначенням одночасно зі скасуванням інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно щодо права оренди цієї земельної ділянки ОСОБА_2 та ФГ «ФІКС».
Відповідно до листа ГУ Держгеокаджастру у Харківській області від 03.03.2026 № 29-20-11.1-1327/0/19-26 на адресу представника ФГ «ФІКС» стосовно площ земель запасу та резервного фонду, нерозподілених та не витребуваних паїв на території Богодухівської міської ради Харківської області, серед земельних ділянок, переданих згідно з наказом ГУ Держгеокадастру у Харківській області від 15.12.2020 № 42-ОТГ (зі змінами згідно з наказом № 13-ОТГ від 29.01.2021) у комунальну власність Богодухівської територіальної громади передана, у т.ч., земельна ділянка з кадастровим номером 6320855700:03:001:0270.
Інформація про площі земель запасу та резервного фонду у Головному управлінні відсутня.
Відповідно до листа ГУ Держгеокадастру у Харківській області від 10.09.2024 № 29-20-14.1-6030/0/19-24, який було надано позивачкою до позовної заяви, у ГУ Держгеокадастру у Харківській області відсутня інформація щодо ведення обліку резервного фонду земель запасу Богодухівської міської ради Харківської області. Відповідно до державного акту на право колективної власності на землю серії І-ХР № 000164, виданого Сільськогосподарському закритому акціонерному товариству «Свердловське», зареєстрованого у Книзі записів державних актів на право колективної власності на землю за № 22 від 25.08.2000, обліковувався резервний фонд площею 494,4 га. Інформація щодо існування у Богодухівській міській раді (яка є правонаступником Шарівської селищної ради) Харківської області вільних земельних ділянок, у т.ч. для надання земельних ділянок особам, які набули право власності на земельну частку (пай) на підставі рішення суду, у Головному управлінні не обліковується. Інформація щодо реєстрації договорів оренди на нерозподілені (не витребувані) земельні ділянки реформованого СЗАТ «Свердловське» не обліковується.
Згідно з листом Богодухівської міської ради від 04.-03.2025 № 02-21/1825, у зв`язку з введенням воєнного стану та віднесенням Богодухівської міської територіальної громади до Переліку територій, на яких велися (ведуться) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затвердженого наказом Міністерства розвитку громад та територій України від 11 березня 2025 року № 376, та обмеженням доступу до земельних ділянок для здійснення робіт по інвентаризації земель, інвентаризація окремо земель резерву, запасу, нерозподілених та не витребуваних паїв, у т.ч. тих, які сформовані у земельні ділянки та передані в оренду, Богодухівською міською радою не проведена.
За наявною інформацією, загальна площа земель запасу, резерву, нерозподілених та не витребуваних паїв, у т.ч. тих, які в порядку ст.13 Закону України «Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних ділянок (паїв)» сформовані у земельні ділянки та передані в оренду Богодухівською міською радою суб`єктам господарювання для використання за цільовим призначенням, але не довше, ніж до дня державної реєстрації права власності на таку земельну ділянку власниками земельних часток (паїв), на території Богодухівської міської територіальної громади, становить орієнтовно 460,21 га. Дані про наявність таких земельних ділянок на території колишньої Шарівської селищної ради відсутні.
При цьому, суд зауважує, що позивачкою не надано доказів вчинення дій, необхідних для виділення паю в натурі (на місцевості) відповідно до процедури, яка передбачена Законом України «Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)», зокрема, що було визначено місце розташування паю позивача в натурі (на місцевості), в тому числі у місці розташування земельної ділянки з кадастровим номером 63208557000:03:001:0270.
Враховуючи викладене, у відповідача при прийнятті оскаржуваного рішення від 14.03.2025 були відсутні фактичні підстави для задоволення заяви ОСОБА_1 про надання дозволу на розробку технічної документації щодо встановлення (відновлення) меж земельної частки (паю) в натурі (на місцевості) площею 4,83 умовних кадастрових гектари на території Богодухівської міської ради (колишня Шарівська селищна рада) відповідно до рішення Богодухівського районного суду Харківської області від 09.03.2011 саме за рахунок частини земельної ділянки з кадастровим номером 6320855700:03:001:0270.
Доводи позивачки про те, що відповідачем при прийнятті зазначеного рішення було проігноровано висновки Харківського окружного адміністративного суду, викладені в рішенні від 12.02.2024, суд відхиляє, з наступних підстав.
Виходячи зі змісту рішення Харківського окружного адміністративного суду від 12.02.2024 по справі № 520/19825/23, Богодухівська міська рада при прийнятті попереднього рішення від 23.05.2023 № 6339 про відмову у задоволенні заяви ОСОБА_1 у наданні дозволу на розробку технічної документації, послалась на невідповідність її заяви вимогам ст.79-1, пп.5 п.27 Перехідних положень Земельного кодексу. Інших підстав для відмови наведено не було.
Разом з тим, за висновком адміністративного суду, заборона, передбачена підпунктом 5 пункту 27 Перехідних положень Земельного кодексу України, стосується виключно процедури безоплатної передачі земельних ділянок з комунальної та державної власності відповідно до Земельного кодексу України. При цьому, наразі закон не містить будь-яких заборон чи особливостей виділення власникам земельних часток (паїв) земельних ділянок в натурі (на місцевості) в період дії воєнного стану. Відповідно до норм чинного законодавства підставою для виділення земельних ділянок у натурі (на місцевості) власникам земельних часток (паїв) є рішення відповідної сільської, селищної, міської ради.
У зв`язку з викладеним адміністративний суд дійшов висновку, що рішення Богодухівської міської ради про відмову в наданні дозволу на розробку проекту землеустрою, обґрунтоване фактично з посиланням на пп.5 п.27 Перехідних положень ЗК України в редакції Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо створення умов для забезпечення продовольчої безпеки в умовах воєнного стану», є протиправним.
Водночас, з огляду на відсутність у суду повноважень втручатися у вільний розсуд (дискрецію) суб`єкта владних повноважень, адміністративний суд дійшов висновку про відсутність підстав для зобов`язання відповідача надати дозвіл на розробку технічної документації, про що просила позивачка, та зобов`язав Богодухівську міську раду Харківської області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про надання дозволу на розробку технічної документації щодо встановлення (відновлення) меж земельної частки (паю) в натурі (на місцевості) площею 4,83 умовних кадастрових гектари із земель резервного фонду Шарівської селищної ради Богодухівського району Харківської області, відповідно до рішення Богодухівського районного суду Харківської області від 09.03.2011.
Таким чином, вказаним рішенням Харківського окружного адміністративного суду не було визнано наявності у позивачки права на виділення їй в натурі паю із земельної ділянки з кадастровим номером 63208557000:03:001:0270 площею 48,3192 га; не встановлено, що ця земельна ділянка є землями резерву; не встановлено наявності на території Шарівської селищної ради вільних земель резерву, з яких можливо виділити позивачці земельну частку в натурі (на місцевості); не зобов`язано Богодухівську міську раду Харківської області надати позивачці дозвіл на розробку технічної документації щодо відведення в натурі земельної частки (паю), в тому числі за рахунок земельної ділянки з кадастровим номером 63208557000:03:001:0270.
Враховуючи викладене, вказане рішення Харківського окружного адміністративного суду від 12.02.2024 по справі № 520/19825/23 не є підставою для задоволення заяви ОСОБА_1 про надання дозволу на розробку технічної документації (з тими вимогами, з якими звернулась позивачка).
Посилання позивачки на норми ст.118 ЗК України щодо відсутності підстав для відмови в наданні дозволу на розробку технічної документації суд відхиляє, оскільки вказані норми регулюють порядок безоплатної приватизації земельних ділянок громадянами та встановлюють підстави для відмови у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) саме в порядку такої безоплатної передачі.
Однак, в даному випадку підлягають застосуванню спеціальні норми Закону України «Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)», які передбачають іншу процедуру, ніж ст.118 ЗК України.
Згідно із положеннями ст.ст. 3, 15, 16 ЦК України, ст. 4 ЦПК України правом звернення до суду за захистом наділена особа в разі порушення, невизнання або оспорювання саме її прав, свобод чи інтересів.
Захист прав громадян та юридичних осіб на земельні ділянки здійснюється, зокрема, шляхом: визнання угоди недійсною; визнання недійсними рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування (пп. «в», «г» ч. 3 ст. 152 ЗК України).
За ч. 1 ст. 21 ЦК України суд визнає незаконним та скасовує правовий акт індивідуальної дії, виданий органом державної влади, органом влади Автономної Республіки Крим або органом місцевого самоврядування, якщо він суперечить актам цивільного законодавства і порушує цивільні права або інтереси.
Разом з тим, з огляду на відсутність належних та допустимих доказів того, що відповідачем при прийнятті оскаржуваного рішення було порушено вимоги цивільного законодавства, у суду відсутні підстави для задоволення позовних вимог про визнання протиправним та скасування рішення Богодухівської міської ради Харківської області від 14.03.2025 №8377-VIII та зобов`язати відповідача надати ОСОБА_1 дозвіл на розробку технічної документації щодо встановлення (відновлення) меж земельної частки (паю) в натурі (на місцевості) площею 4,83 умовних кадастрових гектарів на території Богодухівської міської ради (колишня Шарівська селищна рада) Богодухівського району Харківської області, відповідно до рішення Богодухівського районного суду Харківської області від 09.03.2011 за рахунок частини земельної ділянки з кадастровим номером 6320855700:03:001:0270.
Як зазначено в п.58 рішення ЄСПЛ по справі «Серявін та інші проти України», суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов`язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішенні судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча п. 1 ст.6 Конвенції зобов`язує суди обґрунтувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожний аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов`язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення.
Пунктом 41 Висновку №11 (2008) Консультативної ради європейських суддів зазначено, що обов`язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов`язку може змінюватися залежно від характеру рішення. Згідно з практикою Європейського суду з прав людини очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах. З тим, щоб дотриматися принципу справедливого суду, обґрунтування рішення повинно засвідчити, що суддя справді дослідив усі основні питання, винесені на його розгляд.
Дослідивши фактичні обставини та питання права, що лежать в основі спору по цій справі, суд дійшов висновку про відсутність необхідності надання відповіді на інші аргументи сторін, оскільки судом були досліджені усі основні питання, які є важливими для прийняття цього судового рішення.
Згідно з ч.ч. 1, 2 ст. 141 ЦПК України, якими визначено порядок розподілу між сторонами, судові витрати у вигляді судового збору слід залишити за позивачкою.
Керуючись ст.ст.4, 10-13, 76-81, 141, ч.1 ст.223, ст.ст.263-265, 268, 354, 355 ЦПК України, суд, -
В И Р І Ш И В :
У задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Богодухівської міської ради Харківської області, третя особа Фермерське господарство «ФІКС» про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії,- відмовити.
Рішення може бути оскаржене шляхом подачі апеляційної скарги до Харківського апеляційного суду на рішення суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його (її) проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрована за адресою : АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 .
Відповідач: Богодухівська міська рада Харківської області, адреса: 62103, Харківська область, м. Богодухів, пл. Соборності, 2, код ЄДРПОУ 04058640.
Третя особа : Фермерське господарство «ФІКС», адреса : 62153, Харківська область, Богодухівський район, с-ще Шарівка, вул. Ємця, 18, код ЄДРПОУ 38798506.
Повний текст рішення складено 10.04.2026.
Суддя О.С. Сеник