Єдиний державний реєстр судових рішень
ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 500/6834/25
10 квітня 2026 рокум.ТернопільТернопільський окружний адміністративний суд, у складі головуючої судді Мірінович У.А., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії,-
ВСТАНОВИВ:
02 грудня 2025 року до Тернопільського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області, в якій позивач просив суд:
визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області щодо відмови у здійсненні ОСОБА_1 відповідно до ст.43, 51, 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" перерахунку та виплати пенсії, згідно з довідкою вих.№21 від 13.10.2025, виданою Регіональним сервісним центром ГСЦ МВС в Тернопільській області, починаючи з 01.12.2019, відповідно до положень постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", та з урахуванням та виплатою з 01.07.2021 щомісячної доплати в сумі 2000 гривень згідно постанови Кабінету Міністрів України від14.07.2021 "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб";
зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області відповідно до ст.43, 51, 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" перерахувати та виплатити пенсію ОСОБА_1 , згідно з довідкою вих. №21 від 13.10.2025, виданою Регіональним сервісним центром ГСЦ МВС в Тернопільській області, починаючи з 01.12.2019, відповідно до положень постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", та з урахуванням та виплатою з 01.07.2021 щомісячної доплати в сумі 2000 гривень згідно постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб" з урахуванням раніше виплачених коштів.
Позовні вимоги мотивовані тим, що у зв`язку із визнанням з 05.03.2019 нечинними в судовому порядку пунктів 1, 2 та з 19.11.2019 пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" (далі - Постанова № 103) та змін до пункту 5 і Додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", а також на виконання судового рішення Тернопільського окружного адміністративного суду у справі № 500/1524/25, Регіональним сервісним центром ГСЦ МВС у Хмельницькій, Тернопільській та Чернівецькій областях видано довідку про розмір грошового забезпечення станом на листопад 2019 року, яка включає окрім посадового окладу, окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років, також додаткові види грошового забезпечення та премію. Позивач звернувся до відповідача із заявою, в якій просив провести перерахунок основного розміру пенсії згідно вказаної довідки, а також з урахуванням доплати в сумі 2000 грн, передбаченої постановою КМУ від 14.07.2021 №713. Відповідач листом від 11.11.2025 відмовив у здійсненні перерахунку пенсії, з якою позивач не погодився, що і стало передумовою для звернення до суду з цим позовом.
Протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 02.12.2025 справу передано на розгляд судді Мандзію О.П.
Ухвалою судді Мандзія О.П. від 08.12.2025 позовну заяву залишено без руху, встановлено позивачу строк для усунення недоліків.
У зв`язку з відрахуванням судді Мандзія О.П. зі штату Тернопільського окружного адміністративного суду 05.01.2026 на підставі наказу Тернопільського окружного адміністративного суду від 15.12.2025 №39-ОС/г, протоколом повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 05.01.2026 справу передано на розгляд судді Мірінович У.А.
Ухвалою від 07.01.2026 суддею Мірінович У.А. прийнято справу до свого провадження.
Ухвалою суду від 08.01.2026 позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити дії повернуто в частині позовних вимог про визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області та зобов`язання нарахувати та виплатити ОСОБА_1 щомісячну доплату до пенсії в розмірі 2000 грн відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713 "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб", за період з 01.07.2021 по 31.05.2025.
Ухвалою суду від 08.01.2026 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у даній справі в частині позовних вимог про визнання протиправними дій відповідача та зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області відповідно до ст.43, 51, 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" перерахувати та виплатити пенсію ОСОБА_1 згідно з довідкою вих. №21 від 13.10.2025, виданою Регіональним сервісним центром ГСЦ МВС в Тернопільській області, починаючи з 01.12.2019, відповідно до положень постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", та з урахуванням та виплатою з 01.06.2025 щомісячної доплати в сумі 2000 гривень згідно постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб", з урахуванням раніше виплачених коштів.
Цією ж ухвалою вирішено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи. Встановлено відповідачу строк для подання відзиву на позовну заяву.
У встановлений судом строк, відповідач відзиву на позовну заяву не подав, з клопотанням про продовження процесуального строку для його подання не звертався.
Ухвалою суду від 24.03.2026 зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області надати на адресу Тернопільського окружного адміністративного суду письмові пояснення щодо підстав нездійснення нарахування та виплати ОСОБА_1 доплати до пенсії, визначеної пунктом 1 постанови КМУ №713 після поновлення її нарахування та виплати на виконання рішення Тернопільського окружного адміністративного суду від 03.07.2024 у справі №500/2130/24, а також належним чином засвідчені копії доказів на підтвердження:
- дати, з якої ОСОБА_1 призначено пенсію відповідно до Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб;
- дати, станом на яку визначено розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 у випадку призначення йому пенсії після 01.03.2018;
- підстав здійснення перерахунку пенсії ОСОБА_1 після 01.03.2018 та сума її збільшення.
Встановлено строк для подання до Тернопільського окружного адміністративного суду витребуваних доказів - до 31.03.2026 включно.
01.04.2026 Головним управлінням ПФУ в Тернопільській області подано до суду клопотання про долучення до матеріалів справи доказів, а також продовження строку для надання письмових пояснень.
Ухвалою суду від 10.04.2026 у задоволенні клопотання відповідача про продовження строку для надання письмових пояснень відмовлено.
Інших заяв, в тому числі по суті справи на адресу суду не надходило.
Відповідно до частини шостої статті 162 КАС України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Відповідно до частини п`ятої статті 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.
Дослідивши подані суду письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд встановив наступні обставини.
ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Тернопільській області як одержувач пенсії за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992, яка призначена з 01.01.2007. (а.с.13, зворот)
На виконання рішення Тернопільського окружного адміністративного суду від 02.07.2025 у справі №500/1524/25 Регіональним сервісним центром ГСЦ МВС в Хмельницькій, Тернопільській та Чернівецькій областях видано довідку №21 від 13.10.2025 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 за листопад 2019 року за посадою «заступник начальника відділу поліції», згідно якої складовими грошового забезпечення позивача є: посадовий оклад в сумі 3250 грн, оклад за спеціальним званням (підполковник поліції) 2200,00 грн, надбавка за стаж служби в поліції (40%) 2180,00 грн, надбавка за специфічні умови проходження служби в поліції (74,22%) 5662,99 грн, премія (55,63%) 7394,89 грн, всього 20687,88 грн. (а.с.6)
27.10.2025 позивач звернувся до Головного управління ПФУ в Тернопільській області з заявою про перерахунок його пенсії з 01.12.2019 на підставі довідки Регіонального сервісного центру ГСЦ МВС в Хмельницькій, Тернопільській та Чернівецькій областях №21 від 13.10.2025 з урахуванням щомісячної доплати в сумі 2000 грн згідно постанови КМУ №713 від 14.07.2021. (а.с.28)
Однак, листом від 11.11.2025 №8142-8583/С-02/8-1900/25 Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області відмовило у задоволенні заяви позивачам, мотивуючи тим, що після визнання протиправними та скасування пункту 3 Постанови №103, інших рішень Уряду про умови та порядок проведення перерахунку пенсії не приймалося, а тому підстави для проведення перерахунку відсутні. (а.с.27)
Позивач, вважаючи відмову відповідача протиправною, звернувся до суду із цим позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.
Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Пенсiї, iншi види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Відповідно до пункту 6 статті 92 Конституції України виключно законами України визначаються, зокрема, основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення.
Правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, осіб начальницького і рядового складу Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України, державній пожежній охороні, органах i підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально Виконавчій службі України, регулює Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" вiд 09.04.1992 р. №2262-XII, в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин (далі - Закон № 2262-ХII).
Згідно з частиною третьою статті 43 Закону №2262-ХІІ пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Перерахунок пенсій у зв`язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком (частина третя статті 51 Закону №2262-ХІІ).
Відповідно до частин першої та другої статті 63 Закону №2262-ХІІ перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв`язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
При цьому, 29.12.2015 набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» від 23.12.2015 №900-VIII, яким статтю 63 Закону № 2262- XII доповнено частиною третьою згідно з якою перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.
Так, Кабінет Міністрів України 11.11.2015 прийняв постанову за №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", пунктом 1 якої встановлено, що грошове забезпечення поліцейських складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Згідно з частиною четвертою статті 63 Закону № 2262-XII (зі змінами, внесеними Закон України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 06.12.2016 №1774-VIII) усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
З огляду на вищевказані приписи чинного законодавства, органи Пенсійного Фонду наділені повноваженнями щодо проведення перерахунку раніше призначених пенсій, в порядку, установленому статтею 63 Закону № 2262-ХII. При цьому, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняті Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком № 45, повідомляють орган Пенсійного фонду України.
Аналогічний правовий висновок викладений у постановах Верховного Суду від 10.10.2019 у справі №553/3619/16-а, вiд 15.07.2020 у справі №520/3360/19 та від 03.09.2020 у справі 553/3619/16-а.
Спірність питання у даній справі полягає у правомірності відмови пенсійного органу здійснити перерахунок пенсії на підставі довідки про розмір грошового забезпечення із зазначенням відомостей про розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для здійснення обчислення та перерахунку пенсії, виданої державним органом, з якого особи були звільнені із служби, на підставі рішення Окружного адміністративного суду міста Києва по справі від 14.05.2018 року №826/12704/18 та постанови Великої Палати Верховного Суду від 17.12.2019 р. у зразковій справі № 160/8324/19.
На обґрунтування правомірності оскаржуваної відмови, відповідач посилається на відсутність інших постанов Уряду про умови і розмір проведення перерахунку пенсій після визнання в судовому порядку протиправними та скасування пунктів 1, 2 та виключенням пункту 3 постанови № 103.
Надаючи правову оцінку вказаній позиції відповідача, суд враховує наступне.
21.02.2018 Кабінетом Міністрів України прийнято постанову № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб", ( далі постанова КМ України № 103 в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин) якою установлено, зокрема:
- перерахувати з 1 січня 2016 р. пенсії, призначені згідно із Законом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) за прирівняною посадою з розміру грошового забезпечення поліцейського, враховуючи відповідні оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 р. № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" (Офіційний вісник України, 2015 р., N 96, ст.3281). Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року ( абзац перший пункту 3 цієї постанови у первинній редакції). ( Пункт 3 виключено на підставі Постанови КМ № 1088 від 24.12.2019 ).
- перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) відповідно до пункту 3 цієї постанови проводиться на підставі довідок про розміри грошового забезпечення, поданих Міністерством внутрішніх справ органам Пенсійного фонду України до набрання чинності цією постановою, або довідок, додатково оформлених та поданих відповідно до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 р. № 45 (Офіційний вісник України, 2008 р., № 12, ст. 301). ( пункт 5 цієї постанови)
Так, рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 року у справі №826/3858/18, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019 року та постановою Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 12.11.2019 року, визнано протиправними та не чинними, зокрема,
- зміни внесені постановою Кабінету Міністрів України № 103 до п. 5 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону №2262- XII, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року №45, який викладено в наступній редакції: "Під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням";
- зміни внесені постановою Кабінету Міністрів України №103 до додатку 2 до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до ЗУ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", який викладено в новій редакції, в якій довідка про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, не містить такі складові грошового забезпечення, як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії.
Після скасування 05 березня 2019 року змін до пункту 5 Порядку № 45 і додатку 2 Порядку № 45 був чинним пункт 3 Постанови № 103, який безпосередньо стосувався перерахунку пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та містив вказівку здійснити перерахунок пенсій з розміру грошового забезпечення поліцейського, враховуючи основні та щомісячні додаткові види грошового забезпечення та премії в розмірах, установлених законодавством, премії за січень 2016 року відповідно до Постанови № 988, а також пункт 6 Постанови № 103, яким внесено зміни до Порядку № 45, зокрема, доповнено цей Порядок додатком 3, який встановлював форму довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції).
Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 14 травня 2019 року по справі № 826/12704/18, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 19 листопада 2019 року, визнано протиправним та скасовано пункт 3 Постанови № 103, який стосується перерахунку пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції).
Таким чином, з 19 листопада 2019 року з дня набрання законної сили судовим рішенням по справі № 826/12704/18 пункт 3 Постанови № 103, який обмежував склад та розмір грошового забезпечення осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) для обчислення та перерахунку пенсії, втратив чинність, а відтак виникли підстави для перерахунку пенсії позивача відповідно до вимог ст. 63 Закону № 2262-XII з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за спеціальним званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, розрахованих згідно з Постановою КМУ № 988 та Наказом МВС України № 260.
При цьому, чинним є пункт 5 Постанови № 103, згідно якого перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) відповідно до пункту 3 цієї Постанови проводиться на підставі довідок про розміри грошового забезпечення, поданих Міністерством внутрішніх справ органам Пенсійного фонду України до набрання чинності цією Постановою, або довідок, додатково оформлених та поданих відповідно до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 р. № 45.
Тобто, у зв`язку із втратою чинності положеннями пунктів 1, 2 постанови №103 та змін до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45 порядок дій, які повинні вчинити, Управління пенсійного фонду, не змінився. Зокрема, перерахунок пенсії відбувається на підставі довідок про розміри грошового забезпечення, що подаються Міністерством внутрішніх справ органам Пенсійного фонду України, отже визначає конкретні документи, які можуть слугувати підставою для перерахунку пенсій, та взаємозв`язок органів влади - Міністерства внутрішніх справ та органів Пенсійного фонду України в рамках здійснення зазначених функцій.
За таких обставин суд визнає непереконливими твердження відповідача про неможливість здійснення перерахунку пенсії особам, на яких поширюється дія Закону № 2262-ХІІ, внаслідок не прийняття Кабінетом Міністрів України нової постанови про проведення такого перерахунку після скасування у судовому порядку положень Постанови №103.
Підсумовуючи викладене та враховуючи, що відповідно до вищевказаних положень Закону № 2262-XII, та правових висновків Верховного Суду, внаслідок отримання довідки Регіонального сервісного центру ГСЦ МВС в Хмельницькій, Тернопільській та Чернівецькій областях (філія ГСЦ МВС) №21 від 13.10.2025 про розмір грошового забезпечення станом на листопад 2019 року у відповідності до вимог постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", суд вважає, що відмовивши позивачу у перерахунку основного розміру його пенсії на підставі вказаної довідки, відповідач діяв протиправно.
Обираючи спосіб відновлення порушеного права позивача суд виходить з принципу верховенства права щодо гарантування цього права статтею 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, як складової частини змісту і спрямованості діяльності держави, та виходячи з принципу ефективності такого захисту, що обумовлює безпосереднє поновлення судовим рішенням прав особи, що звернулась за судовим захистом без необхідності додаткових її звернень та виконання будь-яких інших умов для цього.
Відповідно до пункту 4 Порядку № 45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону № 2262-ХІІ.
Так, відповідно до частини 2 статті 51 Закону № 2262-ХІІ перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії.
Отже, враховуючи положення статті 51 цього Закону перерахунок пенсій не проведений з вини органів Пенсійного фонду України провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії.
Разом з тим, визначаючись з датою, з якої слід здійснити перерахунок пенсії позивача суд враховує, що нарахування та виплата пенсії за вислугу років здійснена Головним управлінням ПФУ в Тернопільській області на виконання рішення Тернопільського окружного адміністративного суду від 03.07.2024 у справі №500/2130/24.
Згідно наданого відповідачем протоколу від 01.03.2025 та розрахунку на доплату за пенсійною справою №101903009534 від 18.02.2025, нарахування та виплата ОСОБА_1 пенсії здійснена лише з березня 2024 року.
Дії (бездіяльність) відповідача щодо поновлення нарахування та виплати пенсії з 01.03.2024 не є предметом оскарження у даній справі, а тому не підлягають правовій оцінці суду.
З огляду на викладене, оскільки у період з 01.12.2019 (тобто з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії ) по лютий 2024 року включно позивачеві не було здійснено нарахування та виплата пенсії за вислугу років, тому відсутні підстави для здійснення її перерахунку.
При цьому, з метою відновлення порушеного права позивача позовна вимога підлягає задоволенню частково шляхом зобов`язання Головне управління ПФУ в Тернопільській області здійснити перерахунок раніше призначеної пенсії позивачу на підставі довідки Регіонального сервісного центру ГСЦ МВС в Хмельницькій, Тернопільській та Чернівецькій областях (філія ГСЦ МВС) №21 від 13.10.2025, починаючи з 01.03.2024, тобто з дати, з якої поновлено нарахування та виплату пенсії відповідачем.
Позовні вимоги в частині здійснення перерахунку пенсії позивача на підставі довідки Регіонального сервісного центру ГСЦ МВС в Хмельницькій, Тернопільській та Чернівецькій областях (філія ГСЦ МВС) №21 від 13.10.2025 за період з 01.12.2019 по 29.02.2024 задоволенню не підлягають з викладених вище підстав.
Щодо вимог позивача про нарахування та виплату з 01.06.2025 щомісячної доплати у розмірі 2000 грн відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713 "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб", то суд зазначає наступне.
14.07.2021 Кабінетом Міністрів України прийнято постанову №713 Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб (далі Постанова №713), згідно з преамбулою та абзацом першим пункту 1 якої з метою поетапного зменшення диспропорцій в розмірах пенсій, призначених військовослужбовцям, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), поліцейським та деяким іншим особам, та до прийняття Верховною Радою України законодавчих актів щодо пенсійного забезпечення військовослужбовців і деяких інших осіб Кабінет Міністрів України постановив установити з 1 липня 2021 р. особам, яким призначено пенсію до 1 березня 2018 р. відповідно до Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб (далі - Закон) (крім військовослужбовців строкової служби), до розмірів їх пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону станом на 1 березня 2018 р., щомісячну доплату в сумі 2000 гривень, яка враховується під час подальших підвищень розмірів пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону.
Як передбачено абзацом другим пункту 1 Постанови №713, особам, яким призначено (поновлено) пенсію після 1 березня 2018 року, розмір якої обчислено відповідно до статей 13,21 і 36 Закону (крім військовослужбовців строкової служби) з грошового забезпечення, визначеного станом на 1 березня 2018 року або до цієї дати, встановлюється щомісячна доплата, передбачена абзацом першим цього пункту.
Відповідно до абзаців третього, четвертого пункту 1 Постанови №713 особам, зазначеним в абзацах першому і другому цього пункту, пенсії яких переглядалися (перераховувалися) після 1 березня 2018 року (крім перерахунку пенсій на виконання Закону України від 24 березня 2022 р. №2146-ІХ Про внесення змін до Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб щодо пенсій в разі втрати годувальника), щомісячна доплата, встановлена абзацами першим і другим цього пункту, не виплачується, крім випадків, коли розмір пенсії після такого перегляду (перерахунку) збільшився менше ніж на 2000 гривень. Якщо сума збільшення пенсії під час її перегляду (перерахування) не досягала 2000 гривень, щомісячна доплата, передбачена абзацом першим цього пункту, встановлюється в сумі, якої не вистачає до зазначеного розміру.
Отже, для вирішення питання про наявність у позивача права на здійснення нарахування та виплати доплати до пенсії у розмірі 2000,00 грн слід з`ясувати, чи застосовуються положення абзацу третього пункту 1 Постанови №713 під час перерахунку пенсії, здійсненого на виконання судового рішення.
Визначаючись щодо вищевказаного, суд в силу приписів частини п`ятої статті 242 КАС України враховує висновки щодо застосування норм права, викладені у постанові Верховного Суду від 08.11.2022 у справі №420/2473/22, які полягають у наступному.
Відповідно до пояснювальної записки до проекту Постанови № 713 метою її ухвалення зазначено поетапне зменшення диспропорцій у розмірах пенсій, призначених до 01.03.2018, які мають місце після перерахунку пенсії.
Прийняття постанови зумовлено тим, що в червні 2021 року в осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), яким пенсію призначено відповідно до Закону № 2262-ХІІ, завершується період виплати частини коштів компенсації підвищеного розміру пенсії за 2016-2017 роки і підвищення розмірів пенсій з 2016 року для цієї категорії пенсіонерів не відбувалося. Сумарна виплата пенсії з цією доплатою з 01.07.2021 зменшилася до місячного розміру пенсії та середній розмір цієї виплати складає біля 2000,00 грн. Крім того, після перерахунку пенсій колишнім військовослужбовцям Збройних Сил України у 2018 році, їхні пенсії не індексувалися через відсутність відповідного механізму, а диспропорція у розмірах пенсій в залежності від часу їх призначення складає більше 70 відсотків. Мінімальні пенсійні виплати для військовослужбовців, зокрема складають близько 2000,00 - 2700,00 грн.
Таким чином, внаслідок ухвалення вказаного нормативно-правового акта Уряду з 01.07.2021 колишнім військовослужбовцям, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), поліцейським та іншим особам, пенсії яким призначено за нормами Закону № 2262-ХІІ до 01.03.2018, було установлено щомісячну доплату в сумі 2000,00 грн, виплата якої не здійснюється у разі коли пенсія особам, зазначеним в абзацах першому і другому цього пункту, переглядалася (перераховувалася) після 01.03.2018.
Водночас, аналіз наведених норм права, а також мети прийняття Урядом вказаної Постанови № 713 свідчить про те, що перерахунок пенсії, проведення якого згідно з абзацом третім пункту 1 Постанови №713 є обставиною, що виключає можливість нарахування щомісячної доплати у розмірі 2000,00 грн до розмірів пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону №2262-ХІІ має бути обумовлений підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом №2262-ХІІ на підставі нормативно-правого акта компетентного органу, оскільки в такий спосіб досягається мета, яка слугувала підставою для ухвалення Постанови №713, а саме зменшення диспропорцій в розмірах пенсій, визначених на законних підставах. Натомість перерахунок пенсії, проведений на виконання судового рішення з метою усунення порушеного права особи на належний розмір пенсії, право на отримання якої у особи виникло до 01.03.2018, не є перерахунком пенсії у зв`язку із зміною складових грошового забезпечення чи інших показників основного розміру пенсії.
Як слідує з матеріалів справи, на виконання рішення Тернопільського окружного адміністративного суду від 03.07.2024 у справі №500/2130/24 відповідачем здійснено поновлення нарахування та виплати пенсії позивачу з березня 2024 року. При цьому, після проведеного нарахування у складі пенсійної виплати передбачено доплату до пенсії відповідно до Постанови №713 у розмірі 523,64 грн, замість визначеної пунктом 1 Постанови №713 доплати у розмірі 2000 грн.
Суд звертає увагу, що відповідач не скористався правом надати відзив на позовну заяву, у зв`язку з чим у матеріалах справи відсутня позиція відповідача та його письмові заперечення щодо позовних вимог.
З метою з`ясування обставин справи, що мають значення для її правильного вирішення, суд ухвалою від 24.03.2026 зобов`язав Головне управління ПФУ в Тернопільській області у строк до 31.03.2026 надати, серед іншого, письмові пояснення щодо підстав нездійснення нарахування та виплати ОСОБА_1 доплати до пенсії, визначеної пунктом 1 постанови КМУ після поновлення її нарахування та виплати на виконання рішення Тернопільського окружного адміністративного суду від 03.07.2024 у справі №500/2130/24.
Проте, станом на дату винесення рішення відповідачем таких письмових пояснень не надано. Натомість, у клопотанні від 01.04.2025 представник відповідача просить продовжити строк для надання пояснень.
Ухвалою суду від 10.04.2026 відмовлено у задоволенні клопотання представника відповідача про продовження строку для надання письмових пояснень з підстав його необґрунтованості.
Суд наголошує, що за приписами частини шостої статті 162 КАС України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Враховуючи, що судом встановлено обставини здійснення відповідачем нарахування та виплати позивачу доплати до пенсії у розмірі меншому, ніж визначено пунктом 1 Постанови №713, при цьому Головним управлінням ПФУ в Тернопільській області не надано відзиву на позовну заяву, письмових пояснень та/або доказів на підтвердження правомірності такого зменшення, тому суд керуючись частиною 6 статті 162 КАС України та здійснюючи розгляд справи за наявними матеріалами, доходить висновку про протиправність таких дій відповідача та вважає за необхідне з метою ефективного захисту порушених прав позивача зобов`язати ГУ ПФУ в Тернопільській області здійснити ОСОБА_1 з 01.06.2025 перерахунок та виплату щомісячної доплати до пенсії у розмірі 2000 грн згідно із постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713 Про додатковий соціальних захист окремих категорій осіб, з урахуванням раніше виплачених сум.
Згідно частини 1 статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.
Приписами частини 1 статті 77 КАС України визначено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача (частина 2 статті 77 КАС України).
Враховуючи, що відповідач не надав суду належних та допустимих доказів на підтвердження своєї поведінки, суд дійшов до висновку про задоволення позову в частині позовних вимог, що знайшли своє підтвердження в ході розгляду справи судом.
Згідно частини третьої статті 139 КАС України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб`єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.
У випадку зловживання стороною чи її представником процесуальними правами або якщо спір виник внаслідок неправильних дій сторони суд має право покласти на таку сторону судові витрати повністю або частково незалежно від результатів вирішення спору. (частина 8 статті 139 КАС України)
Враховуючи, що спір виник внаслідок протиправних дій відповідача, а предметом спору є захист соціальних прав позивача, тому суд приходить до висновку про необхідність відшкодування за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ПФУ в Тернопільській області понесені позивачем витрати зі сплати судового збору при зверненні з позовною заявою у сумі 1937,92 грн у повному обсязі.
Керуючись статтями 139, 241-246, 250 КАС України, суд
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії, - задовольнити частково.
Визнати протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області у здійсненні ОСОБА_1 перерахунку та виплати пенсії у відповідності до вимог статей 43, 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» та постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" на підставі довідки про розмір грошового забезпечення №21 від 13 жовтня 2025 року, виданої Регіональним сервісним центром ГСЦ МВС в Хмельницькій, Тернопільській та Чернівецькій областях, починаючи з 01.03.2024.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії у відповідності до вимог статей 43, 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» та постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" на підставі довідки про розмір грошового забезпечення №21 від 13 жовтня 2025 року, виданої Регіональним сервісним центром ГСЦ МВС в Хмельницькій, Тернопільській та Чернівецькій областях, починаючи з 01.03.2024, з урахуванням раніше виплачених сум.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області щодо нарахування та виплати ОСОБА_1 з 01.06.2025 доплати до пенсії згідно постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713 "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб" у зменшеному розмірі.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату щомісячної доплати до пенсії у розмірі 2000 грн відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713 "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб", починаючи з 01.06.2025, з урахуванням раніше виплачених сум.
У задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області на користь ОСОБА_1 витрати по сплаті судового збору у сумі 1937 (одна тисяча дев`ятсот тридцять сім) гривень 92 коп.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Відповідно до частини першої статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Згідно із статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Повне судове рішення складено 10 квітня 2026 року.
Реквізити учасників справи:
позивач:
- ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 код РНОКПП НОМЕР_1 );
відповідач:
- Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області (місцезнаходження: майдан Волі, 3, м.Тернопіль, Тернопільський р-н, Тернопільська обл., 46001 код ЄДРПОУ 14035769).
Головуючий суддя Мірінович У.А.